KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Gemengde Berichten. én éissentieerende elementen bestaat als de Tweede Kamer, is het vasthouden van wat men in den greep heeft, eerste eisch, ook al mocht die greep op rich zelf eena niet van de gelukkigste wezen. Summa summarum, wij zeggen het den grQzen Lieftinck na, die den nieuwen voorzitter geïnstalleerd heefc met eene van die uiterst geslaagde speeches, waar van bij zoo bQ uitstek het geheim bezit, dat w{] den nieuwbenoemde den zetel volkomen toevertrouwen. Kotten van ondervoet. In 1908 telden de 7 openbare kweek scholen voor onderwijzers en onderwij zeressen samen 567 leerlingen. De kostten in dat jaar aan het Rijk f 488402,29 of per leerling f 852.56. Er waren op 1 April van dat jiar 11 Christelijke kweekscholen met 688 leer lingen, die samen van het Rijk ontvin gen f 66782.911/» of per leerling f97,07. Aan de 86 Roomsch-Katholieke kweek scholen waren er 1886 leerlingen voor wie door het Rijk over 1908 betaald werd f 202884,38 of per leerling f 123.41. Vergeleken bfl vroeger, toen voor de opleiding van onderwijzers aan bijzon dere kweekscholen door het Jtyk geen cent werd bijgedragen is er dus voor uitgang te bespeuren doch men kon in 1908 nog niet precies zeggen, dat er reeds flnanciëele gelijkstelling was tus- schen de opleiding van Openbare sn Bijzondere onderwijzers. Sinds 1908 zal de verhouding iets minder ongunstig zjjn geworden, doch wij zijn nog bij lange niet, waar we zijn moeten. Het is toch te dwaas om alleen te loopen, dat het RQk van jongelieden, die voor ééa en dezelfde Commissie hun examen afleggen, voor den eeD 8 a 9 maal zooveel betaalt als voor den ander alleen maar, omdat de eerste werd opgeleid aan een Openbare en de laatste aan een Bijzondere- kweekschool. Dit be koorde voor het Rjjk precies gelijk te wezen. Luetor et Emergo. Initeling lichting 1919. Daar de indeeling der jongelingen voor het jaar 1918, tolgens de nieuwe wet, voor bet eerst zal plaats hebben, zal het velen aangenaam zijn, iets hier omtrent te vernemen. De keuring en de loting is voorbij. De garnizoenen ter keuze zijn opge geven, zoo niet, dan is dit nog mogelijk dat voor den 10 October a.s. ten gemeen tehuize te doen. De lotlngslijsten en de aanvragen van garnizoenen komen terecht bjj den heer Provinciale-Adjudant, die dan ook de verschillende lotelingen bij de korpsen indeelt. Vooral wordt in herinnering gebracht, dat gedurende de maand October deze indeeling voor goed plaats heeft, voor ie geheels lichting, dus ook voor hen, die voor den najaarsploeg z(jn bestemd. In de maand Detember wordt deze in deeling ter kennis van de betrokken ge meenten gebracht, waardoor men ten gemeentehuize te weten kan komen, waar nen is ingedeeld. Zijn er dus belanghebbenden, die een verzoek aan den heer Provinciale-Adju- dant wenschen te richten, betreflende de Indeeling bj] een bepaald onberedenkorps, dan wordt dezen belanghebbenden ten zeerste aangeraden zich ter secretarie in kunne gemeente te begeven voor de noe- dige inliahtingen. Stuitend I Te Amsterdam en Rotterdam zoo wordt in de bladen geadverteerd wordt in de Bioscoop vertoond een „grootsch drama in 3 acten en vele tafereelen", en wsl tegen een entrée van 25 cent 1 „de schipbreuk van de Titanic*. Men krijgt daar te zien lo. 't vertrek; 2o. 't leven aan boord; 8o. in volle zee; do. solids dansante5o. de ijsbergen6o. de botsing; 7o. de redding; 8o. moed sn zelfopoffering9o. Nader mijn God tot u; lOo. 