No. 194 1912, Maandag 20 Mei. 26e Jaargang. 8HRISTEUJK- IfËUWSBLAB HISTORISefc VOOR ZEELAND VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Midrielbt rg. PRIJS DER AL>VERTENTIËN •orsT ©a top movxxrexa. 3d IJ !EI IEREN WERKDAG DES AVONDS. ƒ1.25 „0.05 UITGAVE DER FIRMA'S Prijs per ïrie maanden franco p. p.. Enkele nummers. EN in 1—5 iegels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent F, milieberichten van 1—10 regels 1.—iedere reget mv er 10 cent HiS sm HfcEHffiBSBSEEKI! 18 Mei 1912. Beschaving August le Gras, die een reis maakt door Afrika, bezocht een marktplaats, diep in 't binnenland Gardaïa, tot waar de Franschen reeds doordrongen om er hun heerschappij te vestigen. Voor een 20- tal jaren was deze reiziger daar ook ge weest. H|j vond er een bevolking, be staande allerlei volkstammen De bedwelming door sterken drank was er haast onbekend. Joden, Arabieren, enz., leefden matig en sober. Nu bezocht hjj deze plaats opnieuw en vond er een Joodsche bevolkinb, geheel aan den drank verslaafd, terwyi ook onder de inlandsche stammen de alcohol zijn vele slachtoffers maakt. De reiziger zegt„Twintig jaar geledeD kwam ik hier voor het eerst. Het was toen kort na de inbezitneming door de Fran schen. Hoe prachtig is de Europeesche beschaving hier in die twintigjaren door gedrongen. Alles; spreekt nu Fransch, telegrafeert,'zit op stoelen, tapt schuine moppen enzuipt." De Fransehe regeering geeft hoog op van haar plicht tot verbreiding der be schaving. [Maar als dit de beschaving is, die het radicale Frankrijk aan zijne nieuwe koloniën brengt dan zou het voor de arme volkeren in Afrika toch maar beter zijn, dat de[ »beschaving" uitbleef! N. Pr. Gr. Ct. De Bakkerswet. Een driestar van dr. Kuyper in de Standaard luidt aldus: De verdediging van de'Bakkerswet was uitstekend. Niet alleen was de Minister van elk detail op de hoogte, maar hij doorzag verband en samenhang op elk punt. Daarbij was hij helder in zijn -voordracht; ongeschokt in zijn overtui ging; en, zoDder zijpaadjes,.te zoeken, ging hij recht op zijn doel af. Vermoedelijk zal na Pinkster, het ont- •werp dan ook wel den steun der Tweede Kamer erlangen, om daarna in de Eerste Kamer op de weegschaal te worden ge legd. Tot ons leedwezen is onze principieele bedenking tegen dit ontwerp niet weg genomen. Wel is gedaan wat doenlijk was, om te verzachten en een uitweg te openen, maar het patroonsverbod bleef, en de exception die mogelijk zijn gemaakt, zijn geen exceptiën op de natuurlijke vrijheid, maar op den hier onnatuurlijken dwang. Gelijk men weet, bestond van meet af onze principieele bedenking hierin, dat de patronale vrijheid ten offer wordt gebracht aan wat men voor de gezellen begeert in te voeren; en dit wel niet omdat de gezellen zonder dat offer geen nachtrust konden erlangenmaar omdat •de concurrentie tusschen het grootbe drijf en het kleinbedrijf anders ongelijk gewapend zou zijn. Dit nu rechtvaardigt geen patroons- verbod van Overheidswege, en kan het nooit rechtvaardigen, omdat concurrentie is vrije wedstrijd, en zonder vrijheid haar karakter verliest. Nederl Jongelingsverbond. Donderdag hield het verbond zjjn 59e jaarvergadering te Utrecht onder voor zitterschap van ds. v. Noort. Ds. jhr. Martens van Sevenhoven pred. te Utrecht sprak een welkomstwoord, daarna hield ds. v. Noort de openings rede; eerst sprak hij de buitenlandsche afgevaardigden toe in het Fransch en Duitsch. Daarop kwam de spreker tot zijn Bondsrede. 