Hy acht het gebed hier niet op zijn plaats daar de eene spot met het gebed dat de andere doet, en acht het wenscheiyker 's morgens voor den geheelen dag te bidden. De voorz. zegt, dat hy niet heeft ge zegd, „Die niet bidt, gelooft niet" doch „'•ie niet in God gelooft, bidt niet». Door het gebed erkennen we, God noodig te hebben We zyn ten allen tyde van Hem afhankeiyk. Ook midden op den dag hebben we aan het gebed behoefte en geeft het kracht, en waar de heer Huitink spreekt van het 's morgens bidden, moet dit met betrekking tot de vergaderingen van den Raad ju st dan geschieden, wan neer de vergadering geopend wordt, daar we dan aan het begin, aan den morgen der vergadering staan. Aan het begin van den dag maakt moD den Heere met zyne persooniyke behoeften bekend. De heer Ebb8rs wyst, op de woorden der Schrift: „Bidt ten allen tyde en zonder ophouden, dankt God in alles" j hetgeen den heer Huitink de woorden ontlokt»Men kan niet den geheelen dag bidden" en den heer Brussen tot den heer Ebbers doet zeggen«Je zult toch ook wel den geheelen dag niet met Gods Woord op de lippen loopen", waarop laatstgenoemde deze woorden nader toe licht. flet voorstel wordt hierop aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Met algemeene stemmen besloot de Raad dat het een vry gebed zal zyn en niet een formulier gebed. Wy gelooven dat het juist gezien is, dat niet gevraagd moet worden of Raads lid A. of Raadslid B. al dan niet in een persooniyk God gelooft, maar of de Raad, als geheel, als Overheid van Godswege geroepen tot regeeren, dien God by de oefening dezer zware taak erkent noodig te hebben, en het volk door hem be stuurd, in een gemeente, uit christenen bestaande op dien weg van erkenning van Gods souvereiniteit, de Bron van alle gezag, weuscht voor te gaan, over eenkomstig zyne roeping. Dat hebben deze boeren-raadsleden van Ambt-Doetinchem zeer juist ingezien. Terecht wyst Zelandia op de misluk king van het Belgische stelsel van vry- willige ouderdomspensioneering, met staatstoeslag, een stelsel door vry Libe ralen en enkele antirevolutionairen en Chr. historischen voorgestaan. Als overgangstoestand geeft de Belgi sche staat aan arbeiders na het 65e jaar een pensioen van slechts 65 francs, dat is ruim 65 cent in de week. En nog niet de helft dergenen, welke den toeslag genie ten, behooren tot den arbeidenden stand. De meeste der renteboekjes zyn genomen voor kinderen van gegoeden. Slechts ongeveer 15 procent der Belgi sche werklieden zullen na twaalf jaar van het in 1910 ingevoerde stelsel van pensio neering genieten. En dac, terwyi de Staat jaarlyks twtntig miljoen francs daartoe uitkeert. Zoodat men derhalve wel zeggen mag, dat de vrijwillige verzekering in België ons Nederlanders niet uitlokt tot navol gen hoe jammer ook op zichzelfwant vry willige verzekering schynt ook ons toe je ware te zyn. Maar als de menschen nu niet willenl Verplichte verzekering schynt ons het eenige waarmee de Nederlandsche wet gever opschieten kan. riet stelsel door de ministei-s Kuyper, Veegens, Talma voorgestaan. De Bakkerswet in de Tweede Kamer. I. Gisteren kwam dan eindeiyk aan de orde het veel besproken en bestreden wetsontwerp tot beperking van Zondags- arbeid en nachtarbeid in broodbakkeryen en van den arbeidsduur van bakkers gezellen. De algemeene beraadslagingen zyn reeds vroeger gesloten, zoodat men dade ïyk met de artikelen kon beginnen. De Kamer telt twee groepeneen die de wet wil