't vergaan van 't schip 1 En nu zegt de advertentie: „In 't buitenland heeft de vertooning der ramp van de Titanic ontzaglijke belangstelling gewekt. Honderdduizenden bezochten de voorstellingen uren moest men wachten eer er plaats was*. En dan in groote reclame-letterDe ramp der Titanic moet men in de Witte Bioscoop gaan zienalleen daar wordt ket treurlied «Nadar tot U mijn God« gezongen, begeleid door fraai orgelspel, sn de explicatie is van dien aard dat men onder den diepsten indruk de diverse tooneelen aanschouwt. De toeloop naar de Witte Bioscoop is dan ook enorm. Dringend aangeraden plaatsen te be spreken (kosten 5 cent)". Ziehier dan nu de ongevoeligheid ten top gevoerd. De meest schreiende ramp der taatste jaren verlaagd tot een voorwerp van reclame, ontspanning en (kunst) genot. Moet dan het laatste greintje mede lij den in de zielen worden gedoofd? Moet ons volk dan al meer terug naar oud Rome, met zijn .brood en spelen", met welken kreet het ten onderging? Een inzender in de N. B. C. noemt deze opvoeringen dan ook terecht weer zinwekkend. Want het is niet alleen de ramp van de Titanic" die hier bij meters vertoond wordt, doch zoo gaat het cok met allerlei misdrijf: zooveel meters overspel, dief stal, inbraak en kinderroofzooveel me ters moord, met menschenbloed zooveel meters maagdenschennis, met wraak gevoel. Wordt 't geen tijd dat de plaatselijke overheid het toezicht op de bioscopen veracherpeen dat de ouders hunne kin deren het bezoek aan alle bioscopen ver bieden? Moet ons opkomend geslacht nog lan ger zienderoogen gedemoraliseerd wor den TtfXT mQ-VIXTOXS. Uitgever R. M. Smits voorziet zijn clientèle weer van zijn Walchersche Zak- gids, winterdienst 1912. Van alles op de reisgelegenheden betrekking hebbende staat er in, ook de bodeloopen en vracht wagens van Middelburg, kantoren, recht bank enz. met uren van openstelling; en een blanco pagina voor aanteeke- ningen. Een practisch boekje voor 71/» ct. Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier verzond gedurende de maand Sept. 1912 1206 Telegrammen, ontving er 1296, opge nomen en verder geseind werden er 1606, totaal 4007. Gesprekken. Uitgaande 1246, inkomende 1479,overgenomen 3567; locaal 1183; totaal 7456. Voorts werden door da Hulpkantoren op Zuid- en Noord Beveland behandeld Telegrammen. Ver- Oat- Kantorea. eenden, vaagen. Totaal. Baarland 30 56 86 Borssele 39 48 78 Colycsplaat 45 41 86 Driewegen 38 80 68 Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 52 56 108 60 73 133 's-Heer Arendskerke 96 101 196 's-Heerenhoek 83 43 76 s-H.Hendrikskinderen 6 8 14 Heinkenszand 64 53 122 Hoedekenskerke 21 83 54 Kamperland 30 40 70 Kapelle 76 187 213 11 19 30 Kloetinge 23 34 57 Kortgene 86 64 150 Kroiningen 76 84 169 Kwadendamme. 12 12 24 Nieawdorp 24 45 69 19 28 47 Ondelande 23 23 46 Ovezand 18 39 57 Rilland 29 44 73 Schore 33 58 86 Waarde 22 36 58 Wissenkerke 38 36 74 W olphaartsdjjk 71 109 18» Geaprakken. Kantoren. Vera. Ontv. Locaal. Totaal Colijnsplaat 91 87 5 133 Ellewoutsdijk 36 27 63 's Gravenpolder 78 83 161 Kapelle 184 108 3 245 Kortgene 158 104 3 265 Kruiningen 46 31 76 Ovezand. 29 29 Rilland 78 68 146 Wissenkerke 67 33 100 's-HeerArendskerke 74 122 196 's-Heerenhoek 46 6 52 Hoedekenskerke 47 15 62 Kamperland 80 29 59 Kwadendamme 25 18 42 Middelburg. Er was heden veel «jong volkje" in de atad, dat met het oog op „Antje en Lflsje" vrijaf had, en ouder gewoonte dien dag besteedde om den marktdag in „stad" mede te maken. Aanvankelijk leek het of de jongelui het met het weer nog al konden treffen het was wel koud, maar daarom be kommert zich een boerendeerne of een boerenjongen al heel weinig. Tegen twaalf uur kwam er echter plotseling een bui opzetten en even later vielen de hagelsteenen dicht aaneengesloten neder en bedekten zelfs de straten en pleinen een oogenblik mei een wit kleed. Geluk kig duurde dit niet laDg want debagel ging over in regen en het witte kleed veranderde in modder en plassen. Dat de wiDter voor de jeugd nooit te vroeg komt bleek ook nu weer, want w(j zagen de .sneeuwballen" of beter gezegd de „hagtlballen" reeds door het luchtruim zweven en neerkomen op de ruggeD der passeerende jonge meisjeseen vrij ge