No. 253 1912 Maandag 29 Juli, 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BIÏÏNEHLAHD* "leestafel. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. pƒ1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. 27 Juli 1912. De gezamenlijke melkleveranciers te Goes hebben besloten vanaf 1 Augustus a. s. de melk op 10 cent de liter te zetten. Ons heugt de tyd dat de melk zes cent was, zeven cent werd, acht cent en w0 herinneren ons niet dat de men- schen daar kwaad van gespioken heb ben. Maar nu voorspellen wij dat de huismoeders zullen gaan mopperen. En w|J geven haar groot geiyk, Wij gaan zelfs een stap verder, en geven den raad dat nu een ieder de eerste weken eens probeert de melkleveranciers te boycot ten althans maar net zoo weinig melk te koopen, als in 't uiterste geval noodig is. Want dit besluit om de melk met 2 a 3 cent te verhoogen is kort en goed brutaal. Omdat het niet door eenig mal heur of tegenslag gemotiveerd is. Er is volop eten. Het hooi kwam heer lijk binnen. Het gras staat welig. De oogst belooft veel. Geen ziekte of pest tiërceert den veestapel; watergebrek is er nog niet en het dreigt ook niet. Er is derhalve geen enkele reden voor deze verhooging. En wat beteekent deze verhooging voor velenEen nieuwe belasting, die zij niet dragen kunnen. Een belasting op het melkgebruik, van 25 pCt. 1 Wie een liter melk per dag noodig heeft be taalt 14 cent per week dat is ruim zeven gulden per jaar aan melkbelasting I Wie twintig cent per dag betaalt voor melk, een groot gezin betaalt nog meer dan dit, ja wel dubbel zooveel, die kijjgt er op eenmaal een belastiDg van 5, 10, 15 en meer cent per dag bjj. Dat is mins tens f32,50 per jaar voor een minver mogend gezin, dat vanwege zijn kleine en zwakke kinderen met niet minder dan 2 en een halve liter per dag toe kan komen. Laten de burgers van Goes nu eens niet op deze prijsverhoogicg ingaan. Waarlijk honderden zijn er die deze ver hooging niet hebben kunnen, en het moe ten uitwinnen op het gebruik. De melkleveranciers zullen dit misschien met gelooven. Welnu, men late het dan eens ondervinden, en koope nu eens ge durende een onbepaalden tijd weinig of geen melk. Laat men het nu eens altegaar samen eens zjjngeen melk van tien cent de liter I De Christelljk-Historische Unie zal op 3 September een algemeene vergadering houden te Leeuwarden. Ned. Gisteren is de bliksem tot zesmaal toe in het kasteel Ciergnon geslagen, waar de Belgische koninklijke familie en Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver blijf houden. De materieele schade is gering. De Koning en de Koningin van België en Prins Hendrik bleven volmaakt kalm en stelden hun omgeving gerust. Piins Hendrik heeft den nacht op het kasteel doorgebracht. "GOT VHssingen. Aan den gepensioneerden loodsschipper le kl. C. A. J. a. Suther land is een pensioen verleend van f1015 Af. C. Middelburg- De milicien korporaals P. van Dienst, H. J. van Dranen, J. Meerman en M. de Visser, allen van'het 2e bataljon 3e regt. inf. te Middelburg zijn geslaagd bij het gehouden examen voor milicien sergeant. if. c. Spreuken 27 vera 5. In een plaatselijk blad op Zuid Beveland lezen wjj het volgende onder ♦Corres pondentie" G. B. te Zierikzee, G. v. B. te B. op Zoom, P. W. M. te Koudekerke. Onze postkwitanties over het laatste halfjaar abonnementsgeld kwam onbetaald terug. U zet er achterop „Geweigerd". Het staat j U natuurlek vrjj als abonné te bedankeD, doch U diende toch tot zoolang Uw abonnementsgeld te voldoen. Mej. Z, U ontvangt nog steeds de Ierseksche Courant onder den naam Steketee. Tot op heden bleef die onbe taald vanaf uw vertrek. Gelieve mjj postwissel te zenden en verbeterd adres te geven. Te Biervliet zal dit jaar een bazaar ge houden worden om financiëel de Chris telijke bewaarschool te steunen. Het ge bouw, voor een 30- a 40-tal leerlingen ingericht, telt du reeds 60 leerliDgen. Er is voorziening dringend noodig. De meerendeels van den veldarbeid levende bevolking gaat met gerustheid naar den akker, wijl ze weet, dat de kinderen goed verzorgd zijn, en aangenaam en Duttig bezig gehouden worden. De door eenige jonge dames verspreide circulaire om goederen ot gaven in ont vangst te nemen, bevat tevens een aan beveling vat het Bestuur der