No. 186 1912, Donderdag 9 Mei. 26e Jaargang ÜEITWSBLAD CHRISTELIJK- L HISTORISCH mm raovxareuL VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F> te Goes tjït mm m F. P, D'HUIJ, te Middelbt rg„ PRIJS DER ADVERTENTIlN r&Es^ss^sass^sssssssui -c^ssr^^ssssr^ssaa 35^-^ ^-^^g^^iasa^gissa^sgB^^^itKaESB^ apscgggzss?. {Ei IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per rrie maanden franco p. p1.25 Hnkele nummers „0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN ,8 Mei 1912. De opschuiving gaat door. En ,1913" zal ze bespoedigen. In de Staten van Noord-Holland is er gister weer een stukje van vertoond.Daar hebben tot nog toe knappe vry-liberalen en unie liberalen de meerderheid gevormd, die de poorten van het gedeputeerd college steeds gesloten hielden voor andersden kenden. Tot een paar jaar geleden een vrij liberaal uit dat college by de periodieke aftreding als lid der Staten uitviel, en de kiezers tot tweemaal toe weigerden hem weer in te huren. De macht der roode broeders in de Staten kwam ook nog bij' de jongste Eerste-Kamer ver kiezing uit, toen, dank zij een compromis, de vrij-liberaal Roëll door den half-om-half-man Ferf vervan gen werd, een man wiens kleur de roode verf nadert, doch de licht roode verf nog niet geheel verloochend heeft. Zijn heftige Eerste Kamerspeech tegen het beuwwetje en de vrije school bewees zelfs dat zijn overgang van de Tweede naar de Eerste Kamer hem nog rooder had gemaakt. Immers hij sprak naar het hart der palstaanders, die hem mee verkoren hadden. Als loon voor dit laatste heeft nu blijk baar al wat liberaal is voor een lid van gedeputeerden gestemd op den heftigsten baas onder de palstaanders, den heer Ketelaar, den roodstaf onder de vrijzinnig democraten, den oud-republikein, die eens „vergat" op te staan bij een toast op Vorstin en Vorstenhuis, den allernaas- ten buur van de sociaal democraten. Ziehier weer de oude geschiedenis die zich repeteert. Wjj hebben het liberalisme van voor 1848 zien ondergaan in het liberalisme van Thorbeckedat van Thorbecke in dat van Fransen v. d. Putte, dat van Fransen v. d. Putte in dat van Kappeyne, dat van Kappeyne in dat van De Am- sterdammer, en zoo gaat thans de evo lutie over Treub en Ketelaar door tot het socialisme. Natuurlijk doet eeti deel van het libera lisme zulks niet van harte. Het slikt de bittere pil, doch met de oogen dicht, en al zuchtend. Maar de stakkerds weten wei, het kan niet anders. Het kranke, zwakke be staan hunner party wordt er nog eenigen tyd mede gerekt. En dan, het is 't lot van iedere partij, die den stevigen grond slag van het beginsel heeft ingeruild voor het kruiend oeverzand der begin sellosheid. Het is in Frankrijk gezien, slechts kort nog maar na de fnuiking der Com mune, hoe bij de Kamerverkiezingen het Thiersiaansch-liberalisme uit zelfbehoud stemde op de alle-gezag-hatende-oud Communards Basly en Camélinat, ja niet lang daarna planters der roode vlag by twintigtallen op 't gestoelte der eere hielp brengen, zelfs de ministrieele deu ren, nu reeds tot driemaal toe voor hen ontsloot. Diezelfde evolutie is ook in Engeland gezien, waar zelfs een Gladstone het voor een Bradlaugh en Labouchère opnam, en op het oogenblik het radicalisme od staatssocialisme tot zelfs in de lands- regeering zyn triomfen voert. Men heeft 't gezien in alle landen van Europa, zoowel in dè Romaansche als in de Germaansche, zoowel in het heete duiden als in het koele Noorden, zoowel op de Zuidelyke