Mo. 257 1912 Vrijdag 2 Augustus, 26e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DEJONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN OTE ratOTXaTO». 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 1 Aug. 1912. De beminde Koningin Weduwe, gebo ren 2 Augustus 1858, wordt morgen, zoo w(j hopen, 54 jaar. Het Neaerlandsche volk in zijn over- groote meerderheid beschouwt dezen verjaardag als een geluksdag. En voorzoover het in het wèlvaren van Nederland en Oranje saam belang stelt, bidt het van den Heere dat nog vele rijk gezegende jaren aan dit dier bare leven mogen worden toegevoegd. Lang leve de Koningin Moeder, troos teres der lidenden, vriendin der armen, draagster van den beminden Oranjenaam, en moeder van het Nederlandsche Volk Oud schilderij ontdekt. Men schrijft ons: De heer H. W. Veenendaal te Amers foort heeft op een boerderij onder Utrecht een kapitale Abraham Bloemaert (1564- 1651) ontdekten wist zich bet eigendom daarvan te verzekeren. Het stuk meet 1.24 M. bij 0.91 M. en stelt voor Ver- tumnus en Pomona. Deze Utrechtsche schilder muntte uit door zijn zelfstandige wijze van werken hoewel in zijn werk soms opgemerkt werd eenige neiging de ItaFaaDsche school te volgen. Zooals we van hem verwachten kunnen is het schilderij zeer mooi van toon en munt het uit door zeer goede samenstelling. De Directeur van het Rijksmuseum, Jonkheer van Riemsdijk, erkent deze schilderij als echt. (Pomona was de (Rom.) godin der boomgaarden en boomvruchten tpoma die door Pan, Priapus, Vertumnus en andere veldgoden bemind werd. Vertum nus (van verio-. »ik keer om», was de (oud-Rom.) god der jaargetijden en weers veranderingen, die de ontluikende lente bloesems door de afwisseling van zomer en herfst tot een rijken vruchtenoogst gedijen deed, voor al wiens goede gaven het Octoberfeest der vertumnalia blij moedig gevierd werd. Ook bezat hij zelf het vermogen om allerlei gedaanten aan te nemen, en zoo gelukte het hem, na lang wachten en smachten, als een oude vrouw vermomd, de liefde van Pomona, de ooftgodin, te winnen. Evenals van de jaargetijden was Vertumnus de god van ruiling, koop en verkoop in handel en verkeer, kortom van alle veranderin gen in de natuur en onder de menschen. HU werd afgebeeld als een welgemaakt jongeling of man met een krans om het hoofd, met, een snoeimes in de rechter-, en een vruchtmandje of knots in de linkerhand. Red.) Heden zal in 't kiesdistrict's-Graven - hage met groote meerderheid tot lid der Staten van Zuid-Holland gekozen worden de heer mr. M. de Mos, een unie-liberaal. H(j kwam in herstemming' met den sociaal-democratischen veelprater den heer Ter Laan; en werd door de Rechtsche bladen Nederlander en Residentiebode als den minst kwade der twee en om den socialist te weren aanbevolen. Wij gelooven niet dat wij een dergelilk advies zouden gegeven hebben. Immers uit een correspondentie tusschen den nu gekozene en het bestuur der vrijzinnjg democratische kiesvereeniging bljj'ko dat de man tn politicis reeds heeiemaal op het terrein der sociaal-democraten 13 overgestapt. Hij heeft zich namelijk verklaard voor algemeen stemrecht zon der beperking en met inbegrip van vrouwen stemrecht, en een Eerste Kamer zonder recht van amendement, enz. Een en ander deed hij duidelijk uit komen tegenover de vry liberalen. Hij werd dan ook door de vrijzinnig-democra ten met algemeene stemmen candiaaat gesteld. Ons dunkt, een liberaal die met de stembus in 't zicht zulk een vervaarlijken sprong doet, behoorde van rechts niet gesteund te worden. En zulks te minder, nu zijn roode verklaring zelfs voor de vrij-liberalen geen beletsel was om zijn candidatuur met warmte te steunen want zelfs De Nieuwe Courant beval hem aan. Bij de vlugge evoluties der liberalen naar uiterst links schijnc 't bi) een herstemming tusschen een vrijzinnige en een socialist ons toe een quaestie van lood om oud ijzer. Theorie en Praktijk. Re8ds meermalen werd geconstateerd, dat er een aanmerkelijk verschil bestaat tusschen de socialistische theorie en de socialistische practijk. 