piel, No. 227 1912 Vrijdag 28 Juni, 26e Jaargang. ahRISTELiJK «EUW8BLAB HISTORISCH VOOR ZEELAIffi ijwiel, enten, Jen, de, burg. rens. Wed. dedorp.) en met tikkelen ;arantie. SEN, k e. f70, n g e n iweg. lillende West- iruimeni bij den, pTEUR. 'I.TÖER, i. Kade r direct f Nabij, ag. g wordt :bode, skosten )lden bij ter 264. a B 35 Markt. Korte linke inko- AMER, estttoea VERSC HIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Brieven uit Indië TWEEDE KAMER. BMNKKLAMD. G? K, ji-s. 'oosland- bij muiden. Zeeuw" Ug, erke. It. mans- 2N i .m. aj ÏEI IEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per irie maanden franco p. p. Enkele nummers. e o o e ƒ1.25 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN vin 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer SO cent Familieberichten van 1—10 regele 1.—c iedere regiii m, er 10 cent sas: 2,g, die zteh met 1 Juli a. w. op ons blad abonneeren, ont vangen bet tot dien datum grat is. 27 Juni 1912. 't geheugen houden. |j. Mr. Iroelstra beeft te Haarlem een rede gehouden over de verwerping der Bakkerswet, Jeen rede, waarin hy het er eens extra, dik oplegde. Aan „krachttermen" geen gebrek. Vooral de leider der anti-revolution- nairen moest het weer geducht ontgelden. Wanneer een ander zich slechts een tiende deel veroorloofde van hetgeen sociaal-democratische sprekers zich zooal permitteeren aan het adres hunner tegen standers, zou ,]men de protesten eens hooren daveren. Enfin, de S. D. A. P. krygt op^haar beurt weer de volle laag van deS. D. P. Maar dit daargelaten. Wat uit de rede van den sociaal-demo- cratischen aanvoerder wel vermelding verdient, is zyn tirade aan het adres der liberalen Hoe sterk de vryzinnigen door party- politiek werdeD gedreven bleek echter aldus Iroelttra bovenal by de vele voorstellen tot behandeling van het ontwerp, waarby zy zich, geiyk spreker aantoont, voor een groot deel geregeld tegen verklaarden. Slechts toen de tariefwet opzy moest worden geschoven, en toen behandeling voor de regeering gevaar ging opleveren, kwam by hen de liefde voor de bak kers voor den dag. Het kan zyn nut hebben van deze woorden goede nota te. nemen, teneinde zich die te herinneren tegen den tyd, dat liberalen en sociaal-democraten weer gemeenschappeiyk naar de stembus op trekken. Bovenstaand citaat is ontleend aan het zeer uitvoerig verslag, dat het Volk van de Haarlemsche vergadering geeft in zyn nummer van 24 Juni. Centrum. V. De zaak Delsenroth enz. (Antwoord op de noot van myn brief no 4.) De Indische bladen staan tegenwoordig vol van de gruwelen, die op Soemba zouden zyn bedreven door een zekeren sergeant Drisenroth. Dezen brief schryf ik voornamtiyk omdat onder myn stukje, handelende over Timor, de opmerking stond, dat het wenscheiyk ware, Por- Portugeesch Timor ons toebehoorde, daar toch onder het Nederlandsche gezag, gru welen als opTimor-Delhi zy n voorgevallen, niet worden bedreven. Dit is een opmer king, die te denken geeft. Er gebeuren hier in „Onze Oost" vele dingen, die het licht Diet kunnen zien, doch die succes sievelijk alle in den doofpot gestopt worden. De couranten moeten hier in Indië zeer voorzichtig zyn, om iets te publi- ceeren, als zy geen zeer goede bewyzen in handen hebben, daarom wordt ook de zaak Deiaenroth in de couranten bespro ken in zinnen beginnende met: //Men zegt" of „Hoogstwaarschyniyk* enz. Dat zjjn zeer vage aanduidingen, maar als er slechts 50 pCt. waar is, van hetgeen ww van dien meneer vertelt, is het al vreeselyk. Die persoon is nu hier op Makasser voor den krygsraad gedaagd, heeft