No. 276 1912 Zateudag24 Augustus 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Veranderlijken. TOa? mm i^mi. -mm ...I...-i nrfg VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Teekenend. Het Nederlandsche intellect. Christen-Socialisten. In het Christelijk volksdagblad De Amsterdammer lezen wet volgende BINHOTLAHD* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Het verzet tegen Talma's invaliditeits- wet zal in September een aanvang ne- j men. WIJ wachten met belangstelling op het rapport van de Commissie van Voorbereiding. Het zullen weer de oude argumenten zyn, onder anderen dat het gros der ar- beiders geen dubbeltje in de week kan missen, en ook dat de menschen beter zyn met pensioneering zonder premie- j betalingdat dwang ongeoorloofd is, en ten slotte dat wij hebben moeten Staats- pensioneering, de premies te betalen door f den Staat. 1 Een verzet waar de politiek duimen dik op zit. Dwang, dit woord past allerminst in den mond van den vader der leerplicht wet. Maar ook het verzet tegen Verplichte verzekering behoorde niet gehoord te f worden van die zij de, allerminst van de zijde der unieliberalen. Gelijk men weet heeft mr. Goeman Borgesius sedert jaren een voorname rol gespeeld in de Liberale Unie, Denk eens aan reeds in November 1896 dat was zeven maanden voor de algemeene verkiezingen voor de Twee de Kamer gaf deze Unie haar „Hervor mingsprogramma"* uit, waarin zjj onder meer de volgende zinsnede opnam „Invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen, waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge van on gevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, .en zulks, althans voor invaliditeit en ouderdom, zoo noodig ten deele op kos ten van den Staat". Let dus wel: in 1896 werd er van Staatspensioneering in het program der Liberale Unie met geen enkel woord ge rept. Wat deze liberalen voorstonden was verplichte verzekering, die ze, nu het bewind van 's lands zaken niet meer in hunne handen berust, bjj ons volk onder den naam van dwangverzekering trach ten in discrediet te brengen. Dat was in 1896. In 1897, toen de kiezers in meerder heid zich voor dat programma met zijn verplichte verzekering hadden verklaard, trad het vrijzinnige ministerie-Pierson ophet was samengesteld door Goeman Borgesius den voorzitter, het denkend hoofd en de ziel van de Liberale Unie, den ontwerper en verdediger van de paragraaf der verplichte verzekering. Het regeeringsprogram van den, nu minister geworden, mr. Goeman Borgesius be vatte dan ook de verplichte verzekering. Maar het kabinet PiersonBorgesius maakte naar het oordeel der partygenoo- ten geen genoegzaam komaf en daarom gingen dezen op eigen houtje aan het werk. Een commissie uit hun midden nam de ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring in studie, en stelde een rapport op, waaraan in 1899 de Liberale Unie, thans zonder Borgesius, wijl die minister was, haar zegel hechtte. Ook dit rapport sprak zich krachtig uit voor verplichte verze kering, met een matige bijdrage van den Staat, en men lette ook hierop wèl 1 den nadruk leggende op de verzekering tegen invaliditeit op eiken leeftijd. Dat was in 1899! In 1901 kwamen de Kamerverkiezin gen weer. De vrijzinnig democraten scheidden zich van de Liberale UDie af, maar de overgeblevenen handhaafden het program, ook op het punt van de verplichte verzekering. Het ministerie-Kuyper trad op, en toen 't in 1905 weer Kamerverkiezing was, lagen daar de wetsontwerpen gereed die precies klopten op hetgeen^de Libe rale Unie en de vrijzinnigen van alle gading steeds, en met name in 1896, 1899 en 1901 hadden verlangd. Daar was een ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering met, overeenkom stig het liberale program verplichte ver zekering; Staatsbijdrageen vooral ook verzekering tegen invaliditeit. Toen kwam de Liberale Unie, en nu weer met Goeman Borgesius aan het hoofd, het kabinet bestrijden, doch met uitdrukkelijke verklaring men kan het lezen in het stembusprogram der Liberale Unie van 19051 dat men streed voor verzekeringswetten waar onder in het bijzonder de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering met geldelijke bijdrage van den Staat". Dat was in 1905. Het vrijzinnige kabinet—De Meester, door Goeman Borgesius voor malkaar gezet, deed voor den