Christelijke bewaarschool almede van het Bestuur der Evangelische Vereeniging voor Zee land. M.G. Bjj beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat met in gang van 1 October as. de hoofdingenieur directeur 2e kl. H. van Oordt te Rotter dam dienst zal doen als zoodanig in de 11e directie standplaats Middelburg. Paedagogisch Tijdschrift voor het Christelijk Onderwijs, red. A. Jonk man, en anderen. Dit tijdschrift verschijnt maandelijks, is tevens orgaan der vereenigiDg voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Met mede werking van prof. dr. H. Bavinck, prof. Bouman, prof. Geesink, prof. Visscher, dr. O. Los, dr. R. Kramer, en Wiele- maker, es vele anderen. Het wordt prach tig gedrukt bjj G. M. Klemkerk te Hil versum."Inhoud van afl. 2. De inductieve methode bij ons onderwijs, door E. v. Niekerken. De schoolgemeenschap in theorie en praktjjk door J. Lens, H. Spencer's Education door dr. S. O. Los. tiemengde Steriel31 een. Te Rotterdam sprong een koffiehuis- bedieDde uit een met vaart rijdenden tramwagen. Hij viel, sloeg met het hoofd tegen de straat en bleef bewusteloos lig gen. De man die een herschenschuddiDg kreeg is per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Donderdagavond is de 20- jarige zoon van een landbouwer te Maars- seveen door den bliksem gedood. Te Kornwerd is Donderdagmiddag een land bouwer, die een koe melkte, door den bliksem gedood. Te Den Ham is Donderdagavond een woning met hooiberg geheel afge brand. De brand is waarschijnlijk ont staan door hooibroei. 70 voer hooi gin gen verloren. Het huis was niet verze kerd, de inboedel wel. Wat beteekent dat 1 Bij den nieuw- benoemdeD, pas in functie getreden burgemeester van Weerselo, jhr. Van Geen, werd dezer dagen door de ruiten geschoten. De kogel kwam in een kozjjn terecht, gelukkig zonder iemand te tref fen. De politie doet onderzoee. Samenwerking van gemeenten. Een zevental gemeenten, vormende den z. g. kring Hapert (N.-Br.), welke verstoken waren van veeartsenflkudige hulp, heb ben thans voor gezameljjke rekening een veearts benoemd, zoodat de landbouwers, bij ziekte van hun vee, voortaan op spoe dige hulp kunnen rekenen. Het 100-jarig bestaan van Zaandam. Van al hetgeen ter herinnering en feestelijke herdenking van Zaandams eeuwfeest als stad op touw was gezet, is alleen dit gebleven, dat aan de leer lingen der openbare en bijzondere scholen vanwege de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs een boekje is uitgereikt, waarin in korte trek ken en in populaire a vorm een geschied kundig overzicht is gegeven van Zaan dam. Zoo is er toch iets, wat later nog aan het 100 jarig bestaan der stad zal herinneren. Hbl Eergisternacht is een boerderij te Oudega door den bliksem getroflen en afgebrand. De bakenmeesters hebben Dinsdag bij hun werkzaamheden op de Maas nabij Roermond, met het hooganker van een kiezelschip naar boven gehaald een ouden eikenboom lang 13 M. en met een omtrek van 3 M. In dezen ouden kolos was het jaartal 1553 gegrift. Een kranig voerman. Toen Woens dagmiddag de gemeentelijke stoomveer- pont even twee uur Zwljndrecht verliet, waren er nogal wat wagens en karren op het middenpad aan boord. Het voorste stond een karretje met een vosbleshit. De dienstdoende beambten lieten de pont eerst rustig aanleggen voor zij verlof gaven er', af te rijden, niettegenstaande het hitje reeds opdrong. ToeD de hit een maal vooruit mocht, ging hy er op eens vandoor met den ledigen wagen achter zich aan, vliegens de pont af en tusschen de passagiers op het Veerplein. De voer man, die als 't ware aan zijn paard hing, werd tusschen de pont en demelkkiosk overredeneerst ging de hit over hem heen en toen de wagen met een grooten wip over het menschenlichaam. Het was een afschuwelijk gezicht, maar de man vloog op, hy holde hit en wagen na en slaagde er in op de Nieuwehaven het dier tot staan te brengen. Hy had een paar schrammen in het gezicht en zag bleek onder zyn verbrande huid; het beest is anders schaapmak, zeide b0, stapte met een kameraad op en reed door. D. Gt. Voor zijn pleizier uit. Een graan handelaar, wiens domicilie onder den rook van Amsterdam gevestigd is, was naar de hoofdstad getogen voor zaken enom zich een beetje te amusee ren. Het eerste