heeren Visser, Joziasse en Pagter. Over bet voorstel Wisse, bet raadsbesluit in de vorige vergadering genomen in te trekkeD, staken de stemmen. Voor zyn de heeren Visser, Wisse, Arendse, Joziasse en Pagter. De heer Arendse merkt op dat de zaak dus aangehouden moet worden. De heer Jobse stelt daarop voor in elk geval f40 toe te staan voor de openbare school. Dit wordt aangenomen met 6 stemmen voor, 1 tegen, 3 onthouden zich van stemmen. By de rondvraag wyst de heer Daniëlse op de wenscbeiykheid, dat de herkeurders van de runderen van den heer Joziasse betaald worden. Sa breedvoerige bespreking, waarby verscheidene leden als hun meening te kennen geven, dat de heer Joziasse ver plicht is tot betalen, wordt met 6 tegen 4 stemmen besloten, dat de gemeente de herkeurders zal betalen, en dat ze den heer Joziasse zal trachten te bewegen de gelden terug te geven. Herbenoemd tot burgemeester van Cadzand de heer 1. Erasmus; en van Noordgouwe de heer E. H. P. van Nahuys. Biezelinge. Hedenmorgen ongeveer twee uur werden de bewoners van ons dorp gewekt door 't geroep van brand brand by Kees Menheere t Spoedig klepte dan ook de brandklok en rukte de brand spuit uit om den brand te blusscben. Het bleek dat de schuur achter de her berg van genoemde staande in lichte laaie stond. De familie Menheere lag in diepe rust; dooi een buurman zyn ze na veel moeite gewekt, die daarop het dorp is ingeloopen om daar de merschen wakker te maken en te hulp te roepen. De schuur is totaal uit- en afgebrand, het huis, de bekende herberg aan den overweg, kortgeleden aanmerkeiyk ver nieuwd en verfraaid, bleef tot op dit oogenblik, daDk het stille weer, geluk kig gespaard. Oorzaak onbekend. By de posteryen en tel. wordt met 1 Augustus a. s. verplaatst de klerk T. Ie kl. C. Mabesoone van Amsterdam naar Neuzen en de klerk P. T. Ie klas li. C. J. Eyke van Neuzen naar Rotter dam (t.) Vrederust. Naar men ons meldt, zal ds. J. H. Donner, voorzitter der Vereeni- ging tot Chr. Verzorging vanKraDkzin nigen in ZeelaDd 1 Nov. a. s. zyn arbeid als Geesteiyk Verzorger op de Stichting nederleggen. Als voorzitter evenwel hoopt by de Vereeniging en hare Stichting te blyven dienen. Onnoodig te zeggen dat wy het besluit van den hooggeachten geesteiyken ver zorger van Vrederust, schoon wy het eerbiedigen, zeer betreuren. Stavenlsse. In de Maandag gehouden zittiDg van den gemeenteraad werd een nader verzoek van 't waterleiding comité te Tholen tot bydrage in de kosten van een meer uitgebreid onderzoek voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel der heeren H. J. Dorst en A. J. Ver- straate, om de nader gevraagde bydrage alsnog te verleenen, werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Er werd besloten tot uitbreiding van den dienst van bet telefoonkantoor. Voor kennisgeving werd aangenomen een nador verzoek van de af deeling Stavenisse der schippersvereniging „Schuttevaer", om eenige voorzieningen, welke reeds in afdoeningen overweging zyn, uit te voeren. Op een verzoek van het fanfarenkorps „Eendracht" om subsidie uit de gemeen tekas werd afwyzend beschikt. De overgelegde gemeenterekening van 1911, de rekeDicg van het Burgeiyk Armbestuur over betzelfde jaar alsmede de ingekomen reclames tegen aanslagen in den hoofdelyken omslag over 1912 werden in handen gesteld eener com missie van onderzoek. In verband