Een uitstapje naar Schouwen. t die al vyt dagen aan een stuk sliep, is Donderdag overleden. Op de tram van Haarlem naar Bloemendaal is de conducteur Honkoop zeer ernstig gewond. Ter hoogte van de Tetterodestraat is hQ met z(jn been tusschen het tramrfltuig en een handwagen bekneld geraakt, waardoor zyn eene voet nagenoeg geheel verbrözeld is. In bewusteloozen toestand is hy naar het Gasthuis overgebracht. Een loonsver hooging, die tot staking leidde. Gedurende enkele weken heeft op de lucifersfabriek van de firma Gras en Paulsoa te Breda een staking geheerscht, die in haar verloop al zeer merkwaardig is. De caderdraaiers legden op een door de directie ingevoerde nieuwe loonrege ling, die een loonsverhooging beteekende, den arbeid neer. De caderdraaiers (tnen- scbeD zonder vakkennis) werden betaald per aantal kisten lucifers, di9 ze aflever den. Doordat er gebrek was aan arbeids krachten, kon de fabriek niet op volle kracht werken en maakten de cader draaiers een tweetal maanden geleden minder dan vroeger. Om het loon niet beneden een zeker peil te doen dalen, zegde de directie (ongevraagd) toe een minimumloon te zullen betalen. Intus- schen werden er nieuwe machines ge plaatst en werd het- tekort aan arbeids krachten aangevuld, doch de productie steeg niet noemenswaardig en bleef ver beoeden het minimum Daarom keerde de directie terug tot het oude stelsel zonder garantieloon, dochdeloonen wer den verhoogd. De arbeiders zagen hierin... een loonsverlaging en staakten. Directe onderhandelingen hadden geen succes. De stakers waren niet af te brengen van het denkbeeld, dat de loonswyziging een loonsverlaging was. Na een conferentie van den secretaris van den Ned. Fabrieks- arbeidersbond is thans de staking geëin digd op de volgende voorwaarden -. De arbeiders aanvaarden het vervallen van een garantielooner wordt voortaan, zooals voorheen, op stukwerk gewerkt en wel tegen het tarief door de directie vóór de staking aangeboden de arbeiders erkennen, dat dit tarief is een verhooging van 8 percenter wordt voortaan zoowel van de zflde van de arbeiders ais van die der directie contrèle uitgeoefend; alle stakers worden teruggenomen. N. R. G. Te Oosterbeek heeft een 18 jarige verpleegde van den voogdijraad verzet gepleegd tegen zjjn verzorgers, die de hulp inriepen van de politie. De jongen was naar bed gegaan, maar had onder de dekens meegenomen een mes en een revolver met zes scherpe patronen, waar van hy er een op de politie afschoot. Deze heeft hem overmand en opgesloten. Gisternacht is te Rotterdam de bliksem geslagen in een houten loods der Steenkolen Handelsvereeniging te Rotterdam, gevuld met briketten, waar door brand ontstond. Door krachtig op treden van vele stoom puiten en de brigade werd de brand spoedig gebluscht. Gistermorgen zjjn er van een stoom boot, liggende in de Leuvehaven te Rot terdam, 11 koperen ketelplaten gestolen. De St. Janskerh te Gouda. Met de restauratie van deze kerk met haar ge brandschilderde glazen wordt nog steeds voortgegaan. Gistermiddag werd te 'sGraven- hage door een politieagent een der al daar rondzwervende Cüiaeesche jongens, die met z|jn kleinen broer door de straat jongens voortdurend was gesard, naar het bureau gebracht, omdat hij, het geplaag moede, dreigde met een mes te steken. Waar dient dat geplaag ook toel Oplichting. BJj sen notaris te Hoorn vervoegde zich zekere V., die me dedeelde, dat zijn vader was