No. 301 1912 Maandag 23 September. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Met 1 October te beginnen zal ons blad den datum dragen van den dag, waarop de Courant wordt gedrukt, zoodat de Courant die des Maandags gedrukt wordt en bij een groot deel der abonné's besteld wordt het Maan dagnummer wordt; enz. QHeeren adverteerders zij op deze verandering gewezenwanneer zij nu voortaan een Advertentie opgeven bijvoorbeeld voor het.no. van Zater dag, dan komt die Advertentie in het nummer dat Zaterdags gedrukt wordt; en dus niet meer ge- lgk tot nu toe in het no. dat Vrijdags gedrukt wordt. Dr. A. KUYPER. Dr. Kuyper's bedanken als Kamerlid- Staten-Generaal. EERSTE KAMER. 3INMKNLJLMD. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—1# regels 1.—, iedere regel meer 10 cent Aüsi de Lexers. Dr. Kuyper herdacht Vrijdag den dag, waarop hy voor vijftig jaar tot doctor in de godgeleerdheid promoveerde, op proefschrift„Joannis Calvini et Joannis Lasco de Ecclesia Sententiarum inter se composition Is dit op zichzelf al een zeldzaamheid, de persoon'van den jubilaris, die te be kend is dan dat wy dit nog eens speciaal onzen lezers zouden behoeven te herin neren, doet het feit nog meer aan belang rijkheid winnen. Deze foto toont den beminden jubila ris, zooals de meeste Nederlanders hem kennen deze is zeldzamer en stelt dr. Kuyper voor vjjfcig jaar geledeD, juist nadat hjj tot doctor promoveerde. Spare de Heere hem nog een spanne tyds voor ons, en geve de Heere hem de noodige kracht en de gezondheid om nog te doen, wat zjjn hand vindt om te doen. wit nm firn In tegenstelling met de smalende wijze waarop de liberale pers hierover 3chry ft, willen we enkele andere stemmen doen hooren. Allereerst wat Politicus in de Opr. Haarl. Crt. schrift. Wh ontleenen er het volgende aan Dr. Kuyper's terugtreden is een ge beurtenis van geweld, van belang Wanneer het gerucht ging, dat Dr- Kuyper 't woord zou voeren in de openbare zitting der Tweede Kamer, van de Staten-Generaal vóór, tijdens en na het ministerschap, door hem bekleed dan was er een «run* naar het Binnenhof, van menschen da mes en heeren wien het onderwerp, waarover de heer Kuyper zou rede voeren, voor 90 pöt. althans koud liet als tjs. Men wilde hem den in vloedrijke, deD zeer bijzondere zien, hooren. Waarom 1 Do heer Kuyper heeft een krakend, soms snerpend, al tijd min of meer onaangenaam stem geluid. De man van kleine, zwaar, ineen gedrongen, vierkante gestalte, met den Caesarskop van verstarde, onbeweeg lijke, autoritair-geteekende gelaats trekken, spreekt niet vlot, niet aan genaam, niet vloeiend. Hy doorspekt zijn zinnen met allerlei „geleerde woorden", nu en dan merkt men dat hat spreken hem moeite kost. In de jongste periode van Dr. Kuyper's op treden in de Tweede Kamer deden de hem vijandige politieke groepen, meest al hun [uiterste best om hem hun onwil en antipathie te toonen.... Maar het publiek bleef Kuyper gunstig ge zind. Niemand in het Parlement, die ook slechts In de verste verte ooit nabij kwam de populariteit, althans dat eigenaardig, zoo moeiljjk te del- nieeren soort van aantrekkingskracht, waarover deze hoogbejaarde partij leider nog steeds beschikt. De magische kracht, de suggestie, van hem sinds jaar en dag uitgaand, die, reeds vele jaren geleden, - discipelen van de Vrije Universiteit maakte tot volgelingen, tot bewonde raars van den grooteD, uDiverseel- geleerden man.... Wie de Standaard, het hoofdorgaan der anti-revolutionaire party, ter hand neemt en er een Kuyper-asterisk in 5*vindt, hij gaat lezen. Al scheidt hem een wereld van Kuypers overtuiging. Al zou hy voor geen geld ter