No. 214 1912 Donderdag 13 Juni, 26e Jaargang. SHRISTEüJK 41EU WSBLAD HlSTORlSCh VOOR ZEELAWB VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIj, te Midcïelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN B1MHSHLJLHD. TJI* TCsroxB» IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. 1-25 o 0.05 Prijs per ïrle maanden franco p. p. Hnkele nummers. o o o UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 tegels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regels 1.—, Iedere regel mi er 10 cent 5j,q( 41e zich met 1 Juli ns. óp on» blad abonneeren, ont rangen het tot dien datum jrai le. 12 Juni 1912. De bede van minister Talma. Wjj schreven dat wij het slotwoord van den minister bjj de algemeene be schouwingen over de Ziektewet metter tijd letterlijk zouden overnemen. Het is gericht tot de leden Rechts gezeten. Het luidt aldus: Ik wil eerlijk zeggen, dat ik voor m|j persoonlijk van niemand vraag, dat h|j z|jn overtuiging zal opofferen om een stem uit te brengen voor een wetsont werp, dat ik heb voorgedragen. Maar het eenige dat ik wil vragen is dit. Men kan wel afbreken, maar kan men ook opbouwen Het kost volstrekt geen moeite om in de weken die nu volgen, zich uit te spreken voor een regeling, tengevolge waarvan dit wetsontwerp teruggezonden wordt en een andere Mi nister zal moeten overnemen de taak die ik nu vervul. Dat kunnen slimme, verstandige menschen best klaar spelen. Maar daarmede is het land niet gediénd. Wanneer men m|j 3 of 2 jaren, des noods 1 jaar geleden gezegd hadtreed terug, dan was ik daartoe volkomen be reid geweest. Niemand zal ooit kunnen zeggen dat ik aan m|jn plaats vastge houden heb toen ik nog kon teruggaan zonder deze wetsontwerpen in gevaar te brengen. Maar - op het oogenblik zal ik er voor vechten, hier op mijn plaats, anders stond ik hier vandaag niet, De heer Duys: U zult waarschijnlijk het meest tegen uw eigen lui moeten vechten I De heer Talma, Minister van Land bouw, Nijverheid eD Handel: Dat doet er niet toe, tegen wie ik zal vechten, maar ik zeg, dat ik voor deze taak zal staan en zal trachten ze tot stand te brengen. Maar dan doe ik een beroep op de rechterzijde. Ik geloof, dat de rechter zijde een zware verantwoordelijkheid heeft tegenover het land. Het is rechts anders dan links. Wij hebben rechts niet, wat men links heeft, partijen die zeggen: w|j z|jn arbeiderspartijen of par tijen die ik zeg dit nu niet van alle partijen links in hun gedragingen meer voor industrieele en commercieele richtingen opkomen. Alle party en die rechts z'tten gevoelen zich en willen z|jD volkspartyen, waarin de verschil lende klassen van het volk samenwer ken. Ik meen, dat dit van alle drie de groepen aan de rechterzyde waar is. Wy hebben aaD de rechterzyde het ge loof gehad, dat aristocraten en demo craten samen konden werken, en ik heb jarenlang in het volk gestaan en ik heb met innige overtuiging tegen de men schen gezegdwy hebben conservatie ven onder ons en er zyn onder ons ra dicalen radicaler dan ik maar ik heb gezegdgy kunt er op aan, dat wy er ons voor zullen zetten en dat wij de behoeften die opkomen in ons maat schappelijk leven, in vervulling zullen brengen. En nu geloof ik, dat de rech terzyde zich wel tienmaal mag beden ken voordat zy dat vertrouwen, dat het volk in haar heeft, zal beschamen. Ik zeg het vertrouwen, dat het volk, het groote, breede volk, heeft, niet alleen in da democraten, maar ook in de aristo