Ds Miss ie fis, Iïmb wrtoopiügen, ent Advertentiën Openbare ïerhoping, op Vrijdag 28 Ju! 1912, Bouw-en Weiland, OPENBARE VERK09PIK8 Vrijdag dn 12 Juli 1912, Teleg rammen Marktberichten verkoopen op Vrijdag 5 Juli 1912, 4 perc. Kroonerwten. 1 Paardepeeën. 5 Aardappelen. 2 Lucerneklaver. 1 Bruineboonen. 1 Beestenpeeën. 6 Suikerbieten. 1 P^ardeboonen. 3 Tarwe. 2 Wintergerst. 2 Zomergerst, en 3 Haver. Tarwe, Haver, Gerst, Erwten, Aardappelen, Mangels, Klavers, benevens het Gras op den binnen dijk (westeinde). goed opnemenvooral het „kastje" (de bedstede) vond zy eenig. De kippen wer den door haar gevoederd en zeer veel behagen schepte Juliana in een jonge geit, die allerhande bokkesprongen om haar heen maakte. Natuurlijk waren versnaperingen medegebracht, die door de Prinses eigenhandig werden uitgepakt aan Van Laar aangeboden. Ruim een kwartier duurde die bezoek, waarna de terugreis naar het paleis werd aanvaard met de belofte, dat men nog eens spoe dig terugkwam. Ten aanzien van den heer ds. N. van Schouwenburg, predikant te Amster dam; worden in den laatsten tijd van tot dusver nog onbekende zjjde on aangename, bedriegelljke handelingen gepleegd. Bij winkeliers worden op zijn naam allerlei bestellingen gedaan welke geenszins van hem uitgingen. De jongste daad is de plaatsing van een adverten tie om een huisknecht, wederom ten name van den predikant. De politie onderzoekt de zaak. (N. v. d. D.) Zaterdag even voor het vertrek naar New-York is de „Mauretania* te Liverpool los geraakt van de kade. De kabels knapten af en het reusachtige schip, dat meer dan duizend passagiers aan boord had, areef naar het midden van de ïivier, tot groot gevaar van de andere schepen op den stroom. Geluk kig echter had geen aanvaring plaats. De loopbruggen van het schip geraakten te water, maar enkele passagiers die er zich op bevonden, konden nog bijtijds aan boord getrokken worden. Zoo liep het ODgeval zonder ongelukken af. Te Auckland is, 95 jaar oud, Sir John Loan Campbell, by genaamd de "Vader van Nieuw-Zeeland, overleden. Hy iö een van de richters van de stad Auck land geweest. In 1840 ging hy uit En geland Daar de kolonie en laDge jaren heeft hy in het openbare leven van Nieuw-Zeeland een voorname rol ge speel i. In 1901 toen de Koning en Ko ningin (toen nog hertog en hertogin van York) Auckland bezochten, ontving hy heD als burgemeester van de stad en by die gelegenheid gaf hy Cornwall Park, een uitgestrektheid van 330 acres, aan het volk van Nieuw-Zeeland ten ge schenke. In 1912 was hy geridderd. Aan boord van het Fransche stoomschip .Congo", dat in Port Said is binneugeloopen, kwam het tot ernstige onaangenaamheden tusschen de Itali- aansche bemanning en de Turksche pas sagiers. Beide partyen maakten van hun revolvers en dolken gebruik. Twee pas sagiers werden gedood, een werd over boord geworpen en verdronk. Een ma troos werd door een dolksteek gedood, acht personen zyn gewond. De Egypti sche politie moest de orde herstellen. Het ongeluk aan de Niagara. Nog zyn 80 lyken gevonden van de 200 menschen, die omgekomen zyn ten ge volge van het breken van de pier aan de Niagara. Nog 17 vrouwen en kinderen worden vermist. Een gek1 In de zitting van het Beriynsch Lager huis te Londen heeft zich gisteren weer een grappig tooneeltje afgespeeld. Een der afgevaardigden vroeg aan minister Asquith om de suffragettes (de vrouw- kens van het vrouwenkiesrecht die we gens geweldpleging en