met de in werking getre den nieuwe militiewet werd eene betres- keiyke bepaling in de verordening tot regeling der jaarwedden van bei onder wijzerspersoneel gewyzigd. Voorts zullen in verband met de perio dieke aftreding met 31 Dec. a. s. der heeren L. Hage en A. H. van der Slikke als leden van net college van zetters de beide afcredenden benevens de heeren C. L. Dorst en L. E. Roozemond worden aanbevolen. Voor rekening der gemeente zal in de inrichting voor doofstommenonderwys te Rotterdam een armlastig kind dezer gemeente woriieu geplaatst. Ten slotte werd besloten tot restaura tie der woning van den gemeentege neesheer. 8tavenlsse. Donderdag 25 dezer hoopt de oudste inwoonster onzei gemeente, mej. de wed. Luyk, haren 99sten geboor tedag te berdenken. De oude vrouw is nog zeer kras voor baar hoogen leefiyd, hoort en ziet viy goed, en neemt nog den geneelen dag deel aan sommige huishoudeiyke bezigheden. Haar verstand is niet minder helder dan op jeugdigen leeftyd. Zy geniet reels vele jaren d achting van de ingezetenen. Waarde, lu de Maandagmiddag gehou den gemeenteraadsvergadering werd besloten tot wyzigng der begrooting voor 1912 in verband met stortingen op de aandeelen in de waterleiding en tot wyziging der verordening regelende de jaarwedden der onderwyzers naar aanlei ding vaD de nieuwe militiewet. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het college van zetters wegens periodieke aftreding van de hee ren J. L. Overbeeke en C. Bal werden ge plaatst de heeren le J. L. Overbeeke, 2e C. Bal, 8e J. Pieper en 4e M. Weststrate Chrz. De rekeniQg over het dienstjaar 1911 werd voorloopig vastgesteld in ont vang op f 16506,34 in uitgaaf op f 15871,52 en mitsdien met een goed slot van f 634.82. De uren van openstelling van het hulptelegraafkantoor en van het eerlang te openen hulptelefoonkantoor werden vastgesteld op werkdageD van 9—1, 23 en 6- 8 en op Zon- en feest dagen van 8—9 uur voormiddag. Rilland-Bath. In de Maandag gehou den raadsvergadering werd met alge meens stemmeD tot onderwijzeres aan de O. L. school te Rilland benoemd mej. Th. J. van Pienbroek te Vlissingen. Voorts werd door B. en W. de rekeniDg met de daarby behoorende bescheiden over 1911 overgelegd. Het bleek, dat de onvaugsten f49174.726 en de uitgaven f48699.90 be droegen alzoo een goed slot van f1083.826. De rekening van het burger- ïyk armbestuur werd voorloopig vastge steld in ontvang tot een bedrag van f 2003.97 en in uitgaaf van f 1637.82 mits dien met een goed slot van f366.15. Tevens werd de begrooting van het Burg. Armbestuur aaDgeboien met een bedrag van f2180.49 in ontvang en uit gaaf. Op de reclame van de Wed. J. F. Tielem in om vrystelling wegens het be talen van hoofdelyken omslag werd gunstig beschikt; op die van den heer H. Overbeeke om vermindering van zyn aanslag volgde evenwel eene afwyzende beschikking. Goes. Het plan, door B. en W. ont" worpen, om langs de woningen aan den Heeinisseweg een trottoir aan te leggen met een ry boomen er langs, is opge geveD moeten worden, door onwil van eigenaren van 5 woningen daarin be trokken. Onkunde en styfnoofdigheid is de eenige redeadat zulks mislukt. aiNNKHLAHD Aan de A. R. C. wordt dd. 22 Juli uit Batavia geseind De uitvoer van ryst uit Ned-Indift is van heden af verboden. By kon. besluit van 16 Juli is be paald, dat de Armenwet in werking