craten, in de mannen waar het jarenlang tegen op heeft gezien, die het heeft be wonderd en geëerd, én waarvan het niet gelooven kan, dat zy hen, als het er op aan komt, in den steek zullen laten." Het is ons niet mogeiyk de verschil lende stemmen van teleurstelling te ver tellen, over den tragen gang der beraad slagingen, het nog lang niet voldoende doorziene spel der Linkerzyde een voort gang van zaken tegen te houden, en daarvan gebruik te maken in 1913 over de droeve omstandigheid dat de Christe- ïyke partyen maar niet tot eenstemmig heid schynen te kunnen geraken. Vry algemeen klaagt men dat minis ter Talma die 't goed bedoelt zoo weinig vertrouwen ;vindt by de eigen vrienden, •jMocht zyn ernstig woord, hierboven afgedrukt, alsnog een goede plaats vinden. De Belgische verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben, geiyk wy gisteren en eergisteren reeds meldden, een voor de regteringsparty schitterenden uitslag gehad. De candidaten van het kartel werden op vele plaatsen geslagen, en door candi daten van de meeting (katholieken) ver vangen. Het Handelsblad van Antwerpen ver tolkt aldus de vreugde over de behaalde overwinningen Groeten wy vooreerst de r.-katholieken van Arlon, die voor de eerste maal sedert 1884 by eerste stemming drie zetels ver overen en den leider der liberale party in den provincieraad in herstemming doen vallen. „De steden drukken overigens op be- teekenisvolle wyze hun betrouwen in de r.-katholieke denkwyze uit en het ver- schynsel vnn Antwerpen staat niet alleen. „In alle voorsteden van BrusselLae- Ken, Elsene, Sint-Joost ten-Noode en Vil voorde is het aantal r.-kathoiieke stem men aanzieniyk toegenomen. „Te Gent is de toeneming van stemmen aanzieniyk en verliezen de liberalen 4 zetels in het 3e kanton, waar de r.-katho lieken in herstemming vallen met de socialisten. „Te Brugge is de verplettering van het Kartel volledig. win twee kantons van Luik gaan onze vrienden 1400 stemmen vooruit op de kiezing van 2 Juni. «Namen houdt kloek stand en in het kanton Namen-Zuid, dat wankelbaar scheen, werden onze vrienden met 200 stemmen meerderheid herkozen. „Te Doornik teekenen wy een voor uitgang aan, in zoover, dat wy in de herstemming ongetwyfeld de vier zetels zullen winnen. /Leuven heeft schitterend gestemd. In het tweede kanton zijn de aftredende r.-katholieken met 4500 stemmen meer derheid herkozen. In het eerste kanton, dat in de macht der Kartellisten was, is reeds een r.-katholiek gekozen en twee, waartusschen de Vlaamschgezinde advo caat Van Dieren, komen in herstemming met meer stemmen dan de aftredende Kartellisten. „En tegenover dit alles geen, neen, byna geen enkel verlies. De zes r.-katho lieke deputatiën biyven bestaan, en zoo valt de laatste hoop van het Kartel op de ellendigste wyze in het water*. Ten slotte vermelden wy nog de vol gende uittslagen. In Nyvel, dat by de Kamerverkiezin gen veroverd werd, zonk het liberale stemmencyfer van 2500 by de vorige verkiezingen tot 300, in DiDant komen de r.