No. 267 1912 Woens<1 m 14 Augustus christelijk- NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND 26e Jaargang. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWESTj te Goes F. P. D'HUÏJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rumor in c&sa. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. Ruzie in de hut. De Nederlandscha Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft het te kwaad gekregen met de S. D. A. P., Het Volk, Troelstra, het Ned. "Vakverbond enz. ten gevolge van den overgang van haar bezoldigd ambtenaar Sneevliet van de S. D. A. P. naar d8 S. D. P. Tegen Sneevliet die ook voorzitter en redacteur van dez8 spoorwegvereeniging is, trokken de leiders der S. D. A. P. terstond met groote felheid te velde. Zij meenden dat een man van de S. D. P. niet de leiding mocht hebben van de vereeniging die zoo nauw verknocht is aan de S. D. A. P. en ook velve staat op den bodem van den klassenstrijd. En zoo raakte Sneevliet voorzitter uit. Maar, dat vinden zyn tegenstanders niet ge noeg, nu willen zij hem ook als bezoldigd ambtenaar der Spoor- en Tramwegver- eeniging afzetten, hem derhalve in zijn brooa treffen. En hiertegen nu komen hjj zelf en departygenooten Wibautenv. d. Goes op. Bjj zelf, dat laat zich begrijpen. De man komt voor zijn boterham op. Maar nu stelt Het Volk hem daarvoor aan de kaak als aspirant naar het vrijwillig martelaarschap. Andere partij gen ooten stelden den af vallige voor als een echtbreker. Hi) had namelijk lijdens de ziekte zijner vrouw in den kost gelegen by een vriend wien hjj tot belooning diens vrouw ont futselde, zoodat hij nu, met verwaarloo- zing zijner eigen vrouw, met de vrouw van zijn vriend als waren zij nu man en vrouw leeft. Over de publiceericg van dezen gruwel is „pgn," Wibaut nu weer niet te spre ken, A-en moet, zoo zegt. hij, een ieder vrij laten in zjjn privaat leven. "Wie voor de vrije liefde is, moet even vry zjjn als hjj die nog aan den stadhuisband hecht, wjjl beiden even braaf zijn, In meeting en geschrift is voorts de renegaat geteekend, en zoo is een drijf jacht tegen hem op 't touw gezet, waar aan nu de heer v. d. Goes een scherp protest wijdt, in het Weekblad dat als by blad van Het Volk wordt uitgegeven. Vooral Het Volk zelf moet het bij dezen „Marxist" ontgelden. By herinnert aan den regel dat beide organisaties onaf hankeiyk voor elkander over hare inwendige aangelegenheden beslissen, een regel waarvan, blykens den feilen strijd tegen den nu afgezetten voorzitter-redacteur der Ned. Ver. van Nea. Spoor- en Tramwegpersoneel, wordt afgeweken. Met name ook door Troel- »tra en Vliegen. De voorzitter van onz8 Kamerfractie en de redactie van ons hoofdorgaan, om den staatkundigen tegenstander te raken waar zy hem konden treflen, hebben den gehaten S. D. P.-man den verfoeiden „Tribunist", vervolgd tot op het neutrale terrein der vakorga nisatie en geen middelen ontzien om kern te stooten uit de plaats welke hjj daar bjj de leiding innam. Deze daad van partygenooten in hun functie, die een aanslag is op de zelfstandig heid van de vakvereeniging, kunnen wy niet zonder protest laten voorbij gaan. En wjj vinden een reden te meer om zonder omwegen daarover oüze meenmg te zeggen, als wy bedenken door welke motieven onze partyge nooten zich biykbaar lieten beheer- schen. Hier heeft het droevige gevolg van de tweedracht onder de Neier- landscbe sociaal democraten zich op de pyniyksta manier doen gevoelen. In Sneevliet is de afgescheidene de tegenstander aangevallen. Of het ge beurde in de vergadering te Amster dam een overwinning van de andere party beteekent, moet nog blijken. Doch zooveel is zeker, dat de hem toegebrachte slag van zjjn politieke vjjandsn afkomstig was. Gedreven door een sektarische -tucht van onverdraagzaamheid, die nu een maal uit alle oneenigheid onder geest verwanten en vroegere medestanders opvlamt, hebben zy den tot dusver gevolgden regel in onze verhouding tot de vakvereeniging geschonden. M.en ziet het voor de zooveelste keer met de uitwerping van de „Trifcune"- menschen, zelfs met het mislukken van hun poging om een eigeD party te vormen, was net laatste woord in de geschiedenis van onze inwendige verdeeldheden geonszins gesproken. Mogen voorloopig