verzachteu en daardoor meer toonbaar en uitvoerbaar maken, van deze groep is de heer Snouck Henkemans de goed onderlegde woordvoerder; en een die de Iter verkondigt, als je'c doet moet je 't goed doen, en daarom naar nog meerdere verscherping streeftvan deze schynt de heer Schaper de ziel. De heer Snouck Henkemans, christe- ïyk historisch afgevaardigde voor Amster dam II, verdedigde by artikel 1, hetwelk dfcfiuities geeft, onder anderen van nacht, en bakkersbedryf, en Zondagsarbeid een tweetal door hem voorgestelde wyzigin- gen, lo. om te doen uitkomen dat het verbod van Zondagsarbeid, niet slaat op het bedryf van banket- en koekbakkers 2o. om als „nacht" te beschouwen de tydsruimte tusschen 10 en 6 uur. By artikel 2 (het is verboden bakkers- arbeid te verri "hten a. des Zondags en b des nachts c. op den dag volgende op dien, waarop bakkersarbeid gedurende de laatste twee uren van den nacht inge volge het bepaalde in artikel 3, onder H, geoorloofd is) verdedigt by een amen dement om eiken ondernemer de vryheid te waarborgen zy'D eigen arbeidstyd en de inrichting van zyn bedryf teregelen op de wyze, die hem het best toeschynt; doch tegeiykertyd den arbeider te be waren voor overmatigen arbeid en voor voortdurenden nachtarbeid. Spreker laakte zeer 's ministers methode van wetgeving, t. w. de radicale methode, die geen rekening houdt met historisch geworden toestanden. Het is niet aan den min. om te beoordeelen, of de nachtar beid voor den bakker-ondernemer nood- zakeiyk is doch aan den ondernemer. Voor vele ondernemers zal het niet moei- ïyk zyn naar de wet te leven; voor anderen zal het zyn een doodende knak. Men kan niet in andermans boeken lezen de minister wel het minst! Waarom begon de Min. niet met de kranteudiukkeryen De arbeid daar is veel schadeiyker en het Ochtendblad met de Amerikaansche beurs is voor het publiek scbadelyker dan een versch kadetje. De minister wil bereiken wat by de goede ondernemers reeds practijk is. Doch by die goede ondernemers gaat het gansch anders dan de minister voorstelt. Had de Min. de piaktyk willen tege moetkomen, hy had de historische metho de moeten kiezen den nachtarbeid niet moeten verbieden, doch regelen. Dat wil het amendemedt en daarmee de wet ver beteren. De voorsteller en zyn naaste geestverwanten met auderen heeft hy niet overlegd kunnen by aanvaarding van het amendement hun stem aan het ontwerp geven. Het, amendement wil den ondernemer en zyn familieleden volkomen vry laten de arbeiders zullen slechts halve nachten mogen werken dan wel 6 geheele nachten in 2 weken en ten hoogste II uur per etmaal. Op deze wyze biyft het bediyf en de ondernemer volkomen vry. Ten tweede zal de wet treffen de op komende bakkers, die alleen hun zaak kunnen uitbteiden, omdat zy kapitaal missen, door uitbreiding der chëntee'o. De wet zal echter die uitbreiding beletten en dus den ondernemingsgeest, van zoo veel belang voor de economische ontwik keling, fnuiken. Dat fnuiken van ondernemingsgeest en energie is een sociaal kwaad. De kleine opkomende zaken worden gedwongen tot stilstand. Ten derdede gemengde be- dry ven. Een koekbakker blyft geheel vry doch een ander, die broodbakker heet, woidt aan banden gelegd. Dat is het scheppen van tweeërlei recht. In kleine plaatsen heet men broodbakker dan wel banketbakker, doch men heeft beiden een gemengd bedryf. En ten slotte de patroons zelf. Het is spreker een raadsel hoe een anti-rev. minister het verbod