-katholieken nu in herstemming voor den oorspronkelyken liberalen zetel met i een voorsprong van 1500 stemmen. i Tot zoover het Belgisch blad. Mogen wy vragen hebben de jongste gebeurtenissen in België ons niet iets i te zeggen? Er is een tyd geweest dat de meerder- I heid aldaar, ook onder het tegenwoordige kiesstelsel, in Kamer en Senaat 4ziender oogen slonk. Men schreef dat toe aan vermeerderd kiezerstal aan Links; doch eigeniyk was het een vrucht van de jammeriyke verdeeldheid en gedeeldheid in de clericale gelederen. Een steeds breeder wordende linker- zoom van de regeeriDgsparty heulde met de liberalen, en een niet minder breede zoom van rechts onder de leiding van den hoogst bekwamen oud-minister Woeste weerstond aanhoudend d3 plan nen der regeering. Zoo geraakte de meerderheid in ge vaar. Thans echter hebben de Katholieken - kennende het roode gevaar - de ge lederen gesloten, en aan de oude leus op hun munten: L'Union fait la force (Eendracht maakt macht) indachtig, zyn zy met zeldzame eenparigheid voor hunne candidaten in het vuur gegaanwat te gereeder kon, wyi in Kamer en Se naat de regeeringsparty de laatste jaren het voorbeeld van aaneengesloten op treden en eenparige steunbieding aan de kiezers had gegeven. Zoó is in België het liberaal socialis tisch kartel in de minderheid gebleven. Maar zóo zal ook te avond of morgen in België dit kartel onherroepeiyk de zege behalen, wanneer de regeerings party er toe komen mocht de zenuw van haar kracht door te snyden en de wigge van de tweedracht in haar eigen gelederen te dryven. En dan zal haar verlies onherstelbaar wezen. Zou, zal het in Nederland anders zyn? TWIMDE KAMER. In de vergadering van Dinsdagavond deelde de heer Nolens, voorzitter vaD de commissie van voorbereiding voor de ziekteverzekering, mede, dat de commis sie heeft vergaderd en beraadslaagd over de amendemeDten-Lohman, doch met het onderzoek niet gereed gekomen is. Zy verzoekt in de gelegenheid te worden ge steld, morgen (dat is heden) haai onder zoek te kunnen vooitzetten, en zou wen- schen, dat net openbare debat over art. 1 van de Raden wet werd geschoist tor Don derdagmorgen. De commissie hoopt dan Donderdag in de gelegenheid te zyn, zoo al niet een rapport over de amendemen- ten-Lohman uit te brengen, dan toch een advies te vertrekken omtrent den weg, dien by de verdere behandeling van zaken dient te worden gevolgd. Besloten werd daarom het debat over de Radenwetuit te stellen tot Donderdag, en heden Woensdag, voort te gaan met de behan deling van het ontwerp in zake de mili taire rechtspleging. Dit wetsontwerp is er een waaraan mi litaire specialiteiten en juristen konden smullen, en de heeren Thomson, v. Hamel en v. Sasse v.- Ysselt geven hiervan ook biyk. Laatstgenoemde critiseerde den be- staanden toestand, en eerstgenoemde het ontwerp. De regeeringscommissaris daarentegen adviseerde het ontwerp te beoordeelen, niet naar het uiterlijk, want dan is het leeiyk, maar naar den inhoud, ook da ministers verdedigden korteiyk het ontwerp, dat een verbetering van de rechtspleging by land- en zeemacht be oogt, de openbaarheid van de terechtzit tingen der krygsradeD eischt en den beschuldigde recht geeft op een rechts kundigen raadsman en verdediger door hem zeiven te kiezen overigens een ont werp dat, ook volgens den minister, slechts een begin van verbetering bevat, en derhalve als ongewyzigd, geen lang leven tegemoet gaat. De soldaat krygt alvast een klein wei- nigje recht; en reeds daarvoor zyn wy dankbaar. Het bestuur van Vacantie Buiten schryft o. m. Heeft niemand meer plaats voor één onzer kleinen Zullen wij zoo velen moe ten teleurstellen P Ruim 200 wachten er nog. ,De ouders wachten met stille hoop, dat hun zwakke kinderen, van wie de dokter verklaard heeft, dat ze de frissche buitenlucht dringend noodig hebben, nog sterking van gezondheid mogen