vernieling in de gevangenis zitten, te ontslaan.) De minis ter antwoordde dat zyn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, McKenna, al had meegedeela dat de gevangenen onmiddel- ïyk zouden worden in vryheid gesteld, wanneer zy de beloften aüegdeD, hun baldadigheden niet te zullen herhalen, Dit antwoord wekte de verontwaardi ging van George Lansbury den socialis- tischen afgevaardigde en voorvechter van vrouwenkiesrecht. Hy stond daar schreeu wende en gebaren makend en liep ten slotte van zyn plaats naar de bank, waarop de ministers zitten. Daar bleef hy staan en schudde zyn vuist tegen Asquith, wien hy toeriep„Ge moest uit het openbare leven gejaagd worden, ge zqt myn minachting niet waard, ge zult later in de geschiedenis bekend worden als de man, die onschuldige vrouwen heeft gemarteld 1" (Naar men weet werden zestig suffragettes tot ver schillende tuchthuisstraffen veroordeeld wegens het stukgooien van ruiten). Lansbury bleef zoo een paar minuten staan, terwyi hy nu eens de ministers, die zich zeer kalm hieldeD, bedreigde, dan weer de unionisten beschuldigde hy schreeuwde o. a.„Gy weet, dat de vrouwen die belofte niet kunnen geven het is niet fatsoeniy k het haar te vragen l" 'Ten slotte keerde hy naar zyn plaats terug. De Speaker gaf hem daarop bevel voor ■het verdere deel der zitting het Huis uit te gaan. Maar Lansbury weigerde en zeide: „Ik ga niet, zoolang dergeiyke verachtelijke dingen gebeuren.8 De Speaker herhaalde toen zyn bevel tweemaal met nadruk, en Lansbury ging hierop heen, waarmede het voorval was geëindigd. De recherche te Toulouse heeft een individu betrapt, dat sinds een week er zyn werk van maakte, in uniform van rrievenbestellei, ie brievenbussen te lichten. In zyn bezit werd een groot aantal brieven gevonden. De pseudo-be am bte bekende, voor groote bedragen aan •chèques uit de brieven gestolen te heb ben. Hy werdt betrapt, toen hy trachtte zulk een stukte gelde te maken. Tweede Kamer. Het amende men t- Patyn dat wil toekennen het kiesrecht voor de Raden van Arbeid aan hen die niet in dienst zyn by een onderneming waarby de uitkeeriDg by ziekte wetteiyk is geregeld, by voorbeeld spoorwegperso neel, is door den voorsteller ingetrok ken, nadat de minister door het aan brengen eener wyziging iD het ontwerp aan het verlangen van den heer Patyn is tegemoet gekomen. Amendement-Patyn opneming van dienstbaren in de wet verworpen 45 tegen 21 (rechts links). AmendemeDt- Duys losse arbeiders in de wet, ver worpen 45 tegen 22 (Rechts Links). Amendement-Duys verhooging wei standsgrens verworpen 62 15. Amen dement Patyn, toekenning Kiesrecht, verworpen 42 tegen 30, rechts tegen links. Rotterdam. Door de directie van de N. V. Leidsche veeren, dhr. Heykoop, werd besloten de steking van de N. V. op te heffen. Woensdag wordt de arbeid hervat. De eischen zyn ingewilligd. Amsterdam. De Prins en KoniDgin zyn om 12,23 naar het Loo vertrokken. Doornspijk. De Raadscommissie tot onderzoek naar onregelmatigheden heeft een uitgebreid rapport uitgebracht, uit welk rapport blykt dat renten van leenin gen betaald zyn door verhoogde mandaten die geheel of ten deele vervallen zyn. De gemeente is - door dezen malversatiën on gemeen benadeeld. Wie er door bevoor deeld is, blykt niet. Het rapport heeft geen conclusie, maar de commissie spreekt de hoop uit dat de Raad in overleg met den voorzitter maatregelen zal treffen, die er toe leiden dat de dader, zoo er bewys