BINNENLAND. jkAJsrJSBQ'crw. - XTXT x*a jp-aQVxsrcfxs. heer Kegnault: hy wilde op slag naar Rabat vertrekken. De heer Regnault slaagde tenslotte erin, hem over te halen van zyn plan af te zien. Volgens den Times-correspondent is het decreet, waarbij generaal Moinier de be volking van Fez een oorlogschatting van een millioen francs heeft opgelegd, als boete voor de troebelen van 17 en 18 April, ingetrokken. iDtusschen verspreidt zich onder de verschillende stammen het bericht van de uitroeping tot sultan door de bewoners van het Sofls aehied (3uid-Marokko) van den zoon van den bekenden „sjerif van de Sahara", die verleden jaar overleed. De togensultan, Hamed-el-fcliba, is 35 jaar oud en staat in een reuk van heiligheid. Hfl is zeer ontwikkeld en heeft verschil lende reizen gemaakt. In Oost-Marokko heeft een gevecht plaats gecad, waarby don inlandeiseen nederlaag is toegebiacht welke ech*er wel niet afdoende zal blijken. Siaatspensioneering of pensioenverzeke ring Wy lezen in het Handelsblad: Gisteren heeft de bond der vryzinnig- demucraten te 's Gravenhage het pro gramma van den Bond inzake Pensioen verzekering nader aangevuld en verdui delijkt. Doch van de pensioen verzekering is niet veel overgebleven. De Bond zegt thans te willen streven naar %en pensioen, door don Staat uit te betalen aan alle mannen en vrouwen, die op een vast te stellen leeftijd min der dan een minimum inkomen hebben. Het pensioen is voor ieder die geen verder inkomen heeft geheel hetzelfde en dus volkomen onafhankelijk van de „premies" door de verzekerden betaald. Dat deel van „alle mannen en vrou wen", dat financiöel draagkrachtig ge noeg is, zal premie te betalen hebben „verzekerd" worden dus zy, die weten nooit een uitkeeiing te zullen mogen ontvangen en zy dit nooit een premie zullen betalen. Ieder zal dadelijk zien, dat het groote dwaasheid is, hier van sen „pensioen- verzekering" te spreken. Het stelsel dat te Den Haag uitverkoren is, heeft met pensioen vei zekering weinig meer dan den naam gemeen. Het is eenvoudig weg Staatspensioen. Slechts wordt voorge steld dat een deel van de kosten vergoed zullen worden door een bijzondere be lasting een retributie genoemd 1 ten bate van die pensioenen te heffen, een belasting die blijkbaar een inkom stenbelasting zal zijn met vrijstelling van de allerlaagste inkomens. Het giDg in ae November-vergadering van veile en jaar om de vraag of de „belanghebbenden" mede zouden dragen een deel van de groote kosten van' het pensioen. Eu de bond heeft beslist van ja. Haar hoe die bijzondere belasting zal zijn, of z(j in hoofdzaak van de lage inkomens getrokken zal worden en dus een weikeiyke re ributie zal 'Jjn door dat slechts over een maximum inkomen belasting geheven wordt dan wel van alle volle inkomens of zelfs progressief, is nog niet vastgesteld. Het Hbld. verheugt zich over de te 's Hage gevallen beslissingen Practisch is daar vóór staatspensioen gestemd. En ofschoon w(j boven staats pensioen, de voorkeur geven aan staats steun van vrijwillige verzekering, ver bonden aan een grondige regeling van de ondersteuning vm armlastige ouden van dagen, is ons staatspensioen heel wat liever dan verplichte pensioen ver zekering, met al de ellende van zulk een nieuwe centrale administratie, met al de nieuwe paperassery en staats voogdij over weikman en.weikgever werk gevers moeten reeds nu een afzonder lijke tak van dienst voor de uitvoering van de sociale wettenschil) very inrichten met allen nieuwen politiedienst, controle's, boete's enz., enz. Het is maar jammer, m rkt Het Gen trum terecht op, dat altyd nog een groot vraagteeken staat achter de vraag, waar het geld gevonden moet worden. Kamer incident. Toen gisterochtend de heer Paiyn in de Tweede Kamer zyn rede over da ziektewet voortzette, klonk plrtseliDg van da publieke tribune een stem: Heei en mag ik't woord hebben", en even later wilde de man verder gaan, beginnend: «WaaromToen ech ter werd hy van de tribune verwyderd. Tegen den man, die den indruk maakte met wel by 't hoofd te