een Meid Teleg rammen Kerknieuws. WQHT8ZAKKN* (senseiagde Berichte». .ff ar kt bericht en UW» ?«M!0PI>, HZ L.EJSSTAFEL, eei Timmérmanskneeiit, een Handknecht een Handknecht een Knecht of aankomende Knecht "ïïTK'ööp'"" Kippen met Kuikens, I Üoca/Heden middag tuaschen een en twee uurü had by den bouw van de Stoomwasscherij De Zon de aannemer D. J. ,B. Arentz het ongeluk met een stelling naar beneden te vallen, waarbij hem een beitel in zijn been viel. Hij moest direct onder geneeskundige hulp gesteld worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rilland-Bath ds. H. J. Visser, te Kleverskerke. Aangenomen naar Doeveren door C. W. Bastiaanse, cand. te Utrecht; naar Eist bij Amerongen door ds. P. Snoep te Waarde. Geref. Kerken. Beroepen te Ter Apel 8. de Vries te Nieuw Leuzen. Ds. Netelenbos, van Wonosobo, die op reis is naar ons land, hoopt na eeni- rusttijd tot zyn arbeidsveld terug te keeren. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rynsburg J. v. d. Vegt te Harderwijk. De werkman te Standdaarbuiten, de moordenaar van Barbara Knook in den avond van 22 Sept. 1911 stond gisteren terecht voor het Hof te 's Bosch. Eisch is ontslag van rechtsvervolging en plaat sing in een rijks krankzinnigengesticht. De rechtbank te Breda had hem twin tig jaar gev. straf gegeven. Vrijdag 7 Juni a.s. zal voor de ar- rondissements-rechtbank te Middelburg behandeld worden ze zaak tegen P. A. G. stationschef te Axel, ten zake van het spoorwegongeluk aldaar op 18 April 1912. In deze zaak zijn 9 getuigen gedag vaard, waaronder 3 deskundigen. Te Rotterdam viel een 8-jarige knaap in een tobbe met heet water en stierf aan de daarbij over het geheele lichaam opgedane brandwonden. Te Oostwold is een tweejarig knaapje in een watering verdronken. Te Utrecht is een winkelier van een ladder gevallen en na eenige uren aan de gevolgen be zweken. De gemeente Breda laat voor een drietal huizen in het Wilhelminapark aldaar een sloot graven, zoodat de bewoners voortaan een polstok noodig zullen hebben om in en uit hun huis te komen. Ook post, slager en kruidenier zullen zoo's stok mee moeten nemen en al degenen, die in deze huizen een bezoek wenschen te brengen. De ge meente had namelijk met de huiseige naren onderhandeld over afstand van grond en is men niet tot een resultaat gekomen. Gevolg: deze sloot. N.B.G. Te Joure (Fr.) zjjn koeien vergif tigd. In het land vond men aan den kant van een sloot roode menie, een vergif tigde verfstof, waarvan het vee gelikt heeft. Een koe is reeds bezweken, twee andere zullen het ook wel niet halen. Een gevederde viervoeter. MeesterJaiitje, wat is een viervoeter Jantje: „Een ding op vier pooten." Meester„Noem er eens een Jantje: „Een olifant, meester." Meester„Zijn er ook gevederde viervoe ters, Jan JantjeZeker, meester, bijvoorbeeld een veeren bed." De man met het spiegelgladde hoofd wordt door een vriend met z'n kaalheid geplaagd. „Is 't niet lastig met tocht vraagt deze. En de ander „Neen, dat went, maar wèl 's ochtends met het wasschen". „Ja, dan moet ik altijd mijn hoed op houden, omdat ik anders niet weet waar mijn gezicht ophoudt". Hand. Een slimme vogel. Jacob Khon moet naar den professor. In de wachtkamer ziet hjj een tarief hangen eerste consult vfjf gulden, volgende consulten drie gul den. Als het zjjn beurt is, treedt hij de ontvangkamer binnen en zegt joviaal tot den professor, dien hij nooit tevoren heeft gezien: „Morgen, professor, daar kom ik maar wóér eens met m,n kwaal 1" De professor ook niet van vandaag of gisteren doet hem eenige vragen en zegt dan leuk: „Nou, je blijft maar kalm doorgaan hoor, met het middeltje, dat ik je laatst heb voorgeschreven 1" Nederlander. De vroegere aartshertog Ferdinand Kail, de tegenwoordige »Herr Karl Fer dinand Burg" zal op verzoek van zijn broeder (den Oostenrjjkschen troonopvol ger) en van de aartshertogin Marie Valerie, spoedig weder den aartshertog- titel en