No. 278 1912 Dinsdag 27 Augustus, 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Zwakheid-Vermoeienis Pinkpillen. Zieken, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN HET ONTWERP TARIEFWET. R B C L A M 1 S. BINNEHLAMD. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, Iedere regel meer 10 cent. II. Eer wy verder gaan geven wij eerst nog een vertaling van de woorden fis caal en protectionistisch, die in het vo rige artikel nog al eens genoemd werden. Fiscaal komt van het Latjjnsche woord fiscus, hetwelk doelt op financiën. Een minister van financiën, die dus een ta rief wil heffen, dat niet de bescherming der nijverheid bedoelt, zal dus de finan ciën sterken en het tarief daarom een fiscaal karakter dragen. Wanneer het echter niet in de eerste plaats een fiscaal tarief is, maar als de bedoeling is den invoer uit het buiten land onmogelijk te maken, dan heet het een beschermend tarief, dat de nijverheid inderdaad beschermt, dat protegeerend werkt, dat protectie wordt genoemd. Nu is echter het tarief, hetwelk we thans hebben, deels zwak beschermend, deels fiscaal. En dat zal nu ook het ge val zijn met het ontwerp van minister Kolkman. Nog moet de vraag beantwoord: wat is grondstof? Het antwoord is vooreen gewoon mensch gemakkelijk, niet voor een wetgever, die ook rekening te houden heeft met wets-uitleggingen van toe komstige rechts- en linksgeleerdenen ook met tegenstanders van zjjn ontwerp, welke hem doen opmerken dat hetwelk halffabrikaat is voor den een, grondstof is voor den ander. Bijvoorbeeld leder is een halffabrikaat, doch voor den schoen maker grondstof. Deze bezwaren moeten door de praktjjk worden toegelicht en weggeruimd. De minister zal dan ook wel degelijk rekening er mee houden. Reeds is het ontwerp dan ook op bepaalde punten gewijzigd, dank zij 't overleg tusschen den minister en de Commissie van Voorbereiding. Zooals reeds werd opgemerkt, is het hoofddoel de ontvangst van meerdere baten voor de schatkist (fiscaal)dus niet uitsluitend; maar er is tevens voor gezorgd dat niet voor elk artikel waarop een naar z'jn aard fiscaal recht zou kunnen worden gelegd, zoodanig recht wordt voorgesteld. Niet voor elk artikel. Als zoodanige fiscaal te belasten goe deren zouden in aanmerking kunnen komen alleen die welke in ons vaderland groeien of gemaakt wordenals daar zjjn: tabak, sinaasappelen,mandarijnen, citroenen, vijgen, rozijnen, krenten, ar- beidswerktuigen, petroleum, garens, met uitzondering van wollen garens; enz. Maar er moet by het heffen van fiscale rechten ook rekening gehouden worden met de eischeD van een goede handels politiek. Zoo zou een invoerrecht op garem geen ander gevolg hebben dan dat de grondstof voor weveryen duurder zou worden, en niet dat hier te lande aan de garenspinnery eenige uitbreiding van beteekenis zou worden gegeven. Een recht op arbeidswerktuigen zooals nu reeds onder de werking van het tegen woordig tarief in menig geval wordt ge heven, zal hier te lande geen uitbreiding geven aan de fabricage van dergeiyke ma chinerieën, terwyi daarentegen een recht op kracht werktuigen wel degeiyk de nationale industrie zal ten goede komen. Een fiscaal recht op de andere hierboven genoemden voorwerpen en vruchten zou te verdedigen zyn't zyn genotmiddelen, die men missen kan. Toch heeft men by de vaststelliag van dat recht met verschillende by-omstandigheden reke ning te houden. By voorbeeld recht op tabak wordt niet voorgesteld, omdat dank zy het bestaande iage invoerrecht op tabak (f0,70 per 100 KG.) Nederland de tabaksmarkt geworden is voor geheel Europaen dus een verhooging van dat recht Nederlands positie op de wereld markt zou kunnen in gevaar brengen. Een recht op sinaasappelen door den mi nister voorgesteld, is door hem ingetrok ken, zwichten als hy deed voor zyn eigen argument, dat deze vrucht, geiyk tot heden, binnen het bereik van den arme moet biyven. Het zou derhalve onpractisch zyn hier de belangen der schatkist de fiscale belangen te doen wegenal mog8 't ook waar zijn dat op dergelyke zaken een fis caal recht past omdat zy toch niet hier te lande groeien of vervaardigd worden en derhalve de buitenlanders, die deze goederen hier te lande invoeren, de bin- nenlandsche concurrentie niet