No. 199 1912, Zaterdag 25 Mei, 26e Jaargang. SBRISÏEUJfG NIEUWSBLAD VOOR ZEELA HISTORISCH Hugo Jaasz, de Stedebode van Middtlktrf. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes ƒ1.25 F. P. D'HUIj, te Middelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TWEEDE BAMËB. Vliasingen. In de zitting van den ge meenteraad was nog ingekomen een FEUILLETON. an a jgaaggsEEai ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. UITGAVE DER FIRMA'S Prijs per irie maanden franco p. p. Gnkele na turners coc* 0.05 EN v.in 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 10 regels 1.—iedere regel m\ sr 10 cent S5£ssb®séï rwwarfoTvrs?- De heer Duys zette gister zijD rede voort, een rede vol glossen en flauwig- heden aan 't adres van den minister, de heeren Lohman en v. IdsiDga, en lest niet minst 1 dr. Kuyper, uit wiens «Gemeene Gratie* hy wapenen baalde om dezen anti-revolutionair en den mi nister met] zichzelf in ^tegenspraak te brengen, een en ander omgeven met tal van zouteloosheden, waarom door volks vertegenwoordigers van LiDks braaf, en onbeschaafd 1 gelachen werd. Hoe het peil in onze Tweede Kamer zinkt I De heer De Kanter brak een lans voor particuliere kassen regel en overheids kassen aanvulling, welke regeling hU aanbeveelt boven die van den minister. De heer v. Idsinga plaatste zich tegen over den minister, schoon hy waardeert diens reuzenarbeid, en zyn meesterschap over de details die van diens diep gaande studie getuigen. Spr. verklaarde zich tegen wettelijke cwöetcfer* verzeke ring Het stel van het ontwerp wordt weergegeven in de woorden van Jago 'ioi OthelloPut money in your purse. Wesmeer spreker geloofde, dat verheffing van de arbeiders te verkrijgen ware door hun geld in de beurs te bezorgeD, dan zou spreker niet opzien tegen finan- cieele offers. Maar spreker gelooft dit niet, en heeft meer dan de minister vertrouwen in het sterken van maat schappelijke en zedelijke gevoelens en dan niet alleen by de arbeiders. En toch is spreker met blind voor de eco nomische zyde van de sociale nooden. Dit kwaad acht spreker niet gering, maar wanneer spreker met den minister en <den heer Duys moest gelooven dat de nood veroorzaakt wordt door de per- sooniyke productiewyze, of met den heer Aalberse dat de werkgever deD arbeider kan onthouden wat hem naar natuurrecht toekomt, dan zou spreker dien nood willen wegnemen langs een anderen dan den round about way der arbeidersverzekering, met al haar bure aucratische paperasserie. Spr. verklaart zich dan ook met den heer Tydeman tegen dit ontwerp. In de avondvergadering is de motie- Treub over de spoorwegovereenkomsten na een lang debat door den voorsteller ingetrokken. 34 Een verhaal uit het jaar 1567, door OHR. HONDIUS. Er ging zooveel om in zyn hoofd. Hy wist dat Pieter Haeck met Thoulouse en Blois van Treslong voor Walcheren gekomen was, maar hoe was 't verder gegaan Zeil had hy een werkzaam aandeel gehad in het proviandeeren van 't vaar tuig, dat voor de soldaten van Haeck was bestemd, maar zou 't gelukt zyn aan de Questere om deze mondbehoeften aan boord der schepen te brengen De onzekerheid pynigde hem en belette hem te slapen; hy was dan ook zeer verheugd, toen bode Hugo Jansz- hem dit nacnceiyk bezoek bracht; hy zou nu toch wei iets naders vernemen. Spoedig verbrak deze dan ook het stil- zwygen en vertelde, wat hy wist. Met klimmende belangstelling vernam hy dat heer Haeck te irnemuiden was aangekomen. Maar als him ingevolge den last van burgemeester Domusz. de landing werd verhinderd wat dan? verzoek van het bestuur der sociëteit Unita8 om Diet over te gaan tot ver andering van het hek van de Boulevard in een steenen borstwering. By de benoeming van de twee onder wijl eressen drukte de heer Manse zyn spy t uit, dat op de voordracht zoo weinig der mede soliciteerende stadgenooten voorkomen en dat het rapport zoo kort is. De wethouder van onderwys, de heer Auer, wees er op, dat de voordracht was opgemaakt Dadat een -openbare les heeft plaats gehad. Ook de heer De Mey sprak zyn spyt oyer het korte rapport. Hierna werd tot stemming overgegaan. Voor de eerste vacature kreeg by de eerste stemming