No. 268 1912 Donderdag' 15 Augustus 26e Jaargang. NIEUWSBLAD I00R ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Het vrije huwelijk. F. P. D'HUIJ, te Middelburg'. PRIJS DER ADVERTENTIËN BIHNEKLAHD. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN In de geruchtmakende zaak van den sociaal-democraat Sneevliet is door zyn sociaal-democratische tegenstanders een element in het debat gebracht, hetwelk door den heer F. Wibaut, een der leiders van de S. D. A. P., wordt gewraakt, Men kent de geschiedenis. Sneevliet is spoorwegambtenaar geweest, doch wegens brutaal geschrijf buiten betrek king geraakt, en tot bezoldigd ambtenaar van de Vereeniging van Spoor- en Tram wegarbeiders gepromoveerd. wyi hy van de S. D. A. P. tot de S. D. P. over ging, werd hy door de sociaal democraten ver volgd, die hem ontzetten uit zyn ambt van redacteur van 't orgaan der Spoor wegmannen, doch, by monde van Troel stra nu ook in zjjn bezoldigd ambtenaar schap bedreigd wordt. Enkele sociaal-democraten die in dit onedel pogen den heer Troelstra steunen, hebben er nu ook bijgesleept de beschul diging dat Sneevliet aan vrije liefde* doet, reeds meermalen een vrouw had, en op 't oogehblik de gade van zijn vriend die hem tydens een langdurige ziekte gastvry heid verleend had, als ^huisvrouw» tot zich genomen heeft. Tegen dit openbaar maken van Snee- vliets misdrijf komt Wibaut op. Hjj acht dat een ongeoorloofd ingrijpen in 's mans particuliere zaken. En knoopt er en pas sant een verheerlijking van het >vrjje huwelijk* aan vast. Terecht wordt in de rechtsche pers tegen de consekwentie van de revolutio naire opvatting omtrent het huwelijk, gelijk deze by dezen sociaal-democraat tot uiting kwam, protest aangeteekend. Wibauts duivelsche leer op dit punt behoort niet anders dan met al de ver achting die ze verdient te worden af gewezen. Maar niet zonder daarby te bedenken dat hetgeen de socialist leert, reeds jaren te i oren door den staatsman-filosoof mr. S. van Houten, vry-Liberaal is gepredikt, en nog in 1910 in zyn Staatkundigen Brief van Maart, als het echte is aan bevolen. Minister Regout heeft een wetsontwerp ingediend hetweik de listige kunstgrepen onmogeiyk maakt die thans by echt scheidingsprocessen worden aangewend. In 1910 was dit reeds door zyn voor ganger geschied. Thans bracht minister Regout hetzelfde wetsontwerp, doch nu gewyziga, ter tafel. Met welk gevolg? Dat reeds toen door oud minister v. Houten geschreven werd dat het tyd werd om het »vrye huweiyk* iD te voeren, »om de vrydenkende elementen dei be volking te bevryden van den deuk, dien de voor hen niet passende opvattingen der Roomsche Kerk ten aanzien van huweiyk en vrouwenrecht langs den weg onzer burgeriyke wetgeving op hen uit oefenen*. Mr. Van Houten heeft in dat artikel den weg gewezen waarlangs men tot dat vrjje huweiyk komen kan, en den inhoud van een soort huwelykscontract aangegeven, dat men dan zou kunnen sluiten. Met andere woorden de jongelui opge wekt om niet te trouwen voor de wet, doch zoo maar saam te gaan l8ven ge- ïyk de apen en andere dieren. »Dan heeft men immers wat men begeert.