No. 285 Woensdag 4 September. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH tee. r 12,- 12,- 11,— 11,- 11,80 9- 9,- 11,- 11,— 11- 11,— 11,- 11,- §0 8,30 -12,- 1) VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Regeeringsvorm en Oranje. Koninginnefeest te Middelburg. 5,15a, 9,30(1, 12,10, 2,30d, 0, 4,50, 7,10a, 10,15' burg. :8 i i.ï S ■Oil 1.35 1-9 1.44 i6 $11.51 18 §12.O2 !0$I2.I2 7$i2.l8 lburg. 55 9-37 9-44 9.56 13 10.08 lo 10.I5 H 10.26 §10.45 >urg. §11.12 !oSn.i7 15811.21 i8§1I^5 o §11.35 7§i2.i8 gen. 9-37 10.26 810.35 §10.38 §10.43 §10.48 gedu- uet 15 usschen I8.10 v., 10,36 v., leu van tDAM. Vlis- 10ran J> S'\ atam is petal ii jertrek .8,50 (leuzen bte IS ktt nit tot en A 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN Zij die zich met 1 Oct a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—1# regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. Dg vraag, welke regeeringsvorm in het algemeen de beste is voor een volk, is stellig niet gemakkelijk te beant woorden. Wij, antirevolutionairen, heb ben nimmer beweerd, dat de monarchie alleen met onze beginselen bestaanbaar is. Niemand onzer zal dit zeker ook thans beweren, hoewel wat er tegen woordig in de wereld zooal voorvalt, niet geschikt is de bewondering zelfs van een verstokten republikein voor de republiek te versterken. Het zal uiterst moeiljjk zjjn aan te toonen, dat Portugal het thans als republiek beter heeft, dan toen koning Manuel nog regeerde. Ook zou ik wel eens iemand willen hooren buiten Amerika dan die de wijze, waarop de presidiale verkiezingen daar worden voorbereid, een argument zou noemen voor de republiek. Men heeft wel eens als een schaduw zijde van de monarchie aangewezen, dat de geboorte beslist over de groote vraag, wie de hoogste plaats bjj een volk zal bekleeden, en dat de geboorte niet den minsten waarborg geeft, dat het steeds de bekwaamste zal zijn die regeert. Dat zal wel zoo zjjn, maar ik zou haast geneigd zijn te zeggen, dat de geboorte daarop nog soms meer kans geeft dan een verkiezing. Wat ons land aangaat, noemen wij, wat wö thans bezitten, het gelukkig resultaat onzer historie, en waarlijk, in het Oranjehuis hebben wö het zeldzaam voorrecht te waardeeren, dat het een reeks van groote mannen voortbracht, die karakter aan groote bekwaamheid paarden. De bateekenis van ons Oranjehuis voor ons volk blökt wel hieruit, dat onze nationale feesten Oranjefeesten en dat de Oranjefeesten nationale feesten zön. Zoo nauw is de band, die Oranje en Nederland vereenigt. Mr. Troelstra's poging om te concur- reeren met H. M. de Koningin was dan ook zeldzaam belaehelök en het kon voor een enkelen keer gèeD kwaad hem zijn gang te laten gaan, al kan men op een ernstigen nationalen dag zto'ü potsenmakerö natuurlök niet telken jare verdragen. Ondanks alle socialistische propaganda blijft ons volk zijn vorstenhuis liefheb ben, en een aanhankelijkheid toonen, die iets mystieks heeft, omdat zö zoo diep wortel sloeg in ons hart. Oranje, zong Bilderdök, is grooter naam, dan al wat scepter torst. Het huis van Oranje heeft, in weerwil van het feit dat God het bond aan zulk een klein land als het onze, wereld historische beteekenis, en machtige vorsten van onzen töd zön er trotsch op, als zö kunnen berekenen, aan dit huis verwant te zön. Geen die over dit vorstenhuis meer enthousiast kan spreken dan Mr. Ver kouteren, die in het Augustusnummer van het uitnemend tödschrift De Stem men dee Tijde een mooi artikel gaf over Oranje. Men zou soms geneigd zön te meenen, dat