No. 262 1912 Donderdag 8 Augustus NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 26e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ÏÏ1T 2333 PSag. Een vergelijking. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. lfl Van zekere zyde heeft, men den schiy- ver van de artikelen „Quo Vadis" (Waar gaan we heen ?j in de Vlissingsche Cou rant verdacht verkiezings-ac.ie te voeren. Voor een deel was dit zyn doel zegt hü. Maar geen actie voor een bepaalde party wilde hy. En hy gaf aan de tegenstan ders gelegenheid om voor de her.- temming op 18 Juni zyn artikelen van 8 en 15 Juni te bestryden. Eerst 17 Juni bracht echter een bestryding van zijn artikel van 8 Juni, ook door ods aangehaald. Op slechts één punt biykt de bestryder den schryver Motor te hebben tegengesproken. De tegenspreker schreef: „Vlissingen hteft groote kapitalen ge leend en groote kapitalen verwerkt. Dat is waar! Maar daardoor is VlissiDgen nu ook zoo ryk! Te balans van 1910 leert ons, dat Vlissing's bezittingen van 1905 tot 1910 vermeerderd zjjn met 1,140,471,30 gulden". Spottend antwoordt Motor op dit ba lans argument „Vouw een blad overlangs in tweeën. Noteer op de linkei helft uwe bezittingen, op de rechterhelft uwe schuldeD, bepaal door aftrekking het saldo, om dat ook rechts te boeken als zuiver bezit, en vind door optelling de twee, natuuriyk geiyke, totalen." En klaar is de balans, die de eigenaardigheid vertoont, dat ze steeds balanceert Maar hoe? 't Is by zoo'n balans nooit „lood om oud yzer", maar vaak «lood om goud". Lood links en goud rech:s. En dan vervolgt hy Ik beken eeriyk, dat my het standpunt, waarop B. en W. zich stellen by de waardebepaling der gemeenteiyke bezit tingen, geheel onbekend is. Mag ik daarom myn geacbten debater een vraag doeD, waarop hy desnoods met een getal zou kunnen antwoorden Hy kent natuuriyk de woestijn Gobi", die zich uitstrekt tusschen de Badhuis straat en 't aRooie Dorp", dat wy dan ken aan de philantropie van de Regee- ging in samenwerking met ons Gemeen tebestuur en waarvoor de gelden der schatkist stellig niet zoo gemakkelijk beschikbaar zouden zyn gesteld, had men van uit Den Haag een kijkje kunnen nemen achter de Vlissingsche schermen. Die zand vlakte is ooftgemeentebezitenpryktdus ook op de balans. En nu zou ik, o zoo graag, eens weten, tegen welken prijs per vierkanten meter de balans waai de van dien grond bepaald wordt en door welke onpartijdige deskundigen die prijs is vast gesteld. Motor verhaalt verder van een plan nenmaker uit Patagonië die hem in een »vizioen« verscheen. Hy vertelde my o. a., dat vin 1905 tot 1910 de waarde van zyn bezittingen vermeerderd was met 1140 duizend gul den 'kGeef weer ronde maar geen geflatteerde getallen. 'k Voelde myn hart sneller kloppen van biyde verrassing over zooveel voor spoed. Maar eer ik gelegenheid had, hem myn bewondering uit te drukken, voegde by aan zyn mededeeling toe, dat zyn zoo kolossaal vermeerderde bezittingen in 1910 hadden opgebracht 9 duizend gulden 'k Wilde hem vol verbazing vragen, of de rentevoet zoo by zonder laag is in Patagonië. Maar hy wenkte my, te zwy- gen. üy wilde, dat ik eerst alles weten zou. Om te geraken tot die geweldige be- zitBvermeerdering had hy eenige tonnen gouds van iyn vaaeriyk erfdeel móeten- verwerken, en by Europeesche vrienden, die flinke rente berekenen en geregelde «■flossing bedingen, groote kapitalen moe ten leenen. En in 't zelfde jaar 1910, toen zyne bezittingen te zamen hui Netto ink. uit bez. Ook die van 1912 f 9550,20" Bruto ink. uit bez. f 14512,49" Verschillende ODk. - 4270,61 zen en lanaeryen, erfpachten, gras, hak-, hout, cynzen, jacht- en visscheryrecht, effecten, alles inbegrepen, niets uitgezon derd hem opbrachten 13 duizend gul den, moest hy naar Europa overmaken Aan interest f47.000 Aan aflossing - 25.000 Totaal f72.0 0 Negen en vijftig duizend gulden moes ten er door den armen millionnair bui ten de bezittingen worden «gevonden", enkel en alleen om de geldschieters te vreden te stellen. Gelukkige geldschie ters! Arme Patagoniërs! Verbeeld u myn verbazing, toen ik, by 't verzamelen van gegevens voor de afwerking van myn artikel, tot de ont dekking kwam, dat de cyfers van myn vriend volkomen klopten met de getal len der Vlissingsche begrooting en balans van 1910! Het droombeeld was een werkelijkheids beeld En hy voegt er in een verbeterd aan hangsel het volgende aan toe Ziehier de verbeterde rekening over 1910. 