vaarlijke en hardhandige liefhebberij. Middelburg. Woensdag eindigde de driedaagsche schietwedstrijd georgani seerd door de schietvereniging »Medio- burgum*. De uitslag van dezan wedstrijd was voor zoover betreft de korpswed- stiijden de volgende met het gewser m. 95 op 160 Meter met schijf .Propa ganda* (vernauwde kringen) werd de lste piijs behaald door de Koninklijke Scherp schutters vereeniging .Vlissingen" te Vlissingen met 148punten; de 2e prijs door .Onder Ons" te Vlissingen met 119 puntenen de 3e prijs door .Prins Hendrik" te Veere met 89 punten. Op de baan buks behaalde «Onder Ons" den lsten prijs met 422 punten; 2aen de Koninklijke Scherpschuttersver- eenigiug .Vlissingen" met 419 en 3den .Prins Hendrik* met 413 punten. Middelburg. De Chr. Werkl. Vereen. Patrimonium afd. Middelburg, Dinsdag vergaderd, heefc o. a. een voorstel van enkele ledan om aan het afgetreden Tweede Kamerlid zijn Excellentie dr. A. Kuyper een schrijven te zenden aan genomen. Bet schreven luidt: De afd. Middelburg van de Chr. Werkl. Vereen. Patrimonium in ledenvergadering bijeen op 1 October 1912, gehoord het besluit van zijn Excellentie dr. A. Kuyper dat hij wegens lichaamsgebreken niet langer meer in de gelegenheid is als volksver tegenwoordiger op te treden, betreurt dit ten zeerste, dóch spreekt de hoop uit dat God hem nog tal van jaren moge sparen en de kracht moge schenken om nog door woord en geschrift te kunnen doen wat in zijn vermogen is tot welzijn van land en volk spreekt voorts erkente lijkheid uit voor al hetgeen bij tot nu toe heeft gedaan, inzonderheid voor den ar beidenden stand, en bidt hem verder Gods onmisbaren zegen toe. Vlissingen. De Kamer van Koophandel besloot in baar Woendagavond gehouden vergadering aan Ged. Staten een adres te richten om de proef met het laten doorvaren van de spoorbooten naar Vlis singen voorloopig voort te zetten. In het adres wordt er op gewezen dat de proef, den ongunstigen zomer in aan merking genomen, vrij gunstige resul taten heeft opgeleverd, terwijl ook het goederenvervoer vermeerdert. St Laurens. In de Dinsdag gehouden vergadering der a.-r. kiesvereeniging is tot candidaat gekozen voor den gemeente raad, in de vacature van wijlen den heer P. A. Abrahamse, de heer A. Abra- hamse P.Az. Borssele. Benoemd zijn tot leden van den dijkraad in de vacaturs P. Dekker en J. P. de Jonge, de heeren J. Bruinooge en A. Duvekot. Kattendijke. Tot zettera voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemd door den heer Commissaris der Koningin in Zeeland de heeren W. van de Linde en M. van der Weele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hillegom, F. G. Hospers te Workum; te Neerblokland, Ph. J. Vreugdenhil, cand. te Terhejjde; te Dienden, A. Prins te Rouveeu te Bor- culo, D. v. Peursem te Eindhoven. Bedankt voor Andijk door T. A. v. d. Vlies te Poortugaal; voor Loon op Zand door A. Dekser te Gameren. Middelburg. GistereD is de termijn verstreken binnen welke in hooger beroep kon worden gegaan na de uitspraak van het classicaal kerkbestuur, waarbij het protest tegen de herstemming voor leden van het kiescollege niet ontvankelijk werd verklaard. Er is bij het provinciaal kerkbestuur geen hooger beroep aange- teekend, zoodat thans het kiescollege blijft samengesteld overeenkomstig den uitslag van de stemming en herstemming op 3 en 17 Juli j.l. Geref. Kerken. Dr B. Wielenga te Amsterdam heeft thans voor de benoeming tot hoogleeraar san de Theol. School ie Kampen bedankt, zoodat de buitengewone Generale Synode der Geref. Kerken,die nu reeds tweemalen te 's Gravenhage vergaderde, weer moet bijeenkomen voor de benoeming van een vijfden hoogleeraar aan genoemde school. Doopsgezinde Gemeenten. In de Doopsgezinde kerk te Hollum op Ameland wordt, als de predikant op reis is, gepreekt doorden gemeente veldwachter. De