No. 279 1912 Woensdag 28 Augustus. 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Buitenlandsch Overzicht. Turkije. Frankrijk. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Rusland. PRIJS DER ADVERTENTIËN Vereenigde Staten. BINKKML.AHD. EOLOHUV. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S eN De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. 27 Aug. 1912. Een vooruitstrevend Engelschman Onder de regeering van Hendrik VI. Gibbon verbaalt dat een zijner voor ouders onthalsd is geworden, beschul digd onder anderen „dat hjj de Jeugd had bedorven door het stichten eener school*. Men oordeelde dat men boeken zeer wel kon missen. Voorts werd hem als een misdaad ten laste gelegd „dat hy tot verguizing van den Kouing, diens kroon en waardigheid een papiermolen had doen bouwen en dat hy omgang hield met' menschen die met hem zich onderhielden over woorden en werkwoor den en dörgeiyke verfoeyeiykheden, die voor Christelijke ooren ondragelijk waren. Gibbon Mémoires pag. 8, Het is en blijft nog maar een troebele toestand, daar op den Balkan. Ja, die ongelukkige krijg met Italië deze komt de zaak natuurlijk niet ten goede, doch wij kunnen gerust aannemen, dat die slechts een miniem gedeelte bijdraagt tot den ellendigen inwendigen toestand van het Turksche rijk. Vooral den laat- sten tijd heeft deze oorlog niet de meeste aandacht getrokken. Wel vonden er hier en daar kleine militaire operaties plaats, die dan de bladen voor een oogenblikje van stof voorzagen, doch van te weinig belang, om het doel, den vrede, ook maar één stap naderbij te komen. Thans kwamen berichten tot ons van een wa penstilstand, in verband met de vredes onderhandelingen. We leeren evenwel langzamerhand niet te veel waarde te hechten aan de berichten, die ons van het oorlogsterrein bereiken, en daarom laten we deze ook maar zooals ze zijn, zonder er gewichtige conclusies op te bouwen of ons in een of ander blij voor uitzicht te verheugen. Vrede, .vrede! klinkt het eenerzjjdsterwijl van andere zflde ernstige krijgsverrichtingen gemeld worden. Het heet, dat Italië, nu het in de Egeïsche zee Diet verder zal optreden, déar het toch niet weet, wat met de bezatte eilanden te beginnen, thans een grooten tocht in het binnenland van Tripoli voorbereidt. In het najaar zou de groote opmarsch te verwachten zijn. Op den Balkan heerscht niet de rust van een vervelenden komkommertijd. Met bezorgdheid slaat men den toestand gade. Rondom oproer, muiterij, ja feitelijk oorlog. De Albaneezen zetten hun plunderend bedrijf voort, van de eene stad naar de andere trekkend. De wapendépots van de regeering worden aangevallen, de wapens en ammunitie onder de manschappen verdeeld. Te gevangenen worden uit de gevangenissen bevrijd. Het is een for meels oorlog dus. Bij Durasso kwam het tot een hevig gevecht tusschen de troepen, die den weg naar de stad bezet moesten houden, en benden Albaneezen en Mallssoren. Het was een hevig ge vecht, waarbij aan beide zijden verschei dene dooden vielen. Onder voorwendsel dat zij tegen de Montenegrjjnen moesten vechten, trokken zij verder en plunder den den opslag van wapenen te Ipek, Dzjakowa, Prizrend en Mitrowitsa. Malis- soren hebben tweemaal een aanval ge daan op Skoetari, maar zjjn teruggesla gen. De Porte zou geen beteekenis aan dezen aanval hechten. Waarom ook als ze zich van al die kleinigheden ook'iets moest aantrekken. Er zijn heusch wel aangelegenheden, die dringender haar aandacht vragen. Montenegro veroorzaaat nog heel wat last. Toch