Woensdag 17 Juli, 26e Jaargang. 3HRISTEUJK- UWSBLAD HISTORSSeii VOOR ZEELAND No. 243 1912 D mdbouwer, Ihoek. L maanden, [cogelande. ser GEM, rke (W.) 1,- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. SIHraSLAHD. Wy hebben goeden grond om de juist heid van dit nadere bericht te betwyfelen. PRIJS DER ADVERTENTIËN elburg ER-GOES. in Dinsdags. 2,- 5,- II. Oost) 6,30 eer 9,5, de) 2,30 6,30 BURG. 4,40a, 4,45a, 8,55d, 9,30 11,50,12,10, d, 2,10, 2,30, 4,30d, 4,50, 0,7,10, 7,30, 9,40, 10,15, 5,10a, 5,15a, 8,55, 9,30d, .2,-*, 12,10, 2,10, 2,30d, 4;30, 4,50, 6,50, 7,10a, 9,40, 10,15, i 2,30 en 4,60 werkmans- nen op werk- tnise. -der dan de goederen al- anl Kruger- se, Keersluis, bsan, Tiam- s t |)TTEi DAM. Zondags Middelburg uur. IH 8 L D F'. 6,30 7- 3 8,30 8,30 8,30 6 8,30 5,30 8 6.- 6,80 0 6,30 6,30 1,30 12,- 1,- 10,- 10,30 12,30 12,30 1,30 12,- 1,30 - osa data® is <eede getal is 5IERIKZEE. 3 's morgens rkdagen half 6,30 62 7,30 S3 7,30 !4 7,30 55 6,30 56 7,30 57 7,80 6- &9 6,30 30 7,— 31 7.30 6,13 3,- 1,15 2,30 5,30 3,15 8,15 5,30 8,15 3,15 3.15 6,35 d) 7,05 )5 15 d) h) se bet vertrek min tm. 8,60 len en-Nemen n hoogste 15 iten. van 10,45 uit April tot en si **&&&- Y- I J IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. 16 Jufi 1912. De linksche bladen verwaten aan de rechtscbe „regeering" en meerderheid dat deze niets tot stand kunnen brengen, en wijzen, om de bewering kracht by te zetten, op de byna afgeloopen periode, waarin geen enkele groofce sociale wet tot stand kwam. Tot afwering van deze onverdiende beschuldigingen zy gewezen op de erva ringen met name van het. laatste jaar, waarin, meer nog dan te voren, de Kamer het langste touwtje zocht, en vooral door de Linkerzyde door talmen en treuzelen, door lange redevoeringen en uitgespon nen spitsvondigheden de parlementaire molen in zyn werking is belemmerd geworden. Menigmaal zelfs stemden leden der Linkerzyde tegen voorstellen die spoed maken beoogden, en speelde de liberale pers op wanneer daartoe besloten was. En dan de obstructie van zeer by- zondere soort die van uiterst Links, van de baDken der Bergparty gevoerd werd. Dat kan zelfs de meest partydige libe raal niet ontkennen. Lees onder anderen wat de Handels- Mad-redacteur, die van een en ander oog- en oorgetuige was, schryft: Een inspannend en een woest jaar is het dat de Kamer dus feiteiyk beeft beëindigd. Een „recordjaar" wat de u. vellen der „Handelingen" belangt (zoo- als de scheidende voorzitter in herinne ring bracht). Maar ook wel een record jaar op 't Btuk van wilde tooneelen. Een jaar waarin voor 't eerst de open ly ke obstructie, als verschynsel van eenigen duur, haar intrede deed in onze Tweede Kamerwampin herhaaldeiyk ka balen tussc hen leden onderling voorvielenwaarin de voorzitter vaak gansch onderging in het tumult en waarin zelfs een paar malen de vergadering moest worden geschorst wegens wanordeiyk- heid. Een jaar dat, aangevangen even vóór den „record storm van 30 September, zelf in het teeken van dien storm is biyven staan. Een stormjaar in ons parlementaire leven. Het Is te verstaan dat onder dergeiyke omstandigheden de parlementaire molen niet heeft voortgebracht in verhouding tot de door hem gemaakte-drukte. Het is nog niet zoo ver om dit in zyn onderdeelen te gaan uitleggen. Zoo iets geschiedt niet in de hondsdagen. Maar wat in het vat ligt, verzuurt niet. Stemt het Calvinisme jolig of som ber? Een Interessant maar doodloo pend gesprek van Hollandsche sport- minnaars in de Deensche hoofdstad Op