overleden, en dat diens huizen te Hocrn en Berk hout /ouden worden verkocht. Een gel delijk voorschot werd gevraag en ver- FEUILLETON. Onder herinnering a*n Heye's duin liedje In Hollands duin prijs ik mijn vaderland, Een rozentuin geurt aan der heuvelen rand Het lied der zee weerklinkt; een lied vol majesteit; En 't nachtegalenkoor kweelt enkel lieflijkheid. Een ander roem' z(Jn land, zijn berg en dal; "t Verheven schoon van rots en waterval. Hier waait een frissche lucht. Aan 't 't strand der vrije zee Zingt nachtegaal en roos het lied der vrijheid mee beschrijft P. in De Nieuwe Courant een uitstapje vanuit Den Haag naar Haam stede. Wij ontleenen er het volgende aan i£Zoodra ge op Duiveland zijt aangeko men, hebt ge de gedachte van in een ander land te zyn dan Nederland. In Bruinisse ben ik niet geweest, maar Nieuwerzerk met zjjn prachtigen ouden kerktoren, met zfln aardig dorpsplein, brengt u terstond op het terrein van oud, zeer; oud Nederland. Hier stond in oude tijden etD. der weinige parochie kerken van Duiveland. Met de hervorming kreeg elk dorp zijn eigen kerk en zelfstandige kerkelijke gemeente, zoodat het verschjjn- leend. Het ontvangen geld werd verteerd, terwijl bleek, dat de vader gezond en wel was. V. werd gearresteerd en naar Alkmaar overgebracht. De groote valk, de roode millan, die de vorige week op het landgoed Twickel door den heer S. te Delden in een klem werd gevangen, is in den tyd van een week zoo tam geworden, dat bij den heer 8. op den arm of schouder viiegt, als deze hem voor komt brengen. Onweer. Te Haarlem heeft Donder dagmorgen een zeer hevig onweer, ver gezeld van slagregen gewoed. In het naburige Schoten zijn niet minder dan drie huizen door den bliksem getroffen. In een perceel is een stuk uit het plafond van een slaapkamer geslagen, in het naastliggende huis gaten in het plafond, en van een ander perceel is alleen de bitenmuur beschadigd. Persoonlijke on gelukken zjjn niet voorgevallen. Ook 'n auto bandiet. Sedert eenigs dagen maakte een vreemd signeur, zich uitgevende voor jonkheer, de omstreken van 's-Hertogenbosch onveilig. H(j kwam in die stad in een Spijker-auto, vergezeld van een chauffeur. In Boxtel gaf de jon ker zich uit als geheim politieagenten zei h|j op weg te zijn om de ontvoerders van de Haagsche barones teOstende te achtervolgen. Als bewijs rammelde hjj telkens met handboeien in het bijzijn van den veldwachter. Met dezen begaf de valsche rechercheur zich vervolgens naar een kasteel, waar familie van de ont voerde woont, en hij een poging deed om f 1000 te leenen. De eigenaar van het kasteel schoot hem die som echter niet voor. Daarna logeerde de jonker in hotel „Pe Kei* waar hjj zich flink te goed deed en f 200 te leen vroeg en waar het hem weikalijk gelukte f25 van den hotelier los te krijgen. Daarop bestelde de joDker een fijn diner voor zes personen, waar van men omstreeks zes uui zou gebruik maken. Hij reed echter weg, om niet weer te keeren de hotelrekening en de onkosten van reparatie en benzine by smid onvoldaan latende. Gisteren .arii- veerde te Boxtel een heusche rechercheur van politie uit Den Haag met portretten van een bekend oplichier, die te 's Gra- venhage was gearresteerd, en een ver dacht individu uit Amsterdam blijkt te zijn. Inmiddels was ook de chauffeur met zyn patroon uit Den Haag te Boxtel aan gekomen om de rekening bij den smid te voldoen. De oplichter heeft te Boxtel