schijnt die zaak gauw beslist te zijn, d. w. z. voorloorig. De gezant van Montenegro-en die van Oostenrjjk- HongariJe zijn op bezoek geweest te Konstantinopel bij den minister van buitenlandsche zaken en de gedachten- wisseling tusschen deze heeren moet van dien aard zijD, dat de hoop uitge sproken wordt, dat de oplossing van de laatste gebeurtenissen iD Saloniki wel bevredigend zal zijn. Volgens een ander bericht, verzekerde de Porte zelf, dat de zaak met Montenegro beslecht zal worden. Dit ïykt weer heel mooi. Jammer, dat andere berichten nu roet in het eten werpen. Montenegro zou er anders over denken. En hieruit blijkt weer zoo dui delijk de eenzijdigheid van alle berichten, die ons bereiken. De Hongaarsche bladen vermeldden in lange artikelen dat Mon tenegro aan het mobiliseeren is, en dat Servië yvsrig oorlogstoebereidselen treft. Montenegro zou zelfs van een mogend heid 140 snelvuurkanonnen ontvangen hebben om den stijjd goed te kunnen aanvangen. Het heeft er dus wel iets van dat het geschil gauw beslecht zal zjjn't Is zoo goed de zaak van beide zjjden te belichten. Servië treedt ook weer eens wai meer op den voorgrond op het Balkan tooneel, mede tegen den Turkschen boosdoener. Turksche troepen hebben een pruwe- ljjken aanval op de Serviërs gepleegd, die de laatsten met ontzetting vervulde. Velen werden laaghartig vermoord en men beweert, dat de Turken plan heb ben ook de Serviërs in Novibazar te vermoorden. De Servische bladen ver langen thans van hun regeering, dat zij krachtige maatregelen neemt ter be scherming yan do Serviërs in Turkye. Het zou geon opzien baren, als deze daad tot groote verwikkelingen leidde. Da Serviërs al hans eischen eensgezind den oorlog tegen Turkije. Met afkeer wenden wij ons dan ook af, als wij van die onmenschelijke moordzaak kennis nemen. Wat was de aanleiding Wraak, niets dan de zucht tot wraak op een onschul dige derde. De Turken waren verbolgen over den tegenstand der Montenegrjjnen en de oproerigheid der Albaneezen, en daarom hebben zjj de Servische bevolking zoo overvallen. Afschuwelijk! Ieder voelt, dat men terecht vrees koestert voor een oorlog, 't Is ook moge lijk, dat de opgestoken storm weer gauw bedaart, zooals dat wel meer gebeurt daar in het oosten, 'tls te hopen. Dan is Bulgarije er nog met zjjn eischen mobilisatie van het leger, drin gende stappen bij de mogendheden voor autonomie van Macedonië en oorlogsver klaring aan Turkije, al? de mogendheden geen rekening houden met de eischen van Bulgarije. Tot deze eischen kwam men n.l. in een bijeenkomst van afga vaardigden van alle partijen uit alle Bulgaarsche steden. Ook dit kan een oorlog tengevolge hebben. Ja, zal wel op een oorlog uitdraaien. De natie is een stemmig op dit punt. De Macedonische kwestie moet uitgemaakt worden, zegt men, en die kan ook uitgemaakt worden, als't vierhonderdduizend man sterke leger der Bulgaren opstaat en, goedschiks geen recht verkrijgende, zich met geweld recht wil verschaiïen. De regeering is het nog niet geheel met zichzelf eens en kan die poging om voor Macedonië een autonoom bestuur te erlangen, nog niet steunen. De stemming lijdt hier onwillekeurig onder en is dan ook zelfs gedrukt, doch o. i. zjjn er wel taekenen, die op een hefti- gen strijd wijzen. We staan voor een buitengewone Balkancrisis, wier oplos sing een radicale ommekeer op den Bal kan ongetwijfeld zal bewerkstelligen. De loopende week zal wellicht van een en ander de oplossing brengen. In Marokko is de feitelijke toestand nog