voor de alleenwerkende patroons kon voorstellen en een antl-rev. Kamerlid het kon ver dedigen. Het bakkersbedryf is een nuttig bedryf en met beperking van de bedryfs- vryheid tast men tevens de persoonlijke vryheid aan. Dergeiyke dwangmaatregelen zal het volk niet langer dragen. En zy zyn over bodig door het aanvaarden van het stelsel van het amendement. Dan verdwynen alle bezwaren. Maar de werkman blyft beschermd tegenover overmatigen arbeid. Laat de min. tegenover het voorstel een verzoenende houding aannemen. Niet zoo ver terug wilde biykbaar de heer v. d. Velde (a. r.). Ook deze hoopt op een tegemoetkomende houding van den minister, doch ook hy veilangt vryheid voor alleenwerkende bakkers. Maar vol strekt tegen het amendement verklaarden zich de heeren Passtoors (k.), Schaper, Bos (v. d De Klerk (u. 1.). De heer BrummeJkaiup verdedigde het verbod van den alleen werkenden patroon; en toonde aan, dat de tegenstanders van dit verbod verwarren de persooniyke vry heid met de bedryfsvryheid. Ieder is vol komen vry het beroep van bakker al dan niet te kiezen, doch heeft hy de keuze ge daan, dan behoort hy tot een kring die één geheel vormt, en waarop de wet van toe passing wordt verklaard. De alleen-wer kende patroon gaat niét in het bedryf als een Robinson Crusoe op een onbewoond eiland. Er zyn vaste gebruiken en afspra ken het bedryf is aan verordeningen en regelen gebonden- In zyn huis is de alleenwonende bakkei vry te doen wat hij wil, doch hy is dat niet in zyn bakkerij, zyn bedrijf, waar andere verhoudingen heerschen dan in het woonhuis. Het be dryf in casu de bakkery kan schade doen aan het familieleven, den godsdienst en dient dus evenals andere bedry ven aan regelen te worden ouderworpen, als ge schied is by de Veiligheidswet, de Steen- houwerswet, enz. Met beschermt dan den alleenwerkenden patroon in zyn bedryf, tast zyn individueels vryheid als gewoon burger niet aan. Dat de alleen werkende bakker door deze uiteenzetting overtuigd zal zyn, gelooven wy nietal gaan wy met de onderschei ding van persooniyke vryheid en bedryfs- vryheid accoord. Maar bescherming van een patroon, zonder den persoon, den burger te hinderen, scbynt ons een kunst, die ook zelfs de heer Brummelkamp niet in een vloek en een zucht leeren zal. Vooral de heer Aalberse (k.) bestreed het amendement en wel om drie redenen de patroons worden buiten de wet gehou den, de nachtarbeid blyft en de kleine middenstand wordt bedreigd. De minister van landbouw sloot zich hierby aan, en wees er op, dat het reeds hier om het hoofdbeginsel der wet gaat. Dè minister verdedigde zyn standpunt, by het gewyzigde voorstel ingenomen, de speciale regeling van het bakkersbedryf, als staande buiten den concurrentiestryd, waarby bovendien de nachtarbeid econo misch niet noodzakeiyk is; en noemde vryheid voor patroons onmogeiykmen moet het verbod op den koop toe nemen. Ry aanneming van het amendement zou de reden vervallen om een afzondei- ïyke wet te maken. Daarom ontraadde de minister aanneming van het amendement dat geen oplossing brengt voor de regeling van den nachtarbeid. Hierop diende de h6er Borgesius een sub-amendement in om den arbeidsduur te verkorten ten einde daardoor een prik kel by den patroon, om 's nachts te laten arbeiden, weg te nemen. Daarna volgde, op verzoek van den heer Bos, om 3 uur, schorsing der beraadsla gingen, teneinde nog eens over de nieuwo in verband met de oude amendementen te „prakkiseeren". Releveeren wy ten slotte. Art. 2 luidt Het is verboden Bakkersarbeid te verrichten a. Zondags, b. 