No. 295 Maandag 16 September. 26e Jaareranj NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Zij die zich met 1 Oct a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. ~FEUILLETO N Anna Louisa Geertruida BosboomT oussaint. De hooge waterstanden en de landbouw. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN iiËiiïïi.jiHD. Nieuwe sabels. Bij de nieuwe uniform van het leger worden tevens twee nieuwe sabels ingevoerd en wel \oor da offi cieren een z. g. vechtsabel en een wan delsabel. De vechtsabel wordt by uitrukkende diensten gedragen en bestaat uit een klewangkling met sabelgevest voor band dekking; daarbij behoort een zwarte schede. De wandel- (salon) sabel is van zeer licht model, ongeveer geheel over eenkomende met de officierssabel. N. B. C. Invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring. De rechterzijde in de Tweede Kamer aldus scbjjft men aan De Tijd is het omtrent haar houding ten opzichte van het wetsontwerp op de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering eens geworden bij de beraadslagingen in de Commissie van Voorbereiding. Ingrijpende amende menten zijn dientengevolge van de leden der rechterzijde niet te verwachten. Men vertrouwt, dat het reeds vastge stelde commissoriale verslag in het begin van de volgende week zal verschijnen en dat in October de openbare beraad slagingen een aanvang zuilen nemen. Chr. Nat. Werkmansbond. In de voortgezette vergadering van dezen bond werd besloten 25 April, den geboortedag van Willem den Zwijger, als {ropagan- dadag voor den werkmansbond te be stemmen. Met bijna algemeene stemmen is besloten in deD Bond niet de levens vragen van de Ned. flerv. Kerk te be spreken. Men besloot aan te dringen op een nieuwe Zondagswet. Een motie, voorge steld door dr. de Visser, wordt aangeno men. Daarin wordt de hoop uitgesproken op spoedige aanneming van het wetsont werp op de invaliditeits- en ouderdoms verzekering. De vergadering spreekt op voorstel van de afd. Zwolle haar teleurstelling uit over het feit, dat aan den nachtarbeid der bakkers nog ge3n einde is gemaakt. Viermaanders 1912. De min. van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens- viermaanders van de lichting, 1912 in plaats van op 30, reeds op 28 dezer in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. Naar het Hbl. verneemt bestaat by de invoering van de jaarwedden voor de onderofficieren van het leger het voorne- II. Zooals reeds gezegd draagt kennis van de persoonlijke hoedanigheden van een auteur, de levensomstandigheden en het miiieu, waarin h}j verkeerde, veel bij tot een objectieve beoordeeling van zijn letterkundige voortbrengselen Eerst w nneer wij die kennen, zullen w(j waar lijk verstaan wat de schrijver bedoeld heeft in zijn werk te leggen. Veel wat ons anders duister zou toeschijnen, wordt ons dan duidelijk. We zien beter den persoon van den auteur in zijn werk. Aan den anderen kant treedt ook dik wijls daarin zvin persoon op den voor grond, vooral by subjectieve bescha vingen, doch dat is nog niet voldoende. We leeren dan wel iemands gedachten en denkbeelden kennen, maar niet altyd de omstandigheden, die hem drongen zich alzoo te uiten. Hier volge daartoe een korte schets van het leven van Geertruida Toussaint, zooals ze gewooniyk genoemd werd, aan men om de sergeanten, majoor- en opper wachtmeester-administrateur reken plich- tig ambtenaar te doen worden. Zy zullen daarvoor een borgstelling moeten plaat sen, waarvoor hun een jaariyksche toe lage zal worden toegekend. Op dit oogenblik leverc Nederland het treurig beeld van een echt waterland. In de laagste gedeelten van Nederland, waar de kunst de terreinen tot het echte pol derland heeft gevormd, met bemaling op boezems en hoogeboezems, zijn wind- en watermalens onophoudeiyk iD de weer om het water der polders op deze kunst matige voorloopige bergplaatsen te voe ren. Maar op vele plaatsen hebben de waterstanden der boezems het boezem- peil reeds bereikt of overschreden, en wordt vanwege polder- af boezembeheer het sein gegeven de afmaling op den boezem te doen staken, omdat anders de boezemdyken gevaar loopen vanteover- stroomen en door te breken. In polderlanden zonder groote