No. 291 1912 Woensdag 11 September. 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK* HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Gvsrzicht. BINN&HLAHD, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Oct a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. Duitschland. De Zwitserse he reis van Keizer Wil helm levert overvloedig 3tof tot allerlei beschouwingen. Dat deze reis niet het minste politiek belang zou hebben, het werd verleden week van zoovele kanten verzekeid, en niettemin spreken nog immer Fransche zoowel als Duitsche couranten over die reis en komt men zelfs met een lange verklaring over het bezoek voor den dag. Het kan ook im mers niet anderseen zoo kostbaar en voor den Keizer inspannende reis wordt niet gemaakt voor de grap of louter uit beleefdheid; wanneer staatshoofden in functie reizen en bezoeken afleggen, dan kan dat altyd van politiek belang wezen. Men is verrust over de ontvangst van den Duitschen monarch in den Zwitser- schen bondsstaat. "„De attenties der Zwit- sersche autoriteiten, die elke kleinigheid met de grootste zorgvuldigheid bedach ten, het openhartige en beminnelijke gedragen van de bevolking, de uitne- nemende prestaties der Zwitsersche sol daten, al die dingen hebben samenge werkt om de reis van den Keizer rijk aan genot en aan resultaten te maken". Het verlangen van de Duitsche regee ring en het Duitsche volk om met Zwitserland op goeden voet te blijven, acht men even duidelijk geuit als op recht beantwoord. Moge de vriendschapsband door dit bezoek hechter en sterker worden. Het moet wel onaangenaam zyn voor de betrokken autoriteiten, dat de bladen er aanleiding in vinden een polemiek te openen, die toch niets dan misverstand en verwarring sticht. De socialisten zijn overal, waar ze daartoe eenige macht hebben, ware ty- rannenvoor de rechtbank blflkt dat nog al eens. Het Centrum gaf dezer da gen althans een relaas van een zaak, dat voor zichzelf spreekt. "feuilleton. Anna Louisa Geertruida Bosboom T oussaint. I. Nauwelijks zijn by onze zuidelijke buren, de Vlamingen, de laatste feest klanken ter eere van den grooten prozaïst Conscience weggestorven, of wij maken ons op, om de nagedachtenis van een onzer groote letterkundigen te eeren. Het zal 16 September a.s. de dag zijn, waarop voor honderd jaren Anna Louisa Geer truida BosboomToussaint te Alkmaar werd geboren. Als wij deze begaafde proza-schiijfster gedenken, dan doen wjj dat met zeer blijde gevoelens, van gan- «cher harte, ook al kunnen wij,jongeren, er ons niet op beroemen tijdgenoot van die beminnelijke persoonlijkheid te zjjn geweest. „Wat zjj ons nagelaten heeft, vervult ons met achting en bewondering jegens haar en schenkt ons de volle overtuiging, dat met haar een vruchtbaar leven is afgesneden, welks invloed zich nog alom openbaart. Doch niet alleen dat werk, maar ook de kennismaking met hare persoonlijke hoedanigheden en eigenschappen schenkt ons reeds veel genoegen en oefent een heilzamen in- vh=d op ons uit. Toch is Nederland niet rijp, om dien meikwaardigen dag tot een nationalen feestdag te maken en te vieren op een als de Antwerpenaren en niet Het gebeurde voor het Landgericht te Hamburg. De zaak zit zooOp een bouwwerk van de firma Müu- zer waren een dertigtal timmerlieden werkzaam, die by na allen „vry" zegge vrij waren georganiseerd doch waaron der zich ook een tweetal leden eener christeiyke organisatie bevonden. Dat mocht niet en de roode kaïnera den beproefden allerlei om hen tot de „vrye" organisatie te brengen. Zy bleven echter trouw aan hun vak- vereeniging en toen werden de koorden vaster aangetrokken. Men riep er een so- cialistischen organisatiebeambte by, die ook nog eens een poging tot bekeering deed en toen deze vergeefsch was, des avonds een vergadering byeenriep. Daar werd het besluit genomen, dat men den arbeid zou staken totdat de twee christeiyk georgaDiseerden waren ontslagen! De roode vry heid eischte, dat ze broodeloos werden. De zaak werd aan de justitie voorgelegd en in tweede in stantie werden twee beklaagden wegens terrorisme elk tot drie weken, een an der tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Tien anderen, die