BINNENLAND. Sciioolnieuw». tteiicEueu. De Bakkerswet. In de Wartburg, Luthersch weekblad, kwam de volgende vraag voor Hoe moeten wy, als Luthersche Chris tenen, oordeelen over de bakkerswet? Is het niet in stryd met onze Prote- stantsche vryheden dat een styfhoofdig Christelijk Minister de menscben dwingt tot een nieuwen toestand, waardoor een belangrijke industrie met den ondergang bedreigd wordt? De predikant der Evacg. Luthersche Kerk, Ds. P. van Wyk, te Amsterdam, antwoordt volgens De Rotterdammer daarop het volgende Het is eenigszins moeilik deze vraag te bespreken, wanneer men van het bakkersbedrijf volstrekt niets afweet. In- tusschen de meeste Kamerleden, die over de Wet stemmen moesten, ver- keeren in hetzelfde geval, en de deskun digen, de bakkers, staan lljurecht tegen over elkander, zoodat ook een niet-des- kundige het wagen mag zich zelf af te vragen hoe hy als Christen er over denken moet. En als Christen, geloof ik, moeten wy ln de allereerste plaats de goddelyke scheppingsorde erkennen. De Heere Jezus, die den wil van zyn Vader kenee, heett dien uitgesproken dat men werken moet «zoo lang het dag is, de nacht komt, wanneer niemand werken kan" (Joh. 9 4). Uitzonderingen hierop mogen alleen door onvermydeiyke nood- zakeiykheid toegestaan worden. En ik wil wel zeggen dat ik, uit dat* oogpunt, de nieuwe wet met vreugde bt groet heb. De tegenwoordige toestand mocht, dunkt my, niet biyven bestaan. Wat de „Protestantsche vryheid' be treft, iedere poging om iets goeds te doen sluit de vrywillige of gedwongen beperking van de vryheid in. De ware vryheid is niet de vryheid om te doen wat men wil maar wat goed is. Dat de Minister „styfhoofdig" wordt genoemd moet Z Exc. zich maar niet te zeer aantrekken. Had hy toegegeven, dan zou men hem beginselloos, of misschien wel karakterloos hebben genoemd. De gevolgen voor de ny verheid mogen niet gering geacht worden, maar de vraag doet zich toch voor ol die werkeiyk zóó schrikkeiyk zullen zyn. Ik heb hooren beweren dat het grootbedryf met den ondergang werd bedreigd; door anderen dat de middenstand onder de bakkers te gronde werd gerichtdoor weer anderen dat de kleine baasjes de concurrentie tegen de machtige hulpmiddelen van de groote zaken niet zouden volhouden. Zoo zou er dus ten slotte in 't geheel geen brood meer te krygen zyn! Ik denk dat wetenschap en nyverbeid wel hulpmid delen zullen vinden om zonder schade een maatregel te kunnen doorvoeren, die voor zooveel duizenden een uitnemende verbetering van hun levenstoestand kan brengen. Men heeft deze verwachting lichtzinnig genoemd. Ik geloof dat het vertrouwen op de gaven, die God aan de menschen gegeven heeft, die beschuldiging niet verdient. TrouweDS, het geheele vraagstuk mag slechts met zeer grooten ernst behandeld worden. Ik zeide reedsDe tegenwoor dige toestand mag, dunkt mi", nietbiy- ven bestaan. Eo het is beter dat de ver andering door een wet geregeld wordt, dan dat zy afgedwongen wordt door den verbitterden stryd eener werkstaking, met al de onbesctuyfeiyke ellenden en zonden, die daaraan verbonden zyn. P. VAN WIJK. TWEEDE KAMER. Eerst spraken nog de heeren Duys en v. Idsinga tegen de Ziektewet. Toen het was ongeveer 3 uur geworden kwam de eindstemming over de Bakkers wet aan de orde. Achtereenvolgens kwamen de leiders van verschillende