viel goed uit en ook het tweede slaagde wonderwel. Een goed diner bracht onzeD buitenman in een uiterst joviale stemming. Tegen 't mid- dernacht iyk uur ^wandelde by op 't Rembrandtplein en werd daar aange schoten door een drietal „heeren", die hem uitnoodigden tot een rytoertje. De graanhandelaar was er voor te vinden. Men reed, al pratend over koetjes en kalfjes, verschillende straten door en de buitenman vertelde zyn nieuwen vrien den onder andere van de vry aanzieniyke geldsom, die iD zyn binnenzak geborgen was. Op de. brug tusschen Prinsengracht en Heerenstraat gekomen grepen de drie heeren den nieuwen vriend plotseling beet, en terwyi een hunner hem zyn portefeuille, die f5000 bevatte, ontfut selde, wierpen de andere twee hem uit het rytuig. Natuuriyk begon de buitenman moord en brand te schreeuwen met het gevolg dat eenige voorbygangers toeschoten. Een huDner had een hond by zich en dank zy dit dier, was het mogeiyk den hoofddader te pakken te krygen. De man, zekere v. d. K., zit thans op het politie bureau ln verzekerde bewaring. De por tefeuille met het geld werd nog op hem bevonden, zoodat de buitenman dit keer met den schrik vry kwam. De politie moet thans ook nog den medeplichtige aan de berooving aangehouden hebben. Te Buinerveen wordt gewerkt, aan het blootleggen eener oude houten brug, welker lengte op ongeveer 120 meter wordt geschat. De ondeizoekingen doen nu veronderstellen, dat de brug deel uit maakt van een zeer ouden weg. Gisteren toch is gebleken, dat op een diepte van 8 tot 6 dM. een keienweg ligt, die gaat van de brug naar Buinen. Da keien liggen op een handdikte wit zand, waaronder twygen. Heden kwam een gezelschap archaeo- logen het gedeelte brug, dat thans over een lengte van 20 M. is blootgelegd, iD oogen&chouw nemen en tevens een on- zoek instellen naar bedoelden keienweg. Dat er in de hoofdstad eens een dag geweest is zonder een brand, is de afzonderiyke vermelding welwaard. Wy ontviDgen gisternamiddag een blanco brandweerrapport. Dit komt somsin jaren niet voor. In Amsterdam is anders byua eiken dag brand. Natuurlijk zyn er dage- ïyks geen groote brandeD, maar toch altijd zes of acht schoorsteen-of binnen branden. Behoudens het acht geven op een paar looze geruchten, viel er gisteren eens niets t8 doen voor onze brandweer. Zoo'n vacantiedag is heusch geen luxe in deze warme dagen leesten in de Beemster. Te Beem- ster worden groote toebereidselen ge maakt voor de aanstaande viering van Let 300 jarig bestaan van dezen polder. De hoofdzaak van het feest zal zjjn eene tentoonstelling van land- en tuin bouwproducten, waarop alleen zal wor den ingezonden, wat de pdlder zelf op levert. In den gemeenteraad van Water graafsmeer herinnerde het lid de heer Ankersmit aan de eigenaardige Schie- damsche politieverordening, waarmee van verschillende gjjden de spot wordt gedreven, 't Was bena ter oore gekomen, dat de toestand te Watergraafsmeer ook zoo is en zelfs nog erger. Van de bermen van de Kruislaan worden door de politie alle personen verwy'derd, ongeacht of zy gehuwd zyn of in den eersten of twee den graad van familieverwantschap staan. Spr. vond dat niet goed. De burgemeester was echter van een andere meening. Hy had heibaaldeiyk klachten gehad van menschen, die zelf wel de zon in het water konden zien schynen, omtrent ergeriyke tooneelen, die in hooge mate aanstooteiyk waren. Als burgemeester kon hy die toestand niet gedoogen en moest hy die tooneelen krachtig tegengaan. Daarby komt nog de schade, die armen menschen berokkend wordt, wegens het vernielen van het gras. Verschillende ledeD waren het met den burgemeester eens. In het kamp. By het schyfschieten krijgt een soldaat een standje van zyn officier, dat hy telkens mis sctrei, „Wat ben je in je dageiyksch leven vraagt de luitenant. „Kleermaker, luit'nt", antwoordt de soldaat. „Dan moetje toch goede oogen hebben, om je draad door het oog van de naald te kunnen steken l" „Jawel luit'nt, maar dan hou ik m'n naald geen driehonderd meter van m'n draad af!" De telefoon van de koningin van Spanje. Het kostbaarste en eigenaardigste telefoontoestel bezit ongetwyteld de ko ningin van Spanje. Het bestaat uit mas sief zilver en bevindt zich op haar schryf- tafel. Het voetstuk is in rococo-styi