zyn, en verklaarde weikmau te zyn en voort te willen gaan met zyn arbeidis proses vei baal opge maakt By het verhoor verklaarde hy te zyn A. V., kleermaker, te Leiden geboren en 32 jaar oud. Wat zyn bedoeling was kon ny biykbaar niet goed verklaren. Hij acntte ae wet, die behandeld werd, niet rechtvaaidig. Immerseen werkman moest „kunnen doodgaan". De man was in zeer overspannen toestand. Het incident ver wekte begrypiykerwyzeeenig oponthoud, maar weidra kon de heer Paiyn zyn rede voortzetten. In verband met den voorgenomen historischen optocht te's Gravenhage in 1913 ter herinnering van het herstel ODzer nationale onafnankeiy kheid en de teruggave ouzer Uost Indische Bezittin gen, merkt een inzender in De Nieuwe Courant op dat het niet waar is dat ty- dens het Fransch bestuur over Neder land de factory op Desjima de eenige plek op den aardbol was, waar onze drie kleur bleef wapperen. Gedurende de Fransche overheersching in Europa en het Britsch tusschenbe- stuur in den Indtschen Archipel woei- de driekleur ongehinderd 1. op de factory te Desjima in Japan (gezaghebber Hendrik Doeff); 2. vermoedeiyk op de factory te Kan ton in China (zie P. H. van der Kemp, „De teruggave der Oost-Indische kolo niën, 1814-1816", bladz. 168; 3. op een der forten aan de kust van Guinea (zie J. C. de Jonge, „Over deD oorsprong der Nedeilandsche vlag", uit gave van 183^, bladz 76); en 4. van het consulaat te Tunis (zie de Jonge ibid, of J. J. Backer Dirks, „De Nederlandsche Zeemagt in hare verschil lende tydperken geschetst", uitgave van 1876, deel IV, bladz. 260). By kon. besluit zyn dr. W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer der Sta ten Generaal te 's-Graven ha ge, en H. A. vau IJsselsteyn, directeur-generaal van den Arbeid te 's Gravenhage, aangewe zen als gedelegeerden voor Nederland by de in Juni 1912 te Londen te houden vergaderingen van een commissie uit de internationale Vergadering voor de wet- teiyke bescherming der werklieden, be noemd ter bespreking van den arbeids- tyd in continubedryven. TWEEDE KAMER De heer Patyn bestreed het Ziekte- ontwerp onder anderen door de bewering dat het Staatssocialistisch is en om de uitschakeling van de geneeskundige be handeling. Reeds genoemd had hy als bezwaren de beperking der verzekering tot een deel der arbeiders, en overbrenging van de kleine ongevallen van de Onge vallenwet naar da Ziektewet. Ook zyn verzet tegen de Raden van Arbeid was grootendeels een herhaling van het in de vorige vergadering door hem daartegen te berde gebrachte. Deze Raden, toch zegt hy, zyn niet anders geworden dan zie- kenkasbi-sturen met een regeling, die een groote vermeerdering van ambtenaren zal brengen. De contröle is onvoldoende de Raden van Arbeid staan als wetgevende en niet besturende lichamen buiten de praktykalle macht berust by de voor zitters. Waarom hier niet het Duitsche en het Engelsche model gevolgd? De heer Tydeman, een der hoofdmannen van de vry-liberale party, bestreed m:nder scherp, doch vry wat beslister het standpunt van het wetsontwerp, inzon derheid het dwangstelsel en de groolscbe kostbare organisatieterwyi ook volgens hem de beperking van de verzekering tot de arbeiders een bron van onrecht schept. De rechtsgronden van den nr'nister voor zyn dwangstelsel zyn gekunsteld en gezocht. De wetgever behoorde hier niet in te grypen, aoch zich te bepalen tot erkenning en aanmoediging van de diep in het volksleven ingegrepen hebbende ziekenfondsen, die zoo goedkoop werken. De kleine zelfstandige ondernemers moeten bydragen in de administratie kosten, waarvan zy niet zullen profiteeren. Dan komen nog de losse arbeiders en de werkloozen. Voor deze groepen bekent het stelsel van den minister zyn onmacht. En de dwang zal niet leiden tot ontwik keling van eigen, initiatief doch tot over heersching door een tydeiyke meerder heid. Op de vraag wat de meening van het volk is in hot onderhavige geval, geeft het onderzoek van de Directie van den Arbeid antwoord alsmede de krachtige bloei van het ziekenfonds wezen, onder