* Dan is de vrouw niet tot gehoorzaam heid verplicht, en kan men elk oogenblik, als men wil, van elkander af. Wanneer men derhalve de goddeiooze theorie der vrye liefde verwerpt wanneer Wibaut ze leert, veroordeelt men tegeiy k maar die van Van HouteD, want die is net eender. De leer van den vry-Liberaal is op dit punt al even »paganistisch« als die van den socialist. - 14 Aug 1Qj2 Het socialistisch gevaar. Elke tyd heeft zyn gevaar. Het gevaar van thans is het socialisme. Dat socialisme beteekent als theorie I niets. WeteDschappelijk beschouwt is het een dwaasheid. Er komt nooit wat van. Het socialisme is het beste bewys, dat niet de logica en het nuchter redebeleid de weield regeeren. De kracht van bet theoretisch, o zoo zwakke socialisme zit in den tydstroom. Die is materialistisch, op eigen voordeel en genot bedacht. En die materialistische tendens van onzen tyd vindt thans eenige bevrediging in de prediking van den klassenstryd en het najagen van aardsch goed. Zelfs onze Christenmannen dreigt deze tydstroom mede te sleepen. Zy worden dan geen sociaal-democraten. Maar hun hart voedt toch socialistische sympathiën. Voor deD eisch der beginselen hebben ze nu al heel weinig ooren. Wat heb-je nu in vredesnaam aan beginselen, zoo zeggen ze. Daar kunt ge toch niet van eren? Het blijft onze roeping tegen dezen tydgeest, die straks wel weer voorby gaat, als de ontnuchtering komt, maar die nu desniettemin ook voor velen onzer gevaariyk ls, in te gaan en het volk voor te houden, dat het te stryden heeft nist eenzydig voor zichzelf, maar voor de eere Gods en het welzyn der gaDSche maatschappy. Een gezond en frisch opkomen voor eigen belangen is daarby niet uitgesloten. Integendeel. Het zit er in. Maar het vindt zyn grens in liefde tot God en tot den naaste. Zeeuwsche Crt. Ook de roomsch-katholieken zeiven klagen over het drankgevaar in het Zuiden. Naar aanleiding van het te Roermond gehouden anti-Biercongres schryft de Nieuwe Tilburgsche Courant (geredigeerd door het Kamerlid Arts (oud-Zouaafj) het volgende „In Limburg is het erg maar' in onze eigen provincie is men dapper in de weer om Limburg naby te streven. Er zyn hier ook al 4144 bierhuizen zoowat één drankhuis op 83 inwoners. In een enkele gemeente (Putte) zelfs een op de 21. Daarom hebben de Bosscheen Breda- scfae Katholieke drankweervereenigingen ook een adres aan den minister gericht en dat Dinsdag ter teekening aan leden en vrienden voorgehouden. By dat adres is een statistiek gevoegd over de drankbuizen in de provincie Noord-Brabant. Daarin kan men lezen hoeveel drankhuizen in iedere gemeente aanwezig waren op 31 December 1910 en op hoeveel inwoners een drankhuis werd gevonden. „Ik hebmy diep geschaamd", riep het Statenlid, de heer Spitzen, de bekende drankweerkampioen uit Ginneken, in de vergadering van Kruisveibond en Maria- en Anna-vereeniging, uit. „Ik heb my diep geschaamd, toen ik die cyfers las". En waarom schaamde zich deze Ka tholieke voorvechter? Omdat men in die statistiek juist kan zien welke de Protestantsche Gemeenten zyn daar drinkt men zooveel minder, dat de drankhuizen er in normaal aantal aanwezig zyn, d.w.z. zooals datbehooriyk is, doeh verder niet. Tetwijl in geheel Noord-Brabant op de 83 inwoners één drankhuis wordt gevonden, kent Almkerk er een op de 421, Herpt een op de 225, Sprang op de 602, Veen op de 231, Werken op de 231, Werkendam op de 205, Woudrichem op de 221, Wyk op de 285. Beschamend voor ons Katholieken De heer Spitzen had wel geiyk. En moet dat nu zoo biy ven Of zyn er nog veel menschen onder ons, die aan de Katholieke zaak verplicht zyn het