Kerknieuws, mmTSZAKSN. Na een opwekking tot den christen- jongeling, die nog in dien-t moet, om zyne belijdenis en z(Jne beginselen niet te schamen en ook by zyn intrede in 't kazerne-leven de woorden van het „Wiluelmus* op de lippen te nemen: „Myn schild en mijn betrouwer, zyt Gy, o God, myn Heer!" eindigt spr. zyn met onverdeelde aandacht gevolgd referaat. Als we het couplet van 't Wilhelmus", dat met deze regelen aanvangt, gezongen hebben, stellen de vr. Arnoldi en Van der Veen en ds. Bramer den inleider nog enkele vragen, die vr. Donner beantwoordt. Al*nu verscnynt vr. O. Veryzer van Kruiningen achter den catheder, die onze aandacht bepaalt by het onderwerp: De Jongelingsvereen. en de Kerk uaar in De Zeeuw reeds meermalen een ver slag van een onderwerp als dit den lezers is aangeboden, zullen we ons bepalen tot het, noemen van de twee punten, die den inleider toelicht, n.l. I De beteekenis van de Jongelingsvereen. tegenover de Kerk en 11. De roeping der Kerk tegen over de Jongelingsvereen. Door ds. Bra mer en vr. Melse werd met den spr. een korte gedachtenwisseling gevoerd, waar na ds. Bramer op verzoek des voorzitter onze morgensamenkomst met dankge bed besloot, nadat gezongen was Psalm 1U3 vs. 9. Als de vergadering des namiddags, even over tweeën, door den praeses heropend wordt, zyn van hier en elders onder scheidene belangstellenden saamge stroomd, om in de gezellige Ger. kerk byeen te zyn en te luisteren naar het woord van mannen, die de jongelingen wyzen op hunne roeping en ons toe roepenBewaart het pand, dat u is toe- betrouwd." Gezongen werd Psalm 103 vs. 5, en als de voorzitter 's Heeren onmisba- ren zegen over ons samenzyn heeft inge roepen en allen belangstellenden welkom heeft gebeeten, brengt vr. S. Melse na mens de commissie voor het nazien van de boeken van den penningmeester in dezen geest verslag uit dat alles in de beate orde is bevonden, waarom wordt voor gesteld den penningm. te dechargeeren. Daarna spreekt ds. P. W. H. Bramer een pittig en practiscn openingswoord. Het is spreker een oorzaak van biydschap en vreugd in deze vergader ng, als eere voorzitter van de plaatseiyke Vereen. „Waakt en bidt», den Ring te mogen verwelkomen en nog een kort woord in 't belang van het werk der Jong. Vereen, te mogen spreken. Hy zal dat doen aan de hand van Hand. '28 vs. 15b„Be hy (Paulus), de broeders ziende, dankte God en greep moed". Eerst geeft spr. een korte exegese van den tekst, brengt daar na de punten, hier genoemd, over op onze Riogvergadering en wyst ons I. op het doel van zulke samenkomsten. II. op de ryke dankenstof, die zulke byeenkomsten bieden. III. op hetgeen ze by ons allen moeten uitwerken. Spr. eindigt met een ernstig woord tot ouders, jongelingen, die zich nog niet by ons aansloten, en knapen en een krachtige opwekking, om te volharden by het ideaal. De voorzitter dankt uit naam van allen deD spr. voor zyn goede woorden, waarna gezongen wordt Ps. 86 vs. 6. Vr. Jansen van Baarland levert thans een opstel over,Het Voorzitterschap op de J. V." Een by uitstek pracusch onder werp, dat het best door een man van de piaktyk kan worden ingeleid. Dat is de inleider tot zyn spyt niet, doch nood gedwongen heeft hy die taak op zich genomen. Zooals we in de maatschappy verschil van positie opmerken, zien we in onze Vereen, leden met onderscheidene gaven. Een ieder heeft naar die gaven te arbei den, een ieder heeft zyn eigen taak, leden zoowel als voorzitter. Spr. licht nu achtereenvolgens toe I. Wat de taak van den voorzitter is, nl. het leid n der vergaderingen en het handhaven der oide. II. Hoe de vooizitter zyn taak moet vervullen, nl. Gods eer bevorderen en d n arbeid zoo vruchtdragend mogeiyk te doen zyn door 't bevorderen van de zelfwerkzaamheid der leden, 't vermeer deren van hun kennis en van de liefde voor de Vereen. Voorts zorgen, dat alles eeriyk en met orde geschiede en daartoe waken, dat