No. 219 1912 Woensdag 19 Juni, 26e IIEITWSBLAD VOOR ZEELAND SHRSSTEü JK HISTORISCH P. 6. UBIKOES Sr. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. j. DE JONGE-VERWESr, te Goes F. P. D'HUÏJ, te Midrielbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN !E1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per irie maanden franco p.p..< Enkele nummers. 0 ƒ1.25 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN s in 1—5 regels 50 cent» iedere regel meer 10 cent (Familieberichten van 1—10 regel: I.—» iedere regel mi er 10 cent 'A|l, (Ue ztoh mot 1 J uil a. S. op ons blad abonneeren, 'tut vangen Het tot dies* datnm if i- n 1 its, fV» De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. VLISSINGEN. Wij bleven op de bekende gronden voor de herstemming tet verkiezing van een lid van den gemeenteraad aanbe velen, zoowel in district I als in district III den heer Provinciale Staten van Zeeland. Zomerzitting 1912. Op de lijst vaH werkzaamheden van de zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland komen de volgende voor stellen van Gted. Staten voor: Een voorstel om aan de gemeente Nisse voor 1912 een subsidie ad f275 in de kosten van hare huishouding tever- leenon, onder voorwaarde, dat daarvan voorloopig slechts vjjt zesde gedeelten zullen worden uitbetaald en het restee- rende zesde zal worden uitgekeerd, nadat aan, Gedeputeerde Staten uit een over zicht van de inkomsten en uitgaven der gemeente zal zijn gebleken, dat daaraan werkelijk behoefte bestaat. In hun toelichting tot dit voorstel wijzen Ged. Staten er op dat de toestand sinds 1911 wel verbeterd is, en daarom met een lager subsidie kan worden volstaan. Ook wijzen Ged. Staten er op dat behalve een hoog schoolgeld en 70 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in deze kleine, slechts 648 zielen tellende gemeente een hoofdelijke omslag van f 1650 geheven wordt en het percentage van 3.5 tot 3.6 steeg. Een voorstel om aan de gemeente Veere f450 subsidie te geven onder de zelfde voorwaarden. Hier wordt er op gewezen, dat, al konden ook verschillende ontvangsten hooger worden geraamd, daarentegen de uitgaven zooveel meer vorderen, dat zelfs met eene subsidie van f350, geiyk voor 1911 werd verleend, ditmaal niet kon worden volstaan. Een voorstel om aan de gemeente Burgh f120 subsidie te verleenen. De belastingen dezer gemeente, 50 opcenten op de personeele belastingen en 3.78 pCt. hoofdelijken omslag kunnen volgens Ged. Staten ook niet meer verhoogd worden. Een voorstel om overeenkomstig het verzoek het maximum van het door de Provincie aan de vereeniging »de Am bachtsschool" te Middelburg verleende subsidie te verhoogen van f 4000 op f500). Dit verzoek is gegrond op toeneming van het aantal leerlingen, waardoor, bleef het maximum op f4000 gehand haafd, er kans zou bestaan, dat het toegekende bedrag van f 25 per leerling niet zou worden beieikt. Met het oog op het groote nut, dat deze school sticht, terwijl het Bestuur zich voortdurend beijvert, om zooveel mogelijk aan allerlei behoeften op het gebied van vakonder wijs bevrediging te schenken, zijn Ged. Staten van oordeel dat het verzoek be hoort te worden ingewilligd. Tegen op heffing van het maximum, hetgeen het bestuur nog liever zou wenschen, be staat by Ged. Staten overwegend bezwaar. Een voorstel om evenals sinds 1907 gebeurde, aan de Ambachtsschool te Zierikzee eene subsibie van f25 per leerling tot een maximum van f 1600 te verleenen. Het desbetreffend verzoek luidt om de subsidie te bestendigen voor een tijdvak van vjjf jaar; teneinde evenwel in het vervolg de subsidie-aanvragen van de verschillende vakscholen gelijktijdig aan de orde te kunnen stelleD, adviseeren Ged. Staten in verband met de ten vori- gen jare betreffende die scholen geno men besluiten, ook hier het subsidie te verleenen tot en met het jaar 1915. Voorts achten zij het wenscheiyk de voorwaarden te redigeeren als die, ten vorigen jare voor de school te Middel burg vastgesteld. Een voorstel tot toekenning van een subsidie tot een maximum van f2000 voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de ambachtsschool voor Oostburg en omstreken. Een voorstel van Ged. Staten tot toe kenning van een subsidie van f150 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de avondvakteekenschool te Oostburg. Een voorstel van