Gewichtige Verklaring Kerknieuws. Sehoolaienws. van een geneesheer over de Abdijsiroop. vit sa x»£iQvxxrQxa. li tflii4sle 31c rid «hm. Van Wassenaer, Schlmmelpennink en Lohman en den katholiek Loeft. Partijdag Ier Neuzen. Ter aanvulling van ons verslag in het no. van gister melden wij nog: De voorzitter, mr. A. A. de Veer, sprak een bezielend openingswoord. De secretaris las de notulen die goed gekeurd werden bracht het Jaarverslag uit dat om z(Jn keurigen sty 1 en vol- ledigen inhoud zeer werd toegejuicht en droeg zyn inleiding voor of by even- tueele grondwetsherziening niet het be ginsel van evenredige vertegenwoordi ging moet worden opgenomen. De rede zal in „Onze Gids* worden opgenomen. Na de rede van ds. Hogerzeil volgde een geanimeerd debat. De voorzitter sprak een slotwoord en Bloot de vergadering na dankgebed door ds. v. Hulstejjn en gezang. Middelburg. Programma der carillon- bespeling op Donderdag 20 Juni op het carillon van den Abdytoren van 12 tot uur1. Aria uit .Orpheus", Glück2. „Liebea Madchen hör' mir zuLied, Haydn 8. Allegro uit de Sonatine op 55, Kublau 4. .Wat klingelt en beiert het toren- klokspel", koor uit decantatine Welkom, Morks; 5. Aria uit ,Die Lustigen Weiber von Windsor", Nicolai; 6. Marsch uit .Norma", Bellini7. Gavotte, Louis XIII 8. Das wandern lied, Schubert; 9. Der Jodelplatz,Fantasiestück,Cursch-Bühren; 10. Es ist bestimmt in Gottes Bath, Mendelsohn; 11. Nearer, my God, to Thee12. Menuet uit de symphonie in Es dur, Mozart. Vlisslngen. Herstemming gemeente raad. District I. Gekozen J. J. Kroger met 364 stemmen, Laernoes had 360. District I I. Gekozen A. G. van Hal met 405 stemmen, Laernoes 287. Deze uitslag heeft het aantal sociaal democraten thans op 3 gebracht, allen zitting hebbende voor het Ille district. De a.-r. party verloor in I den zetel, De raad bestaat thans uit 10 liberalen, 3 sociaal-democraten, 3 anti-revolutio nairen, 2 katholieken en 1 christelijk- historische. Schoon er onzerzijds hard gewerkt is, mag de opmerking niet worden inge houden dat de enkele thuisblijvers on zerzijds in 1 het te loor gaan van den zetel van wijlen onzen hooggewaardeer- den v. d. Meer op hun geweten hebben. Intusschen Vlissingens anti-revolutio nairen zullen zonder versagen hun plicht blijven noen. Goes. Benoemd tot machinist in de Stoom Waschinrichting firma DePaauw en Witkam alhier tegen 1 Augustus a.s. de heer M. v. d. Broek, thans werkzaam in la Vitesse. festival en Zangersfeest te Vlissingen. Te Vlissingen wordt heden het Eerste Provinciaal Zang-Concours van gemeng de zaDgvereenigingen in Zeeland en het festival gehouden, dat georganiseerd is door de vereeniging .Vlissingen Vooruit", ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan van „Vlissing's Mannenkoor". Voor deel neming hadden zich opgegeven 12 zang en 10 muziekgezelschappen. Te half een waren, nadat zij succes sievelijk met verschillende gelegenheden waren gearriveerd, de gezelschappen alle in het Concertgebouw aan de Emma- straat aanwezig en werden zij daar toe gesproken door den heer W. L. Winkel man in z(jn kwaliteit van voorzitter van den Z-euwschen Zangersbond .Zang Ver edelt". De heer Winkelman is ook voor zitter van het Mannenkoor en .Vlissingen Vooruit". Na deze toespraak zong .Vlissing's Mannenkoor" als welkom „Huldiging van den Zang", mannenkoor met soli. Zeker een waardige inzet voor dezen dag, die geheel gewijd is aan de Koningin van muziek en zang. In optocht werd vervolgens naar het stadhuis getrokken, waar de vereenigin- gen by monde van den burgemeester, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, door het uagelijksch Bestuur der ge meente wer .en welkom geheeten en hvn de eerewijn werd aangeboden. Met een omweg door een deel der stad trok men vervolgens naar de Concertzaal op de Groote Markt, waar het concours dei zangverenigingen een aanvang