No. 196 1912, Woensdag 22 Mei, 26e jaargang SHRISTEUJK- ilEHWSBLAD FOOR ZEELAND I HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HIJIJ, te Aiiddelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN OP DEN UITKIJK. Buitenlandsch Overzicht. IEl IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per irie maanden franca p. p. Enkele nutnmers. 3 O 3 1.25 - 0.05 EN van 1—5 tegels 50 cent, iedere regel meer 10 ceni Familieberichten van 1—10 regelt iedere regd mi §t 10 cent De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. Het ljjkt wel verstoppertje spelen. Op godsdienstig en theologisch terrein waar ik een leek der leekec ben, maar sinds de reformatie der 16de eeuw durft ook een leek in een leekenpraatje zyn leekenoordeel te gevenis het één groote warrelboel. Niets sch|jnt meer vast te staan. Wat is orthodox? Wat is ethisch? Wat is gereformeerd Die vragen wor den in allerlei toonaarden gesteld. Alleen wat „modern" is, staat wèi vast en als men de moderne godgeleerden gelooven mag, dan zijn ethischen, orthodoxen en gereformeerden tenminste de „neo- Calvinisten" alle te zamen reeds halve en heele modernen geworden, al willen ze 't zelf nog niet weten. Kr is „rumor in casa». Dat is begonnen met ds. Hulsman, die eerst orthodox wastoen h(j in Holland stond krachtig tegen de Schrift- critiek opkwam, maar in Gruno's veste modern geworden is en daar ook eerlijk rekenschap van gegeven heeft. Had hy niet móer gedaan, 't zou niet zooveel stof hebben opgejaagd. Maar hy wreef zyn vroegere vrienden, de ethischen, aan, dat zy mannen zijn met twee aangezichten, 't Eene aange zicht is voor de studeerkamer, waar zy goeddeels de resultaten aanvaarden der moderne critiek en 't andere aangezicht is voor den kansel, waar zij prediken in overeenstemming met wat in die kringen genoemd wordt het geloof der Gemeente". Dat was de kneppel in 't hoenderhok. Daar is wat over losgekomen. De ethische broeders waren hier op hun zéeren teen getrapt, te meer wyi niet kkn worden ontkend, dat hun hou ding inderdaad vaak tweeslachtig is. Tal van artikelen verschenen. Brochures werden geschreven. 't Ging er soms heftig naar toe. Ds. Hulsman heeft nu een tweede brochure, waarin hy al deze critieken vermeldt en onder handen neemt ge noemd „In de distelen en de doornen" de titel zélf reeds getuigenis gevend van datgene, waarover hy zich beklaagt. En ondertusschen gaat maar steeds de stryd door, of er wèzeniyk verschil is tusschen orthodox en modern. Zekere ds. Bina van Ellewoutsdyk is er met een brochure tusschen gekomen, die hy den teekenenden titel geeft: „Door eengeloopen kleuren" en waarin hy van zichzelf en andere jongeren getuigt, dat het hun „heilig onverschillig is, hce men hen gelieft te noemen, hetzy orthodox of modern". Die termen''moeten volgens hem op- gebergen worden „in de antikwiteiten- kast der historie". Beeldrijk vertolkt hy zyn meening al dus „De twee tegen elkander vloekende kleuren zyn door een gestad ge was» sching in den helderen stroom dor voort gaande openbaring Gods dooreengeloo- pen. Nu men kan 't zoo vatten. Door de modernen worden al zulke verklaringen met handgeklap begroet, Zy weten wel, dat hun kleur by een dergeiyke vermenging de grondkleur wordt. Over de tint van die grondkleur maken ze zich niet erg drukvryheid blyheid En zoo droomen ze dan van een on gedachte zegepraal, na jaren van achter p uitgang onverwachts behaald Ja, ze meenen 't maar voor 't zeggen te hebben, hoever die overwinning zich uitstrekken zal. Immers men heeft het verbazende verschynsel gezien, dat ze zelfs een man als prof. Bavinck durfden toeroepen, om er zyn Gereformeerden leerstoel maar aan te geven en zich by héa te voegen aangezien hy krachtens zyn geschriften toch eigenlyk by hen hoorde! Nu dat laten we „zwemmen". En de professor moet zich déar maar niet veel van aantrekken Wat nu zéér opmerkelijk is? Dat in deze zaak de eenvoudige ge- loovige zooveel makkelyker en fijner onderscheidt dan vele geleerde theologi sche heeren. De eenvoudige geloovige heeft waar- lyk geen moeite, om de grens laat ik liever zeggen de klove te zien die „ortho dox" en „modern" van elkander scheidt. In de jongste aflevering van Ons Tijd schrift heeft ds. Stegenga van Zwartsluis dat »geloof der