No. 205 1912 - Maandag 3 Juni, 26e jaargang. SHRSSTEuJK. NIEUWSBLAD HISTOMSCtt VOOR ZEELAND neCHTSZAKKN* VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK X.AXTDSQ'Q'CT. Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN tot nm WEE *J IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per ïrie maanden franco p. p..ƒ1.25 Enkele nu tnmers. 0.05 MIS Si TWEEDE KAMER. Weer was bjj de opening de vergade ring onvoltallig. Er waren slechts 48 leden aanwezig, en wel 27 van Rechts en 16 van Links. Er ontbraken derhalve 32 leden van Rechts en 25 van Links. Van de Zeeuwsche afgevaardigden waren tegenwoordig de heeren Blum en Pattjn. Om 12 uur werd de zitting geopend, en hoorden wjj den heer Schaper dezen minister bestrijden, doch tegeiyk hem toezegging geven datdemotie-Roodhuij- zen door de sociaal-democraten zal wor den verworpen. Maar dan is ook het lot der motie beslist. Wat met gemengde gevoelens dient gezegd; want eerbied voor de particuliere kassen dient dit ontwerp te bezielen, en de minister houde toch maar zooveel rekening daar mee. Toch zouden wij meer vertrouwen stellen in zijn belofte, reeds gedaan op dit punt, dan in de verzekering van den politieken heer Roodhuizen dat hij heele- maal geen politieke bedoeling heeft met de motie. De heeren Pat(jn en Tydeman hielden hunne bezwaren tegen het ontwerp vol. De laatste drong alsnog aan op uitscha keling der Radenwet. zy en de heer Treub bepleitten nog eens het instituut der risico-overdracht, als werkzaam gebleken middel tot een door eigenbelang gewikkelde zorg om ongevallen te voorkomen, een pleidooi dat door den heer Troelstra met wan trouwen begroet werd. De heer Lohman nam het nog eens op voor het Zwitsersche stelsel. HU be streed de motie Roodhuyzen, als niet passende bi deze discussie. Wordt de wet echter niet verbeterd in zyn geest dan zal hi er tegen moeten stemmen, Spr. sprak echter nu niet namens zin politieke vrienden. Voor de Suikerbieten. De hooge prizen, welke dit voorjaar geboden werden aan hen, die suikerbie ten wilden verbouwen op contract, z\jn een der oorzaken, dat in 1912 de teelt van suikerbieten zeer aanzienlik zal zin. Zoowel uit een landbouwkundig als uit economisch oogpunt is dit toe te juichen, want de verbouw van suikerbieten ver schaft aan duizenden een winstgevenden arbeid. Voor den landbouwer is in de laatste jaren de teelt van suikerbieten goed loonend geweest. De veredeling der suikerbieten en het meer en meer ingang vinden van eene rationeele bemesting hebben den bietenbouw een goeden stap verder gebracht. Sedert het gebleken is, dat de bezwaren, die men vroeger tegen het Chilisalpeter had niets dan hersen schimmen waren, is het Cbiligebruik enorm toegenomen en niet het minst de bietenbouw wordt daarmede gebaat. Voor de bieten toch is het Chilisalpeter een uitstekend geschikte stikstofmest, die vrij is van de gebreken welke andere stikstofmesten, hoe geschikt overigens ook, aankleven. Door het Chilisalpeter wordt de opbiengst der bieten aanmer- keiyk verhoogd, terwijl het gehalte er ook door verbeterd wordt, als men tevens zorg draagt, dat de bodem in voldoende hoeveelheid kan beschikken over opneem bare kalk, kali en fosforzuur. Er zullen dan ook maar bitter weinig bietentelers zjjD, die geen Chili gebruiken. Sommigen strooien het Chili uit in twee keeren de helft by het opéénzetten en de rest eenigen tyd later. Anderen geven reeds een deel van het Chili vóór het zaaien en daarna de rest in twee keeren. Wf gelooven, dat het uitstrooien van een deel Chili vóór het zaaien wel aan te be velen is, met het oog op een goede op komst van het zaad. Wy werden onlaDgs nog in deze meening versterkt door de mededeeling van een bekwaam landbou wer, die zeide, al tyd zoo te handelen Hoewel het gebruik van het Chilisalpeter bjj den bietenbouw zeer algemeen is, UITGAVE DER FIRMA'S EN v in 1--5 tegels 50 cent, iedere regel meer 10 ceufc fVmilieberichten van I—ÏO regels 1.