nam. Iedere deelnemende vereeniging bracht twee verplichte nummers ten geboore, namelijk Hollands Vlag van J.P.J.Wierts en Nederland van J. Heins, terwyi ieder gezelschap nog een nummer naar vrije keuze uitvoerde. Iedere vereeniging zette haar beste beentje voor en de jury, bestaande uit de heeren A. Ljjsen te Middelburg, J. Kooiman te Goes en J. F. Op den Zieke ta Vlissingen,had geen gemakkelijk werk. Intusschen bliezen de muziekgezel schappen in de kiosken op de Groote Markt en de Zeilmarkt near hartelust, en konden de aanwezigen zich overtuigen dat op menige kleine plaats in Zeeland de muziek met groote toewijding wordt beoefend. De zangers en de zangeressen oogstten in de zaal ook veel by val. Hedenavond wordt op een drietal plaat sen een openbare muziekuitvoering ge geven. Maandag is een geval van vlek ziekte geconstateerd by een varken van den heer A. M. Buteyn te 's-Heer Arends- kerke. M. C. Uit Goes meldt men dat de scheep vaart sedert gisteren weer geregeld haar gang gaat. Af. C. Zaterdag vergaderde te Goes de afdeeling Zeeland der Koninklijke Neder- landsche Politiehond-Vereeniging, op welke vergadering in principe besloten werd te trachten nog van dit jaar in do omgeving van Middelburg eene vooruit- voering van verschillende politiehonden te krygen, om zoodoende het werken dier dieren wat meer kenbaar te maken en de belangstelling voor bedoelde Ver eeniging ook in Zeeland, en v.n.l. op het eiland Walcheren, wat meer op te wek ken. Af. C De haven te Bruinisse. In de toelichting tot hun voorstel aan de Provinciale Staten om het maximum van het aan de gemeente Bruinisse ten behoeve van het herstel der haven te verleenen renteloos vooischot te verhoo- gen van f 16.000 tot f 19.475 scbiyven Ged. Staten van Zeeland o.a. het vol gende Zooals blykt uit het voorstel van 11 November 1911 werd het voorschot be rekend op een uitgaaf van f 34.000 voor herstel van den ouden toestand en van f 11.000 voor verzwaring van den haven- dam, samen f 45.000 en werden noch de voorloopige herstellingskosten ad f 12000, noch de kosten van vergrooting der haven ad f35.000 en van kleibekleeding ad f4000 daarby opgenomen. De gemeenteraad heeft medegedeeld, dat wegens de groote kosten afgezien is van eene verbreeding der haven met ongeveer 25 meter, doch dat het nood- zakeiyk is, de haven met 5 M. te ver broeden, waarvan de kosten volgens een nieuw ontwerp zyn geraamd op f 50 610, of met de reeds uitgegeven voorloopige herstellingskosten ad f 12.000 op f 62.6.0. Zooals verder uit het adres blykt, is onder dat bedrag begrepen een som van f4185 voor herstel van eene havenbe schoeiing en van een kaaimuur aan de zuidzyde der haven, welke werken als gewoon onderhoud zyn te beschouwen en niet in verband staan met den storm vloed van 80 September 1911. De vergrooting met 5 M. achten Ged. Staten eene nuttige verbetering der haven, zoodat by hen geene bedenking bestaat te raden, om de daaruit voortvloeiende meerdere kosten onder het bedrag van het voorschot te begrypen. Daarvoor bestaat echter, naar Ged. Staten meenen, geene reden ten aanzien van de onderhoudskosten van beschoei ing en kaaimuur, daar het geene aanbe veling verdient, om steun van wege. de provincie te verleenen in onderhouds kosten van welken aard ook, vermits die ten laste van de onderhoudsplichtigen behooren te worden gelaten. Ged. Staten stellen daarom voor het renteloos voorschot te bepalen op ten hoogste een derde van f 62.610 min f 4.185 of f 58.425; dus op een bedrag van f 19.475. Goes. Het jaarverslag de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord over het boekjaar 1911/12 vermeldt, dat de vereeniging 709 leden telt met 8428 aandeelen. Aan de leden werd een ge middelde bietenprys uitgekeerd van f 18.72 per 1000 K.G. Niettegenstaande dezen zeer hoogen bietenprys en het ge reserveerde bedrag van f 25000 voor mo gelijk nog te betalen bedryfsbelasting, benevens de bestemming van f 30000 voor de vorming van een fonds bestemd ter behartiging van de belangen van bet personeel, is de positie der zaak aan- merkeiyk versterkt door f308431.46 te bestemmen voor afschryving op de be zittingen dei coöperatie. V.