anderen de arbeiders van de Schelde, een burgerinitiatief dat men moet aanmoedi gen en ontwikkelen. Noodstand bestaat ook alleen voor de ouderdomsverzorging. Spreker wijst op de voorbeelden in Dene marken, ia Zweden en in Zwitserland. In Engeland is verplichte verzekering, omdat de .ie 1 -oming aan de friendly societies van de armsten te gering was. Overigens meende ook deze spreker dal 'net overbrengen van de kleine onge vallen naar de Ziekteverzekering dat instituut lam slaan zal, Een onvoorwaardeiyk voorstander van het ontwerp trad op in den persoon van mr. Aalberse, den katholieken democraat met zyn warme h-rt voor de arbeidsbe- laDgen. Hy had nog wel een enkel be zwaar. Wanneer men, zoo meende by, nu de invaliditeitskassen kon bezigen als herverzek^ringskas^en, dan zouden kleine ziekenkassen mogeiyk zyn en bet particulier initiatief op den voorgrond treden, doch spreker zal zich niettemin neerleggen by het systeem van de regee ring. By acht het absoluut onverantwoor- deiyk voor de voorstanders van het be ginsel der wet om practjsche redenen tegen te stemmen. Dit ontwerp toch is een eisch van recht. Zyne belaögryke rede was over 't al gemeen een bestriding van die van mr. Treub, die den minister van maixisme en staatssocialisme had beschuldigd. Hy weerlegde vooral deze laatste beschul diging. Het staatssocialisme tcch, dat d >n Staat alsbron van alle recht be- schouwt, wil staatsbemoeiing zoo ver mogeiyk: sociale hervorming wil slechts staatsbemoeiing daar waar zy noodig is in het belang van het maatschappeiyk w, lzyn. De heer Duys, de laatste spreker, maar die heden ook weer de eerste spreker zal zyn, verwees naar de resolutie inzake de sociale verzekering op het congres der S. D. A. P. in 1911 te Amsterdam aangenomen. Hy hekelde de voorge wende liefde der „bourgeois"-partyen voor den werkman, en beweerde dat, in dien men nu met sociale verzexering komt, men dit niet doet als een gevolg van de ellende der arbeiders maar van hun organisatie. Hoe de „heeren" hier hun rechtsgrond construeeren, laat spre ker koud, wie iets wil, heeft al een rechtsgrond, volgens sprekers leer. En dien zy nu aanvaarden is een stuk so ciaal democratische theoriWat de heer Aalberse over de economische en ethische loontheorieze1, vond by apekool; en hy be- grypt dat de heeren v. Idsinga en Lohman zeggen: wy zyn hier op een hellend vlak en gaan dus niet mee. De Amerikaansche kruisbessen- meeldauw. Prof. J. Rttzema Bos, het hoofd van den phytopathologischen dienst, schryftons: Op verscheidene plaatsen is wederom het optreden van deze zoo gevreesde kruisbessenziekte waargenomen en biy- ken zoowel de scheuten als de jonge kruisbessen aangetast te zyn. Vooral dit laatste is op dit oogepblik een ernstig verschynsel, daar het hu mogeiyk is, dat er besmette bessen tusschen de ge zonde komen, die voor uitvoer naar het buitenland zyn bestemd. Hiertegen moet met de uiterste zorg worden gewaakt, daar men zoowel in Engeland als in Duitschland streng let op de kruisbes sen, die uit ons land worden ingevoerd. Voor de Engelsche markt zblfs moeten dit jaar alle manden, waarin kruisbes sen worden aangevoerd, voorzien zyn van een aanduiding van den naam des afzenders en van de plaats van her komst, terwyi het verhandelen van zieke bessen streng verboden is en gestraft wordt. Daarom moeten alle kruisbessen, die voor uitvoer bestemd zyn, aaD een stren ge keur worden onderworpen en alle partyen, waarin bessen voorkomen met de bekende witte of bruine, viltige vlek ken rnoeteD worden geweigerd. Trouwens in ons land is het verhan delen en vervoeren van kruisbessen, die door den Amerikaanschen kruisbessen- meeldauw zyn aangetast, verboden by Koninkiyk Besluit van 5 September 1911 (Stbl. no. 287). Ieder die zich bezighoudt met het verhandelen en vervoeren van kruisbessen, moet daar dus met aandacht op letten, en alle kruisbessentelers moe ten met de uiterste zorg op den gezond- li loestand der door hen af te leveren kiu.'sbessen acht slaan. Overtreding der in genoemd koninkiyk besluit