Ged. Staten tot af wijzing van het verzoek van het bestuur van den Teekencursus te Aardenburg om subsidie. Een voorstel om het aan de vereeni ging „Vereenigde Handwerkslieden* te Terneuzen voor haar Vakavondschool verleende subsidie over 1912 terug te brengen van f215 op f200; zulks in verband met het feit, dat de vereeniging niet f550 doch over 1912 slechts f400 rijkssubsidie ontvangt. Een voorstel om aan laatstgenoemde vereeniging voor de jaren 191S tot en met 1915 f215 subsidie toe te staan. Een voorstel om voor hetzelfde tijdvak aan de christelijke werkliedenvereeniging „Rom. 13:1" te Terneuzen van hare teekenschool f100 subidie toe te staan. Een voorstel van geljjke strekking om f125 toe te staan aan de vereeniging Ambachtsbelang te Axel van hare teeken school. Een voorstel om het besluit van 14 Juli 1911, waarbij aan de vereeniging „Zeevaartschool" te Vlissingen een ver hoogde subsidie werd toegestaan onder voorwaarde dat het rijk f7830 subsidie zou verleenen, zoo te wijzigen, dat voor dit bedrag gelezen wordt f7600. Zooals uit het desbetreffend verzoek blijkt, is de regeeriDg niet te bewegen geweest het Rijkssubsidie te verhoogen tot f7830, doch slechts met f2600 en dus te brengen op f 7600. Het komt Ged. Staten voor, dat deze vermindering geene reden behoeft te zijD, om ook het Provinciaal subsidie naar evenredigheid te verminderen, hetgeen voor de school dubbel verlies zou tengevolge hebben. Een voorstel om oene subsidie tot een maximum van f 1090 toe te kennen ten behoeve van de Handelsschool te Vlis singen. Een zelfde voorstel om ten behoeve van den Handelscursus te Middelburg f 500 en een om aan den Handelscursus te Zierikzee f300 toe te kennen, alles over de jaren 1913 tot en met 1915. Een voorstel om een subsidie tot een bedrag van 15 pCt. der uitbetaalde jaar wedden van het onderwijzend personeel en tot een maximum van f200 over de jaren 1912 tot en met 1915 te verleenen aan de vereeniging „Koningin Sophie der Nederlanden" van hare Handwerk* school. Uit een schrijven van het ge meentebestuur van Sluis blijkt, dat ook van de zijde der Regeering belangstelling is betoont in de plannen van genoemde vereeniging, om de zoo zeer op den achtergrond geraakte kantwerkindustrie te doen herleven. Waar dit niet zonder geldelijken steun van Rijk en Provincie kan geschieden, en waar het rijk reeds voor ging met een belangrijk subsidie te verleenen en het Provinciaal be lang by dezen tak van nyverheid be zwaariyk kan worden ontkend, achten Ged. Staten het redeiyk, dat ook de Pro vincie eene bydrage geeft. Een voorstel tot afwyzing van de ver zoeken van de raden der gemeente We- meldinge, Ierseke en Kruiningen om niet over te gaan tot den aanleg van een tramweg vari Hansweert naar het station Vlake. Een voorstel betreffende de verbetering rWBffiSBBSS!SWHïfflWBWBaiÉ5ïfffl®?S!!P?SSSS»ISSSSan. 3SSf#B7aL5« van de middelen van gemeenschap tus- schen Zuid- en Noord-Beveland. Een voorstel tot af wy zing van verzoe ken om de booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Oosterschelde te (oen doorvaren tot VlissingeD, met eene mededeeling van Gedeputeerde Staten naar aanleiding van een nader ingeko men verzoek. Een voorstel om aan Ged. Staten over te laten te beslissen over het verzoek van het bestuur der Roomsch-Katholieke mid denstands vereeniging „de Hanze» te Zierikzee, om vermindering van het vrachttarief voor passagiers en goederen op den stoombootdienst op de Ooster schelde. Ged Staten meenen dat de be slissing op dit adres veeleer tot hunne bevoegdheid behoort. Een voorstel tot toekenning van een bydrage van f2250 aaD het Waterleiding Comité van het eiland Tholen in de kos ten van de voorbereidende werkzaamhe den van den aanleg van eene drinkwa terleiding onder voorwaarde dat door betrokken gemeenten en particulieren ook f 2250 wordt by gedragen. Ged. Staten leggen by dit voorstel eene corresponden tie, met den minister van Binnenlandsche zaken in 1910 gwoerd, over waaruit biykt dat Ged. Staten aanvankeiyk tegen der- geiyke bydragen bezwaar hadden, maar dat deze vervallen zyn. Een voorstel tot verhooging der jaar wedde van den ambtenaar, belast met het bejheer der Provinciale fondsen. Een voorstel tot toekenning van een jaariyksche bydrage van f 10 000 gedu rende 12 jaar in de kosten van aanleg van los- en laadplaatsen te