en vier zilveren Herculeszuilen dragen het toestel. Tusschen hen ziet men de figu ren van een Spaanschen knaap en een Engelsch meisje, die met elkaar telefo- neeren. De knaap steunt daarby op e°n schild met het Spaansche wapen, het meisje op den Britschen leeuw. Boven op de zuilen rust een in renaissance-styi uitgevoerde boog aan welks uiteinden twee Amors z0n aangebracht die de mi crofoon dragen. Het geheel is versierd met de ineengesiingerde wagens van En geland en Spanje. Ook een inbreker. Een zeker niet alledaagsch geval is te Beriyn afgespeeld. Een politie ambtenaar maakte een dienst reis, terwyi zyn vrouw op een badplaats verbiyf hield. De beide schoolgaande kinderen waren onder de hoede van een beproefde keukenprinses. Tegen verwachting keerde de heer des huizes een dag vroeger terug dan men verwachtte. Hy girg Daar zyn kamer, rustig brieven lezen. Niets kwaads ver moedend hoorde hy de deur achter zich opengaan en dadeiyk weer sluiten „Zeker de meid, die even kwam kyken, wie teruggekomen was." Hy begaf zich vervolgens naar zyn slaapkamer. Uit den gang vernam hy nu haastige schre den. De deur werd opengerukt. Op den drempel verscheden drie agen ten op den achtergrond stond het kleine dochtertje bevend van angst het oogenblik afwachtend waarin de agenten den inbreker zouden arresteeren. Deze waren echter niet weinig verbaas!, in den inbrekerhun chef te herkennen Algemeen stilte, gevolgd door vrooiyk gelachSpoedig kwam de oplossing. Het jongste dochtertje, pas gehoord heb bende van een inbraak op een der andere étages was vreeseiyk geschrokken, toen zy de deur open vond en in papa's ka mer een vreemds meende te zien, had den zy en de gedienstige samen de po litie gewaaiscbuwd. Toen de vergissing duideiyk was, viel't kleintje den boozen inbreker om den hals. Hoe ernstig de gevolgen van een verminkt telegram kunnen zyn, bewyst het volgende. Eenige weken geleden was een heer te New-Tork een telegraaf bureau binnengevlogen om zyn bart te luchten aan zyn bruid in het volgende telegram„I love you for ever". (Ik bemin je eeuwig.) Toen het telegram met het goedbedoelde, maar slecht overgebrachte telegram de bruid bereikte, was de gelofte van eeuwige liefde in een verpletterenden afscheidsgroet veranderd, n.l.„I leave you for ever." (Ik verlaat je voor altijd.) Een vergissing van den telegrafist door de drukte. De verontwaardigde schoone had onmiddeliyk den verlovingsring en de geschenken en brieven aan den zender van het telegram teruggezonden en bleef ontoegankeiyk voor allej pogingen van den voormaligen verloofde. Zy verloofde zich zelfs kort daarop met iemand anders. Uit dépit Het slachtoffer van de seinfout tracht nu z0n bloedend bart te getezeD, door een pleister in den vorm van een schadevergoeding. Hy heeft nl. een eisch ingesteld tegen de telegraaf maatschappy, door wier schuld hy zyn geluk{?) heeft verloren. Biologisch examen. „Wie van de jonge lui kan me zeggen, waartoe de menschen vroeger de rudimentaire spie ren vae het oor gebruikten?" „Waarschyniyk om in den zomer vlie gen mee te verjagen". Hand. Naar aanleiding van de de byzetting van het 10k van groothertog Wilhelm van Nassau noemt een Keulsch blad Groothertog Wilhelm den laatsten af stammeling van het Huis Oranj9 Nassau. Dit is een vergissing van het Keulsche blad. Op den titel prins van Oranje had den de WeilburgscheNassausgeen recht. Die is na deD dood van Willem III, den laatsten rechtstreekschen afstammeling van den Zwyger, overgegaan op de Friso's, de afstammelingen van Frederik Hendrik's dochter Albertine Agnes en op de Hohenzollern, de afstammelingen van haar zuster Louise Henrietta. De herto gen van Nassau-Weilburg hebben nooit den titel van prins van Oranje gevoerd. Hand. Een dochter van den romanschry ver Eider Haggard schryft van de kust by Lowestoft aan een Engelsch blad, dat zjj de zeeslang heeft gezien. Het gedrocht, dat zich als een lange donkere lyn ver toonde, met een bobbel aan éen eind, schoot met verbysterende snelheid door het water. »Door verrekykeis" schiyft zy, „konden wy gewaar worden, dat het iets als een kop aan éen eind had, en dan een reeks van ongeveei dertig puntige bob bels, die in grootte afnamen naarmate

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1