PINK PILLEN V Als de lamp des levens begint uit ie gaan RECLAMES. neemt de zwakte van al de zoo teergevoelige organen van het lichaam toe. Er vloeit eene merkbare vertraging van al de werkingen uit voort langzame en moeielyke spys- vertering, verstopping, slapeloosheid, koude handen en voeten, algemeene zwakte, urineopstopping. Dan is het oogenblik gekomen om de Pink Pillen te gebruiken, die de werking van al de organen zullen versterken, die ze zullen opwinden, om zoo te zeggen, zooals voor IS eene pendule een sleutel doet, die men een paar malen omdraait, of zooals een lamp die men met petroleum vult. De Pink Pillen zyn de krachtigste hernieuwer van het bloed, de krachtigste versterker van het zenuwgestel. Zy geven bloed, bevorderen den eetlust, verschaffen een rustigen en verkwikkenden slaap, herstellen de vermin dering der krachten door lichamelyke of geestelyke over spanning veroorzaakt. toefde om by Cromwell een pogiDgaan te wenden om de recbten van het Joodsche volk te verded gen. Het ïyk werd naar hier overgebracht en begraven. Het giaf van dezen Israëliet nu ie geheel gerestaureerd, de oude zerk is schoon gemaakt en op een passend onderstuk gezet, terw^l er om heen een kettinghek weid aangebracht, en een opschrift aan deze restauratie herinnert. Heden, Dins dagmiddag, werd het graf opnieuw in- gezt-g-nd ea voor deze plechtigheid waren uit Engeland ovei gekomen de heeren J. A. J. de Villiers, secretaris van de Haklugt Society, en de heer Isidore Harris van de synagoge in de Berkeley Street te Londen. De commissaris der Koningin was vei tegen woordigd door den heer mr. W. Polman Kruseman, griffier der Staten, terwyi ook de burgemet ster en wet houders van Middelhuig aanwezig waren. Het gemeeutebes uur van Miduelbi.rg was op het laatste oogenblik vei hinderd. Wel waren aanwezig du vertegenwoor diger van net kei koestuur te Vlissingen en de heer Mendes da Oosta als vertegen woordiger der Portugeesche gemeente te Amsterdam. Op de begraafplaats werd o. a. het woord gevoerd door de jaeeren Oh. Boasson, voorzuter van het kerkbestuur, S. M m- dels, leeraar bij de Israëlitische gemeente, door den vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin en door den heer De Villiers. Laatstgenoemde wees er op, dat Manasseh oen Israël en zyn zoon in hun laatste levensjaren zeer veel hebben gedaan, niet alleen voor de joden in Engeland, maar in elk opzicht bun leven hebben gewyd aan de geschiedenis der joden op de geneele wereld. De Eoguische Joden stellen het op den hoog- steu piys dat deze plechtigheid bun de gelegenheid geeft om hun hulde aan .Nederland en Oranje te mogen brengen, want de Joden in Engeland beschouwen Nederland als de bakermat van hun vrJJ heid. Hg sprak de hoop uit dat de goede verhouding tusschen Nederland en En geland steeds sterker moge worden, steeas leidende tot kracht van vrede, vrede voor beiden, ja voor alle landen, vrede voor het gansche Huis Israël. Behalve de reeds genoemde sprekers voerde nog het woord mr. Harris, die in de EDgelachë taal vertolkte wat de Engelscbe Joden te darken hebben aan Menasseh ben Israël. Hg noemde hem de rechterhand van zgn vader. Ten slotte dankte de heer Boasson al de sprekers, inzonderheid deu heer Kruse- maD als vertegenwoordiger van het Pro vinciaal bestuur; en hiermede was deze plechtigheid afgeloopen. feestelijke ontvangst en plechtige installatie van den nieuwen Burgemeester te Sint Laurens. De ingezetenen van de gemeente Sint- Laurens waren verheugd by het verne men der tyding, dat de wethouder L. Melse tot Burgemeester was benoemd. vVeldra werden dan ook toebereidselen