reis naar de Olympische spelen te Stockholm. Onder dit opschrift lazen we in de Fr. Kerkbode het volgende De vryzinnige menschen raken met ons verlegen. Nu een tydlang is jolig de by naam geweest, waarmee zy ons meenden te moeten sieren, jolig zoo al niet in het openbaar, dan toch in het donker. Maar thans moeten wy uit een ge sprek door eenige sportlievende heeren op hun doorreis naar Stockholm te Ko penhagen gevoerd, wel opmakeD, datzt het Calvinisme toch eigeniyk zoo weinig jolig vinden, dat niet alleen de Neder landsche Calvinisten, maar heel Neder land, het Nederlandsch Vryzinnigendom incluis, er somber van geworden is. yEen hunner vertelt er ons van in een schryven aan de N. Rott. Ctgetiteld; „Naar de Olympische spelen". Ze zyn in Tivoli geweest, Kopenha- gen's vermaard j kermistuin, een biyven- d° inrichting, die aldoor met een vroo- ïyke menigte is bevolkt. „Maar de KopeDhagers worden niet moe, er heen te trekken, jong en oud. Toen wy gisterenavond om half elf weggingen stonden nog drommen kin deren van zes tot tien jaar naar een bioskoop in de open lucht te kyken. Er was zelfs een heele school met de juffrouw by. Andere landen, andere zeden*. Of hy zulke zeden ook gevaariyk vindt, worden wy van den schry ver niet gewaar. Denkeiyk zouden zelfs vele Na- derlandsche vryzinnigen er niet veel mee ophebben, wanneer hunne 6-jarige kleintjes 's avonds half elf zich nog in een kermistuin, in plaats van op hun bedje bevonden. Maar voor het oogenblik vinden zy de Deensche jool wel aardig, zelfs zoo, dat het hier aanleiding geeft tot een verge- lyking met de Nederlandsche somber heid, en tot een onderzoek naar de diep ste gronden daarvan uWat ons hier op straat en in eet- gelegenheden trof was weer hetzelfde verschynsel, dat den Nederlander op reis telkens opvaltdat de menschen er vrooiyker uitzien, meer schik in het leven schynen te hebben en het zich aangenamer weten te maken. Ik herinner my, nog onlangs buiten Den Haag in een welbekende inrichting te zyn geweest, waar men's middags en 's avonds van een wandeling komt uitrusten, en van allerlei gebruikt. Het was vol in het vertrek, maar het was of wy ons in een sterfhuis be vonden. De gesprekken werden haast fluisterend gevoerd en men nam elkan der op. „Wat zon er toch dereden van zyn vroeg gisteren, teiwyi wy ons in esn uitmuntende restauratie voor wei nig geld te goed deden aan eenvoor- treffeiyk toebereid maal, opgediend met de zorg en de keurigheid, die men by ons slechts in dure gelegen heden vindt, een van het gezelschap hoe zou het toch komen, dat de Skandinaviërs die toch zooveel noor- deiyker wonen, in harder klimaat, zooveel opgewekter zyn dan ons volk? Dat komt van het Calvinisme, ant woordde een tweede. Of het Calvinis me is er by de Hollanders zoo goed ingegaan, omdat zy somberder zyn, zei een derde, die meer verstand van deze dingen heeft. Verder kwam dit gesprek niet, want het gezicht op al die gezellig en vrooiyk middagmalende Deensche mannen en vrouwen, terwjjl het strykje op. ons terras en als dit zweeg de muziek in de tent buiten in Tivoli's tuin er lustig op los speelden, brachten ons niet in de stemming voor een theologisch gesprek." Nu, wy geven den heeren hun Theo logisch gesprek verder ook gaarne cadeau. Maar het is wel interessant hen eens te beluisteren, wanneer zy ook geheel vry en ongedwongen onder elkaar hunne indrukken weergeven. En wanneer dan zelfs vryzinnige sportliefhebbers, zoodra wy over den grens zyn in een land met andere zeden, spreken van Nederland, als