Onderwijs. Kerknieuw** SPORT. KQLQSISN. Gemengde Berichten. BUITENLAND. Middelburg. Het Middelburgsch Mu ziekkorps (dir. Jan Morks) zal een mu ziekuitvoering geven op Vrijdag 16 Aug. des avonds te 8 uur op het Molenwater. Qoes. Op de aanbeveling ter benoe ming van een lid der commissie van toezicht lager onderwijs (vacature Burg- graaft) komen voor1. O. C Dunn, hoofd der Hervormde school, en 2. G. P. Buljze, plaatsverv. hoofd Christ, school. Goes. Woensdag a.s. hoopt de har monie „Euphonia" bij gunstig weder een volksconcert te geven op de tent op de Groote Markt. De milicien-korporaal Van Dranen van de le comp. 2e bat.de milicien korporaals Wage, Keymel, De Nooljer, Bommeljé, Verbraak, Maas en de Thejje van de le comp. 4e bat., alsmede de mil. korps. Bal, De Kramer, Coppoolse, De Bruijcker, Vreeke en Dekker van de 3e comp. 4e bat. z(jn met ingang van 10 Aug. aangesteld tot milicien-sergeant te Vlissingen. VI. Crt. De milicien s?rgeant H. S., die se dert 11 Juli jl. te Vlissingen wordt ver mist, is Zaterdag als deserteur afgevoerd. VI. Crt. Heinkenszand. De arbeider S. had gisteren een wondje aan den voet, waar schijnlijk ontstaan door een speldeprik. De voet is tbans zoodanig opgezwollen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Souburg. Zaterdagmiddag had de koet sier L. D. het ongeluk met het paard te vallen, waarbij hij zoodanig zijn voet bezeerde, dat geneeskundige behandeling noodzakelijk werd geacht. Serooskerke (W.) Zaterdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Tegenwoor dig alle leden, één vacature, voorzitter de burgemeester. Ingekomen is het rap port van de opname der kas, die in orde bevonden is. De gemeenterekening over 1911 wordt vastgesteld op een bedrag f9617,94 in ontvangst, en f8879,72 ln uitgaaf, goed slot f 738,22. Dan wordt de gemeentebegrooting over 1913 overgelegd tot een bedrag van f8868,95. De factor voor den hoofdelljken omslag wordt ge bracht op i pCt., zjjnde pCt. meer dan op de vorige begrootiDg. -- Door Gedeputeerde Staten van Zee land is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt: a. in de Dames-, Anna Maria-en Vol kerpolders op Zaterdag 24 Augustus 1912 met zonsopgang, met uitsondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 28 September d. a. v. met zonsopgang; b. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Maandag 2 September 1912, met zonsopgang, met uitzondering van jacht op fazanten, welke op Maandag 30 September d. a. v. met zonsopgang wordt geopendc. in het overige deel der Provincie, op Maandag 2 September 1912, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Maandag 30 Septem ber 1912, met zonsopgang wordt geopend en dat voor de geheele Provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de slui ting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Het drietal voor dykbaas van den Vierbannenpolder, opgemaakt door het bestuur bestaat uitJ. J- Hanson, Haam stede, H. J. Barendsen, Serooskerke en H. J. Leendertse, Kamperland. M. C. BJj den dienst der dir. bel. enz. is benoemd met ingang van 1 September J. H. van de Putte tot rijksklerk 3e kl. ten kantore Schiedam (I. A.) (tyd.) thans part. klerk ten kantore Middelburg, en verplaatst met ingang van dien datum F. J. Kools van Aardenburg naar Huist. Coljjnsplaat. Benoemd tot tijdelijk opzichter by de uit te voeren haven werken alhier, de heer J. M. Leenhouis, van Haarlem. Als een by zonderheid deelt men aan de Tem. Crt. mede, dat by den heer J. Robyn, bakker te Hoek, een bos met aardappelen gerooid is, welke vier en tachtig stuks bevatte, waaronder 31 stuks eetaardappelen. Het geschenk, waarmee de leden der Ned. Herv. kerk te IJzendyke het 300-jarig bestaan der gemeente hopen te herdenken, zal vermoedeiyk bestaan in een derde koperen kroon voor de ver lichting, geheel geiyk aan de twee aan wezigen. M. C. Ierseke. In de Zaterdagavond in „Eben-Haëzer" gehouden algemeene