wereld 2 „Groeniaar.sche dingen" onder de oogen nemen. Hy leest. Engeniet Waai schuilt vraag ik me af het geheim van deze tooverkracht P... Over de politieke beteekenis en „waarde" van den uit het Lagerhuis scheidenden leider der anti-revolutio naire party, heb ik hier nietteschry- ven, te oordeelen. Maar wel past het dunkt me om thans even, met weemoed, aan te stippen, cat er in de Tweede Kamer der Staten-Generaal na Dr. Kuypers vertrek niemand meer ts, die de waar achtige aandacht en belangstelling der „massa" trekt. Bet zyn voor de rest, of senes, of epigonen, of menschen van het derde, vierde „plan". Knappe, kundige, Ijverige, brave menschen zyn er onder niemand zal het durven betwisten. Een Bos, een Limburg, een Van Lynden van Sanden burg, een Ter Laan (mits hp zich tegen de praatjes late inenten) een Schaper, een Nolens, een De Geer wel, zy vertegenwoordigen allen zekere soort van 'kundigheden en ver diensten. Maar indien ge het waag stuk onderneemt om onder hen te zoe ken een „komplete figuur" kleurig, vaardig, handig, artistiek, met magi- straalorganisatorischen blik, met „de greep van den Leeuw", een die doet denken aan groote verschyningen als een Thorbe-.ke, een Verniers, Van der Loelï ge zult vruchteloos de sprie ten van uw tastzin uitstrekken, Ze zyn er niet! Een ander dan dr. Kuyper zou had hy vyftigmaal minder ondeugeud- en gewaagdheden ondernomen, in po- liticis en elders reeds langs door het ostracisme zyn getroffen, veroor deeld. Hy, de kranige, krachtige, werklus tige, eerzuchtige, bemiDneiyk oude uit de Kanaalstraat, niet. Beweerd wordt, dat na zyn terug treden hetzy dan geheel ofgedeel- teiyk zich eene zuivering zal voor doen in ons politieke leven. Het kan wel zyn. Het valt buiten de grens myner beoordeeling in dezen, als neutrhal-objectief schetser en over zichten Dat de heer Kuyper noch voor zyn positie in de Kamer noch voor die andere als publicist-leider der antire volutionaire party, een opvolger weet aan te wyzen, is wel zeer duideiyk. Even helder en begrypeiyk als dat de plaats, door den vertrekkenden af gevaardigde voor Ommen ingenomen, voorhands «onvervuld" zal biy ven, ook al lukt het den Ommenschen kiezers de vacature te vervullen. De fascinatie, de bekoring, de sug gestie, uitgaande van personen als Kuyper, zyn slechts het „geheim" van zeer enkelen. In de dorre, saaie, slaapwekkende atmosfeer van ons Nederlandsch ge- speech en geschryf brengen zjj kleur, gloed, leven, teekening, aantrekkelijk heid. Met Dr. Kuyper zal de artistieke leider, de met magisch vermogen heer- schende meester der gemoederen ver trekken. En niemand kan zulk een rol vervullen, by welke party men ook zoekt. Wy leven in de periode der epigonen, wat het „staatkundige" be treft. Daarvoor behoeft men niet eens af te dalen tot de banale komiekerig- en oppervlakkigheid van een Stood- huyzeD, would be-staatsman Zelfs tot op veel hooger peil doet zich het zelfde verschijnsel voor. Men zou hier het „poöta nascitur, non fit" kunnen citeeren En dan met oprechten weemoed denken aan dat door lichaam siy den genoodzaakte terugtreden van Tr. Kuyper". De Redactie van de Oprechte Haarl. Ct. voegt er een byschrift onder, waar van we het volgende opnemen De Oprechte Haarlemsche Courant heeft zich, in de jaren van haar lang durig bestaan, nimmer gevoegd naar de politiek van den dag. Zoo is dit nog. Wy wenschen dezen grooten Vader lander, wiens uitstekendheid op veler lei gebied tot'ver over de grenzen is doorgedrongen, allerminst te vergeten by zyn beengaan uit 's lands verga derzaal. Gisteren was het een zaak van com mercieel belang, die een ampele bespre king