Ho. 254 1912 Dinsdag 30 Juii, te NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 2be Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH een prljsc. ende fabri NMAKERS o on (N. Br.) stand en rang, gemakkelijke ORGELS, van Ie klas iet doorloopende efd aanbevolen R, Middelburg. 103. aling vanaf f 3 as en franco. I Té Ie F, Kleverskerke. 3cF ke blauwe ope nieuwe bij F. DUIJN- in ntje, nieuwe Huif, line, el, en Wielen. ERSE, te Melis- leveren tot en by W. JOBSE, Ot d 5 maanden, bij M. MAL- erke. OP RIEMENS, ostkapelle. g Merrie ooi bruin eenoud, bij C. IderWestdijk. eere. AARS, er kan gaan, be- Vlissingen. IJSMAN, ke, Hoogelande. er üe Heil INEPIER, Oude MIDDELBURG- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Imk en bare leislgei. FEUILLETON. ftetoi «ij ml slapen BINHEMLJLHB, ddelbnrg. Sigaren- itober ARDE, den. Gedipl. lOOOBl, veulen, O P bij J. COP- Middelburg. *ders E. 912. gen 's morgens van Middelburg half 6. zee. er. 17 7.30 3,15 d 18 6,30 5,30 an. 19 7,30 8,15 s 20 7,30 3,15 en.21 7,30 1,— nd 22 6,80 2,— Öd.23 7,30 3,15 er.24 7,80 3,15 d.25 6, - 5 - an.26 6, - 3,15 s. 27 6,80 3,15 "n.28 7.— 3.15 nd. 29 6,30 8,15 ijd. 30 7,30 3,15 er. 31 7,30 3,15 ce-TirwesMtow. V: tT*X( IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Da Japanners zijn zooals bekend is een practisch volk, by hen is algemeen ingeburgerd een spreekwoord van den volgenden inhoud Eerst neemt de man een borrel, dan neemt de borrel een borrel en dan neemt de borrel den man. Jammer dat bij ons te lande de men- schen nog niet meer doordrongen zyn van de waarheid dier letteren, en er meer en meer met de drinkgewoonten gebroken wordt, want de drinkgewoonten zjjn nog op verre Da Diet uitgeroeid. Slaan we den blik maar eens in bet rond; dan bespeuren we dat de drank komt bjj vreugde en droefenis n.l. b(j geboorte van kinderen, by kraambezoek, by begrafenissen, by familiebezoek, bij de slachting in het najaar, en waar al niet bij altijd drank. Is het geen treurig gebruik dat de dragers bij begrafenissen eerst een borrel krijgen voor men naar bet kerkhof gaat. Gebeurt het niet meermalen dat de overledene een slachtoffer van den drank was en toch gaan de omstanders maar weer voert met drinken. De drank is overal goed voor volgens de gebruikers, bjj warmte, by koude, bij slechten eetlust en wanneer al nietja heeft zelfs bijzondere voedingswaarde. Wie koud is, moet flinke beweging nemeD of bij een flink haardvuur gaan staan, of een warm kop koffie of thee gebruiken. Wie vermoeid is, moet rusten En wiens eetlust opwekking behoeft, late zich onderzoeken door een docter De alcohol verwarmt niet by koude, verfrischt niet by warmte en bevordert den eetlust niet, terwyi hy ook aan vermoeiden geen kracht geeft. Hy is geiyk een zweep voor de paarden. Het dier wordt door de aanraking met de zweep tot meer inspanning genoodzaakt zoo ook de zenuwen en spieren van den mensch door den drank. De Kracht der spieron wordt door den alcohol uitgezet tengevolge van het aan- dryven der zenuwen. Gelukkig wordt meer en meer den strijd gevoerd tegen den alcohol, terecht genoemd een uituoodigingsbrief van de Koningin des doods voor een aante- bieden drank by een gastmaal in de De tegenwoordige lord-mayor van Londen, sir Thomas Boor Grosby, heeit reeds den ouderdom van 80 jaien bereikt en is niet tegenstaande nog zeer monter en gezond. Op de vraag hoe het komt dat hy zoo jeugdig is gebleven, ant woordde hy „In tyds gaan slapeD, wei nig rooken en nog