Advertentiên Te Koos of 18 Pacta WEILAND, MOESLAND, MARKTBERICHTEN. TELEGRAMMEN. ALLERLEI. BURGERLIJKE STAND. William Booth, f Amsterdam. By het Leger des Heils is bericht ingekomen, dat de begrafenis van den generaal waarschyniyk de vol gende week zal plaats hebben in de Westminster Abbey. Op den dag der teraardebestelling zal zeer waarsehyn- lijk in Olympia een gedenkdienst wor- den georganiseerd, waarby o. a. zullen tegenwoordig zyn de heer Ritsdel, com- mandaDt in Nederland, benevens ver- schillende officieren. 's-Gravenhage. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling geschillen van Bestuur, is het Koninklijk Besluit ingekomen waarby ongegrond zyn verklaard de bezwaren j van den gepensioneerden reserve-ser geant-majoor J. Verhage te Middelburg, betreffende de afwyzing van de beschik- j king genomen op zyn aanvraag om I pensioen. Amsterdam. Naar wy vernemen, zullen tot afdoende bestrjjding van de pest, die nog steeds op Java heerscht, door den Gouverneur-generaal van Ned. Indië, voor den tyd van één jaar doktoren worden gevraagd. Amsterdam. Door de Alg. Diamant Bew. Bond (A. N. D. B.) is een loons vermindering aanvaard van 15pCt. voor de roosjeswerklieden der firma Asecher alhier. Beverwijk. Tengevolge van het inslaan van den bliksem is heden morgen brand ontstaan in den toren van de Hervormde Kerk. Om 7 uur stortte de spits naar beneden en kwam in het ruim van de kerk terecht. Het kerkorgel is beschadigd. Men tracht de kerk zelf te behouden door voortdurend bespuiten. De torenis het eigendom van de gemeente en is voor f35000 verzekerd. Telegrafisch Weerbericht Naar waarnemingen in den morgen van 21 Aug. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 22 Aug. Hoogste barometerstand 769.3 te Co- runalaagste stand 748.6 te Lerwick. eeniging te herdenken. JACQ. FRANK. 82 Aren 90 Centiaren vooITh aTdTnï" L. MINDERHOUD, v.h. GABRIËLSE. in ierp ende lam, won- Tq teur door rden, paal t hat uste- acht onds e en d to los- met zyn toe- over year echt, ~echt den Gas- r de root ont- ems ond ODd acht ba- erk dag eer dat ong, adat der nde ge- end. ver en, volksmenigte nabjj de Wljnbrug een aangeteekenden brief ontstolen, die hy even te voren aan het postkantoor afge haald had. De brief hield drie bankbil jetten van 100 mark in. Te Amsterdam is gistermiddag voor het eerst in de haven een steenkolen- elevator in werking gesteld. Deze^nieuwe elevator lost 600 ton kolen in het uur in de kolenbunkers van een schip tegen 40 ton door werklieden. In het Palace hotel te 's-Graven- hage is een staking onder de kellners uitgebroken. Aanleiding tot deze staking, waaraan 20 kellners deelnemen, is het ontslag van een hunner chefs. Bloedvergiftiging. Een 28-jarige brievenbesteller, zekere Bonlangs uit Amsterdam naar 's-Gravenhage overge plaatst en sinds dien gehuwd, heeft de vorige week, meldt de Rott., door het openkrabben van ^een puistje op het ge zicht, bloedvergiftiging gekregen, waar aan hjj is overleden. BUITENLAHD. William Booth f. De Generaal van het Leger des Heils is gisteravond te Londen op 83-jarigea leeftijd overleden. „Der jarer zat, schrijft de Londensche corres pondent van het Handelsblad, gewerkt hebbende tot het in letterlijken zin, sedert het verlies van het gezichtsvermogen, nacht voor hem geworden was. De stich ter van het Leger des Heils is de eeuwige rust ingegaan. Velen moeten erkennen, dat hij door zijn voorbeeld, door zijn onvergelijkelijke werkkracht, zjjn mach tig organisatie-talent, in staat is geweest velen tot zegen te zijn. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd, 1B jaar oud slechts, kwam hy onder den indruk der Wesleyaansche-Methodisten en trad onder hen als spreker op. Vyf jaren later trad hy te Lod den als straat prediker op. In 1864 begonneD Booth en zyn vrouw ernstig hun arbeid in het Londensche East End, waar de diepste ellende heerschte; waar de duizenden leefden in krotten en sloppen, waar de ondeugden zich toonden in elke straat en steegwaar het drankmisbruik vooral ■ooveel onheilen stichtte. In 1878 werd daar door hem de „Salvation Army" op gericht. Als boetpredikers gingen zy rond dagelyks de beleedigingen van het laagst gezonken volk tartende. Rust heefc de Generaal niet gekend, steeds reisde hy. Er ls misschien nooit een man geweest die tot in verren ouderdom zoo dikwerf door gansch de wereld gegaan is, altyd om te spreken en te getuigen. Na de viering van zyn 80sten geboortedag be gon hy te sukkelen met zyn oogen en hoewel aanvankelijk genezing werd ver wacht en hy zelfs nog meer dan één buitenlandsche reis kon doen, de krach ten begonnen hem toch biykbaar te be geven. Operatie op operatie volgde te vergeefs tenslotte moest de gryze werker geheel het licht zy neroogen mis sen. Doch ook toen nog kende hy geen rust, totdat het afnemen zyner krachten hem tot niets doen dwong od thans -is hy voor goed heengegaan." Vermoedeiyk zal William Booth's oud ste zoon, Bramwell Booth, als diens op volger optreden en in diens geest voort- werken. In Kroonstad, dat enkele dagen geleden in staat van beleg verklaard is, worden scherpe maatregelen genomen tegen de revolutionaire beweging onder do troepen. De verloven worden sterk beperkt, 's Nachts moeten de manschap pen in de kazerne biy ven. Met het onder zoek naar de politieke gezindheid van de manschappen is belast de chef van de gendarmerie in Kroonstad. —Het Turksche Ministerie Uit Konstan- tinopel wordt aan de N. B. C. geseind, dat de oplossing van de ministrieele crisis is uitgesteld. De Italiaamche vloot voor de Darda- nellen De vloot moet weer voor de Dardanellen gezien zyn. In Konstanti- nopel vreest men een nieuwen aanval. Eenige schepen kruisen voor den ingang van de golf van Smyrna. wel yn. Hy vroeg zich zeiven niet altoos af, of hy recht had, om iemand zoo aan te spreken. Ds. Eigeman verhaalt: „Nuen dan kon hy wel eens scherp zyn. Zoo gebeurde bet op zekeren morgen, dat myne ouders van huis waren. Ledeboer liet zich aandienen en myne zuster, die alleen te huis was, verzocht dat hy binnenkomen zou, aangezien myne ou ders weldra huiswaarts keeren zouden. ZonderliDg als hy, terwjjl hy zich neer zette, voor zich keek, ietwat vreemd soortig in zyDe gebaren, kon zeniet na laten, zydelings, meer dan haar gewoonte was, op hem te letten. Dat hinderde hem, geiyk het scheen, en dadeiyk sprak hy lieve juffer, hebt gy uzelve wel eens goed bekeken Ik bedoel niet in den spiegel, die dédr hangt, want dat zult ge wel niet nalaten maar in den spiegel van Gods Woord? Myne zuster zweeg, ietwat verontwaar digd, terwyi hy daarop maar toen weer minzaam en vriendeiyk aan hare ziel begon te arbeiden." Eigenaardig is, wat ds. Jacob Eigeman mededeelt van eene ontmoeting van hem zeiven. In jaren had deze Ledeboer niet gezien. Onverwachts bracht hy een be zoek aan zyne ouders en daar was ook -Een militaire luchtballon is in de nabyheid van Sebastopol door den wind boven de zee afgedreven. Toen de ballon, welke men een torpedoboot had achterna gezonden om hulp te verleenen, neder daalde, viel de luchtschipper, luitenant Koskof, in zee en verdronk. Een matroos, die hem wilde redden, onderging