uitlokte. De uitbreiding van het Staatsmynveld. De heer van Nierop (u 1.) heeft een krachtig woord doen hooren, telkens in de rede gevailen door den heer Lely (u.l Spreker was geen warm voorstander van het wetsontwerp, doch waarschyniyk zou hy zyn stem wel geven. Vele be zwaren werden dan ook niet ingebracht, en de afloop bewees hoezeer men op dat punt eenstemming was. De heer van Nierop gewaagt eerst van de z. g dominiale myneD. De staat ex ploiteerde ze echter vry slecht en maakte weinig winst, zoodat wy wat biy waren van de exploitatie af te zyn.In 1901 gaf de regeering, onder het ministerie Lely concessie voor de Oranje-Nassaumyn. Waarom nu concessie gegeven vraagt de heer van Nierop, als men voor staats exploitatie is? Omdat er geen kolen waren. Dat meende men althans aan Waterstaat. Het was zelfs de algemeene meening. In schoolboekjes stond het ver meld. Op eigen initiatief is toen de mynbouw aangevat. Dnitschers hebben by odb de mynen geopend. Het is echter beter, dat dit door Duitschland geschied is, dan dat de mynen nu nog gesloten zouden zyn. Later heeft men toen door de staats exploitatie, waar spr. overigens niet tegen is geweest, de exploitatie door particu- culieren vrywel onmogeiyk gemaakt. Concessies werden niet meer verleend. Toch staat het volstrekt niet vast, dat wat in 1893 niet mogeiyk was, thans aan particulieren niet zou gelukken. Wy zouden natuurlijk, hoewel dat moeiyk is, moeten zorgeD, dat het beheer in natio nale handen biyft. Op grond, dat de concessies zouden komen in vreemde handen, zou spr. zyn stem aan het ontwerp niet kunnen geven. In- tjjd van nood heeft men vetkolen noodig en die zyn er nog niet. Nederland is slechts voor de helft van zyn behoefte ryk genoeg aan kolen. Indien niet naar staatsmonopolie gestreefd zal worden, zal spr. vóór stemmeD, omdat wy een maal staatsexploitatie hebben. De heer Waller (a. r.) wil ook het ont werp terugbrengen tot de juiste propor ties. Men kan het betreuren, maar het is een feit, dat het Ned. kapitaal niet in het mynbedryf heeft deelgenomen. Dit ontwerp is noodig om de regeering in de gelegenheid te stellen aan te toonen, dat het mynbedryf een object van waarde is, van waarde voor het land en zyn volk, van waarde ook voor anderen. Minister Talma wyst op da krachtige verdediging, maar meer nog op die van den heer van Nierop, die het ontwerp op zuiver commercieele gronden aanneme- ïyk acht. Verder moet het mynbedryf groot zyn, omdat het assortiment van kolen groot moet zyn. Voor de ambtenary is de minister niet bevreesd, want zy die er zyn staan tegen over de staatsmyndirectie als tegenover een particuliere directie. Het streven zal zyn steeds meer par ticulieren in het mynbedryf te betrekken, daarby vertrouwende op den industri- eelen zin van ons volk. De zaak was hiermede duideiyk gewor den. Het particulier initiatief zal ODge- twyfeld erkend worden. Het ontwerp werd dan ook met een groote meerderheid, ja, met bQna alge meene stemmen aangenomen. Drie hee ren konden hun stem er niet aan geven, 33 wel. Ondertusschen werd nog besloten om het onderzoek van de Radenwet in de afdeelingen te doen voorbereiden door een byzondere commissie en werden de huis- hou ielyke commissie en de commissie voor ds stenografie samengesteld. Aan de orde is daarop de VogelW6t, oftewel de we', houdende bepalingen tot bescherming van in het wild leven de vogels. De heer Verheijen (r. k.) is tegen het ontwerp, omdat het technisch onjuist is. Men had z. i. in de wet een zwarte lyst van vogels moeten opnemen, die voor den eigen vogelstand nadeelig zyn. Nu geeft men een blanco crediot aan perso nen die men niet kent. De