No. 195 1912, Dinsdag 21 Mei. 26e jaargang. 2HRISTEÜJK NIEUWSBLAD HlSTORlSeh VOOR ZEELAMD VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Aüdrielbi rg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN Tariefwet. Buitenlandsch Overzicht. IE1 EREN WERKDAG DES AVONDS. UITGAVE DER FIRMA S Prijs per irie maanden franco p. p Hnkele nummers. ƒ1.25 0.05 EN van i—5 regels 50 cent, iedere regel mep 10 cent Familieberichten van l—10 regels 1.—, iedere regel mi er 10 cent >i>wwMiijiTOr.--<Fnr.a^w»;rii^jaasgw6Bg|irr?mgm»ffsg^ggiiigr «aw- <m Wat de practijk zegt. In schier alle liberale bladen kunnen we schier dagelijks een advertentie lezen van het anti-tariefwet-verbond. Doel dier advertenties is, het volk bang te maken, dat ze straks na aanneming der tariefwet meer zullen bbtalen. De liberale heeren redeneeren aldusAls het volk maar leest van hooge cijfers, n.l. 100.000 hiervoor, ren 100.000 daarvoor, dan worden ze al benauwd en die be nauwdheid is koren op onzen molen. We noemen dat bedriegen. Laten we nu eens hooren wat de praktijk zegt. Nu eens een klein staaltje. Later meer. Het „Vaderland" zou gaarne de „we tenschappelijke tariefwetgeving" boeren bedrog noemen. Een van de meest ge liefkoosde stellingen van het wetenschap pelijk protectionisme is, zegt het blad, dat door verhoogde inkomende rechten de prjjzen der ingevoerde artikelen niet zullen stijgen, doch veeleer zullen dalen. Dat is boerenbedrog. Want de invoer rechten zullen worden betaald door de Nederlandsche burgers. Vooral de men- schen met vaste inkomens en die van hun salaris moeten leven, zullen de zware lasten hebben te dragen. Laat u toch niet wijsmaken, aldus dit liberale blad, dat de t uitenlander het recht betaalt. Dat mogen de protectionisten beweren het is boerenbedrog. Wij willen hiertegen ditm&al geen tegenbetoog leveren, maar slechts de praktyk laten spreken. Wij hebben voor ons een circulaire van een Duitsch fa brikant en een drietal prijscouranten van dienzelfden fabrikant. Laat ons, voor wij deze gegevens uit de praktik nader bespreken, opmerken, dat het hier een zeer groote en bekende firma geldt. In de circulaire zet de fabrikant de beteekenis van zijn zaak in 't algemeen en voor Nederland uiteen. Juist in Hol land, zegt hjj, zjjn de prijzen voor onze artikelen zeer laag. „Wat hiervan de oor zaak is, willen wij hier niet nader ver klaren." Neen, de Nederlandsche afnemer mocht eens gaan nadenken over de vraag of die goedkoopte niet erg schadelijk is voor het nationaal bedrijf. Verder deelt de fabrikant mede, dat hjj door de vermeerderde werkloonen en het duurder worden der grondstoffen ge noodzaakt zal zijn een opslag in rekening te brengen. Maar nu komen uit Holland berichten over een nieuwe tariefwet. Komt die tariefwet er, dan zullen de prjjzen voor Holland nog eens terdege moeten worden herzien. Vroeger, aldus de fabrikant, behoefden wjj heelemaal geen invoerrechten te be talen. Toen onze artikelen met een in voerrecht van 5 pet. werden belast, heb ben wjj de prijzen niet verhoogd, maar deze onkosten zelf gedragen. Maar als het invoerrecht stijgt van 5 op 12 pet., dan kan de fabrikant dit niet betalen, maar zal hjj speciaal voor Hol land een nieuwe prijscourant met ver hoogde prijzen moeten uitgeven. Echter, nog is „deze nieuwe tarief" geen wet „en kan nog veel gedaan wor den om dit tegen te werken, hetwelk toch een geweldige schade voor den Hol- landschen handel zou zijn." De Duitsche fabrikant is natuurlijk al leen maar