S-nooiaieuw*. UcnieJigile Op den Oudejaarsavond zingt hy aldus „De lichte vensters der kerken hebben onze oogen niet verblind, Want ons hart is grooter dan de ruimte hunner schepeD. dank Wy hebben niet genomen h'-t vleesch en het bloed van Christus, Want de Christenen hebben ons vleesch gegeten en onze tranen gedronken, dank 1« Zoo gaat hy door om telkens de Chris telijke tradities met smadelijke woorden te ondermijnen en de materialistische, atheïstische socialisti-che beschouwing triomfantelijk daartegenover te plaatsen. De goddelooze geest van het heden- daagsch socialisme openbaart zich in alle levensuiting, in proza en in poëzie. Duo cum faciunt idem. De Standaard schrijft: Zelden zag men op sprekender ma nier dan gisteren in onze Kamer de juistheid bevestigd van hetLatynsche spreekwoord: „Duo cum faciunt idem, non est idem', d. w. z. als twee 't zelfde doen, is 't daarom nog niet 't zelfde. Wat de heer Roodhuijzen deed, leek precies op wat de heer Lohman gedaan had. Hij had niet eens de moeite geno men, om zijn 25 amendementen op te schrijvenmaar op het stuk papier, waarop Lohman's 25 amendementen gedrukt stonden, eenvoudig Lohman's naam geschrapt, en er z(jn eigèn naam voor in de plaats gezet. En toch was het niet 't zelfde, eer heel iets anders. Van Lohman's zij bedoelde het stuk, we geven gaarne toe op zeldzaam on handige wijze, Ministèren Rechterzij tot goed accoord te brengen, en in Rood- huyzen's handen wilde geheel hetzelfde stuk dienst doen als stormram, om Kabinet en meerderheid in de knel te zetten. Natuurlijk duiden we dit aan de heeren van Links niet euvel. Zy spelen hun spel, en in geen parlement ter wereld is het ooit als politiek misdryf beschouwd, dat de oppositie een wets ontwerp van beteekenis om koud wil helpen. Er zit dan party motief acht ar, en het gekke is alleen, dat by zoo'n gelegen heid meer dan één zich heusch inbeeldt, dat by om geen party denkt en alleen 's lands belang op het oog heeft. Dit is dan geen looze schyn, maar puur zelf bedrog, volkomen te goeder trouw. Het gekke van het geval was alleen, dat meer dan één'heusch kwam aan dragen met de bewering, dat Rechts nu ook het voorstel Roodhuyzen naar de Afdeelingen moest zenden. Natuuriyk was dit buiten den waard gerekend. Rechts was men zoo dwaas niet, om zich door deze sophistery te laten vangn. Provinciaal Comité. In de buitengewone vergadering van het Provinciaal Comité van a.r. Kiesver- eenigingen in Zeeland gister te Ter Neu zen gehouden werd de bekende motie uit Goes, toegelicht in den geest van 't ree s door ons te dien aanzien gegeven verslag wegens tydgebrek van de agenda afgevoerd. Dat is jammer, immers in de toelichting op gewezen dat de kos ten voor het openbaar lager onderwys iaariyk 24 miljoen bedragen, van welke het ryk 8 miljoen en de gemeenten 16 miljoen vergoeden. Van dit laatste vooral wordt een zeer aanmerkeiyk bedrag be taald door de voorstanders van het by- zonder onderwys Dat is onrecht. Er wordt aan schoolgeld heel weinig betaald door de ouders die kinderen zenden naar de openbare school. Maar ongeveer dubbel zooveel door ouders, die kinderen zenden naar de byzondere school. Dat is dubbel onrecht. Er wordt op de openbare school gezorgd voor vele onderwijzers en onder- wyzeressen die staan voor kleine klassen. Er wordt aan de byzondere school naar verhouding aan een veel grooter aantal kinderen onderwys gegeven door het zelfde aantal onderwyzers. De concur rentie is dus veel zwaarder. Dat is een driedubbel onrechte. De motie, geiyk gezegd, is niet aan de orde gekomen. Een mooie rede van ds. Hogerzeil kreeg men te hooren in de middagvergadering Het onderwerp wasWelken kant moeten wij uit f Spreker begint te zeggeD De politiek is niet het alleen noodige. Dat is zeker waar. Maar alle dingen opzyn tyd en voor heden is een politiek gerecht aan de or 1e. Wat in de politieke keuken wordt klaargemaakt, smaakt tegenwoor dig niet