al zjjn vroegere waardigheden terugkrijgen. Aan zijn echtgenoote, de dochter van professor Czuber, voor wie hjj afzag van al zyn waardigheden, zal een grafelijke titel verleend worden. Sedert hy van aartshertog Karl Burg tout court geworden was, had Ferdinand Karl hoofdzakelijk in Zwitserland ge woond en nooit meer denOoslennjkschen bodem betreden. De tweede stuurman van de Titanic, Lightoller, vertelde aan de Commissie van de buitengewone omstandigheden, waaronder de ramp is gebeurdde maan- looze nacht, met geen zuchtje wind en niet de minste deining in het water. Was er ook maar eenige golfslag ge weest, de ijsberg ware bijtijds gezien en vermeden geworden. Nu was de zee als biljarttafel of als een vloer. Niet een van de honderd menschen, die geregeld op den Atlantischen Oceaan varen, zal zoo'n kalmte ooit hebben gezien. Lang duurde het zoo niet, want binnen het halfuur na het zinken begon het te golven. De ijsberg, waarop wij geloopen zjjn ver telde Lightoller verder kort te voren (niet erna) gekanteld zijn. Daardoor zal het ijs, dat boven water stak, nagenoeg zwart zijn geweest. Of het moet een ijs berg zjjn geweest, die van eeD gletsjer was afgebroken, met een blauwe zijde en een witten rand. Die witte rand is ook gezien. Was het een gewone ijsberg geweest met drie zijden en een top, zou er weerkaatst licht zyn geweest, dat op anderhalve mijl afstands of verder te zien zou z(jn. Getuige moest erkennen, dat, als het schip langzaam had gevaren, de ijsberg vermeden had kunnen worden. De Titanic had de machine niet, zooals de Californian, stop gezet, omdat zij niet, als deze, een ijsveld had gezien. Op de vraag of het niet roekeloos was om met een snelheid van 2U/2 knoop te varen, als er ijsbergen gemeld zijn, was het beden kelijke antwoord„Al wat ik kan zeggen, is dat het verwijt van dergelijke roeke loosheid dan geldt voor nagenoeg eiken gezagvoerder van elk schip dat den At lantischen Oceaan oversteekt." De vrijzinnige vrijheidsliefde in Belgiè. Uit verschillende plaatsen in België komen berichten over nieuwe revolutio naire heldenstukken van de socialisten, die, naar het schijnt, in België vry spel hebben en ongestoord r.-katholieken half dood mogen slaan, van revolvers mogen gebruik maken odz. In de Maasbode lazen we, zegt De Rotterdammer, daaromtrent de volgende berichten. „Te Seraing heeft het roode janhagel b.v. gepoogd een r.-katholieken-vergade- ring in de war te sturen en toen dit niet lukte besloten de lafaards om den spre ker, den heer Sschoffen uit Luik een hinderlaag te leggen. „Aan de Molinay weerklonk opeens een schot en een kogel floot boven de hoofden der r.-katholieken, die den heer Tschoffen naar den trein brachten, en pen van hen, de heer Louis Willems, de schrijver van het Volksgezind verbond wankelde en was op het punt te vallen. Men ondersteunde hem en bemerkte dat hy aan het hoofd gewond was. Biet bloed gutste bij stroomen uit de wonde en het was onmogelijk het slachtoffer naar een apotheker te brengen, want dan zou hy in de handen van het gespuis vallen en er niet levend van afkomen. Niettegen staande de pogingen der gendarmen en der politie viel het socialistisch janhagel op de r.-katholieken, bracht hun vuist slagen en stompen toe om hen" op te hitsen en hen aan het vechten te krygen, doch de jonge wachten bleven kalm. Aan het station van Seraing werden de bar- reelen voor de r.