No. 299 Vrijdag 20 September. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. GHRISTELIJK- HISTORISCH Staten-Generaal. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Zij die zich met 1 Oct a. s. op ons blad abenneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. Met 1 October te beginnen zal ons blad den datum dragen van den dag, waarop de Courant wordt gedrukt, zoodat de Courant die des Maandags gedrukt wordt en bij een groot deel der abonné's besteld wordt het Maan* dagnummer wordt; enz. Heeren adverteerders zij op deze verandering gewezenwanneer zij nu voortaan een Advertentie opgeven bijvoorbeeld voor het no. van Zater dag, dan komt die Advertentie in het nummer dat Zaterdags gedrukt wordt; en dus niet meer ge- ljjk tot nu toe in het uo. dat Vrijdags gedrukt wordt. Leeuwarden's Oranjeverbod. Buitenlandsch Overzicht. Frankrijk. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk-Hongarije. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Turkije. EERSTE KAMER. PRIJS DER ADVERTENTIËN ninkiyke Hoogheid den Prins der Neder landen, de gewone zitting der Staten- Generaal wederom in persoon heeft ge opend. TWEEDE KAMER BJSNKHLAMD. 4.45a, ,9,30 12,10, a, 2,30, 4,50, 0, 7,30, 10,15. 5,15a, 9,30d, 12,10, 2,80d, 4 50, 7,10a, 10,15- igen. 937 io.26 i 10.35 10.38 10.43 (O.48 gedu- met 15 - IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. pƒ1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN Astn de Lezers. Dat is nu nog eens liberaal Wel d'optocht van de Sociaal Heel vriend'Hjk permitteeren Maar 't Christ'iyk Militair tehuis Beletten, om voor kiel of buis Zjjn bloem te presenteeren. Wèl voor de revolutie-vaan Een onbelette ruime baan Maar voor d'Oracje-kleuren, Op gronden van .neutraliteit", Eeu berg van nare zwarigheid, Een afgezabbeld zeuren. ffZiet^u, het doel is niet neutraal» -- Zoo teemt men deftig liberaal Maar, kon men debatteereD, Is dan de socialisten-vaan, Die vrjj door uwe stad mocht gaan, Dat somtijds wel, my n heeren? Maar neen, geen woorden meer verpraat Het is de vale godsdiensthaat; Die luistert naar geen reden Die weert Oranje zelfs van straat, Als 't niet precies zjjn richting gaat. Naar liberale zeden. Lexmond, Aug. 1912. Frans de Jong. Frankrijk veroorloofde zich een daad, die heel wat pennen in beweging heeft gebracht. Het voegde de schepen van het Noordzee-eskader bij dat van de Middellandsche Zee. Blijkbaar was de bedoeling hiervan de heerschappij over de oude wereldzee voor Frankrijk te ver overen en te behouden, de zeemacht van Oostenrijk en Italië gezamenlijk te over vleugelen. Het heet een onvriendschap pelijke daad tegenover Italië en ook niet gerechtigd door de houding van Italië. Het is dan ook te begrijpen, dat het zeer ontstemd is over de handelwijze van Frankrijk. Aan den anderen kant laat Frankrijk het voorkomen, alsof het volstrekt niet bedoelt de beveiliging van Frankrjjk's noord- en westkust aan Engeland over te laten, hetgeen ook beweerd was, of wel om aan Frankrijk de uitsluitende rol van schildwacht in de Middellandsche Zee toe te deelen. Reeds jaren geleden zou besloten zijn de geheele vloot onder een opperbevelhebber te vereenigen. Zoo doende krijgt Frankrijk één hoog-zee- vloot, evenals Engeland, Duitschland en Italië. Ze behoeft niet per se in de Mid dellandsche Zee Ie blijven en ze zal zich dan ook te zijner tijd wel degelijk ter oefening naar andere zeeën begeven. Frankrijk dacht nog wel een goed oogenblik voor deze concentratie uitge zocht te hebben en nu wordt het toch nog misverstaan. De Middellandsche Zeekwestie vormt een teeder onderwerp en een daad als van Frankrijk kan daarom gauw dubbel zinnig schijnen. Onschuldig gedoe, oogenschjjnHjk. Aan alle kanten zitten wy nu midden in de manoeuvres. Hoe vredelievend vindt overal dat geachermutsel plaats. Het heeft werkelijk iets bekoorlijksen niet het minst voor de vorsteD, die zich in bet grootsche schouwspel van een schijn gevecht tusschen hun eigen trawanten verlustigen. Het is echter maar schijn, doch niettemin het beeld van droeve en angstaanjagende werkelijkheid. Pe legermanoeuvres hebben in Duitsch land plaats gemaakt voor de vlootde- monstraties. De Fransche legermacht oefent bij Loudun, en deze week is men ook in Engeland begonnen met een