No. 7 1912 Dinsdag 8 October, 27e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ai TTXT 33Ö Het Kabinet en de Benoemingen. 1 FEUILLETO ~N~ Een krijgslist. Buitenlandsch Overzicht. België. Turkse en de Balkan-Staten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maar.den franco p. pƒ1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—1# regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. De Stichtiche Courant wjjst erop in een polemiek met het Utr. Dbl, dat er wei nig Kabinetten geweest zijn, die zooveel recht aan de minderheid bjj benoemingen laten wedervaren als dit met het Kabinet- Heemskerk het geval is. Gaan wy eens na hoe de open burge meestersplaatsen in de belangrijkste ge meenten bezet zyn geworden. Zelden zjjn er In een vjjf jarig tijdperk meer vacatu res in groote gemeenten voor gekomen als in het tjjdperk, dat dit Kabinet aan het bewind is geweest. Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Leeuwarden, Zutfen, LeideD, Delft, Schiedam, Amers foort zjjn opengekomen en hoe zyn deze vacutuies vervuld? Zjjn daar uitsluitend anti-liberalen benoemd, heeft daar het kabinet het systeem toegepast, dat door geestverwante Kabinetten van het ütrechtsch Dagblad by na altoos in prak- tyk Is gebracht? Geenszins, daarbö is rekening gehouden met recht enbiliyk- heid. Leeuwarden, Zutfen, Den Haag, Amster dam, Utrecht kregen liberale burgemees ters, ja zelfs Amersfoort, waar vroeger minister Borgesius een anti-revolutionair voordroeg, waar nu een Christeiyk histo rische als burgemeester aftrad, kreeg van het Kabinet Heemskerk een burgemees ter, waarvan niemand zeggen kan dat hy tot de Rechterzyda behoort. ||En wat meer is, de hoogste betrekking in den lande, die van vice-president van den Raad van State werd, hoewel een anti-revolutlonnair haar bekleed had, aan een van de corpheén van de liberale party gegund. In byna alle staatscommissies die deze regeering benoemde, werden hervorragen- de mannen van links opgenomen. Was o.a. niet dr. Bos voorzitter van de Staats commissie voor Suriname? Waariyk, men moet ziende blind en hcorende doof zyn om niet te weten dat het de grootste dwaasheid is aan dit Kabinet partydigheid ten laste te leggen. Als er partyen reden van klagen heb ben over de benoeming dan zeker niet de oud-liberale party. En dan praat men van schoonzoons van dat lid van rechts, en naven van dat lid. Maar laat men eens nagaan den familiekring van verschillende benoemden met de kopstukken van links en men zal wsl moeten zwygen over nepotisme by deze regeering. Ongeveer vyf-en-twintig jaren na den vryheidsoorlog, die aan de tyrannie van Napoleon een einde maakte, werden er in Stlezië militaire oefeningen gehouden, die een aantal oli eieren en manschappen te zamen brachten, welke aan dien stryd hadden deelgenomen. Wat was natuur- ïyker, dan dat 's avonds in den tuin van het logement waar zy ingekwartierd waren, en waar zy samen zaten, allerlei verhalen de ronde deden over wat zy gezien of gehoord hadden? Zoo gebeurde het, dat één hunner op een mooien zomeravond het volgende verhaal ten beste gaf: Het was in den tjjd na de groote overwinning by Leipzig, doch nog vóór dat de dwingeland de beslissende neder laag by Waterloo geleden had. De ver bonden mogendheden hadden hem wel in dien eenen slag overwonnen, doch Na poleon's macht was nog geducht, en de hulpbronnen, waarover hy te beschikken had, leken onuitputteiyk. Al waren de drie vorsten, Alexander van Rusland, Frans van Oostenryk en Frederik Willem van Pruisen op het slagveld van Leipzig, ten aanschouwe van het geheele leger (bestaande uit Protestanten, Roomsch Neen, het is al te dwaas als men van links over de benoemingen klaagt. Eerder zou de anti-revolutionaire party aan het Kabinet-Heemskerk politieke verziendheid kunnen verwy ten, een kwaal, waardoor men wel ziet wat ver af is, maar wat bet dichtst by staat niet. Gisteren meldden wy onder Telegram men het overly den van den Belgischen staatsminister Beernaert. Met waardee ring maken de bladen gewag van dezen verdienstelyken staatsman. Ziehier een korte biographie: August Marie Francois Beernaert werd 24 Juli 1829 te (Mende geboren. Hy stu deerde in de rechten aan de universiteit te Leuven. In 1853 werd hy advocaat aan het Hof van Appèl te Brussel en