vinden in een gezonde streek van ons vaderland. Zelf zyn zy niet in staat een verbiyf buiten voor hen te bekostigen. Daarom hebben zy zich tot ons gewend. „Vacantie Buiten» had immers in vorige jaren reeds zoo menig zwak kind van de Christeiyke volksschool geholpen Wie weet, zou er ook thans over hun kind hulp te ver klagen zyn. Zoo zyn ze tot ons gekomen, die ouders met hun bleekneuzen. Van een verbiyf buiten hangt naar den mensch gesproken zoo veel af voor deze kinderen. Hoe wordt hun weerstandsvermogen verhoogd, wan neer zy eens een week of drie, vier of lan ger volop van de buitenlucht kunnen genieten en goede voeding ontvangen. En nu wachten ze en zien hoopvol uit naar ons bericht„Wy hebben een plaatsje voor uw kind Wilt gy ons niet helpen het hart dier ouders te verblyden? Wilt gy ons niet helpen, tenminste die kinderen uit te zenden, die het't dringendst noodig heb- b8n Komt gegoede Christenen in de ge zonde strekeD van ons land, betoont uwe Christeiyke barmhartigheid. Opent gast vrij uw huis voor onze kleinen voor ten minste drie weken. Ze zyn niet ziek, alleen maar zwak. Ze zyn niet lastig of ongehoorzaam. Wy zenden alleen kinde ren uit, van wie het hoofd der school en de klasse-onderwyzer verklaren kunnen, dat zy zich goed gediagen op school. Ook heeft onze eigen dokter ze onderzocht, of ze ook verborgen ziekten of kwalen had- deD, of onreinheid vertoonden. Alleen van wie wij gunstige verklaringen ontvingen, komen voor uitzending in aanmerking. Wilt dus nu niet langer aarzelen. Ver hoort de bede, die tot u klinkt uit kinder mond „Hebt u niet een plaatsje voor mii in uw huis?" Meldt u dan aan by onzen Secretaris, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam, die ook bereid is u desge- wenscht verdere inlichtingen te ver schaffen. SbJUTOSOUW. Aan het officieel oogsfoverzicht uit de Staatscourant ontleenen wy het volgende inzake fruit in Zeeland Over het algemeen kunnen de vooruit zichten van den fruitoogst bevredigend worden genoemd. Enkele gewassen, met name pruimen, maken hierop echter eene uitzondering, een gevolg voornameiyk van nachtvorsten tij dees den bloei. Nacht vorsten hebben plaatseiyk ook aan andere fruitsoorten meer of minder schade ver oorzaakt. Vry veel wordt geklaagd over het veelvuldig optreden van bladluizen terwyi in het Westland en op Voorne en Putten de kruisbessen veel van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw te ïyden hebben. Vroege kersen in Zeeland goed. Late kersen idem. Pruimen slecht. Kastdruiven zeer goed. Roode en witte aalbessen vry goed, Kruisbessen zeer goed. Trambozen goed. Noten op Zuid Beveland goed. Warmoezerijgewassen. Aardbeien byna overal slecht tengevolge van den drogen zomer van 1911, doch de vroege in Zee land zeer goed Bloemkool in Zeeland vrfj goed. Vroege aardappels zeer goed. Erwten goed of zeer goed. Middelburg- Het programma voorde carillonbespeling op morgen, Donderdag, van 12 tot 1 op den Abdy toren, te geveD door den heer Jan Morks, luidt als volgt: 1. La Matinée, rondo van Dussek; 2. The Harmonions Blacksmith van Handel 3- Rondo all' Ongarese van Haydn4. Duet uit de opera „Don Juan" van Mozart; 5. HaideDröslein v*n Schubert; 6. Früh- lingslied van Mendelsohn7. Wiegelied van Weber8. Aria uit de opera „Joseph in Egypten" van Méhal9. Les SLoutons, Gavotte van Martini10. Schweizer Volkslied van Röhricht; 11. Cboruitde opera „Alceste" van GJück; 12. Séténade van Haydn. Nieuwdorp. De 