-n hei geld, dat door deze afschry vingen beschikbaar biyft, stelt het bestuur voor f200.000 te bestemmen voor een extra-aflossing op de eerste hypothecaire leening, waardoor de schuld der vereeniging zal dalen tot f904.000, .onverminderd de schuld van de leden voor hunne storting op de ge nomen 3428 aandeelen. In de campagne, welke 24 September 1911 begon en 20 Januari 1912 eindigde, werden ruim 117 millioen K.G. bieten versneden. Het ge middelde gehalte bedroeg f 17.33 pCt. Het hoogste gehalte was 20.6 pCt., het laag- f 13.5 pCt. Ue gemiddelde verwerking per etmaal bedroeg 1375540 K.G.de grootste 1584500 K.G. Sint Maartensdijk. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeente raad werden naar aanleiding van een iD gekomen schryven van Ged. Staten vastgesteld de voorwaarden op welke een onderhandsche verhuring der gemeeDte- landeryen zou plaats hebben. Dcor het Ged. college is nog geen beslissing op het besluit tot onderhandsche verhuring genomen. Herbenoemd werden de leden der commissie tot wering van school verzuim. Door den voorz. werd nog me degedeeld, dat Donderdag a.s. een ge combineerde vergadering zal gehouden worden van gemeenteraadsleden der ge meenten St. Maartensdyk, Scherpenisse en Poortvliet, waar de heer Ten Bosch uit 's Gravenhage de heeren zal inlichten over voorwaarden betreffende eene ter lichting met electrici:eit. By kon. besluit is toestemming verleend aan L. G. Hermans, secretaris en ontvanger der gemeente Hengstdyk, om tot 1 Juli 1914 te Ossenisse te biy- ven wonen. Nisse. Door de schietvareeniging »Pro Patria" alhier, is besloten op 31 Augus tus een algemeene schietwedstryd te houden. Voor dien tyd zal er nog een onderlinge wedstryd plaats hebben. Veere- By enkele candidaatstelling ter verkiezing voor een lid van den ge meenteraad is gekozen verklaard de heer J. W. Gótzke. Urypakerke. De Raad dezer gemeente besloot tot het invoeren eener honden belasting,om in werking te treden op 1 Ja nuari 1913. E».n meneer uit Goes(?) De Midd. Crt. verhaalt: Meneer had Zondag den laatsten trein naar Goes gemist. Zit nu in de sociëteit „De Vergenoeging" op de Groote Markt te Middelburg. Geeft d n bediende last een rytuig te bestellen om zich naar Goes te laten brengen. Kellner loopt wat hy loopen kan naar den stalhouder 8., denkt natuuriyk aan een extra tooi van dien meneer daarvoor. Stalhouder liet inspannen, zoo vlug mogeiyk, toen hy den naam van den Goeschen meneer vernamhet was een naam die klonk als goud. Koetsier stapt op den bok, trekt de leidsels aan, legt de zweep over het span, want hy wil vooral niet dien meneer v. H. lang laten wachten, de fooi, weet u. Piccolo der sociëteit waarschuwt dat het rytuig voor is. Meneer stapt in, uitgeleide gedaan zooals het voornamen bezoekers pasi, door den bediende, die zyn fooi te pakken heeft. Koetsier hoort het portier van zyn rytuig dichtslaan, zet de paarden in draf en meneer rydt naar huis. Gekomen in de rayon van Goes, ter hoogte van het caié-Hoornick aan den 's Heer Hendrikskinderendyk, vraagt de passagier aldaar even stil te houden om mot een potje bier zyn dorst te kunnen lesschen. Koetsier, natuuriyk volgaarne bereid zulks te doen. Kastelein komt dra naar buiten. Meneer zal niet uitstappen, hy vraagt een glas bier te laten brengen aan het rytuig. koetsier gaat naar binnen, neemt er eentje en vertelt meteen dat hy meneer v. H. uit Goes als passagier heeft. Kastelein, die het glas bier aan het rytuig heeft gebracht en den passagier even in het gelaat gezien, vertelt dan aan den koetsier, dat hy, die in het rytuig