in 1859 aan het Hof van Cassatie. In October 1873 werd hy minister van openbare werken in het conservatieve kabinet-Malou. Met dezen trad hy in Juni 1878 af, waarna by zich weder aan zyn rechtspractyk wy'dde. Na de overwinning der conservatieven in Juni 1884 nam hy echter wederom zitting in het kabinet als minister van landbouw, handel en nyverheid. Den 26en October van dat zelfde jaar trad hy in plaats van Malou als miDister-president en minister van financiën op. Van 1892—1894 voerde hy grootendeels de grondwetsherziening door. By de kwestie der proportioneele vertegenwoordiging werd hy echter door een gedeelte van zyn partygenooten in den steek gelaten, zoodat hy einde Maart 1894 zyn ontslag nam. In hetzelfde jaar werd hy tot minister van Staat benoemd, terwyi hy in Januari 1895 tot president van de kamer van Afgevaardigden geko zen werd. Beernaert was o.m. lid van bet Insti tuut voor Internationaal Recht in Den Haag, en verkreeg den Nobelprijs voor den vrede. Zooals die iederen staatsman ten deel valt, laten verschillende bladen ook hun af keuring over zy n gevoerd beleid hooren, doch algemeen erkent men toch velerlei verdiensten. De XXe Siecle herinnert o.a. aan de goede verhouding, die er tusschen den koning en Beernaert bestond. Byzondere vriendschap bestond er zelfs tusschen deze beide mannen. De Koning noemde Beernaert altyd „mon cher ministre" en toen in 1892 mevrouw Beernaert overleed en Grieksch-Katholieken) samen neerge knield om den Heer der heirscharen te danken voor de behaalde overwinning, het bewonderenswaardig genie van Na poleon scheen weder over alle hinderpalen te zegevieren en zelfs nederlagen te tarten. Het was derhalve nog geen onaf gebroken reeks van overwinningen, die de verbonden legers in het zicht hadden, hoewel zy nu aanvallend, dan verdedi gend te werk konden gaan en zy voor nemens waren den oorlog voort te zetten in het vyandeiyk land. Soms ondervon den zy tegenspoeden en moesten zy zeer op hun hoede zyn by het vervolgen hunner geduchte vyanden. Het gebeurde gedurende deze twee oorlogsjaren de plaats en het juiste tydstip kan ik niet meer bepalen dat wy ons voor de Franschen moesten terug trekken en naar een geschikte plek uit zagen waar wy konden halt houden en alles in orde maken om den vyand te ontmoeten. Wy hadden 'i zeer druk met het zoeken naar een goede plaats om den vyand slag te leveren. De verkenners onzer achterhoede hadden gemeld, dat het Fransche leger snel naderde, zoodat een beslissende maatregel moest worden genomen. Zoo mogeiyk moest verhinderd worden, dat de vyand de terugtrekkende liniön der bondgenooten inhaalde, en in verband hiermede werd de volgende ging de koning persooniyk sen condole- ancebezoek aan B. brengen, Beernaert was een politicus van zeer vaste overtuiging. Hy had een organi- seerend talent. De laatste jaren heeft hy zich dan ook met organ iseeren bezig ge houden. Beernaert's leven is Diet alleen een lang, maar tevens een zeer werkzaam leven geweest. Hy was een der meest karakteristieke en belangryke personen uit het parlementaire België, een der meest op den voorgrond tredende figuren van een der kanten der katholieke party, van welke zyde Woeste de tegenoverge stelde party vertegenwoordigde. In den Haag was Beernaert geen on bekende. Als gedelegeerde of anderzins zag men hem er vaak. Da eensgezindheid der mogendheden, welke men van Parjjs uit in de laatste dagen telkens als aanstaande bad aange kondigd, is op dit oogenblik nog niet be reikt. Zoo nu en dan ontwaren wy iets, dat op een aan den storm voorafgaande stilte geiy kt. Aller oogen zyn op de groote mogendheden gevestigdhoe somber de berichten van den Balkan zelf ook zyn, één wenk b.v. van Rusland of Oostenryk, en de rust biyft verzekerd. De mogendheden kunnen het evenwel nog niet eens worden. Frankryk kwam met een serie voor- waarder, die hierop neer kwamen, dat de gezameniyke mogendheden aan Bulgarye,, Servië, Griekenland en Montenegro een nota zouden overhandigen, waarin zy de oorlogzuchtige houding van die staten laken, verklaren, dat zy geenerlei wyzi- ging in den territorialen toestand zulten gedoogen en zich verbinden om de verwe- zeniyking van de hervormingen in Mace donië zeiven ter hand te nemen. Oostenryk en Engeland zyn nu met ver strekkende