ver gadering der werkmansvereenigiug „Een dracht maakt Macht' is tot voorzitter gekozen in de vacature M. van Stee Fzn. dhr C. de W itte en tot 2en secretaris dhr B. J. C. Poelman vacature C. Zweedyk. Ben voorstel om den aftredenden voor zitter een cadeau aan te bieden werd overeenkomstig het reglement verdaagt tot de volgende vergadering. ierseke. Tengevolge van een hevigen rukwind sloeg hier Zaterdagmiddag het tjaik-schip „Op Hoop van Zegen', schipper Lauret, omver. AangezieD het schip een groote opperlast vlas aan boord had, was het voor den schipper een gevaarvol oogenblik. De bemanning kon gelukkig worden gered door het ss. De Schelp, van de maatschappy Eendracht. N. B. C. Hoedekenskerke. Raadsvergadering van Vrydag j.l. Aanwezig 8 leden. Voor-* zitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering, daarna worden de Notulen gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat Wethouder Verbeek met kennisgeving afwezig is. Aan de orde is de vaststelling der gemeenterekening 1912. De daarvoor be noemde commissie brengt by monde van dhr. Walraven, rapport dienaan gaande uit, strekkende tot goedkeuring. Alleen vraagt de commissie inlichtingen aangaande de post voor schoolbehoef- ten, op welke wyze die besteld wor den, en of dan alles wel werkeiyk ge leverd wordt. De voorzitter antwoordt dat dit geschiedt op aanvraag formulie ren afgegeven door het hoofd der school, welke door den secretaris voor gezien worden geteekend en worden afgeteekend voor ontvangst door het hoofd der school. Daarna gaan ze weer terug aan den leverancier die ze by de rekening moet overleggen. De heer Walraven dankt voor de gegeven inlichtingen. De rekening wordt daarna voorloopig vastgesteld in ontvang op f24853.156 in uitgaaf op f24684.865, dus met een goed slot van f 168.29 waarby weth. Groenewege zich van stemming onthoudt. De voorzitter legt daarna over namens B. en W. de gemeentebegrooting voor; 1913 in ont vang en uitgaaf op f12234.326 met een post van f3600 voor H. O., zy ode f600, meer dan voor 1912. Zal worden ter visie gelegd en ter zyner tyd behandeld. By de daarop volgende rondvraag spreekt de wethouder Groenewege na mens den Raad en namens de burgery van Hoedekenskerke en Kwadendamme zyne deelneming uit in het door den Burgemeester geleden verlies van diens eenigen zoon. De voorzitter betuigt dhr. Groenewege daarvoor zyn diepgevoelden dank. De heer V.. d. Linde herinnert er aan, dat nog steeda de quaestie tusschen gemeentebestuur en polderbestuur han gende is in zake de overname der aard en zandwegen en vraagt of hieraan nu niet eens een einde gemaakt moet wor den. De voorzitter zegt dat B. en W. niet genegen zyn tot het aangaan van het contract dienaangaande, zooals het polderbestuur dat wenscht. Er is niets op tegen dat voorloopig nog maar eens aan te houden. Na nog eenige discussie dienaangaande, zegt de voorzitter de zaak by B. en W. nog eens te zullen bespre ken en te zien hoe tot een goed einde te komen. De vergadering gaat daarna over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting wordt deze daarop direct gesloten. Bruinisse. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering waren afwezig de hee- ren Elenbaas en De Koning. De voorzitter deelde mede,; dat het ontwerp van het te maken remmingwerk aan de havendam nog niet gereed is. Van Ged. Staten was ingekomen, goedkeuring der verordening regelende de jaarwedden van het onder- wyzend personeel, en van het raadsbe sluit, betreflende den aankoop van erf- pachtsrecht door verschillende personeD. In een schryven van den Minister van Waterstaat werd mededeeling gedaan, dat aan de gemeente voor herstel van den havendam een ryksbydrage groot f 19475 zal worden uitgekeerd. De gemeentere keniDg werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 95'j62,34 en in uitgaaf op f93987,65 zynde met een batig saldo van f 1073,69. De rekening van het Burgeriyk Armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op 2037,16, in uitgaaf op f 1927,46, alzoo een goed slot van f 109,70. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stem men besloten de gedempte Dee te verhu ren voor kermisterrein en tevens om een verordening te ontwerpen tegen het te snel ryden binnen de kom der ge meente. Arnerauiden. Reeds langen tyd heeft men alhier getracht de visschersbevol- king, vooral de vrouwen meer te doen verdienen n.l. door het pellen en inmaken van garnalen. Het onderzoek naar de toestanden in de Nederlandsche huisin dustrie heeft tot het volgende geleid. De inmakerij van garnalen heeft langen tyd te Arnemuiden gesukkeld. Tot dusver werd in de fabriek gepeld. Er is thans evenwel in het beheer en in de technische leiding eene verandering gekomen en men hoopt daardoor alle teleurstelling te boven te zyn. Met het oog op de groote armoede, die in een groot gedeelte der gezinnen heerscht, moet een eventueel slagen van dit bedryf van groot belang voor de bevolking geacht worden, die ook reeds tot het erwten lezen haar toevlucht heeft genomen. De gemeente Arnemuiden bestaat uit 448 gezinnen, waarby 77 van weduwen. Het pellen geschiedt alleen in visschersgezionen. Erwten lezen wordt tevens verricht door het landbouwende deel der bevolking. Voor den winter van 1911 waren van de 120 gezinnen, die zich aangemeld hadden 80 aangenomen om in huis te pellen, terwyi het pellen in de fabriek zou ge staakt worden. In de tweede helft van November hadden nog lang niet allen geregeld werk. De garnalen worden voor een groot gedeelte te Vlissingen aange bracht. Ook voor vischvrouwen en ven ters wordt door anderen in huis gepeld. Deze lieden hebben veelal abonnement op het spoor en gaan met hun waar naar de steden in Noord-Brabant, Gel derland en Limburgzy slaan ook visch in afkomstig uit IJmuiden. Ned. Hers. Kerk. Beroepen te Schildwolde J. Thyssen, te Kantenste Stolwyk H. A. Enklaar, te Hekelingen. Bedankt voor Maaitensdyk door Tb. G. C. Rappard, te Randwyk; voor Zutphen (als evangelist) door H. van Dyk, te Oosterhout. De heer C. J. L. Ruysch van Dug- teren, tot kort geleden predikant by de Nederd. Herv.'gemeente te Pretoria, vroe ger te Oosterland, ia benoemd tot onder- wyzer te Harrismith in den Vrystaat. Geref. Kerken. Aangenomen naar Culemborg door J. W. v. d. Bosch, te Noord Scharwoude. Bedankt voor Ter Apel door L. H. Duin, te Zweeloo. Na gistermorgen door ds. W. van 'tSant van Oostburg in het ambt te zyn bevestigd met de woorden van Zacharia 3:3—5, ving des n.m. de WelEerw. heer ds, G. R. Kempen zyn dienstwerk in de gemeente Schoon dyke aan met eene leer rede over Jeremia 421—6, Aan het einde der godsdienstoefening werd hy toege sproken door den WelEerw. heer ds. v. d. Vliet van St. Pancras. Staande werd daarop den nieuwen leeraar toegezongen Ps. 1214. Beide malen vulde eene groote schare het schoons kerkgebouw. De Zendingsdag der Geref. Kerken van Zeeland zal dit jaar den Hen Sep tember worden gehouden op een weide by de „Griffioen" te Middelburg. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lutten en De Krim dhr. A. H. Hilbers, cand. te Kampen. Oud-Geref. Kerk. Aangenomen het beroep te Den Helder door J. Meyer, te Z9lbem. Roomsch Kath. Kerk. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, geboren te Vlissingen, viert 15 Aug. zyn 40 jarig, en Rector N. J. Clarys, geboren te 's-Heerenhoek, vroeger pastoor te Tho- len, thans president der St. Joseph Gezel len te Amsterdam zyn 25-jarig priester feest. Ds. Chr. Plaat, oudste predikant der Evangelisch Luthersche Gemeente te Rot terdam, herdacht Zaterdag den dag, waar op hy voor 50 jaar het predikambt aldaar aanvaardde. Geslaagd op het akte-examen schoon- schryv:n m. o. mej. L, E. C. van As te Groede. Geslaagd te Breda voor de hoofdacts de heer A.Luteyn te Ierseke.J En voor 't Fransch te 's Hage dhr. C. de