plaats, No. 220 1912 Donderdag 20 Juni, 26e Jaargang. NIEUWSBLAD 700R ZEELAND HISTORISCH LRENDSE, pop gstvenlen, V eerscheweg, boden ■at verkeeren le met best pnig Bouw- partier afstand minuten van Zwolle—Cc e- aal Ommen— len ingewacht }N DER BEND, lens, IFLIPSE, Mr. [or vast werk, isbnecht, lö, Buttinge, gevraagd echl, |ij „De Hoop", beneden 35 Ij van dienst, |der geplaatst linist aer CIJSOUW, loweg). islbode Dken, wasch Irzien. Te be- ILDERNISSE. -) SHRISTELiiK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te P iiddelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BINBLKHLAND. delbi<rg% tnvarkens, )P b stkapélle. tr Houtbe- toudster f, Oostkapelle. IQKAAI'. laandags van eD van Ant- |an Rotterdam Int vice versa late; 19 Juni 6 Tini 2 uur30 tsdag en Zater- kel 11,30. 7.46 7-t>5 7.56 8.05 8.12 8.20 8.27 8.17 8.36 8.46 8-53 9.02 9.11 9.17 929 8.55 9.4O 9-49 9.10 10. 9.47 10 46 10.43 12-13 11.22 12.29 11-35 12.17 Z Dultschl bsendaalLage br dan 150 KM r wol i jwaraKgBBK 1EDEREN WERKDAG DBS AVONDS. Prijs per irie maanden franco p.p,. 1.25 Rnkele nummers. 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, Iedere regei meer 10 cent IR milieberichfen van 1—10 regeic 1.-, iedere tegel mi er 10 cent, 2.1), (He ztoh met 1 Juli a. s. op oins blad abonneeren, ont rangen liet tot «llen datnnt graf Is. .46 43 Does. UÏT 3P33 De amendementen Lohman. De Nederlander geeft in twee uitvoerige hoofdartikelen een verklaring van de in diening en de intrekking van de amen dementen Lohman. Daaraan ontleenen wt) het volgen le. Het blad stelt voorop dat de amende menten (die uitsluitend betrekking had den op de Ziektewet) tweeërlei beoogden nl. le. de uitvoering dier wet mogeiyk te maken zonder Raden van arbeid2e. de vrijheid der bijzondere Ziektekassen beter te verzekeren, en het bestuur dier kassen geheel over te laten aan de ver zekerden. Met het tweede punt had de aanhangige Radenwet niets te maken en de Kamer had dit dus naar de afdeelingen of de Comm. v. Voorb. kunnen verzenden en inmiddels met de behandeling van de Radenwet voortgaan. Het eerste punt was van dadelijk belaüg voor de behan deling van de Radenwet en daaromtrent had de Kamer de C. v. V. verzocht haar van advies te dienen. Over dit eerste punt had dus de C. v. V. een bespreking kun nen uitlokken ook met den Minister en vragen of by hem bezwaren bestonden |f tegen de door den heer Lohman voörge- F- atelde organisatie. De voorsteller toch, men weet het, heeft steeds gezegd, dat, indien de Minister de voorgestelde organisatie bepaald niet wilde, hjj zyn amende menten zou intrekken want deed hjj dat niet en werd zijn amendement aangenomen, dan zou niets tot stand gekomen zyn en de RegeeriDg zelfs niet de gelegenheid gehad hebben haar sociale wetten in openbare behande ling te brengen. Had de Oommissie in dien geest gehandeld en in dien zin geadviseerd, dat de Kamer zich in de gelegenheid moest stellen om een keuze te kunnen doen tusschen het regeeringsstelsel en dat der amende menten en had de Kamer dat advies gevolgd, dan zou terstond art. 1 van de Ziektewet aan de orde hebben kunnen worden gesteld, en een beslissing kun nen zijn uitgelokt tusschen beide stelsels. De Nederl. oefent daarna critiek op de handelwijze van de C. v. V., op het advies van dr. Kuyper die iD De Standaard van Maandag verzending naar de afdeelingen warm aanbeval (een niet genoeg „door dacht" advies, naar De Ned. aanneemt) en gaat dan voort: De fout van den heer Lohman want ook deze heeft een fout begaan is niet geweest, dat hjj aan een gedachte, die eerst sedert korten tyd in zjjn brein gerijpt was, geen uiting