hebben te vreezen, en derhalve, tenzy onderlinge medewerking hun zulks belet, de ver- kooppryzen kunnen verhoogen met het bedrag van het verschuldigde invoerrecht, zoodat dit uitsluitend werkt als een be lasting op den consument (verbruiker). Hiermee is ook rekening gehouden met de heffing van een recht op petroleum, een artikel dat in hoofdzaak in den kleinen midden- en arbeidersstand wordt aangewend voor verlichting en tevens in de klein- en grootindustrie tot het dry ven van motoren. Het recht mag mits dien niet drukkend zyn, en voor de in dustrie behoo/t zoo mogeiyk vrystelling te worden verleend. Het recht op petro leum wordt dan ook niet verhoogd, even min als dat op thee. Wat het invoerrecht op sinaasappelen aangaat, zy nog eens opgemerkt, dat deze vrucht door 't besluit van den mi nister om de rechten op sinaasappelen, mandarynen en citroenen terugtenemen, in beter conditie ia gekomen dan te voren. Partydige bestryders van het ontwerp hadden in blad en meeting als argument daartegen herhaaldelijk dat recht op si naasappelen gewraakt. Onder de macht spreuken, waarmee deze tegenstanders hun verzet trachtten te sterken, was ook deze opgenomen„De Tariefwet belast sinaasappelen met f 110.000." Wie 't niet beter weet, zou hieruit kunnen opmaken dat de sinaasappelen tot nog toe onbelast waren, of zoo al, dat zy dan toch nu veel hooger belast werden. En toch is 't tegendeel het geval. De sinaasappelen waren reeds belast, en wel naar de waardeen nu werd voorgesteld ze te belasten naar het ge wicht; en wel f0,50 per honderd K, G., dan is dus een halve cent per kilogram. By de bestaande Tariefwet waren ze be last met 5 procent van de waarde, dat is een halve cent per tien cent. Het nu voorgestelde recht was derhalve voor- deeliger en billyber. Want nu ontstond de kans dat meer gaaf goed in consum- tie zou worden gebracht, waar tot nu toe de gave vrucht naar Duitschland werd doorgevoerd, en het uitschot hier bleef en met invoerrecht werd belast. Nu zullen de sinaasappelen voortaan heelemaal onbelast worden ingevoerd, waardoor de toestand hierboven geschetst wordt bestendigdhier te lande worden de minder gave exemplaren in cor sumtie gebracht, en naar Duitschland, waar zy met een specifiek invoerrecht belast zyn, en dus zou moeten betaald worden even veel voor de gave als voor de slechte vrucht, de goede exemplaren, gelijk het belaDg van den invoerder meebrengt, worden verzonden. De minister had geweigerd de oorspron- keiyke bepaling: een .recht volgens de waarde cent per dubbeltje te her stellen, en toen de meerderheid der com missie zich verklaarde tegen een recht volgens het gewicht trok hy zyn eigen voorstel in, en nam hy tegeiyk het oude recht weg, zoodat de genoemde vruch ten iau,vrij zijn. Overigens moet men niet denken dat een heffing naar de waarde altyd min verkieseiyk is, en een heffing naar maat of gewicht (specifiek recht) het meest gewenscht. De minister toch koos als maatstaf de waarde, omdat hy die den meest billyken viDdt. Hy ontkent niet dat deze maatstaf tot te lage waardee ring aanleidiDg geeft; het publiek wil toch steeds trachten de waarde zoo laag mogeiyk te bepalen, en daartegen moet dan de administratie zich verzetten. Daarom zyn andere oeconomen voor een heffingsrecht naar het gewicht. Doch deze heffing heeft weer dit tegen dat minderwaardige artikelen dikwyis be- trekkeiyk zwaarder zyn dan betere. En zoo wordt dus het slechtste het zwaarst belast. Dit bezwaar werd ook geopperd door den heer Reyne. Deze wyst er op dat het ontwerp belast met f 5 per honderd K.G. versche peren en met f 2 per 100 K G. ge droogde, en besluit daaruit dat de Min. peren van mindere qualiteit, dus bestemd voor den minderen man, hooger belast dan fyn fruit. Maar het is onwaar, dat de minister hier niet zou gerekend hebben met dit bezwaar. Zyistra in vijn „De Tariefwet en zyn bestrydiDg" zegt: „Juist het tegendeel is waar. Hy zegt in de Toelichting dat de voornoemde vruchtensoorten met name zyn genoemd, zij het ook dat voor vele daarvan een zelfde recht kon worden voorgesteld. Voorts kwamen enkele soorten voor een splitsing in aanmerking, omdat het bil lijk geacht;wordt de betere qualiteiten, die onder de luxe-genotmiddelen gerang schikt worden