gemaakt om hunnen nieuwen Burger vader op den dag zyner installatie een feestelijke ontvangst te bereiden. Wy vermeldden reeds dat uit het midden der ingezetenen een feestcommissie van 9 personen werd gekozen, terwyi ook nog sub-commissies werden gevormd. Behol pen en gesteund door de ingezetenen hebben de commissieleden zich yverig van hun taak gekweten, ledereen zal dit moeten betuigen, die op heden het dorp St. Laurens en Brigdamme doorwandelt. Op beide plaatsen staat een prachtige eerepoort en de aan weerszyden van den weg aangebrachte sliDgersaan de hoornen of versierde palen geven, met het drie kleurig dundoek een feesteiyk aanzien. Op de eerepoort te Brigdamme strat het woord Welkom" te lezen en verder „Hulde aan den Burgemeester". Op die te St. Laurens leest men „Welkom te St. Laurens". Voor het gereedmaken en aanbreogen van deze versierselen, waarby de tahyke, gekleurde rozen prachtig af steken by het donker groen van spar en dennaalden, waren vele vrouwen en mannen, meisjes en knapen reeds dagen te voren bezig geweest. En het moet gezegd worden dat de kroonsters en kruondeis eer van hun werk hebben. Begunstigd door het schoone weder, beloofde alles een ware feestdag te zullen worden voor het anders zoo stille dorpje. Tegen twaalf uur des middags vereenig- den zich dan ook op het dorp voor het gemeentehuis een 64 tal ruiters met hun ne paarden, die de eerewacht zouden Verkiygbaar f 1,75 pt-rdoos, en f 9, de zes uouzen, by but Gt-ueraal Depöt der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22, Amsterdam; voor Middelburg en omstreken by Job. de Roos, Vlasmarkt K 157 voor Goes by Gebrs. Mulder, Korte Kerkstraat; en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. vormen by de biyde inkomst van den I nieuwen Burgemeester. Ook werd een fletsenoptocht samenge- j steld, welke bestond uit 88 wiehyders i met hun stalen ros. De ry wielen waren 1 allen prachtig versierd en het was voor de commissie geen gemakkeiyke taak om spoedig uit te maken welk versierd rywiel voor een prys in aanmerking kwam. Een zestal zilveren voorwerpen had de commissie aangekocht om die aan de bezitters van de mooist versierde ry- wielnn toe te kennen. Na veel overweging zyn de volgende pryzen toegekend Ie prys jongens G. Toebes, 2e pr. S. Hiliebrand, ae pr. W. Walraven. Ie prys meisjes K. de Nood, 2e pr. C. Meliefste, 3e pr. E. Polderman. Na de toekenning van de pryzen voor de gekroonde fietsen reed de eerewacht te paaid en de fietsen in optocht van het dorp tot aan de grens van de gemeente Middelburg om den Burgemeester af te halen. Toen deze, in een rytuig gezeten, op het grondgebied der gemeente Sint- Laurens kwam, stond de eerewacht ge reed. Alvorens naar het dorp te ryden, ryat de commandant der eerewacht, de heer A. Abrahamse P.Aznaar het rytuig van den Buigemeester en spreekt Z.Edel- achtb. aan. Het verslag zou te groot worden, zoo wy byna wuordeiyk weergaven wat hy sprak, daarom melden wy maar in 't kort den Inhoud zyner toespraak. Namens de burgery zegt hy, is by de eerste die den Burgemeester het wel kom toeroept op dezen vreugdedag. Temeer is deze dag een biyde dag voor de ingezetenen, daar het H. M. de Konin gin behaagd heeft een ingezetene der gemeente tot Burgemeester te benoemen. Zyt gy voor een 25 tal jaren op de ge meente St.