No. 277 1912 Maandag 26 Augustus 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN --'•** - - IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 24 Aug. 1912. Een kolonel van het Turksche leger vroeg eens aan dr. Grus Hamlin te Kon- stantinopel, hem een bewijs te leveren dat de Bijbel Gods Woord is. Dr. Ham lin antwoordde niet rechtstreeks, maar wetend dat de kolonel een bereisd man was, deed hij de wedervraag„zyt gij wel e8ns in Babel geweest?" „Ja", zoo luidde het antwoord, „en ik wil u daaromtrent iets merkwaardigs mede- deelen. De ruïnen van Babyion zijn een schuilplaats voor een menigte wilde dieren. Eens kwam ik met een Sheik en zijne mannen, die ik een week lang ge huurd had om met mij te jagen, bij de bouwvallen van Babel. Toen de zon onderging, braken de Arabieren tot mijne verbazing hunne tenten op. Ik prote steerde bij den Sheik zoo sterk mogelijk daartegen. Ik betaalde hem al goed, maar ik beloofde hem een dubbel loon, doch kon hem niet bewegen om met zijn mannen daar te blijven. „Het is hier niet veilig", sprak de Sheik. „Geen sterveling heeft den moed hier na zons ondergang te vertoeven. Geesten en schimmen komen als het duister is uit de holen en spelonken, en al wie zjj in hun handen krijgen wordt hun gelijk. Geen Arabier heeft ooit de zon op Ba byion zien ondergaan." Dr. Qamlin baalde toen zijn Bijbel voor den dag en las uit het I3de hoofd stuk van Jesaia: „Alzoo zal Babel, het sieraad der Koninkrijken, de heerlijkheid, de hoovaardigheid der Chaldeën zijn, ge lijk als God Sodom en Gomorra omge keerd heeft; daar zal geen woonplaats zijn in eeuwigheid en zij zal niet be woond worden van geslacht tot geslacht en de Arabier zal daar geen tent span nen, en de herders daar niet legeren maar daar zullen nederliggen de wilde dieren der woestijnen en hunne huizen zullen vervuld worden met schrikkelijke gedierten". „Dat is historie wat ge daar voorge lezen hebt", zeide de Tuik. „Neen", sprak dr. Hamlin, „het is prophetie. Deze woorden werden geschreven toen Babel nog in zijn vollen bloei was, en gij weet wat het tegenwoordig is". De ko lonel zweeg. De Edinburg Review (Oct. 1907) schreef„Wjj kunnen ons geen voorbeeld voor den geest brengen waarbij de verwoesting haar werk zoo goed en zoo volkomen gedaan heeft als hier, in het brandpunt van de vroegste beschaving. De plaats schijnt geslagen te zijn, alsof er een vloek of betoovering op gelegd is." Omdat echter de prophetie dat Babel zou verwoest worden als Sodom en Gomorra, niet vervuld werd, zoo oordee- len sommigen dat Babel weder zal her bouwd worden, om ten slotte dan voor goed te gronde ta gaan. Heraut. 't Nieuwe „Koninklijk Besluitvoor de lokalen der bijzondere scholen is voor deze inrichtingen van groot belang. 't Volgende overzicht nemen we op: Behalve de gunstige bepalingen over woninggemeenschap, over leerlingental voor één vertrek, over vertrekken voor ten hoogste dertig leerlingen en over min of meer uitgebreide vrijstelling van de anders geldende eischen met betrek king tot lokalen bestemd voor gymnas tiek, voor laboratorium, voor teekenon- derwijs en (iets nieuws) voor onderwijs in de handwerken aan meisjes zijn er ook eischen gesteld in het belang van de gezondheid en veiligheid der leerlin gen, van de degelijkheid van den bouw, waarvan sommige een aanzienlijke ver meerdering van uitgaven van de school besturen zullen vorderen. De voornaamste zijn de volgende: 1. De zolderingen moeten wit gestu- cadoord of licht gekleurd zjjn en niet gewelfd. (ArtikeW>). 2. Buitenmuren van verdiepingen moe ten tenminste 0.33 M, dik zjjnbuiten muren tusschen het Zuidenen het Wes ten moeten als spouwmuren worden op getrokken. ei,Er is echter dispensatie te verkrijgen wanneer ander materiaal dan baksteen gebruikt wordt. (Artikel 7). 3. De lichtramen moeten een glasop pervlakte hebben van een vijfde of een zesde van de vloeroppervlakte en in elk vertrek moeten de onderramen van ten minste één lichtkozjjn geheel kunnen worden opengeslagen. (Artikel 8). 4. De vloer van het schoolvertrek moet vlak en dicht zijn. (Artikel 9). 5. De gangen in scholen met een of meer verdiepingen of in zulke, waar de lokalen zich niet alle aan denzelfden kant bevinden, moeten 2.50 M. breed zijn. De trappen moeten 1.25 M. breed zijn. Open zijden moeten dichts hekken met leuningen hebben. (Artikel 10). 