de toon te forsch, de schilderö te mooi is, vooral als Mr. Verkouteren ver- gelökingen maakt met andere voisten- huizen. Maar hö beweert nrets, zonder bewös bö te brengen. Noch in de Oudheid, zegt hö»n?chm de Middeleeuwen, noch- in de Nieuwe Geschiedenis is een dergelök J* te vinden. Merkwaardig is, dat er een climax was. Gewoonlök is een geslacht uitgeput, nadat het een of twee groote mannen heeft voortgebracht, maar stad houder Willem III, de laatste directe mannelöke afstammeling van Prins Willem, was nog grooter dan deze. Prins Willem van Oranje een groot staatsman en een groot veldheer. Dan Prins Maurits, een krögsman als de we reld toen niet kendevervolgens Frede- rik Hendrik, die zön naam eveneens over heel de wereld beroemd maakte, en dan Willem II, door Jan de Witt genoemd de meest begaafde van zön geslacht. Er was dus voortdurend een stöging, die haar hoogtepunt bereikte in den genialen Willem III, stadhouder der republiek, straks koning van Enge land. Maar na Willem III kwam het Friesche geslacht, dat ook mannen van groote beteekenis voortbracht. Willem Lode- wök, de groote Calvinist, was Mauiits' rechterhand, als krögsman haast zön gelöke, als staatsman stellig zön meer dere. Na den stadhouder Willem III kwam de figuur van JaD Willem Friso op den voorgrond, helaas maar voor zoo kort. Mr. Verkouterei noemt hem een ster van de eerste grootte. Zön zoon, de latere Willem IV, was niet zoo talentvol, maar daarom toch niet onbeteekenend. En Willem V kan de vergelökïng met de vorsten van zön tijd, die trouwens geen van allen iets beteekenden, heel goed doorstaan. Maar bö Koning Willem I en zön zoon, den prins van Oranje, die bö Waterloo zön schitterende bekwaamheden toonde, merken wö weer een stöging. Napoleon gaf den prins van Oranje, den lateren Koning Willem II, de eer van de over winning bö Waterloo. Aardig is nog wat Mr. Verkouteren in de „Nederlander" omtrent stadhouder Willem III vertelt. Generaal Knoop noemt Willem III een voorlooper van Napoleon I, die zön töd ver vooruit was en de later zoo beroemd geworden Napoleontische strategie reeds in toe passing bracht, om zich los te maken van vestingen en magazönen en door stoute en beleidvolle bewegingen, meer nog dan door geweld, den tegenstander tot den terugtocht te nopen. Zön uit vallen uit de Hollandsche linie en zön aanslagen op Charleroi en Bonn doen werkelök aan Napoleon denken en geen veldheer van die dagen durfde het nog wagen vooruit te rukkeD, voordat bö de vestingen op zön weg eerst genomen had. Vooral bö Senefile heeft Willem III voortreffelök werk geleverd, hoewel hö slechts 24 Jaar oud was en nooit een veldslag had bögewoond. Tot tweemaal toe, op één dag, hernieuwde hö den ströd en ten slotte bracht hö Condé tot staan, zoodat hö in den derden ströd feitelök overwinnaar bleef. De groote Condé zeide, dat de prins gemanoeuvreerd had als een oud veld heer en zich gewaagd had als een jong soldaat. Tot viermaal toe, zegt Mr. Verkouteren, hebben Oranjevorsten een „machtig Europee-ch vorstenhuis van den eersten rang, dat door zön heerschzucht niet alleen zön eigen land, maar ook andere landen bedreigde, geknakt of gebroken. In Philips II werd het huis Habsburg zegevierend weerstaan. Willem III stiet het huis Stuart voor goed van den troon en breidelde in den persoon van Lode- wök XIV het huis Bourbon. Onze erfprins gaf ten slotte den nekslag aan Napoleon I. De geschiedenis van het huis Oranje is dus niet slechts een stuk vaderlandsche, maar een stuk wereldgeschiedenis. En het