treedt op 1 September 1912. XtAxr&so'O'w. Stand der landbouwgewassen op heden in Zeeland. Van beteekenis toegenomen is in 1912 de verbouw van erwten, blauwmaan- zaad, consumptie-aardappelen, suiker bieten, uien en tuinbouwzaden. Daaren tegen staat erbelangryk minder te velde van karwy en voorts van haver en boonen. Sedert het verschynen van hetoogst- overzicht van 15 Juni is de stand der meeste gewassen belangryk verbeterd. Na de droogte in Mei hebben de regen buien in Juni en de daaropvolgende warmte en droogte in Juli zeer gunstig gewerkt. Het groeizame weer in Juni en Juli is in de eerste plaats aan den grasgroei ten goede gekomen. Er is overal voedsel in overvloed en er is veel hooi gewonnen. De granen beloven een goeden oogst, behalve de laat gezaaide haver, die in sterke mate door de larve van de frit- vlieg beschadigd is. Ook de peulvruchten staan er goed voor. Suikerbieten en aard appelen zyn ongelykmatig opgekomen, maar ontwikkelen zich thans zeervoor- deelig. Ook het vlas heeft zich over het geheel zeer goed ontwikkeld. In Oveiysel, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, doen de muizen nog veel schade, vooral in het grasland. Tarwe. In ZeelaDd staat de tarwe over het geheel iets te duD, zoodat daar de stroo-opbrengst evenals van andere gra nen niet groot zal zyn. De aren zyn echter goed ontwikkeld, de korrelop brengst zal derhalve wel meevallen. De stand in Zeeland vry goed tot goed. Rogge De rogge belooft een zeer be vredigenden oogst, hoewel het gewas ten gevolge van de groote hitte der laatste dagen op de lichte gronden wel wat vlug gerypt is. Wintirgerst. Dit gewas is in Zeeland zeer .ongelijk, dooreengenomen vry goed tot goed. Het snyden der gerst is reeds begonnen. Zomergersi. De stand is overal goed. Haver. Eenige beschadiging dooi de larve van de fritvlieg is waargenomen in Zeeland en West-Noord Brabant. Blauwmaanzaad. De stand is in Zee land vry goed tot goed. Karwjgzaad. Het gewas is reeds ge sneden. Men verwacht, dat de opbrengst in Zeeland slecht zal zyn Koolzaad staat er weinig te velde. De stand is over het geheel vry goed. Oeel Mosterdzaad. De stand is in Zee land goed. Vlas. In Zeeland is het vlas zeer on gelykmatig opgekomen en is de stand ook nu nog zeer uiteen'oopend. Naast de goede perceelen vindt men vele matige, vooral op de zwaardere gronden. Ook het ry pingsproces verloopt niet overal guDstig, z.g. „kwade koppen" nomen vry veel voor. De gemiddelde stand kan in Zeeland vry goed tot goed worden genoemd. Boonen. Behalve in Limburg en in Zeeland waar by vry goed tot goed is, wordt van de paarden-, wierde- en waalsche boonen overal een goede tot zeer goede oogst verwacht. Bruine boonen. De stand is overal goed. Erwten. In Zeeland ïyden de erwten in vry hevige mate aan de z.g. St. Jans ziekte. De stand is daar dientengevolge niet meer dan vry goed. Aardappelen. Eenige weken geleden begon de gewone aardappelziekte zich reeds in vry hevige mate te vertoonen, doch ten gevolge van de droogte van den laatsten tyd heeft zy zich Diet snel meer uitgebreid. Ook heeft men in vele streken reeds de aardappels met Bor- deauxsche pap behandeld of is daar nog mee bezig. In het Zuiden werden hier en daar enkele krulzieke stammen op gemerkt, doch van beteekenis was dit tot dusverre niet. Suikerbieten. Voor de suikerbieten wa ren April en Mei weinig