-, iedere reguü mi er 10 cent moet er toch op gewezen worden, dat het gebruik vaak te gering is, met het oog op de hoeveelheid, die men aanwendt. Het droge jaar 1911 met zyn gebrek aan veevoeder, heeft meer dan anders de aan dacht gevestigd op de waarde, die de koppen en de bladeren der bieten hebben voor veevoeder. Deze kwestie heeft sedert 1911 heel wat pennen in beweging ge bracht en daardoor is ook de waarde van het Chilisalpeter voor eene weelderige bladenontwikkeling der suikerbieten meer op den voorgrond gekomen. Om het rendabele van groote giften Chili (500 A 600 KG. per HA.), in vergelijking met gemiddelde giften (300 400 KG per HA.) aan te wijzen, moet men dan ook terdege denken aan de voederwaarde der koppen en bladeren. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak welke heden (Vrijdag) behandeld werd voor de rechtbank te Middelburg, was die tegen den 60-jarigen A. C., 's midsknecht, geboren te Middel burg, thans zonder vaste woonplaats, beklaagd van landloopery. De eisch luidde 2 dagen hechtenis en één jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Het direct uitgesproken vonnis luidde overeenkomstig den eisch. De volgende zaak was die tegen den 45-jarigen koopman C. d. KL, wonende te Koudekerke, wegens diefstal in de maand April van hanen en kippen onder de gemeente Grijpskerke. Nadat de getuigen de terrechtzitting aanwezige kippen bekeken hadden, werd gehoord de eerste getuige A. Poppe, land bouwer te Grijpskerke. Deze zag dat Zon dag 14 April, zijn hok gesloten was, den volgenden morgen was de grendel ver broken, eenige hoenders en twee hanen werden vei mist. Getuige erkende de hanen, hem zooeven vertoond, als de zijnen. Bekl. zegt, dat er talrijke hanen op elkaar lijken. De tweede getuige, Z. Vader, vrouw van A. Poppe, verklaart in gelijken geest als haar man. De derde getuige, W. Meijer, land bouwersknecht, in dienst van Poppe, heeft 's Maandagsmorgens gemerkt dat et inbraak gepleegd was. Verder ver klaarde bekl. als de vorige beide getuigen. De volgende getuige, J. Wisse, ont dekte, dat op 17 April 12 kippen weg waren uit zijn hok, de twee hier ver toonde erkent getuige aan de kleur, het zijn eigen gekweekte dieren. De vrouw van Wisse erkent ook de kippen als behoorende aan haar man. De koopman J, Verswij veren, te Mid delburg, kocht van bekl. de vertoonde kippen en hanenreeds Zaterdag tevoren zeide bekl. dat hij kippen te koop wist. Later namen de veldwachters de dieren in beslag. Beklaagde zeide, dat hij de dieren kocht van zekeren W. Maartense van 'sHeer- Arendskerke, toen hy Zaterdag 13 April by getuige is geweest. Getuige zegt dat bekl. zoowel Zaterdag als Maandag by hem was. Bekl. bekent de kippen verkocht te hebben aan getuige; de vraag stelt of de kippen niet verwisseld zyn. Getuige F. Marei, was er Zaterdags by toen er over de kippen gesproken werd en eveneens Maaneags; toen zeide Ver- sny veren, dat hy ze eerst Woensdag ge bruiken