's nachts, c. op den dag volgende op dien waarop bakkersarbeid gedurende de laatste twee uren van den nacht ingevolge het be- palde in artikel 3, onder II, geoorloofd is. De heer Snouck Henkemans sfelt voor artikel 2 als volgt te lezen 1. Het is verboden des Zondags bak kersarbeid te verrichten. 2. Het is het hoofd of den bestuur der eener onderneming, waar bakkers arbeid wordt verricht, verboden te gelas ten of toe te laten, dat een bakkersgezel in of voor deze onderneming arbeidt ge durende meer dan elf uren per etmaal of wel gedurende meer dan tien uren per etmaal, wanneer meer dan één, doch niet meer dan 4 der arbeidsuren in den nacht vallen of wel gedurende meer dan negen uren pör etmaal, wanneer meer dan vier der arbeidsuren in den nacht vallen. 3. Het hoofd of de bestuurder eener onderneming, waar bakkersarbeid wordt verricht, zorgt dat een bakkersgezel in voor deze onderneming niet arbeidt ge durende meer dan vyftig nachturen in veertien op elkaar volgende etmalen. Een combinatie van Rechtschen en vry-Liberalen stelt voor om den aanhef van artikel 2 aldus te lezen „Het is verboden bakkersarbeid in loon dienst te doen verrichtenenz." Terwyi de heer Goeman Bprgesius met nog negen liberalen heeft voorgesteld om in 't ameniement-Snoeck Henkemans te lezen voor 11, 10 en 9 resp. 10, 9 en 8 en in plaats van 14, 21. UTT 2Q33 X»3ftQVX3ÖTDSS. Middelburg. In den gemeenteraad van Woensdag, by de rekening van het Burgeriyk Armbestuur, stelde de burge meester voor hulde te brengen aan dit bestuur voor het zuinig beheer. De heer dr. Bolle zeide dat men met het breDgeD van hulde voorzichtig moet zyn. Men is te schaarsch met het doen opnem> n van het Gasthuis; men moet hiermede royaler wezen in het belang van den gezondheidstoestand. De heer Sprenger, voorzitter van het Burgeriyk Armbestuur, zeide het wel degeiyk als noodzakelijk te beschouwen een onderzoek in te stellen naar de ü- nantieele draagkracht der personen. De voorzitter sloot zich hierby aan, men moet zuinig zyn en niet te spoedig gemeentehulp verschaffen. De heer De Veer is het voor een groot deel met dr. Bolle eens, het Armbestuur moet niet alleen op een goede uitkomst der administratie letten. Het voorstel van den burgemeester werd hierop aangenemen zonder stem ming. By het laatste punt, de salarisregeling van leeraren aan het gymnasium, ver dedigde .de heer De Veer het voorstel van de commissie van finantiën om de leeraren in de oude talen en de wiskunde te brengen op f2000 met twee opklim mingen van f200, omdat hy meende dat zy hierop recht hebben met het oog op de dure levensomstandigheden en de jaarwedden aan andere gymnasia. De heer Sprenger noemde enkele voor beelden van andere plaatsen. De burgemnes'er zdde, dat in andere plaatsen ue opklimming minder snel gaat. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 9 teg"ii 6 stemmen, die van de heeren Spienger, Beogaert, De Veer, Van Andel, Bolle en Gtatama. By de bespreking v in de salamrege- ling voor de ande' e leeraren, was het weer de heer De Veer, die de amende menten van finantiën verdedigde. Met elf tegen vijf stemmen, die van de heeren Tak, Bouwmeester, De Rycke, Van der Harst en Hurgronje, werd besloten een uitzondering te maken voor de com binatie van vakken. Met 9 tegen 7 stemmen die van de heeren Sprenger, de Veer, van Andel, Heyse, Hurgronje, Boogaert