-Laurens als eenvoudig land bouwer gekomen, de verschillende be noemingen getuigen dat gy de sympathie der ingezetenen hebt. En thans mag (le gemeente u begroeten als burgervader. Met dezelfde liefde, die de gemeente den ouden beminden oud-burgemeester heeft toegedragen en nog toedraagt, wil zy ook tot u komen. Na aan den Burgemeester Gods zegen toegewenscht te hebben in zyn aanstaand ambt te zamen met den gemeenteraad, vraagt de commandant toestemming om hem met een eerewacht naar het raad huis te mogen geleiden. De Burgemeester dankt den spreker voor 'c geen hy gesproken heeft en aan vaardt met genoegen het aanbod van den commandant. Alzoo gaat het in optocht naar het dorp, waar de kinderen van beide scholen onder toezicht van het personeel by den ingang van het raadhuis zyn geschaard, gereed om den Burgemeester welkomst liederen toe te zingen. Is de stoet onder gejubel door 't versierde Brigdamme ge reden en eindelyk in het dorp zelf ge komen voor het raadhuis, dan spreekt de heer J. Weeda, hoofd der christelyke school, namens de kinderen van beide scholen, een kort woord tot den Burge meester. Diarna zingen de kinderen hunne wel komstliederen. Een ervan luidt aldus Welkomstlied. „Wees ons welkom 1 Burgervader, Harteiyk welkom iD deez' stond 1" Roept de schooljeugd al te gader Biy U toe uit éénen mond. Juichend treden wy U nader, Vreugde welt uit 's haren grond, Daarom nogmaals, burgervader, Klinke luid ons „Welkom" rond. Burgemeester, ja, wy weten, Dat Gy zyt een vriend der jeugd, Gaarne hoort haar jubelkreten, In haar biydschap U verheugt. Gy zyt stellig niet vergeten Kinderspel, vermaak od vreugd. Zouden w' U niet welkom heeten, Die zoo meeleeft, onsj geneugt Anders is 't nu tyd van werken, Maar vandaag komt daar niets van. Mt n kaa 't vast aan ons bemerken Nu is 't leeren in den ban. Niemand wil de vreugd beperken, Enkel juichen is ons plan; Ieder wil het koor versterken „Welkom" roepen, wat hy kan. Na het zingen der welkomstliederen, zongen de kinderen den burgemeester de heilbede, Psalm 121:4 toe. De burge meester dankte de kleinen voor hetgeen zy hem toegezongen hadden en hoopte hen later nog eens een blyden dag te doen genieten. Alsnu werd in de ge meentekamer de raadsvergadering belegd. De wethouder A. P. Abrahamse, tevens waarnemend vooizitter, opende de ver gadering met gebed. Nadat de verschil lende akten voorgelezen zyn, waaruit bleek, dat de heer L. Melse als burge meester van St. Laurens is benoemd en beëadigd, sprak de waarnemende voor zitter den nieuwen burgemeester aldus aanBurgemeester Melse, wy zeggen UEd. harieiyk welkom aan deze plaats. Was het op 6 April 11. hier in deze ver gaderkamer een plechtige stond, daar in die zitting van den gemeenteraad onzen edelachtbaren burgemeester Marimssen, die 24 jaren de teugels des bewinds in handen had, een harteiyk afscheids woord sprak, thans is het zeker voor ons niet minder een gewichtige ure, daar ge aanstonds hier als voorzitter van den gemeenteraad zult optreden. Waart ge voorheen onze collega wethouder, die uw plaats inuam aan onze linkerzyde; nu zyt ge door onze geëerbiedigde Ko ningin, Wier harts de Heere geneigd heeft UEd. als burgemeester van St. Lau rens te benoemen, aan onzerechteizyde geplaatst geworden. Wy brengen hier openiyk H. M. naast den Heere onzen hartelyken dank dat zy een ingezetene der gemeente tot burgemeester van deze plaats heeft benoemd. En nu burge meester Melse, we wenschen u hier openiyk van harte geluk met de eere u te beurt gevallen. We hopen, dat het moge blyken, dat ge de rechte man op de techte plaats moogt wezen. We wen schen datde Heere geve dat het een goede keuze mag zyn geweest, zoodat de gemeente onder uw bestuur moge welvaren. Ge zult het ook wel onder vinden, dat het een zware taak is, als hoofd der gemeente te moeten optreden. We wenschen u van harte toe, dat de Heere u wysheid en beleid moge geven, om de zaken, die zullen