kerknieuws. onderwijs. "buitenland. allerlei. verzoek werd aan mej. J. Q. van Nieu- wenhuyze met ingang van 1 November a. b. eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere school. Besloten werd sollicitanten op te roepen naar een jaarwedde volgens wettelijk minimum, onder toekenning van f75 wegens belooning voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, buiten de gewone school uren, es fïOO bfl het bezit der akte Fransch. Aan burgemeester en wethou ders werd machtiging verleend tot het verhuren van den tuingiond achter de openbarelagere school. Besloten werd tot wijziging van- en af- en overschrij ving in de begrooting voor het dienstjaar 1912. Aangeboden werd de begrooting voor het dienstjaar 1918. Zij bedraagt in ontvang en uitgaaf f10845,521/*. Een verzoek van den gemeenteveldwachter om verhooging van jaarwedde werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Middelburg. Hedenmorgen kwam hier aan en meerae aan de Loskade de Rus sische driemastschoener Baltzar van Demarara met een lading teakhout voor de N. V. Houthandel v./h. L. G. Alberts Zoon, terwijl vertrok de Duitsche stoomboot Kdthe, welke hout gelost had voor genoemde vennootschap. Middelburg. De 80-jarige wed. J. alhier, die sedert 10 jaar blind was, heeft thans weer in éen harer oogen het gezicht we der gekregen, na eene gelukkig geslaagde operatie van Dr. Kinderman alhier. De vreugde van het oudje laat zich begrijpen. Souburg. De weegbrug aan het kanaal wordt nu opnieuw, in steen, opgetrokken. Zierikzee. Woensdagmorgen vertrok van Burghsluis naar Utrecht, geladen met hooi, het tjalkschip „De Maria*, schipper M. Avontuur, thuisbehoorende te Made. Nabij bet havenhoofd alhier gekomen, werd het schip, door het overgaan der lading tegen de dljkglooiing geslagen, waarbij dekzeil en verdere inventaris overboord gingen en het roer gebroken werd. In dezen hachelljken toestand be sloot de schipper zyne vrouw en kinderen aan wal te breDgen. Aan boord terugge komen, riep hij met een vlag de hulp in van de passeerende Engelsche stoom boot ,Gem", aan wien het mocht geluk ken het schip af te brengen, en met het grootste gedeelte der lading hierbinnen te brengen. Kloetinge. Een knechtje van den land bouwer C. van Iwaarden alhier, zou een tweetal paarden inspannen, toen een der paarden uitgleed en op het been van den knaap viel, waardoor dit zoo ernstig werd gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aardappelen. Tholen. By gunstig weer is de aard appeloogst hier druk aan den gang. Ten gevolge der buitengewoon vele en aan houdende regenbuien zal de kwaliteit verre beneden die van het vorige jaa zijn. Ook de opbrengst is niet groot, van 60 tot 100 H. L. per gemet (89,24 A.) terwijl er zeer veel „kwade* in voorkomen. De pr(js is thans f 2, a f 2,20 (voor de Zeeuw- sche blauwe en bonte). De handel, vóór een drietal weken levendig, is nu slap. Gemengde Berichten. VEREENI&IMSLEVEN. Een enkel woordje over de Zierik- zeesche Nieuwsbode, die sedert enkele dagen z'n lezers in eenigszins ander gewaad bereikt. Reeds dadelijk trof ons de gewijzigde kop, die thans met z'n fraaie kleine letter werkelijk een goeden indruk maakt. Het helderwitte papier, de duidelijke letter, de zwarte inkt, alles draagt bij tot het fraaie uiterlijk van het blad. De advertentie-rubriek beziende, valt ook terstond een verandering ten goede op. De wakkere directie heeft blijk baar „schoonmaak* van de letterkasten bevolen en den voorraad materiaal laten aanvullen. Vooral de overlijdensadver tenties zijn flink uitgevoerd methaar gave en forsche zwarte omlijning. De Z. N. mag gezien worden I De tech niek van het uiterlijk laat inderdaad niets te wenschen over. Uit Souburg bericht men ons dat de Donderdagavond overleden heer J. Kraamer aldaar, de eenige in Nederland vsas, die niet het universiteits-diploma als veearts bezat en toch de practyk met veel succes uitoefende. Het schip en de lading, beide