gemeente», om dienon- juisten term nu ook maar eens te ge bruiken, zoo juist beschreven. „Ons hart gebogen onder schuld vroeg een verlosser, een middelaar; -^aan de behoefte onzer ziel paste de j Christus des evangelies zich aan, en v vrede gevonden hebbende in zyn offer, kwam eerst daaraé, het verstand aan de beurtWy bleven staan voor vele vragen, zagen problemen en mys teries opryzen, waar we geen weg mee wistenToch was één ding zeker, het kruis van Jezus Christus was enze troost en hoop en waar we naar dat woDder opzagen, was geen wonder meer wonderiyk, integendeel werden wonderen een behoefte." Dat is de zielservaring en het ziele- proces in eindelooze variatie by èlk ge- loovigt. Geen grootmeester der theologie, wil hy kennen en genieten den eenigen troost in leven en sterven, of hy moet ddaraan kennis hebben, zoo goed als de eenvou digste onder de eenvoudigen, die al spel lend haar By bel leest. Daér gaapt de diepe klove. En dat Kruis van Christus, Het geloof in den lichamelijk verrezen Heiland, die vrede door het bloed van Jezus, kan de moderne niet verdragen. Ze zyn hem een dwaasheid en ergernis. En den „orthodoxe" zaligheid. Als d&t kruis en d&t geloof en die vrede maar niet worden genoemd, dan wil de moderne wel honderd „orthodoxe termen" slikken. Maar wee! wie van de gesmade „bloed theologie" spreken durft! Wèl schreef onlangs een der nobelste modernen in het Handelsblad: „De naar rechts verschuivende mo derne zal de vry moedigheid hebben en de gelegenheid vinden, om in zyn mo derne gemeente te getuigen van de verandering in zyn inzichten" Maar hoe het modernisme dit opvat is in Boskoop gezien In die moderne gemeente werd de pre dikant orthodox. Waarop kerkeraad en kiescollege hem rondweg beduid'den, dat het zyn plicht was, heen te gaan. Zelfs eeD beroep op de gemeente werd hem niet gegund. Ziedaar de kerkelyke „vryzinnigheid". In haar geroemde „verdraagzaamheid". Op elk terrein is 't steeds hetzelfde verschynsel: Véél verdraagt zij, véél duldt zy, voor véél is ze onverschillig maar wie over de kloof springt, die ver vloekt zy. Friesch Dagblad. De stryd in Zweden tusschen de beide Kamers der volksvertegenwoordiging over de invoering van Vrouwenkiesrecht is nog in vollen gang. De in meerderheid radicale Tweede is er voor, de in meer derheid oud-liberale Eerste is er tegen. Dezer dagen heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp der regeering tot invoering van Vrouwenkiesrecht aangenomen met 140 tegen 66 stemmendoch de Eerste Kamer verwierp het wetsvoorstel met 86 tegen 58. Voorloopig [is derhalve het vraagstuk van de baan. In de Hongaarsche Kamer van Afge vaardigden is de obstructie tegen de legerwet weer begonnen. En het eenige wat de regeering meent te kunnen doen, is weder te pogen een wyziging te bren gen in het bureau van de Kamer van Afgevaardigden. Precies dus dezelfde methode, die verleden jaar door Khuen werd beproefd zonder eenig succes. Toen moest dq president van het Huis, Von Bercewiczy, aftreden, evenals de vice-president Kabos. Van den eersten vice president Navay werd verwacht, dat hy krachtiger het reglement van orde handhavend, de obstructie zou kunnen bestryden. Maar dit lukte Navay evenmin als zyn voorgangers. Nu wordt het aftreden van Navay ge meld, en de voorgenomen benoeming van graaf Stephan Tisza als president van het huis. Het zal er wel op uitloopen moeten dat het reglement van orde wordt her zien. Maar dat zal ook voeten in de aarde hebben. In Portugal is de positie van de re- pubükeinschs „regeerders" nog steeds hacheiyk. Men zegt in verband daarmee, dat de ex koning Maiioël in Galipië toeft, de Spaansche provincie, grenzende aan Noord-Portugal, de verzamel;laats der Portugeesche monarchisten. Hy zou zich met twee adjudanten bevinden ten huize van graaf de Bretiandos, indertijd mi- minister in een der laatste kabinetten van de Portugeesche monarchie. Volgens enkele berichten is dom Ma noöl na verschillende conferenties met royalistische leiders, naar San-Juan-de Luz vertrokken, waar zich velen zyner getrouwen moeten bevindenanderen weer beweren, dat hy zich verborgen houdt te Ponte-Vedra, waar ook kapitein Paiva Couceiro, zich ophoudt. De Spaansche regeering heeft den Por- tugeeschen bewindvoerders wederom