partyen hun stem en die hunner geestverwanten tegen de wet motiveeren. Allen erkenden dat er mis standen bestaan. Maar mr. Loeff zou tegen stemmen wegens het patroons verbod; dr. Bos omdat de badryfsvormen waarin het meest gebruik gemaakt wordt van kapitaal, en de arbeidsvoorwaarden het gunstigst zyn, women belemmerd in hun ontwikkelingG leman Borgesius op gronden reeds vroeger genoemd (ver werping van het drieploegenstelsel)De Geer omdat deze wet bedoelende ar beidersbescherming, kt nstmatige bevoor rechting van een achterlyke industrie schept; deze laatste gaf nog zyn hoop er by te kennen, binnenkort een ander wetsontwerp te mogen zien, waaraan hy zyn stem zal mogen geven. De heer Nolens, schoon niet blind voor de opgesomde bezwaren, meende met vele zyner vrienden deze wet te moeten aannemen, omdat zy de eenige weg is tot de verbetering. Daarop viel de stemming, met 't den lezers reeds gister gemelde gevolg dat ""t ontwerp werd verworpen met 49 tegen 42 stemmen. Tegen stemden de liberalen (behalve de heer De Klerk), de vryzinmg dwr o- crateD, 6 katholieken (de heeren Lot fit, v. d. Berch, Duyostee, v. Vuuren, De Ram en Stuers) twee anti-revolutioDairen (ie heeren v. d. Velde en v. Lynden), en aiie cbrMeiyk-historischen, behalve de boe ren Van Veen en Van Lennep. Vóór stemden de antirevolutionairen en katholieken, behalve de bovengenoem- den, de c.-h. Van Veen en Van Lennep, de u.-l. De Klerk en de sociaal-democraten. Afwezig waren negen leden, onder welke vier antirevolutionairen (De Monté verLoren, v. Asch v. Wyck, Blum en dr. Kuyper), drie katholieken (Arts, O. v. Nispen en v. Wichen), en twee unionisten (Dolk en De Meester). Na de beslissing verliet minister Tal- ma even de zaal en had een lang onder houd met zyn ambtgenooten, en afzon- deriyk met minister Heemskerk. Indien tusschentyd maakte de Kamer de nomi naties op voor Hoogen Raad en Rekenka mer. Voor eerstgenoemd college kwamen op de lijst Hesse, Feith en Dresselhuis voor laatstgenoemd R. Zuydenhofif (refe rendaris aan Koloniën)mr. L. 4. Bybau (oud-burgemeester van Colynsplaat)en Bieukelman. Vervolgens werden nog 6enige kleine wetsontwerpjes afgedaan, onder meer het ontwerp houdende bepalingen tot wering van den Amerikaanschen kruis bessen meeldauw, zoodat de uit te voeren maatregelen nu niet meer gelden zullen plaatseiyk of provinciaal maar nationaal natuuriyk wanneer het ontwerp „wet" wordt. Dat minister Talma by de behande ling van dit ontwerp tegenwoordig was om het te verdedigen, doet vermoeden en hopen dat hy de verwerping van het ontwerp Bakkerswet, een ontwerp waar aan zooveel studie kleeft, en waarin een groot beginsel lag, de uitvoering waarvan hy zich ten levenstaak had ge steld, ter wille der goede zaak van de sociale hervormingen, zich niet zal aan trekken. In het dagblad Het Gentrum antwoordt een tydeiyk te Lourdes vertoevend land genoot, die zyn brieven met dr. A. tee kent, op de tot hem gerichte vraag of er gedurende de pelgrimsreis, waaraan de schryver deelneemt, ook genezingen zyn geschied, o. a. het volgende: .Onder onze zieken zyn er eenigen, by wie een zeer opmerkeiyke verbete ring is opgetreden in hun toestand." En dan haalt schryver eenige voorbeelden aan, waarvan hy voorts zegt dat „het hem zeer interesseren zal, over eenigen tyd eens te informeeren of de beter