No. 282 1912 Zaterdag 31 Augustus, 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. GHRISTELIJK- HISTORISCH Gemeenteraad van Goes. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Gy, onder Wier regeering wy Zoo vry ons voelen mogen F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAME! S. Van belang voor vrouwen. gen. 9-37 io.26 10.3$ 10.38 10.43 1O.48 a gedu- met 15 6,16a, 9,80d, ,12,10, 2,80d, 4,50, 7,10a, 10,15' 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN HEILWENSCH •p den twee-en-dertigsten Verjaardag van H. M. de Koningin. Gelukgeliefde Koningin Geluk met uw verjaren 1 God taeett, als Moeder en Vorstin, U weder willen sparen Hy sierde uw hoofd met dubble kroon En hoorde Neêrlands bede Om heil voor U, uw Huis, uw Troon, En voor uw Volk den vrede. Reeds twee-en-dertig jaar zjjt Gy Als de appel onzer oogen Oranje was ons altyd goed, In biyde en droeve dagen, En daarom mag 't ons hartebloed, Al onze liefde vragen. God spare U tot in verren tyd, Vermeeidere U zyn zegen Van Oost en West, van wyd en zyd, Koom' zyne gunst tegen En wy zoolang onze adem gaat, Wy willen voor U leven, En U, zoolang uw polsslag slaat, Onze eer en hulde geven. Oeïll. Volkibl. voor Nederland, Zitting van Donderdag. Voorzitterde heer J. B. de Beaufort, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Von Schmidt auf Altenstadt, Dekker, Van der Leeuw en Temperman, de beide laatste heeren wegens onge steldheid. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken Goedkeu/ing van het raadsbesluit tot nadere regeling der jaarwedden, enz. van hei onderwyzend personeel aan de o.l. scholen. Goedkeu ring van het besluit tot het toekennen van een gratificatie aan den heer G. J. Snouck. Idem tot toekenning van eervol ontslag aan den heer J. J. Nysse als onderwyzer aan school B. Idem om aan dhr. Paulus de Dreu wederom een strook gemeentegrond aan de's-Heer Hendriks- kinderenbarrière in erfpacht uit te geven. Mededeeling van den heer E. C. van Dissel, dat hy de benoeming toi lid der commissie van toezicht op het lager onderwys aanneemt. Mededeeling van den heer C. Kloosterman, dat hy zyn benoeming tot hoofd van het herhalings- onderwys aanvaardt. Dankbetuiging van den heer C. J. Snouck voor de verleende gratificatie. Mededeeling van mejuffrouw J. H. de Jonge, dat zy de herbenoeming tot gemeente-vroedvrouw aanneemt. Me dedeeling van de Commissaris der Ko ningin, houdende bepaling van het ver lof des heeren burgemeesters van 4 Sep tember tot 4 October. Tenslotte een adres van de Nederlandsche Vereeniging van Schoolartsen, waarin wordt aangedron gen op het vaststellen van regelen, om trent het toezicht op de scholen in ver band met verschillende besmetteiyke ziekten. Aan de orde zyn de aanvragen toi afschryving (teruggaaf) van belastingen schoolgeld, n.l. die van J. M. SJegt 1 mnd. ad f 1.—A. J. Goedbloed 5 mnd. ad f 1.78 en A. K. Zweede 9 mud. ad 111.25. Conform het advies van de finan- cieële commissie worden deze afschry- vingen goedgekeurd. Overgegaan wordt tot de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. hebben op de aanbeveling geplaatst de heeren G. C. Dun en G. P. Buyze. De Raad gaat tot stemming over. Met algemeene stem men wordt de heer G. C. Dun benoemd. Thans is aan de orde de benoeming van assistent-leeraren jaan de avondschool voor ambachtslieden (cursus 1912—1913), waarvoor worden voorgedragen de heeren F. G. C. Rothuizen en P. Kakebeeke. De heer Rothuizen wordt met 9, de heer Kakebeeke met 7 stemmen benoemd. Het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelyken Omslag 1912 wordt goed gekeurd tot een bedrag van f449.15. De heer G. Reyerse verzoekt een stukje grond van de gemeente aan dan Westwal in erfpacht te mogen ontvangen, om daarop een bloemenkas te bouwen. B. en W. stellen voor op dit verzoek gun stig te beschikken en hem dat recht voor 25 jaar te verleenen a 25 cent per cA. De heer Hollmann vraagt of het niet gewenscht is in de voorwaarden de be paling op te nemen, dat Reyerse den grond voor een bloemenkas moet ge bruiken en niet voor andere doeleinden, immers de man zou er wel een mest hoop van kunnen maken, wat zeer on aangenaam zou kunnen zyn. De heer Kakebeeke las by de betref fende stukken, dat er geen ontsiering mag plaats hebben. Hoe het zy, het komt spr. voor dat het nog al