hetzelfde lot. De overige luchtvaarders werden door de torpedoboot gered. Een locomotief met 28 raderen. Met de nieuwste locomotief, die voor de Atchison en Santa Fé Spoorweg is ge bouwd, hebben de Amerikanen, een waar meesterstuk gewrocht. Deze reus achtige machine is wel de grootste der wereldze weegt zonder tender niet minder dan 4620 centenaars, te zamen met den tender 7000 centenaar. De ten der is in staat 4000 galon petroleum (1 galon is geiyk aan 4'/a liter) voor de vuren en 12,000 gallons water voorden ketel mede te voeren. Deze reuzenloco- motief loopt op 28 raderen. Doch haar beteekenis voor het spoorwegbedryf ligt niet ia de groote krachtsontwikkeling. By de oude locomotieven ontsnappen door de schoorsteen geweldige massa's hitte, welke totaal nutteloos in de atco- sfeer verdwynende nieuwe Amerikaan- sche machine is zoo geconstrueerd, dat de ontsnappende gas aangewend wordt voor de verhitting; de afvoerpypen zyn zóó aangelegd, dat de ontsnappende gloeiende lucht tegeiyk weder by draagt tot verhitting van den ketel. En welk een kolossale hoeveelheid hitte daarmede dienstbaar gemaakt wordt, wordt aange toond door het feit, dat het verhittings- materiaal een besparing van BO pCt. aan wees. De machine is in staat een zwaar beladen goederentrein ter lengte van een Engelsche myi zonder de minste moeite fca trekken. N. G. Uit Kalusz is de groot-industrieel en bankdirecteur Spindel gevlucht met achterlating eener schuld van anderhalf millioen kronen. Vele flnancieele instel lingen in Galicië worden door de bedrie geryen van Spindel in een moeilyke positie gebracht. In Engeland heeft men berekend, dat dit tot nog toe de onvriendeiykste maand Augustus is geweest, waar men heugenis van heeft. Tot dusver hield 1896 het record met 43 uren zonneschyn, maar van deze maand heeft de zon zich in het geheel maar 381/* uur vertoond. De boeren moeten 33 jaar teruggaan om zich zoo'n schadeiyke maand te herinneren. Er is veel hooi verrot en op vele plaatsen is het gewas neergeslagen. Nadat de laatste weken reeds twee maal in het Kasteel van Eu, de woon plaats van de familie Orleans naby de bladplaats Tréport, was ingebroken, ge lukte het Vrydag den prins van Orleans en Braganza, den zoon van den graaf van Eu, persooniyk den dief te snappen. Met zyn hond door een der zalen komende, werd zyn aandacht getrokken door het blaffen en snuffelen van het dier voor de deur van een zy vertrek. Toen de prins d9 deur opende, vond hy, in een hoek weggekropen, een oud-kamerdienaar, in wiens zakken verschillende voorwerpen werden gevonden, welke tot den familie- schat behoorde, o. a. de kroon van den keizer van Brazilië, don Pedro. De dief had het kostbare stuk geheel verborgen, om het beter te kunnen verbergen. In verscheidene plaatsen van Zuid en Zuid-West Lancashire dreigt een deel van de mynwerkers te staken. Ze be weren, dat zy weinig of geen voordeel hebben van de wet op het minimum dag loon en eischen loonsverhooging. Vredesbesprekingen. Men zegt dat de officieuze voorbesprekingen tot het sluiten van vrede tusschen en Italië en Turkye in Zwitserland worden voortgezet. Kameelengevechten. Wat voor de Span jaarden het stierengevecht, voor de En- gelschen het hanengevecht en voor de Javanen het tygergevecht is, dat is voor de bewoners van Zuid-Tunis de kamee- lenkamp. Deze Arabieren van den rand der Sahara hebben als alle Oostersche nillMiPB—B—SM—MWMI——i juist ds. Ledeboer. Aanstonds informeerde hy naar Jacob. Daze kwam onmiddeliyk beneden en nauweiyks was hy binnen gekomen, of Ledeboer zei„Jacobs