bezorgd voor den Hollandschen handel. Wjj kunnen er, zegt hy, niet genoeg by u op aandringen, dat hy er by elke gelegenheid het publiek op wijst, dat de invoerrechten niet verhoog i moeten wor den. Men moet dat doen >in vergaderin gen, vereenigingen, sociëteiten of in het verkeer met de clientèle. Het kan toch niet in het belang zyn ven het Nederlandsche volk, als het voor het grootste gedeelte der geïmporteerde verbruiksgoederen een veel hoogeren prys zoude moeten betalen. De fabrikant hoopt dus, dat de nieuwe tariefwet niet aange nomen zal worden. Alleen uit bezorgdheid voor het Neder landsche volkmen begrypt dat. Deze circulaire zou de tegenstanders van de tariefwet zeer zeker kunnen dieren. Zoo'n waarschuwing van een buiter- landschen fabrikant welk mooi materiaal. Nieuwe pry scouranten met ver hoogde pryzen Maar wy willen nu eens een blik werpen in de piyscouranten van den ge noemden fabrikant. De eerste is van Juli 1911. De aan bevolen machines worden onder verschil lende nummers opgegeven, waarby de pryzen. Wy nemen als voorbeeld de no's 2 en 8. No. 2 prys 42 gld. No. 3 piys45gld. De tweede pryscourant is van October 1911. De fabrikant heeft geschreven, dat hy, wegens 't duurder worden der grond stoffen en meerdere arbeidsloonen, de pry zen moet verhoogen. Aan den kop van deze prijscourant staat dan ook„inge volge hoogere arbeidsloonen en duurdere grondstoffen worden op de hierin geno teerde 5 pet. opslag berekend." No. 2 prys 42 gld. No. 3prys45gld. Maar de tariefwet dreigt. De fabrikant begint zich bezorgd te maken voor het Nederlandsche volk en een weinig voor zich zelf. Hy een Duitseher weetnatuur- lyk zeer goed, hoe men dflor een verstan dige bescherming de nationale industrie kan bevorderen. Als Nederland ook ver standig wordt, loopt hij misschien gevaar de beste markt voor zyn overproductie kwijt te worden. Hy zandt dus een nieuwe pryscourant Maart 1912. Aan den kop staat weer ingevolge hoogere arbeidsloonen en duur dere grondstoffen worden op de hierin genoteeide pryzen 5 pet. opslag berekend. En nu de pryzen No. 238 gld. No. 3 41 gld. Dus vier gulden lager, in weerwil van hoogere arbeidsloonen en duurdere grond stoffen. Deze Duitsche fabrikant is zoo bang voor een verhooging van het Nederland sche tarief, dat by, nu zy er nog niet is, zyn pryzen reeds vermindert met een zeer beduidend bedrag van f45 op f41. Wie weet, of er niet hier of daar een Nederl. propagandist tegen de tariefwet en voor den vryen handel is, die dit voordeeltje voor de tariefwet nu zy nog ontwerp is reeds heeft genoten. De wet is er nog niet en zie de prijzen dalen zeer beduidend. En nu kan het zeer wel zyn, dat de Duitsche fabrikant, als de tariefwet in het „Staatsblad" staat, een pryscourant naar Nederland zendt met den kop in gevolge het nieuwe tarief, worden de pryzen met 7 pet. verhoogd en de liberalen zouden by de verkiezingen in 1913 op zot iets kunnen wyzen, ter z.g. rechtvaardiging van hun actie maar dan zyn we ten opzichte van het arti kel, hier in 't geding, nog in het voor deel. Want dan betalen wy f2.87 meer op de machine no. 3, die immers eerst 4 gld. daalde in prys. Ziehier, een klein staaltje uit de prac- tyk. Maar een veelzeggend staaltje. Laten onze mannen, die zaken met het buitenland doeo, eens goed opletten, want het zal zoo wel meer gaan. De tariefwet zal ons land niet schaden. Moge zy al enkele pryzen opdry ven, een betere levenstoestand zal zy in het leven roepen, waarby de werkman meer ver