gegeven heeft vóórdat zij nog bjj hem bestondook niet, dat hjj er nog mede voor den dag kwam, toen het werk be gonnen was; geen goed architect toch zal aarzelen ook op het laatste oogen- blik, indien het nog mogeiyk is, zyn bouwplan te verbeteren, al kost hem dat nóg zooveel tyd en moeite, ten minste by een werk van biy venden aard. Maar de fout lag hierin, dat hy het gewaagd heeft een voorstel voor te leggen aan een politiek lichaam als de Tweede Kamer, zonder zich genoeg zaam rekenschap ervan te geven, dat dit voorstel al de politieke electriciteit, waarvan de atmosfeer van dat lichaam steeds vervuld is, tot zich zou trekken, en alzoo de onmiddeliyke oorzaak kon worden van verwoesting. Het was hoog tyd, dat gevaariyke voorwerp te verwijderen. Toen een der vrienden van den voorsteller hem vroeg, of hy het niet wenscheiyk achtte zyn amendementea doof meerderen te laten onderteekenen, antwoordde hy, dat het in sommige omstandig heden voorzichtiger was, geheel alleen „baas te zyn" van zoo'n amendement. De juistheid van dat inzicht is wel ge bleken Wel brak, toen het gevaariyke voor werp verwijderd was, het onweer los over het hoofd van den voorsteller, die t9 vergeefs gepoogd heeft om, dooi het onverwachte zyner handeling, aan de tegenparty de gelegenheid te benemen, de politieke electriciteit op nieuw in actie te brengen. Maar het gevaar voor voor het Kabinet was geweken. Het blad besluit aldus: Wat nu de „verdwenen amendemen ten" aangaat, geheel waardeloos zyn ze niet geworden. Zy die twyfelen hoe ze over de Radenwet zullen moeten stem men, hebben uit die amendementen kunnen zien dat, ook by verwerping der wet, in voering, der Ziektewet, mits iet wat gewyzigd, mogeiyk is. Daardoor zal hun twyfel misschien worden overwon nen. Ook de Regeering kan, tenzy „het sfelsel-Lohman" haar geheel onbruikbaar voorkomt, en dat kan toch ook bij de discussiên over de Radenwet worden aan getoond tot het inzicht komeD, dat verwerping der Radenwet voor haar geen reden behoeft te zyn om de Ziektewet te laten liggen. Ook kan zy, om som- miger bezwaren weg te nemen, uit haar voorstel eenige steenen des aanstoots wegnemen. Zy zal zich daartoe te eer gedrongen voelen, naar mate het besef tot haar doordringt, dat de Radenwet wel eens kon worden verworpen. Hoe dit zyeen eindbeslissing zal in elk geval nu genomen worden. Nu de tyd zoover verstreken is en aan behan deling, laat staan afhandeling der Ziekte wet niet meer te denken schynt, zullen Regeering en Commissie van Voorbe reiding meer dan ooit zich moeten toe leggen op bespoediging van de voorbe reiding van het Ouderdoms- en Invali- diteitswetsontwerp, dat immers steeds by dit Kabinet de hoofdschotel is ge weest. En komt de Ziektewet wel aan de orde, dan belet niets de nu inge trokken amendementen opnieuw in te dienen. Het gezicht van den „Zeppelin" Vic toria Luiee moet de bewoners van Am sterdam en omliggende „dorpen" met geestdrift vervuld hebbentenminste wanneer men de berichten gelooven mag. De nuchteren evenwel onder de toe schouwers zullen allicht hun geestdrift ietwat getemperd hebben by de gedachte dat het niet was een Nederlandsche maar een Duitsche Zeppelin, en dat der- geiyke Zeppelins wel eens de rol konden spelen, waartegen reeds in Genesis 42 12 gewaarschuwd wordt. Hetgeen niet wegneemt, dat wy uit waardeering voor Kunst en Teehniek het bericht over de verschyning van dit luchtschip uit de Telegrammen in ons vorig no. gaarne aanvullen. Als een sieriyke reusachtige lucht- vogel, zoo meldt de N. Crt., streek het trotsche luchtgevaarte boven de huizen van het Muiderpoortkwartier langzaam maar