't Is heden, 16 Mei, eenmaal de geboor tedag van „den Bondsvader", van Ooster- wijkBruijn. Daarom: den Stichter in het oog! De Bondsdag staat „in het teeken der herinnering!" Maar deze Bondsdag staat ook „in het teeken der typeering", der bevestiging, der verheffing van ons beginsel. Vader van Oosterwijk Brutjn is alléén de Vader van een verbond, dat hoog het schoon devies laat uitwapperen Christendom boven kerkelijke verdeeld heid." In de derde plaats staat deze Bonds dag „in het teeken der verwachting". Wij gaan den 60sten Bondsdag tegen daarom esn overvaart beproefd over den stroom van bezwaren. E9n overvaarten daarom allen aan het werk aan het Bondsgebouw; 't zij het wordt opgevat in stoffeljjken of geestelijken zin, tóch, al is 't niet gereed, al staat aan alle kan ten de steiger er nog om, uitroepen het Kruis er al vast op! De verslagen van den secretaris en den penningmeesters werden goedgekeurd. De Bond telt thans 12,000 leden. De vergadering besloot het 60-jarig be staan van het Verbond op luisterrijke wijze te Amsterdam te herdenken. Vervolgens spraken de heeren Dreghorn uit Glasgow, lid van het Centraal comité van het Wereld verbond, Sautter uit Ge- nève, secretaris van het Wereldverbond en Bergmaan uit Barmen Damens den Westduitsihen JongelingsbondRooze- boom namens den Nederlandschen Mili tairen Bond; Van Oostrom, namens den Christelijken Onderofficierenbond, Cremer namens de Nederl. Christen Studenten Vereeniging en Thomas, uit Genève, na mens de Christelijke Studentenvereni gingen in Zwitserland. Aan de Koningin en Prins Hendrik werden telegrammen van hulde en sym pathie gezonden, zoomede aan de heeren B, J. Gerretson te Rotterdam, en W. J. J. Koole te Middelburg, die tevens tot eere-leden van het Verbond werden be noemd. De heeren ds. J. J. van Noort, E. Sillem J. Ph. Marmelstein.en ds. B. Tichelman werden als bestuursleden herhozen. In de vacature Gerretson werd gekozen ds. Joh. Langman te Harlingen. De middagvergadering werd bijgewoond door den burgemeester van Urecht, mr. dr. A. F. baron van Lijnden, en prof. dr. J. C. Volgraff, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. De heer Em. Sauttier, algemeen secre taris van het Wereldcomité van Genève, sprak over de christelijke jongelingsver- eenigingen over de geheelu wereld, haar arbeid en haar roeping. Hierna hield dr. J. Lammerts van Bue- ren, predikant te Amsterdam, een rede voering over het onderwerp„Meer dan overwinnaars" waarna medegedeeld werd dat een telegram van dank namens H. M. de Koningin was ingekomen, en de vergadering twee verzen van het „Wil helmus van Nassouwe" aanhief. Dr. Martens van Sevenhoven sprak hierop het dankgebed uit, waarna na het zingen van twee liederen uit den Ver- bondsliederenbundel de middagvergade ring gesloten werd. Na afloop van de middagbijeenkomst had in de Pieterskerk een orgelconcert plaats. De heer J. A. H. Wagenaar be speelde het orgel, terwijl de heer Jac. Pü. Caro zong. 