'k Geef ditmaal de nauwkeurige bedrageD Bruto ink. uit bez. f 13401,55" Verschillende onk. - 4104,57" Netto ink. uit bez. t 0296,98 Ziedaar het volkomen juiste bedrag, dat onze van 1905 tot 1910 met f 1,140,471,30 vermeerderde bezittingen in laatstge noemd jaar zuiver opbrachten. Van dat bedrag zou de gemeente in 1912 haar straatverlichting, notabene enkel haar straat verlichting kunnen be talen, en dan zou ze nog juist f1139,37* overhouden. Anders. Van dat bedrag van f9296,98 zou de gemeente dit jaar bijna de helft kunnen betalen van swat ze noemt het gewoon onderhoudharer openbare werken. En nu de rekening van 1911 Bruto ink. uit bez. f 13777,49 Verschillende onk. - 4227,28" f 10241,88" De lezers merken met voldoening voor uitgang. Een vooruitgang va f 945,20" in twee jaar tyds. Het spyt my zeer, maar ook die voldoening moet ik hun ontnemen met de opmerking, dat de gemeente in 1910 en 1911 ook weer voor f80596,85 aan grond en huizen bijkocht. En dat is weer een bevestiging van myn vermoeden, dat de rentevoet bijzonder laag is in Patagonië. Het antw oord van Motors tegenspreker, den heer Golden berg, die er een warme verdediging van de liberale begiDseleD, de liberale party en de liberale candidaten aan vastgeknoopt had, was - aldus Motor „door zyn jammerlijke leegheid een krasse bevestiging van oen inhoud myner artikelen. Als hy werkeiyk meent, dat het crediet (sicder burgers schade zal ïyden Hoor het streven naar waarheid, dan ware zwygen wel zoo verstandig geweest." Motor besluit Oprecht spyt het my, dat wy niet te weten zyn gekomen, hoe zwaar op de gemeentelyke balans de „woestijn Gobi" weegt. Aan cLie wetenschap was en ts de geheele burgery zeer veel gelegen. Terwyi hy in een vorig artikel herhaalt: „Nog altyd zyn er enkelen, die leven- digen handel in gemeentelyke bouwter reinen, onnoodigen huizenbouw en daar mee gepaard gaande bedry vigheid in de bouwvakken als zekere teekenen van welvaart beschouwen." En den wensch uitspreekt dat by 't streven naar verbetering geen partybe lang maar 't gemeentebelang de saam werking zal beheerschen. Wy kHnnen van uit de verte over de juistheid der opmerkingen van den schry ver niet oordeelen. Wel constateeren wy dat zyne beschouwingen nog niet zyn weerlegd gewordenen men in den ge meenteraad er geen andere reflex op vernomen heeft, dan den wensch om van naamloos courantengeschryf geen notitie te nemen. 7 Aug. 1912. Tegen. Ook de komkommertyd wordt door sommige vryzinnige staatslieden benut om de sociale wetgeving od in verband daarmede het Tariefontwerp by.de kiezers onaangenaam te maken. Zoo dezer dagen te Kcevorden, waar in een vergadering, belegd door den Bond van vryzinnige propagandaclubs, een paar unionisten, geflankeerd door een vry liberaal en een vryzinnig demo craat op sociaal-democratenmanier de goe menigte kwam „inlichten". Het verslag in Het Vaderland be vatte het volgende staaltje: De heer De Jong, lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn, wees er op dat in October de clericale coa litie zal bewyzen, dat ze ten doode gedoemd is. Dan toch zal in der haast een wet worden gemaakt, welke de Nederlandsche arbeiders in staat zal stellen om na 54 jaren premie te hebben betaald een mager pensioentje te ontvangen. De Staat wil echter een deel dier pensionneering bekostigen met gelden welke ze op een struik- roover-manier heeft gekregen. Inderdaad, dit is sociaal-democraten manier- De uitdrukking „struikroovermanier" is trouwens aan de S. D. Pers ontleend en het „mager pensioentje" «na 54 jaar* is een logenachtige