kon. Dien dag heeft getuige de kippen gehaald, hy kan niet beslist ver klaren, dat de vertoonde kippen er by waren. De ryksveldwachter H. Schipper van Grypskerke, kreeg klacht van den dief stal en ging op onderzoek; de kippen zaten by Versny veren in een hok by elkaar en de eerste vyf getuigen erken den ze daar directzy haalden hun eigen dommen er direct uit. De laatste getuige J. A. Duivink, Rijks veldwachter thans te St. Jansteen, vroe ger te 'sHeer Arendskerke kent in de laatste plaat geen W. Maartense. De eisch luidde zes maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. Adriaanse, zegt dat volgens onze wet, ons recht, moet bewezen worden, dat bekl. werkeiyk de diefstal pleegde. Het overtuigend bewys mag geleverd zyn, het wettig bewijs zeker niet. Al moge de indentiteit der kippen vaststaan, al moge het vehaal over Maartense niet waar zyn, al bewyst spr. niet zyn alibi, dan is nog niet be wezen dat bekl. schuldig is. De aanwij zingen zyn zeer klein, en meermalenis gebleken, dat veroordeeling op zulke aan wijzingen eene dwaling bleek te zyn. Pleiter vraagt vrijspraak. Bekl zegt ten slotte geheel onschuldig te zyn. Tegen M. v. Spr. 25 jaar te Ierseke werd wegens wederspannigheid 1 maand geöischt. Terecht stonden ook de 31 jarige P. H. en de 32 jarige F. M. uit Goes beklaagd van diefstal van lood uit het magazijn van Bakker aldaar. De eisch luidde tegen H. 14 dagen en tegen M. die geen blanco strafregister heeft, twee maanden gevangenisstraf. Wegens beleediging van de agenten de Booy van Uyen en Graafeiland te Vlis- singen stond terecht L. de W. 27 jaar te Ylissingen. Op 26 April zaten de W. en de vier nader te noemeD getuigen A décharge, in het café van Geeten, toen volgens de verklariDg van de politiemannen, be klaagde op hun aanmaning tot rustig zyn, riep: „Laat ze verdie kerels, zy zyn van het laagste soort. Beklaagde zeide, dat wel de agenten spraken van die zoogenaamde heeren. De agenten zeiden de vier getuigen a décharge te hebben hooren afspreken, wat zy zouden zeggen. De eerste getuige, A décharge C. P. van Diest, zeevarende te Vlissingen, ge looft niet, dat tegen het publiek geroe pen is, wel is er iets tegen de agenten gezegd, maar niet door beklaagde. De tweede getuige A decharge J. Steik, evenals de eerste kweekeling der zee vaartschool, hoorde ook niet, dat bekl. iets zeide, later werd geen afspraak ge maakt. De derde B. J. Burgers was er ook bij, weet ook niets van achterna roepen van vrouwen en houdt ook vol, dat bekl. de woorden niet riep. Ten slotte verklaarde C. J. W. Del- zenne, dat bekl. wel iets zeide, maar niet die bovengenoemde woorden. De officier achtte het feit bewezen en vroeg een week gevangenisstraf. Wegens mishandeling stond terecht de 81-jarige H. P. G. uit Kapelle, die J. Mol by den keel gegrepen zou hebben en ook op andere wyze mishandeld hebbentoen zy ruzie over het ver- koopen van aardappelen hadden. Bekl. zeide dat hij driftig was, getuige beleedigde hem en greep hem het eerst aan. De getuigen K charge wezen G., die A décharge M. als de aaDleidende oorzaak aan. Eisch Vryspraak. Nog werd 3 maanden geeischt tegen den 39-jarigen bootwerker J. F. Y. te Terneuzen, voorzitter van de vereeni- ging „Recht en Plicht", die in de sta kingsdagen een vrouw van een werk willige zou gedreigd hebben, met de woorden „Ik wil je den hals afsnyden, en van nacht komen wy nog om de boel in brand te steken. Bekl. en getuige A décharge