No. 281 1912 Vrijdag 30 Augustus 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND eHRlSTELIJK- HISTORISGH 12,- 12,- 11,- 11,— 11,30 9,~ 9,- 11,— 11,- 11,- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. mm PRIJS DER ADVERTENTIËN DE 0RANJEBL0EM. Eerste verkeerde voorstelling. Tweede verkeerde voorstelling. Derde verkeerde voorstelling. Vierde verkeerde voorstelling. HET ONTWERP TARIEFWET. in. TO3P M HSl8. Het nieuwe zittingjaar. 1 St. 11,- 11,— 11,- 30 8,80 -12,- G. L 4,45a, d, 9,30, 1,12,10, 80, 2,80, 3, 4,50, 10,7,30, 10,15, 5,15a, 9,80d, ,12,10, ,2,30d, 4,50, 7,10a, 10,15' sn 4,50 kmani- i werk- iaa de bren al- Iruger- erslais, Tram- purg. 1411.15 >411.35 >411.44 >411.51 i 4l2.o2 >412.12 >412.18 Iburg. |5 9-37 li 9-44 |2 9.S6 |3 10.08 10.15 |1 10.26 -4IO-4S |urg. 5411.12 |o|ii.17 k| 11.22 |8gL<.2s 4"-35 7412.18 gen. 9-37 10.26 |io.35 §10.38 §10.43 §10.48 gedu- aet 15 [isschen i.io v., 0.36 V., en van bGoea 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Wy geven aan onderstaand stuk da plaats van 't hoofdartikel. Nu de dag van 31 Aug. a s. nadert, acht het Comité „DE ORANJEBLOEM" den tjjd gekomen om eenige verkeerde voorstellingen die van zijn streven ge geven zyn, te weerleggen. Met zekere ophef is het Comité „De ORANJEBLOEM" oneerlykheidverweteD, omdat het in zijn publicaties niet duide lijk genoeg zou hebben laten uitkomen, dat alleen de Christelijke Militaire Te huizen de vruchten van zijn actie ten deel zouden vallen. Hoe verkeerd deze voorstelling is, zal reeds uit oppervlak kige lezing van de door haar verspreide circulaire blijken, waarin herhaaldelijk er op gewezen wordt, dat men bedoelt de Christelijke Militaire Tehuizen te hulp te komen. Doch wat de zaak nog mooier maakt is, dat er slechts alleen Christelijke Mi litaire Tehuizen zijn. Althans op dit oogenblik Maar zijn er dan véle Militaire Te huizen die niet Christelijk zijn in aan bouw? Neen, slechts één in den Helder. En het Bestuur van dit Tehuis dat er dus nog niet eens is, heeft boven genoemde verkeerde voorstelling in de wereld gebracht. Gij begrijpt zeker wel waarom? Men zegt: „Maar ;de Roomsch-Kath. Militaire Tehuizen zijn toch ook Chris telijke Tehuizen. Is het dan niet mis leidend te spreken van Christelijke Mi litaire Tehuizen in het algemeen, terwijl men alleen de Protestantsch Christelijke Militairen Tehuizen bedoeld? Deze voorstelling is eveneens verkeerd, omdat de Roomsch-Katholieken geen Militaire Tehuizen hebben. Wel hebben zij Militaire Vereenigingen. Er zijn alleen maar Protestantsch Christelijke Militaire Tehuizen. Eigenlijk ligt deze reeds in de beide vorige verkeerde voorstellingen opge sloten. De verkoop der „ORANJEBLOEM" zou slechts een gedeelte van onze Militairen ten bate komen. Deze voorstelling is verkeerd, omdat, zooals de zaken nu nog staan een Mi litair alleen maar naar een Christelijk Militair Tehuis gaan kan. En ieder Mi litair is daar dan ook welkom. Er komen in onze Christ. Militaire Tehuizen Mili tairen van alle gezindten. Het is dus wel terdege een algemeene zaak. Er zyn er, die op deD verkoop van een liefdadigheidsbloem niets tegen heb ben, maar die betreuren, dat op 31 Aug. a.s. meerdere liefdadigheidsbloemen zul len worden verkocht, tengevolge waar van natuurlijk concurrentie ontstaat. En nu zeggen zy„Waarom kwam dat Oranjebloempje nu ook nog bjj die andere bloempjes? Dat is het, wat wij in het Oranjebloempje afkeuren®. Ook deze voorstelling is verkeerd, om dat lang voor dat van de verkoop van een ander bloempje op 31 Aug. e.k. ge wag weid gemaakt de verkoop