zit, net zoo min meneer v. H. is, als hy het is. By het betalen aan den herbergier, strekt de meneer heel voornaam zyn hand uit en laat zich verder niet zien uit het duister van het rytuig het is onderwyi middernacht geworden. Koet sier begint weer te ryden, piekert over een geflngeerden naam, doch de beste hier de kastelein kan zich wel ver gissen. Aan de Groote Kade te Goes ge komen wenkt een juffrouw, de koetsier glundert, op denkt„Koetsier", roept deze nachteiyke wandelaarster, „weetje dat het portier open is De koetsier houdt stil, zal het portier dicht doen, kykt in het rytuigzyn passagier is er van tusschen uit. Wat nu gedaan f Aan een ongeiuk denkt hy niet, maar nu wel aan wat de kastelein hem gezegd heeft, dat zyn meneer niet meneer v. H. was. Hy rydt naar het politiebureau, de agent van nachtdienst verscbynt na het stilhouden van het rytuig, een ongewone gebeurtenis daar. Koetsier verhaalt hem van het stikum verdwynen van zyn pas- sagiei. Niks aan te doen, zegt destede- iyke rustbewaarder. Geen stukje van den meneer zyn goed was er om een politie hond lucht te geven, om hem op te laten sporen. De koetsier rydt terug naar Mid delburg, zonder geld voor zyn baas en zonder zyn fooi, wat hem niet minder dwars in de maag zit. De stalhouder komt den volgenden morgen naar Goes, maakt er een politiezaak van wegens het opgeven van een valschen naam en oplichtingmeer is er op 't oogenblik niet van te balen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krabbendyke F. M. Muller te Heinkenszandte Winsum F. H. Koster te Zaltbommel. Aangenomen naar Leerdam door F. Kyftenbelt te Ter Aa. Bedankt voor Tholen door G. H. Bee kenkamp te Delft; voor Ter Apel door K. F. Proost cand. te Leiden. Ds. Ewoldt is by de Synode in hooger beroep gegaan ran hat besluit zyner afzetting door bet Prov. Kerkbe stuur van Friesland. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw Dordrecht J. Sy- brandy te Krabbendyke. Overleden ds. J. Goris, emeritus predikant van Wormerveer, oud 46 jaar. Chr. Gerfet. Kerk. Tweetal te Rotterdam M. den Boer te Dordrecht en L. de Bruyne te Bun schoten. Benoemd tot onderwyzer (volontair) aan de Christeiyke school te Arnemuiden de heer J. de Hamer aldaar. Af. G. Heden slaagde ais verloskundige mej. J. J. Jansen, geboortig van Sint Maartensdyk, leerlinge der Rotterdamsche Ryks kweekschool. Geslaagd voor het eerste natuur kundig examen aan de hoogeschool te Utrecht de heer G. J. J. Hoogenboom. Gezwicht 1 De minister van binnenlandsche zaken, heeft, met wyziging van zyne beschik king van 6 dezer, op verzoek van de benoemden ingetrokken de benoeming van A. Packet, leeraar aan een hoogere burgerschool met vyf-jarigen cursus te 's Gravenhage, en J. M. MüUer, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam, onderscheideniyk als lid en als plaatsvervangend lid der commissie voor de dezen zomer te houden akte- examens in de Fransche taal, en alsnog benoemdtot lid dier commissieE. Baulan, leeraar in de Fransche taal en letterkunde te Amsterdam en tot plaats- vervangeud lid dr. C. de Boer, leeraar aan het openbaar gymnasium te Amsterdam. Wy geloovenj niet dat de minister hier gezwicht is voor 't dreigement der drie Groningsche professoren, voorzitters van de examen com nissies in de d.ie mo derne talen, omtrent wier ontstemdheid wegens de benoeming van enkele Chris- teiyke examinatoren Het Volk onbeschei- deniyk een en ander had meegedeeld, hetwelk, nu 't eenmaal gepubliceerd was, door ons niet mocht worden genegeerd, en derhalve werd overgenomen. Door den officier van justitie is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis dezer rechtbank dd. 7 Juni 11. waarby J. F. V., 39 jaar, bootwerker te Neuzen, terzake van bedreiging met eenig mis- dryf tegeD het leven gericht en met brandstichting is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. R E