Wynkoop c.s. weinig te vreezen zyn, er is een kwaad in onzen eigen boezem geboren, dat voort gaat met ons te deren, wy moeten by de dageiyksche triomfen over onze vroegeie vrienden, nog de overwinning voegen behaald op ons zelven. De ze gepraal op dien Sneevliet bevochten, iy kt al te zeer op een zedeiyke neder laag. Een clubje scheurmakers en tweedrachtzoekers noemde Troelstra in „Het Volk" nog onlangs de groep, waarbij Sneevliet zich heeft gevoegd. Het zal wel zoo zyn, nu. Maar heb ben wy, vertegenwoordigers van de S. D. A. P., het recht anderen aldus te biarneeren, zoolang wy, da zooveel grootere en sterkere, de door de bour geoisie gevreesde en door de arbeiders klasse als de hare erkende party, ons nog schuldig maken aan het onedele en onverstandige dryveD, dat niet op houdt haar slachtoffers te zoeken? Na een kort overzicht van de oorzaak van het geschil te hebben gegeven en ook zyn oordeel daarover te hebben ge zegd, vervolgt de heer Van der Goes: Tot welk uiterste de broedertwist kan doen vervallen, leert ons de po lemiek in de vergadering te Amster dam door ons dagblad voortgezet. Niet tevreden met bet resultaat dier vergadering, die wel is waar Sneevliet als voorzitter-redacteur maar niet als ambtenaar zag verdwyn en, zoodat nu, o gruweltwee leden van de S. D. P. op het bureau van de Spoorwegveree niging gezeten zyn, heeft de redactie onmiödeliyk te kennen gegeven, dat, volgens haar, ook hierin verandering zou moeten komen. Zij veroorloofde zich deze verdere inmenging onder op merking, dat deze „paar personen in felle oppositie staan tegenover de meerderheid der organisatie". Met deze „twee" worden bedoeld Snee vliet en Nathans, want deze laatste is ook van de S. D. P. en dat is den leiders van de S. D. A. P. nu een dubbele doorn in 't oog. Deze twee hebben dan ook tot de partygenooten een circulaire gericht, waarin zy tegen den aanslag van Het Volk op hun broodwinning protesteeren. Een protest dat, naar v. d. Goes aantoont en wraakt, door Het Volk met scheld woorden en kleineeringen is beantwoord. De repliek van de redactie in het nummer van Dinsdag (30 Juli) laat alles achter zich, wat in dez8 zaak is voorgevallen. Terwyi zoo goed als geen melding wordt gemaakt van de wer kelijke strekking van het vlugschrift, zien de lezers een verbysterende" stort vloed van booze woorden over de beide onderteekepaars uitgestort, die het „op- zetteiyk op hun ontslag toeleggen en tegeiyk de martelaarskroon gereed maken" niets minder dan het om gekeerde van de bedoelingeen protest tegen de voortgezette poging om hen in hun vereeniging geheel on mogeiyk te maken. De eigenlyke, zakeiyke in houd van het stuk wordt als „piet luttige onzin" en „hysterisch gekrjjsch" op zy geschoven. De schrijver acht hier het welzjjn der spoorwegvereeniging door „onverant woordelijke drijvers bedreigd". Zyn gezaghebbend woord scbynt inge slagen want al dadeljjk grepen bekwame handlangers van Het Volk naar de pen om Het Volk te hulp te komen. Maar zy maakten er de zaak niet beier om. De heele correspondentie overnemen gaat niet, daarvoor is de zaak der socia listische ruzie ons niet belangrijk genoeg. Maar het schryven van den secretaris van het Ned. Vakverbond, het Amster- damsche gemeenteraadslid Jan v. d. Tempel verdient onze aandacht wel. Deze sehryft onder meer: De moderne vakbeweging staat vier kant op den grondslag van den klassen strijd zy is uitgesproken anti-kapita listisch. Voor haar is er verband, eer bied in den siryd, welke door het proletariaat op verschillend terrein politiek-, vak-, coöperatief terrein wordt gevoerd. Er zyn tal van redenen, afdoende redenen, ontleend aan het klassebelang zelve, dia er toe nopen den strjjd op deze onderscheidene ter reinen te doeB voeren door afzonder lijke, elk voor zich zelfstandige orga nisatie. Maar, wel verre dat deze onder scheidene organisaties vreemd of zelfs maar onverschillig tegenover elkander zouden staan, gevoelen zy zien, krach tens oorsprong en roeping, onderling ten nauwste verwant. Elke organisatie moge eigen taak vervuilen, eigen doel najagen, diep in haar leeft toch de wetenschap, dat ten slott» aller streven gaat naar hetzelfde doel machtsvorming en alzijdige verheffing van het proleta riaat, en dat men ter