no. 265 1912 Maandag 12 Augustus 26e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Vlag. top Itertnfaeii, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Onder bovenstaand opschrift sch yft mr. Ve;kouteren in De Nederlander een artikel waarmee alle Rechtsche bladen en misschien cok vele vrijzinnige bladen instemmen. Wyl wjj onze instemming er mee gaarne zouden toonen, geven wtj aan het opstel van V. de plaats van ons hoofdartikel. Misschien doen andere Rechtsche bladen het om dezelfde redenen ook wel, en misschien ook wel enkele Linksche. Tegen iedere poging om de beteekenis onzer nationale vlag te ver zwakken, moeten wy protesteereD. De laffe Almelo er, die de grenzen tusschen de nationale vlag en de roode vlag der revolutie tracht uit te wisschen, doch b« dit onedel pogen zjjn naam verzwijgt, heeft aanspraak op verveelvuldiging van het artikel waarin V. hem als loon voor zijn laffe bediyf eenige rake meppen toedient. Het artikel luidt aldus: Onlangs kregen we een offieieele feest gids in handen van een groot Nationaal Zangconcours, in Juli j.l., te Almelo ge houden en het is vooral de voorrede in die Gids, die ons levendig heeft getroffen. Het Peest-Comité toch schrijft daarin o.a. deze merkwaardige woorden „Wat is nu vriendelijker dan vlagge- tooiOnverschillig of het de driekleur, de Oranjevlag, of de roode vlag is, laat wapperen het kleurige doek over onze strateD, dan zien de zanglustigen, dat het ons een feest is hen te ontvangen." Wie zoo iets schrijft en schrijven durft, moet voluit teekenen en zich niet verbergen achter het pseudoniem„Het Feest-Comité". Ieder die wil mag pro paganda maken voor de Roode Vlag, al was die vlag oorspronkelijk ook volstrekt niet het symbool van socialisten en Republikeinen," wat zij nu geworden is, maar de waarschuwing, dat er uiterste maatregelen zouden .-worden genomen. De Ruyter heesch de roode vlag op den laatsten dag van den Vierdaagschen Zeeslag, als teekeD, dat zijn kapiteins van alle kanten op den vijand moesten inbreken, en toen in de eerste maanden van de Fransche Revolutie, terwijl Lo- dewijk XVI nog stevig op zijn troon zat, de Republikeinen in Parijs een de monstratie waagden op het Champ de Mars, liet de Maire van Parjjs de roode vlag toonen als bewijs, dat er geweld zou worden gebruikt en dat er geschoten zou worden, als de betoogers niet uiteen gingen. De toode vlag was dus toen aan de zijde van het gezag, maar als ztj nu wordt gezwaaid in Nederland, is dat eene demonstratie tegen het gezag. De Oran jevlag, de Nederlandsche Vlag en de Roode vlag kunnen niet vreedzaam naast elkander wapperen. De laatste vlag is tegen de beide andere gekant en wie met die vlag durft zwaaien moet strijden met open vizier. Wat nu gebeurd is draagt het stempel van onoprechtheid en geniepigheid. Egn feestcommissie kan ook niet aan den eenen kant zeggeD, dat zy een nationalen wedstrijd wenscht te houden en aan den anderen kant die gelegenheid gebruiken, of liever mis bruiken voor een anti-nationale betooging. De vlag is even nationaal als de taal en de vaderlandsche geschiedenis. Een volk, dat zijn eigen vlag niet eert en hoog houdt slaat zich zelf in het gezicht en doét, wat het van vreem ten niet zou dul den. Heel Nederland was verontwaardigd toen, tijdens den laatsten Boerenoorlog, in Zuid-Afrika een Engelsch officier de vlag neerhaalde van een Nederlandsche ambu lance, maar de bovengenoemde feestcom missie durft zeggen, dat Nederlanders zelf, op Nederlandschen bodem, gerust de Ne derlandsche en de Oranjevlag, ter wille van een cosmopolitische oproervaan, mo gen neerhalen, waarna dan bij den wed strijd nationale liederen werden gezon gen, vol lof over de groote daden onzer vaderen. Wy zullen weldra het eeuw feest herdenken vaa de herwinning on zer afhankelijkheid, maar de eerste stoo! is gegeven, toen Van Lrmburg Stiruru ea anderen, niet met een roode, maar met een Orarije cocarde door de straten van Den Haag gingen. Toen begreep iedereeD, dat h»t uur der bevrijding had geslagen Toen wjj weer onze Nationale en onze Vorsten-kleuren durfden toonen was het bewijs geleverd, dat wij weer ons zelf hadden weergevonden. Dat wjj weer Nederlanders geworden waren en verlost van het vreemde juk. Toen wist iedereen, dat de eene vlag Diet precies even goed