No. 1 1912 Dinsdag 1 October 27e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Te uilleton. EEN DOODE STAD. De Tariefwet. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui- kelijke plaats. Wt. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. pƒ1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer li cent. Familieberichten van 1—1# regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. IV. Dat het ontwerp-Kolkman tot verhoo ging van het tarief van invoerrechten, wordt het wet, drukken zal op minge- goeden, wordt door vele vrijzinnigen wel beweerd, doch door de feiten weersproken. Tegen de onjuiste bewering stellen wy de onze dat voor het grootste ge deelte de meergegoeden er door zullen worden aangesproken. Wild, schildpadden, kreeften, oesters, geconserveerd vleesch, toiletartikelen, luxe zeep, fijne lederwaren, muziek- en andere instrumenten, genotmiddelen als biscuits, truffels, champignons, kaviaar, nootmuskaat, foelie, kaneel, specerijen, soja, gember, de duurdere geïmporteerde sigaren en sigaretten, de fijne likeuren, het buitenlandsch bier, de fijne wüDen, al deze artikelen worden hooger belast, een verhooging die zeker wel ten laste zal komen van de meergegoeden. Toch blijft men aan die zijde volhou den dat de mingegoeden het meest ge troffen zullen worden. En dat, terwijl de minister meel en bloem onbelast maakt, zelfs de tegenwoordige belasting van sinaasappelen wegnam, zoodat deze voortaan vrij kunnen worden ingevoerd, en van tal van verbruiksartikelen de goedkoopere soorten onbelast laat, of 't al sinds 1875 bestaand invoerrecht on- verhoogd bestendigt. Hoe komt men dan aan de hardnek kig volgehouden beschuldiging! Het Volk beroept zich met name op de belasting van fruit. Alsof het niet juist met het oog op den bloei van onze fruitteelt noodig was de fijne fruiten eeDigszins te weren. Edoch, ook deze beschuldiging is on juist. Wij wezen er reeds op dat de druiven, welke voor een deel ook door de mingegoeden worden gegeten, dat zjjn de Fransche en Italiaansche druiven, tusschen half Augustus en half October vry worden ingevoerd. Én wat de andere fruiten aangaat, in 1909 zjjn uit het vrjje verkeer uit ons land uitgevoerd alleen aan versch fruit in Nederland geteeld te zamen ruim 31 en een half miljoen kilogram. En nu kwam het den minister voor dat zoolang in Nederland nog zoo overmatig gezond en heeriy k fruit wordt geteeld, dat in zoo groote mate kan worden uitge voerd, er geen enkele aanleiding bestaat Ds. v. d. H. schrijft uit Napels aan De Nederlander: Wie Napels bezoekt, zal Pompeji niet licht vergeten. Wat tegenstelling! Napels, waar het altyd zomert en het altijd groen is, waar alles tintelt van vrooljjkheid en levenslust, waar zorg en smart onbekende zaken schjjnen, waar elke gedachte aan den dood schijnt weg- gebannen en Pompeji, dedoodestad, die eeuwen sluimerde onder het stof en nu weer langzamerhand is verrezen, maar toch ondanks alles is dood gebleven. Een doode stad, ja, dat voelt ieder, die wandelt door hare straten. Soms over valt u opeens een huivering bij de ge dachte, dat het daar eens vroolljk en .lichtzinnig toeging als nu in Napels, doch Mie luchthartige menigte ging heen naar «t oord, waarvan nooit iemand terag- Vooral als g(j het geluk hebt rustig, 2® der veel menschen, bovenal zonder eet laatigen, altijd pratenden gids door die Mile straten te dwalen. Gij betreedt den invoer van buitenlandsch fruit ten koste van de ïnlandsche vruchtenteelt te bevoordeelen. En zoo blijven dus belast: ananassen, vijgen, dadels, bananen, enz. Versche vijgen 100 KG. f 25vijgen in matjes, enz. van 10 KG. en meer 100 KG. fl. Zoo ook dadels. Gepelde hazelnoten en okkernoten resp. f 6 en f 4 per 100 KG. ongepelde resp. f 3 en f 2. Doch nu redeneert met name Het Volk zooRozijnen moeten opbrengen f 62,500, krenten f 150,000, amandelen f50,000. Voor de proletariërs-vijgen,de proletariërs dadels moet f 1 per 100 KG. worden opge bracht,voor kastanjes vijfmaal zooveel als thans, f 2 per 100 KG. Bij zulk een voorlichting is het geen wonder, dat onjuiste voorstellingen ge wekt worden. Immers een oppervlakkig lezer leest in deze opmerking, dat de ro zijnen f62,500 meer moeten opbrengen krenten 150 duizend