nog f71 verteer gemaakt; hij had onder een voorwendsel het nummer van de auto veranderd. Later werd nog gemald, dat de «jonker" op het kasteel voorgaf Bezemer, den koetsier die met de baronesse te Ostende vluchtte, te moeten opsporen en naar het krankzinnigengesticht Voorburg te te Vucht te moeten brengen. De familie verwees hem toen naar haar notaris te 's-Gravenhage, die hem duizend gulden kou ter hand stellen. Daarop vertrokide gewaande joDker naar Den Haag, waar de inmiddels telegrafisch gewaarschuwde politie hem arresteerde. Hjj beweert Henri Darks te heeten, afkomstig uit Amsterdam. Macaura. De arts Bern. S. de Smitt schrijft in het Edbl. Onze 3tad heeft op dit oogeDblik het twijfelachtige voorrecht van bezocht te worden door een man die zich van groote leugens bedieDt,die met marktgeschreeuw en bombasterige reclame het groote pu bliek tracht te misleiden, met 't doel het zuur verdiende geld uit de zakken der burgerij te kloppen, zy n naam is Macaura. duist Donderdag 1.1. werd my door een collega verzekerd, dat iemand hem in vertrouwen hal medegedeeld, dat hem door de handlangers van Macaura geld ter hand was gesteld om aan de komedie in het Paleis voor Voksviyt mee te doen en als simulant op te treden. Ik trachtte mfin ambtgenoot te bewegen deze ware sel zich én op Schouwen èa op Duive land voordoet, dat in sommige dorpen reusachtig groote, veel te groote kerken staan en op even oude andere dorpen Dieuwe, naar protestantsche eischen in gerichte bedehuizen worden aangetroffen. In Nieuwerkerk heeft men een groot gedeelte van de oude kerk weggebroken en alleen het koor overgehouden. Op de vrygekomen ruimte tusschen koor en toren is de school gebouwd, die hier dus in letteriyken zin den band vormt tus schen de kerk en de burgeriyke gemeente, wier eigendom de toren is. Dan kwamen we iD Zierikzee, waar van we weinig zagen dan alleen zyn twee oude, mooie poorten en zyn plompen vierkanten toren. Het moet wel groot zyn het verval van Zierikzee als men ziet naar den afstand, die de poorten scheidt en de overbiyfselen van wallen en grach ten, die waarschyniyk even zooveel on- bebouwden grond als aangelegde straten binnensluiten. Welk een heeriyke rit was het langs den zeedyk van Zierikzee tot aan de ruïne van den kerktoren van het in zee verdronken Koudekerke. Deze eenzame en verlatene bracht ons in gedachten de oude legende van West-Schouwen, die ik hier oververtel. 't Was in den tyd der Noormannen, dat een Viking voer langs de kusten van Schouwen. Zyn jonge vrouw bad hy aan boord en deze verkeerde in zóó belang wekkende omstandigheden, dat hy na lang beraad besloot aan wal te gaan in mededeeling te publiceeren, niet ver moedende, dat my reeds den volgenden dag de gelegenheid geboden werd, den bewusten kwakzalver als leugenaar aan de kaak te stellen. Ik las nl. in uw blad van 2 Aug. onder de ingezonden mede- deelingen het verhaal van een verrassen de genezing van den heer Hulsenboom, leeraar Middelbaar Onderwys, wonende 182 Sarphatistraat, en wel tydens een séance in het Paleis voor Volksvlyt. Ik kon myn oogen niet gelooven. Deze heer is nl. een myner patiënten, dien ik nog zeer onlangs behandelde en dieiydende is aan een sinds jaren bestaande, zeer ernstige afwyking van zyn bewegings organen, zoo zelfs dat by zich slechts met behulp van een wagentje kan ver plaatsen en dan nog onder geleide. Ik vond het belaDgryk genoeg hem daags daarna te