Terneuzen. Ter dezer zake is tusschen Ged. Staten en den minister van Waterstaat een briefwisseling gevoerd, waaruit blijkt, dat de pogingen, om de noodige werken van de gemeentehaven te Terneuzen ge heel voor RyksrekeniDg te doen uitvoeren geen gunstig gevolg hebben gehad. De minister stelde de eisch, dat de provincie van de op f 600.000 geraamde kosten ten miDste f 100.000 in eens of tien jaariyk sche termynen f120,000 betaald. Er is meermalen uitgemaakt, dat havens een «Provinciaal belang zyn en ook Zeeuwsch-Vlaanderen en het verdere Zeeland zal van de ontworpen werken profiteeren, daarom stellen Ged. Staten bovenstaande voor. Een voorstel tot inwilliging van het verzoek van den Moggershilpolder om calamiteusverklaring. Een voorstel tot verlenging van den termyn van het in exploitatie brengen van den stoomtramweg van Brouwers haven naar Burgh en om te bepalen, dat die niet 1 October 1912, doch op een nader door Ged. Staten te bepalen datum moet plaats hebben. Een zelfde voorstel van den stoomtram weg Oostburg—Zuidzande—Cadzand en wel om de aanvankeiyk vastgestelde datum van 1 Juli 1912 te veranderen in 1 October 1912. Een voorstel om een stukje giond van den Provincialen Veerdam te Zype in erfpacht te geven aan C. Zoeter aldaar voor den tyd van 30 jaar. Een voorstel tot afwyzing van het ver zoek van G. F. Doens en O. A. Thomaes te IJzendjjke, om aan hen grond te ver- koopen of in erfpacht uit te geven langs den Provincialen weg Schoondyke— IJzendyke. Daar dit terrein langzamerhand een twistappel geworden is tusschen ver schillende belanghebbenden en by ver koop bovendien de mogeiykheid bestaat, dat er een bierhuis opgezet wordt, reden waarom reeds vroeger verkoop geweigerd werd, stellen Ged. Staten in bovenbedoel den geest voor. Een voorstel om een renteloos voor schot van ten hoogste f5534 aan de gemeente Krabbendyke toe te kennen voor de herstelling en versterking van den havendam aldaar. Gevraagd was eene subsidie te ver leenen van f8300 zynde de helft der her- stellingkosten. Ged. Staten hebben be zwaar eene subsidie te verleenen, daar sedert 1895 geen subsidiën doch rente looze voorschotten voor dergoiyke werken zyn verleend; ook is het gewoonte niet de helft doch een derde der geraamde kosten als maximum-voorschot vast te stellen. Een voorstel om het maximum van het vroeger toegezegde renteloos voor schot voor het herstellen van de haven en het verzwaren van den havendam te Bruinisse te verhoogen van f 15.000 op f19.475 zulks in verband met de door de gemeente veranderde plannenen tevens te doen vervallen de verplichting van openbare aanbesteding. Een voorstel om aan den polder St. Jansteen twee rentelooze voorschotten toe te kennen ad f5000 zynde de ge- heele kosten van verharden van een hoofdweg en een ad. ten hoogste f4285 zynde de helft der kosten van verharden van een ry weg. Een voorstel tot verlee nen van i 400 subsidie per jaar voor de jaren 1913, 1914 en 1915 van den wa- gendienst Tholen—Kt. Maartensiyk. Een voorstel betreffende een verzoek van den Algem. Nederlandschen Wiel- rydersbond om verbetering van den weg van Hulst naar Walzoorden. Een voorstel om afwijzend te beschik ken op een verzoek van het Hoofdbe stuur der Provinciale Vereeniging „Het Groene Kruis" om een jaarlyksch sub sidie ad f 1000 voor de bestryding der tuberculose in Zeeland. Het door Ged. Staten ter dezer zake ingesteld onderzoek, geeft huns inziens op een belangryk punt, de samenwer king met de Zuid-Bevelandsche vereeni ging, een te onbevredigende uitkomst. Ook de door den secretaris geschikte gegevens omtrent de aanwending var» de gegevens achten Ged. Staten te hoog, en daarom vinden zy de principieele vraag, of het verleenen van subsidies in het belang der volksgezondheid op den weg der Provincie ligt nog daarge laten geene vryheid op deze aanvrage gunstig te adviseeren. Een voorstel om opnieuw voor twee jaren een crediet te openen van f 3350 voor het Hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland ten behoeve der bevor dering van de paardenfokkerij. Een voorstel om wederom voor den tyd van drie jaar een crediet van f 3000 te openen van de afdeeling Zeeland van „Het Nederlandsch Rundveestamboek* voor de bevordering van de veefokkery. Een voorstel om aan de Zeeuwsche Landbouwmaatschappy wederom voor drie jaar een jaarlyksch subsidie toe te