moeten, percentisch zwaarder te treffen dan de meer gewone soorten. «Voor het overige houden de voorge dragen rechten verband met de gemid delde waarde en wordt het percentage hooger of lager genomen, al naar gelang de betrekkelijke-vruchtensoort al. dan niet als consumtie-artikel voor de meergegoe- den is aan te merken. „By het voorstellen van de rechten op fruit is er verder rekening mee gehouden dat het gebruik van versch fruit zich ook onder de minder bemiddelden uitbreidt en daarom by de belasting van verschil lende fruitsoorten matiging in acht be hoort te worden genomen. »De regeering legt een recht op de druiven, ook al ter wille onzer steeds belangrijker wordende druivencultuur. Maar ten aanzien der wyndruiven uit Italië eo Zuid-Frankrijk zy vermeld dat deze in veel ruimer kringen der bevol king worden genuttigd. De prys van deze soorten varieert van 20 tot 36 cents per KG. De invoer van deze goedkoopere soorten die het Westland weinig concur rentie aandoen vindt tusschen half Augustus en half October plaats. Het voorgestelde halve tarief vindt hierin zyn verklaring. Voor de genoemde maanden wordt nameiyk het tarief verlaagd." Zoo is telkens met de belangen der min dergegoeden gerekend. 26 Aug. 1912. In den over 't geheel vredelievenden stryd tusschen „openbaar* en byzonder onderwijs blijkt de vrije school steeds in vertrouwen by de natie te vorderen, de openbare school een weinig achteruitte gaan. In Friesland is naar Het Volk meldt de verhouding zoo, dat daar zyn 333 openbare scholen, vermindering 3; en 198 byzondere, vermeerdering 7. Tus schen 1910 en 1911 nam het aantal leerlingen aan de openbare school met 396 af, dat der byzondere toe met 813. De groei der vrye school houdt dus geiyken tred met den achteruitgang der staatsschool. Wel zal deze laatste altyd voor een groot deel der bevolking nood- zakeiyk biyven. Maar het aantal vxye scholen, in verhouding tot de steeds meer algemeen wordende begeerte, is nog veel te gering; gevolg van de financieele moeiiykheden die nog steeds den bouw van vrye scholen vergezellen. Eerst wanneer in alle opzichten de financieele rechtsgeiykheid tusschen staatsschool en vrye school een feit zal zyn, zal de vrye school, ook op Zeelands platteland, en in Hollands groote steden, zich onbelemmerd kunnen ontwikkelen en kan de leus van Groen van Prinsterer in vervulling gaan de vrye school regel, de staatsschool aanvulling. Dat die tyd komen zal, staat vast voor een ieder die zien wil. Palstaan hiertegen zal niet baten. Het beste is dat de voorstanders der openbare school, onder welke wy zeer achtenswaardige mannen aantreffen, zich in deze komende verandering schikken, en door verbetering van het onderwas leiding biyven geven aan den vredelie venden kamp met de voorstanders der vrye schoolmaar dan zy het een kamp met geiyke wapenen. Wat aangaat scholenbouw, opleiding, en vergoeding voor leermiddelen is de kamp nog ver van gaiyk. Optochten en op Zondag De heer J. Kuiper te Leeuwarden schryft aan De Nederlander: Zondag hebben wy hier een „Rooden Zondag" gehad. Mr. PatyD, de nieuwe burgemeester van Leeuwarden, had de afdeeling „Leeuwarden" der S. D. A. P. op dien dag verlof gegeven, een optocht met muziek en vlaggentooi door de stad te houden, ten gunste van het Algemeen Kies- en Stemrecht. En de S. D. A. P. heeft van die vergunning geprofiteerd. Extra-trams voerden uit alle deêlen der provincie leden en geestverwanten dier party naar Friesland's hoofdstad, zoodat ten laatste een optocht gevormd werd, meer dan een kwartier lang en wel 2500 personen tellende. Ook verschillende Ned. Herv. predikanten werden in den stoet opgemerkt, die uit volle borst de socialisten- liederen meezongen. Dat is iets anders, dan den dag des Heeren heiligen en het Evangelie verkondigen My stellend op het standpunt dat alle burgers evenveel recht hebben, doch dat de rechten van dan één beperkt worden door die vaD een ander, protesteer ik tegen het verlof, aan de afdeeling der S. D. A. Party gegeven, om de propa ganda voor haar beginselen tot zelfs op de publieke straat uit te strekken. Wil men in vergaderzalen of zelfs in de open lucht, op Zondag of In de week, propa ganda voor zijn beginselen maken, dat moet men zelf weten. wy leven in" een vry land. Doch die propaganda moet beperkt biy ven tot de plaatsen van samen komst, die men gehuurd heeft of waar van men eigenaar is, maar moet zich niet, tot ergernis van andere partyen, tot op de publieke straat uitstrekken, wyi die aan allen behoorfc.