schiereilanden als op de Noordeiyke, zoowel by den Noor als by den Spanjool, overal vertoont het liberalisme denzelfden karaktertrek, om tot radicalisme, straks tot socialisme te verkleuren, en den weg te effenen voor eene volksheerschappy van het slechtste kaliber. In Nederland geschiedt dit nog slechts in het klein. Geleideiyk, zonder schok ken van Roell, over Ferf naar Ketelaar, straks over dezen heen naar Vliegen en v. d. Zwaag. Nu, by uitzondering, een weinigje sneller, omdat 1913 zyn scha duw reeds vooruit werpt. Doch 't eind punt is voor allen hetzelfde. Vroeg of laat komt men ook daar aanen zal men zelfs geiyk nu in Frankryk al sinds jaren gezien wordt met dezen toestand vrede hebben, ja niet beter weten of het hoort zoo. De minister van marine heeft schor sing der beraadslagingen gevraagd, na de verwerping van den post voor het pactserschip. Hij gaat derhalve heen, indien het H. M. behaagt hem eervol ontslag te verleenenen zoo zal 't kabinet een nieu wen minister van marine hebben te zoeken. De minister van marine is gevallen als slachtoffer van zyn tyd, en van de verscheidenheid der malkaar tegenspre kende of opheffende meeningen. Van zijn tyd immers wy beleven een tyd waarin elke uitgaaf voor de lands- defensie wordt tegengestaan, en de taal der „lamlendigen" „wy kunnen ons zelf toch niet verdedigen" steeds meer weer klank vindt by de menigte. Waar nog by komt, dat de Staten Generaal, om wat reden dan ook, in de laatste jaren liefst zoo weinig mogeiyk voor de marine toe staat, de schepen op de eigen landswerven moeten gebouwJ, en de vraag „torpedo" of //artillerie" zelfs de deskundigen biyft verdeelen. Van de verscheidenheid der meeningen. Minister Heemskerk wees er terecht op in zyn rede. De heer v. Karnebeek wilde het tegengestelde van den heer Verheyde heer Thomson weer iets anders dan de heer v. Wassenaer; de heer Lohman wilde een sterke vlootde heer Hugen- holtz heelemaal geen vlootde heer Jan sen tusschen dezen in, wist niet welk soort vloot hy verkiezen zou dan waren er de voorstanders van een onderzoek, lang of kort; en de tegenstanders van zulk een onderzoeken misschien ook de voorstanders van het politieke fortuintje de tegenstanders van den „liberaal-cleri- calen" minister. Veel honden zyn des hazen dooddoch hier was het vooral het „velerlei" dat den doodslag gaf. Maar zou er zoo vragen wy ons af niet nog een derde factor by komen Bij voorbeeld vasthoudendheid aan eigen mee ning immers toen de minister zag, dat de heele marine zich tegen het type van zyn dreadnought verzette, gansch de lin- kerzyde in Kamer en Pers zyn schip als onvoldoende en onbruikbaar verwierp, de Christelijk historischen door deskundigen in eigen boezem tegen dit pantserschip waren ingenomen, hield de minister toch zyn meening staande, dat het zoo, en niet anders kon. Niet de vastheid van over tuiging, waarmede de minister wilde staan of vallen, mispry zen wy, maar zou een weinigje meer soepelheid in het over wegen der verschillende bezwaren, den minister, anders zoo vatbaar voor over reding gebleken, hebben misstaan Minister Wentholt gaat echter niet heen, zonder den ioem,dat hy het zoolang bjjna vyf jaarvermocht uit te hou dende partijen van rechts aan zich wist te verbinden, ja zelfs de party (de antirevo lutionaire) die aanvankeiyk het minst toeschieteiyk was in de betooning van haar vertrouwen jegens hem, geheel wist te winnen. Ook door zyn poging om de geesteiyke belangen onzer jantjes te