de verzekering gegeven, dat zy aan de gren zen de grootste waadzaamheid zou doen betrachten, teneinde samentrekkingen van Portugeesche royalistische benden te voorkomen. De verovering van Rhodos heeft voor de Italianen een belangrijk, zoo stoffeiyk als zedeiyk (moreel) effect. Als men tenminste by de Italianen van „moreel" spreken kan. Van belang is het feit, dat generaal Ameglio thans wederom beschikken kan over een aanzieniyke troepenmacht, om daarmede een volgend eiland te bezetten. Het krygsgevangen Turksche garnizoen is reeds Vrydagavond aan boord van een Italiaansche stoomboot gebracht, en naar Italië vertrokken. Tevens werden inge laden een veroverde bergbattery, een sectie mitrailleurs en tweehonderd kisten munitie. Niet onmogeiyk dat Italië nu, ingeval Italianen uit Turkye mochten worden verbannen, op zyn beurt de Turken op de in bezit genomen eilanden zal uit zetten. De oorlog wint daardoor in hevigheid. Ook zyn de Italiaansche schepen reeds begonnen met het bombardement van Chios. Thans is ook officieel Turksch bericht ontvangen over den strijd op Rhodos in den nacht van Donderdag op Vrydag. De Turksche troepen werden door de overmacht van de Italianen, die van verschillende kanten oprukten, totaal in het nauw gejaagd. Bij een poging tot den terugtocht kwamen de Turken onder het vuur van de Italiaansche scheper), dat uren lang duurde. Meer dan een vierde gedeelte van het Turksche garnizoen vond by dit bombardement den dood. De Turken vuurden onafgebroken op de Ita lianen, die ongeveer 300 dooden en ge wonden hadden. Deze "gebeurtenissen hebben in Konstantinopel geen pessinris tische stemming gewekt. De bladen vestigen er de aandacht op, dat de over winning behaald is met een zesvoudige numerieke overmacht en de hulp der scheepskannen. De dappere houding vau de Turksche troepen vervult de burgers van Konstantinopel met trots. Opnieuw wordt aangedrongen op een spoedige verbanning van alle Italianen uit Tur kye. Hedenavond vergaderde de minister raad, die zich hoofdzakeiyk met deze quaestie bezighield. Er werd nog geen bindend besluit genomen. Morgen zal weer een buitengewone vergadering van den ministerraad plaats hebben, en dan zal vermoedeiyk besloten worden tot de verbanning. Volgens offieieele berichten kruisen Italiaansche oorlogsschepen by Chois en Lemnos. WXT Administratieve rechtspraak. Onder dit kopje schryft De N. Prov. Qron. Crt. De sociale wetgeving, zooals die thans door de regeering wordt ter hand geno men, moet leiden tot een groote machts uitbreiding van de administratie. De Staten-Generaal hebben mee de beslissing over de wetten. Maar steeds meer wordt wat in de wetten zeer in 't algemeen is omschre ven, by bestuurmaatregel uitgevoerd en aan ministerieele beslissing overgelaten waardoor feiteiyk een steeds grooter ge bied aan de contröle der vertegenwoordi ging des volks, die voor de rechten van het volk behoort te pleiten, wordt ont trokken. Zoo gaat het ook weer by de bakkers wet. Waar moeiiykheden ontstaan, biedt de ministerieele beslissing, of in 't algemeen een administratieve beslissing een weg, om aan die moeiiykheden te ontkomen Zoo by de vergunning voor den alleen arbeidenden patroon om des nachts te mogen bakkenzoo by de vergunning voor de gemengde bedryven, om des nachts beschuiten en koek te mogen maken. De wet kan alle zaken niet regelen en dit te minder, naarmate zy diep in het maatschappelijk bedryf ingrypt. De bestuursmaatregel, de ministerieele beslissing enz. geven dan uitkomst. De macht der administratie groeit. Wij willen hierover niet klagen. Maar de vraag komt opwordt er vol doende gewaakt tegen willekeur? Blijft er voor de burgers volle gelegen heid, om door alle administratief staket sel heen te dringen, en beroep op den onafhankeiyken rechter teveikrygen? Dit is voor de handhaving van de bur- fleriyke vrijheid tegenover de steeds meer omvattende taak der administratie toch een zaak van groot belaDg. Men heeft opgemerkt, ter verdediging van het verbod van den nachtarbeid ook voor de bakkerspatroons, dat een bedrijfs organisatie ook tot zulk een verbod zou kunnen komen en dat dus de Overheid het even goed mag doen. Maar men ver geet dan, dat in het eerste geval de weg van beroep op de Overheid of den rech