offer van onthouding en afschaf fing te stellen om de zwakke broeders te brengen op den goeden weg?" Treffend. Juist een jaar geleden by gelegenheid van de aroning van Koning George van Engeland, deed zich het volgende voor. De Prins van Wales (spreek uit Weels) oudste zoon des Konings is de eerste, die na de kroning en zalving den Koning moet huldigen. Hy moet zelf in vol ornaat den troon Daderen, op de treden knielen en zeggen «Ik ben uw vasal. Ik betuig U hulde en trouw tegen alles en iedereen." Maar den Prins van Wales, nauweiyks zeventien jaar, was het oogenblik te machtig. Men beduidde hem met moeite dat hy gaan moest en neder- knielen. Maar toen had hy de sacramenteele formule glad vergeten en alles vergeten behalve dat zyn Vader daar stond. En zonder iets te zeggen vloog hy den Koning om den hals en weende. George V boog zich over zyn zoon en kuste hem. Waarschyniyk heeft toen de eene of andere opperhofgrootmeester het wyze hoofd geschud. Zulk eene overtreding van de etiquette en van 't ceremonieel Maar dit schynt ons het treffendste oogenblik van de geheele plechtigheid. Het was niet vorsteiyk, maar echt men- scheiyk. Dat is meer. van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Deurwaarders-examen. In overleg en samenwerking m6t de Vereeniging van Deurwaarders by de verschillende reehts- collegiën in Nederland is door den Bond van Procureurs- en Deurwaardersklerken een examen voor den candidaat-deur- waarder in het leven geroepen. De sa menstelling der examen-commissie ten spoedig tegemoet gezien worden. In den zomer van 1913 zal het eerste bonds- examen worden afgenomen. Rijksarchief in Zeeland. In den 34sten bundel van de dezer dagen ver schenen archiefverslagen wordt het vol gende meegedeeld omtrent het Ryksar- chief in ZeelandDe nieuwbenoemde archivaris dr. K Heeringa heeft zich begrypsiyker wyze eerst op de hoogte moeten stellen van de verschillende be- standdeelen van het depot en van de vordering der deelen van het depot en van de vordering der inventarisatie. De archivaris schynt na het vele beiangryke door zyn ambtsvoorganger aan het Zeeuwsche archief tot stand gebracht, zich voornamelijk aanvankelijk te zullen bezighouden met het archief van den landdrost en van de Staten en Raden. Na eerst een voorloopig schriftery van laatstgenoemd archief gemaakt te heb ben, heeft de archivaris zich vertrouwd gemaakt met het karakter der regeering. Hieromtrent wordt een uitvoerig zeer belangwekkend relaas gegeven, hetwelk een groot deel van het verslag vult. Behalve eenige aanwinsten, die af zonderlijk vermeld worden, is het no tarieel archief van Middelburg en Zierik- zee het voornaamste, dat als aanwinst geboekt kan worden. Deze archieven werden voorloopig geïnventariseerd. Het gemeentebestuur van Hulst, dat eerst nalatig was gebleven in de overgave der notarieele protokollen, heeft ook thans grootendeels aan zyn verplichting vol daan. Opruien in het leger. Onder dit opschrift schryft men aan Het Gentrum: Schiedam. „De heele pers lacht om de cchiedam- „sche politie-verordeniDg. De verliefden „mogen niet meer in 't gras zitten of ze „moeten dat gras eerst thuis laten bren- „gen. En de stumperds, ze| scharrelen nu „reeds op de daken, en straks wie weet „waarLiefde zoekt list en „reken maar", „dat ze die vindt ook. »Maar.... Ik vertel u nu eigeniyk „geen nieuwtje. U wist