geweer f worde, wat verkeerd is in de oogen des Hoeren. Vooral ook „de kleine vossen, die de wyngaarden verderven" niet veigeten. Opdat de arbeid vruentdragend zy, zal hy ook zich steeds goed voorbereiden, in de vergaderingen meest de leaen het woord laten voeren en de hoofdzaken der vorige inleiding, voor de nieuwe begint, nog eens kort verklaren. HL Wie voorzitter mag zyn. Hoewel we nooit een volmaakten voorz.tter in on'.e vereen, zullen kiygen, mogen toch eeDige eischen aan den voorzitter ge steld worden als b.v.: 1. Hy heeft den minimum-leeftyd der leden minstens 3 h 4 jaar overschreden. 2. Hy zy minstens twee jaar lid der vereen, geweest. 3 Hy nebne eenige algemeene ontwikkeling. 4. Hy zy beiydend lid der Kerk. Een aangename discussie volgt, waar na ds. D. Pol ven Vlissingen het woord v ïkrygt, om een rede uit te spreken over KaraktervormingIk hoorde des avonds één der aanwezigen zeggen „Ik wist niet, dat er zooveel over karakter vorming te zeggen was." En ik zeg zeker niets te veel, als ik beweer, dat deze rede, op een boeiende wyze voorgedragen, de reis naar Heinkenszand driedubbel waard was. Een verslag van zulk een rede te geven is zeker verre van gemak - keiyk. Zooiets moet je hooreD. Liever dan ons aan een uitgebreid verslag te wagen willen we ons bepalen tot het noemen van de drie punten, waarin spr. zyn rede verdeelt: I. Wat is karakter? II. Op welke wyze moet het gevormd? III. Welke is de vrucht der karakter vorming M. a. w. spr. bepaalt ons achtereen volgens by het wezen, by de wyze en by de waardy van de karaktervorming. Met vele voorbeelden uit 't leven en de geschiedenis, met aanhalingen van schry- vers, dichters, sprekers en wysgeeren licht spr. »yn meeningen toe. Met een krachtige bemoediging tot de jongelingen, om voort te gaan, naar de Gereformeerde beginselen hun karakter te vormen, be sluit spr. De voorzitter zegt ook dezen spr. harteiyk dank en sluit na de ge- bruikeiyke plichtplegingen de vergade ring. We zingen Ps. 19:5; ds. Pol eindigt met dankzegging. Zoo behoort onze jaarvergadering weer tot het verleden. We hebben weer teer kost vergaderd voor het jaar, dat voor ons ligt en onversaagd gaan we ook nu weer voorwaarts, want, hoe sterk de vyand ook m ge zyn, we vreten, dat de zege toch eenmaal onzer zal zyn, want we stryden in het leger van den Over winnaar. Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland. het miniiüumsalaris en de rechtspositie der onderwyzeressen, en het minimum- n maximum aantal leerlingen per klas worden door de gemeenteraad onder goed keuring van Gedeputeerde Staten vast gesteld. 6. De opleiding van het bewaarschool- personeel geschiedt aan kweek (dag)- en vorm (avond)-scholen. De door particuliere vereenigingen en de van gemeentewege opgerichte oplei dingsinrichtingen worden door het ryk volgens gelyken maatstaf gesubsidieerd. De voorwaarden voor de subsidie aan kweek- en aan vormscholen worden by Kon. besluit vastgesteld. Aan leerlingen van kweekscholen, wier ouders of ver zorgers niet in de plaats der school woon achtig zyn, kunnen vanwege het ryk beurzen verleend worden. De aan de kweek- en vormscholen in opleiding zynde kweekelingen mogen als helpsters in de bewaarscholen en klassen van voorbereidend onderwys werkzaam zyn. 7. Het gediplomeerd personeel der be waarscholen der klassen van voorberei dend onderwys en der kweek- en vorm scholen wordt, wat de pensioenen betreft gerekend tot de burgeriyke ambtenaren. 