dient. Hoogere pryzen en des te meerdere verdiensten. De Nederlandsche ny verheid krygt echter een betere kans, wat men in het buitenland zeer wel inziet. Daar is men biykbaar beter uitgesla pen dan onze vryzinnige politici en daarom klaagt men daar, hier dapper meegeholpen door liberalen en sociaal democraten. Als ons volk echter goed wordt voor gelicht, zal het leeren begrijpen, welke de eisch van een verstandige bandels- politiek is en de tariefwetgeving van dit ministerie waardeeren. Wy mogen van geluk spreken dat wy in verkiezingsdagen in Nederland, en niet in België of Amerika wonen. Zooals men weet zit men in genoemde staten midden in de verkiezingsdrukte; in België gaat het om vryzinDig-socialist of clericaal; in Amerika om Roosevelt of Taft. In België moeten de verkiezingen pas in Juni plaats hebben de presidents zetel in Amerika komt pas in 1913 vacant. En wat ziet men nu reeds gebeuren In België is een der voormannen van de katholieke party, tevens candidaat voor de Tweede Kamer in het district Turnhout, na een kiezersvergadering, waarin men hem gesard had, plotseling dood gebleven. Over dezen plotselingen dood schryft de G. v. A. het volgende: „Ongetwijfeld zijn het de gemoedsaan doeningen teweeggebracht door de hate- ïyke aanvallen onzer tegenstrevers en de aanvallen, beschimpingen, beleedigingen op de meeting te Meerhout, die dat ploc- seling afsterven hebben veroorzaakt. Ziehier de omstandigheden die den dood van onzen Vlaamschen volksvriend voor afgingen. Te Hulsen hadden de r.-katholieken eene meeting belegd, waar Homans, secretaris van Meerhout, 'een broeder van den liberalen candidaat met een groep twistzoekers alles kwamen overhoop zet ten. De r.-katholièken zetten den secre taris in het nauw met cyfers aan te halen, waarop de geleerde secretaris niet antwoorden kon. Men had hem 's ander daags op de meeting beroepen te Gestel, waar Seraf Larobrechts ook zoude spre ken, Wie daar niet omzag was de hoog geleerde gemeentesecretaris van Meer hout, maar eene bende schoelies die als wilden binnendrong brulde en tierde. De betreurde Seraf Lambrechts poogde twee uren laDg het woord te nemen, maar vruchteloos. Geheel uitgeput en afgemat, ging by met zyne vrienden buitende blauwe schoelies wilden hem ten ljjve, maar na enkele meters gegaan te hebben, kon hy niet meer, de dood greep hem aanSeraf Lambrechts viel als slacht offer der schandalige handelwijze dei- blauwe schuimers. Hier valt niet de taal dei christeiyke vyandsliefde te beluisteren. Dat „blauwe schuimers" voor vryzinnigen kan niet door den beugel. Maar Wie wel eens een verkiezing in België heeft bygewoond, zal toegeven dat er voor deze hartstoch telijke woorden aanleiding was. De Belgen zyn niet zoo nuchter als hunne noordelijke broeders, en dit komt ook in gewichtige dagen als die der verkiezingen uit. He1" optreden der vryzinnigen was hier overigens erger dan min. Maar in Amerika gaat het er nog schui ner toe. Daar schelden de twee eerste mannen des lands elkaar openiyk uit voor al wat leeiyk isniet te verwonde ren is het daarom dat de mindere man tot nog grooter beleedigingen overgaat. Ditmaal trof het (doch dit is nu geen verkiezingsquaestie) alzoo een leider der socialisten in Californië, dr. Benjamin Rietman, biykbaar een oud Hollander. Het was na afloop eener volksvergade ring, waarin eene anarchiste, zekere miss Goldman, gesproken had. De leider der socialisten, bovengenoemde doctor was naar zyn hotel gegaan, toen een bende van