dat alles. Maar „wat u niet wist, is dat een comman- „deerende officier Schiedam al lang voor- „uit was 1 Die had n.m. zyn ongehuwde „onderofficieren- verzameld en hen gewe- „zen op het ongepaste en onderofficieren- „stand-omlaag halende van het in 't gras „zitten met een meisje. Ed toen een ser- „geant hierop iets in 't midden wilde „brengen, werd hem dit niet toegestaan. „Er was geen debat. „Dat was onderoffleiersstand ver heffend Het Fort. „Ach, ik behoef het niet meer te be »scbryven, het fort, het beruchte fort. „Hoevelen reeds vóór mjj hebben te dezer „plaatse aan hun ergernis lucht gegeven. „En wie kent tegenwoordig fort 13 niet „Verleden jaar schreef, naar ik meen, „Argus over dit onderofficiersstand-pas- „send verbiyf. Eu men dacht dat het ge holpen had, althans een volgende cursus »Togeerde elders »Maar ziet, de extra-scherm cursianen „(de heeren die een maand hier zyn om „volgens de n euws methode te leeren „schermen) zyn weer ingepakt op het „tort Neen, 't lust my niet hier verder „op in te gaaD. „Wanneer ge in m(jn Residentie komt, „marcheert dan, militaire lezer, naar de „kazerne van het Haagsche voetvolk en „vraagt Daar zaal 13. „Gaat dan zien. Gaat dan zien. „Ziet en overtuigt u wat men voor u „gereserveerd houdt. En berekent dan de „mate van achtingdie u toegedragen „wordt „En terwyi nn de fabrikant zjjn beer- „ïyk buiten betrekt of zieltochtjes gaat „maken op de meren, ploeteren zyn arme „sleebtbetaalde arbeiders van den vroe gen morgan tot den avond in de ondra gelijke hitte der fabriek, by het gestamp „en geratel der machines of bij den gloed „en den smook der ovens, terwyi de „vrouwen en kinderen der ryken licht, „lucht en leven halen aan het strand of „uit de bergen, biyft de arbeidersvrouw „steeds gebukt gaan onder den last der „meest afmattende zorgen, moet zy zich „eiken dag kwellen om van ééo dubbel tje verdienste voor twee dubbeltjes te „koopeD, en biyven hare kindereD de „duffe lucht der kleine woning of de vun- „zige dampen der benauwde stegen in- „ademen. „Myne vrienden, let op deze tegen stellingen in het maatschappeiyk leven, „verlies dit nimmer uit het oog, wan- „ueer uwe taak en uwe plicht u roepen." Bovenstaande drie stukjes worden aan getroffen in Het Volk natuuriyk, zult ge zeggen, geachte lezer. Misgeraden in het ,;Algemeeen Hilitair Weekblad, orgaan van „Ons be lang", neutrale (11) Vereeniging van On derofficieren, enz. Op dergelijke roode wyze worden helaas onze onderofficieren voorgelicht 1 't Is meer dan erg Is het wonder dat de Minister van Oorlog sprekend over die vereeniging, zegt in zyne Memorie van Antwoord, „dat voor een belangrijk deel haar op treden zyne instemming niet heeft." P Voor een groot deel is dat m.i. te dan ken aan dergeiyke stukjes. 't Is letteriyk opruiën B. Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog heeft een regeling getroffen betreffende de opkomst voor herhalings oefeningen der militie, behoorende tot de lichtingen 1906 tot en met 1917, be nevens eene bepaling gemaakt omtrent den overgang naar de landweer der ge noemde lichtingen. Heb blykt, dat voor herhalingsoefeningen zullen worden op geroepen in het jaar 1913 de lichtingen 1907 en 1908 voor 26 dagen. Zy, die be- hooren tot de regimenten infanterie, 1, 2, 5, 8, 9 en 11 voor 20 dagenzy, die i behooren tot de 4de compagnie wielry- ders voor 19 dagen. In het