zeker manoeuvreerend en vervol volgens koerszettend in noord-oosteiyke lichting. De motor was met zyn duizelingwek kende wentelingen op verren afstand hoorbaar en scheen als het ware den ver baasden Amsterdammers de komst van het luchtschip aan te kondigen. Was het wonder dat velen uit hun huizen liepen, anderen op straat bleven staan om bet luchtschip verbaasd na te staren. Het schip dat van Dusseldorp over Ny- megen naar Amsterdam koers gezet had, zwenkte na zyn vluchtig luchtbezoek aan de hoofdstad in noord-oosteiyke richting en vervolgde zyn koers over Noord-Holland en Zuiderzee naar de noordelyke provincies. De naam van het luchtschip was dui- deiyk op het voorgedeelte van het om hulsel te lezen. Het schip heeft twee zy vinnen. Nog dient gemeld dat het schip by zyn terugkeer te Beriyn een klein ongelukje veroorzaakt heeft. Toen het nameiyk weder in zyn loods terugkwam raakte door de ontsnapping van het gas een der daarin geborgen luchtschepen, de Z. III, in brand. De schade is niet groot, doch het sch'p zal eenigen tyd buiten gebruik gesteld worden. Het verzet tegen de verordening van Amsterdam op de winkelsluiting om 9 uur 's avonds begint steun te krygen en prof. Fabius dieindertyd in den Raad zyn bezwaren tegen het ontwerp moti veerde krygt een bondgenoot in niemand minder dan den heer Meuwse, den voor zitter van den Middenstandsbond. In De Winkelier neemt deze practicus het op voor de bezwaren door een groote groep winkeliers in consumptieartikelen tegen de algemeenheid der verordening ingebracht. Het biykt toch een feit te zyn zegt hy, dat het aantal slachtoffers, door de toepassing der sluitingswet gemaakt, in bedoelde vakken grooter is, dan de gemeenteiyke wetgever dit blykbaar voor zien had. Er zyn winkeliers, die door de toepassing der verordening, zich hun be staan zagen ontnemen. Zy werden slacht offers der wet, enkele werden daarenbo ven nog overtreders der verordening, om dat zy op geen andere wyze kans zagen aan hun bestaan te komen. De invoering van eenige uitzonderings bepalingen zal, volgens den heer Meuw- sen, in het belang der verordening, zoo wel als in het algemeen belaüg kunnen zyo. Het is weer het oude liedje: de radi cale en socialistische wettenmakers heb ben een plan in 't hoofd, zetten het op papier en klaar is Kees. De onderda nen hebben nu maar te gehoorzamen. Naar aanpassing aan het leven wordt niet meer gevraagd, hoogstens luistert men nog naar het commando der kiezers althans van diegenen aan wie zy hun Raadszetel te danken hebben. Nooit gedacht. Wie had, schryft De lijd, tydens het tumult in de dagen van de verkiezing van Mr. De Vries tot wet houder alhier ooit gedacht, dat deze anti revolutionaire wethouder van Onderwys Dog eens ooit door een Amsterdamsch openbaar onderwyzer in Den Haag zou worden gehuldigd in een vergadering van openbare onderwyzers? Toch is dit gebeurd. Men kent ook uit ons blad de zaak van deD geschorsten onderwyzers Wannik. Daarover is in een zeer druk bezochte openbare protestvergadering komen spre ken de heer Ossendorp, voorzitter van den Bond van Ned. Onderwyzers en on derwyzer te Amsterdam. En na een overzicht te hebben gege ven van het optreden van den onverdacht liberalen Haagschen wethouder, mr. Ver broek, vergeiykt hy dezen met de Am- sterdamSchen wethouder Mr. De Vries en zegt: „De Amsterdamsche wethouder doet dit anders. Die ontvangt een geheel per soneel en het hoofd in een ruime frissche kamer op het stadhuis, houdt daar een vergadering, waarin allen als geiykbe- rechtigden behandeld worden en na hoor en wederhoor wordt het hoofd gelast zyn houding te wyzigen en voor