Zaterdag 10 Augustus 26a Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 264 1912 CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BIKHKHLAND. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. 9 Aug. 1912. Tweeërlei geoordeeld. Uit de belijdenis van ie volstrekte sou vereiniteit Gods vloeit voort, dat alle ge zag en macht op aarde niet inhaerent, maar opgelegd is, zoodat er van nature noch by den vorst noch by het volk van souvereiniteit sprake kan zjjn. Souverein is alleen God almachtig zelfalli schep selen, ze mogen dan i\ het vorsteiyk paleis of in de bedelaarsstulp geboren zyn, acht Hy, by zich zei ven vergeleken, als niets. Gezag ven het ééne schepsel over het andere ontstaat eerst, doordien God dit verleent, niet om het af te staaD, maar om het te laten gebruiken tot zyn eer. fiy is dus vrymachtig en geeft dat gezag aan wipn Hy wil. Nu eens aan koningen en prinsen. Dan aan adelstand en patricische burgers. Maar soms ook evenzeer aan heel het volk zelf. Een democratie als in Amerika is Hem een even bruikbaar instrument ter betooning zyner souvereine heerlykheid als het Russisch absolutisme. De Traag is niet of het volk «elf dan wel een koning regeert, maar of beiden, zoo ze regeeren, dit doen krachtens Hem. Hiermeö is dus tweeërlei geoordeeld. Vooreerst de volks-souvereiniteit in den zin van Hugo de Groot en Mirabeau. Het denkbeeld, alsof elk mensch, eenvoudig door uit een vrouw geboren te worden aanspraak zou hebben op een deel van het publiek gezag en voorts de staat door sa&mryging van deze deeltjes ontstaan zou, beperkt Gods vrymacht, plaatst in den mensch als mensch in steê van in Gods sterken arm de bron der souverei niteit en moet op vernietiging van elk zedeiyk gezag uitloopen. Maar evenzeer is daarmee het „Droit divin" geoordeeld in den zin van de Scuartsvrienden, der Fransche legitimisten en van het Prui sische Junkerthum. Dr. KUYPER. (Eet Calvinisme, oorsprong, enz.) Iets nieuws in de strafprocedure. De minister van justitie heeft voor gesteld een wetsontwerp tot invoering van de voorwaardelyke veroordeeling, of, juister gezegd, voorwaardelyke strafop schorting. De minister meent dat uit de instelling van deze strafopschorting zullen voort vloeien twee voordeelen, nameiykbe perking van het aantal vrijheidsstraffen en aandrang tot zelfverbetering. De bedoe ing is dat voor sommige ver gapen, waarop straf wordt uitgesproken, de rechter het recht heeft die straf'niet toe toe te passen, maar dan delinquent vry te laten, onder contróle natuurlyk, en met de bedreiging achter zich dat by herhaling van het misdryf oftlet plegen van een ander misdryf, het eerste von nis onmiddeliyk wordt ten uitvoer gelegd. De minister is zoo naïef van te wanen dat een zoodanig voorwaardeiyk veroor deelde zal denken laat ik toch oppassen dat ik 't niet weer doe, anders moet ik „er in". Wy gelooven niet dat iets dergeiyks veel zal voorvallen. Eer dat en de feiten bewyzen 't zy er niets om geven zullen, immers, men hoort het menigmaal, zy hebben er een maand brom mens voor over. Ook zal de N. Prov. Gron. Crt. wees er dezer dagen terecht op zal de wetenschap dat de straf, indien zy ®°cht worden uitgesproken, toch niet voltrokken zal worden, menigeen ver fden tot kwaaddoen. y hebben derhalve met dit instituut ln onze rechtspleging niet veel op. ■bovendien, tast het deD aard van onze strafprocedure niet aan Het doel van de straf is het sterken van net rechtniet om de maatscbappy te beschermen of den misdadiger te ver beteren. De maatschappij wordt door de strafoefening wel beschermd, maar het doel is toch in de eerste plaats dat de gerechtigheid beschermd wordten ver betering van misdadigers ligt niet op den weg van den strafrechterdit is de taak van anderen. Wanneer nu het doel is sterkiDg van het recht, hoe kan daar dan sprake van zijD by de voorwaardelyke strafopschor ting? Het recht kan slechts worden gesterkt by strafoefening, by toepassing van de gerechte wraak, het wreken van het ge schonden recht by de overtreding. En nu komt men by dat recht den eenigen factor die hier iets te zeggen heeft nog een factor by brengen, en wel den delinquent zelve. Wy zouden dit een verkeerd insluipsel achten, waar door de strafrechter tot opvoeder wordt