is, zyn gerechte straf voor zyn wanbeheer niet ontga. De commissie stelt voor den burgemeester tydens het onderzoek te schorsen, en by gebleken schuld Diet-eer- vol te ontslaaD. Inmiddels aan Ged. Staten te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de kas van den gemeente-ontvanger. Constantinopel. Een officieel com muniqué meldt dat de Albaniërs in de naby neid van de Mati-rivier een troepen- afdeeling aanvielen die naar Selimarie ging. De ministers van Marine, Financiën en Posteryen hebben gister 4 uren lang geconfereerd over de Albaneesche kwestie. Berlijn. Een kassiersbediende aan de Dresdener Bank is met meeneming van 260 duizend mark aan contanten „ge vlucht". Montreal. By een hevigen brand te Chicontimi, ten Noorden van Quebee zyn de Roomsche kerk, de Katholieke school en een groot gedeelte der woningen afgë- brand1200 menschen zyn dakloos. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur l Vergun my een klein plaatsje in uw veel gelezeD blad. Toen ik het no. van Zaterdag inzag en myn oog viel in het kerknieuws, las ik dat ds. G. H. Kersten, leeraar by de Geref. gemeente te Rotterdam, Boezem singel 30, bedankt had als hoogleeraar aan eene op te richten school der Geref. gemeenten. 'k Gevoel my om meer dan één reden geroepen, deze onwaarheid tegen te spreken. ZEerw. was wel benoemd om eenige leiding te geven aan jongelieden of man nen die hartgrondig kunnen verklaren eene bovennatuuriyke roeping te hebben ontvangen tot het leeraarsambt, voor het welk hy bedankt heeftten 2e, er is noch op classis, noch op synode-ver gaderingen der Geref. gem. ooit of immer sprake van geweest zoodanig een school op te richten, afkeerig als de broeders der Geref. gem. zyn om in onzen engen kring zulk een hoogen toon aan te geven, en men ook in onze groep niet zoo schoolsch gezind is. biliyk is het dus, dat ik uwen bericht gever vriendeiyk, doch dringend verzoek, voortaan op geen losse gronden berichten in te zenden, hetwelk ook voor uw veel gelezen blad geen glans verspreid. Hoogachtend. Een Ouderling der Geref. Gem. ""leestafel." Door Hollands Watertuin en Heu velland een schets van ons land door Johan vandeHaghe. Zwolle La Rivière Voorhoeve. Een zeer juist gekozen titelwaarin de tegenstelling ligt tusschen de twee hoofdfactoren, waarmee bezoekers van ons land hebben rekening te houden ook heeft de schryver deze zelfde tegen stelling in acht genomen by de keuze der opschriften boven de beschry vingen der provinciën. Uit den onderhoudenden toon, de indeeling en belichting, de keuze der(350)plaatsen welke het meest voor een bezoek in aanmerking dienen te komen, spreekt dé geroutineerde schryver en bereisde beschry ver, met wien als gids meD dan ook aangenaam uit is, eD veel kennis van velerlei opdoet, dat zonder zyn voorlichting allicht de aandacht ont snappen zou. De buitenlander, en wy denken hier met name aan onze Ameri- kaansche stamverwanten die Hollandsch kennen, zullen wél doen, alvorens ons land te bezoeken, dit boek te lezenen de landgenoot die geen geld heeft om op iets te gaan, zal door lezing van dit boek, hetwelk door zeer vele mooie en duideiyke photo's en illustraties is ver lucht, een mooi overzicht krygen over het vele schoone dat ons land bezit. De landgenoot die op reis gaat, kan het heelemaal niet missen. Melden wy nog dat de uitgever zorgde voor een keurige uitvoering van een en anderhet boek in prachtband is een sieraad voor de