en Gratama, werd verworpen het voorstel van de com missie van finantiën in zake den leeraar in het Hebreeuwsch. Het artikel werd aarop aangenomen. Ge iiscussieerd werd ook nog over de vraag of de verhooging alleen maar moet gegeven worden op voorstel van curato ren. Over deze vraag staakten de stem men (8 tegen 8). Tenslotte werd besproken de jaarwed den van den rector en conrector. Thans stelde financiën voor den conrector voor f2500 met twee periodieke verhoogingen van f150. Het voorstel van B. en W. werd ver worpen met 8 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Verhage, A iriaanse, Vertregt, Tak, van Teylingen, den Bouw meester en Hurgronje. (Gedurende deze stemming had de heer de Rycke e<-n oogeDbllk de vergadering verlaten.) Daar voor een gedeelte de stemmen staakten moest de eindstemming ook tot later worden uitgesteld. De vergadering werd daarna gesloten en hield de raad nog eenigen tyd verga dering met gesloten deuren. Gedurende den geheelen middag was afwezig de heer Boudewynse, de heer van Teylingen kwam by de benoeming van eene onderwyzeres, de heer van der Harst tydens de bespreking der jaarwedden der leeraren in andere vakken dan oude talen en wiskunde. niddelburg. Gisterenavond omstreeks zes uur geraakte aan de Turfkade alhier het negenjarig zoontje van D. wonende Beenhouwersingel door eigen schuld tusschen het achterwiel van een wagen bekneld, waardoor het linkerbeentje brak. Binnengebracht in het café van M. ver leende dr. Schoute de eerste geneeskun dige hulp. Middelburg. Tot ambtenaar van da bevolking ter secretarie te Bergen op Zoom is benoemd de heer Joh. Hertogh, vroeger alhier, thans volontair ter secre tarie te Halsteren. De benoeming van den 19-jarigen jongeman geschiedde uit 32 sollicitanten. Goes. De Ring „Goes" van het Nederl. Jongel. Verbond hield Zaterdag alhier zyn jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Janse, opende de vergadering, sprak een welkomstwoord en deelde mede, dat dit jaar het Zomerfeest te 's Heer Arends- kerke zou gehouden worden, waar de commissie er in geslaagd was een zeer prachtig terrein te verkrygen. Een der ringleden werd benoemd tot afgevaardigde naar den a.s. Bondsdag, die te Utrecht ge houden wordt. Het programma van den Bondsdag werd besproken, enz. Nu moes ten twee leden van't dagelyksch bestuur aftreden, doch deze zyn dadeiyk herkies baar. Vriend J. Pieterse, van Wemeldinge, onze accurate penningmeester, werd by act lamatie herbenoemd. De voorzitter, de heer H. Janse, was eveneens aan de beurt. Nu zegt het reglement vac den Ring, dat het bestuur zoo noodigiemand staande buiten de Vereen., als lid zich kan toevoe gen. De voorzitter is van geen enkele af- deeling lid, en heeft den Ring 20 jaar onafgebroken naar zyn besto krachten gediend. Zyn mandaat is telkens ver nieuwd zonder eenige tegenspraak. En nu zou men denken dat gebeurt weer. Maar ja wel, de leden van de Evangelische Jongel. Vereen, hadden zeker een vader of geiyk de Goesche afd. misschien wel een minister op het oog, om tegen candidaat te zyn. Met geen mogelykbeid kon men dezen broeders aan het verstand brengen, dat het reglement zegt, dat de voorzitter door afgevaardigden en bestuursleden ge kozen wordt, uit de leden van hel bestuur en dus, dat het geheele bestuur candidaat is voor oorzitter. Zy kwamen maar by voortduur, het bestuur had een tegencandidaat moeten stellen. N.B. Wy zouden eenvoudig af treding verdagen ondertusschen 't reglement wyzigen, enz., enz. Somwyien dachten de oudertn aan een bewaar schooltje of zoo iets, omdat men zoo platvloersch en onnoozel over de dingen sprak. Intusschen de heer H. Janse werd allereer.