-katholieken geopend en achter hen gesloten. Ondertusschen werd het station bestormd door de beude, de ruiten vlogen aan stukken onder het geroep: „ter dood", tot eindeiyk de heer Tschoffen en zyn vrienden op den trein naar Luik stapten en wegreden." Ook te Brussel is het gespuis weer bezig geweest. Een bende van 150 roode apaches heeft een vyfcigtal leden van den St. Lodewykskring die te 8t. Agatha- Berchew de inhuldiging van het vaandel van den Volksbond gingen by wonen, overvallen. De lafaards, die met 10 tegen 1 man stonden, schaamden zich niet de kleine turners te mishandelen. Een der knapen werd bewusteloos geslagen en moest in een naburig huls binnengedra gen worden. Omtrent den dood van Prins Ge orge van Cumberland verhaalt men dat de weg liep over heuvelachtig terrein en de auto ging slingeren, zoodat de Prins de macht over het stuurrad verloor, in spiraalvormige kringen sprong de auto nog 30 M. ver en vloog daarna 't bosch in, waar zy afstootte op eenige pynboo- men. De boschwachter hoorde een doffen knal, die |jhem deed denken dat er in de buurt een schot afging. Hy liep yiings op het geluid af en vond den prins dood aan het stuur van zyn auto zitten. De kamerdienaar Grewe (de eerste berichten spraken by abuis van een kamerheer von Greve)lag enkele meters verder op den grond te jammeren en bezweek kort daar na. De chauffeur biykt niet ernstig ge wond te zyn. Hertog ErnstJAugust, de vader van den prins, ontving het bericht van den dood van zyn zoon in een hotel te Dresden, van waar hy zich voor de uitvaart van den koning van Denemarken verder op reis wilde begeven, fly is met zyne gemalin te Gmunden, waar hy verbiyt' houdt, teruggekeerd. Heel de stad had zwarte vlaggen uitgestoken. De twee ïykenzyn naar Gmunden overgebracht. Prins Eitel Frederik en prins August (zoons van den Keizer) waren erby tegenwoordig. In de kerk te Nachel, waar de »dienst" ge schiedde, zong de schare de liederen Wer Weis, wie nahe mir mein Endeen Lasst mich gehen. In Engeland hebben de padvinders ook een eé) eraaVoor het k nderho verscheen Maandag een twaalfjarige knaap, die een som gelds èen f12 by elkaar had gestolen van den apo theker, by wien h0 loopjongen was. Een predikant pleitte voor den jongen, dat zyn vader, by een spoor werkzaam, een verbryzelden voet had gekregen en de kinderen het gezin moesten helpen on derhouden. Zoo was de 'jongen in de verleiding gekomen. De predikant be loofde den jongen in het oog te zullen houden. Bovendien, zeide hy, zou de jongen als. verkenner voor een eereraad moeten verschynen. Den „rechter" gaf den jongen een jaar proeftyd. Nadat in 1908 kiesrechtvrouwen zich hadden vastgeketend aan de tralies, die de dames op de tribune in het Lager huis voor de blikken van de leden van het Huis moeten beschermen of deze voor de blikken der dames, werden er geen andere vrouwen toegelaten dan echtgenooten of verwanten van leden van het Huis. Nu is [het verbod voor andere vrouwen opgeheven. MIDDELBURG, 23 Mei 1912. De uiterst geringe aanvoer bepaalde zich tot Tarwe, die onveranderd lang zaam opruimde. Van andere artikelen was het aanbod van geen beteekenis. Men besteedde voorjarige tarwe f 0, a f 0,nieuwe tarwe f 8,25 a f 8,50 per H.L. 5 nieuwe rogge f 0,a f 0,nieuwe zomergerst f0,a f0, haver f af,paardeboonen f 0,a f 0, iuinboonen f 0,-~ a f 0,witte boonen gelezen f a f bruine boonen ronde f .--af—,— idem lange f a f krconerwten nieuwe f 11,a f 13,koolzaad f a f karwy zaad f a f per 50 K.G. Waar 't niet bjj staat is de prijs per H.L. Opgaaf van de Marktzettlng der Ver- eenfging »Emos" en de „Landbouw". Boter f 0,51 A f 0,61 per kilo Voor particulieren f 0.61. Eieren f 3,70 a f 0,per 100 stuks. Voor particulieren f 4,10 Veiling eieren. Op de veiling waren kipeieren 1 3,80 a f 4.50. Eendeneieren f 4 20 a i 5.—, Ganzeneieren f 7.a f9.Kalkoen eieren f6 60 a f0.Kieviteieren f 0 - Loo. Het vertrek der Koninklyke Fa milie naar Dobbin is bepaald op 5 Juni a.s. Amsterdam. Het gerechtshof sprak heden vry den burgemeester van Bun schoten tegen wien geëischt was zes maanden gev. en die zich te verantwoor den had wegens oplichting, valschheid in geschrifte en verduistering. Amsterdam. Oe 4e kamer by de recht bank veroordeelde tot 6 maanden L. 8. oud 18 jaar wegens het toebrengen van een messteek. Haarlem. De rechtbank spr, dr. Fer eken te Zand voort vry die terechtstond wegens het niet-aangeven van diphthe- ritisgevallen Voorts gelastte de recht bank