paraphrase op Rood huyzens „wat heeft een dooie aan een rijksdaalder". Logenachtig hierom vooral omdat by invaliditeit reeds op veel jonger leeftijd dan de genoemde 54 jaren het pensioen immers intreedt. Wy zouden nog meerdere staaltjes van hoogst berispeiyke bestryding uit het verslag kunnen opdiepen. Zoo sprak ds. Vos van «Clericale dompery"Drion, secretaris van den Bond van vry Libe ralen, hekelde de verkeerde methode om sociaal te hervormen, en verkocht daarby de onjuistheid dat de sociaal democraten groote geneigdheid toonen om minister Talma te steunen. En dat terwyi de S. D. A. P. in meeting en pers üerhaaldeiyk de sociale wetgeving met name de invaliditeitswet en het Tarief, dat „stuk volksbedrog" over den hekel haalt. Men kan er vast oprekenenin 1913 staat Links van Drion tot Duys pal voor een vryzinnig ministerie, op gevaar af dat weelr de sociale wetgeving voor zeer langen tyd er om verschoven wordt. Met groote woorden en hard ge schreeuw moeten de kiezers daarop nu reeds worden voorbereid. Want men weet wel dat men zwak staat, met een periode 1905—1907 achter zich. Aan de Stand, ontleenen we een ver- geiyking, die mr. Aalberse in het Rath. Soc. Weekbl. maakt tusschen den verze- keringsstryd in Engeland en hier ten lande Toen de Engelsche Minister Lloyd George zyn wetsontwerp betreffende de verplichte ziekteverzekering had inge diend, konden onze liberale kranten niet uitgepraat raken over het enthou siaste onthaal, dat zyn wetsvoorstel zelfs by de oppositie gevonden had. „Zie je, dat is nu pas 'n Minister die 't wetgeven verstaatVergeiyk dat nu eens met de kritiek, die op de wets ontwerpen van onzen Minister Talma wordt uitgeoefend 1 Welk een figuur maken wy dan Ja, welk een figuur! Dochaan wie de schuld P Aan Minister Talma, ofaan onze oppo sitie die niet zoo hoog staat, om ook 't goede in den politieken tegenstander openiyk te durven waardeerenP Frappant is ook dithet Engelsche enthousiasme over George's wetsont werp vond luide weerklank in onze liberale pe. s. Maar wat bemerkten wy nu hier van de hevige oppositie, die thans in Engeland opkomt juist tegen de regeling, welke George voorstelt, en dat vooral op een punt waar men juist de grootste verwyten tot Minister Tal ma heeft gericht: de ziektebehandeling. Zoowel de dokters al3 de Friendly societies biyken hoogst ontevreden. „The Catholic Times" van 16 Juni een blad dat zeer met Minister Ge orge ingenomen is zegt dan ook: „Gelukwenschen kwamen tot hem van alle kanten. Voor een tyd waren de politieke scheidingsiynen uitge- wischt. Conservatieven waren even hartelijk als de Liberalen en de Arbei dersafgevaardigden in hun verwelko ming van het wetsontwerpMaar langzaam kwam de kritiek op. Eerst heel voorzichtig. Dan luider hier, dan weer daar. Dan een krachtiger toon. En nu is 't een lawaai van alle kanten.® En verder heet het in 't zelfde blad Ihe Catholic Times erkent, dat er wel een en ander in 't wetsontwerp zal moeten veranderd worden, en dat er overal vergaderingen worden gehouden van doktoren, waaruit blykf, dat deze hun medewerking aan de uitvoering der wet, biyft ze ongewyzigd, zullen onthouden. Wat biykt dus Dat men in Engeland dezelfde be zwaren ondervindt, als hier, maar dat de Engelsche oppositie hoog genoeg staat, om den Minister tochtehuldigeD. Van dat laatste merkt men by ons te lande al een bedroefd klein beetje I Chineezenrelletjes. Men verneemt uit goede bron dat een nieuw onderzoek ge last is omtrent de gevangenhouding van den hooidcommissaris van politie tydens de Chineesche relletjes te Soerabaja. Alle ambtenaren en beambten die daarvan getuige waren, moeten daaromtrent rap porteeren. N. R. C. Nederlandsch voor de Inlanders. Men schryft van inlandsche zyde: „Moest de Nederlandsche taal vroeger voor den Javaan gelden als iets, dat de deftigheid de voornaamheid verhoogt, thans is de kennis daarvan eerste eisch om in de maatschappy een redeiybe positie te veroveren. Ook voor den inlander is Hollandsch de eenige Europeesche