(*) Waar zou het heen moeten, als des Zondags de bezoekers van de verschillende kerkge bouwen in optocht en met muziek en ontrolde banieren hun kerken verlieten Zou dat niet noodwendig aanleiding tot botsing geven? De Grondwet verbiedt aan de Roomsch-Katholieken in plaatsen van gemengde bevolking processies langs de straat te houden. Zelfs de geestelijk heid mag niet in ambtsgewaad op straat verschijnen. Waar de wet dus wil, dat op straat aan andersdenkenden geen erger nis gegeven worde, daar is het myn wensch, dat aan geen enkele party ver gunning gegeven worde, om op Btraat by wyze van optocht of anderszins pro paganda voor party bedoelingen temaken. Inzonderheid op Zondag moet dit niet toe- j gestaan worden. In hetgeen de heer K. schryft is veel l waars. j Dat wordt, schoon misschien onhe il doeld, in menige gemeente, waar de i overheid een beetje bang is voor dsn l grooten mond van het socialisme, een meten met twee maten. Deze opmerking wordt in haar *lge- meenheid niet door ons beaamd. Red Z. Wie gal in den mond heeft, hem smaakt alles bitter. Een volle buik heeft geen ooren. Als gy goede vrienden zyt met den beer, houd dan de byi in uw handen. Prys het koren niet, vóór het gedorscht is. Wilt g|j uit wandelen gaan, bid een maal; wilt gy uit ryden gaan, bid twee maal; maar wilt gy gaan trouwen, bid dan driemaal. Ned. Onze Pinkpillen zyn uitstekend om de verloren krachten te herstellen en de vermoeienis te bestreden. De vermoeide vrouwen, de jonge meisjes door den groei bl09darm geworden, alle degenen die zich inspannen en vermoeiende werkzaam heden verrichten, zullen een werkeiyken steun ondervinden door van de Pinkpil len gebruikte maken. Leest hier wat onlangs Mejuffrouw Y. Boonstra, geb. Dykstra, oud 58 jaren, wo: nende te Amsterdam, 2. Spaarndammer dwarsstraat n° 1, ons schreef: „Ik verklaar met deze dat de Pinkpil len my het meest mogeiyke goed hebben gedaan en my van myne pynen in den rug en van myne bloedarmoede genezen hebben. Ik beveel de Pinkpillen warm aan.» Bussische spreekwoorden. Als de vos slaapt, telt by in den droom de hoenders. Er is geen ziekte waarby de nalatig heid gevaariyker is, dan b{j de bloedar moede of slapte van het bloed. Deze ziekte die vooral jonge meisjes, overwerkte per sonen en hen die in hygiënisch ongun stige omstandigheden werkeD, Jaantast, maakt zich op zulk een geniepige wyze van het lichaam meester dat zy reeds tot volle ontwikkeling is gekomeD, wan neer men ter nauwernood hare aanwe zigheid heeft, bemerkt. Te juister tyd aangepakt, is de bloedarmoede volkomen geneesiyk, en daartoe is noodig een ver sterkend middel dat de eigenschap bezit de hoeveelheid roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weefsels en spieren over te brengen. De Pinkpillen zyn dat versterkend middel en in de geneeskundige wetenschap is er niets zoo zeker als de genezing der bloedarmoede door de Pinkpillen. De Pinkpillen zyn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de alge meene zwakte en alle aandoeningen voort komend uit een te zwak bloed. De Pinkpillen zyn verkrygbaar h f 1.75 per doos, en f9 de zes doozen, by het Generaal Depót der Pinkpillen, Van Ee- ghenlaan 22buis, Amsterdamvoor Mid delburg en omstreken by Joh. de Rqos, Vlasmarkt K 157voor Goes by Gebrs. Mulder; en in alle goede apotheken en drogisteryen. Toch een optocht Nu de burgemeester van Den Haag geen toestemming heeft gegeven den Rooden Dinsdag als ver leden jaar te houden, spoort het party- bestuur der S. D. A. P. aan om tegen de beslissing in verzet te komen. „Men kan ons, aldus het bestuur, niet verhinderen op andere wettige wyze te demonstreeren. De publieke straat is, ook zonder wei gering nu eenmaal vry, ook voor ons, óók op den Dinsdag der Kamer-opening, en van die vryheid zullen wy dan ook gebruik maken, en wel, nadat de Konink- ïyke optocht is geëindigd.» Nog een geweigerde optocht. Naar het Hól. verneemt heeft de waarnemende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1