ter overblyft, maar dat in het laatste geval de administratie beslist en de kla ger by dezelfde administratie als rechter weer terecht komt. Hoe meer de macht der administratie toeneemt, des te meer spreekt de behoefte aaD een goede regeling der administra tieve rechtspraak. De vrye burger moet tegenover da zich meer en meer met zijn zaken bemoeiende administratie, den weg tot beroep op den onaf hankeiyken rechter vry hebben. Anders worden zyne plichten hem wel ingescherpt, maar zyn rechten niet behooriyk gewaarbord. En 't laatste is zoo goed noodig als het eerste. Landbouw Onderlinge en Ziektewet raken, als er geen middel tegeD gevonden wordt, met elkander in conflict. De Standaard wyst daarop in een driestar, die we hier overnemen Met leede oogen ziet men in sommige kringen gevaar opkomen voor de Land- bouw-Onderlinge, en dit is te verstaan. Geiyk we ons, toen ze opkwam, veroor loofden op te merken, klonk ons de lof zang van deze Vereeniging op zichzelf wel wat hoog toe. Tientallen van jaren toch, toen er geen wetsdwang in de lucht zat, deed men niets, en nu eerst nu men duchtte dat de wet nog zwaarder verplichting zou brengen, s;ak men zelf de armen uit de mouwen. Toch mag dit geen reden zyn, om niet ten zeerste tewaardeeren wat deze Ver eeniging in zoo korten tyd reeds verricht heeft. Ze ia er wel op verre na nog niet en omvat nog volstrekt niet het geheel van belangen dat om verzorging roept, maar ze breidde zich toch steeds uit, ze werkt niet kwaad, en was een kostelijke proeve van particulier initiatief. Zeer goed verstaan we het dan ook, dat zy, die voor deze Vereeniging hart kregen, door zeer ernstige vreeze bekro pen worden, nu ze duchten, dat, biyft de Ziektewet, geiyk het ontwerp dit ver moeden laat, de Onderlinge haar testa ment wel kan maken. Eer inrichting toch als de wet op het oog heeft, zal aan de Onderlinge het gras voor de voeten weg maaien en al spoedig de doodsklok over haar doen luiden. Dit nu zou zeer te betreuren zyn, èn om de zaak zelve èn om de moedeloos heid, die zulk een tegenslag voor het par ticulier initiatief op alle particulier initia tief werpen zou. Dat zal dan ook wel ge stuit worden. Alleen maar, de zaak staat zoo eenvoudig niet als velen het zich den ken. Had het ontwerp zich geheel van alle bemoeiing met den Landbouw onthouden, dan is het zeer te vreezen, dat ook de Onderlinge maar al te spoedig ware in geslapen en ware gaan rusten op haar lauweren. Wat we zoo even uit het ver leden herinnerden, geeft aan dit booze vermoeden maar al te goeden grond. Verreweg het best zal 't daarom zyn, zoo de komende Wet èn aan de Onderlinge èn elke vereeniging van dien aard het leven spaart, maar dan ook de verplich ting tot verzekering op allen legge, zoodat men öf particulier zich redde, öf onder ambteiyke bemoeiing komt. En zal dit effect hebben, dan dien t wetteiyk voortaan vast te staan, wat het minimum is, waar mede de Overheid vrede kan hebben, en op wat wys de Overheid het particulier inititatief kan contröleeren. Contröle vooral in dien zin, dat het recht van den landarbeider van hooger hand ge waarborgd zy. By wat men aan zichzelf overlaat, sluipt altoos tekortkoming en krenking van rechten in, en dan alleen mag de Overheid het particulier initiatief vry laten uitgaan, zoo zydie door deze tekortkoming en krenking lijden zouden, hiertegen ge vrijwaard worden door een macht, waar aan ook het bestuur der Vereeniging zelve onderworpen is. Verschuifbare partijverhouding. Rechts is by de Bakkerswet gevoeld, dat men sterker had gestaan, zoo geen enkele beslissing gehangen had aan het al of niet meestemmen van de zeven sociaal-democratische Kamerleden, en meer dan één persorgaan van Rechts gaf aan dat gevoel reeds uiting. Wy voegen ons daarbij, temeer nu er uit Rechts stemmen opgingen om in dit gebeurde iets zeer gewoons, iets vol maakt natuuriyks, iets byna pryzens- waards te zien, en althans iets waarop (n geen enkel opzicht critiek te pas zou komen. Tegenover dit beweren blijft 't ons als regel gelden, dat by goede, gezonde poli tieke verhoudingen het Kabinet zyn kracht moet vinden niet in verschuifbare, maar in vaste party verhoudiDg. Dit staan we voor, allereerst omdat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1