arbeider niet veel, maar toch sprak het zich uit voor ver plichte verzekering. En in 1906, op de vergadering der Liberale Unie, zetta mr. Goeman Borgesius hier voor de zooveelste maal zijn zegel op. Zelfs maande hij tot voorzichtigheid op het stuk der financiën. Want zoo zeide h(j naar matige berekening zal die verplichte verzekering den Staat op zeven miljoen 's jaars komen te staan. En het zijn zijne eigen woordeD „zou het niet onverantwoor delijk zjja zich tot zoo groote uitgaven te verbinden, zoolang men niet weet, uit welke middelen die millioenen kannen worden bestreden Dat is mr. Borgesius uit 1906. Toen stond hij er derhalve nog vast op. Maar zie in 1909 bleek hij omge.- vallen. Toen toch zette het hoofdbestuur der Liberale Unie op het program van actie„Sociale hervorming, om tegemoet te komen in de nooden van die mede burgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn in eigen levensonder houd te voorzien." Een zeer voorzichtig gesteld blanco zinnetje, waarin slechts weinigen den genomen draai onderkenden. Maar die weinigen vonden dan ook het zinnetje niet positief genoeg, en wisten er op de vergadering vaD de Liberale Unie aan toegevoegd te krijgen de clausule: bij voorkeur in de richting van Staats pensioen. Toen was de draai volkomen. Ondanks de waarschuwing van den financier De Meester. Goeman Borgesius evenwel sprak 't uit dat het wel koD, en met den overmoed van een tweeden luitenant sprong hy, de grijze generaal, op de bresse. En eenmaal daar aangekomen, ijlde hij dotr, en beloofde zelfs op een kiezersver gadering te Wognum dac, mocht hy weer geroepen worden een kabinet saam te stellen, hij ministers zou kiezen die voor Staatspensioneering zijn 1 Ziedaar de veranderlijke staatkunde van de Liberale Unie en van haar leider den heer Goeman Borgesius. Ook e8n deel der vrijzinnig-democraten heeft de verandering meegemaakt. Laatstelijk op de meeting te Win schoten sprak namens hen de heer Teen stra zich voor Staatspensioneering uit; schoon Treub reeds lang met de cijfers heeft aangetoond dat de heele Staatspen sioneering uitloopt op boerenbedrog. Toch zal men, uit politieke overwe gingen, deze leiders nog dikwijls hooren hetoogen dat het wel kan, en dat h^ ter komen zal, wanner* Links in 1913 wint. Het zal ons benieuwen of de meerder heid met die wrakke schuit in zee durft. Onder dit opschrift schrijft De Rotter dammer Nu de kwestie-Sneevliet van verschil lende zijden meer uitvoerig in de pers werd besproken, ook wat de preciese op volging der feiten betreft, valt hoe lan ger hoe meer 6en schel en schril licht op de onduldbare despotie, die in de S. D. A. P. heerscht. Met name zooals de Groene thans nog eens in twee hoofd artikelen van stuk tot stuk het feitelijke verloop van Sneevliet's afzetting teeken- de, wordt thaDS de opzet duidelijk. Die opzet is eenvoudig deze geweest, om Sneevliet af te maken, wijl bij niet naar de pflpen van den heer Troelstra beliefde te dansen. De organisatie wensch- ts hem te handhaven en z(jn aanblijven als voorzitter was reeds verzekerd. Door handige kunstgrepen heeft Mr. Troelstra dit echter weten te voorkomen en door aan te toonen, dat hij met Sneevliet niet langer kon saamwerken, heeft hij diens aftreden als voorzitter weten te bewerken. Maar daarmee is het niet uit. Sneevliet trad af als voorzitter, maar bleef bezoldigd ambtenaar van de Ned. Ver. der spoorwegmannen. Thans richt Het Volk de batterij ook op deze positie. Lukt het, om hem ook hieruit te ver dringen, dan is hjj broodeloos eD daar mee onschadelijk gemaakt, en het régi me-Troelstra-Oudegeest heeft gezege vierd. Maar gezegevierd door het meest af keurenswaardig middel, dat in een gees telijken strijd denkbaar is, door den tegenstander te treffen in diens brood winning. Voor goed heeft thans het socialisme het recht verspeeld, om het ooit in een patroon meer te laken, dat deze een arbeider ontslaat, met of zonder voor wendsel, wegens zijn politieke overtui ging of zijn lidmaatschap eener vak organisatie. En het N. V. V. staat in de arbeiders wereld eveneens voor goed gebrandmerkt. Wie zich daaraan geeft, die weet vooruit, dat hij op straffe van broodeloosheid zich „perinde ac cadaver", als een willoos' werktuig, heeft te onderwerpen aan de bevelen van het duümviraat Troelstra- Oudegeest. Deze geschiedenis heeft waarlijk niet voor niets zooveel beroering in de arbei derswereld gewekt. Zy heeft voor afzienbaren t|jd met schrille kleuren ook voor hen, die tot du toe niet schenen te willen zien, het wezen van het N. V. V. geteekend al» een geheel onzelfstandig aanhangsel van de politieke S. D. A. P. Onder dit opschrift bevat het r.