gepromoveerd, wat hem heelemaal niet toekomt, en het doel van de rechtspraak, enkel in het belang van den persoon van den rechtsschenner, wordt tarzyde ge steld. Ja maar, zegt men, de onschuldig ver oordeelden zouden er wel by varen. Dit zy toegegeven. Doch hiertoe is, naar "t ons voorkomt, volstrekt niet doo- dig de voorwaardelyke strafopschorting. Onze souverein heeft nu eenmaal haar drie organenhet Openbaar Ministerie dat waakt voor de rechten der gerech tigheid, de onafhankeiyke rechtspraak die waakt voor de even heilige rechten der onschuld, en de gewapende macht die, na uitspraak desnoods in de hoogste instantie, de straf voltrekt. Zoodat reeds in de tweede van üeze factoren de waarborg ligt dat zooveel dit aan menscben moge- ïyk is tegen onschuldig veroordeelen wordt gewaakt. Voegen wy hier nog aan toe dat de ervaring in andere landen, althans in België, met deze instelling opgedaan niet tot navolging van deze nieuwigheid uit lokt. In België is door de statistiek van Jacquart bewezen dat de meeste mis- dry ven daar gepleegd worden door reeds- eens-of meermalen-veroordeelden (recidi visten). Intusschen, het laatste woord is in d6ze quaestie nog niet gezegd. Onze voor- loopige indruk is niet gunstig. Doch wy geven gaarne ons gevoelen voor beter. In dulsternisse. Onlangs stond voor een Fransche jury terecht een negentienjarig meisje. Ze heette Yvonne Berthelier. Dit meisje werd beschuldigd van een dubbelen mooid, nl. dat ze om 't leven had gebracht haar eigen moeder en den man, die sedert 15 jaar met haar moeder buiten huweiyk samenwoonde. Het meisje werd vrijgesproken. Waarom? Was haar onschuld geble ken, of werd althans bet bewys van haar schuld niet geleverd Integendeel. Yvonne's schuld stond vast. En zy erkende dan ook zelf, dat ze haar eigen moeder en den man met wien deze leefde, gedood had. Maar hoe dan die vryspraak? Zeer eenvoudig. Yvonne vertelde aan de heeren van de jury, dat de heer LaDglois, met wien haar moeder leefde, op haar (Yvonne) verliefd was, en het toelegde op haar „eer". En nu waren er wel allerlei aanwijzingen en omstandig heden, die reden gaven om daar niemen dal van te gelooven. Maar als Yvonne in het nauw werd gebracht, dan wist ze uitstekend te huilen 6D flauw te vallen. Daarby had ze een slimmen advocaat, die op zeer handige maniei zyn cliënte wist voor te stellen als een interessant meisje, die met alle kracht had gevoch ten voor haar „eer". (Hoe eerbaar Yvonne was, bleek duideiyk uit de omstandig heid, dat ze „verloofd" was met een gehuwd manEn zoo wist de advocaat zoo mooi en aaDgrypr-nd en roerend te redeneeren, dat de jury haar heeft vry- gesproken I En dergeiyke uitspraken, Jwaarby moordenaars en moordenaressen, wier schuld vaststaat, toch worden vryge- sproken, komen in Frankryk in de laatste jaren telkens voor. Vooral als een »lief- deshistorie" de oorzaak van den moord was is er op vrijspraak in Frankryk steeds groote kans. Sommigen schry ven die uitspraken op rekening van de jury-rechtspraak. Die jury rechtspraak deugt niet, zeg gen ze. Jury-leden laten zich ompraten door een gewieksten advocaat. De recht spraak moet daarom plaats hebben alleen door juristen, door vakmannen. Wy zullen de jury-rechtspraak niet verdedigen. Maar toch, diaraan ligt het niet. In andere landen, waar ook jury-recht spraak bestaat of bestond, kwamen zulke dwaasheden niet voor. Ook worden in zulk een jury niet benoemd enkel onnoozele halzen, die zich door een slimmen advocaat maar alles op de mouw laten spelden. Eén der leden van de jury, die bovengenoemde uitspraak deed, was de heer Bergson, een bekend professor en filosoof, door sommigen „de grootste geest van zyn tyd" genoemd Neen, de oorzaak is, dat steeds meer het rechtsbesef verloren gaat. Men weet op byna geeD enkel gebied meer wat goed of kwaad is. Alle zedelij ae vastigheid is in vele kringen weg. Men durft niets meer slecht of onzedeiyk te noemen. Alle gruwelen worden goedgepraat. Van ongeloovige, vooral van socialis tische zyde, worden wy vaak de dompers genoemd. Maar hier ziet men nu wie de ware dompers zyn. ln ons inneriyk besef, in de natuur, in de geschiedenis, maar vooral in Zyn Woord heeft God ons geopenbaard wat goed en kwaad, zedeiyk en oDzedeiyk is. Maar