8. Het toezicht op de doelmatigheid en geschiktheid van de gebouwen en speel terreinen,op dezedeiykheid van het perso neel en op het naleven van de voorwaarden van de subsidieering van de bewaarscho len en ae klassen van voorbereidend on derwys wordt uitgeoefend door gemeen- teiyke commissiën van toezichtdat op de kweek- en vormscholen ook door van rykswege aangestelde inspecteurs. T W E H U KAM KB. naar de door de Staatscommissie voor de herziening der Jachtwet voorgestelde jachts-chappm. Maar d&t zyn speciale regelingen op zakelijken grondgeen enkeie bepaalde kring van personen krygt daardoor een afzonderiyk recht. De Minis ter daarentegen vormtéén rechts enclave op een persoonlijken grondslag. Namely k op uien van het arbeider-zyn. Wat de organisatie betreft, verdedigde de Minister het weglaten van de ziekte behandeling o. a. met een teroep op Ier land en min of meer ook met een beroep op Engeland waar de ziekte-uitkeeiing en de ziektebehandeling althans geheel van elkaar gescheiden zyn geregeld. Ten slotte verklaarde de minister aan het slot der rede, die drie uren had ge duurd, en derhalve in zoo kort bestek niet is weer te geven, dat deze verzeke ringsregeling is bedoeld als een mini mum-regeling, ten bate van de econo- misch-zwakkeren onder de arbeiders. En dien grondslag van het ontwerp kan de minister niet loslaten, daarmede zal hy staan of vallen j ook wees de minister bereids alle moties en amendementen af d''e niet in de Commissie van voorberei ding zyn geweest. De minister wenschte zijn stelsel niet in gevaar te zien gebracht door rauwelyks opgekomen wyzigingen leden waarom hy dan ook de motie- Roodbuy zen-De Kanter als onaaD nemeiy k afwees. Daar zal mr. Goeman Borgesius, de man mat den politleken speurneus wel wat van zeggen, is te denken. RECLAMES. ,tWas 25 April j.l. voor de Geref. Kerk te Dronryp een belangryke dag Des avonds werd het nieuwe orgel, ge leverd door den heer Standaart te Rot terdam, plechtig in gebruik genomen. Ds. Diemer sprak een schoone rede uit naar aanleiding van Ps. 150, Schoone tonen werden aan het orgel ontlokt. Hoe wel een van de kleinste kerkorgels, zoo munt het toch uit door kracht, terwyi liefeiyke, zachte registers niet ontbreken Alle lof aan den vervaardiger. pst©vxxraxs. Vlissingen. De by het 3e regiment infanterie nieuwbenoemde majoor W. Weenink wordt belast met het bevel over het 4e batallon alhier in garnizoen. St. Maartensdijk. In de heden alhier gehouden vergadering der by den water molen betrokken polders werd met 21 tegen 19 stemmen besloten by Ged. Staten machtiging aan te vragen tot het voeren van een proces in de quaestie tusschen de polders en den Watermole naar De Pouw. De eisch door De Bouw gesteld om hem f2260 uit te betalen werd met 14 tegen 24 stemmen ver worpen. Op de voordracht van den Minis ter van Landbouw, Ny verheid en Handel heeft de Kroon overwegende dat eene behoorlyke samenstelling van de Kamer van Arbeid voor den landbouw te Hulst, niet mogeiyk is geblekeD, brsloten voor noemde Kamer van arbeid voor den landbouw te Hulst op te heffen. Maandag heeft een werkman te Groenendyk z(Jn vrouw in een vlaag van waanzin met een mes ernstige won den aan hals, borst en handen toege bracht. De man werd voorloopig in ver zekerde bewaring gesteld en is gisteren gevankeiyk naar Middelburg gevoerd. De toestand der vrouw, hcewel aanvan- ktiyk niet buiten gevaar, is thans iets beter. („Zei.»). Op verzoek eervol ontslagen als lid van het regentencollege van het Huis van Bewaring te Zierikzee, onder dank betuiging de heer J. de Vries van Does- burgh; en is benoemd als zoodanig mr. S. J. AI. van Geuns, officier van justitie te Zierikzee. Benoemd by het derde reg. infanterie tot majoor de kapitein WWeenink van het eerste. Noord Beveland. Dat de Noord-Beve landers ook wel eens uit hun landje willen bewyst wel het feit, dat enkel aan het veer Kortgene-Wolphaartsdyk op 2den Pinksterdag 550 passagiers overgebracht zyn. Het was een zware dag voor baas en knechts. Doch de 550 m. 25 cent zal by eerstgenoemde dien zwaren dag wel in aangename herinne ring doen biyven. M G. 