boekentafel, en een uit nemend verjaar-cadeau, dat zyn prys een gulden vyftig cent meer daD dubbel waard is. Homoeopatisch Maandblad, tyd- schrift voor Homoeopathie en Ge zondheidsleer, red. dr. Voorhoeve. Zwolle La Riviere Voorhoeve. De agent van het Homoeopatisch Zie kenhuis (H. Kuneken, Arnhem) doet nog eens een beroep op de offervaardigheid ten behoeve van het Ziekenhuis; want al is de bouw verzekerd, er moet vol doende kapitaal zyn voor de exploitatie. Wie nog niets voor genoemd Ziekenhuis deed, zende aaD genoemden heer zyn bydrage, De la Reystraat. Wie van de Homoeopathische geneeawyze den zegen aan het eigen ïyf gewaar werd, en hare profijtelykheid boven de hooggeroemde allopathische geneeswyze erkent, zal zeker met genoegen ook zyn steentje by dragen willen. Wat over tandbederf en voeding in dit no. voorkomt, ver dient zeer de aandacht. Apotheker Voor hoeve gaat voort met zyn beschryving der homoeopathische planteD. Wie leest ze niet gaarne, en bewondert dan tevens de leiding Gods die aan e n Hahnemann leerde dat een medicyn dat by een ge zind mensch, in allopathischen vorm toegediend, een zekere ziekte of onge steldheid opwekt, in verdunde oplossing by aanwezigheid dier ziekte, dus by een ziek mensch, die ziekte bestrydt. Men leze byv. maar eens wat de schryver zegt van de juin en de nieswortel (sepa en veratrum)trouwens 't is een vaste regel voor alle planten. Merkwaardig is ook het geval van kinkhoest, beschreven op blz. 46. Uit het verslag van den penningmeester van de N. V. Homoeo- pathisch Ziekenhuis blykt dat de jaar- ïyksche giften verminderden, maar er kwamen mooie giften in. Toch zulleD de jaarlyksche bydragen met minstens f6000 moeten stygen, zal men met de exploitatie eenigszins kunnen uitkomen. Bouw en inrichting van het Ziekenhuis zullen f158000 vereischen. Men neme hier nota van. Paedagogisch Tydschrift 5e Jaar gang, afl. I, voor het Chr. Onderwys. Red. K. v. d. Berg en anderen. Met medewerking van Prof. Bavinck e. a. Dit tydschrift in zyn nieuw gewaad, op flink papier met breede marges ge drukt, maakt een aangenamen indruk. Het muntte reeds vroeger uit door de- geiykheid, en veelzydigheid thans wordt zyn belangrykheid verhoogd door den moreelen steun dien het geniet van de Vereeniging voor Ohr. Nationaal School- onderwfs, voor wie een bepaald deel van dit tydschrift voor haar opstellen en mededeelingen wordt gereserveerd. De aflevering zet dan ook in met een doorwrochte verhandeling van dr. Woltjer over Method* en Methodiek. Mogen zyn waarschuwingen tegen dat altyd ver beteren van onderwysmethoden, waar by somwyien meer de drukkery dan de opvoeding profiteert, niet in den wind geslagen worden. Voorts bevat deze afl, twee mooie opstellen van Schreuder en Jonkman over twee actueele onderwer pen Individualisme en Dwang. Dit tyd schrift, door tal van bekwame mannen geredigeerd en gesteund, verdient aller steun. Ons Tydschrift Chr. Letterkundig maandblad, onder redactie van L. Buchmann, G. Schryver, en anderen. 17e jaargang, afl. 6. Prys per f6. 