iedereen. Men stuurt den kok de spys ook wel terug en vraagt om be reiding naar een anoer rrcept. Spreker denkt aan de Bakkerswet, die helaas is verworpen. Dit is voor den bakkersgezel maar ook voor den minis ter een groote teleurstelling. De jaren lange stryd tegen nachtarbeid is weer op niets uitgeloopen, wie weet voor hoe lang. De tegenstanders hebben veel aange durfd. Het politieke spel der Linkerzyde kwam aan den dag, zeide 8chaper, het was politiek van de slechtste soort. Ook de rechterzyde heeft schuld. Men kan het ook wyten aan de onverzetteiykheid van minister Talma, maar men zal toch tevens moeten toestemmenhy is een man met een ruggegraat. fletj patroons verbod moge een moeiiykheid geweest zyn, het niet-opnemen daarvan werd door belanghebbenden ook een onmoge- ïykheld geacht. Meer en meer worden de bakkersge zellen vervreemd van de kerk, en dat is een gevolg mede van hunne maat- schappelvke positie. En de minister heeft het zoo juist gezegdeen menschenziel is meer waard dan klinkend metaal. Onze tyd van sociale ellende eischt dringend verbetering. En wy mogen niet vragen: ben ik myns broeders hoeder Wy mogen niet zelfzuchtig zyn. De hooggeroemde liberaliteit heeft in deze zondige wereld fiasco geleden het verantwoordeiy kheidsgevoel is afge stompt; men beschouwt elkander als tegenstanders. Het oud-liberale stelsel heeft hieraan schuldook de christenen verzuimden vroeger het hunne te doen. Nooit weer den kant uit daarom van de oud-liberale school. Het leven is een organisme, dat rege ling vraagt van de verhoudingen. Daar aan te voldoen is gden staatssocialisme. God wil dat de menschen onderling een zullen zyn; de eenheid moet gezocht wordeD, al ging die door de zonde ver loren. De fout is dat men eene eenheid wil stichten buiten God. Men wil verbe tering, maar geen onderworpenheid aan God. En zoo zwoegt men om zyn doel te bereikenmen wil het zelf alleen doen. Langs dien kant gaat men niet naar boven, maar naar de diepte. Men zwaait omhoog de roode vaan van den haat en schryft daarin den klassenstryd en neemt dat als vereenigingspunt. En dat is voor velen een evangelie. Dezulken zoeken hunne organisatie om de sterken te worden. Dat is geen naastenliefde maar haat en nyd. Men helpt hierdoor evenals de oud-liberale school de ver warring vergrooten. Ook de vlag van het zondig conservatisme wordt opgeheven. Vrede,vrede, geen gevaar. Maak u niet zoo druk. Het gaat by zonder goed. Er is wel wat ellende maar daaraan is niets te ver anderen. Het is dwaasheid u zoo druk te maken die misstand is toch niet goed te maken. Predik den menschen berus ting En loopt het al te erg dan gooien we wat ryksdaalders en guldens om ons heen. En wy geven bazars - fancy-fairs; wy amuseeren ons daar en geven een batig saldo aan de arme drommels. En men noemt dat naastenliefde. En onder dit vaandel kan zich ieder scharen. Dat ongevoelige conservatisme kan ons nooit den goeden kant uitbrengen. En de nood is er. Een schadeiyke om geving, kinderen die geene opvoeding kunnen krygeD. In huizen waar geen licht en lucht is. De moeite van de vrouw op het veld die veldarbeid moet ver richten. Heeft U nagegaan de loonen van de veldarbeiders Het rapport van de onderzoekingen van de Nederlandschr huisindustrie, wyst dat niet op treurige toestanden Er moet wat gedaan worden door het particulier initiatief, maar ook door de overheid. Dr. Kuyper zeide o. a. er is ernstige twyfel gerezen aan de deugde- ïykheid van ons maatscbappeiyk mate riaal. Inzeinde de onhoudbaarheid van den toestand mogen wy niet rusten. Wat moet nu een christen doen. Som mige christenen zien geen heil in de polith k zy achten het aardsch en willen dat overlaten aan wereldsciie menschen. Zy gaan niet naar de stembus. Maar hunne eigeDe portemonnaie daarvan weten sommigen hunner wel. Dezulken kunnen den tegenstanders eene overwin ning bezorgen door hunne laksheid. Wy moeten dezulken op hunne roeping