minder drinken weet," ging hy voort, „dat men ons voorhoudt6 uur slapen voor den man, 7 uren voor de vrouw en 8 uren voor den idioot. Nu, hy die dit zegt is zelf een idioot. Een langdurende nachfslaap is de conditio sine qua non van een lang leven." ,8ir Thomas is zelf geneesheer en de uitslag, welken hy by zichzelven be komt, is een bewys dat zyn voorschrif ten ten minste niet slecht zyn. Dephy- siologische werking en het wezen van den slaap zyn nog niet genoeg nage- vorscht, alhoewel niemand zynephysio- logische waarde en zyn noodwendigheid kan loochenen. Toch vindt men in het verleden vele personen welke gansch hun leven weinig geslapen hebben en die nochtans zeer oud geworden zyn. Het is genoeg bekend, dat Frederik de Hroote in zyne jeugd het voornemen maakte zich den slaap gansch te ont leggen. Tengevolge zyner toenmalige lichamelyke zwakheid, geloofde hy, dat ZUC stervensuur spoedig zou slaan. Daar god llorpheus de grootste tyddief is, zoo stad des verderfs. De d ank wordt immers uit graan bereid dus is voedzaam De voedingswaarde is echter een stroo halm waaraan een drenkeling zich vast houdt, want Professor Grützner, hoog leeraar te Tübingen zegt daaromtrent het volgendEr is veel gestreden, of de alcohol al of niet een voedingsmid del is. Ik meen dat hy het wel is, doch alleen in theorie. Hy heeft n.l. eerst dan als zoodanig waarde, als hy gebruikt wordt in zulke groote hoeveelheden, dat hy tegeiykertyd in hooge mate als ver gift werkt en de spysvertering belem mert. De alcohol is in dit opzicht te vergeiyken met den geleerden beer, wiens meester er zich op beroemde, dat het dier in staats was vliegen voor hem te vangen en te dooden. En toen bet eens gebeurde, dat op het voorhoofd van zyn meester een vlieg zat, nam de beer een grooten steen en sloeg daarmee het vliegje dood. Weliswaar sloeg hy tegeiykertyd zyn meester dood, maar toch had hy getoond een uitstekend vliegenvanger te zyn. De gevolgen zien we in de gewyde en ongewyde schriften, ja overal, als we maar zien en opmerken willen. Lezen we niet van Noachs dronken schap en den spot daarmede door een zyner zonen. Herinneren we ons niet dat Nabal zoo dronken was dat zyne vrouw hem niet kon spreken, na haar bezoek aan David. We behoeven geene verre ontdekkings tochten te doen om die voorbeelden uit de ongewyde geschiedenis met duizenden te vermeerderen. We kunnen ze ook wel uit de omgeving weergeven die verhalen, welke vreese- lyke gevolgen doen zien waartoe drank misbruik voert. Wat de drankgewoonte medebrengtledige kerken, overvolle ge vangenissen, vele sterfgevallen waarvan de ziekte een gevolg was van die vreese- lyke gewoonte. Een Engelsche Zondagschoolonderwy- zeres gaf eens, nadat het onderwys was afgeloopen, aan eiken leerling een kaartje, waarop de vraag was gedrukt: „Waar voor behoor ik dankbaar te zyn Zy verzocht hun den volgenden Zondag het entwoord schrifteiyk te geven. De mee ningen blezen den eerstvolgenden keer besloot Prederik Diet meer te gaan slapen, om zoodoende op zyn kortstondig bestaan iooveel te' hebben geleefd als de andere menschen welke de eene helft leven de andere helft slapen. Vier dagen lang hield hy, met behulp van sterke koffie, dien toestand vol, docb werd daarna zoo slaperig, dat hy overal, waar hy zich bevond, insliep. In zyn kroonprins jaren wanneer de geneesheer hern veel beweging, onder andere paardryden voorschreef, voldeed hy aan dit voorschrift in de uren welke hjj van zynen slaap afnam, om alzoo geen