bereiking van dat doel op wederzydschen s eun is aangewezen. Politieke- en vakorganisa tie van het proletariaat vullen elkander aan, Zonder krachtige vakbeweging op modernen grondslag heeft de poli tieke organisatie spoedig de grens van baar kunnen en daarmede van haar invloed bereikt; eene beginselvaste, levenskrachtige politieke organisatie van het proletariaat is voorwaarde voor de duurzame, gezonde ontwikkeling der moderne vakbeweging. Zy hebben elkander noodig. eer of minde opzet- teiyk bevorderen zij elkanders ont wikkeling. Slechts by eenhe'd van op treden der beide legers kan op elk gewichtig moment het proletariaat zyn volle kracht ontplooien tegenover den gemeenschappelyken vyand. Beider levensbelang gebiedt hun schouder aan schouder te staan. Zoo is de verhouding van solid aiiteit tusschen de politieke organisatie van het proletariaat en de moderne vakbeweging eene van nat uur lijken aarden hst niet-formeele verbond, tusschen beiden aangegaan, is gericht tegen de gansche burgeriyke were ld. Dat het N. V. V. niet politiek-neu- traal is, dat het staat in eene verhou ding van solidariteit tot de S. D. A. P., is steeds roDöweg uitgesproken en er is steeds openiyk naar gehandeld. De redaktaur van de Vakbeweging heeft het by herhaling op zeer krasse wyze betoogd in het officieele orgaan van het N. V. V. en steeds de algemeene vergaderingen bewezen het met volledige instemming van het Verbond. De schry^er van deze artikelen heeft de opvatting, hier voorgedragen, in- dertyd breedvoerig ontwikkeld in zyn werk over „Oe Nederlandsche Vakbe weging en haar toekomst" het vond in de kringen der moderne vakbewe ging slechts instemming geen woord van kritiek. En elke dag by kans van het bestaan van het N. V. V. heeft opnieuw het bewys geleverd, dat het Verbond tegenover de S. D. A. P. als de erkende politieke organisatie van het proletariaat, ganseb an dei s staat dan tegenover elke andere politieke party. Lees nu deze uitlatingen eens aan dachtig De moderne vakbeweging op den grondslag van den klassenstrydis anti-kapitalismeDit geldt op politiek-, vak en coöperatief terrein. En de ver schillende organisaties voelen zich als zoodanig eenEén in 't doelmachts vorming en alzydige verheffing van het proletariaat. De politiek moet steun hebben van de vakorganisatie, anders kan zij niets doenEn die verhouding is er eene van natuurlijken aard! En het N. V. V. is sociaal democraat! Dit heeft men dan toch als vrucht van de ruzie onder de sociaal democra tische broederen te boeken, dat men nu precies weet wat de neutrale vakorga nisatie is en beoogt. Zoodat dan nu gelogenstraft is de on ware bewering dat er voor alle werk lieden, ook voor d8n Christenwerkman plaats is in deze „moderne vakbeweging". Trouwens de heer Sneevliet, de uit zyn betrekking gestemde voorzitter van de N. V. So. en Tr. Personeel, erkent 't zeif dat „het nu inderdaad eenleugen is, dat ieder spoor- en tramman lid van het Vakverbond kan zijn". Zoo heeft ny den leugenaars den mond gestopt en den oanoozelen de oogen geopend. Doch ook zonder zyn zeggen weet men het het nu. De heer v. Tempel heeft misschien zyn neus voor by gepraatmaar het feit blijft dan toch geconstateerd dat wie niet is sociaal democr. at, in die bewe ging, a's minderwaardig of onbetrouw baar, wordt terzyde gehouden hy vormt er kern niet van I Het Volk zelf heeft zich in een zacht moedig stuk, dat wil zeggen een stuit zonder sch idwoorden, en daarom ook niet pakkend, tegeD v. d. Goes erweerd, zonder echter zyn naam te noemen. Het blad houdt vol dat de quaestie door Sneevliet zelf is opgeblazen, dat hy dingt naar het „vrjjwillig martelaarschap", en dat zpn verwydering als ambtenaar noodzakeiy< is, omdat hy is „een S. D. P.-sche seheui maker." Voor wie buiten deze quaestie staan, kan niet alles duideiyk zyn; maar dit eene zullen zy wei zien dat er in cieS. D. A. P. ook wel hard over vrijheid, geiykheid en broederschap geschetterd wordt, maar de slaverny, ongelijkheid en broederbaat er nog welig tieren dat de doodstraf, „de beul", de ge loofsvervolging er met een doodeiyken haat gehaat worden, doch als 't noodig geacht wordt de doodstraf er nog wel degeiyk in eere is, en het beulswerk gaarne door de leiders wordt verricht; en eindeiyk dat er van de bewering wy z^n -de arbeidersparty, by ons is't het leventje, heelwat af kan. Waarheid schynt er ons tenminste al hebl weinigin. 