bescha digd, z(jn verzekerd. Z. N. Men schrijft aan de N. R. C.: Naar aanleiding van het bericht over het herstel van het poortje te Goes mag het volgende nog wel aangevuld worden. Wjj vonden vermeld, dat de broederschap „De kloveniers schutterij of die der edele busse* in de Wijngaardstraat een keurig ingericht gebouw bezat het opschrift boven de poort was: „Ista arma fortibue viris sunt decori" (Deze wapenen f(jn dapperen mannen tot sieraad), maar in onrustige tijden had de kwaadwilligheid aan dit opschrift de schendende hand geslagen en van het laatste woord de eerste syllabe verdubbeld, zoodat er kwam dedecori, zoodat tot sieraad werd gewij zigd tot schande. Iets dergelijks ge schiedde elders, waar boven eeu der poor ten stond «Haee porta, aediflcata tem pore B et C consulum", d. i. deze poort is gebouwd ten tijde van de Burgemees ters B. en C., maar het haaltje onder de L in consulum werd vergeten, zoodat er stond „consuium, zoodat er nu kwam ten tijde dat B. en C. samen „zwijnden". Het opsehrift boven de vergaderplaats van de Broeders, van den voet-of kruis boog luidde Pallas amanda exitu Minerva moet ook bemind worden bij den uitgang, terwjjl de derde schutterij van den handboog op haar schuttershof bad gegrift: „Van ongenuchten vrij.» Goes. De stoomwasscherlj nadert haar voltooiing. Nog een paar weken, en zij zal werken, wanneer tenminste de water leiding werkt. De machines, enz., zijn nu zoodanig gesteld dat de heeren De Paauw en W. G. Witkam de pers konden uitnoodigen om de inrichting in werking te zien. Niet in werking zagen wij den stoommangel met frictie aandrijving, bestaande uit een horizontalen cylinder waarin stoom is; terzijde is een bak waaruit de meisjes het uitgespreide go 'd op een hooger gelegen plank uitspreiden voorts de stoomstrljkplank voor 't zacht maken van gewasscben wollen dekens; en de stikmachine, die een achttal strijkijzers, waarin zich stoom bevindt, in beweging brengt, waarmede blouses en dergelijke werden gestreken, en de drijfkracht levert voor 't strijken van overhemden met fronten, enz. De wasschörlj was in volle werkiDg met uitzondering van de wringmachine. De droogmachine is een centrifruge, die 8ö°/o van het vocht uit de goederen uitdrijft en 't water tegelijk wegdrijft. De waschmachine voor fijn goed, en die voor wol en jaeger, welke het goed krimnvrlj aflevert, waren insgelijks in weikirg. Meu ziet hier de goederen spoe len, waarbij het koude water uit de reservoir boven wordt toegevoerd. Deze machine maakt duizend omwentelingen in een minuut. Eigenaardig is dat bij de droogmachine het deksel niet kan worden opgelicht zoolang de waarschu wer niet stilstaaten dat bij den stoom mangel, wanneer de arbeidster met den vinger op een gevaarlijke plaats zou komen, de machine terstond door de verkeerde aanraking buiten werking wordt gesteld, zoodat een ongeluk abso luut is buitengesloten. Daar is ook de lier die het natte goed near boven brengt, waar 't in het droog- apparaat door middel van warme lucht gedroogd wordt. Op den zolder waren in werking het warmwat?ibassin om de badkamers van koud water te voorzien. De badkamers hebben centrale verwarming. De machine die al deze raderen en schijven in beweging brengt werkt schier geruischloos. Stoomketel, stoommachine, drijfwer ken, stoomleiding en warmwaterleiding zjjn geleverd door de firma Massee, de waschmachine door de firma Franken v. Weel; de wolwaschmachine door dhr. Koevoet. Wij hopen later meer breedvoerig op een en ander terug te komendoch constateeren nu alvast dat de stoom wasscherlj nu reeds zeer belooft te zullen beantwoorden aan de verwachting. Maandag wordt te Leiden een verga dering gehouden van de N.