No. 280 1912 Donderdag 29 Augustus. 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Vurige kolen. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zal door het tarief de invoer verminderen FEUILLETON. BIHHKKLAHD. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Het Arthurplein in Londen is een van die ouderwetsche hoekjes in de groote wereldstad, die betere dagen ge kend hebben. Daar het een weinig ter zjjde van den hoofdweg ligt, heeft het de rustige kalmte bewaard van het land. De huizen hebben de groote tuinen met vruchtboomen beplant en door hooge muren afgesloten. In No. 79 een met smaak gebouwd witgeschilderd huis, dat niet als de overige van een uithangbord voorzien was, dat kamers te huur aan- kondigde woonde Prederik Parker met z(jn moeder en zuster. Z(j hadden daar reeds jaren gewoond, en iedereen op het plein kende Prederik en had een vriendelijk woord voor hem, evenals hij op zijn beurt iedereen op het plein kende en alles omtrent hem wist. Zijn moeder was een mooie, statige oude Toen het Tariefontwerp Harte werd s ingediend, waarbij de rechten op zeep werden verhoogd, kocht een der grootste zeepfabrieken in Europa voor ongeveer anderhalve ton gouds een terrein van omstreeks 15 hectaren, gelegen aan den Waterweg van Rotterdam naar Zee, tot het stichten van eene model zeepfabriek op reusachtige schaal, ten einde Neder land en de daarmede door directe ver voermiddelen verbonden landen van hare zeep te voorzien. Die firma deelde blijk baar niet het gevoelen der z. g. vrij handelaren, dat de prijs van de zeep in Nederland met het bedrag van het recht zou worden verhoogd en dat zij dus eenvoudig haren prjjs met het recht kon verhoogen en toch kon blijven leveren. Het was wel een reuzen-firma, maar volgens de z.g. vrijhandelaren had z!J blijkbaar geen verstand van zaken eD geen begrip van de factoren die een fa brikant den prijs van zyn product doen vaststellen Hoe dit zij, deze, volgens het oordeel der z.g. vry bandelaren kortzichtige, doch volgens ons oordeel zeer verstandige Irma, wenschte vermoedelijk zich zelf in staat te stellen zonder eenige beta ling van rechten, dus ook zonder beta ling van het huidige invoerrecht op zeep, de Nederlandsche afnemers te kunnen bedienen. Het terrein werd opgehoogd, van bazalt steenglooiïng voorzien, enz. De betrokken Nederlandsche Gemeente- bestureD werden uitgenoodigd om in het buitenland de bestaande zeepfabrieken te komen zien, teneinde zich een oor deel te kunnen vormen omtrent hetgeen de firma praesteerde en omtrent de reu zenplannen, die zjj op Nederlandsch grondgebied voornemens was te verwe zenlijken. Honderden bjj honderden werk lieden zouden arbeid vinden, een groot- eche exportnijverheid zou worden opge richt. Maarhet Tarief Harte kwam niet. De fabriek werd niet opgericht. Wat in het belang van Nederland zou geweest zijn, veel werk en goedkoope zeep, bleef uit. Ongeveer een half milli- oen ligt daar renteloos en zonder op brengst van eenige beteekenis. Het an ders te verdienen werkloon wordt niet aan de Nederlandsche arbeiders uitbe taald. En van de door de firma in Neder land in groote hoeveelheid ingevoerde zeep, betalen volgens de z. g. vrijhande laars de Nederlandsche verbruikers nog steeds de invoerrechten, die volgens het huidige tarief daarvan bij invoer ver schuldigd zijn. Men ziet hieruit hoe de verbruikers door de z.g. vrijhandelaars quasi worden geholpen, doch feiteiy k worden benadeeld. Doch dit voorbeeld leert ons nog meer. Het werpt een schel licht op nog andere dwaze beweringan der z. g. vrijhande laars. Door de invoerrechten zullen de invoeren verminderen, roepen zjjen op die vermindering van den invoer is zelfs hun kreupele theorie geheel gebouwd. Daardoor zal andere arbeid worden stil gezet, beweren zt). Geen export industrie zal meer kunnen bestaan, heet het. Hoe staat het nu met de onmogeiyk- making van «en export, die stilzetting van den arbeid, die vermindering van den invoer Alleen reeds het uitzicht op het tot stand komen van het tarief deed het plan voor de exportindustrie rijpen. Alleen reeds de indiening van het tarief bezorgde den Nederlandschen ingezete nen een groot deel van het halve mil- lioen, dat werd vastgelegd in het terrein en