schijngevecht tusschen een Britsch leger en een vreemd. Dit laatste is in Nëifolk binnengevallen en poogt nu naar Lon den op te rukken. Alles oefent zich voor een modernen oorlog. Met modern geschut wordt gespeeld. Het vliegtuig is een onmisbare factor geworden. De vliegers bewijzen zeer goede diensten. Rljwieleh en automobielen niet minder. Koning Eduard zal ook een bezoek aan de manoeuvre» brengen. Nog is het slechts een spel Vrede. Ondanks de oorlogen en de ge ruchten van oorlogen, gaat de vredes beweging rustig haar gang. Te Genève zal van 23 tot 28 dezer het negentiende internationale vredescongres vergaderen, waarop honderden deelnemers uit alle deelon der wereld verwacht worden. Tot uit Japan toe, waar de vredesbewe ging in den laatsten tfjd veel veld moet gewonnen hebb8n, zullen congressisten komen. Het verhevene doel,' de vrede, blijkt echter nog maar niet te kunnen worden bereikt. We bereiken het trou wens nooit. Het resultaat is dan ook tot nu toe, dat de moderne oorlog aan enkele hedendaagsche begrippen is onder worpen. Op den rooster van werkzaamheden staan ditmaal actueele onderwerpen, o a. de oorlog in Tripoli, de eerstvolgende Haagsche conferentie, de militaire lucht vaart, de toepassing van economische dwangmiddelen (boycot; ingeval van een schending vaa het volksrecht, de ontwapening, enz. Het achtste punt van den rooster is: De plicht van de paci fisten van een land, dat zich in een veroveringsoorlog begeeft. Daarom ver wacht men, dat er vele Italiaansche vredesvrienden te Genève zullen komen, om te zien, wat er met de betrekking tot Turkjje boven hun hoofd hangt. Het Hongaarsche parlement is weder geopend. De oppositie-partij heeft al terstond van zich doen spreken. Buiten het parlementsgebouw was het volk rustig, geen militairen en geen gendarmen. Politie by na onzichtbaar. Binnen ging het echter nog wat rumoe riger toe. De oppositieleden waren het er al dadelijk over eens, dat dadelijk ob structie zou worden toegepast. Wy her inneren ons nog levendig de jongste schandalen. Dat ergerlijk optreden. Het was weer hetzelfde deuntje Fluiten, joelen en lawaai maken. Vooral toen president Tisza op de tribune verscheen ging een helsch rumoer op. Scheldwoor den waren niet schaarsch. Wat was er nu met zoo'n Kamer te b9ginnen. Na een korte pauze wilde graaf Tisza het weer eens probeeren, doch helaas, de bewuste leden dachten er nog niet anders over. Zy hadden zich verlaagd door de meest schurkachtige kwajongens streken tot de hunne te maken. Koe- klokken, automobieltoeters en wekkers moesten ieder beletten te Bpreken. Weer werd de zitting even gesloten. Ook de minister-president had geen succes. Men heeft niet gauw de tusschenkomst van de politie willen inroepen, aange zien de Koning in' een audiëntie zyn afkeuring had te kennen gegeven over het te spoedig inroepen van politiehulp. Tenslotte kon deze echter niet achter wege bljjven. En daar werden de oproer makers vierkant van den grond opgeno men Jen naar buiten gedragen, waar de frissche najaarslucht hun verhitte hoofden tot bedaren kon brengen. Een afgevaardig de kreeg een ontwrichten arm, een andere d'e uit de handen der agenten ontsnapt was, kwam in de banken der afgevaar digden terug, waar hjj in zwjjm viel. Eon derde viel bewusteloos in de wandel gangen na een geweldigen tegenstand geboden te hebben. Het waren formeele vechtpirtjjen, die ieder weldenkend mensch met afkeer moeten vervullen. Tenslotte waren de ongeveer J GO man sterk zjjnde belhamels door een veel grootere politiemacht de zaal letterljjk uitgesleept, waarna de zitting van de regeeringspartfl wederom geopend werd. Toen werd de begrooting ingediend en de zitting verdaagd. De oppositie had zich inlusschen aan een gemeenschappelljken maaltijd ver- eenigd. Natuurlijk zonder hun doel be reikt te hebben. Wy zijn reeds heel wat gewoon van het Hongaarsche parlement, maar zooals bet er nu toegaat, is het toch wel weerzinwekkend en moeten wy met een schouderophalen dat bekrompen ge doe gadeslaan. Moge ons land voor dergelijke onorde lijkheden in de raadzalen gespaard blijven. Onder onze telegrammen van gisteren vond men het belangrijke bericht van den Konstantinopelschen correspondent van de Kölnische Zeiting over een ver bond van Bulgarije