14-jarige De Kok ging een paard met veulen uit de weide halen. Nadat hij op het paard geklommen was, keerde het paard zich plotseling om naar zyn veulen, met het gevolg dat de jon gen er af viel, zoodat het linkerbeen boven de knie brak. Op een slee werd hy thuis gebracht. Gisteren is het been door den geneesheer gezet. (iapitige. De schiatvereeniging „Prins Hendrik" alhier, had Dinsdagavond zyn laatste bedrjjf inzake de provinciale schietwedstiyd ter gelegenheid van haar 10 jarig bestaan. Namens den voorzitter werd door den secretaris een kort over zicht gegeven van het ontstaan en de ontwikkeling der sehiefvereeniging. Daar na werd nogmaals de wedatr'yd in her innering gebracht en de dank uitgespro ken aan het geliefde Vorstenhuis voor de betoonde medewerking om door het schenken van medailles den wedstryd zoo aantrekkeiyk mogeiyk te maken. Dank werd ook gebracht aan den Edelachtb. heer Burgemeester, den Gemeenteraad en allen die ook maar op eenige wyze hadden medegewerkt tot het welslagen van den schietwedstrya.Aan 't einde werd de wensch uitgesproken dat deze wed strijd veel moge hebben bygèdragen tot verhooging van 's lands weerkracht en het aankweeken van liefde voor ons ge liefd Oranjehuis. Door verschillende ver tegenwoordigers vaD zustervereenigingen werd het woord gevoerd en de dank uitgesproken aan bestuur en leden voor de goede regeling waaraan naar men meende alle zorg was besteed en hetgeen zoo wat niets te wenscben overliet. By het uitreiken der pryzen werd nog menige felicitatie uitgesproken en werd er menig maal verzekerd dat men gaarne naar Gapinge terug kwam, wanneer de schiet- vereeniging later een jubileum mocht vieren. LaDg bleef men gezellig byeen, tevreden zynde over het groote succes van zoo'n klein plaatsje. Kloetltige. Dhr. Pols Sur. telerseke kwam Dinsdagmiddag ongeveer 4 uur met zijn stoomfiats uit Goes gereden. Bij Kloetinge gekomen viel het hem in, dat hy in Goes nog iets had vergeten waarom hy terug naar Goes reed. Toen hy voor de tweede maal uit Goes kwam, wilde hy by de hofstede van de Vrieze een tentwagen voorbyryden. Het onge luk diende, dat de tentwagen juist be hoorde aan de Vrieze, en dus in plaats van door te biy ven r|j den het erf opreed. Daar het paard hierdoor dwars over den weg kwam te staan, reed dhr. Pols met volle vaart tegen een boom, sloeg van zyn fiets, en bleef voor dood liggen. Nadat men den ongelukkige by de Vrieze had binnen gebracht, werd ge neeskundige hulp verleend door dokter Knaap, van Kapelle, en dokter Van der Harst, uit Goes. De toestand van dhr. Pols, die by de Vrieze wordt verpleegd, is zeer bedenkeiyk. De le luit. J. W. M. Wins, van het 3e reg. infanterie te Middelburg, wordt van 5 Augustus af gedetacheerd by het regiment genietioepen te Utrecht. Pensioen verleend groot f233, aau C. Louwerse, onderwyzer aan een by- zondere school. By Kon. besluit eervol ontslagen als lid van den voogdyraad te Middelburg de heer J. J. Berdenis van Berlekom, thans woonachtig te 's-Gravenhage. De nieuwe polder bij Woensdrecht. Vrijdag j.l. is de nieuwe polder aan den spoordam onder de gemeente Woens drecht, welke by den Septemberstorm vaD het vorig jaar, toen de indijking pas geheel klaar was, ondergeioopen is door het wegslaan van de dyken, opnieuw gedicht geworden. Met de keib9dyking werd begin April van dit jaar begonnen door den heer J. Lindenbergh Cz. te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1