- en Z. H. Var- kensslagersvereenigingen en van afge vaardigden van Landbouwvereenigingen om middelen te beramen tot het voor komen van het voederen van haringen andere visch aan varkens, door welk voer de kwaliteit van het spek zeer lijdt. Sinds jaren is in Zeeuwsch-Vlaan deren de vlashandel niet zoo gedrukt geweest als tegenwoordig; er is bijna geen vraag, en een markt, zy 't ook een zeer lage, is niet te geven. Bij 't bloeien was voor de blauwbloem van 18 tot 22 francs per 100 KG. te bedingen; voor 't witte viel de prijs tot 16 francsmaar na 't bloeien is slechts hier en daar een partijtje tegen zeer gedrukten prijs van de hand gedaan. De oorzaak van een en ander wordt hierin gezocht, dat over 't algemeen, 't gewas is tegengevallen, en dat de zoo genaamde „Kostrjjkers" in deze streek dit jaar zeer weinig zaken deden en doen. Zei. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eext K. v. d. Kamp, cand. te Gnningen. Bedankt voor Schidwolde door J. Th(js- sen te Kantens. Geref. Kerken. Beroepen te Kamerik (2de maal) J. Ozinga te Weerdingerveen. Bedankt voor Tholen door G. Meyer te Marum. Buitengewone Generale Synode. De tweede buitengewone Generale Synode oer Geref. Kerken voor het benoemen van hoogleeraren aan de Theol. School te Kampen zal bijeenkomen op Dinsdag 10 September des voormiddags 10 uur in de Noorderkerk te 's-Gravenhage. De vergadering van Curatoren der Tbeol. School zal den voorafgaanden dag, ook te 's-Gravenhage, gehouden worden. Ned. Chr. Geret. Kerk. Bedankt voor Baarn, Boskoop, Oud- Bejjerland en Zaamslag door L. H. van der Meiden, cand. te Loosduinen. PREDIKBEURTEN 2~ÈTAJJGUSTUSr Waarde, 2 uur ds. Willemse. Schore, voor- en nam. da. Krljkamp. Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het notarieel staatsexamen de heer H. P. Vader te St. Laurens. Benoemd tot onderwijzer aan de leersehool, verbonden aan de Rijkskweek school jvoor onderwijzers te Middelburg, de heer T. Hesselius, onderwijzer te Heerenveen—Nljehaske. Donderdag 5 Sept. zal de opening plaats vinden van de Christelijke H. B. S. te 's-Gravenhage. Geslaagd te 's-Gravenhage voor Fransch 1. o. de heer A. Huizing, hoofd der Christelijke school te jMjjdrecht. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. Door den stal Doorwerth ;e Heel- sum is aan H. M. da Koningin een Shet- landsche ponny verkocht, voor Prinses Juliana. Naar de Tel. verneemt, is het ze ker, dat de nieuws zitting der Staten- Generaal ditmaal door H. M. de Konin gin in persoon zal worden geopend. Gistermorgen is te Rotterdam een 8- jarig meisje uit een raam der eerste ver dieping op de straat gevallen. Het beliep zeer ernstige hoofd wondeu. Te Am sterdam is gisteren esn glazenwasscher van zjjn laddar gevallen. In bewusteloo- zen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Sedert Dinsdag wordt te de Krim een arbeider vermistmen vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Door personeel van den Geneeskundigen Dienst is Donderdagavond een 16 jarige knaap naar de ouderlijks woning ge bracht, die in de Kerkstraat te Amster dam zoodanig was gevalleD dat hij niet meer loopen kon. Op de Boschheide nabij Roermond, is bij ,een oefening van het 2e reg. huzaren, de 2e-luit. jhr. S. de Marees van Swinderen in vollen ren in botsing gekomen met een der huzaren met het gevolg dat beiden hevig stortten. Hoewel de toestand zich aanvankelijk erustig liet aanzien, doordat beiden be wusteloos lagen, zoodat overbrenging per auto naar Roermond noodzakelijk bleek was gisteren de toestand zeer bevredigend. Een vroolijk oord. De betrekking van directeur van hetpost-en telegraaf kantoor te Overschie is vacant. In het laatste nummer van het Orgaan van den Post- en Telegraafbond wordtin ver band met deze vacante directie o. m. het volgende medegedeeld. De paardetram vertrekt elk uur van Overschie naar Rotterdam. De laatste tram gaat 10.80 uit Rotterdam, te vroeg dus om opera's of concerten te kunnen bezoeken. Er is 1 openbare lagere school 1 chr. I.S., 1 r.