kennen van f150 ten behoeve van een cursus in hoefbeslag. Een voorstel tot at wy zing van het verzoek der afdeeling Zeeland der V. P. N. om f200 subsidie. Waar de gelden der vereeniging hoofdzakeiyk voor reis- en administratiekosten gebruikt worden, doen Ged. Staten dit voorstel. Een voorstel om met ingang van 1912 tot wederopzeggings toe aan de Vereeni ging tot bevordering der geitenfokkery in Zeeland een jaariyksche subsidie van f500 te geven. Ged. Staten wy zen er op, dat sedert 1911 toen f400 werd toege kend, het ledental wederom werd uitgebreid. Een voorstel tot vermindering van hst jaarlyksch subsidie aan de gemeente Hoedekenskerke ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp van f300 op f150. In hun toelichting wyzen Ged. Staten er op, dat de flnancieele toestand der ge meente sinds 1887, toen de subsidie ver leend werd, vooruit is gegaan. Een voorstel tot atwyzing van het ver zoek van het comtté van Actie van eeDe Nationale Rondvlucht 1912 om eene sub sidie van f 47976. Blykens het des betref fend advies zou deze som het aandeel zyn, door Zeeland b'y te dragen in een bedrag van f5000 over alle provinciën verdeeld, in verhouding tot het product »an de kilometers, die over iedere pro vincie worden gevlogen en de flnancieele draagkracht. Ged. Staten wyzen er op, dat Zeeland in draagkracht eene der zwakste is en wordt niettemin voor een grooter bedrag aangeslagen dan Friesland, Gro ningen, Overysel en Limburg. Ook achtten Ged. Staten by de luchtvaart geen belang vaD provincialen aard betrokken. Een voorstel tot het sluiten van een geldleening van ten hoogste f 50.000 voor buitengewone uitgaven. Een voorstel tot vaststellen der reke ning der Provincie over 1910 in ont vangsten op f821.580 39 en in uitgaaf op f 728.495.68, alzoo met een voordeelig slot van f 93.084.71. Voorstellen tot wyziging van de begroo- tingen van 1911 erf 1912. Voorstel tot vaststelling der begroo ting 1913 in ontvang en uitgaaf op f752.9 0.1Ü6. Voorstel tot heffing van 39 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor ongebouwde eigendommen 31 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor bebouwd een 25 opcenteD op de hoofdsom de personeele belasting. In hun voorstel tot vaststelling der begrooting voor 1913, wyzen Ged. Staten er op, dat onder de ontvangsten voorkomt een batig slot over 1911 geraamd op f 70.000. De uitkomsten van dezen dienst zijn gunstig geweest totaal werd in ronde cijfers f 10.200 meer ontvangen eD f 67.800 minder uitgegeven dan geraamd was. Op de begrooting is uitgetrokken een memoriepost voor „het vernieuwen van den steiger te Hoedekenskerke». Waar deze steiger alleen dient voor den pro vincialen dienst en verder zoo goed als niet oplevert, en volgens de hoofd-inge- nieur van den waterstaat nog wel eerflgen tyd zoo dienst kan droe», vragen Öed. Staten nog geen vaste som. Ook betwyfe- len z,y het nut van den dienst Neuzen Hoedekenskerke. Hes kwaad slot voor den dienst Vlis- singen-Breskens-Neuzen wordt geraamd op f 21.000dat van de iy n Walzoorden Vlake f 9000dat voor de iy n Middelburg- Zierikzee f21.800. Volgens bygevoegde staten werden op de lyn Vlissingen—Neuzen - Breskens in 1911 187662 personen vervoerd, bedroegen de totale ontvangsten f 138.176.52 en de uitgaven f 160.i42.16; zoodat hetna- deelig saldo f 21.965.64 bedraagt. Op de lyn Walszoorden- Hansweert werden 29606 personen vervoerd. De ontvangsten bedroegen f21.647.94, de uit gaven f29.749.726, dus het kwaad slot f8.101.786. De Staten zyn by een geroepen tegen 2 Juli 's avonds 7l/a uur. OT3E1 ï>33 Socialistische poëzie. De Rotterdammer schryft: Daar is een nieuwe bundel verzen verschenen van den dichter Aóama van Scheltema. Met Herman Gorter en Henriëtte Ro land Holst behoort by tot de meest ge liefkoosde roode zangers. Door menigen gloedvollen zang heeft hy dan ook het zelf bewuste proletariaat verrukt. Kenschetsend voor den geest die hem bezielt is de beslist anti-godsdienstige strekking die in deze poëzie zoo duide- lyk doorstraalt. In tal van verzen komt die onverholen goddelooze zin tot openbaring. De Socialietenmarsch besluit met deze regelen „Hou rechthou rechtin 't vol gevecht I Wat rot is dat zakt naar beneden, Maak recht! maak recht! genoeg geknecht Ons helpen geen God, geen gebeden 1*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1