Unie-collecte bracht dit jaar op te Anna Jacobapolder (Geref. kerk) f 76,206, Biezelinge met Kapelle en Eversdijk f 132, Grijpskerke met Buttinge en floogelande (Geref. kerk) f 26,48. De oud-professor Naber, 82 jaar oud, is ernstig ongesteld. De examen-commissie voor de acte middelbaar onderwas Nederl. taal en let terkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde en Btatistiek, en staatsinrichting zal dit jaar zitting hou den te 's Gravenhage. Voorzitter is de heer K. ter. Bruggen Cate, inspecteur van het M. O. te 's Gravenhage. Lid is o. a. prof. Diepenhorst van de Vrije. Ter navolging I Dezer dagen werd het bestuur van de school met den Bijbel te Geldermalsen verblijd met een gift van f 1000, van iemand die onbekend wenscht te olijven. Bott. Door B. en W. van Oostdongeradeel (Fr.) wordt voorgesteld de openbare school te Ee op te heffen. Dit zal dan de derde openbare school in Oostdongeradeel zijn, die in de laatste jaren is opgeheven. Een 67-jarige landbouwer te Vinke- veen, die zijn koeien zou gaan melken, zakte plotseling ineea en bleek overleden te zijn. Zijn echtgenoote ontstelde hier van zoodanig, dat een uur later ook zij stierf. In het midden der vorige week werd een arbeider, die werkzaam was op het aardappelland te Zelhem plotseling ongesteld. Hij werd naar huis gedragen, waar hij weldra in slaap viel. Gisteren is hij, zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd, overleden. In onze telegrammen van gisteren, aangaande de voorgenomen behandeling der strafzaak v. Eijk, kwam, wegens weg lating van een woord, niet uit, dat be klaagde aan den landbouwer Ramondt had wijsgemaakt een patent te hebben tot het vervaardigen van Royal Sol vent Zeep. De Nederlander deelt mede, dat de heer mr JE. baron Mackay alhier voor de hem door de Centrale Christeiyk-Histori- sche kiesvereeniging in 't district Ommen aangeboden candidatuur heeft bedankt. Uilen in doodsnood.' Men kent, zoo schrijft Z. in de Zutph. Crtdeze spreekwijze, die verband brengt tusschen het roepen van den steenuil in den stillen nacht en de laatste uren van een ster vende. Het steenuiltje zoekt graag onze woningen op; nu, daar valt nog wel eens een muis of een musch te verschal ken. Verleden week zat er in de scheme ring bij een mijner kennis een op de pomp, toen men water wou puttenby een ander zat er een op de onderschuur deur. Aardig en onschuldig. Toch maken sommigen zich ongerust, als ze het aar dige dier b(j hun huis houren «koe-wee, koe-weel* „Dat beteekent: kom-mee, kom-mee?" zei m(j iemand, „als ja 'm dat vlak b(j je huis hoort zeggen, kr(jg je gauw een sterfgeval in de familie." En dat komt werkelijk wel eens uit, als bet uiltje in den nacht schreeuwend op het licht komt toevliegen, dat uit de ziekenkamer van een eenzame boeren hoeve naar buiten straalt. Of men echter dit samengaan van uil, licht, ziekte en dood op deze wijze met elkaar in oor zakelijk verband mag brengen, staat te bezien. Dit bijgeloof heeft echter lange en diepe wortels in den grond. Onze oud-Saksische voorvaderen geloofden er al aan en de Romeinen die met hun cultuur in de vier eerste eeuwen van onze jaartelling hier zoo'n grooten in vloed hebben uitgeoefend, meenden dat een menscheiyke ziel in dezen uil een woonplaats had verkregen. De Grieken schijnen wjjzsr te zjjn geweestzjj zagen in 't steenuiltje den goddelyken vogel van Pallas Athene, de godin der vrijheid. Daarom is de officieele Daam van dit uiltje zoolang Athene noctua geweest. Tegenwoordig noemen de geleerden het carine noctua. Fakonderwys voor molenaars, enz. Gisteren is aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen een aanvang gemaakt met den eersten cursus voor vakonderwijs voor aanstaande molenaars, grutters en meelfabrikanten. Deze cursus duurt één jaar en sluit aan by volledig lager onderwijs. Het Station voor Maal