's Gravenhage, en A. Daamen. Een mooie opstellenreeks begint dr. J. H. Gunning over „In Portugal". Z.Eerw. beschrijft een door hem zelf gemaakte reis, tegeiyk toen hy ook op Madeira is geweest. Wie het voorrecht mist om van 't gezicht van vreemde landen en steden te kunnen genieten, leest met genot dit onderhoudend ver haal. De bekende wysgeer-staatsman Verkouteren geeft no. 2 van zyn arti kelen over „Eeriykheid in de Politiek", uit den schat zyner geschiedkundige kennis een en ander toelichtend. Wat doet het ons 'n genoegen dat O. T. deze be schouwingen van den christeiyk histori- schen scribent opneemt. Licht zyn er on der de lezers van O. T. politicophobeD, menschen die vies zyn van de ffpol"litiek als van een soort open gezwel. ,/Is eer iykheid in de staatkunde", zooz^gthy, „niet mogeiyk en niet practiscb, hoe komt het dan dat zooveel eerlijke man nen als staatslieden groot succes hebben gehad En dan noemt hy Aristid .s, W ashington, Lincoln, Garfield, Cleveland, Roosevelt, Gladstone, Deak (het geweten van Hongarye), De Witt, v. Beuningen, Oldenbarnevelt, Jules Ferry. G. Schryver, nog niet uitgeput in het schetsen naar het leven, schryft „Vage figuren". Het eerste figuur heer Intermezzo. Degeleerde Grashuis schryft over /,Christeiyke Vroomheid" aan de hand van delaSaus- saye. De rubriek „Van Boeken" besluit deze aflevering. VHssIngen. Gisteren werd door not. Paap verkocht: lo. een huis met berg plaats, Dykstraac 29, 97 cA. Hoogste in- schryver en kooper S. J. van Ham voor f1000; 2o. een bovenwoningen beneden pakhuis, Gravestraat 1—3, groot 118 cA. Hoogste inschryver A. PasseDier voor f826. Kooper M. P. Kieviets voor f930. VHssIngen. Heden werd door den ka pitein Westra aanbesteed het leveren van versche bladreuzel en varkensvleesch voor het garnizoen hlhier van 1 Juli tot en met 31 December 1912, Ingeschreven werd. Reuzel, door P. de Visser 94P. Vroiyk 93 en J. de Landmeter 90 cent Varkensvleesch, P. de Visser 85V2, P. Vroiyk 86 en J. de Landmeter 85 cent, alles i er K.G. Gegund aan den laagsten inschryver. Goes. De uitslag der besteding levering benoodigdheden voor het Gastbuie is dat die is gegund als volgtkoffie f 1,14 glycerine zeep f 4,75 per 25 kilo, wyn- azyn f2,per 40 liter, alles Gebr. Duve- kot; gort f 0.141/», ryst f 0,17, zout f5,90, soda 4j/2 cent, witte suiker 51 cent, basterd 47 cent, stroop 18J/2 cent, alles aan C. de Kok Pz.runavleesch f 0,898/* en kalfsvleesch f 1,40 aan firma Temper man, varkensvleesch f0,771/2 aan L. Melse; lange turf f0,80 per 100 stuks aan K. Pik. En voor het Weeshuisrundvleesch f 0,96 en varkensvleesch f0,83 aan L. Melse, kalfsvleesch, P. Sloover f 1,20. Een aanbieding te laat bezorgd, bleef buiten aanmerking. Lange turf f 1,korte f 0,55 per 100 stuks, E. J. Blaauw. Goes. Door de Z. Sch. Wolvereeniging werd heden by inschryving 17 a 18000 KG. wol verkocht aan firma J. Bax en Co. te Alkmaar voor f 1.95 per steen (3 kilo). Er waren 3 inschryvers. Getrouwd: J. P. TIMMERMANS en J. H. VAN DITMARS 1 die, ook namens wederzydsche familie, harteiyk dank zeggen voor de vele biyken van belangstelling by hun huweiyk on- dervonden. Middelburg, 26 Juni 1912. Maandag 1 Juli a. s. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader J. VAN DEN EN DE, zyn 80sten Geboortedag te her denken. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Wolfaartsdyk, 26 Juni '12. BURGERLIJKE STAND. Van 24- 26 Juni. MIDDELBURG. Getrouwd: P. J. Timmermans 30 j. jm. en J. H. van Ditmars 29 j. jd. Overleden: P. J. C. van der Plank 18 j. d. GOES. G e h u w d25, Johannes Melse 27 j. jm. en Anna Vis van Heemst 22 j. jd. te Goes onlangs te Rotterdam26, Jan Karei Cornelis Matthys 27 j. jm. te Tiel en Cornelia van de Kreke 29 j. jd. te Goes. Geboren: 24, Maria Pieternella, d. v. Jacobus van de Visse en Maria Helena Barto. Van 22—25 Juni. VLISSINGEN. Bevallen