's-Qravénpolder. Woensdag vergader den Ingelanaen van de polders Ooster en Middel-Zwake. De i kening dienst 1911/12 van O.Z. werd goedgekeurd in ontvang op f470,625, in uitgaaf op f393,805, goed slot dus f76,82. De be grooting voor 1912/13 werd geraamd op f 453,32 en de polderlasten vastgesteld op f4 per H.A. De rekening van M. Z. werd goedge keurd in ontvang op f 760,165, in uitgaaf op f 722,935, met een goed slot van f37.23. De begrooting 1912/13 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f794,425. Het dykgeschot bleef als 't vorig jaar f2.50 per H.A. Door beide polders werd besloten, het plan tot uitbreiding van het ontworpen tramnet door Zuid-Beveland te steunen. Goesche Crt. Rilland-Bath. Dezer dagen (wanneer Bed.) is vanwege de postduivenvereni ging in de Stationsbuurt alhier eene wedvlucht met postduiven gehouden van Mechelen (België) naar hier. Om 7 uur des avonds werden de duiven te Mechelen opgelaten. De eerst aangekomene (bezit ter J. Nagelkerke) bereikte te 8 u. 14 min. 20 sec. het station alhierde 2e (bezitter H. Sentse) om 8 u. 15 min. 8 sec.de 3e (bezitter H. Sentse) om 8 u. 15 min. 28 sec. de 4e (bezitter fl. Sentse) om 8 u. 16 min. 12 sec.; de 5e(bezitterD. West- strate) om 8 u. 17 min. 32 sec. 's-Heerenhoek. In de op Woensdag alhier gehouden vergadering van inge landen van den Nieuwen West-Kraaiert- polder werd de heer J. J. de Jager tot dykgraaf herbenoemd. Ned. Hei v. Kerk. 1 Beroepen te TholeL G. H. Beekenkamp te Delftte Driesum N. v. d. Snoek te Vlaardingen. Bedankt voor Berkenwoude door K. T. Proost, caud. te Leiden. Geref. Kerken. Bedankt voor Ter Apel door S. de Vries te Nieuw Leuzen. Geref. Gemeenten. Gisterenavond werd te Coiynsplaat in de nieuw gebouwde kerk der Oud- Gereformeerden de eerste godsdienstoe fening gehouden. Deze werd geleid door ds. L. Boone uit St. Philipsland. De rede naar sprak naar aanleiding van Open baringen 2 vers 17. Een talryke schare woonde deze samenkomst by uit de verschillende gemeenten van net eiland waren toehoorders opgekomen. Het kerkje, dat ruim 200 zitplaatsen heeft, munt uit door netheid en eenvoud. M. C. ZENDING. Het bestuur der Vereeniging tot be hartiging der belangen van het Rynsche Zendings-Genootschap te Barmen. Geves tigd te Amsterdam. Goedgekekeurd by Koninkiyk Besluit d.d. 2 Mei 1884, No. 56, verzond de volgende bede om' hulp, die wy gaarne by deze ook onzen lezers voorleggen. Wy veroorloven ons een bede om hulp tot te richten ten behoeve van den arbeid der Rynsche Zending. Dit Genoot schap, hetwelk voor Nederland zulk een groot werk in de koloniën verricht, ar beidt op Borneo, op Sumatra, op Nias, Mentawei en Engano en mocht in 1911 door haar toedoen niet minder dan 12959 zielen uit de heidenen en Mohammedanen tot de Christelyke Kerk toebrengen, zoo dat het aantal der gemeenteleden tot 132971 klom. Deze staan onder toezicht van 113 Europeesche Zendelingen, de vrouwen niet medegeteld, van wie even eens groote invloed ten goede uitgaat. In 876 scholen worden dagelyksch 46485 kinderen onderwezen door 876onderwy- zeis en onderwyzeressen. Deonderwyzers zyn tevens voorgangers en hebben met de 46 Evangelisten en 28 inland«che Pre dikanten het Evangelie te bedienen in de 536 bygemeenten en op de 66 Hoofd- ZeEdingsposten. De Europeesche Zende lingen bereizen afwisseld hunne ressorten teneinde het gee^teiyk leven op te wek ken en om den ouden zuurdeesem van het heidendom uit te roeien. In Junuari j.l.-togen acht Dieuwe Zendelingen naar onze koloniën om van wege de Rynsche Zending het Evangelie aan de heidenen te brengen. Het werk van de Rynsche Zending is inderdaad een prachtig werk en verdient zeer zeker de waardeering en belangstelling van alle Nederlanders. Met vertrouwen bevelen wy dat werk dus in uwe belangstelling aan. Wegens het groote aantal zoowel van arbeiders als kweekelingen behoeft het Rynsche Zen dings-Genootschap thans een nieuw ge bouw en het is daarom zooveel temeer noodig dat es gelden ontvangen worden. Het zy ons vergund ook dit jaar wederom op uwen steun te mogen rekenen voor dit heeriyke weik dat nu reeds 75jaren door deze broeders in onze koloniën ver richt wordt. Terwyi