tyd te verliezen. Als koning was by overal bekend om zyn vroeg opstaan in den zomer was hy reeds om 3 uur 's morgens aan 't werk, in den winter een uur later. Vyf tot zes uren slapen was hem voldoende en toch is hy 74Va jaar geworden. Ook Goethe, welke in zyn 83ste levens jaar stierf, was er immer vroeg by des winters stond hjj op om 6 uur, des zo mers om 4 uur. Evenzoo verliep het met Mommsen, welke zeer weinig sliep en nochtans 86 jaar oud is geworden. De beroemde philoloog Priedrich Thier- sen, welke in zyn 76ste levensjaar stierf, werkte minstens in zyn jeugd, opvol- gentiyk eenen nacht door om den vol genden te slapen, en zoo ging het immer voort. Doch degene die het record slaat, is wel Alexander van Humboldt. Dezesliep alt yd zeer weinig en werd daarentegen 90 jaren oud. Ondanks dien hoogen ouderdom was tamely k uiteenteloopengeheel eenig was het antwoord, dat een meisje had opgeschreven„Ik ben dankbaar, omdat er in den hemel geen kroegen zijn." Wat bittere ervaring moet noodig ge weest zyn, om een kind dus te doen spreken Heeft niet een beroemd hoogleeraar getuigd„Elke druppel alcohol is voor den mensch vergif." Het nalaten van drankgebruik heeft groote voordeelen -- finantiéel, stofieiyk en geesteiyk. Finantieel door mindere uitgaven. Stofieiyk door sterker weerstandsvermo gen by ziekten, koude enz. Geesteiyk door altyd frisch en beter in staat te zyn zich den juisten toestand tegenover zich zeiven intedenken. Mochten er in de komende tyden meerderen zich aangorden die niet drin ken en niet schenken, Tegen het laatste wordt wel eens aangevoerd dat de gasten dan wegbiy- ven, maar indien de gasten komen om den drank en niet om den gastheer dan kunnen ze ook net zoo goed weg- biyven. Indien deze woorden er toe medewer ken dat men in meerdere gezinnen den sterken drank buiten de woning bant dan zal zich ondergeteekende grooteiyks verheugen. Ovezand. L. W. B. A. MULDER. De werkzaamheden van de gemengde Belgisch-Nederlandsche commissie voor de kanalisatie van de Maas zyn ten einde gebracht. N. C. De Ned. Bond van Post en Tele- graafbeambten de Post heeft tot den minister van waterstaat het verzoek ge richt, op 31 Augustus den Zondagsdienst in te voeren. Aan den directeur-generaal is gevraagd, mededeeling te doen a van het tydvak van de nachturen, die voor U/a rekenen; b. het maximum aantal diensturen, dat per dag aan het lager personeel kan worden opgelegdc. zoomede de bere kening van de uren van afwezigheid, gereedmaken van materieel, enz. voor het personeel, dienstdoende op trein, tram of boot. Vrijstelling van herhalingsoefeningen. Bq kon. besluit is bepaald, dat geheele of gedeellelyke vrystelling van herha lingsoefeningen kan worden verleend aan den ingeiyfde by de militielo. die, na volbrachte eerste-oefening,- gedurende zoodanigen tyd in werkelyken dieDstis gebleven of gekomen, dat hy geacht wordt in die mate te zyn geoefend, dat herhalingsoefeningen voor hem niet of slechts gedeelteiyk noodig zyn 2o. die tjjdens den duur herhalingsoefeningen onmisbaar is hetzy voor hst bedryf waarin hy werkzaam is, hetzy voor de instandhouding der middelen van be staan van zyn gezin of van dat waartoe hy behoort of waarin hy als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan -, een en ander ter beoordeeling van den minister van Oorlog. ■erc tom rao-Txarcnn. Vlissingen. Zaterdagnacht is in de Schietbarak, welke op het terrein van het fort Midden Reduit staat en toebe hoort aan de Kon. Scherpschuttersver- eeniging „Vlissingen", ingebroken, alle ladeD in de loods waren opengebroken en een en ander overhoop gegooid. Voor- loopig werd geconstateerd dat er niets was medegenomen. Het is de dief(ven) biykbaar om geld te doen geweest, hoe wel zulks niet in de barak bewaard wordt. De maréchaussees zyn gewaar schuwd en hebben de zaak in hauden genomen. De voordracht voor gemeenteveld wachter te Wemeldinge bestaat uit: 1 Ohr. van Hoorn te Middelburg, 2 E. Tange te Vlissingen, 3 J. van Westen- brugge te Zierikzee. Rilland. Een zes-jarig knaapje alhier, had de onvoorzichtigheid uit eene fiasch, gevuld met azynextract te diinken, met het ongelukkig gevolg, dat het de k;el brandde en onmiddaliyk geneeskundige bulp moest verleend worden. Gedurende enkele uren had het knaapje 't bewust- zyn verloien. Thans is de toestand be vredigend. 's Heer Hendrikskinderen. Onder groote belangstelling, ook van velen uit de omliggende gemeenten, had Zondag- hij nog zeer frisch. Wanneer bij reeds 80 jaren achter den rug had, werkte hy nog tot 2 en 3 uren 's nachts. Daarna sliep hy 4 of 5 uren er. dit was hem ruim genoeg om weer opnieuw met lust aan het werk te gaan. Op tachtigjarigen ouderdom verklaarde hy zelf„Ik word oud en zou meer moe ten slapen vier uren ten minste.* Wan neer ik jong was, waren 2 uur nog vol doende. En, daar men zich daarover verwonderde, ging hy voort: „Het is eene domheid te zeggen dat de mensch 7 tot 8 uren moet slapen; moest ik nu 20 jaren oud zyn, dan legde ik my op eene sofa, sliep 2 uren en was weer frisch. „Dan", antwoordde men, „is uw leven tweemaal zoo lang als dat van andere menschen -, het is daarom niet te ver wonderen, dat gy zooveel werk kunt verrichten." Humboldt knikte met het hoofd en lachte. ■Van Winckelmann, den vader der ar- chelogie, wordt gezegd, dat hy gedurende den ganschen winter niet te bed ging en slechts aan zyn werktafel een weinigje sliep. Op den dag gaf hij onderricht, 's avonds werkte hy tot laat in den n icht, dan bleef hy in zyn leunstoel zitten en sloot de oogen gedurende vier uren. Eigeniyk kan men Winckelmann niet een voorbeeld noemen van lang leveD, daar hy maar den ouderdom van 50 jaren bereikte. Er zyn ook vele ongelukkigen welke onvry willig den slaap ontberen moeten. Hiervan zyn er velen welke een hoogen ouderdom bekomen hebben. Voor Carlyle, de bekende geschiedkun dige, was „slaap ot slapeloosheid* eiken avond een bangs vraag. Geen nacht ging voorbij of by werd gewekt door allerlei storende geruchten en meermaal moest hy opstaan zonder gerust te hebben. Nochtans bereikte hy den gezegenden ouderdom van 85 jaren. Ook Justus Liebig, de beroemde schei kundige, kon den slaap moeiiyk vatten en hy beklaagde zich telkens hierover. Alhoewel hjj steeds met slapeloosheid te kampen had, heeft hy nochtans 70'jaren geleefd. Benevens Humbolt, Goethe, Frederik II, Mommsen en anderen kan men ook den philosoof Beneke noemen, die zeide „Hoe meer verstand iemand heeft des te minder moet hy slapen." Niemand heeft deze thesis tegenge sproken, uitgenomen Arthur Schopen hauer, welke juist het tegenovergestelde verklaarde. Daarover beriep hy zich op Descartes en Kant, die beiden zeer veel sliepen. De slaap, zeide deze philosoof, is voor den mensch, wat het opwinden voor het uurwerk is. Hy is om zoo te zeggen de dood, welke het gedurende den dag versleten leven weer vernieuwt. Schopenhauer z°lf sliep veel. Ik slaap, zoo schreef hy op zeventig jarigen ouder dom nog immer 7 en 8 uren en