ook terechü stonden, werden vrijgesproken, wyi ze verklaarden, er niets tegen te hebben met christeiyk georganiseerden samen te werken; maar hun bestuurders had den gehoorzaamd. Zoo gaat het onder »vry° georgani seerden. Het slot van de zaak was mis schien nog 't fraaist van alin de socia listische pers moest natuuriyk de uit slag worden medegedeeldwelnu, dat geschiedde zóó, dat de vryspraak der tien op zegen vieren den toon werd ver kondigd de veroordeeling der hoofd schuldigen echter werd verzwegen. Dat mochten de bewuste lezers niet weten. Er doen zich meer van dergeiyke ge vallen voor. Het gaat niet om een par- sooniyke opvatting, maar wel degeiyk om het socialistisch beginsel. Engeland. Een enkel staaltje van de verregaande brutaliteit van de kiesrechtvrouwen in Engeland, voor wie niets te heilig is. Hare schendende handen strekken zich overal naar uit, zonder dat daarby afge vraagd wordt, of de practyken wel tot het doel leiden. Als er een politieke actie alom ongunstig ontvangen wordt, dan ia het wei de bewegiDg van de En- LMfflkajmwwiuiMi nu i m iiaiinMBMWM—— zy alleen, maar geheel Vlaanderen tevens hun grooten Conscience hebben her dacht. Terecht merkt de Gids op, dat 3de Nederlandsche Batie zich niet warm pleegt te maken voor haar dichters en ptozaschryvers, doode of levende", en dat daarom iets als de Conscience-vie- ring by ons tot de on mogeiykheden be hoort. Gelukkig wil dit allerminst zeggen, dat wy de kundigheden en prestaties van onze groote marrnen niet naar waarde zouden weten te schatten. Gelukkig, want wy zouden anders de eer niet ver diend hebben van zoo vele beroemde persoonlijkheden in ons midden gehad te hebben. Er zyn, integendeel, voor beelden te over, die van oprechte en juiste waardeering duideiyk biyk geven en ook dezer dagen zal wederom met lof getuigd worden van een groot schryf- ster en zal Nederland met trotsch op haar nederzien. Doch de Hollanders zyn te nuchter, om zich gauw uit de dageiyksche ge- dachtensfeer te laten omhoog voeren en zich aan al te uitbundigen lof over te geven. Toch wordt dit niet van ons verlangd in alle stilte kunnen wy aan de viering deelnemen, zonder den schyn ook maar een oogenblik op ons te laden, als zouden wy ondankbare kinderen zyn, die hetgeen hun geschonken werd niet naar waarde vermogen te schatten. Er is nog een wyze van huldiging, en gelsche kiesrechtvrouwen. Zy zijn nu zelfs doorgedroegen tot het golfveld van het koninklijk paleis te Balmoral iD Schotland, waar op het oogenblik de koning en de boDingin ■mrtoeveu. 0p dat veld hebben zy nu de roode en witte vaantjes by de gaten vervangen door purperen, waarop o. a. de woorden„Hou op met gedwongen voeding van vrouwenen „Het stem recht voor de vrouw is de rust voor de ministers". Het eerste slaat op de koppige gevangenen, die weigeren te eten en daarom, uit enkel medeiyden dus, tot eten worden gedwongen. De tweede spreuk bevat een valsche illusie. Op een fontein waren de woorden ge schilderd „De ministers zyn verant- woordeiyk voor deze daden". Zoover is het reeds gekomen, dat de verantwoor- deiybheid op anderen geschoven wordt, zelf niet gevoeld wordt. Het is te be gapen, dat de Schotten van de streek zeer verontwaardigd zyn over deze af keurenswaardige daad, die veel van majesteitsschennis heeft. Rusland. Het heet, dat in 'Rusland persvryheid heerscht. Het klinkt wel dadeiyk vreemd RuslaDd en vry heden. Waarom zou het niet kunnen Doch ziet, wat men onder vryheid verstaat. De minister van binnen- landsche zaken in Rusland is voorne mens, in overleg met die van marine en oorlog, een nieuw stel verordeningen voor de pers uit te vaardigen. Het houdt verband met de nieuwe wet op spionnage. Het plan is, op grond van artikel 1 van deze wet aan de bladen te verbieden berichten, van welken aard ook, over leger of vloot op te nemen, en iedere be spreking van militaire zaken of militaire personen strafbaar te stellen. Zondigt men tegen de wet, dan wordt men een voudig achter slot en grendel gezet, om de vruchten van zyn welversneden pen te betreuren. Zooais de clausule hier luidt, biedt het plan niet vele mazen, om te ontsnappen. Men schrapt daar de ru briek Leger