de menschen zyn begonnen zich van de lichtstralen uit het Woord af te sluiten. Zy wilden dat licht niet opvan gen, en rustten niet, voordat ze hun studeercel zoo hadden afgesloten, dat geen straal van dat hoogere licht er meer in schynen kon. Dat is 4e wezeniyke domperij De hoogmoedige mensch meende het hooger licht te kunnen ontberen. Ach! het was immers zoo eenvoudig om te beoordeelen wat goed en kwaad was Dat Kon de meDscb zelf wel. Daar had hy 't licht van dien ouden Bybel niet voor noodig. Maar wat komt er nu van terecht? Door allerlei dwaze leerlingen en philo- sophieën op een dwaalspoor geleid, is thans zelfs het inneriyk besef zoo ver- valscht, dat men nog beneden het in zicht der laagststaande heidensche volken is gezonken, en niet meer goed weet, of moedermoord nu eigeniyk, welbeschouwd, al tyd wel zoo verkeerd, dan wel in som mige gevalleD pryzenswaardig is. Wie denkt, waar de rechters alzoo dwa len, niet aan de klacht van den psalmist „Zy weten niet en verstaan niet; zy wankelen steeds in duisternisdies wan kelen alle fondamenten der aarde." (Ps. 82 5). Gelukkig is, in vergelyking met Frank- *yk ons land te prpzen. Een vryspraak in een geval als het bovenvermelde, 't zy dan met of zonder jury, ware in ons land nog ondenkbaar. Het. ware licht schynt hier nog te helder. Maar de pogingen om dat licht te dooven, ontbreken ook hier niet. En daarom moet wat in Frankryk op dit punt valt waar te nemen ons ter leering en tot waarschuwing zyn. St. Crt. Journalistiek. Te Dordrecht is het eerste nummer verschenen van De Dordtemar, anti-revolutioDair weekblad voor Dor drecht en Omstreken. Naar wy vernemen bedreigt de Am- sterdamsche Diamantnyverheid tenge volge van den Woensdag uitgebroken stryd tusschen de firma Asscher en den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond een ernstig gevaar; immers, de firma, de voornaamste van Amsterdam bereidt plannen voor om een gedeelte van haar bedryf naar het buitenland over te bren gen. N. R. G. Men meldt thans aan de bladeD, dat het bericht van De Geld. als zou het kamerlid Liefticck zich in 1913 niet meer beschikbaar stellen voor eene kamercan- didatuur, onjuist is. Naar de N. G. verneemt, is binnen eenigen tyd te verwachten een wetsont werp tot regeling van het bewaarschool onderwas, het ontwerp i3 nog aan eenige autoriteiten gezonden om advies. Bakkerswet. Het aangekondigde con gres van het comité voor afschaffing van Nachtarbeid in het Bakkersbedryf zal ge houden worden op 9 en 10 September te Utrecht. Als sprekers zullen optreden de heeren rnr. H. Byleveld Jr. van Amster dam, H. Diemer van Rotterdam, dr. A. C. A. Hoffman van Gouda, terwyi met een vierden spreker nog onderhandeld wordt. Met het oog op de opgedane ondervin dingen meent het comité voor dit con gres, geen personen te moeten vragen om als eereleden op te treden. Wy herinne ren er aan dat in het congres in 1907 zitting hadden als eereleden o. a. de heeren De Visser, De Savornin Lohman en Van Nispen tot Ssvenaer. Het comité meent dat reden te over is om teleurge steld te zyn over de houding dezer heeren by de behandeling van en stemming over het wetsontwerp-Talma. Hbl. Diepe Grondbewerking. Eenige jaren geleden moest een land bouwer uit onze omgeving zyn bedryf opgeven, omdat het niet meer rendeerde. Dit kwam, zeiden de buren, omdat hy zyn paarden te veel spaarde, m. a. w. omdat bij zyn bouwgrond te oppervlak kig beweikte en daardoor te geringe op brengsten oogstte. Wy willen niet beoor deelen of de buren geiyk hadden, maar dit is zeker, dat een te oppervlakkige bewerking van den bodem niet voordeelig is. Toch zyn er landbouwers, die bang zyn, hun bodem diep te bewerken, omdat zy vreezen, dat daardoor de bouwlaag kan bederven. Nu dit kan gebeuren, wanneer men onvoorzichtig genoeg is, om slechten ondei grond naar boven te brengen, wy hebben een landbouwer gekend, die door te diep te ploegen te veel zand naar boven bracht, en het volgende jaar ge it ek zyn tarweveld wel een bloemtuin door de honderden papavers, welke het veld sierden. Bestaat nu dit bezwaar niet, dan is het zeer wenscheiyk, om zoo nu en dan eens dieper te ploegen, dan men gewooniyk doet. Door steeds op dezelfde diepte te ploegen, ontslaat langzamer hand in