jaar 1913 de 1 lichting 1906 voor 11 dagen. In het jaar 1914 de lichtingen 19u7 en 1908 voor 11 dagen Zy, die behooren tot de regi menten infanterie 1, 2, 5, 8, 9 en 11 en tot de viermaanders van de 2de comp. wielrijders, zullen van deze opkomst zyn vrygesteld, evenals de 4 maanders der lichting 1908, behoorende tot de 4de compagnie wielryderseen en ander in verband met het verlengde verbiyf voor herhalingsoefeningen in het najaar van 1911. In het najaar 1914 de lichtingen 1909 en 1910 voor 26 dagen. In het jaar 1915 de lichtingen 1909 voor 11 dageD, 1911 voor 26 dagen en 1912 voor 28 dagen. In het jaar 1916 de lichting 19i0 vcor 11 dagen, en de lich ting 1913 voor 28 dagen. In het jaar 1917 de lichting 1911 voor 11 dagen, de lichting 1912 voor 21 dagen en de lichting 1911 voor 28 dagen. In het jaar 1918 de lichting 1913 voor 21 dagen en de lichting 1915 voor 28 dagen. In het jaar 1919 de lichting 1914 voor 21 dagen, en de lich ting 191.6 voor 28 dagen. In het jaar 1920 de lichting 1915 voor 21 dagan, en de lichting 1917 voor 28 dagen. In het jaar 1921 de lichting 1916 voor 21 dagen, en in 1922 de lichting 1917 voor 21 dagen. De datum van overgang naar de land weer dier lichtingen is bepaald op 1 Augustus van het jaar en wel voor de lichting 1905 in 1918, 1906 in 1914,1907 en 1908 in 1915, 1909 in 19:6, 1910 in 1917, 1911 en 1912 in 1918,1913 in 1919, 1914 in 1920, 1915 in 1921,1916 in 1922 en 1917 in 1923. Jubileum-fonds. Vanwege den Bond van Jong.-Vereenigingen op Gereform. grondslag in Nederland, die het volgend jaar zijn zilveren jubilé viert, wordt een jubileum-fords gevormd. Als lid der jubilé-commissie is o.a. benoemd voor de provincie Zeeland de heer J. P. Kogelen. wm moTuren. Het komt herhaaldeiyk voor, dat aanvragen eü brieven, dienstzaken be treffende, in plaats van aan den heer Commissaris der Koningin zonder nadere toevoeging, aan het persooniyk adres van den heer mr. H. J. Dyckmeester worden gericht. Daai vertraging in de afdoening daarvan het gevolg kan zyn, wordt de aandacht van beianghebben, voor zooveel noodig, hierop gevestigd. Middelburg. Programma der carillon- bespeling op Donderdag 15 Augustus van 12 tot 12.151. Duo, 2. Séiénade, beide uit de opera „Don Juan", Mozartvan 12.15 tot 12.303. Rondo all' orgarese Haydn 4. Landler op 18, Schubertvan 12.30 tot 12.455. Fantaisie-Tyrolienne Cursch-Bühren 6. Andante en Variatie, Wagenaar; van 12.45tot l uur: 7.Arie des Figaro uit „Die Hocbzeit des Figaro" Mozart; 8. Gavotte, Morks. does. Benoemd tot bewaarder 3e klasse in de strafgevangenis alhier de heer B. J. Vermeulen, Marechaussee te Breda tegen 1 Sept. a.s. Vlisslngen. De heer Chr. Berckmans alhier is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot chef van weg en werken by de electrische tram te Antwerpen. Af. C. Vlissingen. De heer K. Schraver, ma chinist aan boord van het loods transport vaartuig „Coertzen", wordt 1 Nov., a.s. gepensioneerd en vervangen door den heer J. K. S. Schönlau, in geiyke betrek king op een der vuurschepen, IC. C. Ylissïngen. De kolonel Collette, com mandant van het 3a reg. inf., vergezeld van den Kapitein van Weeren, hield gisteren een inspectie over het 4e batal jon alhier en is per trein van 4.50 uur n.m. weder naar Bergen-op-Zoom ver trokken. Vlissingen. Op de secretarie alhier is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1