voorkomen, in het goede spoor te leiden. Zoekt by den Heere vooral uwe hulpe, waar ge van nu aan als burgervader onzer aller vraag baak en leidsman wezen zult. Wy, als wethouder en ook de andere raadsleden en de secretaris hopen U te steunen zooveel ons mogeiyk is, en be velen ons wederkeerig in uwe vriend schap aan. Mogen wy nog menigmaal in deze gezellige raadskamer als dageiy ksch bestuur en als gemeenteraad de belangen van de gemeente behartigen. Zy het U later gegeven, dat Gy, eenmaal aan het einde van dezen werkkring gekomen zynde. met viymoedigheid moogt terug zien op dezen afgelegden levensweg. En thans rust op ons als waarnemend vooizitter twee plichten te vervullen. Ten eerste zy het ons vergund U Edel- Achtbare heer Burgemeester Melse het onderscheidingsteeken te omhangen. Moogt Gy het menig jaar met eere dragen, en waar Gy met het wapen der gemeente op Uw borst zyt versierd, daar geve de Heere ook, dat Gy de gemeente op Uw harte moogt dragen. Laat my ten laatste U den voorzitters hamer mogen overhandigen. Gy waart het die, als jongste raadslid, by het in- gebruik nemen van dit vernieuwde ge meentehuis den hamer aan den voorzit ter met een toepasselyk woord aanboodt. Zeker- hadt Gy toen niet gedacht den hamer als Burgemeester eens te zullen hanteeren. Moogt Gy hem lang en veel gebruiken by het openen der vergaderingen en het aannemen van voorstellen, m^ardatGy hem niet zult noodig hebben om de ver gadering tot de orde te roepen. En hier mede geachte Burgemeester hebben wy gezegd en stellen U den presideutshamer ter hand met verzoek het voorzitterschap te willen overnemen. De burgemeester sprak daarna het volgende Myne Heeren, Alvorens het voorzittersschap te aan vaarden, wil ik enkele woorden tot U spreken. Ferst my n dank aan Gods voor zienig bestuur dat alles beschikt, dat we hier voor de eerste maal als Burgemees ter in deze raedskamer voor U staan. Het heeft Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin behaagd my te benoemen als burgemeester in deze plaats. Ik breng Haar hiervoor openiyk mynen dank voor het vertrouwen iu my geschonken. Ook mynen dank aan Zyne Excellen tie den Minister van Binnenlandsche Zaken, die my voordroeg by H. M. Tevens ook dank aan den Heer Com missaris der Koningin in onze provincie voor zyne medewerking. Ook allen Heeren, hetzy in hoogere en lagere kringen, die hebben medegewerkt voor deze benoeming, zeggen wy open iyk dank. Vooral ook aan U dank Wethouder Abrahamse voor de aangename samen werking gedurende den tyd van ruim 4 jaar, die wy wethouder wa en. Ik roep by deze Uwe samenwerking voor het vervolg in en beveel my by voort during in Uw vriendschap, hulp en voor lichting aan. Ook U Heeren Raadsleden denzelfden dank voor de samenwerking en vriend schap, gedurende.8 jaren die ik raads lid was. En vooral ook Uwe medewerking roep ik in. Mynheer de Wethouder en heeren Raadsleden wilt my steunen in myn moei lijk ambt, opdat onder Hoogeren zegen onze arbeid een zegen moge zyn voor ons geliefd St. Laurens. Ik kom tot U om Uw aller medewerking en steun te verzoeken, zoodat wy met gesloten ge lederen mogen samenwerken, gedachtig aan Neerlands wapenspreuk „Een dracht maakt macht 1* Dan zal zeker de gemeente er wel by varen. Mynheer de Secretins, Gy, die reeds zoovele jaren de vraagbaak zyt van ons gemeentebestuur en met wien ik steeds zoo aangenaam mocht samenweiken, ontvang ook mynen dank en wil ook verder myn ambt vergemakk-iiyken door Uwe veelzydige kennis en werkzaamheid. Ik hoop, waar ik de vierde Burgemees ter ben sedert gy hier uw werk begont als secretaris, de voetstappen myner