schap van blijvenden aard is, want men dient by de beoordeeling van die geval len zeer voorzichtig te zyn«. Dan volgt, tot staving van dit beweren, het voor beeld van een Duitsch meisje, dat aan tuberculeuse knieontsteking leed en plot seling de krukken had weggeworpen, 't geen groot enthousiasme onder 't pu bliek teweegbracht. Evenwel bleek dat zy gerust haar krukken al een paar jaar eerder had kuunen wegwerpen, daar het proces, op een kleine fistel na, reeds lang was uitgewerkt. Wanneer dr. A. verder verhaalt hoe de eene wand van het «Bureau des Constations" bedekt is met foto's van patiënten voor en na hun genezing of verbetering, dan stelt hy de vraag of by deze gevallen aan een won der gedacht moet worden. In de eerste plaats merkt de schryver op, dat de Voorzienigheid geen wonder laat geschie den, waar langs natuurlyken weg een zelfde resultaat bereikt kan worden is dit laatste niet mogeiyk, dan geschiedt het feit niet of filechts by uitzondering. „In Lourdes wordt by herhaling de genezing of verbetering van tuberculeuse processen waargenomen en schryver is overtuigd dat het gebed tot de H. Maagd in veel dezer gevallen den laatsten sluit boom opent voor het intreden der gene zing. Maar hierby mag niet vergeten worden de intens suggestieve kracht van 't Godsvertrouwen, waarby komt de lange reis, de aangryper.de plechtighe den, het gezicht van de wondergrot en niet het minst de krachtige prikkel van het ijskoude volbad, tweemaal daags her haald; 't zou dwaasheid zyn te ontken nen, dat deze dingen krachtig mede werken tot opheffing van de rem, tot versterking van de wilskracht, die noo- dig is om een patient, die vyftien jaar niet gploojen heeft, er toe te brengen zyn spieren weer in te spannen." ttxt DS Middelburg. Byna een ieder, die he den morgen tusschen 10en Hopstraat was, stond in de lucht te kyken naar een zich op een groote hoogte bevindend voorwerp, dat door het meerendeel der kykers voor een vliegmachine en wel voor een tweedekker werd aangezien. Ware dit zoo geweest, dan zou zeker de bestuurder een byzonder kranig vliege nier moeten geweest zyn, want gedu rende een uur byna onophoudeiyk op dezelfde plaats biyven, is geen kleinig heid en dan nog wel in een vliegma chine van een geheel nieuwe constructie, want dit voorwerp had al erg weinig overeenkomst met den tweedekker, die verleden jaar te V lissin gen opsteeg, en men hooide absoluut geen leven, zooals anders Toch hielden tal van toeschou wers vol dat zy „ze hadden zien vliegen*. Wy willen onzen lezers wel mededeelen wat er te zien was: het was een door de Zeevaartschool te Vlissingen meer malen o; gelaten vlieger, die aan zyn eigenaars ontsnapt was en nu op eigen wieken ronddreef, zoo nu en dan kieke boe spelende achter de wolken. Middelburg. Het Middelburgsch Mu ziekkorps geeft by gunstig weer een muziekuitvoering op Vrydag a.s. te 8 uur op het Molenwater. Goes. In een correspondentie in de N. R. Ct. onder Muziekrubritk komt de volgende loffelyke vermelding voort van een werk van onzen stadgenoot den heer Lies en vervolgens is een orkest werk van Otte Lies gespeeld Nach Son nenuntergang an der See, geinspireerd door een gedicht van Frederik van E-den. Een kleurstudie zou men dit werk van den muziekdirecteur te Goes mogen noe men met gioote beheersching van het moderne orkest in deze compositie ge schreven. Stellig het belangiykste werk van den avond. Vlissingen. Gemeenteraadsstemming district I. Aantal kiezers 1041uitge bracht 756onwaarde 16geldige 740 meerderheid 371. Hiervan verkregen P. G. Laernoes (a) 327, J. J. Kryger (1.) 