den getuige Deiff nogmaals te hoo- ren tegen Varekamp. De rechtbank ver oordeelde den spoorwegbeambte S. tot tien dagen hechtenis wegens het veroor zaken op 24 Jan. jl. van een ernstig spoorwegongeluk. Tweede Kamer. By de voortgezette behandeling van het ontwerp Ziektever zekering wenschte de heer Duijs krachtig stelling te nemen tegen de pogingen om de verzekering van de verplichting te onttrekken. Hier' gaat Spr. in principe met den minister mee, althans wat de invaliditeitsverzekering betreft. De argu menten tegen den „dwang" gaan niet op. Spr. beroept zich op het buitenland, waar deze verplichting zelfs op socialisti- schen grondslag is geregeld. Weenen. Te Buda Pest waar de Arbei dersparty wegens een vermeende nood lottige behandeling van het Kiesrecht- vraagstuk een werkstaking had uitgelokt, kwam het tot een bloedige botsing waat- by 4 dooden en 12) gewonden vielen, en 140 arbeiders in arrest genomen wer den. De garnizoenen zyn gemobiliseerd. Amsterdam. In den nacht van 22 op 23 Mei is aan het meteorologisch instituut opgeteekend een aardbeving, die volgens registreering ruim drie uren duurde. De afstand van den haard was volgens seismografische waarneming ruim 8500 kilometer; waarschyniyk Midden-Amerika en Zuid-Oost Azie, waar vele aardbevingen voorkomen. Lissabon. De Kamer heeft met 60 .tegen 45 stemmen een voorstel aange nomen tot afschaffiug van de Pertu- geesche Legatie by het Vaticaan. Rilland. Dcor het Bestuur der Wa- terkeering van den Calamiteuzen Zim merman polder werd op heden aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1913 van de aarde-, kram-, ryssteenglooiing- en andere werken. Begrooting f 6Q00. Inge schreven werd door; M. Jacobs, Goes f5885, W. M. FerdiDandusse, Biezelinge f 5890, J. O. van den Brink, Krabbendyke f5900, J. M. Panny, idem f5920, M. C. Hartog, Sliedrecht, f6278, P. C. Lange j veld, Hardinxveld f6480. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten gegund aan den laagsten inschry ver. Ons Tijdschrift, 17e Jaargang, aflevering 5. Prys per jaargang f6. 's Gravenhage, D. A. Daamen. Mr. G. J. Grashuis begint een beoor deeling van prof. Chantepie's jongste werk „Het Christeiyk Leven" I. De ge leerde veelwetende tydgenoot van Groen doet dit tamelyk objectief. Dr. J. H. Gunning vervolgt en besluit zijn onder houdend verhaal omtrent zyn bezoek aan Made ra, in verband ook met zyn kennismaking met enkele goede Prote stanten op zendingsposten aldaar. Zekere Fustado is daar wel de meest sympa thieke van. A. Dorst behandelt „de Litur gie-beweging in onzen tjjd"teiwyi mr H. Verkouteren een met historische feiten toegelicht opstel begint over „Eerlijkheid f in de Politiek". De „Terugblik" en„Vau Boeken" zegt in menig geval waar het op staat. By zonder boeiden ons de verzen van Willem de Merode. Onze jeugdigen verzuimen niet de^e over te schryven. Ze zyn voor voordrachten zeergeschikt. Wy nemen van het mooie viertal{Stil dorp In School Op de grens van herfst en winter De Klok), het eerste over De molen heft zyn armen stil In de blauwe zonDige najaarslucht, En laat ze vallen met een zucht, Als een moe man, tegen zyn wil. De huizen slapen, het gordyn Is neergelaten voor elk raam. Alleen met den biDkenden koop'ren naam Speelt op de deuren de zonneschyo. Het dorp is nooit zoo stil geweest. En nergens zweeft 'n zweem van gerucht Een leege zaal waar 't geruisch is gevlucht Met het sterven van 't roezelig feest. Geen mensch durft gaan langs 't [zandig pad, Wyi 't rustend dorp dan wakker schrikt, En verwytend den wandelaar tegenblikt Die treedt op takken en krakend blad. Ik kom niet voor den avond thuis, Dat elk geluid als een dreigend woord Niet roept hoe ik de stilte vermoord. Vóór 't donker is kom ik niet tbuis. En dan dat tweede In school. Rustig zit de heele klas te schryven, Jongens buigen over 't blanke schrift Ijverig hun Ienig-jonge ïyven; By de meisjes krast de harde grift. Annie kan 't