opgeno men bepalingen wordt gistraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geldboete van een hoogste vyfbonderd gulden (art. 9 der Piantenziektenwet). Door den phytopathologischen dienst, waaraan in 't bijzonder de uitvoering van de bepalingen van het koninkiyke besluit is opgedragen, zal hieraan streng de hand worden gehouden. Dat dit van het hoogste belang is voor onzen han del, kan voor ieder duideiyk worden, als men bedenkt, wat er gebeuren zou, als Engeland en Duitschland genoodzaakt zouden worden, hun grenzen voor den invoer van onze bessen te sluiten. Men zy dus op zyn hoede! Wy ontvingen enkele jaarverslagen wegens plaatsgebrek kunnen wy van den inhoud geen melding maken. Wy ves tigen er .slechts de aandacht op, onder mededeeling dat door ons genoemde ver- eenigingen behoefte hebben aan meer deren en ruimeren steun. Ie. Eudokia te Rotterdam, met photo van het oude en het nieuw bygebouwde deel der stichting. 2e. Het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arnhem. Dit verslag gewaagt van het jubilé van de diacones Droste, van een mislukte poging om grond van de ge meente te koopen noodig voor de ver huizitg. Gratis verpleegd werden 60 patiënten in 1869 verpleegaagen. Het aantal heelkundige kunstbewerkingen bedroeg 1625. In dvradiologische afdee- ling zyn 402 bestralingen voor behande ling verricht, 629 radiografische opnamen gemaakt, 54 consulten verstrekt en zyn 97 personen radioscopisch onderzocht. 3e. Nederlandsche Vereeniging tot be- strydiug van lupus, gevestigd Rotterdam Leuvehaven w. z. 111. Het verslag zegt o.a. Verbouwing, nieuwere installatie, hoo- gete bedryfskosten, huisvesting aan patiënten van buiten de stad, uitgaven voor stroomverbruik, onderhoud der toe stellen, geneesmiddelen jaariyks terug komende, enz. Derhalve is 't voortbestaan der vereeniging af hankeiyk van een ver meerdering der inkomsten. De openbare liefdadigheid moet krachtig byspringen. Door photo's wordt het resultaat bloot gelegd, hetwelk met de behandeling van enkele lupusiyders is verkregendat resultaat is inderdaad prachtig. Middelburg. In een buitengewone algemeene vergadering der Veilingsver- eeniging „Walcheren", op Dinsdag 4 Juni a. s. komt aan de orde een voorstel van het Bestuur tot aanschaffing van een eiectrisch afmyntoestel met automati- schen afslager en de verschillende noo- dige inrichtingen daarvooren een voor stel van 67 leden om In het Veilings reglement in Art. 22 by te voegen «met 15 pCt. der koopsom als korting" zoo het gekochte wordt aanvaard, en artikel 2 i te lezenWordt er door den veilingmeester of jloor hem in overleg met twee deskundigen geconstateerd dat een inbrenger zyn waar van boven mooier was dan van onderen, zoo zal dien inbrenger 30 pCt. der gemynde koopsom afgetrokken worden, ten bate der kas van de Vereeniging enz. Vlissingen. By de heden (Donderdag) gehouden verkiezing van twee leden van den gemeenteraad werden caudidaat ge steld in district I, vacature wyien den heer A. J. van Ockenburg Sr. (lib.), de heeren W. van Broekhoven (s.d.a.p.), J. J. Kryger(lib.) en P. G. Laernoes Sr. (a.r.); in district III, vacature wyien den heer F. van der Meer (a.r.), de heeren A. C. van Hall (s.d.a.p.), P. G. Laernoes Sr. (a.r.) en A. W. Smits (v.-d.). De stemming heefr. plaats 5 Juni en de herstemming, zoo noodig, 18 Juni. Vlissingen. In de hedenmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen werd mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten, en door den Minister van Binnenlandsche Zaken van het besluit tot wyziging van het reglement voor de handelsschool, en ten slotte door de Koningin van het besluit tot vaststelling der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris op f 8(00. Ingekomen was een adres van H. Suy- ver, bewoner van perceel no. 64 Boulevard de Ruyter, waarin deze mededeelt, dat hy heeft vernomen, dat aan den raad door B. en W. een voorstel is gedaan tot ver- wy dering van het hek langs den Boule vard de Ruyter en verandering van de borstwering op de wyze als met een