bevorderen heeft hy velen aan zich verplicht. Daarom spyt ons het incident, dat hem een ontydigen ministrieelen dood be zorgde. Kosten der Staatspensioneering. Terwyi sommige vryzinnige verkie- zingsredenaars, met een vry moedigheid die aan oppervlakkigheid doet denken het land afioopen om den menschen met hen te doen gelooven dat staatspensioneering kan, gaat men van vrijzinnig democra tische zyde voort tegen deze oppervlak kigheden te waarschuwen. Het vryzinnig democratische weekblad De Wereld, bestrijdend vooral de opper vlakkige berekeningen ofeigeniykbewe ringen van het Kamerlid Roodhuyzen, stelt hem in haar jongste nommer als volgt voor de patrijs: Het L. U. Kamerlid, de heer Rood huyzen, heeft onlangs in een redevoe ring en nader in een ingezonden stuk in het Handelsblad eenige kostenbere kening in zake Staatspensioneering ten beste gegeven. Wy hebben deze uitingen van veel belang geacht, omdat de heer Roodhuy zen secretaris der Liberale Unie en hoofdredacteur van haar partyorgaan is, omdat hy in en buiten de Kamer de meest optredende woordvoerder dier party is en de Liberale Unie zich dus biykbaar gaarne, in elk geval feiteiyk, door hem doet vertegenwoordigen. Zulk algemeen belang kende ook prof. KohDstamm te Amsterdam aan de uitingen van den heer Roodhuyzen toe. Immers hy besprak ze in een tweetal artikeleD in ons blad, in welke hy lo constateerde, dat de heer Rood huyzen voor zy'n, R.'s stelsel van ver zorging inzake ouderdom en invalidi teit op een jaariyksche staatsbydrage van f 27 millioen bleek te rekenen wy merken daarby op, dat prof. Kohn- stamm zyn wederparty grootmoediglijk heeft kwytgescholden haar vergissing een kostenberekening voor 70 jaar op 65 jaar toepasseiyk te verklareD (om van de niet-uitsluiting der armenbe- deelcen maar te zwygen). Zeergroot- moedigiyk zelfswant het scheen ons nogal een krasse blunder in een par ty vertegenwoordigend woordvoerder. 2o den heer Roodhuyzen verzocht, middelen tot opbrengst van een zoo hooge staatsbydrage aan te geven 3o hem, voor het geval ditondoen- ïyk zou biyken, uitnoodigde tot het in zicht, dat het Engelsche stelsel, dat de heer R. met warm enthousiasme ter navolging pleegt aan te bevelen, voor ons land te kostbaar is en beter door propaganda voor het Deensche ver vangen worde. Aan het tweede verzoek heeft de heer R. nu geheel onvoldoende, aan het derde in het geheel niet voldaan. Immers in de Vaderlander van 23 Maart j.l. wyst hy' de volgende wegen tot dekkiDg der 27 millioen aan. lo fll millioen uit verhoogde suc cessiebelasting. 2o f5 millioen daarboven, omdat de tegenwoordige rechtsche meerderheid óók uitgaven voteert zonder de midde len aan te wyzenl (Ook een manier om geld te vinden). 3o Eenige millioenen, omdat de op brengst der belastingen jaariyks pleegt mee te vallen. (Wat maar erg goed is, want het jaariyks geraamde tekort is nog grooter dan het succrè3 4o Eenige millioenen bezuiniging by niet-bureaucratischen opzet der ver- zekering. 5o Een bepaalde belasting voor het doel in kwestie. (Wat nog niet erg „bepaald" kan heeten.) 