C L A M E 3. Dr. SURBS van (le Geneeskundige Fa culteit van Parijs heeft ons den onder- staanden briei' geacht even over de beroemde ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo. Mynheer, In myne kliniek voor long- en bron- chitisiyders was ik speciaal in de gele genheid om met uwe Abdysiroop proe ven te nemen op verschillende myner patiënten, aangetast door hevige bron chitis en in het byzonder door chronische bronchitis van catarrhalen aard of ge compliceerd met asthma (as'.hmatische bronchitis). De verkregen resultaten hiel den gestadig aan en de verschynselen, waardoor zich de beterschap kenmerkte waren het gemakkeiyker opgever), de ver mindering en het ten slotte verdwynen van de benauwdheden, alsook van de py n- lyke verschynselen van congestie. Deze vooruitgang deed zich in twee gevallen van asthmatische bronchitis op een zoo spoedige en merkbare wyze voor, dat ik niet aarzel om de Abdijsiroop te beschou wen als bet aangewezen middel voor deze kwaal. Aangemoedigd door deze gunstige resultaten kwam ik er toe het middel ook by ernstiger gevallen aan te wenden, zooals tuberculose der longtoppen in den eersten en tweeden graad, en ik had de voldoening te constateeren, dat ook nier een zeer merkbare verbetering viel waar te nemen, door de snelle ver wy dering van de stoffen, die de ontsteking ver oorzaakten, waardoor vanzelf de koorts ophield tegeiyk met het transpireerer terwyi de eetlust werd hersteld en de krachten toenameD. Ik aarzel dan ook niet stellig te ver- klaien, dat de Abdysiroop beslist het aangewezen middel is voor de behande ling van long- en luchtpypkwaleü, daar het my van alle geneesmiddelen, daar voor aaDgewend de voortreffeiykste en steeds aanhoudende resultaten heeft op- gele vei d. Ik kan dit geneesmiddel dan ook met warmte aanbevelen aan de talryke ïyders, die te kampen hebben met dergeiyke kwalen, welke zoo spoedig een ernstig karakter aannemen. Dr. SURER, van de Geneeskundige Faculteit te Parys. Parys, 28 Juni 1911. Te Nieuwe-Schans is het driejarig dochtertje van een bakker in een emmer met kokend water gevallen en aan de gevolgen bezweken. Te Vlist is een 88-jarige man door onbekende oorzaak in de Vlist geraakt en verdronken. De redactie van Het Handelsblad verhaalt te hebben gehoord van een stu dent, die na den kroegjool van „gister avond" de 'rissche nachtlucht van het Vondelpark opzocht en op een bank in dommelde; toen hy daar „hedenochtend" ontwaakte en uit een van de huizen van de Van Eeghenstraat een dienstmeisje naar hem zag kyken, vroeg hy zoo be leefd mogeiyk „Och, zoudt u dat raam willen sluiten ik zou niet graag verkouden willen worden." In de Goevordensche Crt. is het ver slag opgenomen van de Raadszitting van Schoonebeek „Gelezen wordt een adie.s van dank betuiging van de Vroedvrouw voor de haar toegekende gratificatie. Zy heeft een nieuwe fiets gekocht en hoopt, ook by de heeren, nog dikwys haar diensten te mogen verleenen. WinkeljuffrouwZoudt u niet eens een modernen rok nemen, mevrouw, nauw van onderen f Dame (feministe)Neen, dank u, ik ben in principe tegen elke beperking van de Vrouwenbeweging. Oogaandoening na zonsverduistering. Men moet zich verwonderen schi yft dr. Lans in het Med. Weekbl. dat, niet tegenstaande de vele waarschuwingen in de plaatselyke bladen en anderszins, nog zoovele patiënten zich aangemeld hebban als ooglydei tengevolge van het kyken naar de zonecips met beschut of met onbeschut oog. Afgaande op de mede- deelingen op de onlangs gehouden ver gadering van oogheelkundigen kan dit aantal voor Nederland stellig op meer dan 100 geschat worden, daarby niet In aanmerking genomen die gevallen, waar de gezichtsstoornis reeds na enkele da gen verdween en die dus geen hulp zochten. Al'e patiënten vertoonden ty pisch het beeld van een wit vlekje (of meerderejin de fovea en hiermede overeen- st immend een