van het Oranjebloempje reeds aangekondigd was. Het OraDjebloempje was er het eerst. Die andere bloempjeszjjn er later bij gekomen. Dus ziet gij, dat ook hier het Oranjebloempje niets te verwij teD valt. Allen die iets voor onze Christelijke Militaire Tehuizen gevoelen doen goed, bovengenoemde verkeerde voorstellingen, waar zy ze aantreffen, te weerspreken, en alzoo mede te werken tot een schit terend slagen van den verkoop van de Oranjebloem op 31 Aug. a.s. Hei Comité „De Oranjebloem". Utrecht, 26 Aug. 1912. De grief is dat het ontwerp de eerste levensbehoeften belast. Deze grief is on juist. Of liever indien men dit tegen het ontwerp heeft, dan kan men dit ook tegen het bestaande Tarief aanvoeren. Vrij van invoerrecht zijn de grond stoffen. Vrij van rechten zijn voorts: meel, granen, versche visch, rijst, reuzel, erw ten en boonen, versche groenten, kom kommers, aardappelen, beetwortelen, sinaasappelen, citroenen, gedroogde visch; voorts katoenzaadolie, welke tot'de voor naamste grondstoffen der margarine-in dustrie behoort. Niet hooger dan thans zullen belast wordenthee, petroleum, gewone zeep, krenten (alleen de betere soorten van de krenten worden zwaarder getroffen.) Vlij van rechten zijn ook: veulens be stemd om tot fokdleren te worden op gekweekt; veulens met geen hoogere schofthoogte dan 145 centimetertamme konijnen. Vrij is ook versmolten vet van run deren, kalvers en schapen (talk) voor de nijverheid. Vrij zij» ook briquetten kalk en vele in groep III genoemde mineralen, me talen en fabrikaten daarvan. Voorts ge neesmiddelen en bronzouten, suiker en wijn. Een laag recht wordt betaald van paarden voor de slachtbank f3 per 100 K.G., dat is anderhalve cent per KG. Terecht zei de minister dat paarde- vleesch geen vleesch is dat alleen de arme nuttigthet gerookte paardevleesch wordt wel degelijk ook door meergegoe- den gegeten. Een laag recht wordt voorts betaald van konijnenvlee8ch f 5 per 100 K.G. Boter f 1.50 of f 0.65 per 100 K.G. Kaas (en gros) f 5 per 10§ K.G. Havermout f 1 per 100 KG. Op vleesch is geen meerder recht ge legd dan de accijns hier noodzakelijk deed zijn. Het kabinet heeft zich beijverd om by de oplegging of verhooging van invoer rechten den minderen man te ontzien en de weelde artikelen te belasten. Wy wezen reeds op gerookte en gedroogde visch. Ook by dit artikel is gelet op het verschil tusschen volksvoedsel en weel deartikel. De memorie van toelichting zegt: by toebereide schaal- en schelp dieren en visch wordt onderscheid ge maakt tusschen schildpadden, kreeften en oesters, die luie-artikelen zynen visch en andere schaaldieren als mos selen, garnalen, enz. Toebereide visch is onbelast, tenzy verpakt in flesschen, bussen, enz. Wat de zeep aangaat, ook hierty is gerekend met het verschil tusschen voorwerpen voor gewoon gebruik en weeldeartikelen. Geparfumeerde zeep wordt belast by invoer met f200 de honderd K. G. Maar gewone zeep met f 15 en f4. Thans is zeep belast met f4. Zwaarder belast worden pelswerk, kostbare weefsels, hoedenvan 't papier wordt muziekpapier het zwaarst belast. Verder worden ook belast: bier, wyn, sigaren en sigaretten. Ook het rywiel; doch dit zal wel geen bezwaar ontmoe ten, wyi de rywielen steeds meer door de binnenlandsche industrie kunnen ge leverd worden. Zoo ook marmeren.' schoorsteenman tels, grafmonumenten, enz. Overal biykt uit dat de weelde getroffen wordt en 't gebruik van den minderen man ontzien wordt. Maar paarlen dan? Dat is toch wel een weeldeartikel. De minister heeft er van af moeten zien om dit artikel te