wy- zen. Het christendom is de weield te trachten te overwinnen. Geen werelds- ontvluchting dat leerde Christus ons niet Jaïrus, Nicomedus en anderen moesten by v. op hun plaats in hun ambt. Daniël had een open venster naar Jeru zalem, daar bad hy tot den God zyner vaderen, en hy getuigde voor zyn be ginsel in Babel, vooral door het gebed. Er zyn ook christenen die vragen hoe moeten wy mededoen Dezen trokken een iy n. tus chen de wereld en tusschen hen I hin kring, achter hun leger meenen zg alles te mogen doen wat zy willen. Zy catalogiseeren de menschen, en be- oordeelen ieder of hy vol is of niet. Wee, als men te licht bevonden wordt Dat echter doet ook schade. De engheid, kleinmoedigneid 9n het farizeisme wordt in de hand gewerkt. Dat bederft karak ters. En mannen van karakter hebben we in de politiek juist noodig. Paulus en Jesaja waren reuzen omdat zy mid den in de menschen gingen staan. Dat wy dat ook doen in het politieke leven. Wie dat doet is een sterke held, ook al gaat hy ten onder. Dat de aarde in zyn lengte en breedte en diepte voor onzen God gewonnen worde. Dien kant moet het uit. Laat ons nietstryden voor onze eigene eer; dat wy ons hierin beproeven. Chris ten zyn in deze wereld, ook op politiek terrein, is iets zoo groot, zoo machtig, zoo ernstig dat het ons moet aangry pen in de ziel. Wee ons als wy gaan mar- chaDdeeren om de macht in handen te houden. De Godzaligheid is tot a le din gen nut, hebbende de beloften des tegen- woordigen en des toekomenden levens. Dus God Koning over ods leveD, óók over ons politieke leven. En dus eene overheid die het recht en de gerechtig heid Gods ook in ons leven heeft te openbaren. En ons huidig Ministerie kwam met sociale wettenmede daardoor moet ieder kunnen komen tot ontplooiing van zyne persoonlykheid. Nu kan menigeen dat niet doen. Daarom moet geholpen worden om in 1918 dezelfde richting te behouden. Dien kant moeten wy uit. Onze overheid moet gesteund door a. r. mannen die onze beginselen in demo- cratischen zin wenschen te propageeren. Wilt gy dat niet, dan zyt ge ons als broeder niet minder welkom, maar dan kunnen we u op dit oogenblik toch niet gebruiken. In Talma hebben we een stoeren werker. Vjndt hy nu voldoenden steun by rechts? Helaas neen. Wat wil dan de rechterzyde, zullen velen vragen. Er is schromelyke verwarring op het oogenblik. Zie naar de Raden- en Ziekte wet. De Minister zal ook denkenvan zyn eigen vrienden moet men het heb ben. Reeds by art. 1 der Radenwet komt de heer Lohman met een reeks amen dementen, geheel en al in stryd met de opzet van 's Ministers wetten. Met deze amendementen wordt de Minister het kind van de rekening. Ook over de Stan daard verbazen we ons. Deze Minister had wel wat anders verdiend. Later nam de heer Lohman de amendementen terug. Daarna neemt de heer Roodhuyzen ze weer over. En 't eind van de historie is dat men morgen weer begint met de Radenwet. Hoe moet het nu verder gaan. En hoe moet het nu met de sociale wetgeving Het allererergste is niet wie in 1913 minderheid of meerderheid zal worden. Dat heeft spr. niet op het oog. Zy kunnen niet wachten geen dag en geen nacht. Moet het het dezen kant uit dat ervan de sociale wetgev ng niets komt Zyn we het niet esns, laat ons dan uitscheiden. Maar het zou droevig zyn als deze Mi nister weg' moest. Dan kwam er van de sociale wetgeving niets terecht. Laat ons hopen dat het dien kant niet uitgaat. Wat wy willen is gegrond op Gods wooid recht en gerechtigheid te oefenen. Welnu, dien kant moet het uit. Minister Talma moet gesteund worden. Het sociale vraag stuk voorop. En dan beter ten onder met de kruisvlag voorop dan overwinnaars en ons ideaal verloren. Tegen de revolutie bet evangelie. Moeten we dan door de diepte dan zullen we elkander sterken met het woord onzer vaderen Luctor et Emergo. ■&XT s»RQvxxrQxa. Middelburg Gisterenavond werd on der voorzitterschap van den heer H. P. den Bouwmeester