bezoeken. De verontwaardiging van dezen heer was niet te beschiyven. Alles wat Macaura had medegedeeld was van A tot Z gelogen. Wel is waar heeft de heer H. op aaDdraog van zyn familie aldaar een bezoek gebracht en 't prulliga instrument op zich laten toepassen, doch hy is weggegaan zooals hy gekomen is en't resultaat was absoluut nul. Geluk kig was hy verstandig geDoeg, het appa raat dat hem ten aankoop werd opge drongen niet te accepteeren. Indien het publiek op deze manier wordt beetge nomen en gewetenlooze individuen aldus op het bygeloof van lydende menschen speculeeren, dan mag een ontmaskering als door mjj thans kan geschieden niet achterwege blyven en zou stiizwygen myneizyds misdadig zyn. Ik zou het ge lukkig vinder, indien de justitie naar aanleiding van deze mededeeling een weg zou vinden om deze schardeiyke oplichtng, die hier ter stede plaats vindt, te beletten. Een eude bekende. Vau tyd tot tyd laat de Spaansche schatgraver iets van zich hooren. Zoo thans weer, in zeer onbeholpen Eransch. Hy richt zich tot een firma te Zwolle, wien hy niet min der dan frs. 266,000 wil laten verdienen, het derde deel van een som van frs. 800.000, die hy bezit, maar r iet in han den kan krygen daar hy wegens faillis sement in de gevangenis verbiyf houdt en een verborgen valies het document bevat, noodig om geld vlot te maken, 't Oude praatje, zooals men ziet Lord Wemyss, een der schilderach tige figuren van de Engelsche politieke wereld, is 98 jaar oud geworden, zyn Me ingetreden dus. Hy is vlug en vol maakt gezond van geest en lichaam ge bleven 67 jaar lang heeft hy zich met politiek bezig gehouden, maar heeft nooit tot eene politieke party behoord. Eenige avonturen, waarvan hy de held was, zyn beroemd gebleven. Op -zekeren dag toen hy in de Lordskamer eene driftige rede voering hield, sloeg hy met een vuist slag den hoed van den prins van Wales (Ie toekomstige Eduard VII), die juist voor hem zat, tot aan zyne schouders over zyn hoofd. De prins verliet deze gevaariyke omgeving. De lord is getrouwd op 82 jarigen ouderdom, na zyne gouden bruiloft te hebben gevierd met zyn eer ste vrouw. Het politie schandaal te New- York. By het onderzoek in zake den moord op den speler Rosenthal is aan het licht gekomen, dat in New.York sinds jaren een soort «Syndicaat van ondeugden" bestond. Ale voornaamste werkzaamheid had dit obskure lichaam inschry vingen te organiseeren om de politie om te koopen. Op deze wyze werden meer dan 5 millioen dollar byeengebracht en zoo doende kon het spelerskwaad vry voort woekeren. Op het oogen blik bestaan er in New-York meer dan 500 speelhuizen. Geen wol der, dat het kwaad daar welig tiert Nu de practyken der politie ont dekt zyn zou het wei eens kunnen ge beuren, dat het voor goed uit was. De 't onbekende land om hulp voor haar te zoeken. Hy voer zoo dicht moge- ïyk aan de kust en dro^g zyn geliefde op de armen door, 't water. Aan 't strand gekomen, vond hy daar een onbe woonde visschershut. Daar legde hy zyn vrouw neer en ging toen uit om hulp te zoeken. Terwyi hy die bulp zocht, kwam een jonge visscher in de hut. De jonge Noorsche te zien en op haar te verlieven was 't zelfde. Hy voerde haar weg en verborg haar in de hut van zyn moeder, ver van 't strand. Als de Viking by de hut terug kwam met hulp voor zyn vrouw, was deze verdwenen. Luid klagende zocht hy haar overal gedu rende een gansche week, maar tevergeefs. Diep bedroefd, maar