den volgen den morgen half negen excuus te maken aan zyn personeel (donderend applaus). Aldlis het orgaan van de Haagsche afd. van den Bond van Ned. Onderwy zers van 15 Juni j.l. Nog eens, wie had het ooit gedacht En dan dat „donderend applaus", 't Is bepaald het onthouden waard. Het conflict te Enschedé. Het is niet gemakkeiyk vanuit Zee land een oordeel te vellen over arbeids toestanden in Overysel; dus ook niet omtrent de staking op Rigtersbleek te Enschedé. Hetgeen wy uit Het Handels blad te weten kwamen, voegen wy hier in korte saamvattiDg byeen. Men kan zich dan een, althans voorloopig, oordeel vormen. Een week geleden scheen de staking vast te staan. Er werden evenwel con ferenties gehouden tusschen het comité der Fabrikantenvereeniging, in tegen woordigheid van de directie, en de fabriekscommissie (der arbeiders) en een twaalftal der oudste wevers. Dit leidde tot eeD bemiddelingsvoorstel. Op som mige weefsels werd eenige loonsverhoo- ging gevraagd. By nauwkeurige bereke ning bleek echter, dat het loon daarop niet als ongunstig was te beschouwen. De firma maakte echter bekend dat dege nen, die zich door de omzetting van 4 op 6 getouwen benadeeld achten, op hun wensch teruggeplaatst kunnen worden op 4 getouwen met hulp, tegen het hier voor geldende loontarief. Hierdoor zou de oude toestand hersteld worden. Zoo werd de grief weggenomen, die tot de ontevre denheid had aanleiding gegevende over plaatsing op zes getouwen met volgens de meening der arbeiders naar evenredig heid te laag loon. Men keerde terug naar wat men gehad had. Dan dit aanbod werd met groote meer derheid verworpen. Men wilde wel zes touwen, maar met.15 p(lt. hooger loon en tevens den vryen Zaterdagmiddag. Deze laatste wensch, op een aantal fa brieken reeds ingewilligd, die ook by andere stakingen naar voren drong, was by de eerste eischen gevoegd. 15 pCt. loonsverhooging voor de we vers op de zes getouwen is een eisch niet zonder beteekenis. Deze doet hun loon aanmerkeiyk boven het normale peil ryzen. En worden de wevers, die thans van 4 op 6 getouwen gebracht werden, aldus verhoogd, dan moeten de overige wevers, die op Rigtersbleek op 6 touwen werken, volgen. Wevers op 6 touwen in andere fabrieken worden tot geiyken aandrang gebracht. Arbeiders, die hun werk geiykwaardig achten, biy- ven niet achter. Eene algemeene uit zetting der loonen van grooten omvang is te voorzien, waarvan het de vraag, of de industrie die kan dragen. En, geiyk hezegd, velen achten de bestaande ver meerdering van loon by de omzetting van 4 op 6 getouwen tegenover de meer dere inspanning voldoende. Toen weder verandering. Bekend was geworden, dat er eenige wry ving bestond tusschen de arbeiders onderling. Een aantal, vooral van de ouderen, was be reid om met het aanbod der patroons genoegen te nemen. Maar gansch Ensche de was verrast, dat de fabrieksvergade ring onder leiding der organisatie ge houden, op hunne aansporingen besloten had met 158 tegen 140 stemmen (17 blanco) om het werk niet te staken. Hierop begaven zich wevers naar de fabriek, om van de 6 op de 4 getouwen teruggeplaatst te worden. Hun werd be duid, dat dit niet zoo aanstonds geschie den kon. Wat toegezegd was, zougehou den worden, maar er konden wel een paar weken over heen gaan, eer dat voor elkaar gebracht was. Zoo was echter het aanbod door tde wevers niet opge vat. Zy meenden, dat aanstonds de oude toestand geheel hersteld zou worden en de 192 omgezette touwen van 6 op 4 zouden worden teruggebracht. Zóó had den zy het aanbod gelezen. Dit was echter de bedoeling der firma niet. Het 6 touwenstelsel zou overeen komstig de