eene vergadering ge houden van de „Vereeniging tot Instand houding van oude Gebouwen*. Door den secretaris, den heer W. O. Swaving, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeniging in het afgeloopen vereenigingsjaar, Mei 1911—Mei 1912, niets bepaalds tot stand bracht. Wel werd in bespreking g nomen de restau ratie van een trapgeveltje in de Kapoen straat, maar gedeeltelyke restauratie was ondoeniyk en gebeele restauraiie te kostbaar. Ook werden besprekingen ge voerd over het ontdoen van de ve flaag van het poortje van de Gasthuiskerk in de Langedelft, doch dit stuitte af op de weinige medewerking van het Kerkbe stuur. Het ledental nam toe, o. a trad de Teekenacademie toe als lid voor f 25. De penningmeester, de heer A. W. Ber denis van Berlekom, bracht verslag uit van zyn gehouden beheer. Ontvangen werd f 1038,83, waaronder goed slot van het voiige jaar ad f696,90, uitgegeven werd f 31,76, zoodat er een goed slot is van f 1007,C8. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. G. J. Sprenger, jhr. mr. dr. L. A. van den Brandeleren jhr. mr. E. A, O. de Casembroot. Als eeD bewys dat men in sommige waterschappen van liberale zyde thans openbaar aan politiek gaat doen, wat men eigeniyk in het geniep al sinds jaren aan de han l heeft gehad, diene dat in een advertentie in De Nieuwsbode, wel is waar ongeteekend, maar toch met vette beginletters <ie oproep te lezen staat „Liberale ingelanden van Schou wen, woest op uw hoede, komt trouw ter stembus." Van de aftredende en nieuw aanbevolen candidaten voor deze gewicht volle functie is bekend dat '.y allen vry- zinnig zyn, op een na, de heer Boogerd, burgemeester van Kerkwerve, die Chris teiyk Historisch is maar die (met den heer Schuurbeque Boeye(l.) tot op dit oogenblik de eenige man is die het in 't belang van het waterschap, dat jaarlyks zooveel duizenden voteert, vaak durft oneens te zyn mat het hoofdbestuur en durft opkomen tegen het beheer. De jongste tusschentydsche verkiezing van twee hoofdingelanden in genoemd waterschap Schouwen, bracht tweevry- zinnige mannen op bet kussen die in deze oppositie aan de zyde van de heeren Boeye en Boogerd staan. De a.s. perio dieke verkieziDg kon derhalve wel eens verrassingen brengen. Serooskerke. Zondagmiddag had hier een ongeval plaats, dat wonderiyk goed afliep. De smidsknecht P. B. alhier reed per fiets van deze gemeente in de rich ting van Middelburg toen hy by de krom ming van den Noord weg, ter hoogte van het café „Veldzicht" onverwachts op een auto botste. Zyn rywiel werd gegrepen en hy zelf er afgeworpen. Gelukkig dat de chauffeur door krachtig remmen de auto oogen blikkelyk tot staan bracht, anders was B. er waarschyniyk |niet levend afgekomen. Nu liep het oDgeval af met wat maieriëele schade, die hem door de passagiers der auto vergoed werd. Naar men zegt had de chauffeur 'by de kromming geen signaal gegeven. Vlissingen. Uit de Buitenhaven is gisterenavond opgehaald het ïyk vaneen matroos van de „John Bull", die Vry- dagavond by het aan boord gaan is ver; dronken. Goes. Op het postkautoor alhier zullen de twee jongste commiezen verplaatst worden en vervangen door vier assis tenten. M. C. De Midd. Crt. beveelt, „gelet op de partysterkte" tegenover den antirevolu tionair Laernoes in Vlissingen III by de herstemming den socialist Van Hal aan. Kloetinge. In den nacht van Zaterdag op Zondag was een ODzer lezeis oogge tuige van een flauwe aardigheid. By on gunstig weer en duisternis waren enkele onheikenbaie helden in den toren van de waterleiding geklommen, zy haalden de Duitscne vlag neer, door den vlaggastok af te zagen, versch »urden de vlag en verspreidden de stukken over het plein. Het eenige wat zy er van overlieten was een zwart lapje dat dan ook Zondag morgen aan een touwtje hing te bengelen. Zondag hebben toen, onder voorgeven dat de vlaggen stuk waaiden, Duitsche werklieden van de waterleiding ook de Nederlandsche vlag, welke de onbekende grappenmakers hadden laten hangen, verwyderd. Des avonds om 5 uur was er niets meer te zien. Met 1 Juli is benoemd tot comm.