gevaariyk is een bloemenkas aan den weg te zetten, aan gezien de jeugd wellicht niet zal nalaten deze tot het mikpunt van baldadigheid uit te kiezen. Bovendien vindt spr. het een ontsiering, wanneer die kas zoo dicht aan den wég komt te staan. Hy zou daarom de rooiiyn vrat achteruit willen zetten. De voorzitter zegt toe nog eenige eischen te zullen stellen met betrekking tot den vorm van de kas, zoodat die niet zoo leeiyk zal worden. In de voorwaarden zal ook gezegd worden dat hy niets anders dan een bloemenkas mag oprich ten, waarmede met den wensch van den heer Hollmann is rekening gehouden. Het verzoek van den heer Reyerse wordt nu goedgekeurd. Thans is aan de orde het voorstel tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van de gemeentegasfabriek en een voorstel tot wyziging der begrooting van die fabriek over 1912. De financieels commissie maakte omtrent het eerste punt eenige opmerkingen en daarom hebben B. en W. gemeend met een nader voorstel te moeten komen, om de be grooting te wyzigen met f3000 in ont vang en uitgaaf. Op deze wyze meenen B. en W. aan de bezwaren van de com missie te zyn tegemoet gekomen. Een korte toelichting omtrent dit punt blykt noodig. De heer de Witt Hamer g8eft die. Indertyd is reeds be sloten tot een geldleening over te gaan, zoodra de behoefte daaraan zich deed gevoelen. Thans is het noodig. Wat de aankoop van de bewuste twee woningen met tuinen betreft, aldus spr., daarom trent moesten wy een formuleeriDg toepassen, waaruit blykt, dat die huizen met het oog op de gasfabriek zyn aan gekocht, maar ook ten laste van de fabriek komen, als deel uitmakende van het fabriekskapitaal. Het is een uitbrei ding van het kapitaal en komt dus ook volgende jaren ten goede. De heer Pilaar vindt de formuleering nog wat vreemd. De uitgave van f8000 voor die beide woningen is gevonden uit den gewonen dienst en nu eerst wordt een leening aangegaan. Had men indertyd daartoe reeds "het voornemen? vraagt spr. De heer de Witt Earner verdedigt de toegepaste formuleering. De uitgave mocht absoluut niet op de gemeentekas drukkende fabriek moest alles betalen en dat moest goed biyken. Na een korte discussie, waarin de heer de Witt Hamer tracht duideiyk te maken, waarom met het aangaan der leening gewacht is tot de kas dit eischte, vraagt de heer Donner, of het niet veel te laat is, om eerst in 1930 met aflos sen te beginnen. Is het niet mogeiyk, vraagt spr., eenige jaren vroeger te gaan aflossen De heer de Witt Hamer zegt, dat er in 1929 andere leeningen afloopen en 8 daarom voorgesteld wordt het jaar daarop deze leening te gaan aflossen, welk ant woord den heer Donner bevredigt. De heer Kakebeeke vindt het ook een verkeerde taktiek, om zoo laat te gaan aflossen. Het is een industriëele zaak eD wanneer men meer bpdryfskapitaal heeft, krygt men ook groofcere opbrengsten en daarom zal men ook wel in staat zyn eerder af te lossen. Spr. wil niet, dat men met zoo'n groot kapitaal belast is. Een paar jaar geleden is er een stryd gevoerd over een verlaging van den gasprys van 7 op O'/a cent, doch da aflossingen lieten dit toen niet toe. Ze blyven daarom een gegrond bezwaar. De heer De Witt Hamer is het er niet mede eens, immers elk jaar zal de fabriek in gunstiger financieëlen toestand komen. En we zullen nog meer uitgaven ten behoeve van de tabriek moeten doen. Aanstonds hebben we b. v. weer een nieuwen oven noodig. De fabriek eiecht een en ander, en de [inkomsten zullen wel zoodanig zyD, dat we op den gestel den termyn aan de verplichtingen kun nen voldoen. De heer Pilaar vraagt of het mogeiyk is op oude leeningen af te lossen in plaats van op de thans aan te gane leening. De heer De Witt Hamer antwoordt be vestigend en zegt, dat ook eerder atgelost kan worden, dan oorspronkeiyk noodig was en het precies hetzelfde is ot op deze dan wel op een andere leening afgelost wordt. De heer DonnerIs deze zaak zóó ur gent, dat wy niet kunnen wachten tot over een paar maanden, als wy moeten leenen voor een nieuwen oven, of moet dit dadeiyk geschieden? De heer De Witt Hamer zegt, dat het geld dadeiyk noodig is. Bovendien zyn er geen bezwaren aan verbonden, want met een eenvoudige schuldbekentenis is ae zaak in orde. De heer Kakebeeke is nog niet van zyn standpunt afgebracht en wil, dat de fa briek, die thans baten