ontkenden beslist, dat de woorden gezegd waren. De verdediger mr. J. Goedbloed, wees op het gunstig verleden van bekl. en op het rustig verloop der staking. Pleiter vroeg vryspraak. Uitspraak 7 Juni. Wegens plaatsgebrek bleef met andere copy gisteren dit verslag liggen. Red Middelburg. In de Raadsvergadering op Woensdag 5 Juni te 2 uur worden behandeld pnderstaande zaken Notulen. Stukken. Verzoeken van: mr. G. J. Spren- ger om eervol ontslag als Secretaris dei- Gemeente tegen 15 JuliJ. A. Maas om vrijstelling van den dienst by de BrandweerJ. J. Berdenis van Berlekom om eervol ontslag als lid der Commissie van toezicht Middelbaar onderwys. Staat oninbare posten belasting naar het ge schatte inkomen over 1911. Wyziging GemeentebegrootingeD voor 1911 en 1912. Middelburg. In de Vrydagmiddag ge houden vergadering van het departe ment van de maatschappy van Ny ver heid werden tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering beDremd de hee- en H. BoAsson en G. W. den Boer. Door het bestuur van den Wilhel- minapolder is met ingang van 1 Augus tus tot schoenmaker voor dien polder aangesteld de heer M. Meeuse te Ierseke. M. C. Byv. van de St. Crt. bevat de sta tuten van de vereeniging „Landbouwbe lang" te Kloetinge. Deze vereeniging heeft ten doel de verbetering van bet landbouwbedryf van haar leden. Zy tracht dit doel te bereiken doorhet, ten behoeve en voor rekening der mdividu- eele leden, aankoopen van kunstmest stoffen, chemische hulpstoffen, veevoeder, zaaigranen; het bevorderen van land bouw-onderwys en voorts door elk wet tig middel dat aan het doel der vereeni giDg bevorderiyk kan zyn. Ovezand. Hedennamiddag werden in de onmiddeliyke nabijheid van het dorp, door een windhoos, eenige boomen afge broken en de telephooDiyn beschadigd, Goesche Crt. Tuberculose bestrijding. Uit het eerste jaarverslag van de tuber- culose-commis3ie voor Zeeland, ingesteld door de Zeeuwsche Provinciale Groene Kruisvereeniging, biykt, dat de commis sie allereerst getracht heeft propaganda te maken. Zy trachtte door tusschen- komst van heeren onderwyzers, burge meesters, predikanten en pastoors hare denkbeelden tot in ieder dorp en gehucht van ZeelaDd te doen doordringen. De onderwyzers verleenden over het algemeen welwillend steun bij de ver spreiding van ongeveer 20.000 circulaires, aaD de schoolkinderen, in welke circu laire verschillende mededeelingen over het ontstaan, de wy'ze van verspreiding en bestryding der tuberculose worden gedaaD. De sub-commissies hebben niet aan de verwachtingen voldaan Alleen te Vlissingen bestaat een degeiyk georga niseerde tuberculosebestry ding. Van de zyde der medici werd niet veel steun ondervonden, omdat by velen van hen een zekere antipathie bestaat tegen de wijze van bestryding der tuberculose zooals de Nederl. Centrale Vereeniging en ook de commissie die weet. De commissie heeft de toezegging van f1000 rykssubsidie voor een provinciaal rondreizend huisbezoekster, onder voor waarde, dat ook de provincie een geiyk bedrag toestaat. Over dit laatste zullen de Staten in de Zomerzitt-.ng beslissen. Van de vorming van een Tuberculose- bestrydingsfonds is nog niet veel geko men-, de ingekomen inschryvingen zyn nog niet voldoende. De secretaris, de heer A. J. Hoorweg, arts te Heinkenszand, zegt dat 't niet be antwoord heeft aan de verwachtingen, die redeiyker wijze gekoesterd mochten worden, en kan zy niet met tevredenheid op haar werk terugzien. Voor