den bodem een harde laag. Dit is zeer nadeelig en wel om de volgende redenen. Die harde laag toch, belet in de eerste plaats het doorzakken voor het overtollige water en in derde plaats in tyden van droogte het opstegen van vocht uit de diepere lagen naar de bouw laag. De diepe bewerking van deD grond be hoeft niet gepaard te gaan met het boven brengen van den ondergrond, men kan dezen ook omwoelen zonder hem boven te brengen. Ook is het bovenbrengen van den ondergrond niet altyd nadeelighet kan best gebeuren, dat de diepere lagen door vroegere bemestingen een schat van plantenvoedsel bevatten en dat hare ge aardheid in betrekking tot den boven grond zoodanig is, dat een naar boven- brenging .zeer voordeelig kan werken. Waar de diepe grondbewerking toegepast kan worden, vonder schade voor de ge steldheid van de bouwlaag, dear dient zy toegepast te worden. Wel kost dit geld, maar de voordeelen, welke eene diepe grondbewerking aanbiedt, wegen tegen de uitgaven ruimschoots op. Over die voordeelen, naar wy hopen, een vol gende maal. OT3? 3SM aNROTCBrOUL Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek op Zuid-Heveland. Op initiatief en onder leidiDg van den heer J. A. van Heel vergaderden Dins dag 6 Augustus te Goes eenige belang hebbenden en belangstellenden uit ver schillende deelen ODzer provincie om de totstandkoming eener beetwortelsuiker fabriek op Zuid-Baveland nader onder de oogen te zien. Geconstateerd werd, na vertrouwbare inlichtingen, dat het aantal opgegeven aandeelen voldoende is om tot ernstige plannen te kunnen overgaaD. Dientenge volge werd een comité gevormd, waarin naast d8 heeren Van Heel, W. Kake- beeke en HankeD, die reeds verschillende voorbereidende maatregelen tot dusverre hebben getroffeu zitting zullen nemen de heeren Jac. Welleman, Krabbendyke, J. Blok, Rilland, D. van den Dries, 's-Heerenboek, L. Goense, Ovezande, N. de Kater, Wolfertsdyk, S. de Regt, Geers- dyk, J. L. Groenewege, St.-Maartensdyk, C. W. Snyder, Oud-Vossemeer.C. Rooze, N.- en St.-Jooslaud en M. J. Mol te Nieu wer kerk (8chouwen). Dit comité zal nu in de eerste plaats ernstig onder de oogen zien de plaats van vestiging der fabriek. Hiervan hangt voor een belangiyk deel het al of niet slagen af en de moeiiykheden, op Zuid- Beveland daaraan verbonien, zyn niet gering, omdat met vele omstandigheden moet worden rekening gehouden. Toch wordt vooralsnog een en ander geen be letsel geacht om binnen niet al te langen tyd te kucnen zeggen de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek op Zuid Beveland komt er, te meer daar van de zyde der „Waterleiding" ia te kennen gegeven voor dit doel steeds voldoende water beschikbaar te hebben. Vlissingen. Aan den eervol ontslagen sluisknecht C. H. Lenaerts, alhier in een jaariykscb pensioen toegekend van 1402. H. M. Pantserschip „Koningin Regen tes1'. Na belangiyke reparatiën en voor zieningen aan stoomketels en stoom werk tuigen te hebben ondergaan, die werden uitgevoerd door de Koninkiyke Maat- schappy „De Schelde" t9 Vlissingen, werd gisteren met H, M. Pantserschip Koningin Regentes op de Noordzee de proeftocht gehouden, welke uitstekend is geslaagd, daar ruimschoots aan de gestelde eischen werd voldaan. Hat maximum aantal I. P. K.,verkregen was 7200, terwijl het contract 6300 eischte. Gemiddeld werd in 4 uur volle kracht proef 6600 I. P. K. betaald. M. C. De Nederlandsche torpedobooten G 7 en 8 zyn gisteren te Vlissingen aan de Houtkade aangekomen. Het schip Antonia Maria, schipper Bouterse, is Woensdagmiddag te Haas- weert door de sleepboot Mars binnen gebracht. Het schip was geladen met vlas. t De last was door den storm overboord geslagen. M. C. De 2e luit. J. K. de Viseer, van het Se reg. inf. te Bergen-op-Zoom, wordt 1 September overgeplaatst by het 4e bat. van het korps te VlissingeD. Volgens de jongste opgave in de Staatscrt. bedroeg het aantal gevallen van besmetteiyke ziekten, ter keDnis geko- meD vag deD ceEtralen gezondheidsraad: in ZeelaDd: te Vlissingen 1 geval van roodvonk, te Goes 2 gevallen en te Mid delburg, Nieuwerkerk en Zierikzee ieder 1 geval van diphteritis. Middelburg. Met den bouw van het nieuwe post- en telegraafkantoor, waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1