voorgangers te mogen drukken. Ook by al de andere gemeente ambte naren beveel ik my aan, byzonder ouk by U gemeente ontvanger Ik hoop, dat ook gy allen met my zullen samenwer ken tot heil der gemeente. En nu myne heeren, verklaar ik myn ambt te aanvaarden met de belofte, dat ik onder biddend opzien tot God, van wien alle kracht en macht nederdaalt, alles zal doen wat ik vermag om de ware belangen der gemeente te behartigen. Geve de Heere Zynen onmisbaren zegen aan al onze werkzaamheden, die wy hopen te verrichten in het belang onzer geliefde gemeente. Eu thans myne heeren verklaar ik het voorzitterschap te aanvaaiden en verzoek den secretaris voorlezing te doen van de notulen der vorige vergadering. (De vergadering duurt voort. Verslag van het verder behandelde en der fueste- ïykheden op het dorp volgt morgen). Om 3 uur geefL de Burgemeester re ceptie in de raadzaal. Op het dorp worden er volksspelen gehouden. Des avonds worden St. Laurens en Brigdamme A giorno verlicht en er wordt ook bengaalsch vuur ontstoken, terwyi er op 't dorp zelf tevens eene bioscoopvoorstelling zal plaats hebben. Middelburg. Het Middelburgsch Mu ziekkorps geeft eene Muziekuitvoering op Vrydag 17 Mei des avonds ten 7'/2 uur op het Molenwater. Souburg. Reeds eenige dagen vlogen enkele zwaluwen in de lokalen der school met den By bel Oranjeplein. Dinsdag morgen bleek, dat zy een nestje hadden gebouwd iu het voorste lokaal der school. Nieuw- en Sint-Joosland. Maandag avond werd een openbare vergadering van den raad dezer gemeente gehouden onder voorzitterschap van den burge meester, deu heer A. van Waarde. Alle leden waren tegenwoordig. In behande ling komt het contract tusschen deze gemeente en de Vlissingsche gasfabriek tot het leveren van gas aan deze ge meente. De overeenkomst werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. Axel. Op de aanbevelingsiyst voor de benoeming van een Directeur der Gas fabriek alhier, zyn de navolgende heeren geplaatst: C. C. de Rooy te Rotterdam; K. A. Wiechman te Vianen a. d. Lek; R. W. Kielstra te Oegstgeest; W. A. P. F. L. Blaeser te Den Helder en L. van der Schaaf te Winterswyk. Wy ontvingen van de „Vereeni- ging tot bevordering van het Vreemde lingen verkeer in Walcheren, te Middel- buig een keuiig op glacépapier gedrukt reclameboekje met byzonderheden over Zeeland, en photo's van Zeelands be zienswaardige gebouwen, kleederdrach ten, enz. Van deze (Engelscue) uitgave van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland en evengenoemde vereeniging gezamen- lyk zyn 28,000 exemplaren verspreid welke in Amerika worden verspreid, waar zy zeker wel de aandacht zullen trekken, en velen toeristen uit het land van Koning Dollar, naar wy hopen, hierheen zullen lokken. By de post en telegrafie zyn be noemd tot assistent te 's Gravenhage de postbode J. Mabel is te Schoondyke te Vlissingen de brievenbesteller B. J. HartlieL Van festivals en dergeiyke op He melvaartsdag nemen wy geen notitie wel van opeuluchtsamenkomsten die een godsdienstige richting hebben daarom vestigen wy de aandacht op de open luchtsamenkomst van het Leger des Heils te Serqoskerxe (W.) op a.s. Donderdag. 