waarvan ook een niet onbelangrijk deel arbeidsloon was. Maar wat werd al niet een hoeveelheid materiaal, bijvoor beeld bazalt, uit het buitenland meer ingevoerd dan anders het geval zou ge weest zijn. Vermeerdering van invoer dus. En wanneer de fabriek was tot stand gekomen, wat zouden niet groote hoe veelheden materialen van allerlei aard en machinerieën voor den bouw dier fabriek zijn ingevoerd. Alweer meer invoer dan vroeger dus! Eu wanneer die fabriek in werking was gekomen en Nederland een In het groot exporteerende fabriek rijker was geworden, wat zouden Diet jaarlijks ontzaggelijke hoeveelheden grondstoffen en hulpmiddelen uit het buitenland moeten worden aangevoerd. Ook hier dus vermeerdering van in voeren En dan zegt men dat de invoer van een land, dat beschermende invoerrech ten gaat heffen, noodzakelijk moet ver minderen Het is inderdaad te gek. En op dergelijke dwaze quasi theore tische beschouwingen wordt het tarief beoordeeld en afgekeurd. TJitg. Tariefver) ^TIugTrniT" Een straf. In enkele bladen wordt nogal breed uitgemeten een straf door den burge meester van Amsterdam toegepast op den politieagent Winters. Winters heeft in een vergadering van den Bond van gemeente-politiebeambten gesproken over het straffenstelsel bi) de Amsterdamsche politie en dingen gezegd die bjj niet zou kunnen verantwoorden. De hoofdcommissaris Versteeg vroeg hem namens den burgemeester of de verslagen in de bladen betreffende 't door hem gesprokene juist waren, waarop Winters bevestigend antwoordde, tevens de volle verantwoordelijkheid voor 't ge sprokene aanvaardende, doch tegelijk weigerende de namen te noemen der agenten die by5 de door hem genoemde en gewraakte feiten betrokken waren, dame, die grootendeels leefde van haar tuin en bijna nooit het huis verliet, dan om de huur te betalen. Kolonel Parker, Frederik's vader was dood, by was officier geweest in Indië en daarom dus weinig bekend en bespro ken op het Arthurplein. Zyn dochter was er zeer bemind, zy was een buitenge woon, lief, zacht meisje dat er voor haar vyf en twintig jaar ongelooflyk jong uitzag. Zy was vaD middelmatige grootte, had bruin haar, een mooie tint en de liefste oogen, die men zich denken kan. Bovendien had ze een gevoelig hart een hart waaraan nooit tevergeefs een geschiedenis van lyden of teleurstelling werd uitgestort, een hart dat haar drong altyd eerst aan anderen te denken en alles te doen wat zy vermocht om hun het leven gemakkeiyk te maken. Zoo was de zuster, die Frederik's trouwe gezellin was de eenige tegen wien hy zich ooit uitsprak en die zyn volkomen vertrouwen had. Want of schoon iedereen Frederik kende en ge- zulks omdat het hoofdbestuur van den bond hem niet wilde machtigen hun namen mee te deelen. De burgemeester verzocht toen den politieagent by monde van genoemden commissaris om waar te maken drie in zyn rede voorkomende dingenlo. dat de agenten niet worden gehoord, wanneer zy een volgens het oordeel hunner superieu ren strafbaar feit plegen2o. dat men niet zeker is dat het rapport door den agent geteekend en aan den commissaris ter lezing verschaft, is het oorspronkeiyke dan wel een copie; 3o. dat de burge meester, als de agenten op straat met burgers noodeloos stonden te praten, daaraan een einde had gemaakt op een wyze die een demoraliseerenden invloed uitoefende. De burgemeester riep den heer Win ters hiervoor ter verantwoording. Deze verklaarde punt 1 niet te kunnen aan- toonen zonder namen te noemen, en dat wilde het Hoofdbestuur van den Bond niet toestaan Punt 2 hield hy staande en wat aangaat punt 3 weigerde hy zyn zegsman te noemen, doch zelf had hy van den burgemeester op geiyke manier wel eens een standje gehad omdat hy met dienstmeisjes stond te pratenoveri gens verklaarde hy wat punt 2 aangaat geen bepaalde feiten op 't oog te hebben gehad en niet te kunnen aantoonen dat de hoofdcommissaris niet persooniyk de door den agent onderteekende verant woording inziet; met de mededeeling van het geval sub 3 waarby de betrok ken agent had gemeend een onverdiende berispiDg te ontvangen verklaarde hy niet te hebben bedoeld te zeggen, dat het geval op dien agent een demorali seerenden invloed zou hebben uitgeoe fend, maar dat in het algemeen