13 Aug. 1912. In 't geheel niet. Het wordt door organen van de over- zyde voorgesteld, alsof de anti revolutio naire party het volgend jaar tort et a travers da overwinning wil behalen. Zy zou zich di8p ongelukkig voelen, als de coalitie het moest afleggen tegen de linksche concentratie. Van deze voorsteling nu is niets waar. We erkennen hetwe zullen stryden met alle macht. Maar indien bet God belieft ons een nederlaag te bereiden, dan zal geen oogenblik ook maar ont moediging over onze gelederen komen. Wy zullen dat beschouwen als een tee- ken, dat het goed voor ons is, weer eens minderheid te zyn en ons in onze be ginselen te sterken. Men vergeet al te zeer, dat wy niet een stryd voeren om ons zelven. Het doel van onzen stryd gaat hooger uit. En de zaak, die wy voorstaan is er niet een van een paar jaar, of zelfs van een eeuw. En daarom, wat God ons toeschikt, wy zullen het dankbaar uit Zyn hand aanvaarden, en inmiddels ons van top tot teen wapenen om den vyand met kracht te weerstaan. Zeeuwche Grt. r Het ontwerp Bakkerswet van mr. Aal- bers8 wordt Rechts vry gunstig ont vangen. Het patroonsverbod wordt vervangen door het verkoopverbod. Indien 't kon zagen wy gaarne 't ont werp met deze wyziging aangenomen. Alle argumenten, reeds vroeger in 't belang van een goede ontvangst van Talma's ontwerp aangevoerd, hier nog eens te herhalen, is gansch overbodig. Volgens de enquête, jaren geleden in gesteld van Regeeringswege naar de ar- beids- en rusttyden in onderscheidene badry ven zyn er nog ruim twaalfhonderd bedryven waar dertien uur of langer daags wordt gewerkt door dezelfde werk lieden; terwyi de nachtarbeid in het bak - kersbedryf regel is in nagenoeg alle ste den van eenige bateekenis, hetgeen toe gelicht werd door velerlei getuigschrif ten- Wy halen in de eerste plaats aan dut van den gryzen Jurgers, een parti culieren bakkersknech tvan c'rca 80 jaar te Leiden, die in 1890 voor de Com missie van Enquête verklaarde: „Neen, het bakkersbedryf is een aller- „treurigst en ellendig werk. Huiselijk „verkeer is daarby uitgesloten. Men is „vader en man, zonder het eigeniyk te „ztjn Ten tweede dat van Sluijter, oud 31 j ar, bakkersgezel aan de broodfabriek „Cares" te Amsterdam. Aan hem werd de vraag gedaan„Geeft de aard van den arbeid u aanleiding tot byzondere opmerkingen Waarop zyn antwoord luidde: „Zeer zeker, en wel in de eerste plaats de geheel onnoodige nachtarbeid. Daar door heeft een particuliere bakker nooit iets aan het familieleven op de fabrie ken, niet op alle, heeft men de eene week overdag, ae andere des nachts vry. Een particulier bakker komt enkel thuis om te slapen, voor de rest geen nieuws. Zijn kinderen ziet by alleen des Zondags, als hy voor een uur of wat thuis is. „Wanneer hy 's morgens in de week thuis komt, gaat hy dadeiyk naar bed, en als hy 's avonds weer naar zyn werk moet, liggen zijne kinderen gewooniyk reeds te slapen. Gaat hy om vyf uur reeds naar de fabriek, dan kan hij zyn kinderen ter sluiks nog even zienvan omgang met hen is echter geen sprake." Getuigenissen die met vele konden ver meerderd worden. Daarom biyft de bakkersknecht hopen dat, na de teleurstelling met't ontwerp- Talma opgedaan, nu de meerderheid zal gewonnen worden voor dat der zes Ka merleden. En wy steunen dat verlangen te meer, dewyi nu 't principieele bezwaar tegen het patroonsverbod is teniet gedaan. Wel worden nu veel minder belang hebbenden gebaat, doch geiyk alle grooce wetsontwerpen die ook niet in eenen konden wet worden, ga ook dit dan maar in tweeën naar het Staatsblad. Het is de tjjd der vacanties. Patroons die 't ïyen kunnen trekken er eens uitklerken, bedienden en mees terknechts krygen eenige dagen om beurten vry predikanten nemen eenige Zondagen rustonderwyzers sluiten drie weken of langer hun schoolop menige werkplaats wordt ook aan de knechts verlof gegund, met behoud van loon. Heerlyke vacantietyd. Maar vele van de hier straks genoem den hebben behalve hun jaariyks terug- keerende vacanties ook nog de Zater dagen geheel of gedeelteiyk vry. Dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1