heerlöke van deze geschiedenis is, dat het Oranjehuis steeds gestreden heeft voor de vrijheid, bovenal voor de vröheid van geweten. Als Mr. Verkouteren het huis van Oranje vergelökt met andere vorsten huizen, plaatst hö de laatste wellicht i wat te veel in de schaduw. Het huis Hoheczollern, zegt hö, bracht slechts twee groote mannen voort, den grooten keurvorst en Frederik den Groote. Keizer Wilhelm I wordt groot genoemd, maar was zelf middelmatig begaafd. Groot waren de mannen, die onder hem arbeidden, Bismarck en Von Moltke. In het huis Boui bon was er slechts één man van beteekenis, nl. Hendrik IV. Van Lodewök XIV zegt Mr. Verkouteren, dat hö ve9l van zich heeft doen spreken, maar dat St. Simon van hem verhaalt, dat bö zeer dom was en nauwelöks lezen of schröven kon. Billök is dit oordeel niet ge heel, want Lodewök XIV zou niet dien in vloed op zön omgeving hebben uitgeoe fend, als hö een man van weinig kwali teiten ware geweest. Mr. Verkouteren vindt alleen in het geslacht der Maccabeeërs een huis, dat met het Oranjehuis kan worden vergele ken. Het huis Habsburg gaf maar een man van beteekenis, nl. den stichter der dynas tie. Zelfs Karei V mag nog ni9t groot heeten. Het huis Stuart bezat niet,één groot man, en de grootste vorst, die ooit op den Engelschen troon heeft gezeten, was onze Willem III. Zoo gaat Mr. Verkouteren voort en hö wöst ten slotte op het woord van Kuno Fischer, een Duitsch geleerde, die op merkte, dat men zonder studie van het huis OraDje, den beschaviugs- en ontwikke lingstoestand van den nieuwen töd niet kan verstaan. En voorts op dat van Bus ken Huet„het geslacht Oranje-Nassau, dat in den loop van ons tödvak aan de Republiek der Zeven Provinciën niet minder dan vflf stadhouders leverde en, met uitzondering alleen der nog geen twintig jaren van De Witt's tusschenbe- stuur, onafgebroken aan het hoofd der zaken stond, biedt het zeldzaam ver- schönsel eener regeerende familie aan, in welke gedurende langer dan eene eeuw de opvolging der mannen van buitenge wone bekwaamheid door niet één binnen geslopen mediokriteit verbroken of ge stremd wordt." Het huis Oranje is een röke gave aan ons volk geweest, niet bovenal omdat de mannen uit dit huis groot waren, maar omdat zö leden en streden voor de groote goederen van het menschelö'K geslacht, omdat zö zich bewust toonden van de hooge roeping, die God hun op de schou ders had gelegd. Het is daarom ook, dat wö op den Oranjedag, den dag van den verjaardag onzer Koningin, zoo opgewerkt feest kun nen vieren. Het zou schandelök ondank baar zön, als we dit niet konden doen. Nederland is niet meer waard Neder land te zön, als het Oranje vergeet. N. Prov. Gr on. Crt, VËMENI&IMSLEVEN. Wa schröven 31 Augustus. Hoogstaat de zon aan den hemel en met vreugde en dankbaarheid wordt haar lieflök schönsel begroet na zooveel dagen van regen en somberheid. De pralende, stra lende dag noodigt uit tot een zomer tochtje en velen hebben aan die uit- noodiging gehoor gegeven. De Gerefor meerde jongelingschap van Zuid-Beve land wil het nuttige met het aangename paren en heeft zich des middags opge maakt naar 's-Gravenpolder te trekken, om de vergadering van den Bondsring Zuid-Beveland», afdeeling van den Ned. Bond van J.