was als de andere, maar dat er maar twee warende nationale driekleur en de Oranjevlag, die als nationale symbo len konden gelden en dat de roode baan in de Nederlandsche vlag eigenlijk de OraDje-baan was van het oude Oranje, Blanche, Bleu. Toen in 1813 de Souvereine vorst, by proclamatie van 6 December, de Neder landers opriep om zich vry willig te wa penen tot bestrijding van den vyand, schreef hy daarin „De oude vlag is weder het punt van vereeniging en die oude vlag zal ook den ouden moed weder doen herleven" en in 183Ó wilde Van Speyck liever zyn leven verliezen dan dat hy de nationale vlag voor de roode vlag der oproerlingen zou doen wyken. In dat teeken hebben wy altyd ge streden en overwonnen en dat teeken zal niemand ons ontrooven. Wie zyn vlag verscheurt haalt een streep door zyn eigen geschiedenis. By alle volken is de vlag het zinnebeeld der nationali tait. Met de vlag gaat de nationaliteit verloreD en wie zyn eigen vlag durft beleedigen moet zich niet lafhartig en karakterloos verbergen, maar den moed hebben zyner overtuiging. De uitsluiting bij de firma Asscher. Naar het Hbl. verneemt, hebben zich een aantal werklieden mondeling en sehrifteiyk by de firma Asscher aange meld, om aan den arbeid te gaan. Van wege de firma werd hun echter meege deeld, dat daarover nu nog geen beslis sing genomen zal worden. Men deelt aan de O. H. Cf. uit Eg- mond aan Zee mee, dat de oorzaak van de weigering van de onderwyzers der O. L. school te Egmond, om deel te ne men aan de Oranjefeesten op 2 Augustus was gelegen in de behandeling, die zy het vorige jaar, toen zy deelnamen aan feesten ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin, ondervonden hebben. Zy hadden toen de kinderen naar het feestterrein geleid, doch werden daarop zelf niet toegelaten, omdat de feestcommissie zich toen verder met de kinderen bezighield. By Kon. besl. is Jacob JuiiaDus Snouck Huigronje, te Soerabaja, metal zyne wettige, zoo manneiyk8 als vrou- weiyke afstammelingen in den Neder landschen adel verheven met de praedi- caten van jonkheer en jonkvrouw. xttT sas Ook daarin de leiding. De Rott. knipte uit Het Huisgezin het volgende stukje Het is merkwaardig om te zien hoe de sociaal- democraten aan de linkerzyde steeds meer de leiding nemen, ook buiten de Kamer. Nu weer in de zaak van het staats pensioen. De Bond voor Staatspensionneering hield Zaterdag een congres. De heeren Borgesius, Rink en De Klerk van de Liberale Unie waren aanwezig maar zwegen. Het vryzinnig-democratisch Kamerlid Teenstra sprak vóór een staatspensioen, maar in deze zaak staat hij niet naast doch tegenover de kopstukken zijner par ty, zoodat hij niet als de woordvoerder zijrer groep mag worden beschouwd. Maa*- de mau van d?n dag was de beer Troel tra, die de Liberale Unie deze veeg meegaf, dat aan haar houding da actie van den Bond voor Staatspensionneering niet vreemd wasliehtejyk spotte met de ethische en humanitaire overwegin- gen ten gunste van het staatspensioen, i en ronduit zei dat een strjjd gold tus schen arbeid en kapitaal, die voor een groot deel afhankelijk zou zyn van de doorvoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Zoo bracht de heer Troelstra de kwestie op zuiver sociaal-democratisch terrein en zette de heeren van de Liberale Unie eenvoudig in een hoek. Voor den heer Borgesius zyn zulke dingen niet prettig, maar hy kan er niets aan doen dat de sociaal democraten hem telkens vóór zyn en ongegeneerd hem de leiding uit handen nemen. Links wordt sociaal-democraat hoe lan ger hoe meer troef, en komt er ooit weer eeD linksche meerderheid in de Kamer, dan behoort naar recht en reden de heer Troelstra Kabinetsformeerder te worden. Nederlandsche Tuinbouwraad. Het Centraal B -stuur van den Neder landschen TuiDbouwraad kwam den eersten dezer te Utrecht byeen. De heer D. J. v. d. Have, (Kapelle by Goes) nieuw gekozen lid van het C. B. voor het be diyf fruitteelt, werd door den voorzitter welkom geheeten en geïnstalleerd. Tot het lidmaatschap werd toegelaten de Utrechtsche Bloemisten-PatroonsVeree- niging te Utrecht, zoodat het aantal der bij den N. T. R, aangesloten vereem gingen thans 88 bedraagt met een gezameniyk ledental van 21.760. Behandeld werden verschillende klachten omtrent onvol doende beschikbaarstelling