gunstig. Door de droogte kwamen vele perceelen zeer ongelykmatig op, zoodat nog al eens herzaaid moest worden. Juni en Juli waren echter zeer gunstig, zoodat het gewas zich boven verwachting ontwik keld heeft. Niettemin zyn er nog vele minder goede perceelen. Uien. De stand is in Zeeland goed. Voederbieten. De stand is overal goed. Roode Klaver. Ten gevolge van de droogte van 1911 sta&t er slechts wei"ig klaver te velde en de perceeleD, die zijn overgebleven, staan vielal hol en zyn sterk bezet met onkruid. De stand in Zeeland is vry goed. Lucerne. De stand is in Zetland goed tot zeer goed. Weiland. De vele regens in Juni waren zeer bevorderlijk voor den gasgroei, zoo dat er o vei al in de weiden voedsel in overvloed is. Intusschen is op de lichte gronden de droogte en hitte in Juli oor zaak geweest, dat het gras aanmerkeiyk is verminderd, zoodat daar reeds weer naar reg. n wordt verlangd. De stand van de weiden is echter zeer goed. Grashooi. De hooioogst is reeds afge- loopen. Hy is quantitatief zeer gotd ge weest. Algemeen stond er een zware snede te velde. By het oogsten had men aanvankelyk met ongunstig weer te kampen, zoödat het vroege hooi nogal aan qualiteit geledeü heeft. Bfdert begin Juli was het weer echter zeer gunstig voor den hooioogst en is er nog zeer veel* hooi uitstekend gewonnen, al waren er talryke perceelen, die te laat gemaaid zyn en daardoor minder goed hooi ge leverd zullen hebben. Klaverhooi is er betrekkeiyk weinig gewonnen. De oogst was vry goed tot goed. Stamboek Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard. Onder de 8-, than 14-jarige merries voor welke op de jongste keuringen een aan- aanhoudingsbydrage van f60 is uitbe taald behooren onder anderen Ia district I (Schouwen, Duiveland, Phiiipsiand en TholeD) lo. Mirsa, van A. Wisse, Anna Jacobapolder2o. Irma, van W. ten Haaf, Zierikzee3o. en 4o. Mina en Ida, van J. Wisse, Anna Jacobapolderdistrict II (N.- en Z.-Beveland en Walcheren): lo. Lies, vaD A. van Hootagem, Kruiningen 2o. Helena, uit den Wilhelminapolder 3o. Mina, van J. L. Mol, Driewegen. Voor de bekroonde 4 tot 8 (thans 6—9) jarige merries met veulen was een aan- houdingsbydrage van f75 beschikbaar met zilveren medaillekwamen zy voor zonder veulen, dan kregen zy 'n medaille en werden zy vertoond als plaatsver vangster met een veulen, dan genoten zy f 75. Als zoodanig werden o m. bekroond Plaatsvervangster 4. Bles f 75 medaille, van A. Wisse, Anna Jacobapolder. En uit het 2e district: lo. Mirza, f75, m., van W. F. K. Lenshoek, Kloetinge2o. Cora, f70, m., van A. van Hootegem3o. Isa bella de Bree Eyck, m., van W. F. K. Lenshoek4o. Emma, f 75, m., van P. Dekker, Borssele"o. Comtesse de Bra bant, f 75, m., van P. van Dyke, N.- en St.-Joosland. Plaatsvervangster1. Marie, f 75, van Jac. de Korte JzCortgene. Wat aangaat de 3- tot 13 jarige mer ries aanhoudingsbydrage f 60 en een zilveren medaille zyn o. m. bearoond in district 12o. Fanny (Genda), van P. Vogelaar, Anna Jacobapolder, en 3o. Liza, van A. Wisse, id. Plaatsvervangster3o. Fobbie II, van J. Wisse. En in district II. lo. Emma, van A v. d. Linde, Goes 2o. Mina, van W. F. K. Lenshoek. Plaats vervangsters lo. Dea, van A. v. Hoote gem, en 2o. Mina, van C. Zandee Az., Kloetinge. 