stem, maar Ezau's haren." De oplossing dezer woorden zal ge makkelijker vallen als men bedenkt, dat Eigeman in dien tyd niet meer zonder baard was. Te huis stond hy altyd vroeg op en ving den dag aan met eene plechtige afzondering in gebed en dankzegging tot God. Als hy zyne ziel uitgestort had, verliet hij zijné kamer en zong doorgaans zyn geliefkoosd vers Ps. 2B 2 volgens de oude beryming van Datheen. Daarna schikte hy zich tot den arbeid. Wanneer de avond gedaald was, zon derde hy zich weder af tot gebed. Dan onderhield hy zich met den Heere, want een bidder was Ledeboer, een eenige bidder. Die hem gekend hebben, spreken allen over zyne byzondsre gebedsgaven. Een enkel voorbeeld hebben wy daarvan in zyn boekje getiteld's Heeren wegen »0 Heere doe my smaken de zeker heid myner zaligheid door Uwe genade, de voorsmaak van het hemelleven. Als gy mjjn harte verwydet zult hebben, zal ik den weg Uwer geboden loopen. Ik ben volken een zeer bartBtocbteiyk tempe rament en heel vaak eindigen de kamee lengevechten in kloppartyen van ern- stigen aard tusschen de toeschouwers, wat zyn oorzaak meestal vindt in de liefhebbery tot wedden, die daar, als hier, een begeleidend verschynsel is- Intusschen kunnende zeer eigenaardige, spannende worstelspelen slechts gedu rende korten tyd, by den aanvang der lente plaats vindendan is 't namelijk de periode van paring voor de kameelen, en de mannetjes zyn voortdurend in zeer opgewonden en vechtlustigen toestand, die door jaloezie licht in razerny over slaat. Daarvan maken de Arabieren han dig gebruik. In de arena brengt men een zeer fraai wyfje en toont het uit de verte aan één der kampioenen, die dan weer weggebracht words; het tweede mannetje volgt nu. Daarna brengt men het eerste dier weer binnen. Eu dan beginnen de beide medeminnaars een stryd op leven en dood, terwyi het wyfje voorloopig weer uit de buurt verdwynt. Als demons vechten de beide kameelen ze byt9n en trappen, trachten met den langen hals hun tegenstander te worgen en ze rusten niet alvorens er een dood in het woestynzand ligt. De overwinnaar wordt door de menigte omjubeld, en zy, die op hem wedden, tooien het beest met zyden doeken, bloemen en kostbare amuletten. Een meneer zat in den tram en trok zoo'n felle rookwolken uit zyn si gaar, dat het er niet uit te houden was. „Meneer," zei de ontvanger, „hier wordt niet gerookt." Dan ziede gy niet goed, vriend," zeide de meneer. Engelsche bruiloften. Voor wie van feesten houdt, hier een aardig lesje. De Engelschen vinden het veel te sober om er een koperen, zilveren en gouden brui loft op na te houden. Ze zyn van mee ning, dat je nooit te veel gelegenheid kunt maken voor vrooiykheid en jool, en hebben thans voor gelukkige echte lingen uitgevonden: Een jaar getrouwd de katoenen bruiloft. Drie jaar getrouwd de lederen bruiloft. Vyf jaar getrouwdde houten bruiloft. Tien jaar getrouwd de tinnen bruiloft. Twaalf jaar getrouwdde zyden bruiloft. Vyf tien jaar getr.de kristallen bruiloft. Twintig j. getr.de blauw porcel. bruiloft. Vyf en twintig jaar getr.de zilv. bruiloft. Dertig j. getrouwdde paarlen bruiloft. Veertig j.getrouwd: derobynenbruiloft. Vyftig jaar getrouwdde gouden bruiloft. Zestig j. getrouwdde platina bruiloft. Zeventig j. getr.de diamanten bruiloft. Vyf en zeventig j. getr. de radium bruiloft. Een lief meisje. Een lief meisje is als eene rooszoo liefeiyk en zoo zedig maar ze is ook niet als eene roosze is niet stekelig, zy is als eene hen: ze staat op haren tyd opmaar ook niet als eene hen, ze loopt niet te kakelen. Ze is als een echo: zoo openhartig en zoo volgzaam, maar ook niet als eene echo: ze wil niet altyd 'tlaatste woord hebben. Ze is als eene pyp: ze veraan genaamt het leven en doet de zorg ver dwynen maar ook niet als eene pyp ze hangt niet aan ieders lippen. Ze is als het Romeinsehe rechtze is altyd en voortdurend nuttig-- maar ook niet als het Romeinsehe recht: ze is niet zoo droog als kurk. Ze is als eene by zoo ordeiyk en net; maar ook niet als eene by ze steekt niet in alles baar neus. Ze is als eene spin zoo viytig en zoo huiseiyk; maar ook niet^als eene spin: ze zoekt geen papillons in hare netten te vangen. Ze is als Iö Vivat men kan den hoed voor haar afnemen maar ook niet als Iö vivat, ze komt op geen dronkemanspartyen. Ned. Ernst en Scherts. Vraagt iemand naar kort onderricht, "Waar Troje of Gorinthe ligt. My öuDkt de plaats is gauw gevonden Zy liggen waar zy eartjjds stonden. By alle zingen, zeggen, lezen Wil Jabob tegenwoordig wezen; Maar alom weet h|j 't best bescheid, Alom berispt hy dien of dezen Ik haat zyn „tegen-woordigheid". Ned. vroljjker over Uwe getuigenissen dan over allen rykdom. O Heere hoe groot is het goed, dat gy weggelegd hebt voor dege nen die U in der waarheid vreezen mo gen, in wier binnenste Uw naam ge schreven staat, geiyk ik dien met gouden letters in myn harte zag staan. Uwe liefde verruimde myn harte, Uwe genade wierd aan my verheeriykt, de grootste der zondaren, die in de hel had moeten liggen. De Satan trok my naar de helle, maar Gy naar den hemel. De Satan had my in zyne klauwen, maar Gy Heere braakt de koperen deuren stuk, lichttet de yzeren grendelen af, verliehttet myn verstand, naamt het myne weg en gaaft my het Uwe. In U leef ik, beweeg ik en ben ikstaat de Satan aan myne linker, Gy aan mijn rechterhand. Myn hart vervuldet Gy met genade en gebeden, myne keel met lof verheffingen en mynen mond met lof en dank, myne hand aanvaardde het scherp tweesnydend zwaard, den helm der zaligheid zettedet Gy my op het hoofd en de kleederen des heils en den mantel der gerechtigheid trok Gy mjj aan. Die vereeDigd was met den Satan, vereenigdet Gy met Udie een vjjand van U was, wierd Uw vriend; die U Van 19—21 Augustus. MIDDELBURG. Gehuwd: I. P. du Bois 28 j. jm. en W. A. van der Weel 2B j. jd.; J. H. Mulder 24 j. jm. en C. Bos- schaart 24 j. jd. Bevallen: C. B. Lente geb. de Koeyer d. GOES. Geboren: 20, Karei Philip- pus z. v. Jacobus Vermeule en Anna Maria van Veen; Jacoba Jannetje d.v. Johan Frederik Anspach en Jacomina BraamPieter Cornells z. v. Marinus Ventevogel en Johanna Dina Geluk. Overleden: 20, Jacob Westveer 7 j. Van 17—20 Augustus. VLISSINGEN. B e v a 11 en C. Parent geb. Verheul z P. Daalhuizen geb. Moe- liker z.; T. de Nooyer geb Scbroevers z.; C. J. van der Burgh geb, Kuypers d. (levenl.) Overleden: G.Lankampd.8j. Ü03TBURG, 21 Aug. 1912. Oude Tarwe f 11, k f 12 Nieuwe Tarwe flO,BO k f11.60. Rogge f7t— k f 7.25 per H.L. Nieuwe Wintergerst 19,50 k f 9,75 Zomergerst f k i Haver 110,50 éf 11,—,Kookerwtenfl3,f14,50 per H.L.Voererwten f 0,— k f0,Paarde- boonen f 9,50 k f 9,75 per H.L. Waar het er niet b\j Btaat, is de prijs per honderd kilo. Ook in Amsterdam en in verschillende andere plaatsen van ons land zullen gedenkdiensten worden gehouden. Het is nog niet zeker, dat Bramwell Booth, William Booth's oudste zood, zyn opvolger zal worden. By het testament van den Generaal wordt deze benoemd, zoodat eerst na opening van dat testa ment daaromtrent zekerheid bestaat. De toren is 62 meter hoog en opge bouwd in gothischen styi. Hy dateert van ongeveer 1500 en werd in de 