276, W. v. Broekhoven (s.) 137. Herstemming tusschen Laernoes en Kryger. Idem district III. Aantal kiezers 978. Uitgebracht 752, odwaarde 11, geldige 741, volstrekte meerderheid 371. Hiervan bekwamen A. C. v. Hal (s.) 298, P, G. Laernoes Sr. (a.) 265, A. W. Smits (v.d 178. Herstemming tusschen v. Hal en en Laernoes op !8 Jui a. Eigenaardig dat in beide districten de cyfers der volstrekte meerderheid eeiyk zyn. Met ingang van .1 Juli is benoemd tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden de heer J. Boomsma, direc teur van het postkantoor te Goes. By kon. besluit is aan art. 20 van het Zeeuwsche stroomen-visschery reg lement een derde lid toegevoegd, luiden de »In afwyking van hst bepaalde in het eerste lid, letter n, is het tot en met 15 Juli 1913 geoorloofd te visschen met kreeftenkorren, waarvan de mazen van het net of van het metaalgaas een mid- deliyn van ten minste 2.5 cM. hebben." Dit besluit treedt Vrydag a.s. in werking. Souburg. Naar de Jf. G. verneemt hebben Gedeputeerde Staten hunne be slissing omtrent het besluit van den Gemeenteraad van O. en W. Souburg, waarby den onderwyzer Frelier eervol ontslag werd verleend ingaande 1 Juli, aangehouden. Borssele Gisteren kwam alhier aan aan het steiger van Ter Neuzen per pro vinciale boot aan een detachement artil lerie, ter sterkte van een sergeant en 20 minderen, ten einde te Ellewoutsdyk een stuk geschut van twaalf centimeter te plaatsen. Tengevolge van min gunstig weder kon echter het stuk hier niet ge lost worden en moest dit de reis naar Vlissingen mee maken. Des namiddags werd weer tevergeefs geprobeerd. Door den heer J. J. van Gorsel is tegen 15 Aug. a. s. ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente Rilland-Bath wegens hoogen leeftyd hy heeft deze betrekking dan 30 iaar vervuld. M. C' Benoemd is tot adjuct-yker van maten en gewichten de heer A. J. van Gastel te ZieriKzee. Gapinge. De schietvereeniging „Prins Hendrik" heeft haar lOjarig bestaan her dacht door op een feestelyke wyze een 7-daagschen provincialen schietwedstryd te organ iseeren. Op de Maigabaan weiden op de vrye baan 895 kaarten verschoten. Óp de vrye baan buks 650 stuks, terwyi het aantal op de vrye baan cylinder 390 stuks be droeg. En nu de uitslag. Korpswedstryden. Korps geweerle prys Bronzen med. van H. M. Koningin Wilhelmina „Konin gin Wilhelmina" Vrouwepolder, 25 tr. 269 p. 2e Verguld zilveren med. van den Burgemeester Kon. 8. 8. V. V. te Vlis singen 25 tr. 262 p. 3e Gr. Zilveren med. v. d. Z. S. S. B. „Pro Patria», »Mediobur- gum' te Middelburg 25 tr. 260 p. 4e. Zilveren med. van den Heer mr. P. Die- leman, „Prins Hendrik" te Veere 25 tr. 253 p. 5e Zilveieu med. van den heer Joh. Hosang, „Prins Hendrik* te Gapinge 25 tr. 254 p. 6e Zilveren med. van de feestvierende Vereening, „Prins Hendrik der Ned." te Zoutelande 25 ir. 253 p. Hoogste korpsschutter in deze afdeeling S. de Roo, Vrouwepolder, 58 p. Winner van een zilveren draagmedaille. Korps buksle pr. Gr. Bronzen med. van Z. X H Prins Hendrik, „Mediobur- gum" te Middelburg, 25 tr. 447 p. 2e Verguld