9- tot 13 jarige merries. Aanhoudiogs- bydrage f75 en een zilveren medaille. District I. lo. Eva, van P. Vogelaar. District II. lo. Lotte, vau C. Thorenaer, 2o. Emma, van P. Dekker; 3o. Lady, van A. v. Hootegemen 4o. Judith, van A. N. van Langeraad, Coiynsplaat. 4- tot 8 jarige merries. Aanhoudings bydrage f75 en een zilveren medaille. District I. 4o. Annie, van P. Vogelaar. Plaatsvervangsters: 2o. Mina, van J. Wisse; 4o. Blanca de Desseneer, van P. Vogelaar7o Bles, en 9a. Mirza, van A. Wisse; lOo. Sans Paieille de Gouy, van P. Mol Mz., St. Pmlipsland. District II. lo. Comtesse de Brabant, van P. van Dyke, N. en St. Joosland2o. Gaillarde, van C. J. van der Werff, Rillaud 8o. Néra de Kerke, vaD W. F. K. Lens hoek 4o. Fieuiette, van A. Mol, Waarde 5o. Lotje, van L. W. Woutersen, 's Gra venpolder 6o. Madam, J. Peman Kake- beeke, Krabbendyke. Plaatsvervangsters lo. Pluim, van J. L. Mol; 2o.Cora,van A. v. Hootegem 3o. Marie, Jac. de Korte Jz.; 4o. Ida, van Fiedericapolder, Rilland W. Kakebeeke); 5o. Betsy, van P Scheele de Putter, Goes6o. Clara de Knocke, van P. van Dyke; 7o. Mina, van J. Peman Kakebeeke2o. Dorine, van A. M. van Nieuwenhuyzeii, Kamperland9o. Ber tha, van A. v. Hootegem lOo. Isabella, van C. Thorenaer; Uo. Moor, van W. F. K. Lenshoek12o. Mora, var P. C. W. Swemer, Coiynsplaat. KerfcuieüWfe, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kimswerd (FrH. de Jonge te Andyk. Aangenomen naar Waarde door E, V. J. Japchen, candidaat te Utrecht. (Handelsblad). Bedankt voor Dubbeldam door P. Bok- ma te Schiedam. Rilland-Bath. De bevestiging van ds. H. J. Visser tot predikant in de Ned. Herv. kerk op 8 Sept. a.s. zal plaats hebben door diens zwager, ds. Dönszel- mann, predikant te Varik (Geld.). De heer C. W. Bastiaanse, cand. tot den H. Dienst te Middelburg, hoopt D. V. Zondag 4 Augustus intrede te doen in de Ned. Herv. gem. te Doeveren, na des voornsiddags bevestigd te zyn door ds. G. J. A. Jonker, van Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Culemborg J. W. v. d. Bosch te Noo'rd-Scharwoude. Bedankt voor Scharendyke door P. v. Hoven te Hoogvlietvoor Middelhar- nis door C. Staal te Oosterland. Chr. Gerei. Kerk. Bedankt voor Urk door J. de Bruin te Zwolle. Gerei. Gemeenten. Bedant voor Kalacnazoo (N. Am.) door G. van Reenen te Leiden. Een Doeps{!)gezinde Gemeente, Naar de (Doopsgezinde) Zondagsbode meedeelt, heeft zich te Sappemeer het eigenaardige geval voorgedaan, dat acht belangstellenden op hun verzoek zonder doop tot leden der Doopsgezinde gemeente zyn aangenomen. Het besluit, een der- geiyke toetred'ng in dit concreet geval toe te staan, werd door de ledenverga dering met groote meerderheid van stem men goedgekeurd. By Kon. besluit van 20 dezer is be noemd tot schoolopziener in het district Goes, de beer K, Brants te Rotterdam. Er waren 170 sollicitanten. De heer K. Brants was tot nog toe hoofd van de Koningin Wilbelminaschool aldaar en wordt algemeen voor een bekwaam man gehouden. In do schoolwereld heeft zyn naam een goeden klank. Velen Goese- naars is hy niet onbekend, dewyi hy vorig jaar gesproken heeft op het grat van wyien den heer M. de Jonge Jzn., in zyn kwaliteit als lid van de commissie uit den schoolraad voor de verzorging van kranke en invalide Christeiyke on derwyzers en onderwyzeressen. De heer Brants die zyn eerste op leiding genoot aan de Chr. Normaalschool op den Klokkenberg te Nymeg.n heefi, schoon betrekkeiyk nog jong, een langen