17de eeuw gerestaureerd. New-York. Volgens een telegram uit Managua is het geheele garnizoen van 500 soldaten in het stadje Leon op 70 man na door opstandelingen vermoord. haatte bemindet Gydie U niet zocht, trok Gydie in U geen behagen had, in dien hebt Gy een behagen voor de grondlegging der wereld; die ziel en lichaam verwoestede, maaktet Gy tot Uwen tempel; die U wederstond, over- weldigdet Gy die het huis voor U sloot, opeDdet Gy uwen hemel; die met uwe vyanden het hield, gaaft Gy Er gelen ten geleide: O, diepte des rykdoms beide der wysheid en der kennisse Gods I Den eenen laat Gy liggen en den ande ren neemt Gy op, beiden even diep ge zonken. Den Pharizeër gaat Gy voorby en den tollenaar raapt Gy op Gy 'aat U wel aan mjjne ziele niet onbetuigd, wat zal ik zeggen, in my is niets goeds, alles zonde. Gy wist Heere, wien Gij aansloegik val u niet tegeD, maar ik val myzelven tegen, dat is goed. Ik kan niets meer dan Gy door Uwe genade in my uitwerken wilt Waar is de dooding des vleesches door Uwen Geest? Versterkt Uwe ertenisse, die mat geworden is uit der hoogte. Het zyn immers Uwe kinderen. Is er dan geen balsem in Gilead Is er geen heel meester aldaar? Is Uw naam nietWon- deriyk, Raad, Sterke God, Vader der eeuwigheid, Vredevorst? Zyt Gy niet Meest matige westeiyke tot zuidwes- teiyken wind. Zwaar tot half bewolkte lucht. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. Toe nee plaatsen van Advertentiên niet afkomstig uit Zeeland, betref fende Handel en Ny verheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- en Baltenlandseh Advertentle-Bureas D, Y. ALTA, wsrrc,opgstraat 7678 Amsterdam. Zoo de Heere wil en zy leven, hopen onze geliefde Ouders SIMON MEIJERS en NEELTJE ADKIAANSE, öen 22 Augs. hunne 35-jarlge Echtver- Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Serooskerke (W.), Augustus 1912. OUDE KRULLEN, OUDE STRIKKEN, OUDE SLOTEN, OUDE BLOED KORALEN, alsook een groote keuze in NIEUW GOUD en ZILVER, vindt men bij HU W ELIJKSRAARTEN Birma de Jonge-V'erwest Gou «oop 7 Jaren 2 Gemeten 33ys Roeden met reeht van scheuren, bij den Prooischen weg, gem. Vrouwe polder, nabij Middelburg, in pacht tot 1 Nov. 1912, bij Sen heer VAN DE PUTTE, Nadorst. Alsmede: 502 vierkante Meter 38Va Hoeden (Bouwterrein), aan den Ouden Vlissingscben weg, bij Oost-Souburg. Adres: A. PLUIJMERS, Seis- singel R 197, Middelburg. eene groote partij in verschillende soorten. Westkapelle. wonderiyk In alle Uwe werken en wegen? Is Uwe hand en arm veikort, dat Gy niet zoudt kunnen verlossen P Zyt Gy niet gisteren en heden dezelfde in dei- eeuwigheid? Rommelen Uwe ingewan den niet van barmhartigheid Uit deze aanhalingen biykt, welk een bidder Ledeboer was. Persooniyke noo- deD, de behoeften der kerk, de nooden van land en volk wist hy te klagen aan den Heere met woorden waaruit de zalving des Heiligen Geestes te proeven en te smaken was. Het ver wondert ons niet, dat er van dezen bidder kracht uitging. Men gevoelde onder zyn gebed, dat zyne ziel tot den God der goden opgeheven was en dat hy door het geloof zich in de onmiddeliyke tegenwoordigheid Gods stelde. Zoo biykt uit alles, dat de predikant van Benthuizen een man was vol des Heiligen Geestes. En als herder en leeraar, én in zyn huiseiyk leven was hy een voorbeeld. Gaarne vergeet men zyne zoDderliDge manieren, als men let op den y ver en de trouw, door hem in het werk des Heeren betoond. Hy gevoelde zich altoos „ambassadeur van het hemelhof", en hy is voor zeer velen tot eeuwigen zegen geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 3