amendementen aangekomen. Vooral Engeland laat krachtig verzet hooren tegen het derde punt van Poin- caré's voorstel. Duitschland kan men op het oogenblik niets verwyten. Het keurt alles goed wat maar in het belang van den vrede gedaan wordt. Kiderler-Wachter bracht geen be zwaren in tegen het Fransche voorstel. Vorm en wgzod keurde hy goed. Doch dat is niet genoeg. Br wordt een spoedige overeenkomst tusschen alle mo gendheden verwacht, want het geduld der kleine Balkanstaten raakt uitgeput. Ze willen zich ditmaal niet laten afschepen. De talryke mobilisaties bewyzen, dat order gegeven Een Russisch ïegiment infanterie onder b8vel van kolonel Ra- zoumkine, een battery Duitsche artillerie, onder leiding van een majoor, en een kleine afdeeling ruitery, aan wier hoofd een jong Duitsch kapitein stond, zouden achter het gros van het leger, in een boscbje, achterblijven, ten einde de nade ring der Fransche troepen te stuiten. Inmiddels zouden hun kameraden zich in een vlakte, enkels myien verwyderd, in slagorde stellen, waar zy kans hadden met gunstigen uitslag hun vyand te ont moeten. Toen men dit bevel gaf, dacht men, dat de meerderheid van het Fran sche leger zich op aanzieniyken afstand bevond, en dat de militairen, die de ver kenners ontdekt haddeD, enkele voor posten waren, die door een klein aantal dapperen viy gemakkeiyk zouden zyn tegen te houden. De overhaast gegeven order werd ter stond uitgevoerd. Het regiment infanterie en de kleinere afdeelingen artillerie en cavallerie bleven in het bosch, terwyi het, leger snel voorwaarts rukte. De kolonel en de majoor overzagen te zamen het terrein en pleegden overleg over de te nemen maatregelen, toen de uitgezonden verkenners met vreeselijk nieuws terug kwamen „Het geheele Fransche leger nadert; 't is geen vooruitgeschoven post, zooals wy meenden; 't is de geheele het thans ernst is. Men verzekert, dat in de streek van Berana reeds is gevoch ten tusschen Turken en Montenegrynen. De Turken zouden hun vyanden terug geslagen hebben. Ook TuTkyezelfis geheel en al bereid de wapenen op te nemsn. Een rondschry- ven van de Ottomaansche regeering aan de mogendheden hield in, dat Turkye bereid is de uitdaging van iederen staat aan te nemen en eiken aanslag op de veiligheid en de waardigheid van het ryk af te slaan. De gevolgen zouden dus noodlottig kunnen zyn, wanneer de mo gendheden al te lang aarzelden. Een doortastend optreden worde daarom krachtig aanbevolen. De geiyktydigheid van de actie van Bulgarye, Servië, Griekenland en Monte negro heeft begrypeiykerwys by Turkye de gedachte gewekt, dat de mobilisatiën vrucht zyn van een onderling beraamd plan. En werkeiyk, het heeft er wel iets van. Turkye biyft maar eigenzinnig. Het heeft altyd het goede met de naburige staten voorgehad en thans kan het be wyzen, dat het te hunnen opzichte steeds een vredelievende en verzoenende poli tiek gevolgd heeft. Toch weet het zich nog schuldig en de Turkscha regeering ziet dan ook In, dat het er zonder eenige concessie niet afkomt. De mogendheden vroegen uit voering van de wet van 1880, waarby aan de vilajetten verschillende voorrech ten toegekend worden. En inderdaad schijnt de Porte geneigd de noodzakfiyk geoordeelde verbeteringen in het bestuur van de Turksche vilajetten in Europa aan te brengen Verder besloot de Porte om overeenkomstig art. 22 van het ver drag van Beiiyn, hervormingen in Mace donië in te voeren. Dat wekte niet wei nig opschudding in de hoofdstad, waar een algemeen krygslustige geest heerscht. De minister wil nu zien of Bulgarye op recht is, als het zegt, dat het alleen die hervormingen verlangt, dan wel of dat slechts een dekmantel is om Turkye nog meer grondgebied af te nemen. Hoe is nu over het algemeen de gezind heid f 1, We moeten met de courantenberichten zeer voorzichtig zyn. Herhaaldeiyk zien we hoe de berichten van vorige dagen moeten worden tegengesproken. Feiteiyk valt er daarom weinig met zekerheid te melden. We merken daarom slechts op, welken gesst de laatste telegrammen ademen. legermacht en zy kunnen hier overeen uur zyn." „Ik wil ze wel eeDB zien/ zeide kolonel Razoumki, op zyn langen knevel bytend, en de verkenner geleidde hem naar een kleine hoogte, vanwaar men duideiyk het voortrukken van een groot leger kon waarnemen, zóó