wy U by voorbaat danken, noemen wy ons, met broederiyke heilbede, Uwe dienstwillige dienareD, P. GROOTE, Voorzitter. C. J. A. BREDIUS, Secretaris. E. SILLEM, Penningmeester. Paulus Potterstraat 8. Amsterdam, April 1912. N.B. Het adres van den Zendeling H. Guillaume isVan Byiandtstraat 108, 's-Graven hage. De Hooge Raad behandelde gisteren het cassatieberoep van den controleur by de visschery politie te Bruinisse, door den kantonrechter te Zierikzee veroordeeld tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis wegens het zich in kenneiyken staat van dron kenschap op den openbaren weg bevin den in den avond van 1 Januari 11. van een nieuwjaarsfeestje. Voor den requirant trad op mr. F. Wolf- son, advocaat te 's-Graven hage, die mede deelde dat bekl. belang had in cassatie te komen, omdat hy by handhaving van de veroordeeling zyn betrekking zou kwyt raken. Gelukkig nu voor requirant was er naar pleiters meening grond voor cassatie en verwyzing der zaak naar de Rechtbank te Zierikzee voor een nieuwe behandeling. Immers, een getuige had verklaaid, dat het hem voorkwam, dat beklaagde, toen hy de herberg verliet, Amsterdam (Jonkman) bestreed de mo tie van het bestuur in zake de salaris- actie en stelde voor: De vergadering acht het noodzakelijk de salarisactie voort te zettenmeer niet. De heer Emous ondersteunt het voor stel met warmte. 'sGravenhage (Schaafsma) steunt de motie van 't Hoofdbestuur. Rotterdam (Wessels) stelt voorDe verg. betreurt het houden der salaris meeting te 's Gravenbage, acht het ver keerd de gemeenschappeiyke actie voort te zetten, en besluit daarmee op te houden. De heer Weststrate verdedigt de houding van het hoofdbestuur, doch wenscht al leen te betreuren den toon en de voor- sïellingswyze van dhr. Baron. Dit voor stel wordt verworpen. Een motie Emous ongeveer geiyk- luidend als die van het hoofdbestuur voortzetting der salarisactie op voor waarde, enz. wordt aangenomen de be slissing wordt met hoerageroep en ap plaus begroet. Vervolgens worden de door de wets- com missie geformuleerde stellingen over Bewaarscholen en klassen van voorbe reidend onderwys aangenomen, waarna de vergadering onder de gewoue plicht plegingen wordt gesloten. De bovengenoemde stellingen terwet- ieiyke regeling van het bewaarschool- en voorbereidend onderwys luiden 1. Het geven van bewaarschoolonder- wys is vry, behoudens het toezicht van de overheid op de doelmatighe d en de geschiktheid der voor het onderwys ge bruikte gebouwen en speelterreinen en op de zedeiykheid van het onderwyzend personeel. 2. Onder bewaarschoolonderwys wordt verstaan het onderwys gegeven aan kin deren van drie tot ten hoogste zeven jaar uit meer dan drie gezinnen. Dat onderwys omvat: spelen, wandelen, teekenen, kleiarbeid, vouwen, vlechten, figuren leggen, bouwen, zingen vertellen en oefeningen in het spreken. 3. Aan lagere scholen kunren hoog stens twee klassen van voorbereidend on derwys verbonden worden voorkinderen van vier tot hoogstens zeven jaar, waar aan door bevoegd bewaarschooipersoneel onderwys wordt gegeven in de vakken, oie \oor de bewaarschool zyn bepaald. 4. De gemeenten zyn bevoegd, zoo noodig, bewaarscholen of klassen van voorbereidend onderwys op te richten. Zy zyn verplicht: a. De door haat opgerichte bewaarscho len zoodra mogeiyk aan vereenigingen over te dragen, en deze desverlangd te subsidieeren, mits die voldoende waar borgen van een goede behartiging der belangen geven. b. Zoo een dergelyke vereeniging niet tot stand komt of haar taak niet behoor- ïyk vervult, eene commissie uit de inge zetenen te benoemen, die het'beheer der bewaarschool (scholen) overneemt- c. De door particuliere vereenigingen opgerichte bewaarscholen of klassen van voorbereidend onderwys, die aan gestelde eischen voldoen, desverlangd te subsi- diëeren. 