en vloot, releveert een op standje, waarby juist milicien A. of ser geant B betrokken is en moet boeten voor hoogverraad, enz. Leve de vryheid van drukpers! De nieuwe chef van het persbureau, Tatitsjef, heeft eveneens een aantal nieuwe strafbepalingen opgesteld tegen de pers in de residentie. De straffen, die aanstonds voeg ik er den oprechten wensch by, dat deze by ons volkje alge meen ingang vinde. Ik bedoel de ver nieuwde kennismaking met de verschil lende kunstproducten van mevrouw Bos boom. Het is de innigste en meest nut tige vereering, dieper gevoeld, dan by al het ydele vertoon, dat slechts indruk ken voor een oogenblik verschaft, mo- geiyk is. Zoo willen wy ook mevrouw Bosboom- Toussaint herdenkeü. Opdat wy niet alleen onzen jubelzang laten hooren, maar ook haar geest tot ons laten spre ken. Wy zullen hare heeriyke penne- vruchten voor het eerst of by vernieu wing ter hand nemen, ervaren hoeveel schoons ons daarin is geschonken en bovenal Gods den dank brengen voor hetgeen Hy ons in haar gaf. Dan zal het voorzeker een geregelde gedachtenis viering zyn. Was mevrouw Bosboom—Toussaint een christeiyk schryfster? Wy die ook in het rijk der letteren Gods eere hebben te zoeken, willen in de eerste plaats deze vraag beantwoorden, opdat, wy weten naar welken maatstaf wjj haar werk mogen beoordeelen. Ging het haar als met zoo velen, die schermen met de leuze „De kunst öm de kunst"? Of beschouwde zy de kunst als „een gering deel van de macht door God aan den mensch oor- spronkeiyk verleend, om te heerschen over het door God geschapene, een over- biyfsel van het vermogen, om gedachten, bladen en redacteuren treffen zyn ontel baar. Ea tochin Rusland heerscht persvryheid! In het October-manifest is het immers afgekondigd Turkije. Nog steeds geen gunstiger berichten. Onrustbarend waren de oorlogsgeruchten, die verleden week de gemoederen op de St. Petersburgsche beurs in beroering bracht. Het was alsof een oorlog tusschen Turkye en Bulgarye voor de deur stond. De stemming was er zeer gedrukt door, geheel Europa gevoelde den schok. De president der Bulgaarsche Sobranje, Da- nef, moet zich Z6er kras geuit hebben tegenover de Russische pers. Het behoud vau den vrede, aldus Danef, ligt reeds niet meer in de macht der regeeringen. Zoo enkele mogendheden meenen, dat zy den toestand in den Balkan kunnen ver beteren, door hervormingsvoorstellen als die van graaf Berchtold, dan vergissen zy zich. Zulke plannen moeten tot een katastrophe leiden. Het is gemakkeiyk genoeg om goeden raad te geven, cd te zeggen dat de viede niet moet worden verstoord, maar voor de uitvoering is het nu te laat. De eenige uitweg is, dat Turkye echte eeriyke en goedgemeende hervormingen invoert, zooais die reeds in het verdrag van Beriyn werden voorgeschreven, maar altoos zyn uitgesteld. Dat is misschien nog de eenige mogeiykheid om een bot sing te voorkomen. In Epirus neemt de Grieksehe bewegiDg hand over hand toe. De orthodoxe be volking, onder leiding van den bisschop van Janina en een aantal voorname in gezetenen eischten meer macht voorde Grieken. De Mohammedanen verzochten echter aan den grootvizier om de eischen der orthodoxen niet in te willigen. Onheilspellende berichten genoeg. De eeriy kheid in de politiek is in Turky e verre te zoeken. Zooals het nu gaat, wordt het steeds meer een Laocoongroep, waar uit Laocoon nimmer ongeschonden te voorschyn treedt. Vanuit Konstantinopel durft men toch de beweringen nog te logenstraffen, vol gens welke er een oorlog met Bulgarye op handen zou zyn. Dat zyn wy gewoon. Marokko. De gevangen Franschen zyn dan toch eindeiyk verlost geworden.Kolonel Man- gin is dezer dagen te Marakesj aac ge- denkbeelden te belichamen, een tastbaren, zichtbaren of hoorbaren vorm te geven en de voorspelling, de voorafschaduwing der heerlijke scheppingsmacht, die God by de herstelling aller dingen aan Zyne kinderen voor eeuwig schenken za1 We weten, dat Het laatste by haar het geval is Het zal ook uit haar levensschets biyken, hoe zy haar taak opvatte en welk doel alleen zy voor oogen stelde. Het was my zoo aangenaam van Dr. Dyserinck te lezen, dat hy mevrouw Bosboom de gave ontzegde, om de kunst