derge- ïyke handelwyze een demoraliseerenden invloed moest hebben Is 't wonder dat de burgemeester zoo klakkeloos in 't openbaar uitgesproken beweringen strafte En dan hoe nog De agent had in punt 1 een scheeve voorstelling van zaken gegevenin punt 2 een onwaarheid gezegd, krenkend voor die politieambtenaren door wier handen de verantwoording der agenten gaat. Hiervoor werd hem de straf opgelegd van terugstelling op de rangiyst, zulks in verband met zyn strafregister dat lang niet blank was. Winters ïydt geen financieele schade by deze straf. Zyn kameraden die hem tegemoet komen, dragen naar 't scbynt, dus doende, water naar de zee. Het is derhalve onwaar dat de agent is gestraft, dewyi hij de rechtspositie der agenten had ter sprake gebracht. Niet daarvoor werd hjj gestraft; dit dient wel in 't oog gehouden, ook al houdt men 't er voor dat er aan die rechtspositie nog heel wat ontbreekt. negen was, men kende hem hoofdzake- ïyk door zjjn zuster. Als er een of ander liefdewerk op touw gezet moest worden of een som gelds voor een groot doel byeengebracht, was het altyd Frederik, die het bedacht had en de eerste was om geldeiyk te steunen. Daar was de oude vrouw op den hoek, die de straat veegde en de boodschappen deed voor de bewoners van het plein een goede eeriyke ziel, die zeer hoog noodig schoenen Doodig had, als haar schoenen zolen. Goeden morgen, vrouw Atkins, zeide een der voorbygangers op een goeden dag tot haar, „wat hebt ge daar keurige nieuwe schoenen aan". „Ja, dat is zeker zoo, danx zy myn heer Frederik, juffrouw Mine kwam gis teren naar my toe en zeideVrouw Atkinsmyn broer zegt dat het hoog tyd is, dat ge een bezoek aan den schoen maker brengt, en hy zendt u dit —En hier gaf ze me in een papiertje geld voor een paar paooie schoenen om nieuwe De Roode Dinsdag. Verleden jaar hebben we voor het eerst den „Rooden Dinsdag* gehad, op touw gezet door de Sociaal-democratische Ar beiders-party. Toen werd in den Haag op den derden Dinsdag in September, als de Koningin met plechtig ceremonieel de Staten-Gene- raal opent, een reuzen-optocht met vaan dels en banieren gehouden. Doel daarvan was om zóó kracht by te zetten aan den eisch voor algemeen kiesrecht. Ook voor dit jaar hebben de roode heeren, reeds maanden geleden zulk 'n optocht aangekondigd. Die optocht zou nu de groote gebeur tenis zyn, waarover iedereen zou spreken. De KoDinkiyke Stoet zou er door in de schaduw worden gesteld. Alles was reeds voor het slagen van deze demonstratie geregeld, evenwel zon der eerst verlof voor den optocht te vragei). Dit achtte men overbodig! Dezer dagen ging men by den Burge meester van 's-Gravenhage even op au diëntie. Niet, zooals de Rotterd. meedeelt, om verlof te vragen tot het houden van den optocht, maar om hem eens te polsen over het plan wat meer vaandels en wagenen en rulteren in den stoet te nemen dan het vorige jaar. Het resultaat wasnul op het request. De Burgemeester gaf dit jaar geen verlof. Natuuriyk is nu het socialistische en ook voor 'n goed deal het vryzinnige Holland in last. Zoo'n Burgemeester, die den moed heeft zich tegen zyne Majesteit Pietir Jelles Troelstra te verzetten Tentoonstelling en Zondagsrust. Men schryft uit Friesland aan da Rott.: Maandag werd in Leeuwarden de GrooteLandbouwtentoonstelling geopend. Deze tentoonstelling heeft tot heel wat stryd aanleiding gegeven. De Christelyke boeren namelyk hebben van den aanvang af den eisch gesteld, dat de expositie op Zondag gesloten zou zyn. Dit is niet ingewilligd geworden, en een gevolg daarvan is, dat die boeren, welke den Zondag niet bestemd achten voor ten toonstelling, zich gaan onthouden. In de laatste dagen heeft het niet ontbroken aan aansporingen, om consequent te biyven, nu de niet-Christelyken niet hebben willen rekenen met de bezwaren, die onze mannen hadden. Thans beproeft men wel den Christe- iyken boeren een middel aan de hand te do6D, waardoor zy hun medewerking kunnen veileenen, nameiyk hun voor te stellen wel hun vee en landbouw producten in te zenden, maar het inge- zondene dan vóór den Zondag weg te halen. Hierop echter wordt natuurlijk te koopen. En gisteravond kwam myn heer Frederik langs en ik bedankte hem harteiyk zoo heel dikwyis heb ik hem