No. 216 1912 Zaterdag 15 Juni, 26e Jaargang 8KRISTEUJK- EIIWSRLAD I VOOR ZEELAND HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIj, te A'iiddelbi rg. PRIJS DER APVERTENTIËN 25 S J IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per irie maanden franco p.p.. J.25 Enkele nummers. 0.05 UITGAVE DER FIRMA 'S EN - y. van i—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent R milieberichten van i—10 regel:' iedere regel mi er ïO cent %.|1, die zieh mee 1 .3 uli a. s. op ons blad abonneeren, ont- Tangen het tot ellen clatiaCTS if rat Is. VLISSINGEN. £_Wt) blijven op de bekende gronden voor de herstemming tet verkiezing van een lid van den gemeenteraad aanbe velen, zoowel in district I als in district III den heer P. C. LAERNOES Sr. GEMEENTERAAD. does. Gemeenteraadsvergadering. Voor zitter de heer burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Temperman en Kakebeeke. De heer De Paauw legt de vereischte eeden af; de voorzitter wenscht hem geluk en spreekt de hoop uit dat de heer De Paauw zal medewerken aan menig besluit en menige verordening die de gemeente tot heil kan wezen. De heer De Paauw neemt hierop zitting op de plaats van dhr. v. d. Ven. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen zyn een verslag van ge houden schouwing van wegen-en voet paden en goedkeuring door gedep. staten van verschillende raadsbesluiten. Aan vragen om afschrijving van hondenbe lasting en hoofdelyken omslag worden toegestaan. Goedkeuring geschiedt van af- en over schrijving op posten der gemeentebe- grooting van 1911, alsmede van.de Gast huisbegrooting. P. de Dreu verzoekt in erfpacht te mogen hebben een strook grond voor bet bouwen van een bergplaats. ..B. en W. stellen voor hem een strook van 15 cA, in erfpacht te gunnen of zooveel'; meer of minder als by opmeting zal bl|jken, voor den tjjd van 26 jaren ad f 0.25 p. cA. Zonder hoofdelijke stemming toege staan. Firma wed. J. C. Massee vraagt grond in erfpacht op het Keizerdykje. B. en W. stellen voor 250 cA. tegen f 0,25 p. cA. in erfpacht voor den ty d van vyftig jaren aan genoemde firma uit te geven. De heer Hollmann zou liever de erf pacht verleenen voor 99 jaar, en somt de voordeelen op die een dergeiyke ver leng ng voor adressante opleveren kan De voorzitter zegt dat er geen enkele reden is om een langer termyn te nemen. By verzet van adressante zou de Raad verder kunnen zien, doch dit is vrywel uitgesloten. De heer Dekker meent dat de Raad gewoon is op korter termyn te geven doch dat hier een uitzondering is ge maakt. Spr. vraagt of B. en W. met de firma hebben onderhandeld en of deze genoegen neemt met den termyn. De voorzitter antwoordt, de firma, ge hoord, te vermoeden dat dit laatste het geval is. Wie echter toch nog voor 99 jaar is, kan tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 3 De Paauw, Donner en Hollmann. De heer Hamer bleef buiten stemming. Aan de orde komt een verzoek van 24 bewoners van perceelen aan den Heer- nisseweg tot verkryging van muntgas B. en W. stellen in meerderheid voor, overeenkomstig het advies van den voor zitter der gascommissie door de gemeente een bedrag van f450 te doen by dragen in de kosten van aanleg. De overige f450 wordt dan door de fabriek gedragen. De kosten zouden 1900 bedragen,doch er is nog 1000 beschikbaar. De voorzitter der gascommissie acht 't gewenscht dat alles gelegd wordt, t. w. De Ruyterlaan, Piet Heinstraat, en ged Oostsingel—Bergpad. De minderheid stelt voor die kosten f900, geheel door de fabriek te doen dragen. De