niet laten öm te kyken, Fluistert even met de blonde Brecht Zeg, wil jy eens naar my n lintje kyken, En 't wat vaster strikken om myn (vlecht Heel voorzichtig tasten Brechtjes handen In het voor haar hangend fijne haar, En ze strikt de blauwe zyden banden Met een" blik naar my ik knipoog maar. En dan gaan weer yvrig, griffels tikken, Kleine handjes rusteloos hun gang. Dan een grapje, met verstolen blikken, Doet weer lachjes leve' in oog, op wang. Willem wil aan Henk een appel geven En nu, denkend dat ik hem niet zie, Legt by, na wat schichtig kyken, even 't Kleine handje op groote Henk zyn knie. Zoo wordt 't wichtig evenwicht gebroken Van de tyden die eentonig gaan, Door een lach, een woordje zacht [gesproken, - Ach'k heb vroeger zelf ook school [gegaan. 1'oldervergaderingen. 24 Mei Baarland, (Waterschap), 10 uur. 25 Waterschap Ovezande, 29 Noord Kraayert. 29 West Kraayert. 29 Zuid Kraayet 29 Nieuwe West Kraayert, ('s Heer Arendskerke). 30 Waterschap 's Heer Arends kerke. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Mei, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van24Mei: Hoogste barometerstand 768.0 te Hona laagste stand 751.3 te Skegness. Zwakke tot matige winden, meest uit zuideiyke tot westelyke richtingen. Ver anderlijke bewolkte lucht. Waarschyn iyk nog regen of onweersbuien. Weinig verandeiipg van temperatuur. 1887. 1912. f Zaterdag a. s. hopen onze ge- liefde Oom en Tante CORNELIS BAKKER en JOZINA HENDRIK A BAKKER— v. d. Maas hunne Vyf- en Twintig-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit aller naam, B. BAKKER. M. BAKKER Vaake. M. VA.ANE. M. O.-VAANE- Groinenberg. Middelburg. Heden overleed, in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde Echt genoot, Vader, BehuwdGroot- en Overgrootvader, de heer PIETER GOETHEER, in den ouderdom van byna 82 jaar. Uit aller naam, Wed. P. GOETHEER-De Jager. Wolfaartsdyk, den 23 Mei 1912. ii llll1 wllllxi Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lyden, onze innig geliefde Echtgenoot, en dei- kinderen zorgdragende Vader en Be huwd vader, de heer DINGEMAN ADRIAAN DINGEHANSE, in den ouderdom van ruim 51 jaar. Wed. D. A. DINGEMANSE-Boowert. E. J. P. VAN NIEU WENÜUIJZEN Dikgemanfe, A. A. VAN NIEUWENHUIJZEN. A. P. DINGEMANSE. P. J. DINGEMANSE. J. A. DINGEM ANSE. Nieuw en 8t. Joosland, 22 Mei 1912. T'ot het plaatsen van Advertentiën niet afkomstig uit Zeeland, betref- fende Handel en Ny verheid, is gerechtigd 1 het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau O. ALï'A, Wa-moesstraat 76—78 Amsterdam. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig doch geduldig lyden, onze geliefde Schoonzoon, Zwager en Oom, de heer DINGEMAN ADRIAAN DINGEMANSE, in den ouderdom van ruim 51 jaar. A. BOOGERT. J. J. KR A ADER— Boogert. J. KRAAMER. J. J. C. KRAAMER. Koudekerke, 22 Mei 1912/ V Hiermede betuigen ondergetee- kenden huu harteiyken dank voor de vele biyken van belangstelling ontvan gen by het overiyden van bun geliefden Man en Vader, MARINUS TAZELAAR. Wed. M. TAZELAAR—Verhulst. J. J. TAZELAAR. 's-Heer Arendskerke, 22 Mei 1912. Terstond gevraagd bij W. VAN DE LINDE, Kattendijke. a- Wegens dienstplicht van stonden aan of met October gevraagd, bij Js. GESCHIERE, Meliskerke. Met 1 October gevraagd bij een be jaarde weduwe, niet beneden de 20 jaar. Adres: M. P. MATTHIJ8SE, Kleverskerkscüe weg, Middelburg. Door huwelijk met October benoodigd, bij L. C. DE VISSER, R i 11 h e m. Met October een Handknecht gevraagd, bij K. COPPOOLSE Pz.. Serooskerke W.), „Klein Rijnsburg", Aan hetzelfde adres een Hinke Karnhond of Trekhond te koop, 3 jaar oud. Terstond of met October gevraagd, bij C. J ASPERSE, VlissingenHof Maldehem. bij J, P. LOUWERSE, Zoutelande, (Boude wij nskerke.) tëTkoöp Een massief mahoniehouten Pijp orgel, zonder gebreken. Afkomstig van den heer DE TROIJË. Te be vragen Noordweg R 41.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 3