in den tyd, dat hy hier was, zyn "ecadoneesche huishoudster nog even mishandeld, waarvoor by tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld, maar loopt „last not least» voorloopig nog irank en vrij rond. De gruwelen, hem ten las gelegd, zyn te wreed en tein-ge- meen, om ze hier op te sommen. Niet alleen moet hy vrouwen onteerd, maar mannen op de gruweiykste wjjzege- m8rteld hebben. Erger feiten, dan in Portugeesch Timor moeten zyn bedreven, dat is zeker. Doch onze ds. Wielenga van Wainga- poe heeft vele bewyzen in handen, en dat is een man, die op zyn stuk staat en voor de Soembaneezen door dik en dun gaat. Zoodra de zaak Deisenroth voor den krygsraad geweest en de straf van dien beul niet zwaar genoeg is, zal ds. Wielenga het gerecht, nog andere dingen laten hooren. Persooniyk ken ik dien D. van Flores, waar hy op Aie Mezel posthouder was, d. i. hoofd van plaatseiyk bestuur Voor zyn ondergeschikte politiedienaren was hy een onmensch, men heeft my daar eenmaal verteld, dat hy een dwangarbei der naakt aan een paal heeft laten binden en doodranselen, terwyi de vrouwen der politiedienaren gedwongen werden er by tegenwoordig te zyn. De weg van Aie Mezel naar Badjawa wordt de moorde naarslaan genoemd, waarom De beul bekent wel, dat hy tegen de bevolking meermalen ruw is opgetreden, maar zegt er glashard by, dat hem dat in het militaire leven geleerd is. Hy is een Duitscher en in het N. I. leger zegt men over het algemeen „de Duitscher is kruipend tegenover zyn meerderen en trapt zyn ondergeschik ten". Hier wordt dat wel bewaarheid. Ik ben benieuwd, wat er nog aan het licht zal komen by de behandeling dier rechtszaak, want hy ia daar op Flores niet de eenige geweest. Het ware te wenschen, dat er perso nen waren, die aan dergeiyke praktyken ruchtbaarheid durfden geven, maar wie durft dat hier in Indië, de wet is byna geheel op de hand der misdadigers. Nog een staaltje heb ik op hetzelfde Aie Mezeh medegemaakt. We zouden met de „Condor» 's avonds ten 7 uur vertrekken naar Endeh, en moesten een sergeant medenemen, die expiratie van dienst had. Die meneer kwam even voor het vertrek aan boord en vertelde, dat er plm. f300 van hem was gestolen door een dwangarbeider, alles in Engelsche ponden. Een hoop geld voor zoo'n dron- kenlap, dacht ik by my zelf, maar dacht er verder niet over na. Later hoorde ik dat die sergeant in het binnenland geleefd had met een huishoudster, een inboorlinge, door dat vrouwspersoon belastingen had laten in nen, en die ten eigen bate had aange wend. Toen ik vroeg, of zyn meerderen dat wisten, werd my geantwoord„Wel zeker, maar die doen het immers ook". Nu nog een staaltje vas mishandeling. Toen de actie op het eiland Lombier in vollen gang was, voeren wy heen en weder van Lombier naar Endeh, teneinde de gevangenen over te brengen. Eens op de brug de wacht doende, kwam er van het voorschip zoo'n ïykenlucht, dat ik het byna niet uit kon houden en naar beneden ging, waar ik tot de ontdekking kwam, dat van een gevangene de halve bil was weggerot. Ik vroeg den sergeant die by den troep was, hoe dat kwam, waarop die man me antwoordde, dat de officier A., omdat de man zyn makker niet wilde verraden, hem een zeker aan tal rottanslagen had laten geven. Nu mogen hier in Indië aan een veroor deelde per dag 20 rottanslagen toege diend worden, maar ik geloof wel, dat die persoon er meer dan twintig had gekregen. Maar nu komt, wat de officier vertelde en dat was zoo mooi, zoo lidf, zoo aardig. Die man was van een steen gevallen, op zyn achterste terecht geko men en