gulden, enz. En wat is hier de waarheid Dat van rozijnen thans gevraagd wordt f 1 per 100 KG., de regeering stelt een ver hooging van f 1,50, zoodat hier meer ge vraagd wordt veertigduizend gullen. De krenten brengen nu ook reeds f150,000 op, dat is van den beginne al zoo geweest er komt derhalve niets by. Amandelen werden tot nog toe met f 4 belast, de mi nister stelt voor ze met f 5 te belasten. En wat Het Volk zegt van de „proleta riërs-vijgen", dat is juist een pluimpje voor den minister.Want wat is het geval Dat recht op vijgen was al f 1, het is altyd zoo geweest. Doch, gelijk wij hierboven reeds aanstipten, nu wil de minister de „bourgeois-vygen" of .rjjkelui's-vygen" hoe noemt Het Volk ze het liefst? hooger belasten, namelijk f 25 per 100 KG. voor de versche vijgen f20 per 100 KG. voor de vijgen in kleine mandjes verpakt. Voor de vijgen verpakt in manden van 10 KG. en meer de gewone vijgen wordt geen cent meer gevraagd. En dat zelfde geldt ook voor de dadels. Daarom waarschuwen wy onze lezers om niet al te licht geloof te hachten aan de voorstellingen van de politieke tegen standers van het ontwerp. Zy willen maar al te vaak indruk maken met groote ge tallen, en dikke woorden, als roofpolitiek en dergeiyke. Zoo vertelt Het Volk met grooten op hef dat koek- en banketbakkerswerk f 400.000 moeten opbrengen. Maar dat brengt deze post nu ook al op, want hy komt reeds in het bestaande tarief zoo voor. Er komt niets by. Thee zegt Het Volk moet f 875.000 opbrengen. Dat is ook zoo. Maar dat is al zoo bij het bestaande tarief. Thee het oude plaveisel, juist hetzelfde, waarop zy voor eeuwen wandelden, drinkt uit de bron, waaruit zy eenmaal dronken. Ietwat beschroomd gaat gy de huizen binnen, gy verwacht straks 6en slaaf te zien toetreden met de vraag, wat gy hier doet doch neen, alles blyft stil, 't is de stilte des doods. Hier en daar herstelde men de huizen en bracht in de tuinen nieuwe planten, waardoor de begoocheling nog sterker wordt. Want waar de daken grootendeels zyn ingestort bleven de muren gespaard, zoodat men zich een denkbeeld kan vor men van den bouwtrant der oude huizen. Aan de straat blinde muren, tenmin ste geen ramen, die aan het huis zelf licht moesten geven. Wel vindt men hier en daar aan beide zyden van de poort kleine winkeltjes, door den eigenaar van 't huis aan anderen verhuurd. Door de poort gaande komt ge in een gang, die naar den voorhof het atrium leidt. Bewonder eens even dat mooie mozaiek. Hoe goed zyn nog de kleuren bewaard, wat fyn de voorstelling. In een der huizen vindt men het beeld van een wachthond met de waarschuwingCave Canem (pas op den uond) en elders het vriendelijke Salve (welkom). Het treft ons wordt dan ook niet verhoogd. Koffie, thee, suiker en tabak worden niet hooger belast dan thans. Van de voediDgs- en genotmiddelen staat genoteerd dat deze aan de schatkist zullen opbrengen f3.024 800. Ook dit is een getal dat den opper- vlakkigen lezer zou kunnen verschalken. Terecht vraagt de heer Zuur in zyn brochure „Het ontwerp Tariefwet"Zou het wyzer van de Regeering geweest zyn aeze groep te splitsen als vclgt: genotmiddelen f2.942.300 en voedings middelen? By ernstige overweging neen. Immers voor den ernstlgen waarnemer is het zoo beter: le omdat de meenin gen kunnen verschillen wat onder voe- dings- en wat onder genotmiddelen be hoort; 2e omdat helaas onder de tegen standers is gebleken een geest om zelfs de beste bedoelingen kwaad uit te legg6n, laat staan dan een vraag, welke zelfs by goedgezinde, trouwhartige menschen aan verscheiden oordeel is onderworpen. Koffie, thee, suiker en tabak worden niet hooger belast. Geïmporteerde dnre sigaren en sigaretten, buitenlandsche bieren, fijne wijnen, c al dia artikelen, hiervoren opgesomd, kunnen door het volk nief worden gebruikt, en drukken op de meergegoeden. Het ontwerp is bovendien getrouw gebleven aan de reeds in 1910 bjj de begrootingsdebatten (Handel, blz. 655) afgelegde verklaring dat men dezerzyds geen eerste levensbehoeften wenschte te belasten en dat daaronder te verstaan zynrund-, schapen-, varkensvleesch, spek, brood, meel, boter, eieren, aard appelen, havermeel, thee, cacao en sui ker; een verklaring wslke door minister Kolkman