derij en Bakkerij is in den loop van dit jaar voor dit doel uitgebreid met een ge bouw, dat eenige schoollokalen bevat, ter wijl een groot deel er van als maald .rij wordt ingericht. Deze wordt voorzien vaD eene zeer uitgebreide verzameling van graanzuiverings- en maalderij werktuigen, welke alle in werking worden gesteld. Een zuig-gasmotor en een ruw-oliemotor dienen voor de verkrijging van de benoo- digde drijfkracht. Samos. In verband met den opstand van het eiland Samos tegen Turkije schrjjft Het Handelsblad Samos heeft een zelfregeering, auto nomie, die door de groote mogendheden werd gewaarborgd, doch de Turk schjjnt dit te willen vergeten, ook wat hjj in 1832 bij een flrman heeft moeten toe staan. Juist daarom loopen de Samos- bewoners te hoop. Samos kwam na den opstand van 1832 geheel vry en zou bjj Griekenland gevoegd worden. Maar Euboïa, dat nader bjj Griekenland lag, was Turksch ge bleven en daar het nu niet zoo raadzaam was een eiland bjj Griekenland te voegen, terwjjl een ander, dat meer in de buurt was, Turksch bleef, werd bepaald, dat Euboïa bjj Griekenland zou komen en Samos autonomie zou verkrijgen onder bescherming van Engeland, Rusland en Frankrijk. De organieke Turksche firman van den 17en Bedjeb 1248 (1 December 1832), welke door de drie groote mogend heden goedgekeurd werd, bepaalde in ar tikel 5, dat er absoluut gees troepen op het eiland gelegerd zouden mogen wor den. Daaraan heeft de Turk zich gehouden, tot nu toe- Nu echter heeft het er2000 man met artillerie gelegerd. Aanvanke lijk hebben de bewoners dit lijdzaam .aangezien, maar zy schynen er thans genoeg van te hebben. De Turksche sol daat staat zedeiyk niet erg hoog; vrou weneer telt by hem niet, als het chris tenvrouwen aaDgaat; mogeiyk heeft hy zich aan uitspattingen schuldig gemaakt naast de gewone kwellingen, die hy ge wend is de bevolking, waartusschen hy gelegerd is, aan te doen genoeg, de be woners van Samos hebben genoeg van hem en trachten hem de zee in te jagen, nu het blykt, dat de garantie der groote mogendheden geen stuiver waard is. Na den oorlog met Italië komt alles terecht, laten de groott mogendheden hun weten. Na den oorlog? Maar wat beteekent dan een garantie, die juist in kritieke tyden geen effect heeft En 't is noodzakeiyk voor het wel der bewoners, dat de Turk er weg biy ft. De romantische ontvluchting. In de Belgische bladen staan weer lange ver halen omtrent de ontvluchting van de Haagsche freule v. Coehoorn uit het krankzinnigengesticht teUccle. Er blykt uit dat de ontvluchting sedert lang voorbereid is. Twee pogingen waren reeds mislukt. De advocaat der jonge dame, mr. Dejardin, ontving Zaterdag een tele gram, meldende dat Zondag weder een poging tot ontvluchting zou worden ge daan. Mr. Dejardin kwam om 7 uur te Brussel aan, waar hy werd afgewacht door mevr. Dejardin, een bloedverwant en een vriend. Men trad een herberg op de Roglerplaats binnen en trof er de laat ste schikkingen. Daarna namen zy plaats In een auto die van Ostende gekomen was, en om 10 uren juist kwamen zy voorby het Fort Jaco, een voetweg volgend, langs het gesticht en niet ver van de kamer, waar zich het meisje bevond. Volgens overeenkomst toette de auto driemaal. De freule wachtte op dit sein. De auto begaf zich naar den Waterlooschen steen weg en de jonge dame sprong door bet venster en viel in do armen van een bevriend persoon, deed een baard aan en een mansbroek en hing een breeden mantel om. zy verborg beur haar onder een muts en met een lichten wandelstok in de hand, trad zy, langs een engen hofweg, met zekeren stap naar het hek, waar de laatste kaart gespeeld werd. Het bek ging open en de dame was vry. Zy sprong in de auto, die in volle vaart wegreed. Zy trok warme kleederen aan en nam een verkwikkenden drank, want de auto was van alles voorzien. Men reed voorby