't Is daar met recht: doe raar mijn woorden maar niet naar mijn werken. Aardig werd dit dezer dagen geïllus treerd door de Nieuwe Courant onder den titel Dichtung und Wahrbeit. Het Volk van Zaterdag bevat op de eerste pagina een manifest van het par tijbestuur, waarin wordt opgewekt tot het deelnemen aan een betooging teD gunste van het algemeen kiesrecht op 17 September den dag van de opening der Staten-Generaal te 's Gravenhage. We lezen er o. a. in De Invaliditeitswet van- Talma, die men vóór de verkiezingen nog zal trachten binnen te halen is een brutale aanslag op den nood der door de dure levensmiddelen zoo' geteisterde arbei dersklasse, die men dwingen zal, van haar armoede ook Dog te sparen voor den ouden dag, dien velen niet zullen beleven. En op de derde pagina staat te lezen: Hedenochtend 8 uur verlieten een 100 tal onzer abonnées vrooiyk en wel Amsterdam voor de 6-daagsche reis naar Parijs. In 3 fraaie, speciaal voor onze reizigers gereserveerde wagens, werd de reis aanvaard. Er heerscbte reeds nu een prettige opgewekte stem ming en een echt kameraadschappe lijke geest. Laat ons hier dadelijk aan toevoegen dat we 't van harte toejuichen, wanneer arbeiders van welke politieke geloofs belijdenis ook met of zonder hulp van hun werkgevers een duitje op zij leggen voor zoo een verzetje in het reis- seizoen. Hopen we dat de honderd van thans zullen aangroeien tot duizend in het volgend jaar. Maar handig mag 't niet heeten van Het Volk, de „Wahrheit" van het uit stapje af te drukken in hetzelfde, num mer waarin 't manifest werd geplaatst. Zinnetjes als 't eerst door ons aange haalde, rieken dan noodeloos scherp naar „Dichtung». Tot zoover de Nieuwe Courant. En zoo is het niet alleen in ons land, maar ook elders. Zoo schrijft het te Brus sel verschijnende Nieuws van den Dag. »Zondag bij paardenkoersen te Ostende bemerkte men in de tribunen (20 fr. per sportman, en 10 fr. voor de dameskaart), citoyen Vandervelde (een der kopstukken van het Belgisch socialisme -- Red. N. Z. Crten zijn vrouw, mad. Lola Van dervelde. Misschien waren zij daar om zich voor te bereiden tot de ontberingen dör algemeene werkstaking?" Het moet, dunkt ons, den heeren socia listen terwijl zij in hun organen een boom opzetten over „het verdrukte pro letariaat", de loonslaven van het kapi- talisme,* enz. femoede zjjn als de Ro- roeinsche auguren, waarvan verhaald wordt, dat zij by hel raadplegen der in gewanden van het offerdier om daaruit tlf! toekomst te verklaren, hun lachen konden houden over den onzin, dien 2ij bun cliënten als heilige watr- üeid gingen opdischen. dan te moeten ervaren dat er nog onder de onzen gevonden worden die de voorspiegelingen van Let, socialisme «au sérieux" nemen. N. Z. Crt. België en Friesland. Wie by verkiezingen de hulp der so ciaal-democraten vraagt moet er maar op rekenen dat zy zich die hulp duur laten betalen. Dat is in België gezien, waar by de jongste Kamerverkiezingen de liberalen in de voornaamste districten, een, soms twee harer candidaten loslieten, om hun plaatsen door sociaal democraten te'doen innemen enkel maar opdat geen clericaal er zich van zou meester maken. In Friesland werd 't ook in 1909 en 1910 gezien, en dreigt het ook in 1918 te zullen ervaren worden. Toen in 1909 de vry-liberaal VaD Bey- ma voor de Eerste Kamer aftrad, gelast ten de sociaal-democratische Statenleden dat hy vervangen werd door den ünie- libera^l Lelyen by don dood van den unionist Sickenga vorderden zy den zetel op voor den vryzinnig-democraat Van Deventer. Te voren reeds hadden zy een zetel voor den socialist v. d. Zwaag in het gedeputeerd college in plaats van een liberaal weten te bedingen. Thans verwacht men weer iets der- geiyks. In Franeker treden vyf liberale staten leden af, en schijnt op verzoek der vry- zinnige kiesvereeniging door de sociaal democraten besloten te zyn om drie van deze aftredenden te steunen, mits de overige twee hun plaats afstaan aan evenzooveel sociaal-democraten. De vryzinnige leiders zijn reeds be gonnen de aftredenden te bewerken in dien geestdoch geen van die vyf toonde aanvankeiyk neiging om zich aan deze Japansche hari kiri-kuur te onderwerpen. Ten laatste schynt men aan twee hun ner te hebben aangezegd dat zy moeten heengaan. Een hunner heeft geantwoord met een bericht dat hy zich in 1918 niet weder beschikbaar stelt. De