's Avonds had in de Domkerk eene openbare samenkomst plaats, waarin als sprekers optraden prof. dr. Joh. W. Pont, van Amsterdam, eD dr. J. R Slotemaker de Bruine, van Utrecht. Bond van J. V. op Geref. grondslag. Deze Bond hield zijn jaarvergadering te Groningen, onder voorzitterschap van ds. J. E. Vonkenberg. Na gezang, gebed en lezing sprak de voorzitter het wel kom, en werd Gansfort, de groote voor- looper der reformatie der vergadering voorgesteld, eerstens als een man, „erva ren in het verstaan der tijden"; voorts als een man van gezond mystiexe levens overtuiging. Telegrammen werden verzonden aan H. M. deKoDingiD, dr. Kuyper, minister Heemskerk en ds. v. Andel. In de mid dagvergadering sprak prof. dr. W. Gee- sink, van Amsterdam, over: „De Gere formeerde jongeling en de geestelijke stroomingen van onzen tijd." Z.H.Gel. doet dit aan de hand van de volgende stellingen I. Onder de zinnebeeldige, aan het natuurverschijnsel der „zeestroomingen" ontleende uitdrukking „geestelijke stroo mingen van onzen tijd" zjjn te verstaan de richtingen waarin het hedendaagsche geestes- of hoogere bewustzijnsleven zich beweegt. II. Deze geestelijke stroomingen ver- toonen zich op het gebied van godsdienst en zedelijkheid, wetenschap en kunst. III. Deze geestelijke stroomingen gaan ook buiten den gereformeerden jongeling, die het geestesleven van zijn tijd mee leeft, niet om. IV. Om echter, te midden van deze geestelijke stroomingen, niet buiten den koers zijner bestemming te raken, moet al meer Gods Woord het kompas, het geloof des harten de drijfkracht en de gehoorzamende wil het roer van zijn levensscheepje worden iets waartoe het vereenigingsleven naar de idee van onzen Bond bevorderlijk is. Helder en klaar stelt spreker in het licht de verschillende geestelijke stroo mingen van onzen tjjd, in hoofdzaak te onderscheiden in theonomie en autono mie, daarby doende uitkomen, dat de autonomie het zich-zelf-ten-wet-willen- zjjn leidt op den weg; die teD slotte eindigt bij den auto-bandietwaar tegenover de theonomie het vragen naar en gehoorzamen aan de door God gestelde wetten de grondslag is voor eeu hooger l9veneen leven, waaraan ook de arbeid der Gereformeerde Jonge- lingsvereenigingen bevorderlijk is. Telegrammen van antwoord waren in gekomen van H. M. de Koningen en dr. A. Kuyper De heer Harms, uit Zaandam, ontwik kelde de volgende stellingen over: „De openbare leeszaal en de Jongelings-ver- eeniging." I. Het vraagstuk van de Openbare neutrale leeszalen is ook voor onze Jonge- lingsvereenigingen van belang, omdathet een paedagogisch vraagstuk is, wijl de leeszalen inrichtingen zijn op paedagogi- schen grondslag, bedoelende de opvoe ding van ons volk, inzonderheid ook van de Jongelingschap. II. Hierbij gaan de leeszalen van de gedachte uit, dat de lezer, en in dit ver band de jongeling, vrij en zelfstandig zal kunnen kiezen uit wat aangeboden wordt, om zijn kennen en kunnen te vermeer deren. III. Ook onze Gereformeerde Jongel.- Vereen. vormt een paedagogisch instituut, dat echter niet op het standpunt staat van het „vrije onderzoek", maar opvoe ding wenscht in Calvinistische richting, aan de leidende hand van hen, die de Calvinistische beginselen kenden en ont vouwden, en ook de beginselen der tegen standers doen beschouwen in het licht van eigen overtuiging. IV. Dit standpunt is gevolg van de overtuiging, dat niet de jongelingsleeftijd de geschikte leeftijd is om door eigen, z ilfstandig onderzoek, deel te nemen aan den strijd der geesten, maar dat het is de tijd van voorbereiding, om straks welbewust den geestelijken kamp op alle levensterrein te strijden. Hierom s aan, wat bedoeling en practi- sche openbaring betreft, de openbare neu trale Leeszalen lijnrecht tegenover onze Gereform. Jongelingsvereenigingen en zijn ze voor onze Gereformeerde Jonge lingschap niet te aanvaarden. Y. Voor onze Gereformeerde Jonge lingsvereenigingen brengt de kwestie van de Openbare