-t tot bestuurslid benoemd, en by vernieuwing met verpletterende meer derheid als vooizitter herkozen. Slechts 2 stemmen werden uitgebracht op den waarnemenden voorzitter J.A.Dominicus. Met vreugdo werd deze herbenoeming door de talryke aanwezigen begroet en de heer Janse «de oudstryder* nam haar aan onder applaus, belovende naar zyn vermogen den ring te zullen biyven dienen als voorzitter. De oudsten kunnen zich den ring zonder Janse niet denken. Iiy is de ziel, van af de oprichting haast. De tyd was door al dat gezei.r zoo op geschoten, dat de Ringagent De Vriend, die spreken zou over „Wat wil her Ned. Jonge). Vei bond", meende daar niet meer over te moeten spreken, wyi dit niet meer tot zyn recht kon komen. Als vergoeding of aanvulling gaf hy een kort overzicht van den Prov. Bonsdag, en wees met nadruk op het belang van een beroepsarbeider voor Zeeland. Déze zou ouze jonge menschen voorlichten en doen verstaan, dat de ouderen moeten behou den worden, de eenheid bewaard èn, alhoewel hot Ned. Jongel. Verbond geen kerkeiyk dogma voorstaat, hen doen be- grypon, dat de vryheid voor de beginselen en beiydenis niet aan banden mag gelegd, maar hoog gehouden moet wor den èa trots alle verschil, waardeerir.g en opbouw bevorderd. De Vriend sloot d? vergadering met dankgebed. Goes. Gisteravond had in de melksalon de jaarvergadering plaats de afdeeling Goes tot Chr. Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland. Na de gebr.uikelyke opening door den voorzitter den heer J. de Jonge, werden de notulen gelezen door den secr. penn. den heer J. Visser die ook van den stand der kas verslag deed. Oe aftredende bestuursleden de heeren A. S. J. Dekker en P. Potter werden by accla matie herkozen. Tot afgovaardigden naar de algemeene vergadering op 10 Mei a. s. in Middelburg werden gekozen de heei en J. de Jonge, M. H. Harinck en L. Duve- kot Cz. Een geanimeerde bespreking had daarna plaats- van de agenda der alg. vergadering, en o. m. besloten het amen dement Jonker op het voorstel van Nieuwdorp krachtig te steunen, en zich te houden aan het advies van het Hoofd bestuur, in zake het voorstel Ovezande. De vergadering werd daaina door den heer A. 3. J. Dekker gesloten. Ylisslngen. Het Engelsche stoomschip Afghanistan dus lezen wy in De Kliss. Crt. van Antwerpen naarNew-Castle is in het Oostgat naby Zoutelande aan den grond gevarer.en volgens de Midd. Crt. is heteengioote vrachtboot, inhoud wateiballast. Het ongeluk geschiedde zegt do Jf. G. Woensdagmorgen om 4 uur by zwaren nevel. Het stoomschip is Donderdagmorgen vroeg met hoog water en assistentie van twee sleepbooten vlot gekomen. Daar het stoomschip waarschyniyk onbeschadigd zal zyn, zal het do reis naar New Castle wel dadeiyk voortzetten. Hcinkenszund. By den bakker C. alhier is de vlekziekte onder zyne var kens uitgebroken één is er reeds aan bezweken. Domburg. Gisterenmiddag heeft de politie van Serooskerke, in vareeniging met die van Domburg, een onderzoek ingesteld in deze gemeente, naar de in den laatstee tyd gepleegde diefstall-n met braak, o a. 2 Mei jl. te Serooskerke en 31 Dec. 1911 te Oostkapelle. Het onder zoek werd bepaald by een zekere J. P. werkman wonende alhier. By huiszoe king werd uit diens kleerkist een zilveren