oplevert, nu ook voor aflossing zorgt. De heer Pramen van de Putte wil op korten termyn leenen. Hg dringt er op aan zoo spoedig mogeiyk af te lossen, hetgeen wordt toegezegd. De heer Kakebeeke stelt voor nu reeds te beginnen met aflossen en wel per jaar b. V. 6°/o d. i. f 750, welk voorstel door den heer Donner krachtig ondersteund wordt. De heer De Witt Hamer we8t echter niet, waar dat van betaald zou moeten worden. Als dat voorstel aangenomen werd, zou het gevolg zyn een verhoo ging van den gasprys met */2 cent, het geen hy evenwel stern ontraadt. De heer Kakebeeke wyzigt in zoover zyn voorstel, dat eerst 1 Januari 1914 de eerste aflossing zal plaats vinden. De gascommissie kan dan hiermede met haar begrooting rekeDing houden. De voorzitter vindt het niet verstandig nu wyziging in de aflossing te brengen en acht het ook beter, om dat by de begrooting te doen, dan kan tegeiyk de gasprys onder de oogen gezien worden. De heer Kakebeeke is het hier niet niet me8 eens. Ik doe, aldus spr. geen voorstel over den gasprys. Dat moet de gascommissie doen, wanneer deze aflos singen het noodig doen worden. De heer Pilaar vraagt den heer Kake beeke zyn voorstel in te trekkende heer Hollmann wil het in stemming brengen. De heer Donner verklaart zieh nader omtrent de ondersteuning van dit voorstel. Als ik dit ondersteund heb, zegt spr., dan bedoelde ik dit te doen onder voorwaarde, dat de gasprys in geen geval verhoogd wordt. Althans, wanDeer geen andere redenen dringen. Ik wil dien dus niet van deze leening afhankeiyk maken. Zou de heer Kake beeka zyn voorstel willen wyzigen in dien ziD, dat de eerste aflossing van f 750 geschiedt in 1920 en zoo vervolgens? Dan zou er gedeelteiyk aan zyn ver langen worden tegemoetgekomen. In antwoord hierop en ook op de vraag f van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. van den heer Risch, of het niet een kwestie voor den vorm is, zegt de heer Kakebeeke dat hy vrees koestert, dat men met die groote leeningen zoo lang biyft zitten. Hy wil dadeiyk verplichte aflos sing en den gasprys daarna regelen. Niet andersomde verplichtingen naar den bestaanden gasprys regelen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De gemeenterekening over 1911 wcrdt voorloopig vastgesteld op f 172854.20* in ontvaDg en f 169642.65* in uitgaaf, aldus met een batig slot van f3211.55. Hierby wordt tevens vastgesteld het kohier on inbare posten over 1911 tot een bedrag vaD f 1549.41*. De aangeboden gemeentebegrooting over 1913 bedraagt in ontvang en uit gaaf f131902.57, de begrooting voor de gasfabriek over 1913 komt op f59011.50 in ontvang en uitgaaf. De heer Hollmann vraagt of de leden wel beide begrootingen thuis krygen, ook de laatste. De voorzitter zegt, dat ze in derdaad beide aan de leden worden toe gezonden. Thans is aan de orde punt elf van de agenda: bespreking carillon. De voor zitter leidt aldus de bespreking in.: Het is en biyft een onaangename geschiede nis. Ik zou daarom den Raad wel in overweging willen geven, om thans de knoop door te hakken en een eind aan de zaak te maken, want de klokken han gen te bederven en iederen dag vermin dert de waarde ervan. De heer Donner vraagt of het,des voor zitters persooniyke meening is, dan wel het oordeel van B. en W. Het is myn privé raad, zegt de voorz. De heer Donner: Ik las in de stukken van één inschryver. Zyn er niet meer inschryvers? Zoo niet, dan zyn wy van dien eenen geheel afhankeiyk. De voorzitter: Het Is ons bekend, dat de betrekkeiyke flrma, J. H. Addicks Zoon, een uitnemende firma is. Er is wel degeiyk naar haar geïnformeerd. Trou wens ze ziet ook de klokken van het paleis en den Westertoren te Amsterdam na en die van den domtoren te Utrecht. Ze is niet goedkoop, maar geeft goed werk. Laten we haar dus nemen. De heer Donner: Zonder iets af te dingen van de wetenschap omtrent dien persoon zou ik toch meerdere inschry vers willen kennen. De vorige burge meester gaf ook zeer gunstige informa ties omtrent den toenmaligen inschryver en wat zyn wy niet vreeseiyk slecht uitgekomen. Tot op den huidigen dag ervaren wy dat. Laten daarom B. en W. in een volgende vergadering met een nader voorstel komen. De voorzitter laat dit aan den Raad over, doch liever zou hy thans afwerken. Addicks vraagt f3600. De betaling wordt aldus geregeld: in 1913 