werd bevestigd en welke hy nu zelfs ook heeft toegepast op eerste levensbehoeften welke niet by genoemde begrootingsdebatten genoemd zjjn. Daardoor blyven ook nog vrygesteld Reuzel omdat het een volksvoedsel is; eieren, niettegenstaande by de groote productfe hier te lande een vermeerderde uitvoer plaats heeft, omdat de industrie goedkoope eieren behoeft, terwyi zelfs versmolten vet, dat in overeenstemming met den accyns op het geslacht invoer recht behoort te betalen, vrygesteld wordt met het oog op industrieels doeleinden. En lest niet minst ook meel of bloem blijft onbelastzoodat ook zelfs de 0,4 cent per Kilo-brood, waarmee ge dreigd werd, is vervallen, en de arbeider met genoegen zyn goedkoopen boterham mag blyven eten. Resumeerende derhalve de opbrengst der nieuwe tarieven komen wjj tot de slotsom dat, al zouden zy onveianderd dat byna iedere ambachtsman een kunste naar moet zyn geweest. Overal beeld houwwerk en schilderstukjes. Niet alleen op de muren, doch ook op de voorwerpen van dagefijksch gebruik. Midden in het atrium een open ruimte in het dak en daaronder een bassin, waar in het regenwater valt (impluvium) met planten en beelden eens versierd. Dat kinderbeeldje met dien viach, die eens water spoog, geeft u er een denkbeeld vaD, hoe mooi het er in een aanzieniyk huis moet hebben uitgezien. Rondom den hof eenige kamers, terwyi men ach ter de allergrootste huizen nog een gang vindt, die weer op een hof uitkomt. Doch wandelen wy voort. Daar het publieke bad. Neen, wel niet zoo fraai als de Hermae (baden) van Rome, maar toch: wy kunnen uit alles zien, dat het sieriyk en weelderig moet zyn geweest. Men kan nog onderschei den de afdeelingen voor mannen en vrouwen. Men ziet nog de looden bui zen, waardoor het water werd aange voerd. Daar de wacht- en kleed-kamers, daat de bassins voor warme en. dampbaden. Daar de .waarin men na het bad te un, om zich door z'n slaven te->ren worden aangenomen, toch verreweg de meeste lasten komen ten koste der meer gegoeden, ja meer, dat de arbeiders op voortreffeiyke wyze zyn gespaard. Tenslotte behoort te worden vastge houden dat de tariefsherziening in de schatkist de miljoenen zal moeten stor ten die de regeering voor de sociale ver zekering zal moeten uitgeven; terwjjl, afgedacht ook hiervan, een verstandige tariefsherziening onze nyverheid ten goede komen en den algemeenen toe stand van het bedryf verbeteren zal. 1 Oct. 1912. Een „verbetering" is noodzakeiyk. Wy verzuimden gisteren te melden in onze driestar n.a. v. de benoeming van professor de Savornin Lohman, dat ook prof. Rengers Hora Siccama, van de hoogeschool te Utrecht, de antirevolutio naire beginselen is toegedaan. Met leedwezen varnemen wy het plot seling overiyden van den heer A. v. Naman Hz., wethouder van Zwyndrecht en lid der Staten van Zuid-Holland, in den ouderdom van 61 jaren. De heer v. Namen, de ook in Zeeland alom bekende zaad handelaar, heeft zich op velerlei ge bied, kerkeiyk, sociaal en staatkundig, hoogst verdiensteiyk gemaakt, en laat in vele kringen, o.a. Boaz, Jachin, en den bond van Anti-Rev. gemeenteraads leden een moeilyk te vervullen ledigte achter. Met Huvers, De Jonge, De Rycke en andere aan den lande naar menscheiyke schatting al te vroeg ontvallen mannen, deed hy zyn eerste opleiding tot en liefde voor de goede zaak op in deChr. Jongelingsvereeniging. De liberale Bondsdag. Wy komen naar aanleiding van de verslagen op 't daar gesprokene nog wel terug; dcch eerst geven wy *t woord aan een paar coalitiebladen voor 't maken van een enkele opmerking. Het (chr.-hiat.) dagblad Di Nederlander schryft De vryzinnigen in het kiesdistrict Goes hebben, geiyk al meer en meer gebruikeiyk is t« doen, nadat men de kunst van de rechtsche partyen zoo'n beetje heeft afgekeken, een Partydag gehouden, neen geen Partij dag, want op zulk een byeenkomst houdt men de partij-geschillen liefst achterbaks, maar een Bondsdag, zynde de profetie van de gewenschte, maar nog altyd toevende beslissing op de voorstellen tot vryzin- en zalven, terwyi men de nieuwtjes van den dag besprak of naar een dichter luisterde, die z'n nieuwste kunstproduct voor kwam lezen. Ga dat huis daarginds maar voorby 't is een plaats der zonde en zie liever