ook diep gegriefd verliet hy eindeiyk Schouwen, doch vóór hy op zyn schip gekomen, wegzeilde, keerde hy zich naar 'teiland bd sprak dezen vloek uit over 't land, waar zyn vrouw was gestolen «Westen Schouwen Het zal u rouwen Dat gy hebt genomen myn Vrouwe. Waster Schouwen zal verbaan, Maar de plompe toren zal blyven be staan" s Wester Schouwen is vergaan en de plompe toren is blyven bestaan tot op voor jaren, toen hy is afgebroken. De gestolen vrouw braebt een jongske ter wereld uit wiens geslacht Witte van Haemstede geeproten is. 't Is een heeriyk rechter zal er echter eerst heel wat op te knappen hebben. Aardbeving. Door een aardschok -if in Konstantinopel eenige schade van weinig teteekenis aangericht. Een aan tal huizen kregen scheuren of werden op andere wyze beschadigd. Hbl. Duitschland en Engeland. De ver houding tusschen deze beide landen kan nog de vredelievendste wordeo. Tenmin ste als er van de navolgend conferentie grooten invloed mag uitgaan, belooft het veel goeds. In rekere kringen biytt er wel een goede wil te zyn. Onder leiding van den vroegeren Engelschen gezant te BeriyD, sir Frank Mascelles, heeft zich n. 1. een comité van Duitschers en En gelschen gevormd, dat voornemens is var; 30 Oct. tot 1 Nov. te Londen een Duitach- Engelsche conferentie te beleggen. Op deze conferentie zullen de volgende pun ten worden behandeldDe bevordering van de vriendschap tusschen beide lan den door wederkeerige verbreiding van beteie kennis omtrent elkanderde eco nomische wedy ver tusschen by de lat. den; de onschendbaarheid van particulieren eigendom ter zee in tyd van oorlogde opheffing der de ontwikkeling van beide landen belemmerendekolonialeconflicten. Uit beide nationaliteiten zullen redenaars van naam aan de bespreking dezer pun ten deelnemen. re dood van Latham. Wy meldden reeds den ongelukkigen dood van den beroemden Franschen vlieger Hubert Latham in Afrika. Thans zyn meer bij zonderheden draromtent, van Brazaville uit bekend gewordeD. Den 25 Juli om 7 uur 's morgens was Latham op jacht op den rechteroever van de Charl, by de Gay«.s stroomversnelling. Hy was slechts vergezeld van één inboorling. Latham joeg op een rhinoceros, dien hy reeds aangeschoten had. Plotseling sprong zyn geweer uit elkaar. Snel greep hy de karabyn en slaagde erin daarmede het dier dood te schieten. Op datoogen- blik sprong plots uit het hooge gras een buffel te VQorschyn. Latham vuurde on- middeliyk op dezen aanvaller, doch het kr.rabyr.schot bad geen merkbare uitwer king. De buffel werd slechts licht gewond. Dol van woede en pyn stortte de buffel zich op den jager, gaf dezeD een gewel digen stoot met de horens en wierp hom tot driemaal toe in de lucht. Latham's ïyk werd naar fort Arcfcambault over gebracht en daar begraven. Ongeluk op een schietveld. Op het schietveld te Reims heeft een ongeluk plaats gehad. Verscheidene dragonders hadden twee cartouches geplaatst om een muur te doen spriDgen. Een cartouche ontplofte te laat. Een tiental dragonders moesten naar het hospitaal vervoerd wordeD, terwyi een tiental anderen licht werden gewond. Crt. De president van Haïti bij een brand omgekomen. Uit Port au-Prince wordt gemeld, dat de president, van Haïri by een brand in het paleis om het leven kwam. De brand werd veroorzaakt door een ontploffing in het in de nabyheid gelegen kruitmagazyn. Latere bericüten uit Port-au-Prince melden, dat het uit hout opgetrokken