belasten, vanwege 't bedrog dat er be staat in dit artikel; en ook wegens de onmogeiykheid om dit artikel te contro leeren. Men kan ze op allerlei wyze in schoen of vestzakje of in den mond zelfs meevoeren, zonder dat de ambte naar er iets van bemerkt. Sociaal democratische voorlichters heb ben geschermd met het invoerrecht op het volksvoedsel, genaamd spek, omdat gerookt Amerikaansch spek balast wordt. Aldus Het folk. Terecht zegt hiervan Alb. van dei- Kallen in zgn aardige brochure over de Tarief wet „De waarheid is, dat dit spek slechts één kwartje per 100 K. G. wordt ver hoogd, dat is llt cent per K.G. De 4 millioen K. G. welke woiden ingevoerd, zullen een meerdere opbrengst van tien duizend gulden opleveren, niet van vijftig en, nu komt het mooiste nog, die verhooging van 'n kwartje per 100 K. G. gaat geheel buiten den ontwerper der Tariefwet om. Zou er toch gekomen zyn. Ook, als de Minister Kolkman geen nieuwe tariefwet had ingediend. WaDt- het recht van f 1,25 per 100 K G. is het oorspionkeiyke recht van de nu wer kende tariefwet en is in den bloeityd van onze vryhandel-politiek (1862 en 1877) vastgesteld. Op 16 Mei 1907 heeft Nederland echter met de Vereenigde Staten een traktaat gesloten, waar over wy hierboven hebben gehandeld, een traktaat, hetwelk is bevestigd door de wet van 11 Juli 1908. Dooi dit traktaat verlaagden de Ver. Staten het invoerrecht op ned'erlandsch gedistilleerd en lieten wy de rechten op amerikaansch spek (gerookt) vallen van fl,25opfl,— Toen dit traktaat een jaartje had ge werkt, maakte Uncle Sam zjjn kas eens op. En bevond, dat hy méér gaf dan by ontving. Dus zei hy het traktaat op. En nu zou het toch al te gek zyn ge weest, indien wy het verlaagde tarief maar lieten doorwerken, terwyi de Ver. Staten ons wederom do oude rechten laten betalen. Vandaar dat de Minister Kolkman op 2 Juni 1910 al een ont- werpje heeft ingediend strekkende tot herstel van het oude tarief. En niets is natuuriyker, dan dat in het ontwerp tarief, waar wy 't nu over hebber), de 'cyfers van vroeger z'jn hersteld. Maar hieruit biykt dan ook overduideiyk, dat Het Volk ten onrechte het voorstelt, alsof er op dit volksvoedsel een extra belasting gelegd zou zyn." Voor margarine wordt een recht ge heven van f 10 per 100 K. G. Dit zal wel geen invlosd hebben op den prys,aan gezien de binnenlandsche industrie in de behoefte aan margarine voor 't grootste deel 'wel kan voorzien. Maar bovendien zorgt het ontwerp dat grondstoffen als reuzel, katoenzaadolie, en dergeiyke, vry zjjn. Zangvogels blyven onbelast, omdat, zegt de Memorie van Antwoord, „het vogeltje menig klein huisje aantrekke- ïyk maakt". Zoo zouden wy nog kunnen wyzen op het artikel kaas. Fyne kaas wordt belast, potkaas is vry. Honig wordt wat zwaarder belast, omdat het onde scheid tusschen kunsthonig en zuiveren honig moeiiyk is. Kunsthonig moet trouwens wel belast worden, zoolang wy nog heb- b8n den suikeraccyns. Invloed op den prys van koek zal dit recht niet hebben de koekindustrie is hoog beschermd en bloeit, terwyi wy goed en goedkoop koek kunnen eten. De jams worden geacht een volksvoedsel te zyn en daarmee is rekening gehouden. Wie overigens de vruchtenpluk en het vruchtenvervoer ►van naby kent, in verband met de ver zending onzer fruiten naar de buiten- landsche jamfabrieken, die zal even wel allicht van dit volksvoedsel, ook al biyfc het onbelast, zelfs al wordt het gratis verkrygbaar gesteld, niet zoo ge- makkeiyk gebruik maken. Het is een bewezen feit dat deze wet zooveel mogeiyk den minderen man ontziet. Maar is hiermee nu