taal om zich te kunnen ontwikkelen. Men spaart thans geen kosten, hoe hoog deze dikwyis ook betrekkeiyk zyn, om zyn kinderen de gelegenheid te geven Hollandsch teleeren. In den beginne, toen er aan de inland sche le klasse scholen'nog geen onder richt in het Nederlandsch werd gegeveD, liep het aan de Europeesche scholen storm met aanvragen om plaatsing van de zyde der inlandsche ouders. Wyi deze onderwysinrichtingen uit denaard der zaak in de allereerste plaats moeten voorzien in de behoefte aan onderwys by de Europeesche bevolking, spreekt het van zelf, dat de toelating van tien tallen inlandsche leerlingen wegens ge brek aan plaats geweigerd moest worden. Van regeeringswege wörd later in den drang naar kennis van de Hollandsche taal by de inlanders tegemoet gekomen, door de toevoe/ing van Europeesche leerkrachten aan de le klasse inlandsche scholen. Doch dit onderwys kan niet aan ieder toekomen. Daarby heeft de „particuliere school" goud gesponnen. Overal bloeien thans de „particuliere scholen", waar aaD inlandschp kinderen onderwys in het Nederlandsch wordt gegeven. De leden van het zelfde gilde, die op plaatsen van eenige beteekenis liefst voor winkeljuffrouw spelen, gaan in de binnenlanden er allicht toe over een „sekolah particulier" voor de inlan- dertjes te openen. Dat de juffertjes vaak aan de verlei ding niet het hoofd kunnen bieden, is begrypeiyk, waar de gelegenheid zich voordoet, om door lichte prestaties maan- deiyks een niet onaardig sommetje by elkaar te stryken. En de inlandsche oy- ders, die by drommen hun kinderen aan de zorgen van de eerste de beste „goe roe particulier" toevertrouwen, kunnen gewooniyk de degeiykheid van het ge- g9vén onderwys niet beoordeelen. Verzet op Mendanau. De bewoners van het tegenover Billiton gelegen eiland Mendanau weigerden aan den oproep van het bestuur tot het verrichten van üeeren- dienst op eerstgenoemd eiland gevolg te geven. De civiel-gezarhebber van het district Manggar ging met twintig ge wapende politiedienaren naar Mendanau om de bevolking te overreden, keerde evenwel onverrichter zake terug, waarop veertig recalcitranten werden overge bracht naar Tandjoeng pandan en ge- straft met zes dagen gevangenis. Na ommekomst van dien straftijd bleven zy weigerachtig en kregen weer zes dagen opsluiting. Toen werden weer tachtig, nieuwe onwilligen overgebracht van het eene naar bet andere eiland en gestraft eveneens met zes dagen opsluiting, en eerstdaags gaan opnieuw honderd vyftig. In de gevangenis is geen ruimte en de opeenhooping van zooveel menschen heeft nadeelige gevolgen. De reden der weigering is dat er geen voldoende prauwen ter beschikking van de eilan- deis zyn om in grooten getale over te steken naar Billiton. Buitendien leven deze van vischvangst en klapperteelt, zoodat zy moeilyk lang kunnen worden gemist. De lichtopzichter, een Europeaan op het eiland Mendanau, is mede oorzaak van het volksverzet, omdat deze het volk uitlegt dat het onwettig door het bestuur wordt opgeroepen. Momenteel is die op zichter naar Batavia, waar hy volgens belofte aan de eilanders hun grieven by de bevoegde autoriteit zal voorbrengen. De adsistent-resident heeft een klacht ingediend by het departement van Ma rine tegen dezen opzichter. De spanning tusschen de eilanders en het bestuur is groot. Verkeerswezen. Meer en meer trans port-auto's komen in de Preanger in gebruik. Vooral veraf gelegen theeondernemin gen zien het nut dezer voertuigen hoe laDger zoo meer in, en men is thans van plan om in het Soekaboemische een geregelden auto dienst naar de Wyn- koopsbaai in het leven te roepen. Vele ondernemingen, vooral in het Tjibadaksche, denken zich by dien trans portdienst aan te sluiten om thee, in plaats van per spoor, naar de Wyn- koopsfcaai te verschepen met ds Paket- vaart. Grootsche plannen zyn daarvoor in de pen. Zelfs kalk ziet men uit die streek per transport auto naar Batavia en elders transporteeren. Hbl,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1