paleis verwoest werd door een reeks hevige ontploffingen, die des morgens om 3.15 uur begonnen en 1 uur duurde. Verscheidene personen zyn gedood en honderden gewond. De Natio nale Vergadering is byeen geroepen, teneinde een nieuwen president te kie zen. Crt. Keizer Frans Jozef te Ischle. Keizer Frans Jozef, de tyna diie en tachtig jarige grysaard, heeft «vacantia" geno men. Thans vertoeft hy op zyn bezittin gen te Ischl, waar zyn doebter Gisela van Beieren met baar echtgenoot en kinderen hem gezelschap houdt. Hoewel het hem dus niet aaD gezelschap ont breekt, is hy toch veel alleen, wanneer vruchtbaar land heel dat Schouwen en Duiveland en de reis door dat land zou Poot een inspiratie geven voor ear nieuw lied op 't genoegen en den rykdom »des gerusten landmans". Maar als ge nu zooals wy by donker op Haamstede aan komt en den volgenden morgen uw ochtendwandeling maakt, dan zyt ge een en al verbazing over het contrast van 't landschap waardoor ge den eenen dag reed en den anderen dag wandelt. Of ge nog op Schouwen zyt? Zie die groote kerk, waarvan de afmetingen u al dade- ïyk zeggen, dat zjj voor het Haamstede van heden niet, berekend is. Ook deze kerk is een der oude parochiekerken waarvan er op Schouwen maar drie wa ren. Het inwendige der kerk zelf moet voor kenners van oude bouwkunst prach tig zyn en vooral de constructie van het dak wordt ten zeerste geloofd. En dan, do oude burcht met zyn giachten, zyn torens,.zyn kanteelen Hier woonde Witte van Haamstede, die door zyn groote dapperheid Holland redde van de Vlamingen toen hy in 1314 de laat- sten versloeg by Hillegom. Wy zien er de oude muren nog eens op aan en we kunnen ons nu op dit stille morgenuur in deze zoo vredige omgeviDg niet indenken den tyd, toen hier 't gekletter van sporen weerklonk en blanke helmen en speren schitterden in de morgenzon. Jammer, dat het oorspronkeiyke ka steel eens verbrandde en het tegen woordige, schoon ook eei bied waardig in ouderdom, enkele eeuwen miuder telt tenminste de staatszorgen hem "Biet dwingen met zyn raadslieden te confe- reeren. Niettegenstaande zyn hoogen leeftyd staat de Keizei eiken dag des morgen om 4 uur op. Wanneer zyn kamerdie naar zachtjes binnentreedt, is de gryze monarch gewooniyk reeds opgestaan van zyn klein veldbed, waarop by het liefst ligt te lusten. Dan gaa' hy zich scheren van eea barbier wil hy niets weten. «Dat zyn dingen, die een mensch zelf moet doen," beweert hy. Daarente gen geeft hy zich gewillig over aan de handen van den masseur, zekeren heer Koch, die hem elk-m ochtend, na een lauw bad, een kwartier lang stevig mas seert. Dan neemt by een koud stortbad, waarna hy zich zelf vlug aankleed. Het eenige wat de kamerdienaar daarby te doen heeft, is den Keizer de kleeding- stukken aan te reiken. Het volgend nummer van het programma is een kamerwandeling van een half uur, waar na -- het is intusschen 6 uur gewor den de Keizer de eerste audiëntie verleent. Na zyn z.g. Engelsch ontbyt, bestaande uit thee, eieren en ham, ge- biuikt te hebben, gaat de Keizer gewoon iyk een uurtje wandelen..Om 8 uur des Zondags iets later hegint dan weer de arbeid, nadat eerst in de huis kapel 'n godsdienstoefening gehouden is. Men weet, hoe concientieus Keizer Frans Jozef z(jn arbeid opneemt. Nimmer zet hy zyn signum F. J. onder een stus, van welks inhoud hy zich niet volkomen op de hoogte heeft gesteld, 's Keizers tweede ontbyt is even eenvoudig