5. De instructie van de in artikel 4 sub b genoemde commissie van beheer, welke bepalingen bevat omtrent de acten van bekwaamheid, het aantal, het salaris en de ïechtspositie van de onderwyzeressen, en het minimum en maximum aantal leerlingen per klasse, wordt door den gemeenteraad onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten vastgesteld. De voorwaarden voor de subsidieering van de in art. 4 sub c genoemde vereeni gingen, welke bepalingen moeten bevat- teu omtrent de eischen voor de gebouwen in verband met de locale omstandigheden de acten van bekwaamheid, het aantal, Te 11 uur zooveel waren nog slechts 26 Kamerleden van Rechts en 18 van Links aanwezigdat wil zeggen er ont braken nog 33 leden van Rechts en 23 van Links. Dat is niet beleefd tegenover den minister die het woord voeren zou. Van de Zeeuwsche Kamerleden waren de heeren Patyn, Lohman en Blum op het appèl. De minister kon nu pas om 12 uur aan het woord komen. De heeren lieten hem een uur „antichambreeren". Nog eens, wy vinden dat hoogst ongepast jegena een minister der Koningin. Wat de rede van den minister aangaat, deze viel by den liberalen Overzicht- schryver van Het Hangelsblad in zoo goede aarde dat hy hem openiyk een pluim op den hced stak, het antwoord, zoo schryft hy, was overtuigend, en maakte over 't algemeen een goeden, aan- genamen indruken de toon was krach tig en opgewekt. De Minister begon met zyn werkwyze te verdeiigen tegen de aanvallen van de heeren Patyn en Treub. De heer Patyn had gezegd dat .alles was blyven liggen de urgente herzie ning van de Ongevallenwet en de even urgente Ouderdomsverzorging voor de niet gewenschte Ziekteverzekering omdat die de Raden van Arbeid moest leveren terwyi nu toch bleek dat die Raden van Arbeid voor de ouderdomsverzorging heel weinig en nitts voor de Ongevallenwet beteekenen. Niets zoo erkende de Minister als zeljbesturende organen. Maar die heb ik voor de Ongevallenwet ook niet noo dig. Daarvoor h^b ik slechts ambtenaren noodig en plaatselijke organen. En nu dient de Raad van Arbeid, die zelf bestu rend orgaan is, by de uitvoering van de Ziektewet, tevens tot plaatselijk orgaan by de uitvoering van ae Ongevallenwet. De kennis van personen en toestanden in een bepaalden kring, die de Voorzitter van den Raad van Arbeid opdoet by de uitvoering va i de ziektewet waaronder de kleine ongevallen worden gebracht, zal hem te stade komen in zyn qualiteit van agent der Ryksverzekeringsbank by de Ongevallenwet en zoo zal de werking van de Ryksverzekeringsbank gedecen traliseerd kunnen worden. In de tweede plaats besprak de Minister den rechtsgrond van de door hem voor gestelde regeling. Dien achtte hy dezedat d« overheid geroepen is om misstanden, voortvloeiend uit de kapitalistische maatschappy die zy beschermt, zooveel mogeiyk weg te ruimen wanneer ze kwetsend zyn voor het algemeene rechtsbesef. En kwetsend voor het algemeene rechtsbesef is het dat een arbeider, die hulpbehoevend is, thans aangewezen is op hulp van derden. De beperking tot de arbeiders werd vry uitvoerig door den minister verde digd en daarby tevens de door den heer Treub als soc.-democratisch gequalificeer- de passus uit de Nota van Antwoord. De ondernemer, zoo betoogde de Minister, heeft zeker, vooral wanneer hy tot de kleinen behoort, slechte kansen. Maar hy heeft ook goede, waardoor hy zich op kan werken tot een mate van zelf standigheid die de arbeider nooit kan bereiken omdat deze zyn loon toteenig inkomen heeft. Dat de ondernemer slechte zoowel als goede kansen heeft, is nu eenmaal onafscbeideiyk van den aard van het ondernemerschapwie het risico aanvaardt, moet de gevolgen aanvaarden. Maar de arbeider kan het nooit verder brengen dap zyn inkomen uit loon en heeft daarom aanspraak op een byzondexe wetteiyke regeling. Tegenover den heer Van Idsinga ver- digde de Minister de speciale regeling voor de arbeiders o.a. met verwyzing naai de reeds bestaande waterschappen en f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2