dezelfde. De tegenwoordige politiek der regeering ia een politiek van voorzich tig, geleidelijk en laDgzaam voorwaarts gaan. De Pranschen willen niet te spoedig naar Marrakesj optrekken, doch eerst de rapporten Tan generaal Ligautey afwach ten. Langzaam eD zeker is natuurlijk het beste. Men ziet wel iD, dat de algeheele onderwerping van Marokko niet het werk van een oogenblik is, doch wellicht vele jaren kan eischen, althans wanneer Frankrijk op deze wijze voortgaat en niet tot te omvangrijke maatregelen in Marokko overgaat. Er is in een belang rijken ministerraad besloten, om de ope raties vooralsog niet tot Marrakesj uit te breiden. In deze vergadering deelde de minister-president nog mede, dat de on derhandelingen met Spanje over Marokko op het punt staan afgesloten te worden, en dat na de onderteekening van het ver drag de resp. staatshoofden elkander zou den ontmoeten. Iatussch6n zitten de Franache consul en de zijnen nog steeds in Marrakesj gevangen. Hun vrijheid van beweging was echter nog zoo groot, dat 6en poging tot ont vluchten ondernomen kon worden. Deze werd verijdeld. Toen zij eenige mijlen op weg waren, werden z(1 aangehouden en genoodzaakt, om terug te keeren. Nu zjjn ze even buiten Marrakesj, waar zij zich een paar dagen kunnen verdedigen. Natuurlijk, om het af te leg gen. De Pransche regeering wil nu on derhandelingen aanknoopen met den pretendent El Hiba, om den consul met zjjn mannen in vrijheid te stellen. En, wanneer dit niet gelukt, dan volgt er geweld. Een vliegende colonne wordt dan uitgestuurd uit Mekra ben Aboe, waar dan de aldaar gelegerde troepen worden versterkt. De langzame operaties kunnen dus nog wel eens door een heftig inci dent onderbroken worden. Wanneer het moet, z(jn de Pranschen niet ongeneigd de troepenmacht belangrijk uit te breiden om een of ander voorloopig doel met woest geweld te bereiken. De kruiser te Mogador moet de aldaar heerschende roerigheid bedwingen. Men zegt, dat deze daartoe gemakkelijk in staat is. De laatste berichten maken mel ding van verschillende vijandelijkheden en zelfs nog hevige gevechten, waarbij de vijand nog al zeer aanzienlijke ver liezen leed. In Rusland is de toestand nu niet bepaald rooskleurig; stel, dat die wel eeDS rooskleurig gehe6ten kon wor den. Op 't oogenblik zijn de muiterijen aan de orde van den dag, zoodat de regeering krachtig moet ingrijpen. Het is 'n sooit binnenlandsche oorlog. De staat van beleg is reeds afgeuondigd in Kroonstad en Sebastopol. En men denkt er reeds over op nog meerdere haven steden deze maatregel toe te passen. De beweging moet zeer diep in het volk geworteld zitteD, zoowel in de militaire, als in de geestelijke wereld. Een uitge breid onderzoek werd ingesteld, waarvan de uitslag evenwel geheim gehouden werd. Toch is het een publiek geheim, dat er een centrale revolutionaire marine organisatie ontdekt is, die vertakkingen heeft in de meeste Russische haven steden en aan boord van de groote schepenbovendien een revolutionaire beweging onder de geestelijkheid, spe ciaal onder de jongere leden. Men vreesde leelijke gevolgen van deze revolutie. Ze zou zelfs plan hebben zich van de geheele vloot meester te maken, om zooara ze het heft in handen heeft, Petersburg te kunnen beschieten, de hoofdstad te bestormen, en dan een republikeinsche regeering in te stellen. Het is dus ook een strijd tusschen mo- narohisten en republikeinen. Ware de Russische regeering nu maar voor verbetering van de sociale en poli tieke toestanden te vinden, dan zou deze