ander beeft nog niet besloten. Maar dat zal wel komeD. Het is tocb wel zoo dat de liberalen van hedeD, om nog een poosje wat te zeggen te hebben, zich letterlijk alle ver nederingen moeten getroosten. O Goes. Gisteren werd aan den heer mr. C. de Witt Hamer, schoolopziener in het district Goes, by het neerleggen van zyn ambt eer huldeblijk aangeboden namens het onderwyzend personeel aan de open bare en byzondere scholen van dit district. Het bestaat uit zjjn borstbeeld, in een plaquette van massief zilver in lyst. Wemeldïnge. Ia de gemeenteraads zitting van Dinsdagavond is het verzoek van de afdeeling Goes van den B. v. N. O. tot een betere regeling der jaarwedden vin de onderwyzers, op voorstel van den heer J. Lindenbeigh in handen gesteld van B. eu W. om later met een voorstel ter tafel te komen. De benoeming van een gasmeester is aangehouden tot een volgende vergade ring. Tot boekhouder der gasfabriek is be noemd de heer Quadekker. Verder Is besloten alle gemeentege bouwen te doen aansluiten aan de gas fabriek, terwyi de gemeentewoningen ook zullen worden voorzien van leiding water. - Af. C. De Staatscourant (no 178) bevat o. t de statuten van „De Domburgscbe Bouw- vereeniging" te Domburg. Gistermiddag heeft op den weg naar het Catsche veer by Wilhelminadorp de aangekondigde herhaalde wedstryd met aard- appelbesproeiers plaats gehad. Deze wedstryd had ten doel na te gaan, hoe de machines in sterker ontwikkeld loot der aardappelen zich zouden houden. Ditmaal hebben dezelfde machines ge werkt als by de eerste proef in Juni, be halve de rugsproeier, terwyi de machine van de firma Hoder door een andere ver vangen werd, lichter model dan de eerste, daar de vorige machine te zwaar werd gevonden. Door geen der machines werd het loof der aardappelen ernstig bescha digd, terwyi da besproeiing even giede resultaten opleverde als bij de vorige proef. Men kan wel zeggen, dat thans voor de praktyk voldoend goede machines biy- ken te bestaan. De voor- en Dadeelen der verschillende systemen zal men kunnen nagaan, zoodra het gemotiveerd verslag der jury is verschenen. De namen der jury-leden zyn door ons reeds gemeld. De wedstrijd wedstryd o. a. bygewoond door het bestuur van de afdeeling Krui- ningen van de Z. L. M., leden van het bestuur der Goes, benevens eenige be langstellenden. Af C. Tholen. De cultuur van zwarte bessen neemt hier steeds toe, een gevolg van de gunstige resultaten. De kwaliteit was dit jaar goed, terwyi het beschot by zonder overvloedig was. Het meerendeel worden naar Londen verkocht, in 1911 golden zy f 0.25, dit jaar f0.30 per K.G. Schore. In de raadsvergadering onder voorzitterschap van den heer burgemees ter was afwezig met kennisgeving dhr. Rottier. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, en de ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening wordt den raad aangeboden in ontvang met f 15,655,56, en in uitgaat met f 15,513,IA1/», een goed slot van f142,411/». Als commissieleden worden benoemd om de rekening na te zien de heeren Karelse, In 't Anker en Sterk. De heer Karelse vind het opmerkeiyk dat juist altyd dezelfde leden met het nazien worden belast en nooit de heer Yerhaagen. De voorzitter zegt dat het eene vrye stemming is. Dhr. Yerhaagen merkt op dat, zoo hy zichzelf gestemd had 't in orde was ge weest doch spreker stelt er zoo'n eer niet in om deel uit te maken der com missie. De voorzitter zegt: dan was het niet in orde, doch dan hadt u de meerderheid. Als zetter werden herbenoemd de heeren Ryn en Rottier, en als plaats vervangers de heeren In 't Anker en Bruinshoofd. De verordening betreffende de salarissen onderwyzend personeel werd gewyzigd en gebracht in overeen stemming met de nieuwe Militiewet. Vervolgens werd de begrooting 1911/12 burgeriyk armbestuur gewyzigd en de eindcyfers nader vastgespeld op f 3719,946 in ontvang en uitgaaf. Dhr. Ryn, als voorzitter van het B. A., bedankt de leden van den raad voor hunne medewerkiDg en de aangebrachte wyziging. Hiermede is de agenda afgehandeld, doch de voorzitter komt nog met eenige belangryke zaken welke niet op bet oproepingsbiljet zyn geplaatst. Ie deelt de voorzitter mede, dat door B. en W. een plan, neen twee