eischen der industrie en der concurrentie toch doorgevoerd worden. De 192 omgezette touwen zouden in het 6-touwenstelsel blyven. Maar de arbei ders, die zich hierdoor benadeeld acht ten, zouden weder in hun ouden toe stand, op 4 touwen komen. Maar gelei- deiyk zou dat gebeuren, want het bedryf kon niet gedesorganiseerd worden. Zoo stond men tegenover elkaar. Van de zyde der arbeiders zag men hierin een terug nemen van het gegeven woord En het einde was een nieuwe vergade ring, waarin besloten werd de staking toch te doen doorgaan, geiyk dan ook geschied is* De firma houdt staande, er niet aan te denken het gedane aanbod terug te nemen. Dit biyft en er zal naar gehan deld worden, met hen, die zich aanmel den, maar buiten schade voor het bedryf. Intusschen de staking is er, waarby de kansen voor de arbeiders niet gunstig schynen. Want van de overwegende geldigheid hunner redenen en de onaf- wysbare noodzakeiykheid om te gaan staken, zyn niet velen overtuigd. TWEEDE KAMER. Blykens mededeelingen van minister Talma is binnen eenige weken te ver wachten het laatste schrifteiyke stuk van zyn departement dat aan het mon deling overleg inzake het ontwerp Inva liditeitsverzekering voorafgaat. Dit is eigeniy'k het eenige belangryke dat wy uit de Kamerzitting van gister kunnen opdiepen. Wy vernamen van een tweegevecht tusschen Duys en Treub, welke laatste den jongsten sociaal democraat verweten had meer als ambtenaar dan als sociaal democraat te spreken, waarop deze hem weer toevoegde dat hy conservatief en reactionair was. Ook dat afgeslagen werd, met 37 tegen 34 stemmen, een aanslag van den heer Patyn op den naam Radenwet, door ver werping van zyn daartoe strekkend amen dement, met een meerderheid waarvan de geringheid verwondering wekken mag, nu toch de minister aan een principieel bezwaar tegemoet gekomen was door aan deze Raden het verordeningsrecht te ontnemen. Intusschen de naam is alvast gered. Maar du de zaak zelve. De minister heeft er nog eens een warme, zaakryke verdediging van ge geven. Woordvoerders uit alle partyen Tyde- man, Rink, Schaper, Treub hadden her- haalöeiyk hun vrees uitgesproken dat dit een duur beestje zal worden. De minister geeft dit tot op zekere hoogte toe, de regeling van de Raden is omslachtig, om dat zy precies is, maar de kostbaarheid zit in het bureau, en dat geldt niet voor dezen tak van verzekering alleen, maar voor deze drie: Ziektewet, Ongevallen wet, Invaliditeitsweten dat maakte in de waardeering van de „duurte" een groot verschil. De minister sprak nog een vermanend woord aan het slot, met hetwelk wy het eens zyn. Hy zei o.a.: ik heb niet gezegd dat de Kamer verplicht is deze wet tot staDd te brengen, maar de Kamer moet niet zulke uitvoerige beschouwingen tel kens houden, zoodat er van afdoening niets komt. Dat is niet geraden, noch verantwoord voor het land. Art. 1 van de Radenwet is hierop aan genomen met 53 tegen 7 stemmen nadat de heer Lohman verklaard had dat zyn stemmen voor 't artikel niet befceekende dat hy niet tegen het ontwerp zou stem men. Wie weet of niet meerderen er zoo over denkenen dan de stemming over de Radenwet komt pas na die over de Ziekteweten wanneer zal deze laatste geschieden Tegen artikel 1 stemden g vyf unie liberalen en 2 chr. historischeD v. Id singa en v. Wassenaer. De verwerpiDg van het amendement Patyn om den door dezen zoo genoemden misleidenden naam „Raad van Arbeid" door „Verzekeringsraad" te vervangen, geschiedde ondanks den steun aan de tegenstemmende geheele linkerzyde, door de christeiyk-historischen Van Idsinga,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1