6o. Het vinden der overige millioenen zal natuuriyk niet o; onoverkomelyke bezwaren stuiten." Reeds heeft de heer Kohnstaram in zjjn repliek op het volstrekt onvol doende van nummer 2 en 3 dezer be lastingplannen gewezen. Sedert heeft de Vaderlander echter geen nader bescheid; gegeven. Gezien het belang van dit stuk sociale wetgeving; gezien de staat kundige werking, die de heer Rood huyzen, en de Liberale Unie door hem, van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ceai Fi milieberichten van 1— 10 regel? L iedere regel nu er 10 cent van hunne propaganda voor staats- pensioneering doen uitgaan, achten wy hem tot behooriyker financieele opheldering absoluut verplicht. Wy zyn benieuwd wat de heer Rood huyzen hierop zeggen zalen of zyn aanhangers, wanneer hy in gebreko biyft, ook een toontje lager zullen gaan zingen. T WEVITË ~K1 M E R." Na ons Telegram van gisteren volstaan wy met de mededeeling dat na de in trekking der motie Lohman, en beste ding van het ontwerp pantserschip als nog door de heeren Hugenholtz eo Mar- chant het ontwerp is verworpen roet 63 tegen 26 stemmen. De voorstemmers waren 2 Christelyk-historischen (Snouck Henkemans en de voorzitter); 15 anti revolutionairen (Van Hoogstraten, Van der Molen, Kuyper, v. d. Borch v. Ver- wolde, Blum, Rutgers, Pollema, Scheurer, v. Vliet, Duymaer van Twist, Ooster- baan, Heemskerk, Brummelkamp, v. d. Velde en de Vlugt), 9 Roomschen (Van Viymen, ^Nolens, v. Wynbergen, Pas- stoors, Ruys de Beerenbrouck, Fruytier, v. Vuuren, Aalberse en Fleskens). Tegen stemden alle Links gezetenen en van rechts de r. k. heeren Duynstee, v. d. Berch van Heemstede, v. Nispen (Rheden), v. Nispen (Nymegen), Bolsius, Janssen, Beckers, de Ram, Boogaardt, Kooien en v. Best; de chr. historischen de Visser, Schimmelpenninck, v. Veen, Lohman, de Geer, v. Wassenaer, v. Id- singa, v. Lennep, v. Dedem en Ankeiman; en de antirevolutionairen v. d. Voort van Zijp en De Monté ver Loren. De heele Linkerzyde was op den heer Roodhuyzen na voltallig. Van rechts ontbraken de heeren Arts, de Wycker slooth, Loeff, de Stuers, v. Wichen en v. Sasse van Ysselt, allen (r.-k.) benevens ie a.-r. heeren Middelberg, v. Asch v. wyck, Elhorst en v. Lynden. Besloten werd heden de Bakkerswet in behandeling te nemen. Het voorstel van den voorzitter om den 21 Mei te beginnen met de openbare behandeling van het ontwerp-Ziekteverzekering vond Links bestfyding, netjes by monde van mr. Patyn, heftig bjj monde van mr. Troelstra en Schaper. Het voorstel-Patijn om den aanvangs datum op 28 Mei te stellen werd met 49 tegen 41 (rechts tegen links en mr. v. Idsinga) verworpen. Verworpen werd met 51 tegen 39 stem men (links tegen rechts en mr. v. Kar nebeek) het voorstel van mr. Troelstra om zijn ouderdomsmotie in behandeling te nemen bij de algemeene beschouwin gen over de Ziektewet. Van de toelich ting van zyn voorstel maakte de sociaal democratische leider gebruik om dr. Kuy per in zeer heftige bewoordingen („ge meen en perfide") ter verantwoording te roepen wegens de voorstelling door De Standaard van de bedoeling dier motie gegeven. Dr. Kuyper zweeg terecht op deze som matie, in de eerste plaats waarschyniyk wyi een volksvertegenwoordiger niet tot de orde kan geroepen worden over een in zeker blad voorkomend stuk, ook al mag vermoed (en meer dan een vermoeden biyft het toch zeker niet) dat hy de schry ver er van wasin de tweede plaats om den interpellant den triomf te onthouden van nogal langer, buiten de orde, den parlementairen' tyd te verpraten en zijn collega uit te kun nen schelden en in de derde plaats om dat de courant en niet de tribune de plaats is om mogeiyk meeningsverscbil, in de courant ontstaaD, op te lossen. Gezwegen natuuriyk van de mogelyk- heid dat iemand weigert te debatteeren met een man die hem scheidt of hoont. Ten slotte ward by de regeling van werkzaamheden op voorstel van den heer Treub met 63 tegen 26 stemmen beslo ten diens interpellatie betreffende het verslag der Staatscommissie over het spoorwegbeleid te behandelen tusschen de Bakkerswet en de Ziektewet. Dus voor den 21sten. Middelburg. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning", gaf Dinsdag avond een uitvoering van de cantate van W. de Haan «Het Sprookje en het. Leven", voor koor, orkest, soli en orgel. De componist de heer W. de Haan diri geerde zelf het werk. De uitvoering van dit nieuwe werk, dat nog slechts eenmaal in ons land werd uitgevoerd het vorig jaar te 's Gravenhage was een buiten gewoon groot succes voor de Middel- burgsche vereeniging en het overtalrijk kunstminnend publiek gaf daarvan meer malen biyk. De solo-partyen werden vervuld door mevr. Anna Stronk—Kappei, sopraan mevr. P. de Haan—Manifarges, alt; den heer J. Moes, tenor en den heer Th. Denys bariton. Deze solisten hebben voor een groot deel bijgedragen tot de hoogst artis tieke uitvoering van deze moderne can tate doch ook de koren waren eenig mooi en-het orkest, dat zulk een reuzentaak te vervullen had, kweet zich hiervan op hoogst superbe wyze, evenals de organist. Het geheel was een avond van zeld zaam rein kunstgenot t n de zangvereeni- ging „Tot Oefening en Uitspanning" welke onder de eminente leiding van den directeur, de heer Joh. Cleuver, reeds zoo herhaaldeiyk haar goeden naam heeft hoog gehouden, mag dit concert met volle recht een der meest artistieke noemen. Componist en directeur kregen prach tige lauwerkransen. Zondagavond ongeveer half 10 uur keerde de 40-jarige ongehuwde C. M., arbeider uit Tholen, van de kermis te Bergen in beschonken toestand terug. Even buiten deze gemeente bevinden zich twee cafe's, waarvan hy blijkbaar in een wilde binnentreden. In den toestand, waarin hy verkeerde, scheen hij de komst van de tram niet te hebben bemerkten werd hy aangereden met het gevolg, dat hy in bewusteloozen toestand door de trambeambten werd opgenomen. Onmid- deliyk werd geneeskundige hulp ver leend. Geconstateerd werden eene wonde aan het hoofd en eene aan het been. Per tram werd hy daarna naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. M. C. Vlissingen. Hedenmiddag werd de al gemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de Kon. Maatschappij //de Schelde' scheepsbouw- en werktuigen- fabriek te Vlissingen. Vertegenwoordigd waren 418 aandee- len, uitbrengende 81 stemmen. Door de directie werd verslag uitge bracht over het boekjaar 1911. De balans en winst- od verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8 pet. Als commissaris werd herkozen de heer C. R. C. Wibaut, terwyi voor twee leden in de commissie van aandeelhou ders werden gekozen resp. de heeren Is. van Raalte, jhr. A. A. van Teyiingen, P. Dumon Tak en D. Hudig. Aan het 36e jaarverslag op deze ver gadering uitgebracht is het volgende ontleend Gedurende dit boekjaar heerschte levendigheid in alle afdeelingen van ons bedrijf; de contracten voor nieuw werk konden worden afgesloten tegen loo- nende pry zen. Het gemiddelde aantal werklieden be droeg 1598. Het grootste aantal op één moment 1666. Het aantal ambtenaren bedroeg 139. De onderhandelingen met de regeering betreffende uitbreiding en wyzigingvan het erfpachtscontract zyn'in het afgeloo- pen jaar voortgezet en zullen, naar wy verwachten, binnenkort tot een bevredi gende oplossing leiden. f mm ZEELAND

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1