de bouwvallen van Izis' tempel. Een Egyptische eeredienst in het begin on zer jaartelling in Italië zeer in trek. Men wyst u nog de geheime gang, waardoor de priesters achter het beeld van Izis kwamen en by het volk alzoo de gedazhte opwekten, dat het de godin zelf was, die op de gestelde vragen ant woord gaf. Daar het theater, daar het forum door mooie tempels omgeven, met heeriyke beelden eens versierd. Maar neen, gy kunt niet meer, 't was reeds al te veel om in zich op te nemen. Zoo was Pompeji voor 18 eeuwen. Als in de dagen van Niaeh. Blijde en zorgeloos leefde men voort aan den voet van een vulkaan doch was deze niet lang uitgedoofd Zoolang de heugenis reikte, had de Tesuvius nooit gewerkt. 63 na Christus was er een aardbeving geweest, die heel wat verwoestingen aanrichtte, doch al was de scha, niet zoo nige concentratie in 1918. Mag men den voorzitter, den heer Siemelink geloovem, dan waren de vryzinnigen te Goes opge roepen „om te getuigen van hun liefde voor de waarheid". Dat zeide hy in zyD openingswoord. Maar de heer Siemelink zeide tog meer, en dat lag eenigszins op zyn lyn als predikant van de moderne richting; hy zeide, dat de vryzinnigen niet moeten denken dat ze geen gods dienst noodig hebben. Alleen maar, het moet vryzinnige godsdienst zyn. En hy eindigde met den merkwaardigen wensch „dat het Koninkryk Gods onder de men schen moge komen", met kwaardig, om dat dit een toon is, die van de politieke vryzinnigen maar zelden gehoord wordt. Laat ons hopen dat dit nu werkeiyk een uiting van „liefde voor de waarheid" moge zyn, en geen voorspel op 1913, als wanneer het wel eens weer zou kunnen gebeuren dat de vryzinnigheid de witte das omdeed, hetgeen altyd een heel on- verkwikkeiyk schouwspel is. Het merkwaardigste echter van heel den Goesschen Bondsdag, en van al wat daar gesproken is, is wel een woord van den heer Treub, den leider der vryzinnig- demokraten. Na muziek en zang geen psalmen natuuriykschetste de heer Treub het karakter van den komenden stembus-stryd. En toen zeide de heer Treub o.a.: „dat het niet ging om den godsdienst, maar om de macht der pries ters en der orthodoxe dominees". Tegen de priesters en de dominees! was voor een jaar of wat nog de leuze van Jan Rap. De heer Treub amendeert haar naar den elsch des tyds. Hy voegt er het woord orthodoxe in. Ziet ge, de dominees-macht is zoo erg niet, als het maar geen orthodoxe domineer zyn. Dié zyn erg. Moderne dominees helpen de vryzinnigheid. Zy zyn zelfs goed genoeg om door een godsdienstig toespraakje een vryzinnigen Bondsdag te tinten. Dat is perfect. Daar vangt men de menschen mee. Misschien zelfs nog wel enkele orthodox-geloovigen, die niet fijn van onderscheiden zjjn. Zulke moderne domi nees zyn ten slotte voor de vryzinnig heid heel wat waard. Zelfs laat men hen ongehinderd over da komst van Gods Koninkryk spreken, al gelooft men daar aan niet. Maar de orthodoxe dominees werpen roet in het vryzinnige eten. En daarom weg met hen, en weg met depriesters. Het was een fijne onderscheiding van den heer Treub. Wel noedig in een vergadering, door een dominee gepresideerd De Nieuwe Zeeuwsche Crt. heeft min der het gesproken dan wel hei gezongen spoedig hersteld, de indruk was weldra uitgewischt. Tot in 79 het oordeel kwam. Eerst in Juli een aardbeving kort doch hevig en 29 Augustus de uit barsting. Hst begon met een steenen- en asch- regen, die wel 36 uur duurde en ten slotte een stroom van heet water, met asch en lava gemengd, die alles overdekte. De meesten konden ontvluchten, doch ongeveer 2000 vonden den dood. VergeteD werd die stad wel 17 eeuwen. Wyngaarden bedekten den grond, tot men in 1750 als by toeval eenige beeld jes vond. Toen herinnerde men zich Pompeji en sedert is men yverig gaan graven. Nog steeds zyn geregeld 80 100 man aan het werk. In de verschillende musea, zoowel te Napels als te Pompeji zelf, wordt allerlei merkwaardigs, dat is opgegraven be waard. Zoo zagen wy gipsafdrukken van lyken van slachtoffers, op hun vlucht achterhaald. De doodsangst spreekt nog uit hun gestalte en gelaatstrekken. Een haastig verderf i» hun overkc^'i" Een beeld van den dag des komend als een dief in de"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1