een Calvinis tisch land, dan is het van ons zeker ook niet te boud gesproken, wanneer wy hetzelfde doen. Maar natuuriyk, die somberheiddaar is niets van aan, tenminste voor wie nog andere tegenstellingen kent dan alleenjolig of somber. Daar is ook een tegenstelling van blijde en ernstig. Maar van deze twee neemt het Calvinisme niet de ernst alléén, maar de biydschap en de ernst beide, in goede harmonie. Alles heeft zyn tyd het'weenen en het lachen. En de onverwinlyke kracht van het j Calvinistisch geloof is te weten, dat alles j biyeindigend uitloopt op de verheeriy- king Gods, en de zaligheid van Zyn Volk. Het Vlissingsehe fort. Met leedwezen zien wy dat in de Bel gische pers ook thans nog stemmen opgaan om er by de Belgische regeering op aan te dringen dat deze protesteere tegen den bouw van een fort te Vlissin- singen of althans tegen een mogeiyk gebruik daarvan ten einde een vreemde vloot, die België te hulp zou komen, te beletten de Schelde op te varen. Zoo doet bv. de Moniteur Maritime et Commercial van Antwerpen en de Flandre libérale slaat zelfs een forschen toon aan en schryft Het wordt tyd dat wy eenige energie toonen. "Wy kunnen niet dulden dat een onzydig land als Nederland in staat is de Schelde naar zyn wensch af te sluiten en ons te beletten om de hulp van Engeland by een inval te verkrygen. Indien Nederland zyn plan ten uit- voer brengt, zouden wy in zekere om standigheden aan zyn goedvinden zyn overgeleverd. Dat is niet mogeiyk, dat kan niet zyn. Wy zullen zien of de heerDeBroc- queville nog bloed in zyn aderen heeft. Maar nog eens, zal men beginnen met ons een goed leger te geven? De Ahtwerpsche Métropole schryft De quaestie is overigens tot de be voegdheid der groote mogendheden gaan behooren tengevolge hiervan, dat Nederland m6i haar de Noordzee con i ventie heeft gesloten, waatby het zich verbonden heeft hetsfafwgMotehand-J haven, bestaande by het teekenen van het traciaat. Het zou zaak zyn te j weten of het kust ver sterkingsontwerp jj een verandering in dien toestand heeft gebracht. Aan de groote mogendheden staat het daarover te beslissen. De Petit Bleu zegt, dat het Vlissingsche fort den toegang tot de Schelde niet afsluit en dat men er zich dus niet onge rust over behoefde te maken De Gazette de Hollande, van de Bel gische ongerustheid melding makende, zegt dat zy berust op een verkeerde op vatting van de quaestie. Wy gelooven dit tmet baar, hoewel wy ons niet ont veinzen dat dergelybe opvattingen sterk in de hand gewerkt wo,.den door Duitsche bladen ah de Hamb Nachrichten, die dezer dagen betoogde, dat de Nederland sche Regeering onmogeiyk met éér fort by Vlissingen zou toe kunnen om het door haar genoemde doel te verwezen- ïyken en dat men er zeker van kon zyn dit ontwerp door een ander te zien vol- geD, houdende nieuwe aanvragen voor de versterking der Schelde. (N. G.) De tucht bij de landweer in 1910. In de Kamerstukken werd verleden week medegedeeld, dat de commissie van onderzoek betreffende de lanaweer-oefe nlDgen van 1910, een rapport aan den Minister van Oorlog had uitgebracht, welk rapport evenwel door slechts drie van de vyf leden was onderteekend, en m. n. niet door den gepensioneerden generaal Snyders en den luit.