Leeszalen het belang eener goede bibliotheek ernstig naar voren. Pr of. Lindeboom sprak een opwekkende réde„Door het geloof*, 's Avonds sprak ds. Fernhout over „Geestdrift". Middelburg. Da heer mr. G. J. Spren- ger, gemeente-secretaris alhier, die tegen 1 October benoemd is tot agent van de Ned. Bank te dezer stede is, naar wij ver nemen, voornemens met iDgang van 1 Augustus eervol ontslag uit eerstge noemde betrekking aan te vragen. Middelburg. In de Raadsvergadering van Woensdag, 22 Mei, te 2 uur, zijn onderstaande zaken aan de orde. 1 Notu len. 2. Stukken. 3. Eervol .oDtslag juffr. B. van Oost veen als onderwijzeres aan school I. 4 Primitief kohier voor de be lasting naar het geschatte inkomen over 1912. 5. Idem belasting op de honden. 6. Oninbare posten schoolgeld scholen A. G. G. en J. en herhalingsonderwjjs. 7. Be zwaarschrift tegen aanslag in het school geld school G. 8. Rekening Gezondheids commissie 1911. 9. Voorstel aanleg van gasleiding aan den Ouden Veerschen weg. 10. Herstemming over art. 5 der ontwerp verordening op de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium en verdere behandelinngvan die „verorde ning. j Middelburg. Wij ontvingenals naar gewoonte dankbaar de stukken voor den gemeenteraad. Tot onzen spijt kunnen wij er echter, gelijk meer gebeurt, wegens plaatsgebrek ongeveer niets uit over nemen. Daarom wijzen wij slechts met een enkel woord op een verschil in op vatting, ontstaan tusschen de Commissie van Financiën (mr. De Veer, mr. Sprenger en mr. v. Andei) en de Gezondheids commissie. Eerstgenoemde Oom missie schrijft aan den voorzitter van den Ge meenteraad dat zij bezwaar moet maken tegen de goedkeuring der rekeniDg van de Gezondheidscommissie, omdat onder uitgaven een postwissel Naarden f 1,50 niet is gemotiveerd, en een andere post, van f 100 met f52,55 is overschreden, terwijl laatstgenoemde post met nog f 50 is overschreden, hoewel dit uit de reke ning niet blijkt om een bepaalde reden. De Gezondheidscommissie antwoordt met een beroep op een koninklijk besluit van 27 Mei 1902 dat posten beneden f 3 niet behoeven te worden gemotiveerd. En wat het tweede bezwaar betreft dat men wel spreekt van een /begrooting" der Gezondheidscommissie, doch dat in het koninklijk besluit, reeds genoemd, alleen van raming gesproken wordt; zoodat de geraamde uitgaven geene be- grootingsposten zijn en de Gezondheids commissie mits niet overschrijdende het totale bedrag, hetwelk op grond van de ingezonden raming aan het gemeente bestuur, aan haar tot bestrijding der uit gaven is toegestaan het toegestane bedrag kan besteden in voege als zy Daal de omstandigheden voor de richtige uit voering van hare taak noodig acht, eene opvatting geheel bevestigd door het Koninklijk besluit van 8 September 1905, eu ingestemd door den gemeenteraad in 1907. De commissie van Financiën hand haaft haar meening. Geld door den Raad uit de Gemeentekas voor een bepaald doel beschikbaar gesteld, kan zonder zijn medewerking niet voor iets anders ge bruikt worden. De commissie adviseert den Raad de rekening niet goed te keu ren, maar overeenkomstig art. 36 van het Koninklijk besluit van 27 Mei 1902, de beslissing in te roepen van Gadepui eerde Staten. Vlissingen. Van de werf der Kon. Maatschappy „de Schelde", werd heden Zaterdagmiddag te water gelaten het stoomschip „Pontianak*, gebouwd voor de stoomvaartmaatschappy Rotterdam- sche Lloyd te Rotterdam en bestemd voor de vrachtvaart op