S. L. L. Peters, geb. Van Opbergen, z.C. M. Vermeesch, geb. Baillieul, z. Overleden: W. G. Hunter, ong, z. 79 j.M, C. Eckers, vrouw v. Ch. Ver meesch, 73 j L. van Vlaanderen, wed. v. C. Elderviel. OOSTBURG, 26 Juni 1912. Onde Tarwe f 0, 4 f 0,Nieuwe Tarwe f10.75 k f 11.50. Rogge f7,25 k f 7.50 per H.L. Nieuwe Wintergerst f11,25 4 f 11,50. Zomergerst f 11,25 4 f 11,50. Haver f10.50 4 f 11Kookerwten f 13,4 f14, per H.L.Voererwten f 0,4 f0,Paarde- boonen f 9,25 4 f 9,50 per H.L. Waar het er niet by staat, is de prys per honderd kilo. AMSTERDAM, 26 Juni. Aardappelen. De prijzen waren als volgt Friesche Borgers f 0,—af 0. Blauwe f 0,t f 0, Bonte f 0, 4 f 0,—. Muizen f4,50 a f5.—. Andyker Blauwe f 5,40 4 f 5,60. Eigenheimer Poters f 0,a f0, Hillegommer kralen f0,— a 10,—. Eigenh. f0,— a f0, Zeeuwsche Bonte f 0,a f 0, Blauwe f0,a f 0, Eigenheimers f 0,a f 0, Bravo's fO.— a f0. Geldersehe Blauwe f 4 f Bonte f 0, - af O, Drentsche Eigenheimers f 0,— a f 0,—. Duineigenheimers fO,— a fO,— Malta's 4 c. per kilo. u Spring per kilo 4 c. Westl. ronde f4.5ü a f5. Muizen f4,50 a f S. Andy ker groote Muizen f 4,50 4 f 5.20. kleine f3,50 4 f4,—. Ryper Muizen f5,50. Schoolmeesters f4.— a f5.—. Katwyker ronde f4.— 4 f4.50. Aanvoer 8 ladingen. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 27 Juni Hoogste barometerstand 769.7 te Co- runalaagste stand 752.6 te Malinhead. Matige tot zwakke westeiyke tot zuide- ïyke wind. Gedeeltelijk: bewolkte lucht. Weinig of geen regen. Iets warmer. "Tot het plaatsen van Advertentiën niet afkomstig uit Zeeland, betref fende Handel en Ny verheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!: Advertentie-Bureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 Amsterdam. V Voor de talryke en treffende biy - ken van deelneming, ons betoond, ge durende de ziekte en na het overiyden onzer innig geliefde Echtgenoote en Mo9der, JACOBA KORSTANJE, betuigen wy onzen hartelyken dank. Inzonderheid aan Ds. De Voogd, voor zyn liefderyke hulp haar bewezen. W. WISSE. J. M. WISSE. 's-Heer Arendskerke, 26 Juni 1912. des namiddags te 2 uur, te Hoede- kenskerkein de herberg bij Gelok, voor dhr. A. MOL, Czten over staan van den Notaris PILAAR te Goes, van in de gemeente Hoedekenskerkeaan 't dorp, in den Negen gemeetboek, groot 3 HA. 09 A. 80 cA., met aandeelen in de aangrenzende wegelingen. Te veilen in 5 perceelen, in combi natiën en in massa Op gebruik na rooven oogst 19)2. Informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris, alwaar de kadastrale stukken ter inzage liggen. des namiddags te 2 uur, te Oud-Sab- binge, in de herberg bij J. Rqoze, voor de erfgenamen van Weduwe Din» gemanse Bronkhorst, ten over staan van Notaris PILAAR te Goes, van Verkoopboekjes verkrijgbaar vanaf 29 Juni a. s. in gemelde berbergen bij den Notaris. De Notaris JOHAN HOSANG zal op des namiddags te 2 uur, in de herberg bij H. Baürdoux, te Nieuw- en St. Joosland, in bet openbaar wassende op de hofstede „Land- en Zeezicht", bewoond door den Heer W. S. de Vlieger, in de gemeente Nieuw en St. Joosland, als: De veiling zal geschieden in 62 per ceelen, welke nader zijn omschreven in gedrukte notitiën, gratis verkrijg baar ten kantore van voornoemden Notaris te Middelburg. Voor aanwijzing en bezichtiging ver voege men zich tot den bewoner op voernoemde hofstede, op Maandag 8, Dinsdag 9 of Woensdag den 10 Juli aanstaande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 3