Bree te Breukelen en K. Veldstra te Kamperland. Het mondeling gedeelte van de examens in de Hoogduitsche taal M. O. akte A, voor zoover die te Den Haag in Diligentia in het openbaar worden ge houden, zal niet op Dinsdag 13, doch op Woensdag 14 dezer aanvangen. De bolerwet. Voor den Hoogen Raad zal Dinsdag 10 September in cassatie behandeld worden de zaak tegen den boterhandelaar K. J. v. H. te Middelburg, die zoowel door de rechtbank als dooi den Kantonrechter veroordeeld is tot f 100 boete subsidie 14 dagen hechteLis wegens overtreding der boterwet in cassu het in voorraad hebben van boter, die niet aan de by de wet gestelde eischen voldoed. De aviateur Jan Olieslagers is voor nemens einde Augustus met een hydro- plaan van Eokhulzen over zee naar Sta voren te vliegen, heen en terug. Java. De landvoogd te Kediri liet zich voorlichten door twee notabele Sue- ratrajasche Cnineezen omicent de Febru- arie-reUstjes. De Chineazen gaven een gedetailleerd overzicht,afwykena op som mige belangryke punten van offlcieele rapport. Zy noemden de winkelsluiting een protest tegen het hardhandig optre den van de politie en verzochten voorts om afschaffing van de politie rechtspraak en verbetering van de hygiënische toe standen De land voogd antwoordde ger ust- s teilend. Te Sidikalang in de Pakpaklanden hebben deRy nschezendelingen een indus trieschool voor inlanders in het leven geroepen, dia goed vooruit gaan. De scho lieren hebben reeds menig goad bouw werk voltooid. Onlangs hebben zy een goeden houtzaagmolen in elkaar gezet. Een zelf gemaakt groot waterwiel van hout levert de dryfkracht voor de instal latie. Tandradereu en riemschyven zyn uit hout gemaakt. Hoewel de machine rie nog nieuw is en eerst inloopen moet, worden met de horizontaal aangebrachte zaag toch reeds 4—5 kub. M. planken per uur gezaagd. Aan hetrivieije, waar aan de zaagmolen is gebouwd, worden dikke stammen gekapt en door het wa ter naast den molen gebracht. De water kracht dryft ook nog een cirkelzaag en een draaibank. De Indische Zondag. Het is bekend, dat in vele streken van Indië, voornameiyk in de cultuurlanden, de Zondag by na niet te onderscheiden is van de andere dagen der week. Het gezwoeg en gejaag gaat daar veelal z'n gewonen gang op dien dag. Thans lezen wy een kreet-uit-Indië, die eenig.:zins een beeld geeft, van den In- dischen Zondag. Ziehier enkele klaagto nen, geteekend door van der Mey-Hager »Hoe aDders zou het leven hier in Indië zyD als wy een Zondag hadden, den Zondag met zyn weldadige rust, de vredige stemming in de natuur, niet ver stoord door hard werkende en zwoegende menscheD, alles rust, vrede. Wy zouden betere menschen zyn, onze geest kwynt en wordt omlaag gehaald door het een tonige, alledaagsohe van den arbeid. Hoe goed zou het zyn Maandag met frissche kracht weer te beginnen, uitgerust en verkwikt door den Zondag. Nu geen pret tige Zaterdagavond met terugzien op een yverig doorgewerkte week. Nu geen op wekkende Maandagmorgëh met nieuwen lust en verlangen naar het werk. De eers e en zestiende van elke maand is 't wel „baribezaar", maar dat is meer nog voor de koelies, die volgens de koelies ordonnantie twee vryo dagen per maand moeten hebben. Op die dagen most de Singkeh óikwyis nog bet emplacement over wandelen om te zien of alles goed marcheert, en nog andere werkjes doen die toch je halven dap in beslag nemen. Ik zou het willeD roepen met de machtige stem van den stormwind, „geef ons den Zondag Moge de toestand daar ook in dien zin veranderen, dat de Zondag worde gevierd en geheiligd. Te Delft is Vrijdagavond in een hout- zagery een 13-jarige jongen door te spelen in aanraking gekomen met een cirkel zaag. Den jongen werd de linkerarm na genoeg afgesneden. Vrydagavond is een kind van den klompenmaker Bon- gers te Gaanderen aldaar onder de stoom tram geraakt. Het kind, dat een voet en een been werden