beweging, die reeds van vele jaren ge leden dateert, wel voorgoed bedwongen van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. kunnen worden. Doch zjj heeft geoor- deeid tot andere maatregelen te moeten overgaan, nl. het in staat van beleg ver- i klaren van verschillende havensteden. Wij betwijfelen, of dit de gewenschte uitwerking zal hebben. Zeker, voor 't oogenblik kan de rust weer intreden, maar daarmede is immers het vuur niet gedoofd l Rusland schreit al jaren om verbetering van de sociale toestanden, opruiming van de velerlei missta aden en zal niet ophouden voor meer recht z'n intrede zal gedaan hebben. Het zijn daar om niet alleen de leden der vlootbeman- ning, die aanleiding vinden den strijd aan te binden. Zooals we zien de gees telijkheid sluit zich er by aan en weldra zal zelfs de Russische boer ook opstaan, om het juk zich van de schouders te werpen. Zoodra hy maar durft. Zoo zien wjj, dat ook daar een heftige kamp tusschen monarchisme en repu- blikeinisme voor de deur staat. Met spanning volgen wij de beraad slagingen over de Paaamakanaalwet, die tot zooveel internationaal gekijf zou kun nen san leiding geven. President Taft heeft nu dan toch de wet geteekend. Wel probeerde hij eerst nog enkele wijzi gingen aan te brengen, doch dat lukte niet. In de eerste plaats wilde hy, dat een beroep op de rechtbanken wegens den aan Amerikaansche kustvaartsche pen verleende vrydom mogeiyk was; toen dit niet ging, trachtte hy deze mogeiyk- heid althans door een congresbesluit te doen vaststellen. Maar alles te vergeefs. Men gaf hem op deze punten geen hand breedte toe. De Senaat is by zyn meening gebleven, dat de Unie het recht heeft de schepen in de kustvaart van kanaal rechten vry te stellen. Thans heeft de Senaat zyn zitting verdaagd, zoodat op de beslissing wel niet meer teruggeko men zal worden. Eogelands protest heeft dus niets geholpen. Men beweert, dat Engeland nu pogingen zal doeD, om de zaak in Den Haag te doen beslissen, doch het is zeer de vraag, of de Senaat daarin zal toestemmen. In Canada ontvangt men dePanama- kanaalwet niet zco welwillend. De groote spcorwegmaatschappyen zien hun ver voer door het aan de Amerikaansche schepen verleende voorrecht bedreigd en daarom heeft de wet d9eriyk kwaad bloed gezet. Men wil z'n toevlucht nemen tot een wraakmiddel, en de rechten der Amerikaansche schepen in de Canadee- sche havens beperken. Ja, nog sterker. Er zal te San Francisco een Panama- Pacific tentoonstelling gehouden worden en nu gaan in Britsch Columbia stem men op o*u deze tentoonstelling geheel te boycotten. Wy zien het by elke weta- invoeringde klasse, die zich een oogen blik benadeeld acht, is tot kleinzielige dingen in staat. Zoo heeft ook de zaak van het Panamakanaal niet weinig ver zet ontmoet. De minister van landbouw, nyver- heid en handel, heeft aan de ambtenaren van de scheepvaartinspectie districten en standplaatsen aangewezen o.a. aan den inspecteur H. Ie Clercq, den adjunct-in specteur G. H. Bouman, de experts C. van der Mark en A. Wolkammer het 2e di strict (Zuid-Holland en Zeeland en de groote rivieren voor zoover deze voor zeeschepen bevaarbaar zyn), met stand plaats Rotterdam; aan den inspecteur G. H. Leffers, de experts P. de Haas, K. Hofland, L. van Dam, B. Slikkerveer, J. Hagendjjk en P. Bouwmeester heo 4de district (gevormd voor het toezicht op de zeevisschers-vaartuigen, welke thuis be- hooren iu Noordholland, Zuidhollanden Zeeland), met standplaats's-Gravenhage voor de heeren Leffers, De