de zwarte lyst ontzenuwd waarmee indertyd Het Volk het volk heeft bang gemaakt? Daartoe zouden wy artikel voor artikel in het artikel van Het Volk genoemd, moeten nagaan, en daartoe ontbreekt ons de plaatsruimte. Wie de weerlegging van de valsche voorstellingen van Het Volk kennen wil, bestelle maar 't boekje „Het ontwerp-tariefwet", door Alb. v. d. Kallen, Breda, J. J. v. Turnhout, prys 10 centof „de Tariefwet en hare be strijding", door A. Zyistra, Groningen, Irma Jan Haan, prys 40 centof „Het ontwerp Tariefwet" door P. A. Zuur, Uitgeversmaatschappy Putura, Leiden, prys 10 cent. Vooral in het boekje van v. d. Kallen worden slag voor slag de onjuistheden van Het Volk haar uit de hand geslagen. Zoo staat oBder anderen ophetiystje van Het Volk onversmolten of gesmolten vet f 3 per 100 K.G. Bedoeld is vet van runderen, kalveren en schapen. Oogen- schyniyk heeft Het Volk geiyk met tegen dit recht op te komen. Maar men moet biliyk zyn. Vet van inlandsche runderen, kalveren en schapeD kost tien procent accyns. Het zou dus al te dwaas geweest zyn het buitenlandsche vry te laten. Q /erigans verlieze men hierby niet uit het oog dat varkensvet of reuzel, zeker wel een volksvoedsel by uitnemendheid, vry biyft. Het Volk noemt ook margarine, boter en kaas. Maar margarine zal niet duur der worden, dewijl de grondstoffen, waar uit het wordt vervaardigd, vry blyven. Boter wordt in ons land voldoende voor de behoefte „gebouwd", zoodat een recht op buitenlandsche boter den consument wel niet benadeelen zal. Door die te be lasten wordt de invoer van knoeisel gekeerd. Omtrent kaas deelden wy reeds mede dat de potkaas, het voedsel van den minderen man, onbelast zal blyven binnenkomen. Het volksvoedsel kaas wordt in het binnenland gemaakt, dus zal de „mindere man" ook geen duurdere kaas behoeven te eten. Wy behoeven niet te herhalen dat by elk belast artikel de waardeering van den kleinen man en zyn hoofd voedsel door het ontwerp standvastig wordt vol gehouden. Honig wordt belast omdat er tegenwoordig kunsthonig ingevoerd wordt, van suiker en nog wat vervaar digd, en het niet aangaat deze onbelast toe te laten, terwyi de suiker door een hoogen accyns wordt bezwaard. Ook moet de binnenlandsche honig worden be schermd. Peulvruchten zyn vry, maar als verduurzaamde groenten ingevoerd moet er recht voor betaald worden. Het Volk noemt verder de „posten die twee ton of meer zullen opleveren", en noemt dan„appelen, peren, druiven, ker- S6D, meloenen, f200.000." Maar ook hier is een scheve voorstelling. Er bestaat al een hoog recht op den invoer van deze vruchtenmaar alle appelen en peren worden door een geiyk recht getroffen en dit is onbiliyk. In het nieuwe ontwerp worden dan ook de verschillende vruch tensoorten gesplitst, omdat zegt de minister terecht het biliyk is de betere kwaliteiten, die onder luxe-genotmidde- lan moeten gerangschikt worden, percen- tisch zwaarder te treffen dan de meer gewone soorten." En wat de druiven aangaat wy wezen er reeds ep het recht op dit weeldeartikel wordt niet geheven van 15 Aug.