afgereden, werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar het weldra overleed. Vrydaga\ ond is te Hillegom een 22-jarig jongmensch op zyn iets in de Vennepervaart gereden en ver dronken. Een bejaard man te Kerk- Avezaath is Zaterdag by het lossen van een hooiwagen gevallen en aan de ge volgen overleden. Uit de vyvers in het Haagsche Bosch is opgehaald het lyk van een 16-jarige winkeljuffrouw aldaar. Te 's-Gravenhage viel een jongen, doordat zyn rywiel slipte, door een glas ruit. Met een doorgesneden pees aan de linkerband werd hy naar het ziekenhuis vervoerd. Gekleurd speelgoed. Een arts maakt meldiDg van twee ziektegevallen, die hy by kinderen heeft waargenomen ten gevolge van het gebruik van gekleurd speelgoed. Het betrof kleine ballen, die biykbaar met een niet ouschadeiyke verf stof gekleurd waren. Beide kinderen had den na het spel de vingers in den mond gestoken en toen een uitslag en zwelling van de lippen en het tandvleesch ge kregen, met hevige pyn. Door afwas- sching met warm water waren de ver- schynselen weer vry spoedig verdwenen, maar aangezien de verf uit een lood- chroomverbinding bleek te bestaan, is het toch wel zaak op dit speelgoed te letten. Hbl. Trambotsing. Te Amsteidam had Zondagmorgen op het Koningsplein een trambotsing plaats. Van de beide ry- tuigen werd een ruit verbiyzeld, terwyi een der wagens ook nog verdere schade beliep. Te Leiden is Zaterdagmiddag een felle brand uitgebroken iD de fabriek van de N. V. Leidsche Tapy t eD Mattenfabriek voorheen Weckwerdt en Co. Toen de brand ontdekt werd stegen de vlammen reeds ver boven het dak uit. Binnen eeD half uui Wcs men echter het vuur mees ter. Het bovengedeelte van de fabriek, waar de garens geborgen waren, was geheel uitgebrand. Het benedengedeelte neefc belaügryke waterschade bekomen. Oorzaak van den brand is het broeien van de garens op de bovengelegen ma gazijnen. Vrydagmiddag sloeg tydens een hevig on weder de bliksem in de boeren woning van den heer J. v. Z. te Haar lemmermeer. De zoon en de chef-veld wachter 81. stonden met elkaar in de ge opende deur te praten. Vlak voor hen weid de hardsteenen stoep aan stukken ge slagen. De bliksem vernielde nog zes ruiten in de voorkamer en den meter der electrische geleiding in de gang. Brand werd niet veroorzaakt. Vrydag is de heer K. teOosterdyk door den bliksem getroffen en gedood. De staking aan den aschstaal. Nog steeds is er geen verandering gekomen ia de staking vaD de vuilschippers te 's-Gravenhage, die zooals we reeds vroe ger meldden van den aannemer van het vuilvervoer loonsverhooging eischen. En intusschen hoopt 't vuil zich op. Hoe lang nog 7 De toestand is thans nog wel uit te houdenmaar wanneer straks in het vuil gewerkt zal worden, om 't te vervoeren, zullen de omwonenden danig last krygen van de onaangename geuren. Vóóral wanneer men tydens een warm- weerperiode zou beginnen en daarom vindt men 't eigeniyk het be3te dat 't vuil er nu maar biyft liggen tot in het najaar Onweer. Tydens een hevig onweder dat zich Zaterdagmiddag boven Aalsmeer ontlastte, sloeg de bliksem in de electri sche geleidiDg (ondergrondsche kabel) waardoor een groot gedeelte van de ge meente van electrisch licht is verstokeD. Na rijp beraadDe Raad "van Warmenhuizen had besloten een gas fabriek te laten bouwen. Maar de vroede vaderen zaten er toch wel wat mee in, schrokken voor hun eigen durf. Daarom 'n tweede vergadering belegd en terug gekomen op 't besluit, dus geen gas fabriek. Toen kwam de spy t: 't zou toch zoo mooi zyn voor 't dorp, zoo'n gas verlichting. Welnu weer een spoedver gadering en weer het laatste besluit her roepen, dus wel een gasfabriek. Geld. Kwaadwilligheid f Viydagavond is te Sliedrecht by de halte Gasfabriek een zware houten dwarsligger over de rails gelegd. Een goederentrein, die omstreeks 9.30 voorbyging, schoof dezen dwars ligger voor zich uit en heeft hem ten slotte versplinterd, terwyi