en belangryken staat van dienst achter zich. H(j was indertyd onder meer se cretaris van een sub commissie uit de staatscommissie onder het ministerie- Kuyper ingesteld voor de imenschake- ling. Enkele jann was hy lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de ver eeniging van Chr. onierwyzers en onder wijzeressen in Nederland en de Oost en W. Indische bezittingen. Hy was medeoprichter van de vereeniging Lukas voor kranke onderwyzers, waarvan hy nog voorzitter isen vice voorzitter van de Ver. Chr. M. U. L. O. Hy is voorzitter van de Wetscommissiehoofd van de grootste Mulo-scbooloud directeur der Normaallessentot tweemalen werd hy benoemd tot directeur eener Kweek school. Hy was de ontwe per en uit voerder vau een fonds tot steun in ge vallen van langdurige ziekte. Hy is lid van het bestuur der school van zwak zinnigen. Z(jne vele artikelen op paeda- gogisch gebied in schoolbladen en tyd- scüriften worden gaarne gelezen. Bekend zyn o.a. zyn artikelen over de Zeven jarige Volksschool, Schoolvergaderingen, Paedagogiscb Congres te Brusselenz. Ook in ons blad kwam een enkele maai een artikel van zyne hand voor, met name over Mulo. In de schoolwereld is de heer Brants een persona grata. Wy juichen daarom zyn benoeming qarteiyk toe. Zoowel openbare als byzondere scholen en onderwyzers zullen zoo God bem .spaart van zyn initiatief, veeljarige ervaring en veelzydige kennis kunnen proflteeren. De heer BraDts heeft ook by zon der de gave van het woord ook als zoodamg zal hy in de onder- wyzersvergaderingen een goed figuur maken. Goes. Benoemd tot onderwyzer aan de Chr. school Nieuwstraat de beer L. K. Plenckers, onderwyzer aan een Chr. school te Gorkum. Coes. Voor het gehouden examen van wege „Mercurius" (ver. van kantoor- en handelsbedienden) te Rotterdam is o.a geslaagd de heer J. de Gelieke, te Stam persgat, vroeger te Goes. meripSneii. Te Rotterdam viel een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, van den wal iu de Konings haven. Hy verdween in de diepte en ver- ironk. Zyn lyk is nog niet gevonden. Te Amsterdam is Zaterdagavond een 8-jarige knaap door een auto oveneden. Zwaar gewond werd het kind naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar het spoedig overleed. By Lent is in de Waal dryvende gevonden het lyk van een onbekenden man, van middellaren leeftyd. De havenpolitie te Amsteidam heeft Zondagnamiddag het lyk opgehaald van een lö jarigen jongen, die by het zwemmen in het Noordzeekanaal was verdronken. Gistermorgen is een 6- jarige knaap te Havermeer in een sloot geiaakt en verdronken. Gisteren zyn te Deil (Geld.) twee broertjes van 9 en 7 jaar onder een omgekantelden hooi wagen geraakt. Het oudste bleek, toen men de kinderen kon bereikeD, reeds ge stikt, het jongste hoopt men in het leven te houden. Te Eist by Amerongen speelden Zondag kinderen met lucifers. Een der beide knapen geraakte iu brand en overleed spoedig. Men lieeit aan de JV. R. CL mede. dat de te Doetinchem overleden jkvr. Van Bronkhorst niet de laat te is uit het middeleeuwsche bekende geslacht van dien naam. De overledene is een afstam melinge van een eerst in 1849 in den adelstand vei heven Bronkhorst. St. Elmsvuur. In het N. v. d. D. maakt een lezer er op attent, dat het St. Elmsvuur gezien wordt op de toppen der masten als onweerswolken boven de schepen komen en dat het