zilveren med. van dr. W. v. d. Bamme, „Soranus" te Oostkapelle 25 tr. 440 p. 3e Zilveren med. van het Gemeen tebestuur van Gapinge. Kon. S. S. V. V. te Vlissingen 25 tr. 431 p. 4e Zilveren med. van den Z. K S. B. „Pio Patria", „KoningiDgin Wilhelmina" te Vrouwe polder 25 tr. 423 p. 5e Zilveren med. van den Hooged. Gestr. heer J. H. Blum, „Prins Hendrik* te Veere 24 tr. 416 p. 6e Bronzen med. van de feestvierende Vereeniging „Onder Ons* te Vlissingen 24 tr. 412. Hoogste korpscbutter in deze afdeeling Jac. Louwerse te O. en W. Souqurg 97 p. Winner van een zilveren draagmedaille. Korps cylinderle prys Gr. Bronzen med. van H. M. de Koningin Moeder, «Kon. S. S. V. V." te Vlissingen 24 tr. 265 p. 2e Verguld zilveren med. van den beer J Breedveld, „Onder Ods* te Vlis singen 24 tr. 254 p. 3e Verguld Zilveren med van Jhr. P. J. Boogert, „Mediobur- gum" te Middelburg 24 tr. 251 p. 4e Zil veren med. van Jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, „Prins Hendrik" te Veere 24 tr. 250 p. 5a Gr. Bronzen med. van de feestvierende Ver., „Prins Hendrik" te Veere 24 tr. 247 p. 6e Bronzen med. van de feestvierende Ver. „Soranus" te Oost kapelle 23 tr. 242 p. Hoogste korpsschutter in deze afdae- ling H. Walrave, te Vrouwepolder 58 p. Winner van een zilveren draagmedaille. Personeel voor leden en genoodigden. Geweer (Marga) 20 M. afst. Maximum 60 p. le prys Jacq. Frank, Middelburg, 56 p; 2e G. Scbippeis, Veere, 55 p.; 3e Bosman, Middelburg, 55 p.j 4e H. Pol derman, Vrouwepoldcr, 54 p.; 5e W. K Hering, Middelburg, 54 p.; 6e C. W. D'huy, Middelburg, 54 p.; 7e H. Castel, Veere, 54 p.; 8e B. Watiel, Gapinge, 54 p.; 9e L. Biesta, Vlissingen, 63 p.; 10e J. v. Maldegem, Gapinge, 53 p.; lie J. C. Sturm, GapiDge, 53 p.; 12e C. Vos, Gapin ge, 63; 13e J. F. de Bliek, Veere, 53 p.j 14e J. W. Marcusse, Veere, 53 p., en 15e Joh. v. Dalsum, Vlissingen, 52 p. Dagmedailles vielen ter; deel aan Op geweer Marga. le dag Daniëlse, Middelburg, 113 p.; 2e dag G. Schippers, Veere, 113 p.; 3e dag A. Miunebo, Veere, 115 p.4e dag Joh. Vos, Gapinge, 116 p. 5e dag J. F. de Bliek, Veere, 114 p.6e dag W. Kesteloo, Gapinge, 109 p 7e dag Jacq Frank, Middelburg, 119 p. Op buks. le dag H. Castel, Veere, 191 p.2e dag A. Raamsdonk, Vlissingen 185 p.3e dag J. W. Marcusse, Veere, 189 p. 4e dag E. Vader, Oostkapelle, 184 p.; 5e dag W. Kesteloo, Gapinge, 182 p.6e dag H. Bliek, Goes, 194 p.7e dag W. K. He- ring, Middelburg, 193 p. Op cylinder, le dag Toubuig, Middelburg 113 p.2e dag A. Raamsdonk, Vlissingen, 115 p. -, 3e dag L. Biesta, Vlissingen 117 p.4e dag J. W. Marcusse, Veere 113 p. 5e dag W. Kesteloo, GapiDge, 113 p.6e dag A. J. v. Ockenburg, Vlissingen, 114 p. 7e dag C. W. D'huy, Middelburg, 114 p. Eerebaan geweer, le pr. W. K. Hering 56 p. te Middelburg na loting met H. Polderman Vrouwepolder2e pr. H. Pol derman eveneens 56 p. Eerebaan buks. le pr. H. Castel, Veere, 92 p.2e pr. J. W. Marcusse, Veere, 91 p. Vrye baan wedstrijden. Geweer (Marga; afst. 20 Meter. Scbyf Marga (pipier). Verschoten kaarten 895 stuks. le prys Jacq Frank te Middelburg 119 p.; 2e pr. G. Schippers .te Veere, 119 p. 3 pr. A. Minnebo te Veere 118 p.4e pr. W. K. Hering te Middelburg, 117 p.5e pr. A. J. v.; Ockenburg te VlissingeD, 117 p. 6e pr. C. v. Maldegem te Gapinge, 116 p. 7e pr. Joh. Vos, te Gapinge, 116 p.8e