6. Privaten en waterplaatsen moeten aan veel zwaarder eischen voldoen. Deze beoogerrvooral het reukeloos maken dier gelegenheden. (Artikel 12). 7. Ventilatie-inrichting moet goed wer ken (Artikel 13). De oude bepalingen van 1 van'tK. B. van 12 Sept. 1905 Staatsblad no. 267) blijven van kracht voor de lokalen, welke gesticht zijn tusschen 1 Januari 1906 en het tijdstip, waarop dit besluit in werking treedt, alsmede voor de lokalen tot stich ting waarvan voor laatstgenoemd tijdstip was besloten. In verband met deze bepaling zullen bijzondere schoolbesturen, die reeds tot stichting van lokalen besloten zijn, goed doen onverwijld van dat besluit kennis te geven aan den Districts-schoolopziener, ook al zouden zjj daarbij de plannen nog niet Kunnen inzenden. Uitstel zou hier zeer nadeelige gevolgen kunnen hebben. Voor lokalen, waar reeds bijzonder lager onderwijs gegeven werd vóór 1 Januari 1906, alsmede voor die welker bouw reeds was aangevangen op 11 October 1905, is bq dit nieuwe besluit de datum waarop zy in overeenstemming gebracht moeten worden met de regelen, voor hen vastgesteld in 2 van het K. B. van 12 September 1905 bepaald op 1 Januari 1914. De aan'de Districts-schoolopzieners over te leggen teekeningen en bestekken moe ten voortaan in tweevoud worden opge zonden. Het nationaal comité voor den acht- urigen arbeidsdag, dat tegen 15 Sept. te 'sftravenhage een groote nationale by- eenkomst heeft belegd, heeft by B. en W. van den Haag vergunning gevraagd tot het houden van een optocht met muziek en banieren. Naar De Amsterdammer verneemt, zal het volgens den dokter van mr. S. de Vries Cz., den wethouder van onderwys van Amsterdam, nog wel een paar weken duren, eer de ontwrichte knie is hersteld. Proef met trekhonden. By ministe- riëele beschikking is bepaald, dat by het regiment grenadiers en jagers een proef zal worden genomen met trekhonden voor het vervoer van mitrailleurs De kapi tein jhr. C. A. J. Meyer, van genoemd regiment, wordt b9last met het nemen van de proef, terwyi hem, naar het Vad. verneemt, is opgedragen 8 geschikte honden met tuigen aan te schaffen, waarvan 4 in België en 4 in Nederland. BOT BB Middelburg. Wyien de heef D. Jeras heeft aan de Ver. tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden, alhier gevestigd, f 500 nagelaten, vry van rechten en kosten. N. R. C. Borssele. In de gehouden raadsver- 5 gadering waren alle leden tegenwoordig, behalve de heeren P. Dekker en C. van Westeinde. De notulen worden door den voorzitter voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt in gesloten vergadering overgegaan tot het behan delen van reclames hoofdeiyken omsleg en hondenbelasting. Na heropening wor den benoemd tot zetters de aftredende leden de heeren D. Wisse en J. Bruinooge en tot plaatsvervangende leden de heeren M. de Regt Jz. en J. Verburg. De gemeente rekening bedroeg aan ontvangsten f 80856, aan uitgaven f 30095,05, batig saldo van f 766,95. De heeren M. de Regt Jz. en C. v. d. Velde werden belast met het nazien der rekening. Het Burgeriyk Armbestuur krygt van de gemeente een subsidie van f1200, zoodat de begrooting aan ont vangst en uitgaven bedraagt f 1294,92s. De gemeentebegrooting bedraagt aan ontvangst en uitgaven f 16750,09. De kas van den gemeente-ontvanger is nage zien en in de beste orde bevonden. Aan ontvangsten was in kas f88978,33, aan uitgaven f 38283,05, zoodat een batig saldo overbiyft van f695,28. Een verzoek, in gekomen van den telefoonhouder, dhr. J. van Duyne, om zyn vrouw te benoe men tot hulptelefoniste zonder dat deze daarvoor eenig salaris ontvangt, werd door alle raadsleden goedgevonden. Een verzoek, ingekomen van dr. Pheiffer dat de gemeente wil zorgen, dat zyn woning van beter drinkwater wordt voorzien, werd door den raad, met aller stemmen, goedgevonden. Niets meer ter behande ling zynde sluit de voorzitter de vergade ring. Naar de N. R. C. verneemt zal de stoomtram Oostburg-Zuidzande-Cadzand op het einde van September geopend wordeD, voorloopig alleen voor het goe derenvervoer. De opening zal met feeste- ïykheden gepaard gaan te Zuidzande en Cadzand. Op het vinden van het ïyk van den te Oostende verdronken man, zou een premie van 