lichten der zee een geheel ander verscbynsel is, afkomstig van lichtgevende wezens. Over de staking aan de glasfabriek te Delft wordt nader gemeld Op deD eisen der stakers aan de glas fabriek, zal door de directie niet worden geantwoord. De vuren worderi gedoofd. Trouwens deze staking is voor het bedryf voordeeliger dan werken op den voet van het laatste halfjaar, toen het voor kwam dat slechts 20 werksteden bezet waren van het gansche bedryf. Achteraf biykt dat niet alleen afschaffing van nachtarbeid aan de orde is gesteld men wenscht ook aischaffiog van de vyf procent voor breuken, een loon voor aan vangers vaD vyt procent van de op- brengst van een werkstee en een vaste toelage van vier tot zes gulden per week. Dit laatste zou voeren tot daling der productie, waarom de eisch niet voor inwilliging vatbaar is- De Christeiyke Bond van Glasblazers deed der directie weten dat hy met de reden van staking Diet accoord gaat, nochtans door den noöd gedrongen moet medestaken. De directie wacht maar rustig at. Naar eenige Nsw-Yorksche bladen melden is er verdeeldheid uitgebroken in de Rooseveltparty, daar de onverzoen- ïyke leden alle relaties met de republi keinen willeu afDreken, andere ze willen onderhouden. Senator Dixon verklaarde, dat de party en democraat candidaat zal stellen voor het vice-presidentschap. Uit de grensplaats Bocholc zyn Zaterdag twee NederlaDdsche gezinnen, samen tellende elf personen, uit Pruisen gezet, als zynde lastig" buitenlanders. N. R. C. Uit Koningsberg in-Pruisen wordt gemeld dat een boot van het schip Thüringendie met 14 officieren bezet was, gisterochtend gekenterd is, zoodat de bemanning in zee viel. Officieren, die zich aan land bevonden en het ongeluk zagen, redden het grootste aantal hunner kameraden. Eod officier van gezondheid is ernstig ziek. Een kwartiermeester en een schry ver zyn om het leven gekomen." Het Australische parlement. Het Australisch Huis van vertegenwoordigers teeft een motie aangenomen waarby be paald wordt, dat een lid niet langer dan 65 minuten mag sprekeD, tenzy in by zondere gevallen, voor welke de uiterste termyn op 95 mihuten is gesteld. Redevoeringen in de afdeelingen wor den beperkt tot twee die elk hoogstens 30 minuten mogen duren. De Portugeesche onlusten komen de verhouding tusschen Spanje en Por tugal niet ten goede. Vele samenzweer ders zyn veiligheidshalve naar Spanje getrokken om daai hunne plannen uit te broden. Thans eischt Portugal, althans volgens de bladen, de uitwyzing uit het Spaausch grondgebied op het vaste land van alle Portugeesche samenzweerders en de bestraffing van hun aanvoerders. Spanje zal echter weinig lust voor een dergelyke bemiddeling gevoelen. Ongeregeldheden te Barcelona. In den afgeloopeu nacht hebben te Barcelona de radicalen een betooging gehondeD, waarby zy de kreten aanhieven„Leve de Portugeesche republiek 1" De politie maakte een charge, waarop de radicalen met revolveiscboteD antwoordden. Een agent eD ongeveer twintig burgers wer den gewond. Zesentwintig personeD wer den gearresteerd. Cerbère is een grens stadje op Fransch grondgebied. Blykbaar oefent de Spaansche regeeriDg weder cen suur op de telegrammen uit. Hbl. Portugal. De minister van binnen- landsche zaken verklaart het gerucht dat er onlusten uitgebroken zyn in Lissabon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2