-k. 1. s. Alle drie slecht onderwijs. De lagere scholen te Rotter dam kunnen moeilijk worden bezocht wegens plaatsgebrek. De H. B. S. te Rotterdam en Schiedam zijn te bezoeken, (dubbel schoolgeld.) Totaal geen conver satie. Geen sociëteit, geen muziekgezel schappen. Bijna alle families hebben een orgel in huis. Geen wandelwegen. Geen omstreken. De Schie stinkt altijd. Levens middelen duur en slecht, voor 8e kwali teit waren moet men lejprjjzen betalen. Alles moet uit Rotterdam betrokken worden. Wegen naar Rotterdam en Delft zonnig. Gezondheidstoestand redelijk. Veel malaria. De bevolking, uitsluitend boerenstand, is zeer onverdraagzaam. Bfl de firma S. in de Kalverstaat te Amsterdam is men gistermorgen tot de ontdekking gekomen, dat een van de vitrines was opengemaakt en een aan tal voorwerpen, waaronder een parelcollier ter gezamelljke waarde van f&000, ont vreemd. Vermoedt wordt, dat men zich door insluiping toegang tot den winkel, waarin zich juist een enkel oogenblik niemand bevond, heeft verschaft en zoo doende zijn slag heeft geslagen. De firma heeft een belooning van f 250 uitgeloofd voor dengene, dié aanwljzinKen kan ge ven welke kunnen leiden tot terugbren gen van de ontvreemde goederen. Te Rozendaal is gisterochtend het huis van A. Torenbos afgebrand. Ook de inboedel ging geheel verloren. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is te Wamel de kisten fabriek van A. van Ojen afgebrand. Ver zekering dekt de schade. Gistermorgen staakten te Amsterdam een 40-tal losse bootwerkers van de 8. H. V. Zij eischten 4 ct. per ton en per man vcor het steenkolen laden, in plaats van 21/* ct. Een reuzenbrood In den Gelderschen Achterhoek hebben de bewoners de aarts vaderlijke goede gewoonte bfl de geboorte van een kind den gelukkigen ouders een groot krentenbrood aan te bieden. Een ingezetene van Winterswijk werd nu deze week verblijd met de geboorte eener dochter. Volgens gebruik werden ter eere der nieuwe wereldburgeras kraamgeschenken gezonden. Hiertoe be hoorde nu ook bet krentenbrood, dat maar eventjes een lengte van twee meter en een breedte van bijna een halven meier had I Een record in de Achterhoek- sche krentenbroodbakkerij 1 Geld. Op een der boerderijen van de My. van Weldadigheid te Frederiksoord is een stier verkocht, die het kolossale gewicht had van 914 KG. Uit de diamantnijverheid. Aan het door ons vermelde manifest, onderteekend doof „eenige honderden roosjesslflpers", wordt in de kringen van den A. N. D. B. absoluut geen waarde gehecht. Ook by de firma Asscher is er niets van bekeDd, dat roosjeswerklieden a.s. Maandag niet aan den arbeid zullen gaan, waartoe in het bewuste manifest wordt aangespoord. Niet onwaarschijnlijk acht iren het, dat men hier te doen heeft met pogingen van buitenstaanders, om tegen den A. N. D. B. stemming te maken. Vlugge rechtspraak l Begin 1908 werd togen een persooD, die met een valsche inteekeniyst in Leiden giften trachtte te verzamelen, rechtsingang verleend. Thans zjju de getuigen in deze zaak voor de Haagschp Rechtbank ge dagvaard op 11 September 1912. Eilometerboekjes. De invulling der vakjes van de kilometerboekjes met an deren dan den gewoneD zwarten of vio- letten inkt zal voortaan niet meer worden toegelaten, daar de aDdere inkt soorten spoedig verbleken en ook op an dere wijze bezwaren opleveren. Bloedige daad 1 De Hollandsche ar beider Janssen kreeg te Dinslaken na een drinkgelag twist met zijnen kostbaas, Meijer. Janssen snelde naar de keuken, greep een broodmes en stak het Meyer tot aan het heft in den hals, waardoor drie slagaderen werden doorgesneden. Een spoedig aanwezige dokter kon den man nog bijtijds door afbinden der aderen redden. De dader werd, toen hy naar ons land uitwijken wilde, gearresteerd. Brand te Antwerpen. Vrijdagmorgen is brand ontstaan in een huis in de Mag- dalenastraat te Antwerpen. Het vuur ontstond in den winkel gelijkvloers en breidde zich zoo snel uit door gansch het kuis, dat heel de woning maar één vuurpoel was,toen de pompiers ter plaatse kwamen. De gansche brandweer snelde toeenorme vlammen sloegen door het dak en de