van wagons, ter belading naar Duitschland en terzake van het aardbeien vervoer in Juni j 1. Verslag werd uitgebracht ovei de instal latie der commissie van advies inzake bet veilingswezen en den afizet naar het buitenland en haar eerste vergadering, terwyi overeenkomstig het advies dezer commissie besloten werd tot de instel ling van een inlichtingendienst omtrent den stand en de oogstverwachtingen van verschillende tuinbouwproducten in binnen- en buitenland en van zulk een dienst, betreffende -'n den tuinbouw- groothandel gemaakte pryzen van ver schillende producten (in hoofdzaak sta- pelproducten). Ingevolge de machtiging door de algemeene vergadering aan het Centraal Bestuur, naar aanleiding der desbetreffende besprekingen in gezegde vergadering, verleend, besloot het Cen traal Bestuur overeenkomstig het verzoek van verschillende groote, zich hoofdza keiyk met fruitteelt bezighoudende, ver- e8nigingen, over te gaan tot de vorming eener groep fruitteelt Verslag werd uitgebracht over de Nederlandsche deelneming aan de In ternationale Tuinbouwtentoonstelling, in Mei 1912 te Londen gehouden. Omtrent de Nederlandsche deelneming aan de Internationale tuinbouwtentoon stelling te Gent 1913 mag worden ver wacht, dat ons land daar wederom goed voor den dag zal komen. De bedoeling is, dat evenals te Beriyn in 1909, de Nederlandsche afdeeling wederom één aangesloten geheel zal vormen. Inzake de Nederlandsche deelneming aan de internationale tuinbouwtentoonstelling te St. Petersburg 1913, waaromtrent het advies van het Centraal Bestuur dooi den heer directeur-generaal van den Landbouw was gevraagd kan worden vermeld, dat reeds een mededeeling van wege den N. T. R. in de tuinbouwbladen werd geplaatst. Over het algemeen werd Rusland van groot belang geacht voor den afzet van tuinbouw-voortbrengselen en neefc reeds een belingryke uitvoer van .bloembollen, heesters en kool daar heen plaatszelfs werden in den laatsten tyd niet geringe hoeveelheden afgesneden seringen uit Aalsmeer naar Rus'and ge zonden, terwyi het een bekend feit is, dat Nederlandsche groenten van Beriyn uit naar F.t.-Petersburg en Moskou wor den verladen. Voorloopig wordt de deel name aan voormelde tentoonstelling met een collectieve groenteninzending, ten name van den Nederlandsehen Tuin bouwraad, besloten. Zelf binders. In IJ- en Haarlem mermeerpol ers zyn by onvoldoend aan tal arbeidskrachten eenige zelf binders in gebruik genomen, die by opstaand koren zeer goed voldoen. Midd. Laudbouwschool. Het plan is begin October de Middelbare Landbouw school te Groningen te openen. Men schryft uit Kapelle aan de M. G.Verleden week is de restaura tie van het koor der Hervormde kerk afgeloopen. Het geheel maakt nu een prst- tigen, aangenamen iDdruk. Wat een ver schil is dit niet met eenige jaren gele den, toen men beschaamd was, om vreem delingen na de kerk bezichtigd te heb ben ook het koor te moeten laten zien. Hulde verdienen de kerkvoogden, die niet altyd pogen de kerk door aankoop van gronden ryker te maken, maar toonen een open oog te hebben voor het antieke gebouw. Eergisterenavond bield de afdeeling Zeeland van den Nederl. bond van ge meenteambtenaren te Middelburg een al gemeene vergadering. Tot afgevaardigde naar de op 28 Augustus a.s. te Zwolle te houden vergadering van den bond werd benoemd de heer J. R. Domenie te Middelburg en tot zyn plaatsvervan ger de heer J. W. Kole te Vlissingen. De rekening der afdeeling over 1911 werd vastgesteld in ontvang op 1622 285 en in uitgaaf op f584.18. Een voorstel van bet bestuur tot oprichting van een centraal bureau voor verbetering van de gemeenteadministratie gaf tot breedvoe rige discussie aanleiding. Verscheidene l6den maakten bezwaar dat van het adviesbureau, hetwelk uit drie leden zal bestaan, tenminste éen lid den graad van doctor in de rechts wetenschap moest hebben. Een voorstel om het betreffende artikel te wyzigen, waardoor de eisch van doctor in de rechten zou vervallen, werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen, terwül 'n voorstel om (/ten minste" te doen vervallen werd aangenomen. Ook werd de wensch uit gesproken, dat de bondsleden gratis ad viezen van het bureau zouden ontvan gen. Een breede gedachtenwisseling ont stond over het verslag der commissie in zake