als kunst te zien en te waardeeren, en in aansluiting daarop een andere ont boezeming, dat zy zich uitsluitend voelde aangetrokken tot die voortbrengselen der christeiyke kunst, welke haar konden stichten. Voor een ander moge hierdoor haar werk in achticg dalen, voor ons wordt het aanzieniyk in waarde verhoogd en daarom zal bovenal Christeiyk Nederland hare talenten naar de juiste waarde weten te schatten. Hoe staat het met onze kennis van het tydperk der letterkunde, dat mevrouw Bosboom met Nicolaas Beets en zoo vele andere hoogbegaafde mannen heeft groot gemaakt Haar naam heeft ongetwyfeld nog den ouden goeden klank behouden, doch ken nen wy jongeren wel meer dan dien dier baren naam. We leven in de eeuw waarin het boek, tot volle ontplooiing gekomen, weder gevaar loopt verdrongen t8 wor den, door den stroom van nieuwsbladen komtn en na een heet gevecht is het hem gelukt zyn broeders te bevrijden. EI Hiba, de pretendent, wist helaas te ontkomen. Dit is een heugeiyk bericht voor de Fianschen want de Franschen die by den pretendent gevangen waren, liepen wel groote kans om een treurig lot tegemoet te gaan, als de pretendent zag aankomen dat zyn spel verloren was. Jammer voor de Franschen, dat zy El Hiba niet in handeD hebbeD ge kregen 1 Nu zal hy ongetwyfeld zyn beweging tegen Frankryk voortzetten en een gevaar voor het Fransche gezag biyven. Volgens een bericht van gisteren uit Rabat maakten de gevangenen by El Hiba het goedzy werden goed behan deld en mochten zelfs bezoeken ontvan gen evenwel geen brieven schryvenof ontvangen. Abd-el-Azis, oud-Sultan van Marokko, voorganger van den afgetreden Hafid, bevindt zich op reis van TaDger, zyn woonplaats, naar Casablanca. De resl geschiedt met goedvinden van resident Lyautey en dient om Abd-el-Azis in de gelegenheid te stellen zich met den nieu wen SultaD te onderhouden over zaken van persooniyken aard. Congres voor afschaffing nachtarbeid in het Bakkersbedrijf. Men meldt ons uit Utrecht: Gisteravond is alhier het 3de congres ten gunste van den nachtarbeid in het bakkeisbedryf gehouden. Het congres, uitgaande van het Nationaal Comité tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedryf, werd geleid door den voorzitter van dat comité, den heer Hutter. Na allen harteiyk welkom ge- heeten te hebben, herinnerde spr. aan de teleurstelling over de verwerping van de bakkerswet en aan het feit, dat d8 motie-Troelstra in 1910 oorzaak was, dat nog twee jaar moest gewacht worden voor het ontwerp in de parlementaire haven voor behandeling aan de beurt kwam. De afloop is bekend. Het Nationaal Comité zet thans zyn actie voort. Het congres staat opnieuw in het teeken van den stryd voor afschaffing van den nachtarbeid. Algeheele afschaffing, aldus spr., is ons parool. De verwerping der wet heeft geen invloed op de actie der bakkersbonden gehad. Integendeel, er is een ontwaking gevolgd. Spr. kwam op en allerlei andere periodieken. De om standigheden kunnen ons zoo bedeDkeiyk van het boek vervreemden. Het zou daarom ook van haar gezegd kunnen worden, wat by Conscience, wien het toch waarlijk niet aan oprecht hulde betoon heeft ontbroken, getuigd moest worden, n.l. dat zy nog wel gelezeD wordt, maar door slechts weinigen, de ouden van dagen. Moge het tegendeel waar zynEn zoo de naam Toussaint voor U ni8t meer dan een vage klank is ik hoop het niet dan roep ik U toe, aanvaardt dan nu dien grooten schat. Lees en herlees die rjjke geschied kundige en romantische werken, die allen uitmunten door uitnemende karaktertekeningen. Laat het voor ditmaal by deze opwek king biyven. Een volgende keer zullen wy niet alleen enkele werken uit den grooten voorraad wat nader bekyken, maar ook iets uit haar leven vertellen, om tot een juister waardeering van het werk te kunnen geraken. De levensom standigheden op elk terrein gaven rich ting aan dat werk en moeten derhalve daarmede in verband gebracht kunnen worden. Moge het werk van mevrouw Bosboom- Toussaint in veler handen komen Biy ve de buide niet bepaald by ,de kleine hoofdstad van Kennemerland», met haar monument, doch zy de stille hulde nationaal I (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1