de propaganda is genoeg en op de juiste wijze gedaan voor de organi satie of reorganisatie der tuberculosebe- stryding niet. De secretaris eindigt met de hoop, op betere resultaten in het volgerdjaar. Zuid Preanger Rubber Maatschappij. In de heden, Vrfjdag, te Brussel ge houden aandeelhouders-vergadering van de te Hulst gevestigde Zuid-Preanger Rubber Maatschappy werden de balans en winst- en verliesrekening evenals het jaarverslag goedgekeurd. In het jaarverslag wordt medegedeeld dat de Maatschappy, die eene fusie is van de „Tjibintaro Plantations" en de „Tjiagra Plantations", thans beschikt over 2752 bouws en 164 roeden, samen ongeveer 1952 H.A. In 1911 zyo 300 bouws ontgonnen en beplant met 87460 Hévéa's. Thans zyn totaal 325.882 boomen (321.744 Hévéa's en 4138 Ficas) aangeplant. De aanplanting wordt voorloopig ge staakt en men bepaalt zich tot het onder houd van de plantage. Het rapport van den supperenteadent is zeer bevredigend. De plantage Tjibintaro ziet er goed uit, de boomen staan zéér friscb, de algemeene; toestand der hévéa's is zéér bevredigend, en de boomen krygen mooie kruinen. De tuinen zyn goed onderhou den en byna geheel vry van onkruid. Tjiagra vormt ook eeD mooie plantage, de hévéa is er zéér mooimaar de laatste maandeD van 1911 liet het onderhoud van de tuinen te wenschen over tenge volge van de ziekte van den administra teur, die ondertusschen hersteld is. Een groote verkindingsweg is in voor bereiding en de plantages zullen binnen kort aan het telephoonnet aangesloten worden. Daar oebi niet aan de verwachting om onkruid te bestryden heeft voldaan zal thans het systeem van »clean weeding" worden toegepast, dat te verkiezen is. Verwacht wordt dat einde 1913 met het afkappen van een deel der boomen kan worden begonnen. In 116 dagen viel op Tjibintaro 3663 mM. water en in 115 dagen op Tjiagra 3495 mM. Dit cyfer is te beschouwer) als zéér gunstig. Het actief van de balans wyst aan aandeelen in portefeuille f 703.000 (hier van wordt binnenkort f203.000 uitgege ven) aandeelen van andere maatschap pijen f200.000 (allen van de Salatie Plantations) oprichtingskosten f 6.382.32s (in verband met bovenbedoelde fusie); aan plantingen, bouwkosten, enz. f 443.764.79 (hieronder o. a. directie Eu ropa f9000, directie Indië f17.647, aan plantingen f 44 853.25 en onderhoud plantages f74.666 63s); cassa, bankiers, enz. f 206.869.945 wisselverschil f 1.388.79s (ontstaat by het, wisselen van Nederlandsch geld in Indisch)verschil lende debiteuren f 1.453.73 en rystreke- ning f 1 630 46s. Onder net passief komt voor het maat schappelijk kapitaal f2 000.000, crediteu ren f2.565 25 en interest f 1.101.42. Het totaal der balans bedraagt dus f2.003.666.67. Op de winst- en verliesrekening komt alleen voor f 1101.42, de som der ge kweekte interest. Voorgesteld werd dit bedrag op wisselverlies af te schryven. Met vol vertrouwen wordt de toekomst ingegaan. Het Bestuur van den Centraal Bond van Cristelijk Philanthropische Inrichtin gen in Nederland deelt mede, dat dezer dagen in druk verschynt bet door den Inspecteur Mr. A de Graaf op 9 April 1912 gehouden referaat over „Straf en tuchtmiddel", met de daarop gevolgde discussie en voorafgegaan door een over zicht van zyn werkzaamheden in het af - geloopen jaar. Genoemd rapport ziet het licht by den uitgever A Oosthoek te Utrecht en is alom bjj den boekhandel verkrijg-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1