groenteverkoopers van de vroegmarkt konden vaD op de Groote Markt het schouwspel zien. Men heeft de bewoners van het huis slechts met de grootste moeite kunnen redden. De houder van den winkel, zijn vrouw en de meid, die op de kamers der eerste verdieping sliepen, zijn naar beneden gesprongen in de straat, op matrassen die daar waren uitgespreid, maar door den val hebben zij zich erg gewond. Een ouderling, die op de tweede verdieping woonde en die eenigen t(jd geleden het slachtoffer van een ongeval Js geweest, werd door de pompiers ten koste der grootste inspanning, gered. De personen die op de derde verdieping woonden, konden vluchten langs de daken der naburige huizen. Van de woning bleef nog enkel een puinhoop over. TurkschBulgaarsche oorlog? Het woelt en kookt, reeds sedert eenigen tijd in Bulgarije en de opgewondenheid is nog toegenomen, sedert de meeniDg veld heeft gewonnen, dat Oostenrijk een oplossing van de hangende kwesties zal trachten tot stand te breDgen. Een poging om op deze wijze aan de onrust een einde te maken en dus de rassen kwestie weder op het tapijt te breDgen, zou juist leiden tot een resultaat, tegen overgesteld aan het verwachte en tot ernstige conflicten tusschen Bulgaren, Grieken en Serviërs. De toestand In het land moet als zeer ernstig worden be schouwd. „Oorlog met Turkse", i? de algemeeDe leus en men vreest, dat de regeering ten slotte geen weerstand zal kunnen bieden aan den.oorlogzuchtigen geest, die thans in het land heerscht en die nog aangewakkerd wordt op de ver gaderingen, die op alle plaatsen worden gehouden en waar haat tegen de Turken voortdurend wordt gepredikt. De „CorBican", die den 12en dezer by Belle Isle, Newfoundland, op een Ijsberg is gevaren, is te Liverpool binnengevallen. Ofschoon op de waar schuwing van den kijkuit de machine met volle kracht achteruitsloeg, liep het schip recht op den ysberg in. D« boeg werd een meter of drie ingedrukt, maar er bleek geen schale dicht by de water- ïyn aangebracht te zyn. Toch werden de reddingbooten naar buiten gezwaaid en eenige Italianen sprongen er vast in. De schotten werden gesloten, en een draad loos verzoek om hulp uitgezonden. Maar toen er geen gevaar bleek te zyn, werd dat verzoek herroepen. Er viel een hon derd ton ys aan boord. Het voorschip had Zondag een negentien voet (duim?) water binnen. Fe reizigers hebben den kapitein een gouden horloge en een beurs met goudstukken geschonken. N. R. G. Een eigenaardig vonDis is te Sin gapore geveld. Den Sen Juli werd een Engelschman, in dienst van de maat- schappy (Johore Rubber Lands op haar land Tumong, vermoord. Wie de eigen- ïyke moordenaar of de moordenaars z(jn heeft men biykbaar niet kunnen ont dekken, maar acht-en-dertig rubberaf- tappers, die in de zaak betrokken wer den geacht, zyn ieder tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. Marseillaise-Br aban^onne. Tijdens het verbiyf van Koning Albert van Bel gië te Antwerpen waren er verschillende vreemde oorlogsschepen ter begroeting aanwezig. Toen de Koning een bezoek aan de oorlogsbodems bracht, heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat men op het Fransche schip „La Marseil laise* het Belgische volkslied, „La Bra- fcamjonne", aanhief, „La Marseillaise* speelde dus „La Brabanponne"Een onzer lezers te Brussel bad het opge merkt en vond het belangryk genoeg om het over te vertellen. - Bramwell Booth. Bram well Booth, de nieuwe generaal van het Leger des Hells, heeft in een onderhoud met een persman gezegdwM(ju boodschap aan da wereld is, dat de geest van den oveilei den generaal nog steeds met zyn leger zal optrekken." Tot myn soldaten zeg ik„Laat ons eere brengen aan Christus en leven om redding te brengen." Hy liet zich daarby ook uit over de betrek kingen van het Lsger tot deNederland- sche regeering en het goede werk, dat het Leger in Nederland doet. Hbld. By het departement van buitenland- sche zaken te Washington is