als het eerste. Naast zyn bord en zyn glas zure melk, ligt reeds het menu voor het diner, benevens een potlood. De Keizer streept alle gerechten door, die hem overbodig schynen, zoodat zyn diner gewooniyk niet meer is dan oen eenvou dige burgeriyke maaltyd. Alles is echter zoo krachtig mogeiyk toebereid, daar zorgt de hofarts, dr. Kerzl, wel voor, die het keukenpersoneel er voortdurend aan herinnert, dat het diner de eenige maal tyd is, waarby de Keizer flink toetast, zoodat hy het daarvan hebben moet. De soep vormt een hoofdbestaaddeel van het keizeriyk diner. Steeds wordt er een kip en een groot stuk rundvleesch voor gebruikt. Gewooniyk drinkt de Keizer een flesch Spatenbrau, en slechts zeer zelden een glas wjjn. Zyn souper, dat hy gewooniyk reeds om half acht gebruikt, want om acht uur gaat hy ter ruste, bestaat uit een halve liter zure melk en eenige sneedjss brood. Na het diner en een op de veraDda ge rookte sigaar wordt er weder gewandeld of vindt er een kleine rytoer door het park plaats. De Keizer heeft te Ischl twee lievelingspaarden, «The Brat" en «Restl". Meermalen rydt do Keizer met beide uit en menig fotograaf heeft hem op deze tochtjes weten te verschalken. Zelfs is er van zyn rytoer een kinematogr ifische opname gedaan, zonder dat de Keizer er iets van bemerkt had. Deze opnamen vormen een deel van hPt programma, dat Prinses Gisela voor den veijaardag des Keizers voorbereid beeft, en welke in zeer intiemen kring gevierd zal wor den. Sedert eenigen tyd laat de Keizer zich nu en dan, zy het ook niet altyd, ernstig gemeend, uitdrukkingen ontval len, die er in verband met zyn hoogen ouderdom op wyzen, «dat het niet meer zoo goed gaat." Nu !s Prinses Gisela op de aardige gedachte gekomen, om deD Keizer door de kinematograaf te toonen, hoe hy nog vol levsnslust wandelt en rydt. De kaizeriyke villa te Ischl is een soort van museum. In alle vertrek ken en gan gen vindt men de jachttrofeeën des Keizers, alle voorzien van datum en plaats van herkomst. Verder zyn de wan den versierd met uit hout gesneden jacht scènes, afkomstig uit de Oostenrjjksche ambachtsscholen. Behalve pen kostbaar daa de geschiedenis van de oorspron keiyke heeriykheid. En achter de heer iyke bosschen van 't kasteel, de meer dan een uur gaans breede duinery Heeriyke duinen, hoog zich verheffend boven 't vlakke bouwland van Schouwen en 't beschermend tegen de golven van de Noordzee. Welk een schoon gezicht heeft men van de hoogste toppen dier duinen aan den eenen kant over 't eiland, aan de andere zyde de Oosterscheid?, met de kusten van N.-Beveland en Wal cheren op den achtergrond. Aan den v?et dier duinen ontwikkelt zich in de laatste vyftien jaren een veelbelovende bloembollenteelt. We maakten van uit Haamstede een rytoertje naar het niet ver van daar ge legen Renesse, waar een oud kasteel, hier het oorspronkeiyke, dat nu geres taureerd wordt, de herinnering leveDdig houdt aan Jan van Hennesse, die met een grooten aauhaug van Hollandsche edelen den Vlamingen, in tegenstelling van van zyn buurman van Haamstede, Holland in handen wilde spelen Een land, ryk in historiche herinnerin gen, ryk in echt Hollandsch natuur schoon heeriyk in stil genot, ver van allerlei wereld-rumoer, dat is Schouwen in de omgeven van Haamstede. Voor wie dat alles zoeken, een uitgelezen plekje om er de zomervacantie door te brengen. )o(

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2