de trein stopte. Er is schade toegebracht aan het rem- werk van de locomotief. Trein 126 en 83 D ondervonden door een en ander vertraging. De politie stelt een streng onderzoek in. Van de daders is geen spoor te ontdekken. De glasblazersstaking. Nu aan de stakende fabrieken de arbeid niet is her vat, zyn de arbeiders aan alle glasfabrie ken in Nederland, overeenkomstig de aanzeggiDg der fabrikanten, met ingang van 21 September ontslagen. Op de vergadering van bet Europeesch Verbond der FlesscbenfabrikaDten, ge houden te Ostende, werd besloten om in verband met de werkstaking in Holland, aan de Nederlandsche flessclenfabrikan- ten het recht te geven om, in afwyking van de daaromtrent geldende bepalingen, direct de productie voor 50 °/0 in machi nale productie om te zetten. Verder werd besloten, dat geen arbeiders uit Holland afkomstig, aan een der fabrieken in Duitschland, Oostenryk, Engeland, Dene marken en Zweden zullen worden aan genomen, zoolang de staking duurt. Ebl. Roekeloos. Zondagavond is te Am sterdam een 19-jarig jongmensch in de knie geschoten, waarschynlyk met een flobertpistool. Hy moest in het gasthuis worden opgenomen. De dader is onbe kend. Italië Turkije. Uit Rome komt een bericht, dat de vredesonderhandelingen 'n gunstig verloop hebben. Het staken der vyandeiykheden zal de volgende week worden afgekondigd. In de hofkringen te München wordt veel gesproken over een geschil tusschen prinsessen van den bloede aan het hof te München. De tweede zoon van prins Lud- wig prins Frans, deed, verleden Woens dag, zyn intocht in de stad, met zyn jonge echtgenoote, de prinses van Croy. Prinses Gisela, echtgenoote van den twee den zoon van den regent, Leopold, vroeg den voorrang boven de nieuwe getrouwde, op grond, dat zy een dochter is van den keizer van Oostenryk. De prins regent verklaarde dat de prinses de Croy den voorrang bad, omdat zy de echtgenoote is van een zoon van den troonopvolger. Tengevolge van dit geschil, was de familie van prins Leopold afwezig by den plechtigen intocht. Een onderhoud met den Tsaar. De Matin geeft aardige byzonderheden over een een onderhoud dat Stead indertyd werd toegestaan door den Tsaar. Stead, die door het kaartje, waarby hem een onderhoud was toegestaan, onmiddeliyk toegang tot den 3 saar kreeg, werd door den Tsaar ontvangen met de woorden „Ik zal u een sigaret geven, omdat ik niet kan prateD, als ik niet rook Het onderhoud liep voornameiyk over de vredesconferentie, welke eenige weken later in Den Haag: zou plaats hebben en Stead sprak eerbiedig zyn vreugde uit over het plan van den Tsaar. Uwe Majesteit, zeide hy, dit geeft hoop voor een biy venden wereldvrede. Hoop, viel de Tsaar hem kortaf in de rede Ik heb genoeg van hoop 1 Ik begin het moede te worden 1 Ik wil iets tast- baarders en meer practisch. En met verwonderiyke helderheid, met veel warmte zette de Tsaar zyn pacifistische theorieëD uiteen. Ik wilae, zeide hy, dat wanneer een conflict, op het punt was uit te barsten, alle vcikeren besloten op te treden, zoo als by duel geschiedt. Wanneer twee mannen op het punt zyn met elkaar te strydeD, spreekt men voor alles over den omvang der beleediging en de voorwaar» den van den stryd. Daarvoor kiest iede- ren tegenstander getuigen en soms wen- dpn deze getuigen zich tot een arbiter. Welnu, ik zie niet in, waarom hetzelfde niet zou kunnen vooi de mogendheden By deze gelegenheid betuigde de Tsaar reeds zyn sympathieën voor Engeland en zyn leedwezen, dat sommige Engel- sche staatslieden niet byzoDder Russisch gezind waren. Het onderhoud werd blijk baar op zeer gemoedelyken toon gevoerd, want de Tsaar vertelde o.a. aan Stead, dat toen hy was gekroond, hy niet lang genoeg had gediend in het leger, om een hoogeren rang te hebben bereikt, dan die van kolonel. Alle voorgangers van den Tsaar hadden in een dergeiyk geval

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2