Nederlandsch Indië. De laatste beletselen werden weggeno men door mevr. J. A. Bekkerla Bastide. De hoofdafmetingen van het schip zyn lengte tusschen de loosiynen 430 Eng. voetbreedte buitenkant grootspant 55 Eng. voet; holte in de zyde29'6"laad vermogen 9900 ton. Het schip, voorzien van een dieptank, is van het awning deck type en hoofd zakelijk bestemd voor de vrachtvaart, doch tevens ingericht voor het vervoer van een groot aantal tusschendekspas- sagiers. De officieren hebben hunne hutten op het bovendek boven die hutten bevindt zich het sloependek. Het brugdek strekt zich uit boven de salon, waarop zich ook bevindt de kapiteinskamer en daar boven de kaartenkamer en commando brug. Het logies van de bemanning be vindt zich vóór onder het bovendek. Aan boord zyn opgesteld 14 stoom- lieren, die de ladiög kunnen verwerken door middel van laadboomen van de 2 paalmasten en 6 laadboomeD, die beves tigd zyn aan speciaal daarvoor aange brachte stalen kokers, die tevens als luchtkokers dienst doen. Bovendien is er een zware laadboom tot het hyscben van lasten van 30 ton. Het schip is voorzien van een brand- blusch- en ontsmettings-apparaat, sy- steem-Halley. De verlichting geschiedt electrisch. De Broun-stoomstuurmachine wordt van de brug af behandeld door middel van een telemotor. Het schip is gebouwd onder toezicht en volgens de rules van Bureau Veritas en in de hoogste klasse geclassificeerd. De voortstuwings-machine zal zyn van het tripe compound systeem met cilin ders van 28'/2", 48", 2'/2" by 54" slag en in staat om 3750 I. P. K. te ontwik kelen. De stoomketels zyn vier in getal, 2 single-ended en 2 double-ended, met een gezamenlijk verwarmingsoppervlak van 10450 vierkante Engelsche voet en voor zien van Howden's geforceerden trek en Schmidts' oververhitter. De stoomdruk is 200 lbs. De schroef heeft 4 bladen, van Stone en Martin's brons vervaardigd. De sne'heid van het schip zal 12'/2 myi zyn by een diepgang van 23 voet. In de machinekamer werden verder opgesteldeen centrifugaalcirculatie- pomp met 2 machines, 2 afzonderiyke voedingspompen, verdamper, ballast- pomp, dekpomp, zoetwaterpomp, en in de stookplaats 2 hydraulische asch-ejec- tors van het „Schelde"-type. Scherpenisse. In de vergadering van den dykraad van het calamiteuse water schap Scherpenisse werd besloten voor den dienst 1912/13 het 1lio verhooging van dykgeschot en de bijdragen der aangrenzende polders den Houwer en Poortvliet ta heffen. De ontvangsten'en uitgaven voor deD dienst worden alzoo f31626,13, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1429,71. Colijnspiaat. In de vergadering van Ingelanden van den polder Oud Noord- Bevelaüd waren tegenwoordig of verte genwoordigd 42 ingelanden van de 49. Rekening dienst 1911/i2 bedraagt in ont vangst f i 31055,075, in uitgaaf f 127535,52, goed slot f3519,555. Begrooting dienst 1912/13 is in ontvangst en uitgaaf vast- gestelp op f50135,915, met een post voor onvoorziene uitgaven van f4954,79. Be sloten werd om den Oost- en Westnol der voormalige Paardenknip te bezetten met Vilvoordsche en basaltsteen, met bijleveiing van de benoodigde materialen, berekend op pl. m. f6245. Besloten om te voldoen aan het verzoek van het be stuur van den Leendert Abrahampoider om de bydrage aan dien polder te ver- hoogen van f 40 op f 100 pei jaar en ?,ulks gedurende 20jaren, tiet dykgeschot werd bepaald op f27 per H.A. Daarna werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1