bedy- kingen of algemeene bemaling, zooals in Friesland, is de toestand erger. En ook in de hoogere kleistreken, waar de bodem geheel een faaie papmassa is geworden, waar de gewone wegen onbegaanbaar zyn, is het met den toestand van den landbouw treurig gesteld. Tarwe en haver staan te rotten op het land en hetrype graan is ontkiemd, zoodat stroo noch graan waarde meer heeft. Ook de aardap pels ïyden buitengewoon in den vochti- gen bodem, zy zyn gestuit in hun groei, het bederf tast de vrucht aan en doet de aardappels rotten. Op de golvende zandgronden en in de hoogveenstreken ziet het er eveneens treurig uit. Uitgestrekte gewesten, die vóór een jaar om dezen tyd smachtteD naar bevochtiging door hemelwater, waar alle slooten örooglagen en men met moeite het grondwater voor de welputten kon bereiken, staan thans geheel oDder water, een toestand, die met de hoogwa terstanden van den winter overeenkomt. Tusschen Zwolle en Meppel, tusschen Meppel en Zwartsluis staat alles onder watervele graslanden zyn er diep door bedekt. Zoo hier en daar ziet men op de hoogere gedeelten het rundvee on de schapen als op eilandjes by elkander gevlucht. Hooiwinnen kan men niet meer, zelfs niet van de hoogere grondeD, hoewel het gras er overvloedig is. Thans past men algemeen de methode toe, om het gras, groen en vochtig als het is, in hoopen te de hana van een beschry ving van prof. dr. Jan ten Brink. Zooals gezegd, op 16 September 1812 werd Anna Louisa Geertruida Toussaint te Alkmaar geboren, waar haar vader, de heer Hendrik Toussaint, een zeer ge zien apotheker was. Alkmaar heeft de eer genoten een bekwaam schrijfster binnen hare muren te hebben zien op groeien. Het ligt daarom voor de hand, dat het Alkmaar is, dat een meer open lijke hulde op het programma van de herdenking heeft staan. Een monument zal daar voor onze nakomelingen een krachtig getuigenis zyn van de groote beteekenis der negentiende eeuwsche scbryfster. Om tot ons onderwerp terug te keeren, haar vroege jeugd ging stil daarheen, zonder dat er iets byzonder voorviel. Acht jaar lang bleef zy het eenig kind harer ouders- Na de geboorte van een broeder in 1820, vertrok Geertruida naar Harlingen, waar zy aan dd zorgen van haar groot moeder, mevrouw Toussaint-Talma werd toevertrouwd. By deze nam haar ont wikkeling een groote vlucht. Grootmoe der was een knappe dame, die letter kundig gevormd was en dus haarklein- zetten 6n door persing op bepaalde tem peratuur voor den winter te bewaren. Voor een dertigtal jaren kende men die methode nog niet. De wetenschap heeft hier de praktyk d8n weg gewezen, men plukt de vruchten van het landbouw- enderwys. Het gebruik van den thermo meter by den landbouw is thans alge meen. Woensdag zag men, trots de nog zware en dreigende cumuli en de regenwolken die langzaam tegen den hemel opdreig- den, enkele herfstdraden zweven, die zilverachtig glinsterden in de weinige zonnestralen, welke van tyd tot tyd uit de gescheurde wolkgordyn doorbraken. Dat geeft hoop op beter! was de opmer king van oude landbouwers, die tot nog toe de teekenen des hemels ongunstig hadden geoordeeld, Eu werkeiyk, toen Donderdagmorgen de dagvorstin uit de kimmen rees, was de hemel helder, en hing er eenherfst- nevel over de lage landen en tegen de bosschen. De oosteiyke wind wordt met vreugde begroet. Want hy alleen is in staat de hooge wateren van onze kust weg te stuwen, de rivieren weer hun gewonen loop naar zee te doen herne men. Dan kan binnen weinige dagen het normale niveau van de waterstanden in dezen tyd wel weer bereikt worden voor de kleine rivierendan kunnen de na- tuuriyke kommen in onzen bodem weer worden ontlast. Maar toch, de schade, door den regen in Augustus en de eerste helft van Sep tember aan onzen landbouw toegebracht, wordt hierdoor niet hersteldhet jaar- getyde is daartoe te ver verstreken vele oogsten zyn geheel vernield. Had de landbouw niet den zegen van een uitstekenden voorzomer te boeken, het jaar 1912 zou een by uitstek on gunstig jaar moeten geacht worden voor dan landbouw in Nederland. Thans kan gezegd wordeD, dat de byzonder gunstige verwachting van den voorzomer niet is vervuld door het te kort van den na zomer; en zoo zal het gemiddelde van 1912 hoogstwaarschijniyk het kenmerk dragen van een jaar met matige econo mische resultaten, - N. R G. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Staande de zitting werden heden F. J. v. d. B,geb te Middelburg, en J. K, S 61 jaar, geb. te Vlissingen, veroordeeld, de eerste wegens bedelary tot 2 dagen hechtenis en opzending voor den tyd van 3 jaar, de tweede wegens landloo- pery tot 2 dagen hechtenis en opzending voor den tyd van 3 jaar. dochter al dadeiyk op het goede pad leidde. Na tien jaar keerde mejuffrouw Tous saint weder naar Alkmaar terug. Zy had zich toen reeds een doel voor oogen ge steld, en wilde zich aan het onderwys wyden. Bageerig naar kennis, aldus prof. TeD Brink, onverdroten werkzaam ter verovering van het onbekende op velerlei gebied, b6zat zy de overtuiging, dat zy door wilskracht en volharding slagen zou. Zoo kenmerkte zy zich van den be ginne door een opmerkeiyke vastheid van wil, door onverschrokken volharding by het eenmaal gevormde plan. Ook openbaarde zich by haar een ver langen naar de geesteiyke dingen. Zy leefde er reeds vroeg in. Kort na haar terugkomst in Alkmaar legde zy beiy- deDis des geloofs af by den Hervormden predikant ds. H. E. Vicke, later hoog leeraar in de theologie te Utrecht. Met den diepsten ernst en van ganscher harte, en in latere jaren placht de deftige pro fessor er met voldoening op te wyzen, dat zy, de beroemde Geertruida Toussaint, door hem tot hare belydenis was voor bereid. Uit het innigst heiligdom des harten opgeweld, was hare" belydenis een beslissende daad voor haar volgende van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 16 cent. Familieberichten van 1—1# regels 1.—, iedere regel meer li cent. Vervolgens stond terecht de 29-jarige J. M. F te Grypskerke, beklaagd van oplichting. De eerste getuige was d8 deurwaarder P. A. Vervaart, die zeide, dat op 23 Juni beklaagde by hem kwam met verzoek om een telegram en een briefje te schry ven, bewerende, dat twee door hem van zekeren Ds Bue te Gapinge gekochte varkens afgekeurd waren te VlissiDgen. Getuige De Bue verkocht de varkens aan beklaagde, toen de varkens volgens zeggen van bekl. afgekeurd werden, bood bekl. aan als schadevergoeding voor f60 nog eens drie varkens van beklaagde te zullen koopen. Toen getuige hoorde, dat van de afkeuring te Vlissingen niets be kend was, begreep hy, beetgenomen te zyn. Beklaagde erkende tegen getuige ge zegd te hebben, dat de varkens afge keurd werden en dat de keurmeesters zouden komen om zyn andere varkens te keuren en toen heeft by om bekl. voor ongenoegen te bewaien de andere drie varkens voor f&0 verkocht. Bekl. erkent dus getuige te hebben voorgelogen. P. Goedbloed, de vrouw van den vori- gen getuige verklaarde in geiyken geest, en ook getuige W. Kesteloo, die het door den deurwaarder geschreven briefje als een berkeuringsbewys beschouwde. Getuige De Witte, keurmeester te Vlis singen, heeft op 23 Juni slechts een half varken van bekl. gekeurd en dat goed gekeurd. De eisch luidde 3 m. gev.-straf. De verdediger, rnr. F. N. van der Bilt, meent dat de dagvaarding geen straf baar feit aangeeft. Er is hier geen sprake van afzetten van geld, doch van koopen tegen zéér, zéér geringen prys. Ook van samenweefsel van verdichtsels i« hier geen sprake, want dan moet een aantal leugens een ondoorzichtbaar geheel vor men en daarvan is hier geen sdrake. De verhalen over de schade van de eerste koopovereenkomst had niets te maken met het sluiten van den tweeden koop. Pleiter begrijpt niet dat getuigen, en speciaal een keurmeester, een briefje van een deurwaarder aanzien voor een her keuringsbriefje. Het aannemen van he: praatje dat de keurmeesters de andere varkens op de stal stonden komen keuren noemt plei ter onnoozel; en tegen onnoozelheid be schermt de wet niet. Er is hier geen sprake van oplichting, doch hoogstens van beet nemen. Het schryven van het briefje, ook al had de deurwaarder geweten dat de in houd onwaar was, acht nu van der leven. Zy had voor goed party gekozen. In alles straalde haar godsdienstige overtuiging door. Zy was een Christin by uitnemendheid. Aangegrepen door de grootheid van Christus'leer en leven, gloeide zy van geestdrift