de dames Herrygers7, Van de Ransou 6 en De Vries 1 stem. By de tweede vrye stemming verkregen de dames Ransou 8 en Hetrygers 6 stemmen, zoodat eerstgenoemde benoemd werd. Hierop deed de heer Staverman het voorstel de tweede benoeming aan te houden, daar de voordracht nu. in-com- pleet is. Na eenige discussie werd dit voorstel verworpen met 8 tegen 6 en hierna ver kregen de dames Van de Ransou 6, De Vries 1 en Braat 7 stemmeD. By de tweede vrye stemming was de uitslag: de dames Braat 8 en Van de Ransou 6 stemmeD, zoodat gekozen is mej. Braat. Uitgeloot werden van de leening 1888 de obligatie-nummers162, 65,156, 326, 267, 76, 212, 196, 332, 94. Van de leening 1911 ad f 141,000 werden uitgeloot de nummers 94, 17,104 en 71. Van de leening 1911 ad f184,000 de nummers 8 en 179. In behandeling werd wederom geno men het voorstel om het hekwerk aan de Boulevard de Ruyter te vervangen door een steenen ballustrade, waartegen de adressen van den heer Suyver en van de sociëteit Unitas waren gericht. De heer Van Niftrik zeide dat B. en W. van de in die adressen aangehaalde bezwaren veel voelen en thans voorstel len om alleen de muur waar noodig te herstellen maar daar op het oude hek weer te plaatsen. Na eenige discussie werd zonder hoof- I delijke stemming alzoo besloten. Niet ontvankeiyk werden verklaart de reclames in zaken het vergunningsrecht van J. en T. M. Gorveleyn en alwyzend beschikt op die van mej. M. R. Vel ge en Ohr. van Dam me. Eveneens werd afwyzend beschikt op De beide vrienden begrepen dat de zaak op dit oogenblik niet gunstig stond men gaf den moed echter niet op. Als Haeck slechts voor de stad kwam, dan zouden de vrienden wel een middel vinden hem daarbinnen te brengen. Maar door de haven was dit onmogeiyk. Immers van stadswege waren gewapende heudeschepen uitgerust om iederen aan val te keeren, de landing zou dus ergens anders moeten worden beproefd, als dit in Arnemuiden niet gelukte. Wist men maar, hoe de zaken daar stonden 1 Nog lang spraken ze samen tot Hugo Jansz. tegen het aanbreken van den dag afscheid namhy moest weer vroeg- tydig op 't stadhuis zyn en vooraf wilde hy te huis eenig ontbyt gebruiken. Vernemen we inmiddels, wat er te Arnemuiden gebeurd was. Reeds zageü we dat de schepen van Haeck met wassend water derwaarts waren gi koersd en omstreeks 7 ure voor de stad waren gekomen. De komst der vaartuigen werd spoe dig in de stad bekend en veroorzaakte aldaar een groot tumult de gansche bevolkiDg stroomde naar de kade. Maar ook baljuw Ypens, Lenart Die rikx en Gerrit Pietersz. waren spoedig ter plaatse aanwezig. een verzoek van de Vereeniging voor Oogiyders te Rotterdam om subsidie uit de gemeentekas. Vergunning werd verleend tot het in gebruik nemen van gemeentegrond aan H. van den Boogaert, B. M. Wytenburg en aan gebr. Polak. Besloten werd aan de Provinciale Staten te verzoeken wederom voor den tyd van drie jaren een subsidie uit de Provinciale kas te verstrekken ten be hoeve der gemeenteiyke Handelsschool en wel 10 pCt. der uitgaven tot een maximum van f1000. Behandeld werd vervolgens een voor stel van B. en W. om aan zoons van on- en minvermogende ouders, die de Ambachtsschool te Middelburg bezoeken, tegemoet te komen in de kosten der tram. De finantiëele commissie stelde van daar- voor op de begrooting 1913 een be paalde som uit te trekken. De heer Manse stelde voor al leen onvermogenden te steunen, omdat hy vreesde dat men anders vragen zou om steun te krygen voor burgerscholie ren ja zelfs voor studenten. De Wethouder Auer bestreed dit. Ook de heer Lindeyer, die dit voorstel toejuicht, vraagt het niet te beknibbelen. De heer Staverman verdedigde het voorstel van de commissie van tinantiën. De heer van Niftrik wyst op het ge brek aan eene ambachtsschool te Vlis- sin gen eD wyst er op dat hier een gering bedrag geldt. De heer Merckens acht de wyze van subsidie niet goed; wel als het onderJ wys van de jongens betaald werd, het geldt voor hem een principe. De heer De Mey verdedigde het vooi- stel van B. en W. ten krachtigste. By de verdere vry langdurige discussie meende de heer De Mey te moeten con- stateeren, dat de heer Merckens niet tegen schoolvoeding is, en de heer Van Niftrik ziet hier in dit voorstel een eerste stap op deD weg om tot de oprichting van een eigen ambachtsschool. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aargenomen met 9 tegen 3 stem men, die van de heeren Merckens, Van de Putte en Huson. De vergadering ging hierop over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare vergade ring kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om hen te machtigen zich een ambtenaar te asumeeren om de boeken van den gemeente-ontvanger te contro- Daar naderde een sloep waarin zich de heeren Haeck en Thoulouse bevonden. Aan wal gekomen werd hun gevraagd naar het doel hunner komst en werden zy naar de woning van Lenart Die- likx geleid, alwaar een onderhoud plaats had. Haeck en Thoulouse verklaarden, dat zy kwamen ter bescherming van het land tegen vreemde soldaten en in naam van den Prins van Oranje, aan wiende bewaring des lands door den Koning was opgedragen. Inmiddels had zich een groote menigte volks verzameld, welke luide kreten lieten hooren. 't Was daarom, dat Jan Rombouts met eenige mannen naar Middelburg werd gezonden om hulp te erlangen of raad in te winnen. Meer dan een uur verliep er, eer de boodschappers terug kwamen. Geiyk we reeds gehoord hebben was het antwoord een besliste weigering om Haeck en zyn soldaten kwartier te ver- leenen, met het bevel om hun daaren tegen met geweld van 't land te keeren. Hoezeer Haeck bad en smeekte geen geweld tegen hem te gebruiken, het antwoord luidde beslist: hy hadonmid- deliyk te vertrekken, alle pogingen om te landen zonden met geweld van wape nen worden tegengegaan. «Maar geef ons dan tenminste eenig leeren. Uit het voorstel blykt, dat B- en W. bedoelen daarmede den controleur der belastingen ie belasten. De heer Manse acht deze laatste toe lichting niet noodig. De heer Lindeyer is tegen het voorstel omdat het z. i. niet genoeg toegelicht is. De heer Van de Putte vraagt of de regeling geeB flnantieele offers zal eischen en de heer Stuart of de verantwoorde- ïykheid bij B. en W. blijft berusten. Op beide vragen antwoordt de burge meester geruststellend. Hierop wordt het voor-tel van B. en W. aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die van de heeren Lindeyer en De Mey. Het le suppletoir kohier hoofdeiyken omslag wordt vastgesteld op een bedrag van f3986,685. Beschikt werd op een reclame hoofde- ïyken omslag 1912. Hierna werd in behandeling genomen het verzoek van de wed. Dupont om met het festival een caroussel te mogen plaatsen. Dit verzoek werd ingewilligd met 11 tegen 8 stemmen, die van de heeren Merckens, Van de Putte en Rot tier. Ten slotte werd nog 1 esloten aan Ged. Staten te adviseeren goedgunstig te be schikken op een verzoek van de Schelde om spoorstaven te mogen leggen in de Lampenstraat en den Koningsweg. By de rondvraag werd door den heer J. de Mey gevraagd was of door B. en W. gedaan is naar aanleiding van het door den raad genomen besluit om over te gaan tot de invoering van eenveror dening, waarby een bepaald gewicht voor brood wordt voorgeschreven. De wethouder, de heer Van Niftrik, zeide, dat hy met het lid van den raad, den heer Rottier, een aantal bakkers heeft bezocht en dat dearbij gebleken is welke moeiiykheden het maken van zulk een verordening in den weg staan. Verschillende soorten brood leveren by het gebruik van evenveel deeg een ver schillend gewicht op. De heer Da Mey zeide, dat hem dit bekend is, doch dat men een eenigszins groot limiet kan stellen, en spr. wees tevens op het by de coöperatieve bakke ryen verkregen gewicht. De voorzitter deelde mede dat reeds voor eenigen tyd een ontwerp verorde ning gereed was, doch dat deze by de gezondheidscommissie nog al bezwaar ondervond. De heer De Mey drong er op aan, dat uitstel om gelegenheid te hebben eenige levensmiddelen te koopen", zeide Haeck, „ga zult toch een landgenoot niet weige ren, dat hy zich van het noodige levens- ondeihoud voorziet?" »Wy geven u een uur uitstel*, zeide Lenart Dierikx, »wanneer ge na verloop van dien tyd, de reede niet hebt verlaten, zien we ons genoodzaakt u met kruit en lood te verdry