- verificateur (tyd.) te Hulst J. Quist, thans commies 2de kl. te Roosendaal. De ver plaatsing van Th. L. Ctone, komm. 2e kl., van Aardenburg naar Hulst is inge trokken. Verplaatst zyn de kommiezen 2de kl. E. L. Bregenbeek van IJzendyke naar Renesse, J. Molenaar van Huybergen naar IJzendyke, A. F. Kamp van Aarden burg naar Hiel, W. Jansen van Renesse naar Middelburg. Benoemd tot burgemeester te Axel, de heer L. J. den Hollander, secretaris der gemeente Westkapelle; K. Dekker te Rotterdam tot onderwyzer aan de Rijkskweekschool voor onderwyzers te Middelburg. Herbenoemd tot schoolop ziener in het arrondissementGoes de heer J. N. Elenbaas te Kiabbendyke. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Borssele A. E. de Jong te 's-Heerenhoek, D. Bins te Ellewoudsdyk, A. E. K. Pols te Serooskerke (S.), F. N. Muller te Heinkenszand, J. de Voogd te 's Heer Arendskerke en J. A. v. Selms Grypskerke. Beroepen te St. Oedenrode A. E. K. Pols te Serooskerke (S.)te Kockengen (Utr.) L. G. Bolkestein te Kortgene. Bedankt voor Hasselt door C. J. Leen- mans te Utrecht. In de vacature, ontstaan door het overly den van prof. Valeton, is tot voor zitter van het Sangi- en Talaud-comité benoemd dr. J. R. Callenbach, predikant te Rotterdam. Te Renkum is de Ned. Herv. Kerk weder in het bezit van een college van kerkvoogden. Notabelen hebben vyf kerk voogden benoemd, onder wie slechts een der afgetredenen, maar niet den administreerenden kerkvoogd, tegen wien men bezwaar had. Van de benoemden hebban vier de benoeming aanvaard en een bedank. (nN. R. Gt.") Geref. Kerken. Beroepen te Knyps G. M. v. Rennes te Dussente Gameren G. H. de Jonge te Scharnegoutum. Bedankt voor Tholen door G. M. v. Ren nes te Dussen. Ds. van Proosdy, Ger. predikant te Amsterdam, die van zyn ongesteldheid vry wel genezen scheen, is Zondagmorgen in de Bloemgrachtkerk andermaal onwel geworden. By had echter de tegenwoor digheid van geeest, kalmeerend te wen ken vanaf den preekstoel en dadeiyk een psalmvers te doen zingen, na afloop waarvan hy de preek belangryk inkortte en nog den dienst geheel als gewooniyk beëindigde. Naar wy vernamen was de prediker na een uur rusten in staat, naar huis te loopen. Men vermoedt, dat hy te vroeg zyn ambtswerk geheel .heeft willen hervatten. In de gehouden conferentie van dienaren des Woords by de Geref. Kerken in Zeeland kwamen wegens tydsgebrek van de vier onderwerpen maar twee in behandeling. In de morgenvergadering sprak Ds. G. de Jager, van Wolphaartsdyk, over „De Kerken van wy len Ds. Ledeboer in Zee land*. Na een breedvoerig overzicht over het historisch ontstaan en bestaan dier Keiken, werd door hem behandeld haar kerkeiyk standpunt en inrichting en haar openbaring naar buiten. De middagvergadering bracht een ac tueel referaat van Ds. J. H. Lammert- sma, van Axel, over het onderwerp „Vraagt de ontplooiing van ons kerkeiyk leven om vermeerdering van kerkeiyke gezangen Het gaf een helder overzicht van de naar veler meening brandende kwestie. Volgens het referaat is door de volgende drie gebeurtenissen de gezangenkwestie actueel geworden 1. de verschyning van Dr.; Gunnings monografle;over »Da Ge zangenkwestie in de Ned. Herv. Kerk' 2. het afscheidswoord van Dr. Henry Beets op de jongste Generale Synode, waerin hg zei, dat de Geref. Kerken in Amerika een gezangenbundel meenen noodig te hebben en dezen uit Nederland verwachten 8. het pogen van enkele jonge predikanten uit onze Kerken, om zulk een bundel samen te stellen. Aan de invoering van een gezangen bundel staat volgens Spr. geen Schrif- tuurjyk en geen kerkrechtelyk bezwaar in den weg. De groote Dordtsche Synode liet zich in dien geest uit. Zy achtte het zingen van gezangen in de samenkomsten dor gemeente niet ongeoorloofd, doch gaf, uit vrees voor