voorzitter zegt dat hy in het dag. be stuur ten aanzien van dit voorstel de minderheid uitmaakt. Waar eenmaal muntgas is verkrygbaar gesteld dient die aanleg door de gasfabriek te worden bekostigd. Wel vloeit hieruit voort dat de fabriek minder wiDst maakten min der wordt afgescbreveD, doch by het soliede beheer der fabriek, waarvoor de voorzitter de gascommissie hier nog maals hulde brengt, is dit geen bezwaar er zal nog genoeg worden vry gekregen, en voor 't nageslacht zal het wel niet zooveel schelen of de fabriek in 1930 of in 1940 schuldvry wordt, daarom stelt de voorzitter voor de kosten geheel door de fabriek te doen drager De heer Dekker vraagt splitsing van 't voorstel, teneinde eerst uit te maken of adressanten muntgas krygen, en daar na wie 't zal betalen. De heer De Witt Hamer zegtde be woners van den Heernisseweg krygen muntgas, dus dit staat vast. Maar er is hier een complex van voorstellen. Er is f4000 gevoteerd voor gasaanleg op den Kloetingschen weg, hoofdzakeiyk straat verlichting. De aanbesteding viel mee, er was f 1100 over. De bewoners van de Poel, I enz. hebben ook straatverlichting noodig, dus zouden die ook geholpen kunnen worden. Maar toen is het onder havige verzoek gekomen en nu is alles te zaam genomen. Nu is het toch biliyk dat de gemeente ook by draagt in de f 900 die boven de f4000 gaan. Dan worden de gasverbruikers ook niet zoo belast. Was er minder straatverlichting noodig, dan zou het gas goedkooper zyn, dus de verbruikers betalen het. Bovendien is verbreeding der gasbuizen noodig van het oude Stort tot dien weg; een uit gaaf ten gerieve van muntgashouders, die hoogstens het gas betalen, die de fabriek zich niet behoort te veroorloven, het is dus biliyk dat de gemeente ook oy- draagt. De heer Dekker zegtNu punt 1 is beslist spyt het my dat die zaak zoo veel voeten in de aarde hebben moet. Adressanten hebben vroeger al om munt gas gevraagd, maar toen is hun geant woord dat zulks niet kon Het is niet behooriyk dat 24 menschen zich eerst tot den Raad moeten wenden alvorens aan hun biliyk verzoek kan worden vol daan. Nu het eindeiyk gebeurt wordt voorgesteld dat de gemeente f450 be taal,t doch voor de zooveelste maal moet spreker vaststellen dat de toelichting by de voorstellen onvolledig is, by het onder havig voorstel ontbreekt zy ten eene- male. Een brief van den voorzitter der gascommissie aan B. en W. is het eenige. Spr. is 't met den voorzitter eens dat het niet aangaat de kosten van aanleg voor een deel op de gemeente te verhalen. Het gas wordt behooriyk ;betaald, er wordt behooriyk op verdiend, dus de fabriek heeft te zorgen dat 't gas er komt. Daarby komt dat, geiyk reeds vroeger door den heer Von Schmidt is aange toond, muntgas een bron van inkomsten is. Moet nu de gemeente een inrichtiDg als de gasfabriek die winst maakt en behooriyk aflost daarin tegemoet komen De fabriek doet hierin krenterig. Het is biliyk dat zy 't zelve betaalt. De heer De Witt Hamer ontkent dat een vroeger verzoek is afgewezen. Er is gezegd dat uit die buisjes welke tot de lantaren loopen, geen gas kon toevloeien. Vindt de heer Dekker dat er te weinig muntgas geleverd wordt, dan moet hy zyn klacht uitstellen tot by de begroo ting. Ook ontkent spr. dat muntgas voordeelig ia voor de gemeente. Het brengt velen gemeenten geen voordeel; daartoe is zyn piys te laag gesteld. By - zondere omstandigheden natuuriyk uit gesloten. De heer Dekker houdt vol dat de adres santen reeds vroeger vroegeD en afge wezen werden, omdat, zeker, die buis te nauw ishet