'Heinkenszand.In de jaarvergadering van den Bondsring „Zuid-Beveland" te hou den D. 7.2en Pinksterdag a.s. in de Gereformeerde Kerk alhier, zal in de morgenvergadering onder meer gerefe reerd worden door dhr. T. Donner Jr. uit Goes overJaarverslagen, Regie- men tsherziening (art. 3 en 11 Ringv.) Verkiezing Voorzitter, Vaststelling plaats volgende vergadering, „Het moreel van den soldaat". In de Middagvergadering spreekt ds. Bramer het Openingswoord, daarna worden ingeleid Het voorzitter schap, door R. Jansen van Baarland en „de J. V. en de kerk" door C. Ver- yzer van Kruiningen. Daartusschen in komt eene rede van den WelEerw. Heer ds. D. Pol van Vlissingen over „Karak tervorming". Goes. In de rubriek „Stadsnieuws» bespreekt een hier verschynend blad de uitvoering van het lied„Nader, myn God, tot Udoor het muziekcorps van het Leger des Heils op j. 1. Vrydagavond. In die causerie heet hetwaar anaere plaatsen voorgingen, de melodie bekend te maken en ze van den carillontoren deden weerklinken, zag het Leger des Heilsenz. Of de verteller muzikaal doof is öf nooit ons carillon hoort weten we niet, maar op den jaardag van Prinses Juliana 30 April j. 1. en verleden week Dinsdag, hoorden wy het van ons klokkenspel weerklinken 11 De laatste maal zelfs direct na 12 uur drie coupletten (oftewel 3 maal) en even vóór 1 uur nog eens11 De Bakkerswet in de Tweede Kamer. IV. De heer De Geer is een voorstander van het wetsontwerp, maar met een open oog voor hen wier belangen noodeloos zullen geschaad worden. Dit toonde hy Vrydag met de verdediging van een amendement om aan de bakkerspatroons T in groot en midder ger beginnen toe td Nu weer door hel gemengde onderneq bakkeryen waar bef beschuit, banket en 1 Dit amendement ter gesteund, door De Klerk bestredeil algemeene stemmer Door aanneming kan door den minis ning worden verlel bakkersarbeid wordJ met de brooabereiq De concessie was n| in artikel 5 ook patroons alleen inl gezorgd is. Deze kl ministerieele verguif Zondagarbeid krygeq naar het oordeel val bezwaar bestaat me| gen van anderen, vergunning zal word concurrenten daardd deeld. En de vergur getrokken wanneer I in den regel niet alleq Over dit artikel ij zal dan ook heden worden aangenomei Er tegen spraken! dry fsvry beid in hl wenschten afhanki l willekeur van een f Helsdingen, Goema man.) Er tegen blee Henkemans, man d| wees dat, wanneer; zoodanig vooruit ga| moet nemen, deze vervalt, en by dan weer terugzinken van dwergbakker, dat de minderwaard recht, en de mo| uitgezet. Beroepen te Berke| cand. te Leiden. Waarde. By dd stemming voor een i Looze) werden uit| stemmen. Hiervan J. van Kruiningerl Weststrate 13 stem| men, terwyi de ov verschillende persol Herstemming moetl tusschen J. van Krif strate. Van de Kloosl hage, die plotseling! ernstige bouwvalligl reerd zal worden, z(T rische byzonderhedq Kloosterkerk is de Haag, dateert uit d| haar ooispronkeiykf canerklooster. De sche herinnering, dl werk verbonden il kerkgang van Prinl gevolg op 23 Juli val mede hy party kool monstranten.Voor hl het klooster nog ee| den en later nog stryd tusschen Reml Remonstranten gekl Maurits zyn gevoel! partyen elckeenekd daar zy mogten pre Bin they t«. Op 9 Ju Remonstranten de Veertien dagen late met groot gevolg ter Geref. Aangenomen nar Zwiers te Raamsdon Bedankt voor Scb H. Houtzagers te Giessen-Oudkerk do Aarlanderveen. Zondag werd men van Stellendar te Bruinisse ingele vader, ds A. Knoll, ve naar aanleiding vai Taal, die zich des av gemeente verbond, vers 5 Aan het eind 2 hy toegesproken meyer, op wiens hem Psalm 134 schare, vooral des av gebouw. De kerkeraad naar een geneeskun denis, die bereid is teur van een te stich woredjo (op Java) dienen. Dr A. Comr men, dat aan prof. di pen het portret van zoo gezocht was, te B Het schildery is eei Comrie, als kind va deftige, wit gepoede een forsche gestalt zonder baard, gekl toga, terwyi hy de sloten staan den Sta tweede portret stelt 1 ter Rachel, een lief 20 jaren, met een c mutsje op en in ee:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2