-kath. Huisgezin de volgende driestar: In het weekblad de Amsterdammer lezen we, dat tot de ongodsaienstigen, „zacht gezegd, de grootste helft behoort van het Nederlandsche intellect'^. Indien dezerzijds de liberalen bij de ongodsdienstigen worden ingelijfd, dan gaat daarover in hun pers een groot misbaar op wat, de liberalen niet gods dienstig I zoo goed als de besten hoor, alleen ze zjjn niet clericaal, natuurlijk. Thans vereenzelvigt een vrijzinnig or gaan zelf de liberalen met de ongods- dienst;gen eeD getuigenis, waartegen niet wij ons geroepen achten op te komen. Op één punt zijn we vooruitgegaan vroeger heette het, dat de liberalen het intellect vormden; thans leggen ze enkel maar op de grootste helft beslag. Groo- ter concessie mag van hun bekende be scheidenheid niet verwacht worden. Aanvaarden we met gepasten eerbied de verzekering, dat tot de ongodsdien stigen de grootste helft van het Neder- landsch intellect behoort, eenige voldoe ning schenkt ons de schoon onuitge sproken, hierin opgesloten erkenning, dat van het niet-intellect de grootste helft godsdienstig is. En nu schijnt de Amsterdammer te meenen, dat het intellect de lakens moet uitdeelen, maar wij zijn democratisch genoeg om met deze naar het oud-libe- ralisme riekende stelling geen genoegen te nemen. Het botert niet erg in datGhristeljjk- socialistisch groepje. Eenerzjjds moet de overeenstemming met het socialisme j duidelijk worden aangetoond, anderzijds moet toch ook nog zooveel van de Chris telijke belijdenis worden overgehouden, dat men voor de oningewjjden den schijn ten minste kan bewaren. De gansche Heilige Schrift als Gods Woord is reeds lang als basis losgelaten. Daarna heeft men het geprobeerd met de 12 artikelen des geloofs. Doch ook dat was nog te veel. Thans is dan een nieuwe omschrijving van den Christeiy- zen grondslag gekomeD, in vrij onbe holpen taal, opgemaakt door de theolo gische commissie. De grondslag is dan nu, wat de Christus als den inhoud der wet aangaf. Heb God lief bovenal en Uw naaste als u zelf. Uitnemend, doch als grondslag voor een politieke party wat vaag. Veel duidelyker is de party dan ook om de verwantschap met het socialisme te omschrijven. Daarvoor worden dikke woorden als kapitalistische maatschappy en historisch materialisme gebruikt. Enka wou maarliefst direct overstappen naar de S. D. A. P. Lang duurt het niet meer, of een deel gaat daarheen. En het andere deel wordt dan öf moedeloos en trekt zich geheel uit de politiek terug of zoekt weer heil by de broederen in het geloof, voor wie er een onverzoeniyke tegenstelling is tusschen christendom en socialisme. Feiteiyk berust heel dat partytje van het cb riste! yk-socialis me op gebrek aan kennis; gebrek aan kennis van den waren aard van het socialismegebrek aan kennis van het maatschappeiyk leven gebrek aan kennis ten slotte van het christendom. Daarom zal 't geen toekomst hebben. Ook daarvan zal het gelden Het zal te niet gaan, omdat het geen kennis heeft. Het heett nu besloteD, om aan de ver kiezingen van 1913 mee te doen. Ner gens sterk genoeg, om mat eigen kracht iets te doen, zal het slechts band- en spandiensten kunnen verrichten voor het socialisme, dat in zyn vuistje lacht om zooveel onnoozelheid. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. De commissie van voorbereiding van de wet op de invaliditeits- en ouder domsverzekering is gistermorgen byeen- gekomen. zy was vlug gereed met haar taak: de vaststelling van haar vei slag, dat door den griffier in samenwerking met de leden was samengesteld. De vergadering heeft geduurd van 11—I uur. Alle leden waren tegenwoordig. Diamantnijverheid Er dreigt wederom een conflict. „Eenige honderden roosjes- siypers" verspreiden te Amsterdam een manifest, waarin de arbeiders, die Maan dag by de firma Asscher gaaD werken, worden opgeroepen niet den arbeid te hervatten, omdat de Bondsraad van den A. N. D. B. heeft bewilligd in den eisch van die firma tot verlaging van het ta rief met 15 PCt. De