is een getrokken buis doch dit ontslaat niet van den plicht om muntgas te'leveren waar dit gevraagd wordt. Het muntgas wordt herhaaldeiyk iD vakbladen om zyn hooge waarde voor het bedryf geprezen. Behalve dat, bet is een principe, de fabriek is geen armlas tige instellingzy maakt winst, en moet zy ondanks dat toch geholpen worden, dan is die winst maar schynschoon. De heer v. d. Bout wil deonverkwik- keiyke gasfabriek-discussies niet terug roepen, zij zyn nutteloosmaar hy komt op tegen het verwyt dat de gasfabriek behoort zich te kunnen bedruipen. De gasprys is in den loop der jaren verlaagd, dus de fabriek maakt een goed figuur. De vraag wie betalen zal, laat spr. koud want het moet uit de lengte of uit de breedte komen. De heer transen v. d. Putte is het hier mede ,eens. De gasfabriek is trouwens een gemeentebedryf. Pas is tot een nieu wen aanleg besloten, welke de gemeente betaalt. Nu er overschot is, is het vol komen logisch dat weer anderen daar van geholpen worden. Nu zyn er bulzen moeten verwyd worden enz. om aan het verzoek te voldoen, derhalve is 't biliyk dat de gemeente oydraagt. De heer Hollmann is 't hiermee eens. De heer Donner gaat volkomen mee met den heer Dekker. De voorzitter merkt den heer Dekker alsnog op dat het voorstel van B. en W. voldoende toegelicht was, 8r wordt juist zeer veel geschreven, en ook dit heeft zyn grens. De heer De Witt Hamer zegt dat alles duideiyk in den brief van den voorzitter der gascommissie is omschreven. De heer Dekker zegt dat hy een toe lichting van B. en W. had verwacht; de heer Hamer is B. en W. niet. Het voorstel van de meerderheid wordt hierop aangenomen met 7 tegen 4: De Paauw, Donner, Dekker en Von Schmidt. P. Harinck verzoekt opneming in het gemeenteiyk Pensioenfonds, B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken, doch in aanmerking genomen dat adres sant indertyd by de inwerkingtreding van het fonds zich van deelneming wenschte te onthouden, hem te ver plichten vooraf te betalen een bedrag gelykstaande met de som die door hem jaariyks zou z|jn bygediagen, wanneer hy dadelyk by den aanvang als deel nemer was toegetreden. De heer Donner vraagt of de te sup pleeren som welke volgens inlichting van den voorzitter van het pensioen fonds f 200 biykt te zyn, niet in termynen xan worden betaald. De heer Pilaar zegt dat dit denkbeeld ook door de financieele commissie over wogen is, doch dat men gezwicht is voor het bezwaar dat by overly den of plotse ling ingetreden invaliditeit een pensioen zou worden uitgekeerd zonder dat wet- teiyke volstorting had plaats gehad, hetgeen een onbiliykheid zou zyn jegens andere gemeenteambtenaren. De heer Donner zag hier gaarne een mouw aan gepast, dewyi 't hard is: wanneer adressant niet kan suppleeren, hem uit te sluiten. De heer De Witt Hamer waarschuwt hiertegen, uit biliykheidsmotief jegens anderen Harinck neeft indertyd gewei gerd toe te treden ondanks herhaalde waarschuwing. Nu hy het nut er van inziet, komt hy met hangende pootjes opneming vragengoed, maar dan vol doe hy aan de voorwaarde. De heer Dekker gevoelt de moeilyk- heden, doch vraagt om een uitweg. Byv. dat Harinck op zich neemt dat by zyn vooroveriyden het bedrag ten volle gestort moet zyn, alvorens het pensioen wordt uitgekeerd. Dat hy nietdadeiyk het nut van toetreding heeft mgezieD, is zoo erg niet, het voordeel van het nieuwe wordt niet altyddadeiykingez en. Maar het zou een hard gelag zyn dat by plotselinge invaliditeit deze man broodeloos zou zyn. (De heer Hamer roept: StaatspensioneeringLiever ziet Spr. daarom dat hy gelegenheid krygt door zelf iets by te dragen zyn eigen verdiend pensioen in ontvangst te ne men. Overigens is Spr. ten allen tyde bereid, tyd en plaats door dhr. Hamer te bepalen, met den heer Hamer over Staats pensioneering te debatteeren. Harinck heeft schuld, en laten wy nu alleen 't recht gelden dan ontvangt hy straf. Maar komt er de biliykheid by dan zoeke men een oplossing voor hem en Spr. draagt dit op aan de gascommissie. De heer Hamer zegt dat Harinck is ge meente ambtenaar, en dus te dien aan zien op de gascommissie geen verplich ting kan worden gelegd. De heer Dekker vraagt excuus voor den flater dat hy een stoker van de gasfa briek als in contact te staan met de gas commissie heeft beschouwd. Spr. herhaalt echter zyn verzoek, want hoe zal 't gaan by eventueel overiyden van dezen man De heer Hollmann zegt, dat de Raad zich aan een verordening heeft te houden Wy komen den man toch al tegemoet door hem de renten kwyt te schelden van de al die jaren ni8t gestorte bedra gen. Bovendien hij kan het wel betalen, De voorzitter wil het voorstel van B, en W. in stemming brengen. De heer Dekker zegt, dat hy er wel voor kan stemmen, maar dat hy daarna nog een voorstel wil doen. Hy vraagt of dit mag. De voorzitter antwoordt bevestigend Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, waar op de heer Dekker voorstelt om conside ratie toe te staan voor 't geval adressant onmachtig is om by te storten. Tegen dit voorttel komt de heer Pilaae op hij acht dat terugkomen op de vroe gere beslissing. Ook de voorzitter is hier tegen. De heer Dekker protesteert en wythet aan den voorzitter die wist, althans we ten kon, dat dit voorstel van Spr. volgen zou. De heer Dekker zal later een voorstel doen als blykt dat Harinck de som niet in eens kan betalen. De voorzitter stelt punt 11 aan de orde. De afdeelirg Goes van den Bond van Nederlandsche Oaderwyzers vraagt wy- ziging van de salarisverordening van het onderwyzend personeel by het lager on- derwys, zoo dat verkregen worde ver- hoogicg van aanvangsalaris, idem van het maximumvergrooting van het be drag der periodieke verhoogingen en verkortiDg van den duur der perioden en by overiyden uitbetaling der jaar wedde tot den eersten dag van het kwartaal volgende op dat waarin het overiyden heeft plaats gehad. Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. voor het aanvangssalaris, thans f550, te brengen op f600, en de 4 vyf- jaariyksche verhoogiDgen van f 100, f75, f75 en f75 om te zetten in 4 vierjaar- ïyksche van geiyk bedragen. Zoo zal de maximumwedde na 16 jaar zyn bereikt, Het aanvangssalaris der hoofden van scholen A, B, en C, thans f 1050, te bren gen op f1200 zoodat zy dan na vier vyfjaariyksche verhoogingen van f 50 het maximum van f 14Q0 bereiken. En in art. 11 toe te voegen de clausulein geval van overiyden wordt de jaarwedde, enz. zooals in 't adres gevraagd wordt. Een en ander zal een meerdere uitgaaf vorderen van f1475, behoudens dat de benoeming in de nog bestaande vacatu ren van onderwyzers met meer dan vier dienstjaren dit bedrag nog iets hooger kan maken. De gewyzigde verordening in te gaan 1 Jan. 1913. De financieele commissie betwyfiltof de mate van verhooging en der verkorting van den duur der perioden de verzoe kende afdeeling bevredigen zal, doch legt zich met het oog op de geldeiyke ge volgen voor de gemeente er by neer, te meer omdat positie verbetering van ge meente-ambtenaren rechtvaardigheids halve niet tot een deel mag worden beperkt. Wordt