veD, ingevolge den last onzer overheid". Hierna konden zy vertrekken. Buiten gekomen waren zy alras om ringd door tal van nieuwsgierigen, maar geen enkel teeken van toejuiching deed zich hooren. Slechts één voegde zich by henhet was de ons bekende visscher Leunis. By had gedaan wat hy kon om de geestdrift der Arnemuidenaars op te wekken, terwyi het gezelschap ten huize van Lenart Dierikx vertoefde. Doch 't was hem niet gelukt, de Arne muidenaars voor de zaak van Haeck te winnen men vreesde voor de gevolgen. De tijding van de komst desKonings was ook hier bekend geworden en dat Haeck op weinig steun te rekenen had, bewees het feit, dat ook Rammekens de de poorten voor hem gesloten had ge houden. Zwygend vervolgden Haeck en Thou louse hun weg naar de schepen, maar voor ze zich in de sloep begaven keek de heeren Van Niftrik eD Rottier ook eens een onderzoek zonden instellen in de beide bier ter stede bestaande coöpe ratieve bakkeryen en vroeg tevens in kenDis te worden gesteld met de bezwa ren der gezondheidscommissie, die hy meende wel te kunnen weerleggen. Borssele.. In de jongstgehouden ver gadering van ingelanden van den polder Borssele, waren van de 37 leden er 84 ver tegenwoordigd. De rekening van het ver - loopen dienstjaar bedroeg aan ontvang sten f 34852,18 aan uitgaven f34815,995 zoodat een goed slot overbiyft van f36,185. De begrooting opgemaakt voor het dienstjaar 1912/18 bedraagt aan ontvangsten f34841,35 aan uitgaven f34854,54, zoodat het dykgeschot per H. A. verhoogd wordt met f 1,35. De af tredende leden van den dykraad W. Piiester en C. M. Nysten werden her benoemd. Een request ingezonden door J. Nieuwenhuize tot begrinding van den Jorjaneweg werd met algémeene stem men goedgevonden. Een schryven van de Ned. Hervormde gemeente tot begrin ding van de oude Kaaidyk werd van de hand gewezen. Colynsplaat. De werkzaamheden aan de haven alhier zy'n sedert eenige dagen begonnen en reeds heeft een werkman het ongeluk gehad met zyn rechterhand tusschen twee lorries beklemd te raken, zoodat twee vingers gekneusd zyn en hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De reserve sergeant P. W. Dormaar van bet 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg is benoemd tot vaandrig by dat bataljon. Ylisaingen. Naar men uit goede bron verneomt, wordt de luitenant kolonel P. A. F. Zanino, commandant van 4e bat. 3e reg. inf. te alhier met ingang van 1 Juni a. s. overgeplaats naar Bergen op Zoom. Aan den kommies le klasse J. Crom- bouw te Heinkenszand is met ingang van 1 Juni 1912 eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend. BiykeDS opgave aan den Centralen Gezondheidsraad, zyn in de week van 15 tot en met 21 Mei 1912 in Zeeland gecon stateerd 9 gevallen van besmettelyke ziekte en wel van roodvoük 1 geval te Aardenburg, Ossenisse, Schoondyke, Sluis en Vüssingen en 2 gevallen ie Krabbendyko en van diphtheritis 1 geval te Goes en te Koewacht. Rilland Bath. In de door de kolen- vereenigiDg „De Vrijheid" op Woensdag- Haeck zoekend in 't ronde. Daar viel zyn oog op iemand, dien hy hier allerminst zou gewacht hebben, 't was Stulte de marskramer. Van zyn tocht naar Rammekens terug gekeerd, had hy weinig rust genomen, hy wilde weten, wat er verder gebeurd was. Vernemende dat het schip met proviand naar Arnemuiden was gezeild, yide ook hy derwaarts en was hy getuige van de ontvangst aldaar. Ook hy trachtte de visschers voor de zaak der vryheid te winnen, hy herin nerde aan de martelvuren, die alreeds hadden gerookt aan het terdood bren gen van den chirugyn Mattbys Jansz. en zoovele anderen. Hy prees den moed, dien Haeck aan den dag legde en hoe deze alles veil had voor de belangen des lands, maar het was alles vergeefsch slechts een enkele viel hem by. En zoo volgde hy zwygend Haeck en Thoulouse naar den oever, waar de sloep lag, die Haeck en Thoulouse naar de schepen zou brengen, toen Haeck hem bemerkte en hem wenkte. Oogenblikkeiyk stond Stulte voor hem en terwyi Haeck hem iets ln 't oor fluisterde, stelde hy hem drie Philips- daalders ter hand, waarna deze in de duisternis verdween. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1