somtyds wel 9 uren. Voor den geschiedkundige Schlofler was de slaap de gansche gezondheid. Hy werkte ontegensprekeiyk veel, maar gunde zich op tyd ook een goede rust. avond de plechtige inwijding plaats van het nieuwe Kerkorgel. In een passende rede schets'e ds. Steenkamer het groote voorrecht dat er in gelegen is om zulk een instrument te mogen bezitten. Het orgel werd bespeeld door dhr. Kooi man uit Goes die zulks op waardige wyze deed. Te Vlissingen is opgericht een af- deeling der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, aanvankeiyk met 14 leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Vis ser, werkmeester der Staatsspoor aldaar. Zaterdag is te Domburg de ten toonstelling van schilderyen van moderne meesters geopend met een toespraak van den heer Toorop. De burgemeester van Domburg: de heer J. L. van Voort- huyzeD, getroffen door het groote aantal inzendingen en de warme belangstelling voor de zaak, sprak er zyn blydschap over uit, dat Tom burg zooveel artisten van naam telde. Onze berichtgever te Domburg sehryft nog het volgende over deze tentoonstel ling De schilderyen, die alle frisch, kleurig en zonnig zyn, zoowel als vele der etsen bewyzen hoe ver men het in de kunst kan brengen op dit gebied. De schilderstukken van jkvr. van Heemkerk alsmede die van den heer Schelfhout trekken de aandacht door den byzonde- ren stijl, n.l. het cubisme, waarin deze zyn uitgevoerd. Dat het werk van den heer J. Toorop mooi is, blykt daaruit, dat het by velen de aandacht trekt. De tentoonstelling die tot 19 Aug. geopend biyft is een bezoek ten volle waard. Vlissingen. Op kosten der afdeelingen Vlissingen en Middelburg zal de boottocht aangeboden door de stoomvaart maat- schappy „Zeeland" aan de leden der Ned. vereeniging „Onze Vloot" op Zaterdag 17 Augustus door muziek worden opge luisterd. V G. Oostkapelle. De uitslag der op heden gehouden hu shouddijken schiatwed- stryd der Kon. Erk. vereeniging „Soranus" te Oostkappelle is als volgt. Op de personeelebaau werden de pry- zen behaaldie Jan Geldof, 2e Jan Wat- te), 3e Bartel Wattel, 4e J. HaULijsse, 5e A. de Kam, 6e J. Wondargem, 7e E. Alhoewel hy geen ooogen ouderdom be reikte hy stierf in zyn 55a levens jaar was hy zelden ziek. En was het, dat hy eenmaal odgesteld was, dan sliep hy dagen en nachten acntereen en de gezondheid keerde by hem terug. Ook Blumenbach, de beroemde natuur - vorscher en physioloog, welke nagenoeg 88 jaar oud werd, stelde zich met een goeden slaap tevreden. Buiten zoovele anderen, welke een goede rust genoten, kan men ook La grange noemen. Hij legde zich om 12 uur te bed en ontwaakte eerst om 10 uur 's morgens. Door deze levenswyze gelukte het hem den ouderdom der psalmisten met eenige jaren te o ver scheden. Dat sir Thomas Grosby nu ook zegge veel slapen om lang te leven is valsch. Er zyn ook menschen, die door eene goede rust een lang leven hebben ge noten. Wat is nu het beste? Wel, overdry- ven is nooit goed,'tis geiyk langs welke zjjde. Iedereen voelt genoeg aan zichzelve wat hy te doen of te laten heeft. Wjj, van onzen kant, zullen ons wel wachten iemand eene levenswyze op te dringen en uw gestel zal u wel zeggen, of ge veel of weinig slaap noodig hebt. in ieder geval, nachtbraken is altyd slecht, en, onder dat oogpunt, liggen er al veel jong op het kerkhof, die beter hadden gedaan om 10 uur naar hun bed te gaan of zelfs met de kuikens te gaan slapen. Centrum

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1