f1800; in 1916 en 1919 telkens f900. We hebben nog f600 in kas, dus de nieuwe begrooting zou belast moeten worden met f1200. De hser Hollmann vraagt, of wy die f 1200 wel zullen kunnen vinden, waarop de voorzitter zegt, dat er wellicht een kleine leening zal worden aangegaan, tenzy er andere bronnen zyn. De heer Pramen van de Putte wil niet veel meer zeggen over de oude zaak. Hy wil minder eischen stellen en is tevreden als de klokken slechts spelen ieder kwartier, half en heel uur. Al het andere, het carillonspel op marktdagen b. v., wil hy gaarne cadeau geven. Is het u ook bekend, vraagt spr., wat wy in zoo'n geval zouden moeten betalen? De voorzitter antwoordt, dat dit hem niet bekend is, doch hy zou het jammer vinden om half werk te verrichten. De heer Donner zou die wekeiyksche be speling ook niet gaarne laten vervallen. Trouwens de heele zaak is er indertyd voor op touw gezet. De heer Pilaar wyst er nog eens op, dat er met het geld van de Goesche ingezetenen wel raar is omgesprongen indertyd. Want zonder dat geld zou da toestand beter zyn geweest dan die thans i?. Hy vraagt of de heer Kerkhoven nog steeds doorgaat met het gieten van klok ken, en of men er niet voor moet waar schuwen, waarop de voorz. zegt, dat waarschuwing geen zin meer heeft, om dat het algemeen bekend is, dat by geen goed werk levert. De heer Hollmann wil ook, dat de zaak tot een volgende vergadering uit gesteld wordt en dat B. en W. dan met een nader voorstel komeD, ook onder de oogen ziende, of minder speelwerk gewenscht Is. Een korte discussie volgt, waaruit blykt, dat het voorstel van den heer Fransen van de Putte niet de in stemming van alle leden heeft. De heeren v.d.Bout, Kakebeeke, Hollmann, Donner en De Paauvo o. a. willen de zaak goed in orde gebracht zien. De heer De Paauw, die dageiyks de disharmonie het baste hoort, zou zelfs f4500 willen besteden, voor welk bedrag nog vollediger herstel, aangeboden is. B. en W. zullen in de volgende ver gadering een nader voorstel omtrent het carillon ter bespreking neerleggen. Nog was ingekomen een verzoek van de flrma H. J. Dronkers Co. te Middel burg, om een gebouwtje aan den West- havendyk, na het verstryken van den erfpachtstermyn nog eenigen tyd te mogen laten staan op gemeentegrond. B. en W. adviseeren afwyzend op dit verzoek te beschikken, omdat het ge bouwtje sedert jaren niet meer gebruikt wrrdt en in verwaarloosden en vuilen toestand verkeert. Verzoeker schynt nu plotseling een voordeeltje in de zaak te zien. De raad beslist conform het advies van B. en W. afwyzend te beschikken op het verzoek van de flrma H. J. Dronkers k Co. De vergadering wordt hierop gesloten. Mannen wei ken van 's morgens tot 's avonds, maar het werk van vrouwen houdt nooit op. Wanneer haar rug voortdurend pyn doet, wanneer zy zich afgemat gevoelt na de minste inspanning, wanneer zy voortdurend last heeft van hnofdpyn, duizeligheid, afmattende pynen in de len denen en heupen, wanneer zy zich niet bukken kan zonder dat een scherpe stekende pyn haar rug doortrekt, dan is dit een zeker teeken, dat haar nieren aangedaan zyn. Urinezuur en andere sehadelyke stof fen, die door de nieren aan het bloed onttrokken moesten zyn, blyven in het bloed acbter en worden door het lichaam gevoerd, zoodat zy ziekte verspreiden door uw geheele gestel. En ernstiger kwalen als waterzucht, rheumatiek, urinekwaleu, onregelmatige werking van het hart, enz. zullen onge- twyfeld volgen, wanneer de bovenstaan de verschynselen veronachtzaamd wor den. Laat Foster's Rugpyn Nieren Pillen u helpen om uw nieren op streek te bren gen en gezoDd te houden. Wanneer deze organen gezond zyn en zorg dragen voor een behooriyke zuivering van het bloed, verdwynen de ziekteverschynselen, die hun oorsprong vonden in een slechte werking der nieren, spoedig. Foster's Rug pyn Nieren Pillen werken alleen op de nieren en blaas, zy helpen hen om het bloed te filtreeren en de onzuiverheden met de urine af te voeren. Foster's Rugpyn Nieren Pillen let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zyn te Goes vi rkrygbaar bjj de Firma Nathan Emanuel; en te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K. 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 fl.76 voor één, of fl©.— voor zes doozen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1