veertien anarchisten zyn hotel te Los Angeles binnendrong, en hem mede- voerde tot een eind buiten de stad. Daar werd hy ontkleed, met teer en veeren ingesmeerd, toen wilde men hem dwin gen „the star spangled banner" te zingen, maar de ongelukkige was door uitputting ten gevolge van de ondergane mishan delingen hiertoe niet in staat, waarop hij gruweiyk werd afgeranseld en met kokende teer begoteD. Half bewusteloos liet men hem liggen. De bedryvers van deze mishandeling zjjn onbekend. Lectuur en bioscopen oefenen een ont zaglijken invloed uit op de gemoederen onzer kinderen. Dit bljjkt ook in Frank- ryk zoo te zjjn. Dank zy de ellendige courantenlectuur van den jorigsten tyd, waarby alle moge- lyke fielterigheden in breed verhaal wor den uitgemeten, is over de Parysche jeugd een geest van grof nadoen geko men, een geest welke deze kinderen gevaariyk schynt te maken voor hunne omgeving. Sinds eenigen tyd doen de kinderen aldaar de groote menschen nazy „spe len bandietje« en zyn Bonnot, Garnier, enz. Dat is onze schuld, zegt Japy de Beau- court in den Figaro, wy spreken en schry ven over niets anders dan over de schanddaden van dieliedeD. En natuur ïyk moeten al zulke verhalen indruk maken op de hersenen van onze kinde ren. Eu de winkeliers, die voor een paar francs kinderpistolen met patronen er by verkoopen, werken die gevaariyke liefhebberij in de hand. Op een avond, zoo vertelt dan de Beau- court, holde een heele troep jongens na schooltyd naar de vestingwerken en leverden hier een geregeld vuurgevecht. Op een gegeven oogenblik werd een der kinderen in den slaap getroffen. De jon gen verkeert nog in gevaar. Een kame raadje, die door de anderen beschuldigd werd de ongelukkige schetter te zyn geweest, poogde zich dood te schieten. Het kind is de wanhoop, naby. Aan wlen de schuld, dat deze kinderen het drama van den dag wilden nabootsen en dit, tot zekere hoogte, konden doen Hier wordt de vinger op een .wonde- plek gelegd. Ook in ons eigen land wor den door de baldadige jeugd niet zelden streken uitgehaald, waaraan de verboden lectuur, uit boek of bioscoop, niet vreemd is.. De socialisten zyn in den Pruisischen Landdag een paar weken geleden tame- ïyk grof opgetreden. Een hunner maakte het zoo erg dat de voorzitter hem door middel van den sterken arm uit de vergaderzaal moest doen verwyderen. In den Huitschen Ryksdag maakten zij wel niet zulk een groot kabaal, maar hun optreden was toch ver van fat soenlijk. De Keizer had in een toespraak te Straatsburg woorden gesproken, welke door de roode pers gansch verkeerd wa ren uitgelegd geworden, en wel zoo, alsof de Keizer, met scbenning van grond- wetteiyke rechten de Elzas-Lotharingers met iniyving op zy'n Russisch by Duitsch- land hebben gedreigd. Naar aanleiding van deze vermeende uitlating trad de socialist Scheidemann op, dezelfde die eenige weken geleden, met behulp van de vryziuuige coalitie broeders tot vice-president van den Ryks dag gekozen was. Deze heer sprak een rede uit, zoo beleedigend voor den Keizer, dat zelfs de vryzinnigen genoodzaakt waren hem en de hem „toejuichende" socialistische bondgenoóten openiyk te verloochenen. De RykskaDseiier weigerde dan ook met zoo iemand in debat te gaan, en verliet met de ministers de vergaderzaal. En wat hebben de socialisten door dit optreden bereikt? Dat de gelegenheid om met de regeering af te rekenen over enkele laakbare punten, was afgesnedenzoodat ten slotte de Rjjksregeering er nog het beste mee af is