hy had natuuriyk innig mede- lyden met hem. Er is altyd een zieken verpleger by den troep, waarom zouden ze dien man niet goed verbonden heb ben Dat was een man van eerDe ge vangene is te Endeh aan die kwetsuur overleden. Nu kan ik nog wel verdergaan, maar ik hoop, dat ik voldoende aangetoond heb, dat het Nederlandsche gouverne ment ook niet jè is. Wy zyn vroeger door de Spanjaarden om het geloof vervolgd en mishandeld, we spreken daar nog schande van en wat doen wy nu, wij, het beschaafde volk tegenover het onbeschaafde. Niet eens geiyken tegenover gelt'ken. Ddarom is de rassenhaat zoo groot, déirom vervloekt ieder inlander den Europeaan in het diepste van zyn hart en wee ons, als eens de Mohamedanen den Heiligen kryg gaan voeren, dan zullen ze ons meten met de maten waarmede we hun gemeten hebben. Mei 1912. TOTOK. Uit ons overzicht van gister kon de lezei zien dat de socialisten Dinsdagavond hun macht en hun durf weer eens ge toond hebben. Wegloopen, herhaalde stemmingen uitlokken, probeeren om de Kamer haar onvoltalligheid te doen uitspreken, enz. alles omdat deze heeren hun zin niet kregen. De Nederlander rapporteert het gebeur de aldus Het was by twaalven toen de alge- meene beraadslagingen werden gesloten. De Voorzitter (de heer Van Nispen) wilde tot stemming overgaan, maar de heer Troelstra maakte daartegen groot be zwaar omdat verschillende leden vertrok ken waren. De heeren van rechts waren echter zeer talryk aanwezig, waarin de heer Troelstra den toeleg ontdekte om aan de amendementen uit revanche voor den opzet van het roode relletje van Vrydag geen tair trial te geven. De voorzitter merkte zeer terecht op, dat tal van leden gebleven zyn omdat ze op de stemming rekenden, en dat hy zich dus niet gerechtigd achtte thans, in stryd met die verwachting, geen stemming te doen houden. Een voorstel van den heer Troelstra om de beraadslaging te schor sen, werd dan ook met 47 tegeD 11 stem men verworpen. Toen liepen, om zoo mogeiyk de volgende stemmingen onmo gelijk te maken, de sociaal-demokraten weg, gevolgd door den Hoornschen heer De Jongde heer Ter Laan ging niet dan na eenig tegenstribbelen. De toeleg lukte echter niet. Wel bleek dat byna heelde linkerzy, alle heeren die zoo gaarna mee doen als aan rechts verwyten uit den rcoden hoek worden gedaan, ditmaal niet aanwezig waren. Zoo viel het amende- ment-Roodhuyzen met B2 tegen 1 stem dat van den heer Duys met 47 t gen 4 stemmen. Het stemmental werd al kleiner Plotseling kwam, toen art. 8 aan de stem ming was, de heer Duys weer binnen, vroeg hoofdeiyke stemming over dit arti kel, enging toen weer ei retraite, met het gevolg dat art. 8 met algemeene stemmen aangenomen werd. We zullen u laten stemmen 1 haa de heer Duys gedreigd, toen in de vorige week besloten werd Dinsdagavond te ver gaderen. Ik waarschuw de beeren Welnu, de waarschuwing had gehol pen de heeren waren er I Niet alzoo de heeren van links, en dat terwyi de Voor zitter gisteren nog eens gewaarschuwd had, dat het zyn bedoeling was art. 8 af te handelen. Tal van leden waren daar voor in Den Haag geblevenging het nu aan om alleen op grond der ge krenktheid van den heer Troelstra de stemming uit te stellen Een stemming bovendien over amendementen die niet de minste kans hadden. De heer Troelstra, geheel vergetende hoe de heer Ter Laan Vrydagmiddag tegen 4 uur een stemming geforceerd had (over de gisteren verwor pen Emmer motie) dreigde niettemin nu reeds met eenA la guerre comme la guerrehetgeen zooveel zeggen wil, alsWy zullen je wel krygen Waarschyniyk zal het muisje