Waterloo en kwam te Nyvel aan. De auto stopte voor de her berg de vluchtelinge stapte uit en dronk een kop warme melk. Doch men ver bleef er niet laDg en zette den weg voort naar Peruweltz, by Doornik, waar de ouders van mevr. Dejardin wonen. Deze waren verwittigd en alles was in orde om de reizigers te ontvangen. Daar bracht het meisje het overige van deD nacht door. Peruwela is op ongeveer honderd meters van de Fransche grens gelegen. Alle voorzorgen waren genomen, in ge val het meisje nog zou verontrust wor den. Een nieuwe ontvluchting wat er gemakkeiyk en da jonge dame zou spoe dig den Franschen bodem bereikt hebben. Doch al deze voorzorgen waren overbodig. 's Anderdaags, kondigde mr. Dejardin het meisje aan dat hy haar familie over haar vlucht zou inlichten en dat zy vry was te handelen zooals zy verkoos. Er werd besloten dat de freule te Parys zou gaan verbiyven. Maandag namiddag, om halftwee steeg men terug in de auto en om 4 uur kwam men te Rysel aan, zonder het minste verontrust geweest te zyn, noch aan den Belgischen, noch aan den Franschen toldienst, waar al de formaliteiten vervuld werden. Om 4 uur 27 namen de barones en mevr. Dejardin plaats in een sneltrein voor Parys, terwyi de advokaat rechtstreeks naar Ostends weerkeerde en de auto terug naar Belgiè gebracht werd. Sinds Zaterdag is de Amsterdam- sche procuratiehouder van een te Rot terdam gevestigds firma in scheepsageut- uren spoorloos verdwenen. Een door de firma ingesteld onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat de jonge man, die het volste vertrouwen van zyn patroons genoot, gedurende de laatste maanden een bedrag van ruim f16.000 verduis terd heeft. Zyn vrienden hadden er zich reeds lang over verbaasd, dat de jonge man op zoo'n grooten voet leven kon. Zyn kamers waren ryk gemeubeld, herhaaldeiyk maakte hy verre auto tochten en zyn vacantie bracht hy dezen zomer rn een der defstigste hotels van Scheveningen door. Men koesterde echter geen achterdocht en veronderstelde, dat den jongen man een buitenkansje ten deel was gevallen. Zyn ontvluchting heeft nu de waarheid aan 't licht gebracht. Zoowel de Amsterdamsche als de Rotter- damsche politie zyn van het geval in kennis gesteld en stellen .alles in het werk om den voortvluchtige te vinden. Twee snuiters van 18 jaren waren de ouderiyke woning in Duitschland ont vlucht, om eens wat meer van de wereld te gaan zien. Als teerpenning had een hunner van zyn ouders 100 mark mee genomen. Te Venlo aangeland, vonden zy al spoedig een paar bereidwillige per sonen, die 't geld voor hen zouden wis selen. Zy verdwenen er echter spoorloos mede en lieten ODze globetrotters op zwart zaad achter. Weldra vielen dezen nu in handen der politie, die hun ter reëxpeditie naar hun Heimat aan den grenscommisoaris overgaf. Degediensti- he vrienden werden later gevonden, doch 't geld was door hen reeds verbrast. Een byenhouder te Straakven (Hel mond), zou zyn korven, die in de Asten- sche Peel stonden, «opdoeken* en per kar naar huis voeren. Men verzuimde het paard uit te spannen, terwyi de kar geladen werd. In het begin ging alles goed. Vaar toen van een der korven het kleedje, dat den korf van onder sloot, los liet, vielen de byen zoo verwoed op den byenhouder aan, dat deze den korf moest wegwerpen. Maar dit hielp hem niet veel, terwyi nu ook het paard werd aangevallen. Dit holde als bezeten met de kar over de heide, door slooten en greppels, de reeds geladen korven overal rondstrooiende. Gelukkig wist de zoon het geweldige steigerende en ontzettend te keer gaande dier by te biyven, ten slotte van zyn kwelgeesten te verlossen en zachtjes uit den gevaariy ken omtrek weg te leiden. Met den vader liep het niet zoo goed af. Deze werd dermate door de nydige byen gestoken, dat hy er by neerviel en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2