heer Pelinck (lib.) vindt het ontwerp veel te omslach tig en practisch onuitvoerbaar, vooral wat betreft het verbod van lystervangst. De heer van Pallandt (a. r.) is ook niet tevreden en wraakt de deskundigen, die door den minister gehoord zyn. Het gaat den minister dus niet zoo voor den wind, als by het vorige ontwerp. By na zou het verworpen geworden zyn. Met 16 tegen 14 stemmen is het nog aan genomen en het is wel aan te nemen, dat het ook aan de hulp van enkele leden der linkerzyde te danken is, dat het er door kwam. Tenslotte nam de Kamer nog een wij ziging in de Schepenwet aan en ging de vergadering tot nadere oproeping uiteen. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog, na het tot stand komen van de voorgestelde reorganisatie van het wapen der infanterie, te 's Her togenbosch een afdeeling van 3 bataljons van het 6de reg. inf. in garnizoen te brengende andere afdeeliDg van dat regiment biyfc dan t9 Breda in garnizoen. Nood en West Indit. Op het oogen- blik is reeds meer dan f24000 voor de noodlijdenden in West-Indië byeenge- bracht. Voorzeker eeD respectabel bedrag. Hierin is nog slechts gedeelteiyk de op brengst van de verkoop der heideruiker- tjea begrepen, die ruim f 14000 bedraagt. Bovendien heeft de directie van de Kon. West-Indische mail f1000 en de Han dels vereeniging Ourapao f5000 beschik baar gesteld. De Ver. van Broodbakkerspatroons uit de luxe-, gemengde- en middenbe drijven, te Haarlem besloot in haar te U'.recht gehouden ledenvergadering met algemeene stemmen inzake het ontwerp- Bakkerswet Aalberse een adres tot de Tweede Kamer te richteD. Het adres is thans verzonden. Na het aanvoeren van de verschillende bezwaren tegen het ont werp, komt men tot de volgeDde conclu- siën: 1. Het is onrechtvaardig, dat een bakkerspatroon in de toekomst voor het onderhoud van zyn gezin zyn arbeids krachten niet zal mogen aanwenden op de wyze, die hy zelf goeddukt. 2. Als men de conclusie onder lo. onderschryft, kan men er geen genopgen mede nemen om den patroon in scbyn de vryheid te laten 's nachts te werken, doch in wer- keiykheid hem door een bepaling als het verkoopverbod te beletten, van die vry heid gebruik te maken. 3. Het wetsont werp schetst in de steden een premie op de inrichting vnn zeer kleine bedrijven. 4. De middenstand is door de wet-Aal- berse tot ondergang gedoemd. 5. Voor twee volkomen geiykwaardige catego rieën van staatsburgers als de leden onzer vereeniging en de banketbakkers schept de wet voor de eersteD willekeurig zulke beperkende bepalingen, dat het hun niet mogeiyk ia den stryd om het bestaan vol te houden. 6. Er wordt alleen ten behoeve van het grootbedryf een drie- ploegenstelsel voorgeèteld zonder reke ning te houden met het feit, dat in de bakkerijen onzer leden geeD driepoegen- stelsel met achturigen arbeidsdag kan worden ingevoerd. Wethouder De Vries. Da wethouder voor het onderwys te Amsterdam, mr. 5. de Vries Czn., is in zooverre hersteld, dat hy hoopt de Raadszitting van Woens dag a.s. te kunnen .bywonen. In deze zitting komen verschillende orderwys- aan gelegenheden aan de orde, o.a. het voorstel-Den Hertog tot het doen ver vallen van den hoofdakte-eisch. De R.-K. Kamerclub. Naar de Ree. bode bericht, heefc de R.-K. Kamerclub' in de jongstgehouden vergadering haar bestuur herkozen. Het is samengesteld uit da heeren Nolens, voorzitter generaal Van Viymen, onder-voorzitter en Van Vuuren, secretariB. •ÖTXT VmOVXSr9X33. Het hulptelegraafkantoor te Hein- kenszand is met ingang van 29 Sep tember op Zon- en feestdagen openge steld van 8 tot 9 uur vm.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1