dus nog wel een staartje hebben I En nu de zitting van gisteren. Er komt schot in de behandeling. He- den en morgen nog, met een avondzitting zoo 't moet, en het ontwerp Radenwet is er, op de eindstemming na; en om trent deze valt niets te voorspelen. Nu aan de Raden het verordenings recht is ontnomen heeft de minister aan den heer Teenstra een uiteenzetting ge geven van de wyze waarop hy aan die Raden iets wil geven dat daarop ïykt. Dit gaf den heer de Beaufort en negen anderen de gelegenheid om de omschry ving dezer functie niet voor de Ziektewet te bewaren, maar ze reeds in de Raden wet vast te leggen, en aan art. 49 van de Radenwet als tweede en derde lid toe te voegen Deze madewerking brengt in geen ge val de bevoegdheid mede, verplichtingen op te leggen, welke door straffen zyn te handhaven. Voorschriften betrekking hebbende op de uitvoering van wetten of algemeene maatregelen van bestuur in het eerste lid van dit artikel genoemd, worden door ons niet vastgesteld, zonder dal de betrokken Raden van Arbeid vooraf ge hoord zyu. De amendementen op art. 3 zyn van de baan; het meest ingrypende, dat van den heer Paty n, is met eenige wijziging, door den minister overgenomen, name- ïyk om niet verzekerden (als by v, spoor wegarbeiders) niet kiesbevoegd te ver klaren. Als de Radenwet strak aangenomen is, wat zal er dan gebeuren Zal men voort gaan met de Ziektewet? De minister liet zich niet beslist uit doch, zoo sprak hy, „wanneer de Kamer haar onwil om de Ziektewet te behan delen, doet biyken, zal dat een einde maken aan myn ministrieele verantwooi - deiykheid". Gewichtige woorden die als een ernstige waarschuwing mogen gelden, vooral wan neer het gerucht eens waar mocht biykou dat, wanneer deze minister mocht heen gaan, de overige ministers zullen volgen. Melden wy nog dat is ingekomen een voorstel van de heeren Kuyper, De Savor- nin Lohman en Loeff, tot wyziging van de derde zinsnede van art. 42 van het Reglement van Orde, strekkende om in plaats van de woorden „alvorens haar verslag uit te brengen zendt de commis sie het ter kennisneming alleen voor de leden. Dezen staat het vry „binnen" enz. te lezeD „Alvorens haar verslag uit te brengen kan de commissie het ter ken nisneming alleen voor de leden zenden. Dezen staat het alsdan vry binnen, enz. Biykens de toelichting is gebleken, dat de bestaande tekst niet de tydsbesparing verzekert, waarop gehoopt was. Daarom schynt het geraden, door de voorgestelde wyziging ertegen te waken, dat de af me ning van spoedeischende wetsontwerpen er althans niet door vertraagd wordt. Reeds nu dreigt dit het geval te worden root het wetsontwerp, stuk no. 68, zitting van 19111912, (invaliditeits- en ouder- domsverzekering); iets waardoor zeei ge wichtige belangen voor een groot deel der in loondienst arbeidende bevolking schade zouden ïyden. By de voorgesteide lezing zal het aan de commissie van voorbereiding ter be oordeeling staan, of zy de toepassing van de derde zinsnede al dan niet ge raden acht. De Ruyter en zijn gezin in 1662. Binnen wejnige dageD zal in het Ryks- Museum een groot schildery worden ge plaatst dat als kunstwerk, maar meer nog als historiestuk zeker groote belangstel ling zal wekken. Dit kapitale doek, ruim vier meter breed en ongeveer 2.70 M. in de hoogte, is geschilderd door den maar weinig bekenden Jurriasn Jacobson en gedateerd 1662. Het vertoont de levens- groote portretten van admiraal de Ruyter en zyn naaste familieleden in dat jaar, in het geheel tien personen. Zy zyn voorgesteld in een fantastisch paik met