Oranjebloem. Het Comité voor den verkoop van een bloempje ten behoeve van de Cbr. Militaiie Tehuizen bericht, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd er Hare goedkeuring aan te willen ver- leenen, dat dit bloempje deD naam van Oranjebloem zal dragen. H. M. heeft als biyk van belangstelling in het streven vaD het comité, een som van f250 daar voor beschikbaar willen stellen. Géén kiesrechtoptochten van de S. D. A. P. Het Volk meldt, dat de burgemees ter van den Haag gisteren aan de heeren Vliegen en van Kuykhof, onderscheiden- ïyk voorzitter en secretaris van het be stuur der S, D. A. P., mondeling heeft medegedeeld, dat hy geen toestemming geeft om op 17 Sept. den voorgenomen kiesrechtoptocht te houden. Bakkerswet. Een voorstel zal worden gedaan, aldus de Iel., om het ontwerp Aalberse in de 1 weede Kamer onmiddel- ïyk na de nieuwe Indische begrooting in de afdeelingen te onderzoekan. De openbare behandeling zou dan zeer spoe dig volgen. De minister van financiën maakt ia de Stct. bekend, dat ten behoeve van 's Ryks schatkist, door bemiddeling van een R. K. priester, is ontvangen f5000 aan bankbiljetten, met vermelding: uit Berl'jn gezonden aan den minister van binnenland sche zaken, als restitutie aan den Staat. Naar wy vernemen, zal op verzoek van het bestuur der Eerste Nederland sche Inkoopvereeniging, de E. N. I. C. te Amsterdam de minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, de heer Talma, op 5 September a.s. een gedenkteeken plaatsen voor haar nieuw te bouwen eigen gebouw. De stormschade van 80 September 1911. In het verslag over 1911 uitge bracht door Ged. Staten aan de Provin ciale Staten van Zeeland is opgenomen het rapport van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland over den stormvloed van 30 September 1911. In dit rapport wordt er o. a. op gewezen, dat door dezen storm het water met groote kracht op de Zeeuwsche kusten gedreven werd, en in den avond hooge watervloeden ontstonden, waarby aaD de op de windrichting gelegen kust- werken een buitengewoon hooge golf- oploop werd waargenomen. In een by gevoegden staat wordt de bereikte hoogte van het water vergeleken by A. P., by den gewonen stand, by dien van 12 Maart 1906 en 22/23 December 1894. Uit dien staat biykt dat de waterstanden op 30 September ten deele beduidend lager waren dan hy vorige hooge stormvloe den. Niettegenstaande dat feit werd toch door de hooge kracht van den wind het water plaatseiyk tot naby, op en over den kruin der zeedyken gedreven, zoo dat op sommige plaatsen overslag van water heeft plaats gehad. Behalve de groote kracht en den langen duur van den storm, heeft tot het ontstaan der schade zeker medegewerkt de droge, heete zomer van 1911, waardoor in de bekleeding der dyken scheuren ontston den, en de aanwezigheid van betrekkeiyk nieuwe werken van verzwaring en ver hooging der dyken na den stormvloed van 12 Maart 1906. Omtrent de schade aan de zeeweringen en die aan de Pro vinciale steigers toegebracht, wordende volgende cyf6rs genoemd. Voor wat be treft Zeeuwsch-Vlaanderen, Calamiteuze Thomaespolder f 821.50Groote Isabella- polder f.1050; Calamiteuze Nieuw-Neu- zen polder f8880.15; Ser Lippenspolder f1689 50; Nieuw-Otbenepolder f2450; Calamiteuze Eendrachtpolder f 7352.78 de Vereenigde polders van Ossenisse f800; Calamiteus waterschap Walzoor- den f 3536 13Provinciale steiger te Wal zoorden f 191 08Kruispolder f 2763.60 Kleine Molenpolder f1100. Van Walche ren wordt alleen het bedrag genoemd van denWilhelminapolder zyndef295.215. Van Noord-Beveland de volgende polders: Calamiteuze Anna-Friso-polder f993.55; Thoornpolder f 180; Calamiteuze Vliete- polder f4725 56 Nieu w-Noord Beveland- polder f 6100 Oud-Noord-Bevelnndpolder f83.680; Calamiteuze Lerndert-Abraham polder f 1339 55en Onrustpolder f 176. Van Zuid-Beveland de volgende polders Jacobpolder f91801; Waterschap Oud- Wolphaartsdyk f 967.50 Provinciale Steigerdam te Wolphaartsdyk f 143.50; Provinciale steiger t- Catsche veer f23 219; Calamitpuze Oost Bevelacdpol- der f 11.614.06; Waterschap dp Breede Watering bewesten Yerseke f82.865.60; Nieuw-Olzendepolder f884; St. Pieters- polder f 31.000Oostpolder f 2.000Stroo- dorpepolder f5.000; Tweede Bathpolder f27.000; Eerste Bathfolder f 18.000

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1