voor allerlei te bedanken en hy kykt me met zyn vriendeiyke oogen aan eD zegt niets, maar gaat door met eeD biy gezicht, omdat hy my gelukkig ziet. En juffrouw Mini zegt, zoo doet hy altyd; hy spreekt tegeD niemand, dan tegen haar, maar denkt altyd aan het genoegen en geluk van anderen. En zoo is hy nu altyd. God zegene hem'k zou alles voor hem willen doen." Zoo sprak iedereen over Frederik, ieder was hem dankbaarheid verschuldigd voor de een of andere vriendelyke daad van barmhartigheid, die hy door Mini bewees. Frederik was niet sterk. Zyn gezond heid was niet van dien aard, dat hy ge regeld een betrekking kon waarnemen, lederen dag giDg hy uit en zyn vrien- deiyk gezicht en zachte blauwe oogen werden overal graag gezien. Hy en Mini waren gewoon om in het park te zitten, waar by na iederen middag ook niet ingegaan. Alom beeft nu de raad weerklonken niet inzendenen niet bezoeken. Dit wil heel wat zeggen. De tentoon stelling zal misschien een nog niet slecht figuur slaan. Maar zy kon veel meer gaven. Friesland toch heeft een sterken, Christeiyken boerenstand. Id byna de geheele kleislreek van Stavoren tot Dok- kum is de bevolking in vry groote meerderheid de Christelyke beginselen toegedaan. Het heeft onzen boeren, die ook trotsch zyn op hun veestapel, en die gaarne hun veldgewassen hadden ingezonden, leed gedaan, dat zy dit standpunt moesten innemen. Maar zy konden niet andersHoeveel economisch sterker zou ons Nederlandsche volk niet staan, wanneer gezorgd werd, dat voor zaken van zoo groot belang als tentoon stellingen, ieder kon meedoen. Te Maarssen is gisteren in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer A. A. Vorsterman van Oyen, genealoog en heraldicus. Door den vorst van Wal- deck-Pyrmont was hy wegens het in orde brengen van diens geslachtsregister gedecoreerd, De minister van koloniën heeft den opzichter van den rykswaterstaat 4de klasse P. W. Weisfeit, voor den duur van uiteriyk 3 jaren, ingaande 30 dezer, ter beschikkiDg gesteld van den gouverneur van Suriname, om te worden belast met de waarneming van de betrekking van opzichter by het departement van open bare werken en verkeer in die kolonie, St. Ct. De Oranjebloem. Te Hoorn en elders is de toestemming tot verkoop van de z.g. Oranjebloem op 31 Augustus, waarvan de opbrengst uitsluitend zou strekken ten behoeve van de Christelyke militaire tehuizen, geweigerd. De storm. By den storm van gister nacht is te de Bildt onder meer 6on windsnelheid van 29 meter per seconde geregistreerd, nagenoeg zooveel als by den bekenden storm op 30 September 1911. De barometer daalde van 1 uur tot half vyf ruim 10 millimeter, toen de wind met orkaankracht van Zuid naar Noordwest verschoot, en de barometer een laagsten stand van 729.5 m.m. be reikte, ruim 10 m.m. lager dan tot dus verre in Augustus is voorgekomen. On geveer te half acht werd de luchtdruk van 1 uur weer geregistreerd. Van half twaalf tot half vyf viel een neerslag van 29 m.m. Het geheele verloop vaD den storm deed meer aan een tropischen cycloon denken dan aan een storm op onze breedte. If. R. C. Milicien-verlofgangers. By het inwer kingtreden der nieuwe Militiewet behoo- ren in de zakboekjes de noodige wyzi- gingen te worden aangebracht en zyn de verlofgangers die dit jaar niet onder verscheidene jongelui tennis speelden. Hy had een vast plekje waar hy altyd naar het spel zat te kyken en waarheen zy altyd hun schreden richtten. Eu hier bleek het droevig feit, dat Frederik een vyand bezat nameiyk den ouden Welhs,den tuinman en opzich ter vaD het park. Eindelooze malen had Frederik getracht vriendschap te sluiten met dezen oudeD brompot; maar altyd mislukten zyn pogiDgen. Zonder eenige reden ter wereld had hy een ingekankerden haat opgevat tegen Frederik en deed al wat hy kon om zoo onaangenaam mogeiyk jegens hem te zyn. Zoo bad hy juist het plekje, waar Frederik en zyn zuster by voorkeur zaten afgerasterd en in een bloembed veran derd. Zooals gewooniyk zeide Frederik, toen hy dit merkte, er niets van. Mine lokte het uit, dat het hem zeer gegriefd had, hoewel hy er geen werk van wilde maken, om Welhs over zyn lomp gedrag door zyn meerderen te laten terechtzetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1