1000 francs uitgeloofd zyn. Vlissingen. In de Vry dagmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad waren afwezig de heeren v. Raalte, Vermaas en Auer met en De Mey zonder kennisgeving. By de behandeling van het verzoek van de Wed. Mos om een by- drage uit de gemeentekas, werd dit ver zoek in handen van B. en W. gesteld om advies. Nog was ingekomen een verzoek van da Bakkerspatroonsvereeniging om niet over te gaan tot de vaststelling van een verordening op het gewicht van het brood. Overgelegd werd het ontwerp ge meente-begrooting voor 1913, hetwelk zal worden gedrukt. By de benoemingen van leeraren aan de Burgerschool, enz., betreurde de heer Staverman het, dat deze benoemingen zoo laat geschieden, en drukte zyn spyt uit, dat de heer Bartstra ook niet aan de Burgerschool benoemd zal worden. De heer Tichelman maakte bezwaar, den heer G. Mannoury definitief te be noemen, omdat deze getoond heeft prin cipieel sociaal-democraat te zyn en dus van geheel andere overtuiging dan het overgroote deel der ouders wenken om minder propagandistisch op te treden hadden geen resultaat en de heer Tichel man meent,dat hy tydelijk benoemd moet worden. De heer Van Hal vraagt of het de bedoeling is by definitieve benoeming den heer Mannoury wenken te geven. Hy acht dit verkeerd, vooral, omdat de vorm ontbreekt van wat zedeiyk en wat in het algemeen belang is. Hy protesteert tegen het door den heer Tichelman ge sprokene. De heer Staverman, als secretaris der commissie van toezicht op het middel baar onderwys, zegt dat nooit klachten ingekomen zyn over den heer Mannou ry er is geen enkel bewys, dat zjjn onderwys ïydt onder zyne ideën of zjjn propaganda. Verder wees spr. er op, dat de beer Mannoury buiten de voordracht van de Commissie om, is benoemd door den raadterwyi thans uit de Commis sie niemand bepaald tegen een definitieve benoeming is, en zeifs ook niet het rechtsche lid. De heer Tichelman erkent ieders vrij heid, maar hier geldt het niet luisteren naar de stem der macht. Ook is de heer Tichelman bang voor erger optreden als de vaste benoeming geschied is. De heer Lindeyer protesteert tegen wat hy noemt de kettersjagery van den heer Tichelman, en wyst er op, dat vroeger de kerkeiyke partyen zelf hier over klaagden. Het onderwys van den. heer Mannoury is goed en hier dient alleen naar te worden gevraagd. Ook de heer Van Niftrik verdedigde definitieve benoeming, terwyi de heer Merckens hetzelfde met tydeiyke deed. Ten slotte verklaarden zich 8 leden voor vaste en 7 voor tydeiyke benoeming. De kwestie van al of niet benoemen van den he8r Bartstra aan de Burger school, werd aangehouden tot na de be slissing over het voorstel tot splitsen van de 3de klasse dier school. By de behandeling van eene wyziging in de gemeentebegrooting 1912, vroeg de h6er De Mey, die juist ter vergade ring was gekomen, stemming over een post van f29, daar hem bleek, dat die ten deele voor het opslaan van muziek- estrades op Koninginnedag zal worden gebruikt. Alleen de heeren Van Hall, Lindeyer en De Mey stemden tegen deze post. By het voorstel tot splitsing der 3e klasse van de H. B. 8., bestreed de heer Tichelman dit voorstel, omdat volgens hem .27 leerlingen best in één klasse kunnen byeen zyn. De heer Staverman zegt, dat er 29 leerlingen zullen zyn; het voorstel is gebaseerd op de adviezen van de in specteurs, en de heer Bruggencate dreig de reeds met een klacht by den minister. Met cyfers trachtte spreker aan te toonen, dat groote klassen het onderwys schaden. De heer Van Hal verklaart zich tegen de splitsing, omdat hy meent dat eerst het lager onderwys verbeterd moet worden en dan splitsing moet plaats hebben. De heer Niftrik toont met cyfers aan, dat by lager onderwys de aantallen niet zooveel hooger zyn dan hier het geval is; vooral niet in de hoogere klassen. Spr. zou het een verkeerd begrepen zuinigheid achten het voorstel te ver werpen. De heer Tichelman repliceerde evenals de andere heeren. De heer de Mey mengde zich ook nog in het debat, en meende dat vooral voor de zoogenaamde volksscholen veel te weinig wordt gedaan. De heer van Niftrik tracht dit nog maals te weerleggen, en wees er op, dat veel der leerlingen behooren tot de kleinere burgery. Het voorstel werd ver worpen met 9 tegen 8 