groot, dat het in een ommezien het handjevol mannen, in het bosch geposteerd, van de aarde kon weg vegen. De kolonel reed met een ernstig gezicht terug. „Er biyft maar één diDg over," zei hy, „wy moeten dadeiyk tot ons eigen leger terugkeeren hier biyven is onmo- geiyk; doen wy het toch, dan beteekent dit onze ondergang en onze opdracht biyft onuitgevoerd; er valt geen tyd te verliezen, wy moeten ons by 't overige leger voegen en alles meedeelen." De Duitsche majoor Hermann keek den Rus vlak in 't gezicht en zeide kalm „Myn vriend, gy spreekt onzin. Onze order luidthier te biy ven en de naderiDg te verhinderenwy moeten stand houden, tot onze opdracht uitgevoerd is." „Dat zouden wy van ganscher harte gaarne doen, als er maar een schyntje van mogelykheid bestond, maar dat is er niet." „Dat gaat ons niet aan," hernam de majoor kalm, „wjj hebben met de ge volgen niets te makenwy zyn hier niet Terwyi de Turken, Arabieren en Koer den zonder uitzondering en de Armeniërs voor het grootste gedeelte voor den oorlog zyn, zouden de andere nationaliteiten en vooral de Turksche Grieken aan den vrede, de voorkeur geven. De Montenegrynen zullen echter ook wel by de eerste catego rie ingedeeld moeten worden, te oordeelen naar de schermutselingen aan de grens. Een Turksch kamp moeten zy zelfs ver rast hebben. Daarop omsingeld zynde door Turksche versterkingen leden zy aanzieniyke verliezen. De Bulgaren mogen volgens de geruch ten tot de vredesgezinden behooren, hunne handelingen bewyzen, dat zy op alle eventualiteiten berekend zyn. Da mobilisaties zyn gereed en de legermacht moet de verwachtingen geweldig over treffen. Een diplomaat is gauw geneigd zyn meaning voor waarheid te verkondigen. Toch willen we hier een gezegde van een diplomaat aanhalen. Als de vrede tus schen Turkye en Italië verzekerd is, al dus de gezant, en de mogendheden een eenigszins aannemelyken waarborg ge ven voor de hervormingen, geloof ik, dat de oorlog verhinderd kan worden. We mogen niet verhelen, dat de diplo maat tamelyk wel alleen staat met zyn meeniüg. Wat de toestand niet rooskleuriger maakt, is het feit, dat men in Servië al gemeen overtuigd is van een dubbel spel van Rusland. Rusland zou volgens de Serviërs lang niet biyven toezien, wan neer het eens tot een oorlog kwam. Van daar die oorlogszuchtige stemming van Servië. Men kan niet aannemen, dat Rus land een gereserveerde houding zal kun nen bewaren. De Russische proefmobili- satie wordt als een vingerwyzing daar voor opgevat. De vredelievende verzeke ringen van Pasjito zeggen niet veel. Hy zou geheel onder Ruslands invloed staan. Ook in Servië hebben zich meer man nen aangemeld, dan waarop gerekend werd. De positie moet inderdaad schit terend zyn. Hoe ia het in Griekenland De vredes- berichten uit Tripoli hebben in Athena veel ontstemming verwekt omdat Turkye door den vrede gelegenheid zou krygen de troepen in Klein-Azië vry te maken. De overtuiging heeft er zich gevestigd, dat de loop van zaken iedere tusschen- komst van de mogendheden zeer moeiiyk, zoo niet onmogeiyk maakt. Nog eens, aller oogen zyn dus op de mogendheden gevestigd en ophetresul- om te redeneeren, maar om te gehoor zamen. Wat het einde ook moge wezan, ik ga niet uit dit bosch. „Nu praat gy onzin, majoor/ zeide de kolonel ongeduldig, „dia order is by ver gissing gegeven. Een krankzinnige zou stand houden en zyn soldaten in de pan gehakt zien, want dat is hun lot als ze hier biy venterwyi ze by een tydigen aftocht nog goede diensten zullen be wyzen. Gebruik toch uw verstand, myn vriendmogen wy het aanzien dat een onzer beste regimenten letteriyk ver moord wordt Zou dat aan de goede zaak dienstig zyn? Kunnen dooden voor hun land en hun geloof vechten Wees bil- ïyk, ik neem de verantwoording op my. Laat ons dadeiyk naar het overige leger opmarcbeereD, hun alles meedeelen en mee vechten in den slag die volgen moet; geef nu bevel voor een oogeublikkeiy ken aftocht." Maar het gelaat van majoor Hermann leek uit steen gehouwen. „Ik zal niet meer met u redeneeren/ zei hy, „my is bevolen hier post te vat- ten en ik verlaat dit bosch niet, voordat ik heb uitgevoerd, wat my is opgedragen. Myn plicht is te gehoorzamendit is myn laatste woord." (Wordt vervolgdJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1