tuinbeelden, rotsgevaarten en een soort kasteel op den achtergrond. In deze fa miliereünie zyn drie groepen te onder scheiden. De linke1 zy de van hei reus achtige stuk wordt ingenomen door vier personen de Ruyter zelf met Anna van Gelder, zyn derde vrouw; Eogel de Ruy ter, de eenige zoon van den admiraal, hier als een jongen van 13 jaar met druiventrossen in de handen de 15- jarige Jan van Gelder, de Ruyter's stief zoon uit Anna van Gelder's eerste hu- weiyk. Het midden van het stuk vertoont een dame met drie kinderen. Het is de 23 jarige Cornelia de Ruyt»r, gehuwd met den zeekapitein Johan de Witte. Aan hare voelen zit haar ongeveer 2 jarig zoontje Cornelis de Witte (later mr. Cor nells baron de Witte). Het jongetje, met bloemen bekranst, is onder de hoede van twea meisjes, de twee kiuderen uit de Ruyter's huweiyk met Anna van Gelder de nu 10-jarige Margaretba (in 1673 ge huwd met ds. Somer) en de byna 7-jarige Anna (vier jaar na dato overleden). Óp het rechter gedeelte van het BChildery ziet men twee personen: de 20 jarige Alida de Ruyter met haren aanstaande, Johan Schorer, sehepen en raad der stad Vlissingen. (Eerst in het volgende -jaar zyn zy gehuwd, hy is in 1664 reeds overleden en drie jaar later is zy her trouwd met ds. Pots). Het schildery ver toont dus de Ruyter met de zynen ten jare 1662. AlleeD Johan de Witte, toeD nog de eenige schoonzoon, wordt gemist, \ermoedeiyk omdat hy niet Id het land is geweest en dus niet voor den schilder heeft kunnen poseeren toen deze zyn stuk opzette. Dit laatste moet trouwens raeds gebeurd zyn vóór 16 Mei 1661, want de Ruyter ;s op dien datum uitge gaan op zijn grooten tocht naar Midden- landsche Zee, vanwaar hy eerst op 16 April 1663 in het vaderland is terugge keerd. Het aantrekkeiykste groepje is dat van het verloofde paar, fraai van groep- eering en van uitvoering als portret schildering. De bevallige Alida is in over eenstemming met het toilet van hare volle zuster Cornelia de Witt beide kin deren, evenals Engel, uit de Ruyter's tweede huvreiyk, metNeeltje of Cornelia Engels. Het schildery is afkomstig van een der directe nazaten van de Ruyter, te Arnhem woonachtig. Uit dit particu lier bezit kon het voor het Ryk worden aangekocht door bemiddeling van de ver- eeniging „Rembrandt». (N. v. d. D.) TOT 33S Middelburg. Gisterenavond werd in de Bakkerskamer van het Schuttershof on der voorzitterschap van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casenbroot de eerste algemeene vergadering van deafdeeling Middelburg en omstreken van de Nader- landsche Vereeniging „Onze Vloot" ge houden. De voorzitter zeide d; de voornaamste aanleiding tot deze vergadering was, het kiezen van een bestuur De voorzitter heeft in overleg met de heeren L. K, van der Harst J.Jz. en jhr. P. J. Boogaert de ledeniy3t nagegaan en daaruit een aanbeveling opgemaakt. Deze heeren bevelen aan het bestuur als volgt samen te stellenvoorzitter jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, vice-voor zitter de heer mr. A. A. de Veer, secre taris de heer L. K. van der Harst J.Jz. penningmeester jhr. P. J. Boogaert en ledeE mejuffrouw J. P. van der Feen en en de heeren H. W. J. Callenfels, A. G. Touburg, J. Olthof, K. J. Adams en M. M. Blankert. De leden werden intusschen vry gelaten. Tot voorzitter werd hierop gekozen de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembioot met alle stemmen op één na, welke in blanco was uitgebracht. De heer mr. H. J. Dy kkmeester vroeg hierop het woord, en zeide, dat by meende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1