stemmen. - Met de sociaaldemocraten, de antire volutionairen stemden tegen de heeren Huson, Kiyberg en Stuart; van rechts stemde de heer Manse voor. De voorstellen betreffende het merken van boter en het gewicht van biood werden aangehouden en zullen eerst ge drukt aan de leden worden rondgezonden. Tenslotte werd het ontwerp pensioen verordening behandeld. Naar aanleiding van een vraag van den heer Lindeyer hoe B. en W. denken over de door hem en den heer de Mey ingediende amende menten, antwoordde de heer van Niftrik aan de hand van een rapport van den heer Mannoury, dat echter eerst Donder dag in kwam. Hierop stelde de heer Lindeyer aan houden voor, opdat men dat rapport kan bestudeeren. De heer Staverman vroeg of er geen aanleiding bestaat by v. een jaar te wach ten, in verband met de mogeiykheid op ryks regeling. De heer Tichelman stelde voor uit stellen tot Januari. De heer De Mey noemde dit idee ab surd de iyksregeling kan nog wel 10 jaar durendit weet iedereen die geen vreemde is in de parlementaire zaken. De heer Van Niftrik wil wachten tot het bureau van speciale adviezen ge hoord is. Het voorstel Staverman werd aange nomen met vier stemmen tegen die van de heeren Lindeyer, De Mey, Van Hal en Van Niftrik, vastgesteld werd een tweede suppletoir kohier van den hoof- deljjken omslag. Naar aanleiding van een schrifteiyk 'door de heeren Lindeyer en de Mey ge stelde vraag, welke de finantiëele gevol gen zullen zyn van vrystelling van amb tenaren van belasting betalen van hun pensioenbydrage, las de burgemeester een voorloopig rajfport van den contro leur voor, waarin deze vergeiykingen maakte met door particulieren betaalde premies, en tot de conclusie komt, dat eerst uitgemaakt dient te Worden of alleen bedoeld is, de verplichte pensioen bydrage. De heer Lindejjer dankte B. en W. voor hun toelichting. Daar by den rondvraag niemand meer het woord verlangde werd de vergadering gesloten. St-Maartensdijk. In de Vrydag ge houden vergadering van den gemeente raad kwam weder ter sprake de onder- handsche verpachting der gemeente- landeryen. Door het college van Gedep. Staten was thans bericht, dat het ver langde opgave van de namen der pachters en van de taxatiepryzen. Omtrent de goedkeuring dier verpachting zal door het college later eene beslissing genomen worden. De gemeenteraad benoemde he den drie taxateurs, welke onder goed keuring van den Raad de gronden zul len moeten taxeeren. Verder kwam in behandeling een adres van de heeren C Groenewege en A. Geluk, welke den gemeenteraad verzochten een perceel land van adressanten in ruil te willen nemen tegen een perceel van de ge meente. De hear ïtynberg verklaarde zich daartegen. Een onderzoek by verschil lende bevoegde personen door hem in gesteld, had hem de wetenschap ver strekt, dat het land wat de gemeente in ruil weid aangeboden van niet zoo goede kwaliteit was, als wat de gemeente zou moeten afstaan. De heer M. Groenewege betwistte dit, doch de andere heeren meenden ook, dat het beter was beide landeryen te laten waardeeren en dan daardoor den ruil geiyk te maken. Ook hiertegen verzette de heer Rynberg zich, omdat by meende, dat de gemeente zich steeds zou benadeelen door land van slechtere kwaliteit in ruil te nemen. De heer Gaakeer was het met den heer Rynberg eens. De overige drie leden waren voor ruil volgens waardeering. Met 3 tegen 2 stemmen werd alzoo be sloten. (De heer M. Groenewege moest buiten stemming biyven, wegens bloed verwantschap met den aanvrager.) Voorts werd besloten, naar aanleiding van het Ingekomen rapport betreffende onderzoek naar electrisch licht te Assendelft, om aan den heer Ten Bosch te 's-Gravenhage concessie te verleenen tot het aanbren gen eener electrische verlichting in ce^e gemeente, indien door den concessional is de verlangde wyzigingen in de voorwaar den worden aangebracht. De gemeente veldwachter en zyn gezin zullen in het vervolg vrye geneeskundige behandeling genieten voor zoover de doktersrekening de f 25 niet te boven gaat. Het meerdere biyft voor des veldwachters rekening. Waarde. Inde Vrydagmidaaggehou den gemeenteraadsvergadering waren te genwoordig vjjf ledenafwezig de heeren C. Bal en J. Pieper. Overeenkomstig haar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1