gedeelte naby de sociëteit ünitas als proef is uitgevoerd, dat hy dit gedeelte met aandacht heeft beschouwd en op verschillende punten van den Boulevard peilingen heeft ge nomen, waarby hem is gebiyken, dat van elk punt van den Boulevard af by de voorgenomen optrekking van den steenen borstwering het uitzicht op het water aanmerkeiyk zal worden verkleind; dat byv. het strand aan het gedeelte van zyn woniDg by laag water alleen zichtbaar zal zyn voor menschen lang genoeg om zich over de steenen borst wering heen te buigen dat voor wandelaars(sters) iets beneden middelbare lengte van den weg af geen water te zien zal zyn dan door de kleine openingen, welke fn het metselwek zullen worden gespaard; dat uit de geiykstrandsche verdiepin gen van de langs den boulevard gelegen huizen het zichtbare watervlak zeer zal worden ingekrompen dat hy daarom den raad verzoekt niet tot de voorgestelde verandering, waardoor de Boulevard de Ruyter veel van zyn aantrekkelykheid als wandeling zou in boeten, te besluiten, en den tegen woor- digen toestand te behouden. Vervolgens een verzoek van D. J. Pont en Zonen te Vlissingen om de gemeente verordening zoo te wyzigen dat het moge- ïyk is hem ook buiten de kermis gelegen heid te geven zyn caroussel op te slaan, o.a. met het festival op 19 Juni a.s. Verder de jaarverslagen van de com missie van toezicht op het middelbaar ondeiwys en van het oud archief, welke by het gemeenteverslag worden opge nomen. De rekening van het gasthuis, aanwy- zende in ontvangst f 34085,795 en in uit gaaf f 29957,73sde reeds gepubliceerde rekeniDg en begrooticg van de gezond heidscommissie, aanwyzende in ont vangst en uitgaaf f1221'. Overgegaan werd tot de benoeming van twee onderwyzeressen. Voor de eerste benoeming luidde de voordracht dames M. A P. Herrygers te Ossenisse, M. F. van de Ransou, Middelburg, en- R. de Vries, Hooger Smilde. Voor de tweede vacature luidde de voordracht de dames Van de Ransou en De Vries voornoemd en H. Braat te Rilland. Benoemd werden de dames Van de Ransou en Braat. Tof leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor het tydvak van 1 Juni 1912 tot 31 Mei 1913 werden be noemd de heeren J. I. de Back (I), H. O. Begerman (III), mr. H. J. Bunschoten (II), M. van der Beke Callenfels (I), D. A. Dron- kers (I), W. J. Fryiing (I), M. Geelhoed (II), M. J. Hemmekam (III), A. Huson (III), G. Juny (I), C Kamermans (II), P. Lands man (I), J. Loois Az. (II), dr. A. van Maa- nen(II), A. J. van Ockenburg (II), J. C. Paap (III), D. L. H. van Raalte (I), J. E. van der Slikke (III), C. N. J. de Vey Mest- dagh (I), mr. dr. F. S. Witteveen (III) en J.'F. op den Zieke (III). De cyfers achter de namen geven het stembureau aan, voor hetwelk de heeren zyn benoemd. Op het verdei behandelde komen wy morgen terug. Torenbranden en loodgieters. De heer Brouwer, gemeente-bouwmeester te Middelburg, heeft een middel bedacht om het soldeeren op daken, dat by de minste onvoorzichtigheid zoo gemakke- ïyk tot ongelukken leidt, minder gevaar lijk te maken. De redactie van de Ifxdd. Ct. is getuige geweest van het uitvoeren van soldeer werk op de door hem ontworpen wyze. „Op den Abdytoren, ter hoogte van ruim vyftig meter, was men bezig scheu ren te soldeeren in een vloerbedekking. De wyze waarop 't werk wordt verricht is de volgende. De bout wordt beneden verhit. Hy wordt in een bus gedaan en dan opgeheschen. De constructie dezer bus is 'tjuist, die waarborgt dat de bout niet afgekoeld boven aankomt. De bus is gemaakt met dubbele wanden en bodem en voorzien van eenzelfden deksel. De tusschenruimte is gevuld met asbest. Zoodra de bout er in is gedaan, wordt de bus afgesloten en langs den buitenkant van den toren opgehaald. Wanneer deze boven aankomt, na een reis door het luchtruim van ruim anderhalve miDuut is de bout uitstekend voor het werk ge schikt. Op de plaatsen die gesoldeerd moeten worden ligt hef soldeersel in smalle en dunne reepjes opgestapeld en 't opdrukken van den bout doet onmid- deliyk het metaal smelten". St.