-V. op G. G., bö te wonen en zich daar gezamenlök voor te bereiden tot den arbeid, die in de a.s. winter- campagne weer zal worden verricht. In de kleine Geref. kerk zön een veertigtal jonge menschen böeen. Van de elf bö onzen Bondsring aangesloten vereen, zön er zeven vertegenwoordigd. De vereen, van Colönsplaat, Ierseke, Driewegen en Biezelinge zön absent. De vergadering heft gemeen schappelök psalm 1223 aan, en nadat de voorz. Gods hulpe over onzen arbeid heeft ingeroepen, leest hö een gedeelte van Romeinen 18 en roept hö den aanwezigen het welkom toe. Nadat verslag is uitgebracht van de in komsten en de uitgaven van het'gehou den zomerfeest, wordt de vraag bespro ken: „Zrl in I9J3 al of niet zomerfeest worden gevierd?" Terecht wordt van verschillende zöden er op gewezen, dat door beide Bondsringen reeds besloten is elk jaar zulk een feest te houden. De vergadering wenscht op dit besluit niet terug te komen, zoodat de vraag in bevestigenden zin beantwoord wordt. Als plaats voor de samenkomst van den Ring op dankdag wordt zonder stemming op voorstel van het Ringbestuur Bieze linge aangewezen.Vriend Nagelkerke van Wolfertsdök komt ons thans vergasten op een weldoordachte inleiding over het onderwerp: „Wat beoogt de bibliotheek eener G. J. V. Eerst deelt hö ons mede, wat de be teekenis en de afkomst van hst woord bibliotheek is. En na in 't kort over verschillende bibliotheken te hebben ge sproken, bepaalt hö onze aandacht bö het doel van die eener Geref. J.-V. We komen op de Jong.-Vereen. om de Geref. beginselen te leeren kennen en die later te belöden op elk levensterrein, te ver dedigen tegen eiken vöand. Onze biblio theek is mede één van de voornaamste middelen, om ons die beginselen te leeren kennen. Daartoe dient de Böbel in de eerste en voornaamste plaats en met het oog op de Böbelbespreking verdient het aanbeveling, dat de J.-V. een Statenböbel in haar bibliotheek heeft. In de tweede plaats dienen er voor de behandeling der verschillende vakken dergelöke en be trouwbare studiebronnen aanwezig te zön. Een vereen, mag geen uitstapjes maken of jaarfeesten beieggen, voordat een voldoend aantal van deze bronnen in haar boekenkast - aanwezig zön. En dan komen die het eerst in aanmerking, waarin onze Geref. beginselen duidtlök worden uiteengezet en toegelicht. Maar er moet ook ontspanningslectuur aan wezig zön- Doch, waar deze zoo ver schillend is, dient met den smaak der leden rekening gehouden en gezorgd, dat ieder iets van zijn gading in de biblio theek kan vinden. Steeds worde even wel zulke lectuur aangeschaft, waaruit men eenigszins leering trekken kan voor ons tegenwoordig en toekomstig leven. Na nog eenige wenken gegeven te hebben over den catalogus het reglement der bibliotheek, wie bibliothecaris mag zjjn en hoe hö zön taak moet vervulien, eindigt spr. met den wensch uit te spre ken, dat door allen ean ernstig gebruik moge worden gemaakt van de boeken schat onzer vereen., inzonderheid van die werken, waaruit de beginselen worden gekend, opdat den vöand de mond worde gestopt en de Naam des Heeren worde grootgemaakt. Op deze nuttige inleiding volgt een vruchtbare bespreking, waarin goede wenken worden gegeven over het lezen der boeken, over de beste wöze van aan schaffen van weken enz. Dan krögen we een niet minder leer zame inleiding te hooren van vriend Jansen van Baarland over het onderwerp „Propaganda». Onder propaganda ver staan we aldus spr. het middel, om godsdienstige, staatkundige of andere leerstellingen te verbreiden. Elke bond en elke. vereen, doet aan propaganda, zich uitende naar binnen, zoowel als naar buiten. We kunnen bö een vereen, spreken van uitwendige en inwendige propaganda. Deze twee onderscheiden we ook als we spreken over de propaganda die we vcor de J. V. dienen temaken. Spr.zal eerst handelen over de