het leerlingwezenvry alge meen was men van gevoelen, dat het stellen van hoogere eischen van be kwaamheid aan gemeente-ambtenaren voorshands niet op den weg van den bond ligt, zoolang nog zooveel te doen is ter verkryging van betere salarissen en eene behooriyke rechtspositie. Het stichteD van een rust- en vacan- ti80ord van gemeenteambtenaren vond by de vergadering geen instemming®. Bij Kon. Besl. van 5 Aug. is be noemd tot lid van den voogdyraad te Middelburg de heer dr. J. C. Bolle, genees heer, lid van den gemeenteraad te Mid delburg, wonende aldaar. Met aanvankeiyk 19 leden is te Vlissingen een koopmansbond van groen ten- en fruithandelaren opgericht. V. C. Aan den sergeant le kl. J. Meeu- wissen van de 2e comp. 4e bat. te Vlis singen, is met ingang van 10 Augustus, op zyn verzoek, vervroegd ontslag uit den dienst verleend. H. C. Het ss. Randwijk door De Schelde van ketels en machines voorzien, is gister moïg'n naar de binnenhaven overgebracht, om daar de kompassen te verifhereri, na afloop hiervan zal het stoomschip naar Rotterdam vertrekken. M. C. Donderdagmorgen vroeg, is te Brui- nis-~e in het sehaar van de Willem III, door den hevigen wind gezonken, het houten schip »de vrouw Johanna", ge laden met schorgrond en bestemd voor den zeedyk van Bruinisse. Het schip was verzekerd. De opvarenden wisten zich met eigen roeiboot te redden. M. C. Het Stbl. no. 248 bevat de Wet van 15 Ju i tot toekening van een renteloos voorschot uit 's Ryks schatkist ten be hoeve van den aanleg en het in exploi tatie brengen van een spoorweg van Hon- tenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke. (Wijziging wet 24 Juli 1908 S. 247.) De Stct. (no. 186) bevat de statuten van de Slepersvereeniging Verbetering zy ons steven, te Middelburg. Kuittaart. By een arbeidersfamilie aan den Vogeldyk moest een meisje op het kleinste kind passen. Ze liet de kleine daarby vallen met het ongelukkig gevolg, dat het kind oogenblikkeiyk dood was. Wel een waarschuwend voorbeeld voor vele moeders, dio in den oogsttyd nu naar het veld trekken en hun vaak neg zeer jeugdig - kinderen aan de zorg van daartoe ODgeschikten overlaten. Zei. Koewacht. Door een paar ingezetenen was by Ged. Staten bezwaar aaDgetee- kend tegen het besluit van B. en W. dezer gemeente, waarby werd verleend tot gebruik van het nieuwe kerkhof op Nederlandscb grondgebied. Adressanten meeDden, dat het nieuwe kerkhof te dicht by de kom der gemeente lag. Ged. Staten hebben bericht gezondeD, dat er by hen geen termen bestaan om zich tegen het besluit van B. en W. te verzet ten wyi het nieuwe kerkhof meer dan 50 M. van de kom verwyderd is. Zei. Serooskerke. By de gisteren alhier ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Tak) werden 200 stemmen uitgebracht. Blanco en van on waarde 4. Volstrekte meerderheid 99. Ge kozen dhr. J. Simonee met 111 stemmen dhr. L. Melse Jr. verkreeg 85 stemmen. Het aantal kiezers voor den gemeente raad bedraagt 283. Oostburg. Gisteren greep v de Bier- brouwery van gebr. Meyer een treurig ongeluk plaats. Door het uiteeuspringen vaD een flesch werd een jongen, T. V. genaamd, dusdanig aan een der oogen getroffen, dathy dit hoogstwaarschyniyk zal moeten missen. Op den ryksweg tusschen Renswoude en De Klomp, gem. Ede, heeft gister voormiddag een auto uit Rotterdam, den melkwagen van G. H. aan De Klomp aangereden. De melkwagen werd geheel vernieldhet paard moest ter plaatse afgemaakt worden en de koetsier is in deerniswekkenden toestand per brancard naar zyn woning gebracht. De automo bilisten hebben geen letsel bekomen. Te Oudkarspel is een man deor den bliksem doodgeslagen. Gisternacht is in Den Haag een grondwerker zoodanig van het onweer geschrokken, dat by de spraak verloor. Zyn spraakvermogen zal hy de eerste dagen nog moeten missen. Gistervoormiddag is te Rotterdam in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen een 6-jarige knaap, die door het omval len van een pot kokende koffie einstige brandwonden aan borst en buik bekomen had. In bet Panopticum te Amster dam, dat inweDdig wordt verbouwd, is een stelling in elkaar gezakt. Drie arbei ders stortten naar beneden. Een hunner is ernstig, de beide anderen zyn licht gewond. Een weduwe te Werkendam,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1