pr. C. W. D'huy te Middelburg, 115 p.9e pr. C. Verhage teGapingf, 114 p.; 10e pr. J. F. de Bliek te Veere 114 p. Buks. Afst. 12 Meter schyf Facile aan tal kaarten 659 stuks. le prys A. J. v. Ockenburg te Vlissin gen, 197 p.2e pr. A. A. de Vos te Goes, 196 p.; 3e pr. J. W. Marcusse te Veere, 194 p.4e pr. H. Bliek te Goes, 194 p. 5e pr. W. K. Hering te Middelburg, 193 p.6e pr. H. Castel te Veere, 193 p. 7e pr. Jacq Frank te Middelburg, 191 p.; 8e pr. P. J. Timmerman te Middelburg, 190 p.9e pr. L. Biesta te Vlissingen, 189 p.; 10e pr. Daniëlse te Middelburg, 189 p. Cylinder. Afst. 12 M. schyf Toekomst aantal kaarten 390. le prys J. W. Marcusse te Veere, 117 p.2e pr. L. Biesta te VlissingeD, 117 p.3e pr. A. Raamsdonk te VJissingen, 117 p.; 4a pr. A. Maasdam te Vlissingen, 116 p.; 5e pr. M. v. d. Beke Callenfels te Vlissingen, 114 p.j 6e pr. A. J. v. Ockenburg te Vlissingen, 114 p.7e pr. W. Kesteloo te Gapinge, 114 p.8e pr. C. W. D'huy te Middelburg, 114 p.9e pr. Touburg te Middelburg, 113 p.10e pr. Job. v. Dalsum te VlissingeD, 113 p. Een groote verguld zilveren medaille voor hem die de meeste punten behaalde in de 3 gecombineerde winnende vrye baan serie's viel ten deel aan den heer A. J. v. Ockenburg te Vlissingen met op Buks 197 p. Cylinder 117 p. Geweer 114 p. totaal 428 punten. Door de arrondissements rechtbank te Middelburg is benoemd tot deurwaarder by het kantongerecht te Goes de heer G. Heyboer te Cortgene, benoemd deur waarder by de rechtbank, ter vervanging van den heer J. F. Gelner, eervol ont slagen. Kerknieuws, Ned.-Herv. Kerk. Beroepen te Dubbeldam P. de Bruyn, cand. te 's-Gravenhagete Winsum F. H. Koster te Zal; Bommel. Aangenomen naar Purmer door dr. W. Swart te Huins; naar Oudkarspel door G. de Leeuw te Ter A pel. Maandag is in het diakonessenhuis Tjikini te Weltevreden overleden dr. Samuel Schoch, hulpprediker in de Mina- hassa. Te Haarlem is overleden ds. J. Craandyk. Hy werd geboren in 1814, werd emeritus in 1900, en was officier in de orde van OraDje Nassau. De Ned. Herv. gemeente te Renkum heeft op dit oogenblik geen kerkvoogden meer. Het geheele college, 5 ledeD, heeft ontslag genomen. De reden is, dat een paar leden van het college van notabelen niet overweg konden met den admini- streerenden kerkvoogd, welk conflict by de jongste rekening en verantwoording tot uiting kwam, waa.van het gevolg is geweest dat alle kerkvoogden hun be trekking hebben nedergelegd. - In ae Gercf. kerk te Middelstum (Gr.) is Zondag een gift van f 1100, voorver- schillende doeleinden bestemd, gecollec teerd. Geslaagd voor bet diploma van op zichter by de Rykswaterstaat J. C. Byl van VlissiDgen en J. Dingpinanse van Nieuwland. Middelburg. Voor het examen voor Kinderjuffrouw van de vereeniging „Tes- schelschade" slaagden gisteren te 's Gra- venhage de James C. Hack en D. Berton, beiden alhier. Ongelukken. Poor den wind is te Gouda een boom omgewaaid en terechtgekomen op een fletser. Deze werd ernstig ge kwetst eu de fiets word vernield. Te Beverwyk heeft de dekknecht eener stoomboot een rol lood ter zwaarte van 250 kilo door een od geluk op den buik gekregen. Hy stierf aan de gevolgeD. Te Waalre (N.