—14 Oct., omdat dan de wyndruif, die goedkoop is, wordt ingevoerd, en in veel ruimer kringen der bevolking wordt genuttigd. Het tarief zakt gedurende die maanden van f10 op f2,50. Het Volk noemt ook nog kersen, maar buitenlandsche kersen eet de mindere man niet; en meloenen, maar die eet hy ook niet. Die kwade post van f 200.000 kan der halve gavoegiyk van haar zwarte lyst worden geschrapt. Evenzeer als de volgende post dwf zwarte lyst: krenten, rozynen, vygen, sinaasppelen f167.000. Al deze vruchten waren reeds balast. Nu worden sinaas appelen geheel vry. Krenten en vygeh blyven even hoog belast als vroeger, alleen de duurdere vygen wat hooger. De ingemaakte zyn hooger belast doch die behooren weer tot de weeldeartikelen. Maar nu de post voorwerpen en wer ken van yzer, blik, staal, waaronder de huishoudelyke artikelen vallen. Van deze vordert de bestaande wet 5 procent; nu zal 't 12 jrocent worden wanneer ze als heel fabrikaat ingevoerd worden, en 10 procent wanneer ze als halffabrikaat (•/i) worden ingevoerd. De buitenlander moppert over deze verhooging; misschieD wel omdat hy voorziet dat nu de binnen landsche fabricage zich zal uitbreiden. Nu, hierom is 't den minister ook te doen. Dat er prysverhooging komt aldus v. d. Kallen is ons volstrekt niet zeker maar als ze komt, dan stellig niet geiyk Het Volk ze voorstelt. Men kent deD op zet van haar geschrijf: 10 nieuwe mil joenen en daarvan betaalt de mindere man het meest, en wel anderhalf miljoen voor hoofdzakeiyk huishoudelyke arti kelen. Maar deze voorstelling is valsch aan vele kanten. Als gezegd, er is groote kans dat het buitenland de lasten draagt; doch dit laten wy daar. Die anderhalf miljoen is de vermoedeiyke totaal op brengst, en niet de meerdere opbrengst er wordt Dameiyk tegenwoordig vyf procent betaald. Bovendien bestaat de post niet uit huishoudelyke artikelen alleen, want zeker vallen er ookyzeren werken onder als draaischyven, brug- deeleD, enz. En dan 't is onwaar dat de mingegoeden het grootste deel van den post betalen. Waar mogeiyk wordt hy vry gesteld maar hier kaD dit niet. Een kachel van f 80, voor den xyke bestemd, belasten en eene van f 15 voor hem bestemd vry laten, dat gaat niet. Maar wat hy doen kan? De inlandsche njjverheid steunen en koopen een kachel in Nederland ge maakt; de ryke kan 't dan met een ingevoerde kachel doen. Dr. Nolens wydt aan dit onderwerp een artikel in de N. Venlosche Courant: Dit laatste zittingjaar van de teneinde loopende legislatieve periode zal voor de Tweede Kamer een zeer druk jaar zyn. En al is de Kamer ook voortdurend bezig geweest, toch is men geneigd te vragen of de belangrykste werkzaamhe den zich niet wat al te zeer in dit jaar ophoopen, en of niet het een of ander onafgedaan zal blyven liggen. Ook in de wetgeving wordt meestal hooger gemikt dan getroffen. By te zorgvuldige voor bereiding loopt men ook daar wel eens gevaar den noodigen spoed uit het ocg te verliezen. En wat regeeringsprograms en troonreden betreft, zeer öikwyis blykt dat niet ten onrechte by deze aan het gezegde van de voiken het te vele hooi gedacht wordt. Legt men de opgave van den stand der werkzaamheden van de Tweede Kamer op 15 Juli 1912 voor zich, dan moet by ieder de vraag ryzen hoe komt de Kamer daar door? Men vindt in die opgave zeer belangiyke ont werpen waaromtrent het verslag is uit gebracht en die derhalve ryp zyn voor openbare behandeling. Van andere is het voorloopig verslag vastgesteld en werd het antwoord ingewacht, b. v. op het recht van vereeniging en vergadering, de afsluitiDg der Zuiderzee, wyzigingen der Hinderwet, onrechtmatige daad, de- bietrecht op tabak, inkomstenbelasting. Van de zeer belangryke ontwerpenad ministratieve rechtspraak, gemeentewet, invaliditeitsverzekering, naamlooze ven nootschap enz., die in handen eener com missie van voorbereiding werden gesteld, kan het veriftag spoedig verwacht wor den. En niet minder gewichtige voor stellen moeten nog in de afdeelingen worden onderzocht. Van hoeveel gewicht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1