bericht ont vangen, dat de directie van het Suezkanaal besloot dó kanaalgelden van dat kanaal te verlagen. De ambtenaren van het depar tement beschouwen dit als het eerste antwoord op de plannen tot toekenning van vrye vaart voor Amerikaansche sche pen door het Panamakanaai. Van som mige zyden wordt een tarievenoorlog tusschen de belde karialen vooizien, waarby alle zee vat en de naties van de wereld belang hebben. Souburg. Verleden jaar werd alhier een Chr. Meisjesvereeniging opgericht, onder voorzitterschap van den heer A, v. d. Ende. Dezer dagen wordt er met een lyst gewerkt, teneinde wat meer be gunstigers te verkrygen. We willen gaarne op deze nuttige ver- eeniging de aandacht vestigen. Het leden tal bedraagt op het oogenblik 88, dat van de begunstigers 21. De vergaderingen worden gehouden in „Rehoboth* 's Zon dags van 2 tot 3 uur. Deze vereeniging, hoewel geheel zelfstandig, kan beschouwd worden als een vervolg der Zondagsschool. We wekken, zoowel ouders en vrienden van Chr. onderwys, als meisjes op, deze vereeniging te steunen, de eersten als begunstigers(sters), de laatste» als lid. De meisjes worden aangenaam en nuttig bezig gehouden met fiybelsche- en an dere geschiedenissen, zingen van Christe- ïyke liederen, enz. De jaarvergadering van de Ned. Zondagschoolvereeniging zal op 25 Sept. te Meppel gehouden worden. Op zicht. Iu een gezin zyn twee broertjes tege- ïyk gekomen. De kleine Mien wordt er by geroepen, om er eens naar te kyken. Zy denkt, dat de twee op zicht gestuurd zyn om er eeu van uit te zoeken, wyst met den vinger naar één ervan en zegt Pa, dien moeten we houden. Anders bedoeld dan gezegd. Een advertentie. «Aan de geachte burgers dezer stad, alsmede aan de omliggende heeren land bouwers bied ik hierbv zeer fyn been dermeel aan. Ook ben ik, tegen vergoe ding, bereid voor landeigenaren, ingeval zy dit liever mochten willen, hunne eigen beendeien te malen.* De vrienden en bekenden van een dezer dagen te Parys overleden heer uit de hoogste kringen werden zeker niet weinig verrast toen zy van diens broer, een geziene figuur in de literaire wereld, een kennisgeving van dit overiyden ont vingen, die waariyk een voorbeeld van fijn ontwikkelden smaak mocht heeten. Maar meer nog dan de sieriyke en kun stige wyze waarop de kennisgeving was ingekleed en gedrukt, viel het merk waardige feit op, dat de enveloppes, die het doodsbericht bevatten, niet zooals gewooniyk waren voorzien van post zegels van 5 centimes, d. i. 21/* cent, cent, maar van 5 francs, d. i. dus zoo wat f2,60. Toen deze dure manier van frankeeren geeD vergissing blpektezyn, schudde men daaiover eerst, het hoofd en vroeg zich af wat de reden voor een dergeljjke verkwisting kor zyn, totein- deiyk iemaDd het waagde er den afzen der naar te vragen. Deze verklaarde, dat hy de nagedachtenis van zyn broer op waardige wyze had willen eeren door de kennisgeving van z(}d overlyden zoo in te richten, dat die aan hooge eischen van schoonheid voldeed. En hy vertelde daarby, dat zyn fyn besnaard gemoed zich zoo diep geschokt had gevoeld door de disharmonie tusschen het voorname pa pier, den voornamen omslag en de ge- meene kleur van den 5 "cenlimes-post- zegel, dat hy had moeten besluiten een anderen postzegel te gebruiken. Uit ver schillende proeven bleek, dat alleen het fijne donkerrood van de 5 francs-postze gels in een werkeiyk schoone eu artis tieke overeenstemming was te brengen met de envelop en haar inhoud. En zoo kwam het, dat er honderde» rouwbrieven verzonden werden, die het oog bekoorden door uiteriyk schoon en gefrankeerd wa ren met postzegels van 5 francs. Frentbriefkaarten. Volgens de jong ste statistieken wordt in het Duitsche ryk jaariyks over de l!/a milliard of millioen prentbriefkaarten ver zonden. De Vereenigde Staten niet medegere- kend, omdat daarvan* geen statistieken voorliggen, volgt op Duitschland Japan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2