centraal scotoom. De therapie kon alleen bestaan in het af dekken van het oog voor lichtindrukken. Verreweg de meeste ïyders genezen na eenigen tyd toch blyft een zeker aan tal over by wie de verbranding te inten sief is geweest en die een bly vend cen traal scotoom zullen behouden. Schriftkennis. X. In Het Handelsblad klaagt dat hy aan den IJkant wegens de duisternis op een der jongste avonden gevallen is en daarby zyn brilleglas gebroken is en zyn broek gescheurd. Hy eindigt zyn verhaal met ae woorden daar sta ik als weleer Rachel stond in de woestijn by Ismael. Die is ook niet op de hoogte l Ketelmuziek voor hazen. Een eigen aardig middel oin de hazen van de tui nen te houden, wordt uit Helenaveen gemeldt Als een disharmonie met de heele natuur klonk het door de stille, zoele avonelucht. 't Was een eenig mooie zomeravond. Bladstil. Geen zuchtje rim pelde het water. In de verte een alge meen kikvorsch-gekwaak, dichtby wat krekel-gesjirp. Anders de kalme rustige stilte van een dorpschen zomeravond. Daar op eens dichtby een leven en drukte, 'n roepen, schreeuwen, zin gen, 'n slaan met stokken ep oude ketels en deksels Een akelig geluid in de zoo rustige avondstilte. Men ging terstond denken aan ketelmuziek. Maar het kwam zoo ineens, zonder drukte, zonder voor teekens, en midden in het vrüe veld. En hoor, daar begint een eind verder hetzelfde spektakel. En na een tydje hier en daar, links en rechts en overal datzelfde akelige geluid. En waarvoor wordt al die drukte gemaakt Waarom biyfc men soms elkander nu en dan aflossende, den geheelen nacht door spek- takelen Dat alles wordt gedaan ter eere van de hazen. Op deze manier tracht men dat schadelyke goedje uit de tuinen te houden, daai enkele hazen in een paar nachten soms gansche akkers met pas opkomende augurken- en beonen- plantjes kunneD vernielen. Onze tuiniers hebben heel wat moeite met dat hazen- volkje. Pootjes-baden. De Haagsche ge meenteraad heeft gisteren met 2C tegen 11 stemmen aangenomen het voorstel van burg. en weth. om het zoogenaamde „pootjes-baden" op het strand te verbie den. Een voorstel van den heer Warneke, cm dit verbod alleen te doen gelden des avonds na 6 uur, was vooraf met 25 tegen 6 stemmen verworpen. De kanarievogel. De kanarievogel, die men zoo dikwyis op oude schilderyen op den rechterwysvinger van dames ziet zitteD, is afkomstig uit een tyd, toen men de aardige, gele vogeltjes in zoo grooten getale aankweekte, dat ze tot do onoDtbeeriyke toiletartikelen gingen behooren. Met den kanarievogel op de rechterhand zat ze op Zon- en feestda gen in den boek taarer kamer, en het diertje vormde geiegeld e;n der onder werpen van het gesprek. Zooals men weet, zyn de kleine zan gers van de Kanarische eilanden tegen het midden der 16e eeuw by ons inge voerd. Men kon ze toen nog niet kwee ken, daar de Spanjaarden, die alleen den handel in handen hadden, byna uitslui tend mannetjes naar Europa brachten. Toen echter in 1650 een naar Livorno bestemd Spaanach schip, dat eenige duizenden kanarievogels aan boord had aan de Itallaanscbe kust strandde, wer den do kleine gevangenen vry, vlogen met elkaar naar het Westen en nestel den op het eiland Elba. Hier vonden zy zulk een gunstig klimaat, dat ze zich spoedig vermeerderden en nu maakten de Italianen gebruik van de ze nieuwe bron van inkomsten. Toen men zag, dat de veelbegeerde vreemdeliDgen zich ook op het vasteland voortplantten, legon men zich ook in de meer Noordeiyk gelegen landen op de kweekery toe te leggen. Dit geschiedde vooral in Tirol, en binnen zeer korten tyd breidde de handel in Tirolerkanarievogels zich over geheel Europa uit. Juist by de Tiroler vogels was de '/.oo gezochte licht gele kleur overheerschend, want, volgens een merkwaardige natuurwet, krygen de dieren, die uit hun oorspronkelijke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2