uitwendige, dan over de inwendige propaganda. Wat de uitwendige propaganda betreft, ontvouwt hö de volgende stellingenI. Uitwen dige prcpaganda is noodzakelökII. De beste wöze van propaganda voeren be staat in het verspreiden van vlugschrif ten onder niet tot de G. J. V. behoorende jongelingen van Geref. levensopvatting. Dit moet aangevuld door persoonlök be zoek III. Om aan het onder II genoemde te voldoen, worden eenige personen, liefst 2, benoemd om zich met de pro paganda te belasten (propaganda-com- missie); IV. Bezwaren, die zich hierbö ongetwijfeld voordoen, zön overkomelök en moeten overwonnen. Wat de inwendige propaganda aan gaat, daarover zet hö uiteen I. Inwen dige propaganda is noodzakelök; II. Middelen zöna. grondig lezen door de ledenb. bestudeering van de weikjes over het vereenigingsleven door deleden der prop. com.c. de leden der com. leveren van töd tot töd onderwerpen over dat doel, grondslag en werk wöze onzer vereen.III. De prop. com. hebbe ook een taak ten opzichte der leden, die dikwöls de vergaderingen verzuimen. Ook over dit opstel volgt eenige ge- dachtenwisseling, waarin spr. gelegen heid vindt ook nog op andere middelen ter propaganda te wözen, zooals het houden van openbare vergaderingen en het organiseeren van sprekers-avonden. De voorzitter spreekt thans nog een woord van opwekking, om met nieuwen moed de wintercampagne in te gaan spoort de Ringbestuurders aan tot trouwe plichtsbetrachting inzake het Ringbe- zoek en deelt cok nog het een en ander mede over de gehouden bestuursverga dering der Zeeuwsche afdeeling. Hieruit blökt, dat de volgende samenkomst een gewichtige zal zön, wöl alsdan zoo mo gelijk een beslissing zal genomen wor den ten opzichte van de zooveel be sproken „Ringsplitsing." Als niemand meer iets op het hart heeft, zingen we gemeenschappelök twee coupletten van het Bondslied, en gaat vriend Oranje van Goes de vergadering voor in dank gebed. EIKMElML, A MD- Koningin Wilhelmina heeft gistermid dag een bezoek aan de tentoonstelling te Epe gebracht. Propaganda voor Rooden Dinsdag. De afd. IV b. der S. D. A. P, te Rotter dam had besloten, ter wille van de pro paganda voor den Rooden Dinsdag twee openluchtvergaderingen te beleggen. Tot nog toe was zulks, volgens Het Volk, nimmer verboden. Thans echter is geen vergunning gegeven, omdat door het af- lasschen van de poiitieke betooging op 17 Sept. een beschikking doelloos is. Eigen vertegenwoordiging van Ned. O. Indië. Op de openbare audiëntie ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, heeft de gouverneur- generaal Idenburg in uitzicht gesteld, dat binnenkort de eerste stap gedaan zal worden in de richting van een eigen ver tegenwoordiging van Nederlandsch-Indië. A. R. C. Allereerst nog een kleine verbetering en een aanvulling van het in ons \orig nummer omtrent de reien medegedeelde. De bogen van de deelneemsters aan de bogenrei waren niet met bloemen doch met oranje papier getooid, terwöl de draagstertjes een oranje papieren mutsje op hadden. De vlaggendraagstertjes droe gen papieren mutsen en papieren sjerpen in de Kleur der vlaggetjes. Thans kunnen wö ons verslag ver volgen met hetgeen de avond bracht. Te half acht begon het Middelburgsch Muziekkorps weer de duizenden wach tenden op te vroolöken met melodiën. Intusschen baproefde men met alle macht de electrische verlichting, die geïnstalleerd was tot zön recht te doen komen, maar dit lukte niet volkomen, het ls jammer, maar op dit punt is het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1