Haas en Hofland, met standplaats Viaardingen voor de heeren Van Dam en Hagendyk, j met standplaats IJmuiden voor den heer Slikkerveer en met standplaats Haarlem voor den heer Bouwmeester. De Kiesrechtbetooging. By de op den dag van de opening der Staten-Generaal te houden kiesrechtbecoogingop Houtrust in den Haag, zullen, naar Eet Volk meedeelt, de volgende sprekers optreden de dames De Boer-Bultjes, Heieen An kersmit de heeren Troelstra, Van Kuyk- hof, Wibaut, Mendels, Schaper, Hermans, Van der Goes, Oudegeest, Van der Heide en Heykoop. T. van Hiele. f In den ouderdom van 80 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer T. van Hiele, oud-referendaris aan het departement van financiën, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, geboren te Zierikzee. Een wantoestand. Het Soer. Hdbl. be vat een artikel naar aanleiding van het aftreden van resident Gerrits van Ter- nate. Schrijver schetst den zwaren stiyd di8n de resident moest stryden tegen de corrupte Tarnataansche kliek, die tot leus had: van de bevolking halen, wat er van te halen is. Op Halmaheira was feiteiyk' geen be stuur. Houders van daar gelegen con cessies konden doen, wat zy verkozen de smokkelhandel in sterken drank, opium, kruit en geweren bloeide- De heer- Gerrits greep in met een yzeren hand, terwyi de kliek kracht zocht in het opstoken der bevolking en reques- treeren by de regeering. Schryver somt de verbeteringen op, welke aan resident Gerrits zyn te danken en verwacht dat deze in patria den stryd zal voortzetten. Hy oppert den wensch dat de betrekking van adviseur zal worden opgedragen aan oudere ambtenaren en dat in gewesten als Ternate een rechteriyk ambtenaar zal worden geplaatst. Het Soer. Hdbl. oordeelt op grond van gegevens in het laatste jaar verkregen, dat de regeering den heer Gerrits on voldoende steunde en acht dringend noodig dat de regeering den knoeiwin- kel opruimt. Een merkwaardige desertie Toen de sedert naar Maiang gedirigeeide 3e com pagnie veld- en bergbatteiy nog hierin garnizoen lag, deserteerde op zekeren dag de kanonnier König. Alle nasporin- gen hier bleken vruchteloos en maanden lang vernam men niets omtrent den vooitvluchtige. Het bleek, dat König kans had gezien met een schip naar Europa te komen, waar hy via Nederland naar Duitschland trok. Voor hy evenwel in zyn moederland belandde, schynt hy zich in Nederland aan misdryf te hebben schuldig gemaakt. By het onderzoek kwam uit, dat hy uit het Indische leger gedeserteerd was. Hy werd opgezonden en kortgeleden te Soerabaja onder gewa pende geleide aangebracht. Ter indenti- flcatie werd hy naar de battery te Maiang opgezonden waar men vaststelde dat hy de gedeserteerde König was. Zyn deser tiezaak wordt thans door 2 officieren geïnstrueerd, waarna hy voor den krijgs raad te Magelang zal terechtstaan. Köning is totaal acht maanden van honk geweest. Een haai ten prooi. In de rivier by Padang is een inlandsch koekventer van ongeveer twaalf jaar half verslonden door een haai. Hoe dat gebeurde vertelt de Sum.-Bode. Ter hoogte van toko Tela en Co. zag de koekventer eenige mannen en jongens in de rivierbaden. Zyn koopwaar op den oever deponeeren, zich ontkleeden en in de rivier tjompen was het werk van een oogenbiik en daar zwom de kleine lus tig tusschen deandeienrond. Juist toen hy zich in de rivier gewaagd had, zagen eenige der badenden en prauwvolk de vinnen van een haai boven water inde nabyheid. Men schreeuwde bet jongetje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1