voorwerp in beslag genomen, dat op 31 Dec. 1911 by P. v. d. W. te Oostkape'le was ontvreemd. Genoemde J. P. trachtte aan de politie de herkomst van het in zyn bezit gevonden voorwerp te verklaren, doch by oudeizoek bleek zulks onwaar heid te bevatten. Tegen dezen persoon is proces verbaal opgemaakt. Wllhelminadorp. Alhier werd giste ren door den heer Ten Bosch iu de Ned. Herv. kerk eene lezing over electrische verlichting gehouden. Daar de maat- schappy de Wilhelminapolder zich voor het gebruik van eletriciteit zeer interes seert is het niet onwaarschyniyk dat tot het oprichten van een eiectrische centrale word. besloten. De Walcherscbe zakgids, uitgave van R. M. Smits, is weer verschenen. Hy is heel wat vergroot en uitgebreid. Er komt nu ook in voor een opgave der schippsrs, bodeloopers en vrachtryders, de vermeerderde postgids en delystder diensturen van de hulptelegraaf- en tele foonkantoren op Walcheren. De lystder kantoren en bureaux heett een uitbrei ding ondergaan. Ook is opgenomen de dienstregeling van de stoompont Moer- dyk-Willemstad, ten gerieve van auto mobilisten. De keuring voor den militieraad heeft plaats te: Vlissiugen 11—17 Mei; Middelburg 18—21 Mei; Serooskerke22, Westkapelle 23, 's Heerenhoek 24, Kapel- Ie 25 MeiTerseke 3 Juni, Krabbendyke 4, Kruiningen 6, Goes 6, 7 en 8 Jnni Gvozand 15 JuniKortgeno 8 en 9 Juli en Middelburg 16 Juli. De vereeniging Zuid Beveland „Het Groene Kruis"' vergadert Woens dag 5 Juni, a.s. in „Centraal" te Goes om half 12. De begrooting sluit in ont vangst en uitgaaf op f365. Een aandeel der rentelooze geldleening van 1909 zal worden uitgeloot. De periodiek aftreden de hoofdbestuursleden J. Ermerius en B. G. Lambers zullen herkozeD worden, aanbevolen als zy zyn door verschillen de afdeelingeu. Aan het jaarverslag van den secreta ris dr. Wessel is het volgende ontleend De aangesloten afdeelingen hadden gezameniyk 1 Jan. 1912 3739 leden en f.420,69 inkomsten tegen 3305 leden en f339?,"6 inkomsten op 1 Jan. 1911. Van de hoofddépöts en yskisten werd gebruik gemaakt, als volgt: Hcofddépët Kruiningencouveuse 2 maaltweewielige brancard 10 maal ligtenten: 2 maal; ysverschaf fing100 maal; waarvoor zyn aangevoerd 11 m. 150 k 200 K. G., welke de vereeniging hebben gekost aan ys plm. transport plm. bediening yskist f93,61. Hoofddépöt Heinkenszand ligtenten 4 maalvierwielige brancard 2 maal ysverscbaffing 95 maal waarvoor zyn aaD gevoerd 2810 K. G., die de vereeni ging hebben gekost aan ys plm. trans port plm. bediening der yskist: f65.87. De lang verwachte Maatregrl van Be stuur, die uitvoering geven zou aan het geen by de Wet van 14 Juli 1910 voor de inrichting van ontsmettingsdiensten is bepaald, is eiad 1911 afgekondigd. Het is echter gebleken, dat wil onze Vereeniging een dienst inrichten, welke gebaseerd is op dezen Alge neenen Maat regel van Bestuur en welke beantwoordt aan de inzichten van den Heer inspec teur voor de Volksgezondheid ten deze de flnancieele krachten der Vereeni ging onvoldoende zyn. Daarom zal thans onderzocht worden in hoeverre met een eenvoudiger ingerichten ontsmettings- dienst kans van slagen bestaat. Gedurende den afgeloopeD zomer 1911 werden in een cursus te Kri iningen door Mejuffrouw Beun en de HH. Rolff van Oosterwyk en J. Verhage Mz. een viertal dames tot baker opgeleid. Na een openbare les aan het eind van den cur sus werd haar het diploma uitgereikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2