en Servië tegen Tur kije weergegeven. Desnoods zal het er niet tegen op zien in strijd met den wil van Turkye en andere mogendheden te handelen. Volgens dien berichtgever is de overeenkomst tot stand gekomen tengevolge van een accoord tusschen de twee regeeringen over zekere sferen van invloed in Turkjje. Dit accoord is natuur lijk bereikt met krachtdadige medewer king van de Russische diplomatie, die reeds lang het oog op den Balkan ge vestigd houdt. Wat houdt de overeenkomst in Niets meer of minder dan een afspraak tus schen de kleine Balkanstaten, om de provinciën van Turkije in drie gewesten, een Servisch, een Bulgaarsch en een Griekgch (want ook met Griekenland zou onderhandeld zjjn) en nog een inter nationaal district te verdoelen, uitge nomen Albanië. s De positie van Turkjje wordt hierdoor 'werkelijk hachelijk en het zal haar zeker offers kosten, wanneer de Balkanstaten tegen eiken prijs voldoening eischen, zonder zich aan iemand, wie ook, te storen. Op 't oogenblik is deze zaak voor Turkse de bedenkeiykste. Wat de stand van den oorlog betreft, bereiken ons niet ongunstige berichten. De onderhan delingen, die eerst afgebroken zouden zyn, schynen reeds op een gunstigen afloop te wyzeo. De kans van slagen moet byzonder groot zyn. Men zy evenwel voorzichtig met der- geiyke optimistisch getinte couranten berichten. Hoe vaak heeft niet inzake den oorlog de fantasie van een dagblad correspondent een groote rol gespeeld Het gewyzigd ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede luidt: Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Staten-Gene raal acht het een groot voorrecht, dat Uwe Majesteit, vergezeld van Zyne Ko- van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer lt cent. Familieberichten van 1—li regels 1.—, Iedere regel meer 10 cent. 2. De mededeelingen van Uwe Majes teit aangaande de vriendschappeiyke betrekkingen met de andere mogendhe den en den algemeenen toestand van het land en van de overzeesche gewesten, vernamen wy met groote belangstelling. Dat de West-Indische koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte, wordt door ons zeer betreurd. 3. Uwe Majesteit zal by denbelangry- ken wetgevenden arbeid, die te wachten staat, op onze toewyding en krachtsin spanning kunnen rekenen. 4. Van harte beamen wy den wenscb van Uwe Majesteit dat op onzen arbeid Gods zegen moge rusten. Na voorlezing door den griffier van het K. B waarby, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer voor den duur van de tegenwoordige zitting is benoemd tot voorzitter, ging de tydelyke voorzit ter de heer Lieftinck over tot installatie' van den nieuwen president. In een tot den heer van Nitpen gerichte rede, wordt de heer van Bylandt nog herdacht en wordt hem een spoedig herstel toege- wenscht. Met eerbied wordt gewaagd van zyn hulpvaardigheid, strenge eer'yk- heid en hoogheid van karakter, waar mede hy de vergaderingen leidde. Daar om wordt de taak voor den nieuwen president geen gemakkeiyke, ook omdat het contact tusschen den voorzitter en de Kamer, dat spontane en vry willige contact, het gemoedeiyk spreken met den voorzitter, is vei broken, althans verwyd. Het vertrouwen uitsprekend, dat de heer van Nispen een goed voorzitter zal zyn, eindigt de heer Lieftinck zyD toespraak, die met instemming werd aangehoord. Daarop nam de voorzitter het woord. Hy spreekt allereerst zyn daDk uit voor het vereerend bewys van vertrouwen, dat het de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot voorzitter van de Kamer. Hy kan niet zeggen, hoezeer erkenteiyk hy is voor de welwillende woerden, welke zooeven by de overdracht van het presidium tot hem gesproken zyn. Op medisch advies, aldus spr., heeft onze hoogeachte voorzitter zich niet meer beschikbaar kunnen stellen. Boven dien is hy vergrysd in den dienst van zyn land, daarom wordt zyn besluit te meer geëerbiedigd. Wy wenschen hem een spoedig herstel en hopen hem weer gauw met opgewektheid in deze verga dering te zien. Spr. vindt het een wys besluit, dat de heer van Bylandt gebroken heeft met de gewoonte, om alle vergaderingen van de Kamer te presideeren. Evenals in andere parlementen zou hy ook wil len, dat de onder-voorzitters hem be hulpzaam waren. Slechts met de ervaring van een on