-Filipsland. Iemand alhier woon achtig, gaf geruimen tyd geleden, zyn hond aan een familie-lid te St.-Annaland. Thans is het dier by zyn ouden meester teruggekeerd en heeft daarvoor de mos selkreek over zy u geheele breedte moeten overzwemmen. De landbouwschuur te Zuidzande die gister ten gevolge van het inslaan van den bliksem afbrandde was die op de bergh jfstede van A. Salomé. Tot deurwaarder by de rechtbank te Middelburg tor standplaats Cortgene is benoemd de hoer G. lieyboer, deurwaar dersklerk aldaar. N.- en St. Joosland. Het was Woens dag 22 Me een dag van poldervergade ringen. Niet minder dan zes polders hielden in het koffiehuis de Roode Leeuw hun jaariyksche vergadering van Inge landen. In de Johannapolder bleek ont vangen te zyn over 1911/12 f72,121/aen uitgegeven f 65,75'/2er was alzoo meer ontvangen f6,37. De begrooting 1912/13 werd vastgesteld op f 70,77 in ontvang en in uitgaaf. Het dykgeschot werd be paald op f2,— per H.A. De Suzannapolder heeft in 1911/12 ontvangen f 1610,82 en uitgegeven f 1294,53, alzoo een batig saldo van f 816,29. De begrooting voor 1912/13 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1435,60. Het dykgeschot bleef be paald op f 14,per H.A. De polder Nieuwerkerke had over 1911/12 ontvangen f 173,37 en uitgege ven f 159,94, alzoo een batig saldo van f 13,43. De begiooting voor 1912/13 wyst een eindcyfer aan van f 168,99 in ont vang en uitgaaf. Het dykgeschot was vastgesteld op 85 cent per H.A. Uit de rekening van den Middel- burgschen polder bleek, dat de ODtvang- sten over 1911/12 hebben te bedragen f 685,92 en de uitgaven f 626,42'/2, alzoo een batig saldo van f 59,49'/»- De be- grootiDg voor 1912/13 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 710,4472. Het dykgeschot werd met 50 cent per H.A. verhoogd in verband met het het plaatsen eener beschoeiing en bepaald op f2,30 per H.A. De Molenpolder heeft over 1911/12 ontvaDgen f 49,87'/a en uitgegeven 141,71s, alzoo over f8,16. De begrooting voor 1912/13 is vastgesteld op f48,02 in ont vang en uitgaaf. Het dykgeschot bleef bepaald op f 1,70 per H A. Als Dykgraaf en plaatsvervangend Dykgraaf van den polder werden har- benoemd resp. de heeren J. K. Mesuen Ch. Reynoudt. In den Mortièrepolder werd als plaats vervangend Dykgraaf herkozen de heer J. Durink. Die polder heeft in 1911/12 betaald f J 14,7072 en ontvangen f121,19s, alzoo een batig saldo van f6,49. De begrooting voor 1912/13 werd in ont vang en in uitgaaf vastgesteld op f 117,72. Net dykgeschot bleef bepaald op f2,26 per HA. Scherpenisse. In de jongste verga- daiing van den gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester waren tegenwoordig alle leden. Het nieuwgekozen raadslid dbr.D. Keur legde de vereischte eedeu af. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd met algemeene stemmbn besloten aan den wagendienst Tholen— 8t. Maartensdyk een jaariyksche subsidie van f25 uit de gemeentekas te verleeuen. In de instruc tie van den gemeentegeneesheer werd eene kleine wyziging aangebracht wat betreft liet afleggen van den eed. Aan de Hollandsche Renaugasmaatschappy te Amsterdam werd voorwaardeiyk con cessie verleend tot leggen van een bui zennet door de gemeente. Krabbendjjke. By de familie alhier kwam het treuig bericht, dat dhr J. den Exter van den Brink, hoofd eener school in Ned Oost-Indië, aldaar aan cholera is overleden, fly zou het volgende jaar met pensioen naar Nederland komen. Zyn vrouw en kinderen kwamen al vast een jaar vooruit naar haar familie te Bergen op Zoom. Heinkenszand. Hedennacht werd de burgery door brandalarm uit haren slaap gewekt. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in de schuur van den landbouwer L. Courtin. De schuur was reeds een prooi der vlammen geworden, voor dat de brandweer middelen tot blussching in het werk bon stellen. Een kalf, 2 schapen, een fiets en eeniga land bouwwerktuigen werd mede een prooi der vlammen. De belendende gebouwen zyn gespaard gebleven. Verzekering dekt de schade.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2