plannen zyn ontworpen om den Zouteweg te ver harden door keibeslag, en 2e een plan om den weg te verharden met, macadam. Het le plan zal ruim f8000 kosten en het 2e ruim f 4000. B. 8n W. achten het eerste plan beter en dan aan de provinciale staten vragen om een renteloos voorschot. Verder zegt de voorzitter dat by B. en W. ook :t plan bestaat om aan de gemeente Kruiningen medewerking te vragen, zoowel voor een renteloos voorschot als voor de aflossin gen aangezien de gemeente Kruiningen de grootste belanghebbende is. Dhr. Verhaagen zegt dat de zaak voor hem te .'ngiijpend is om reeds nu daar zoomaar op in te gaan waarop de voor zitter zegt, dat het de bedoeling van B. en W. is* om slechts eene bespieking daarover te houden en in eene volgende vergadering een b-slissing te nemen. Dhr. Yerhaagen zal met genoegen aan de bespreking deelnemen, doch moet eerst opmerken dat de voorloopige be grooting niet goed is, zy is n.l. veel te hoog als graniet keien en veel te laag als quenast- of grèskeien gebruikt zullen worden. Ook zag spreker gaarne, dat niet alleen aan Kruiningen steun werd ge- vraigö, doch aan alle belanghebbende gemeenten, voornameiyk Goes aisynda deze de grootste be anghebbende, daarna Kruiningen en de Krabbendyke en Waar de wy voor ons hebben totaal geen be lang by den weg, (zeer juist zegt de secre taris; en daarom gaat het niet aan om 8000 aan e8n weg te besteden waarby de ingezetenen geen belang by hebben. Wil men toch geld voteeren voor weg- verbetering in 't belang der ingezetenen laat ons dan beginnen by den weg naar Biezelinge. De voorz. zegt, die weg is niet zoo slecbt. L hr. in 't Anker zegt,'t kan r raak zyn Bu gemeester. Dhr. Verhaagen, ik ben gisteren nog op den Zouteweg geweest en dez-e was goed en zoo is het ook met den grintweg doch o wee, als het regent- Er werd besloten om een volgende vergadering de zaak grondig te bespreken en zoomogelijk een besluit te nemen. Thans komt B. en W. nog mededeelen dat zy in principe besloten hebben om de gemeente van gas te doen voorzien. Ook over dit voorstel ontspon zich eene langdurige discussie met het resultaat dat B. en W. gemachtigd werden stappen te doen om gas te krijgen waarna de raad dan nader zal besluiten. By de rondvraag bespreekt dhr. Ver haagen 4 punten le. Waarom B. en W. zulke ingrypende voorstellen als verharden weg en gas niet op het oproepingsbiljet plaatsten 2e. Wat B. en W. besloten hebben aan gaande de woning van Louwerse 3e. Waarom wy nog geen suppletoir kohier H. O. hebben ontvangenen ten 4e Hoe het komt dat voorheen de grint werd ingeslagen iD December, toen Januari, toen Februari, toen Maart, toen April, verleden jaar in Mei en thans is het Juli en de grint is nog niet aan gevoerd, gaat men zoo nog enkele jaren door dan zijn wy juist een jaar achter. De voorzitter zegt wat aangaat de grint kan ik mede deelen dat deze altyd in 't voorjaar wordt genomen doch dit jaar is het wat laat omdat de schipper niet aan zyn plicht om in Mei te leveren heeft voldaan, doch nooit hebben wy in 'g najaar of in den winter grint genomen. Dhr. Verhaagen zegtu vergist u opzet telijk, kyk de datums van levering maar eens na. De voorzitter: dat behoef ik niet te doen ik weet het zeker. Dhr. VerhaagenEn ik weet het ook zeker, ik heb zelf in den winter de menschen wel eeDS hooren zeggen dat er geen slechter werk is dan grint dragen in den winter. Zy waren toen aan 't dragen van grint voor de gemeente. De voorzitter: Nu zal ik het maar eens omdraaien en zeggen Dhr. Verhaagen vergist zich op- zetteiyk. De heer Verhaagen handhaaft zy'n be wering. In zake de punten verharden weg en gas zegt de voorzitter dat het alleen de bedoeling was om eene bespreking uit te lokkengeenszins om een besluit te nemen. Dhr. Verhaagen zegt: ook daarvoor had het op de oproepingsbrief kuDnen staan, 't is een kleine moe,te en de wet schry ft het voor, of, er moet een besluit van den Raad zyn om tot bespreking over te gaanook dit is hier niet geschied. Wat aangaat de woning in Siberië hebben B. en W. den gemeente-veld wachter tevens gemeente-bode opdracht gegeven om zich te overtuigen of aan de opdracht van B. en W. is voldaan,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1