geweest. Met de gemeenste scheldwoorden werd de Rijkskanselier by zyn heengaan ach tervolgd en toen een poos later, epn libe raal aan het woord kwam, zoodat hy weer koü terugkomen, werd hy gehoond en ge scholden de socialisten waren hoogst onhebbelijk, en toonden dat zij, evenals in alle andere landen van Europa, beter tbuis zyn in dit vak dan in het uiteenzet ten hunner begiDseleD. Bij het schandaal was de oude Bebel niet aanwezig. Infusschen blijven in het Ryksland (Eizas-Lotharingen) afdoende maatrege len noodig tot fnuiking van den geest van verzet en wanorde, welke daar, onder den invloed der sociaal democraten, heerscht. De gouverneur heeft bereids gedreigd met ontbinding van den Landdag. De Turken op Rhodos hebben zich aan de Italianen moeten overgeven. Geen wonderzy waren geheel geïsoleerd, af gesloten van de buitenwerelden de Ita lianen hadden de ruimte om zich met den dag meer te versterken. Met de nieuwe bezetting van eilanden door de Italianen is de eilandenketen der Sporaden bijna volkomen in Italiaansch bezit en de weinige kleine eilanden, die nog ontbreken, zullen vermoedeiyk de eerstvolgende dagen worden bezet, waar mede dan de geheele eilandenketen, die zich van Kreta tot de kust van Anstolië uitstrekt, in handen der Italianen zal zyn. Het belangrykste daarvan is Karpathos, dat tusschen Rhodos en Kreta ligt, 13 KM. breed en 48 KM. lang is en een bevolking van 500 koppen telt, die leeft van hout- snywerk. De hoogste top is de 1219 M. hooge berg Lastos. Overigens brengt deze eilandenroof den Italianen niet zulk een groot voordeel. Hoogstens slechts één ankerplaats zyn zy er ryker door geworden en de groDd op deze eilanden is buitengewoon onvrucht baar. Onder de geroofde eilanden zyn nogal enkele vulcanische. De Davdanellen zijn weer geopend. De ontbonden Belgische Kamer telde 166 leden, verdeeld als volgt: 86katho lieken, 44 hberalen, 35 socialisten en 1 Daensist, die meest met de linkerzyde mee stemde. Op die wyze berekend, had de rechterzyde dus slechts een meerder heid van 6 stemmen. Kenners beweren dat de rogeeriDgs- party ook ditmaal weer met ongeveer dezelfde meeiderheid in de Kamer zal terugkeeren. Goes. Concert Toonkunst. Zaterdag avond gaf de Goesche Maatschappij van Toonkunst in vereeniging met de Ge mengde Zangvereeniging van Bergen-op- Zoom en het symphonieorkest van den heer F. X. Mannhardt, een uitmuntend geslaagd concert. Ten gehoore werd ge bracht Haendel's „Samson". Het was een lust naar de heerlyke melodieën van so listen en koristen te luisteren. Onze stadgenoot, de heer A. K. Zweede, zong zeer verdiensteiyk de bassolo's, zoowel in de rol van Harapha als in die van Manoah. Mejuffrouw Lotte Rosing uit Rotterdam vertolkte de altparty met veel talent en gevoel, en de sopraan mej. J. Bysterus Heemskerk uit Am sterdam, was haar paity volkomen meesterzelfs in de volle koren klonk haar metalen stem boven allen uit. Ook de koren zorgen prachtigtekst en muziek werkten sa men om de hoorders onder hunne be koring en in de juiste stemming te brengen. Greep het talryk publiek inzon derheid aan het dubbelkoor»Gott Dagon der das All beberscht, Jehova der das All beherscht", het sucees van den avond culmineerde in het prachtig gezongen slotkoor: „Laut schalieuns'rer Stimmen voller Chor ewig zu preisen Gottes Macht und Herrlichkeit". Voor de krachtige en bezielende leiding van den dirigent, den heer Otto Lies mag een oprecht woord van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1