-kolonel Von Schmid, die van hun afwykende, doch onderling volkomen tegenoverge stelde zienswyze in afzonderiyke nota's hadden doen blyken. Een nader bericht van het Correspon dentiebureau meldde dat de commissie tot geen bepaalde conclusie is gekomen. In de eerste helft van April heeft de commissie, naar wy vernemen, haar onderzoek gestaakt en was by het op maken van haar rapport wel degeiyk van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1 10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. tot bepaalde conclusies ten gunste van de waarheid der indertijd door generaal Snyders gepubliceerde feiten gekomen. Nadat echter de overste Von Schmid geweigerd had het rapport mede te onderteekenen omdat hy zich met de conclusies daarvan niet vereenigen kon heeft generaal Snyders eveneens gewei gerd zyn handteekening aan het rapport te verleenen omdat hy meende, dat by voortzetting van het onderzoek de waar heid der door hem gepubliceerde feiten nog krachtiger zou zyn gestaafd. Beide hebbeD daarop, geiyk gezegd, een nota in onderling tegenstrydigen zin aan het door de meerderheid der commissie onderteekende rapport toe gevoegd. Het rapport der commissie moet van medio Mei gedateerd zyn. N. C. WmÊ TStOTOBTGHEa. Middelburg in 1911. Uit het gemeenteverslag van Middel burg over 1911 biykt dat met de restau ratie van den voorgevel van het Raad huis nog het geheele jaar geregeld werd voortgegaan. Eenige raamopeningen wer den voorzien van nieuwe ramen glas in lood. Verschillende traceeringen werden nog hersteld of zoo noodig geheel of gedeelteiyk vernieuwd en de beelden in de nissen boven de vleeschhal voor stellende de graven Dirk V, Floris II, Dirk VI, Floris III, Dirk VII en gravin Ada werden door nieuwe vervangen. Deze beeldeu werden, evenals da vroe ger reeds vernieuwde, vervaardigd in de kunstwerkplaat; en der firma Cuypeis Co. te Roermond. In den loop der maand Juli was men zoo ver gevorderd met de restauratie, dat de laatste steiger voor de vischhal kon worden weggenomen en op het einde van het jaar kwam men met den geneelen vooi gevel, tot aan den Koor toren, gereed. In de vleeschhal werden enkele her stellingen uitgevoerd aan het gewelf aldaar, by welke gelegenheid eenige cabeaux onder de graden van dat gewelf en enkele druipertjes aldaar werden schoongemaakt en waarby bleek, dat deze overdekt waren met een zeer dikke laag kalk en pleister, doch zich overigens nog in een uitstekenden en ongeschonden staat bevonden, en dat het zeer zeker meer dan loonend zou zyn om het ge heele gewelf van de zich daarop bevin dende kalklaag te ontdoen eD schoon te maken. Aan het verslag ontleenen wy verder In den alge.reenen toestand der be strating kwam ook dit jaar geen veran dering ten goede, hetwelk trouwens zeer goed te begrypen is, wanneer men in aanmerking neemt de verschillende zeer ongunstige omstandigheden, welke daar toe medewerken en daarop door B. en W. reeds herhaaldeiyk werd gewezen. Wel zyn van lieverlede enkele der hoofdtoegangswegen en een tameiyk goe den staat gekomen, doch tegenover de oppervlakte bestrating binnen de ge meente, waarvan verbetering dringend noodig is, legt de hiervoren bedoelde ver betering maar zeer weinig gewicht in de schaal. in enkele huizeD, waar een sterk ver moeden bestaat dat de prostitutie op clandestine wyze wordt uitgeoefend heb ben voortdurende bezoeken der politie plaats, terwyi driemaal proces-verbaal wegens het houden van een huis van ontucht werd opgemaakt. Door de politie werden in 1911 792 processen-verbaal opgemaakt tegen 942 in 1910. Wegens dronkenschap werden 110 mannen en 7 vrouwen tydeiyk in bewaring gesteld52 personen hielden gedurende korten of langen tyd aan het bureau van pol "tie verbiyf, als verdacht van misdryf. De totale kosten van het lager onder- wys bedroegen