dervoorzitterschap heb ik het gewaagd my beschikbaar te ste'len, en het zal myn streden zyn uwe vergaderingen te leiden met algeheele onpartydigheid, zonder aanzien des persoons en met eerbiediging van het vrye woord. Met vertrouwen doe ik ook een beroep op griffier en op dé commiezen-griffier. Tenslotte gewaagde spr. van de balans van werkzaamheden, die in Juni, toen de Kamer op recès ging, is opgemaakt. Op de debetzyde daarvan stond menig punt vermeld, o. a. vele rumoerige scènes, oogenblikken waarin de bezadigdheid en de kalmte ontbraken, noodig om met vrucht te beraadslagen. Er werd gezegd, aldus spr., dat er groot gevaar was, dat het aanzien van het Parlement zou verminderen en dat het in de schatting van het Nederlandsche volk zou dalen. Als dit zou gebeuren, myne heeren, zou een groot goed voor ons volk verleren gaan. Immers van het Parlement moet een beschaven den, ver edelenden, verbeffenden invloed uitgaan. Het Nederlandsche Parlement heeft steeds zyn naam hooggehouden en zich van andere Parlementen met eere onderschei den. Ik wil niet gelooven, dat het aanzien van het Parlement zal dalen en ik ver zoek u my by te staan om den naam van de Nederlandsche Volksvertegen woordiging bezig te houden. Bezield met dit vertrouwen, zullen, onder Gods zegen, ons beraadslagingen en besluiten strek ken tot heil van het Nederlandsche volk 1 Ik aanvaard het voorzitterschap dezer Kamer. Op deze rede volgden langdurige toe juichingen. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter wijst, oveieenkomstig het Reglement van Orde, de leden en hun plaatsverlange» van de begrootingscom- missies aan. Hy stelt voorts voor om Donderdag te 11 uur een openbare ver gadering te houden voor het trekken van de afdeelingen, de benoeming van de leden der huishoudelyke commissie en van de gemengde commissie voor de stenografie en voor de bepaling van dag en uur waarop, volgens het Reglement van Orde, gelegenheid zal worden gege ven tot het stellen van vragen. Dienover eenkomstig besloten. De voorzitter deelt mede, dat het zyn voornemen is aan de Centrale Sectie voor te stellen a.s. Dinsdag 11 uur en vol gende dagen in de afdeelingen te doen onderzoeken de Indische Begrooting voor 1913 en het ontwerp voor den aanleg van den spoorweg Cheribon - Kroja en een reeks andere wetsontwerpen en daarna, doch niet vóér 1 October, de Staatsbegrooting voor 1913. De vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. In 1913 naar den Haag. Op voorstel van den heer Tydeman heeft de Alge- meene Raad van de Interparlementaire Unie, welke thans te Genè/e vergadert, besloten, dat de volgende algemeene ver gadering in 1913 te 's-Gravenhage zal ge houden worden. Slechte geett onder het Marineper- toneel. De correspondent van de N. G. te Batavia seint aan zyn blad: De Soerabaja Courant meldtDe geest onder het marinepersoneel wordt voort durend slechter; de vlootcommandant Goedhart is zeer onbemind. Op Konin ginnedag weigerde de heele bemanning van het eskader een bon voor een extra versnapering. Een twintigtal, dat de bon aannam, werd als lid van den Marinebond geschrapt. De bemanning van de De Ruyter pleegde verzet, naar aanleiding van de ongegrondverklaring van een klacht over de voeding. Er werden 66 man gestraft, waaroDder met degradatie en ontslag. Zaterdag werden de ligstoel van kolonel Goedhart en een sluitstuk van een kanon overboord geworpen, en werd de vlag omgekeerd geheschen. Het is wel te betreuren, dat onze kra nige matrozen tot zulke wanordeiyk- heden zyn overgegaan. De geest van verzet moet reeds lang aanwezig geweest zyn. Wanneer zy hun positie wenschen te verbeteren, is een dergelyke handel- wyze allerminst geoorloofd en bovendien ongeschikt om tot het doel te leiden. Het bestuur van de afdeeling Den Haag van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht heeft een nieuwtje bedacht. Er zal een club gevormd worden, waarvan elk der leden op zich neemt éénmaal per maand een vergadering van de Tweede Kamer by te wonen. Verscheidene dames zyn daartoe ui tgenoodigd. Voorplaatsen op de gereserveerde tribune zal worden gezord. De dames gaan dus alvast in de leer. Nu, de leertyd kan nog lang genoeg zyn. Naar De Standaard verneemt, i» het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1