-B.) is de oudste veld wachter in die streek overleden. De be ambte, wyd en zyd bekend als „onze Helmus" bereikte den leeftijd van 90 jaar. By de begrafenis van wyien pastoor Fit te Obdam had een incident plaats dat eeD oogenblik groote ontsteltenis wekte. Toen de dragers, na de H. Mis, op de kist toetraden om die uit de kerk grafwaarts te dragen, zakte plotseling de vloer onder hun voeten we g. Begrypeiyk, dat dit onverwacht gekraak de vele aan wezigen de kerk was stampvol met schrik beving, te meer daai ook de communiebank en de gewone andere zitbanken scheef gingen staan en weken, zoodat de menschen in de banken naar voren overhelden, 't Was een gejammer en gegil van belang l Er werd geroepen Ik ga er uitl enz. De e rw. geestelyken wisten echter de kalmte te bewaren en lieten de menschen rustig het kerkge bouw verlaten, waarna het lyk grafwaarts werd gedragen zonder eenig ongeval. Gebleken is dat de leggers waren ge broken, zoodat heel de vloer inzakte. Een eedsweigeraar. Wy lezen in De Gooien Eemlander De politie te Hilversum had opnievw proces-verbaal opgemaakt tegen H. de H., wonende aan den Neuweg aldaar, die blykbaar, steeds maar door gaat met het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder; daartoe de vereischte vergunniDg te hebben. Vrydag moest De H. weder wegens overtreding der Drankwet terecht staan, doch was niet verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. Als getuige was gedagvaard zekere B. H., die al spoedig de aandacht trok van rech ters en aanwezigen door zyn zonderlinge houding. Hy zette een stem op van wat ben je me 1 De kantonrechter voegde den man toe, dat hy niet doof was, het geen deze zeer gelukkig voor den kanton rechter vond. Kantonrechter„Kent u bekl. De H.?» Getuige H.Als ik u tegen komt, dan ken ik je ook niet". Kantonrechter: „Hoe oud ben je?" Get. H.»Een vyftiger denk ik". Kantonrechter: «Wat doe je?" Get. H.„Blommen bouwen en dit en dat». Kantonrechter„Bod je bereid den eed af te leggen?* Get. H.„Den eed afleggeo vast niet dat heb ik verleden week al gedaan. Dacht je, dat ik hier elen dag kom om een eed te doen Neem my maar geruet mee. Maar ik doe het vast niet". Tewyi getuige H. dit zy wond hy zich meer en meer op. De ambtenaar van het O. M. raadt den man aan, zyn kalmte te bewaren en goed te begrypen waar het om gaat. Get. H.„Juist, daar komt het op aan, elkander goed te bpgryden. Als de hee ren my nu eens kalm willen aan hooren, dan zeg ik watmaar een eed afleggeD, nou en nooit niet". De ambtenaar van laet O. M. en de kantonrechter betuigen H., dat by ge- vaariyk spel speelt en dreigen hem zelfs met gyzeling. Get. H.: „Daar heb je nooit geen recht toe baas*. De ambtenaar van het O. M. viaagt, of get. kan lezen, welke vraag bevesti gend werd beantwoord- Da ambtenaar legt hem nu het artikel voor, betreffende gijzeling by het weigering .gr eedsafleg ging. Heel gemoedeiyk zegt de getuige nu tot den ambtenaar: „Geef my je bril maar eeDs". Hy blyft echter weigeren den eed af te leggen, waarop de behan deling der zaak wordt geschorst. H. werd onmiddellijk gegyzeld en naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht en zal daar in gyzeling worden gehouden tot VrydagmorgeD, wanneer de zaak opnieuw wordt behan deld. Sinaasappelcultuur in Palestina. Op den duur zal het grootbedryf by de siuaasappelcultuur iu Palestina het v*n de kleine ondernemingen winnen. De laatste 40 jaar is de sinaasappel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2