Roemscheen Remonstrant- sche insluipsels en bezorgdheid dat het psalmlied op den achtergrond zou raken, in art. 69 D. K. O. een relatief gezangen verbod. De oppositie tegen deiuvoering in 1807 van oen bundel Evangelische Gezangen betrof vooral do dwangmaat regelen om de gezangen in het kerkeiyk gebruik up te nemen en keerde zich ook tegen hun grootendeels onrechtzinnigen inhoud, maar ging niet uit van het principe dat het zingen van Schrittuur- lyke gezangen in de kerk per sé af te keuren zou zyn. De eerste zuiver ker keiyke uitspraak in deze kwestie na de Dordtsche Synode bracht de Generale Synode der Geref. Kerken in 1905, die by de reeds in gebruik zynde gezangen nog drie andeie opnamBedezang vóór de Predikatie, Morgenzang en Avond zang, op grond dat deze liederen onder het volk bekend waren. Spr. wees er daarna op dat de ont plooiing van ons kerkeiyk leven om uit breiding van onzen gezangenbundel vraagt. In de lydensweken, by Voorbe reiding en Avondmaal, op de groote feestdagen wordt behoefte gevoeld aan een Nieuw Tesiamentisch lied. Er zyn nog andere liturgische eischen, maar daarna is de aaD de orde stelling van invoering van gezangen wellicht wen- scheiyk. Echter moet in deze met groote voorzichtigheid gehandeld. Van deze kwestie mag geen twistappel gemaakt worden. In elk geval is het thans de tyd nog niet om dezen stap te do in de Kerken zyn er niet genoegzaam op voorbereid, ze zyn nog nimmer ernstig voor dit vraag stuk geplaatst en de liefde voor ggzan- gen is moeiiyk te wekken zoolang er nog geen geschikie zyn die lanzamer- hand de belangatellinh gaande maken. Een langdurige geanimeerde bespre king volgde. Er werd gepleit: pro en contra. Maar men was het er over eens, dat de hoofdstrekking van het betosg, voorzichtigheid te betrachten in deze zaak, juist was. Roomsch Kath. Kerk. Tot Kapelaan te Vlissingen is benoemcb de Weleerw. heer J. M. H. H. Moerel^ die tevens belast wordt met den dienst aan de bykerk op het Paul Krugerplein. Tot onderwyzer aan de christeiyke school op het Molenwater te Middelburg is benoemd de heer J. H. Adriaansen, onderwyzer aan eene christelyke school te Vlissingen, vroeger te Serooskerke. M. G. De heer M. P. Koolaard te Oud-Vos- semeer, leerling der Chr. Kweekschool te Rotterdam, slaagde aldaar voor het examen van onderwyzer. M. G. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde o. a. als myningenieur H. A. A. Collot d' Escury. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het le natuurkundig exa men de heer C. C. A. Croin. En aan die te Leiden voor het candidaats examen in de rechten de heer P. A. F. Blom, le luit. der inf. O. I. leger. Dr. A. Noordtzy, lector aan de The ologische School te Kampen, heeft de benoeming tot hoogleeraar in de Godge leerdheid aan Ryksuniversiteit te Utrecht aangenomen, By het begin van den nieu wen cursus hoopt hy zyn iDaugureele oratie te houden. De datum van zyn afscheid te Kampen is nog niet vastge steld, evenmin als die der oratie. Dr. Noordtzy heeft thans 15 artikelen over „Schriftonderzoek" in de „Bazuin" ge schreven, en legt nu de pen neder, wyi hem voorloopig andere arbeid wacht. Misschien komt hy later op het onderwerp terug.Rott. De Koninklijke familie te Dobbin. Men meldt uit Schwerin aan deN.R.Ct.: Prins Hendrik is Zondagnamiddag van Beriyn op het kasteel Dobbin terugge keerd. Maandag ontvingen Koningin Wilhel- mina en Prins Hendiik bezoek van den hertog-regent Johann Albrecht en zyn gemalin, van de grootvorstin Maria Paulowna en den grootvorst Boris van Rusland, van hei tog Paul en hertogin Antoinette van Mecklenburg. Hertog Adolf Friedrich is Zaterdagavond te Dob bin aangekomen. De Koningin maakt eiken dag een ritje met Prinses Juliana. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben tof dusverre onbekend ge bleven personen in den tuin van den burgemeester te Oss alles vernield wat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2