het voorstel aangenomen dan vullen da salarissen na 1 Jan. 1913 b8- d ragen dhr. Breetvelt f1400; Remyn f 1225 mej Hartman f1175 ;Matthyssen f 926v. d. Dool en De Hondt elk f 600 KrienseLokker f700; Kloosterman f1200; Snouck f1125; Hengeveld f850; Oele f 875 mej. Baetens f 775 v. Strien f 850 De Kramer f 600Nysse i 775Goedbloed f 600 v. d. Veen f 6002 vacatures f 600 Ittmann f1400; Kousemaker f 875Pen- nings f850; Baardolf f775; Ruisaard f700; Overhoff f601. De heer Hollmann is het eens met B. en W. maar ook met de financieele com missie die verder Lad willen gaan, indien de gemeentefinanciën 't maar toelieten. Spr. vraagt of B. en W. er ook zoo over denken. De voorzitter leest een clausule Jvoor uit de toelichting van B. en W. by hun voorstel, uit welke clausule biykt dat zy 't met de fin. commissie eens zyn. De heer Hollmann stelt voor om in plaats van f 700 na 4 jaar, f 650 na twee jaar en de volgende twee jaar weer f50 verhooging toe te kennen aan de jong aangestelden. Dit kan hoogstens een paar honderd gulden meer kosten. De heer Dekker heeft op zichz rif geen bezwaar tegen 't voorstel van B. en W., wat aangaat het aanvangssalaris, en de uitbetaling van het volle salaris by over iyden tot den eersten dag van het kwar taal volgende op dat waarin het over iyden plaats had. Alleen maar er is nu een precedent, zoodat die bepaling nu ook behoort te gelden voor alle aDdere gemeente-ambtenaren. Spr. zag echter gaarne nog een verbetering aangebracht, inzake de byactes; by stelt voor f100 meer voor elke acte (l, m en n) wanneer daarin loor den bezitter wordt les ge gevenen f25 wanneer het geven van onderricht in dit vak aan den bezitter der acte niet wordt opgedragen. Deze laatste bepaling geldt by voorbeeld voor het onderwyzend personeel aan deChr. school WyDgaardstraat. De heer Donner betuigt zyn instemming met de vooistellen, doch zag gaarne by deze meerdere uitgaaf van f 1475 de in komsten vermeerderd. By geeft in over weging in een der beide vacatures voor- loopig niet te voorzien, wat allicht kaD, gelet op de mogelykheid van combinee ring van klassenen het groote getal leerkrachten in verhouding tot het aantal leerlingen. Tevens vraagt spr. of B. en W. bereid zyn binnenkort een voorstel by den Kaad aanhangig te maken om het schoolgeld aan school A te verhoogen. Spr. komt het schoolgeld aan die school, in zekeren zin een Mulo-school, wel wat laag voor. In dien B. en W. er niet toe bereid zyn, zou een dergeiyk voorstel binnen niet te lan gen termyn door spr. in overleg met de heeren De Paauw en Dekker worden ingediend. De heer Dekker zegt, als blykt dat B. en W. nieis hebben in te brengen tegen het voorstel-Hollmann, hy dit steunt. De onderwyzers hebben vooral in de eerste jaren veel geld noodig voor studie en lesgrideD. De heer de Witt Hamer en anderen ver- klaien niet. tegen het voorstel te zyn, maar er niet voor te kunnen stemmen dewyi zy de financieele gevolgen en niet van kennen. De heer Pilaar vraagt of de heer Holl mann die soms bent. De heer Hollmann antwoordt ontken nend, doch meent dat 't zooveel niet zal wezen. Besloten wordt hierop de behandeling van de voorstellen op te schorsen tot de eerstvolgende raadsvergadering. De agenten van politie Drever en West strate vragen om verhooging van tracte ment aangezien zy by de vorige tracte mentsregeling zyn uitgesloten. B. en W stellen voor afwyzend te beschikkeD Volgens de nieuwe salarisregeling is het aanvangssalaris voor agenten 3e klas be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1