voor de hart- veroverende idealen van haar Meester. Mejuffrouw Toussaint was naar Alk maar gekomen, om een tijdperk van gezetten arbeid aan te vangen. Ze hield niet van het doellooze leven, dat ver beuzeld wordt door allerlei niets om het ïyf hebbende liefhebberytjes. Zy schaam de zich niet om allerlei huisboudeiyken arbeid aan te pakken. Zy streefde in één woord naar onafhankeiykheid. Een karaktervastheid openbaarde zich reeds vroeg by haar, niet minder, dan by den meer dan veertig jaren later door haar vereeuwigden Majoor Frans. Hare studiën droegen ryke vruchten. In 1833 legde zy met gunstig gevolg examen af voor huisonderwyzeres of hoofd eener openbare school, en kort daarna werd zy gouvernante in een deftig gezin te Hoorn. Tot nu toe viel er niets buitengewoons in haar leven voor. Toch willen wy alle by zonderheden nagaan, om op te merken, hoe langzamerhand In haar de lust tot Bilt niet zoo 8rg; er worden door deur waarders en procureurs wel eens meer leugens geschreven. Byna by iederen handel ten platte lande komen volgens pleiter leugens voor. Tegen deze leugens had getuige da Bue zich gemakkeiyk kunnen wape nen. Pleiter vertrouwt op vry spraak. De officier van justitie legde er nog eens flink den nadruk op, dat bekl. zich gratis twee varkens toeeigende, en dat het gedane verhaal wel degeiyk een samanhangs8l van leugens is. Na dupliek van den verdediger werd het onderzoek in deze zaak gesloten. De 21-jarige Marie Z. uit Goes stond terecht wegens mishandeling van F. Bil aldaar op 18 Juli. Toen getuige Bil door de St. Jacobstraat kwam vroeg bekl. of zy nog iets te zeggen had, getuige zeide van niet en daarop sloeg en krabde bekl. haar en ook de moeder van ds getuige, die te hulp kwam liep een stomp op en gooide haar op den grond. Beklaagde erkende gekrabd te hebbes, maar niet geslagen, wel gaf zy de moe der een stomp, maar dit was per ongeluk. Ook de moeder hield echter vol dat dit wel degeiyk opzet was. Getuige H. Bens, zag de vechtpartij, acht allés wel degeiyk opzet. De laatste getuige A charge, A. M. Ch. van den Wyn gaarde, zag ook de mis handeling en hield ook het opzet van bekl. vol. De eerste getuige décharge F. Wijs, zag alleen krabben, doch niet slaan. De tweede getuige a décharge M. A. Geense, heeft eigenlik niets gezien. De eisch luidde f20 of 20 dagen. Beklaagde trachtte nog aantetoonen, dat getuige eigeniyk de schuld was van alles. De 32-jarige M. v. S. uit Ierseke was niet verschenen, doch de getuigen kwa men netjes uitleggen hoe hy op 26 Juli in dronkenschap den broodbakker J. van de Vrede, mishandelde. De eisch luidde f15 of 15 dagen. De werzman T. M. uit Goes was in verzet gekomen van een vonnis waarby hy wegens vernieling van een ruit tot f10 of 10 dagen werd veroordeeld. Thans vroeg het O. M. f20 of 2t dagen voor hem. De volgende zaak was die tegen den 35-jarigen W. A. R., uit Vlissingen, die slecht over weg kon met zyn buurman J. Beun; en volgens de verklaring van dezen buurman en zyn vrouw sloeg hy op 31 Juli een ruit iu de woning van getuige iu. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. het scheppen van kunstwerken in Neder- landsch proza begon te ontwaken. In Soorn breidde zy haar lectuur en studiën steeds meer uit. Het was in den tyd, dat Nederland „uit de slaperige domme ling van vadzigheid en volgzaamheid* ontwaakt was, en schoone dagen voor de Nederlandsche letteren aanbraken, toen mejuffrouw Toussaint zich in de strooming begaf en hare eerste penne- vruchten verschenen. In 1835 had zy een beslissenden stap gedaan. Zy had haar betrekking als gouvernante neer gelegd en was besloten zich uitsluitend aan letterkundigen arbeid te biyven wjjden. Dat was een gewichtig oogen blik in haar leven, want zy verliet een arbeidsveld, dat zy werkeiyk had lief- gekregen. Toch ging de drang van haar hart naar iets anders uit en, zooals wy weten, het was niet de vrucht van een ongestadig karakter, die haar een ande ren weg deed kiezen. By het onderwys had zy zeker niet meer ten zegen kun nen zyn, dan zy in baar letterkundige loopbaan is geweest. Want ook daarvan zyn de vruchtei op het nageslacht overgegaan. Wordt vervolgd,}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1