voor de gemeente f 79041,71, waarvan vermoedeiyk f 35180,276 zal worden vergoed. Voor het middelbaar onderwys werd uitgegeven voor de Burgeravondschool f4851.256 en voor de avondschool 'voor handwerkslie den f4121716, waarvan respectieveiyk f117 en f86 van ontvangen schoolgeld af moet. De kosten van het gymnasium be droegen f22307.38. Van deze kosten, verminderd met die van het in stand houden der lokaleD, en na aftrek van de schoolgelden (die in 1911 f3816.73 bedroegen) betaalde het Ryk de helft. Volgens mededeeling van betBurger- ïyk Armbestuur is de toestand van de behoeftige klasse eerder achteruit- dan vooruitgaande. Door de gemeentegasfabriek werd in 1911 2.039.861 M3 gas geproduceerd, waarvoor 90.415 H.L. kolen gebruikt werden. Het gasverbruik over de meter stepg van 1,590,343 Ms in 1910 tot 1,674,755 M3 in 1911. Het saldo der exploitatie-rekening der fabriek over 1911 bedraagt f83,935,685. By de gemeenteiyke duinwaterleiding steeg het aantal aaugesloten perceelen van 2882 tot 2962. Het saldo der exploi tatie-rekening van dit gemeentebedryf bedroeg f 13.510.80. Souburg. Maandagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer Joziasse met kennisgeving. De voorzitter, de heer Bouten se, burgemeester, doet voorlezing van een adres van den se cretaris, van den volgenden inhoud „Den 24 Junijl. werd mij gezegd dat de wethouder, de heer Joziasse, zich te gen enkele personen had uitgelaten, dat ik de door uwe vergadering vasrg -stelde notulen had vervalscht. Na afloop der vergadering van B. er W. op 26 Juni d. a. v,, heb ik den heer Joziasse ge vraagd of hy dit werkeiyk ba. gezegd, waarop hy antwoordde niet te hebben beweerd, dat de notulen door my waren vervalschr, wel, dat by my op goede gronden van vervalsching van reeds vast gestelde notulen verdenkt. Ik heb hem toen dringend verzocht tegen my by de Justitie een aanklacht in te dienen wegens valschheid in ge schrifte, doch de heer Joziasse was daar toe niet te bewegen. Dat eene zoo ernstige beschuldiging mij ten zeerste grieft, behoef ik u nau- weiyks te zeggen. Altyd is het mijn streven het door u gesprokene zoo uit gebreid en nauwkeurig mogeiyk weer te geven, en dan van zulk een misdryf te worden verdacht is meer dan ergerlijk. Zeer aangenaam zou het my zyn, in dien u wildet besluiten de bewuste no tulen te onderzoeken of te doen onder zoeken, dan zal het blyken dat de heer Joziasse my valscheiyk heeft verdacht van een der ergste misdryven, die een ambtenaar kan begaan. Wel zal de heer Joziasse aan uwe uitspraak geen waarde hechten, omdat hy in het gesprek, dat ik met hem bad, den Raad een knoeiboel noemde, ik ech ter zou het zeer op prys stellen, indien u mij tegenover de lage verdenking van den heer Joziasse, het bewys zoudt willen schenken, dat ik uw vertrouwen als ambtenaar geniet en u my tot een zoo groot misdryf niet in staat acht.' De voorzitter noemt het een treurige zaak, dat de wethouder, de heer Joziasse, den secretaris van zoo iets beschuldigt, het is hier toch wel heel ver gekomen. Spreker acht een onderzoek van de no tulen onnoodig, omdat er in 't geheel geen kwestie van vervalschen is. Hy meent, dat het op den weg van den Raad ligt zyn vertrouwen in den secre taris uit te spreken. De heer Daniëlse keurt de daad van den heer Joziasse ten sterkste af, spre ker zou de zaak by de Justitie aanhangig hebben gemaakt, zoo hy de secretaris was. Bovendien noemt de heer Joziasse de raadsleden knoeiers, en daar prote- 1 i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1