No. 160 1912, Dinsdag 9 April 26e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND SHRISTEUJK- HISTORISCH Lentefeuur PINK PILLEN ij dit nummer behoort een Bplad. PAASCHZANG. iH| EEL wat menschen wier gezondheid benij- denswaard is, danken de goede werking van geheel hun organisme aan het feit dat zij bij iedere verandering van jaargetijde een kleine versterkende en zuiverende kuur doen. Deze ver sterkende en zuiverende kuur bevrijdt het licham van alle onzuiverheden die er in zijn opgehoopt en versterkt alle organen. Het is een nieuw op-dreef-brengen dat de beste resultaten geeft. Deze versterkende en zuive rende kuur is in het bijzonder aanbevolen voor de lente, en de personen die zorg hebben voor hun gezondheid, laten niet na hun lentekuur te doen met de Pink Pillen die een uitstekend zuiverend en versterkend middel zijn. De Pink Pillen geven bloed en krachten, zij wekken de eetlust op en bezorgen een uitmuntende spijsvertering. Zij wekken alle organen op en bevorderen alzoo de uitdrij ving der vergiften die gedurende het slechte jaargetijde in ons lichaam zijn opgehoopt. De Pink Pillen zuiveren het bloed en doen de roode vlakken, puisten en zweren verdwijnen. RECLAMES. ƒ5000 VERLOREN. f'TtV VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK KEI )EREN WERKDAG DES AVONDS. UITGAVE DER FIRMA'S Wed* S. J, DE JONGE-VERWES T, te Goes Prijs per 1rie maanden franco p. p. Hnkele nummers. ƒ125 „0.05 EN In den vroegen morgenstond, Heeft Gods Woord Zijn Sionieten Redding uit d' ellend verkond, Waar hun tranen over vlieten 't Werd beloofd en 't is voldaan Onze Heer' is opgestaan. 't Onvergankelijk Levenslicht, Rees met gansch ontdekten luister Uit de «maadheid van 't gericht, Uit des graven somb'ren kluister 't Nachtuur is voorbij gegaan 1 't Licht des Heils is opgestaan I 01 die dag van heil en loon i Dag van jubel, dag van glorie Als de in God ontslapen doón, Zullen opstaan in victorie 't Eeuwig Licht is opgegaan I Onze Heer' is opgestaan Ja, de Heer' is opgestaan Gods bazuinen zullen klinken 1 D' eerste dingen zijn vergaan, Nieuwe heem'len zullen blinken ^Nieuwe tijden vangen aan God is scheppend opgestaan. Da Costa. 6 April 1912. De Tariefwet. De Bond van Antirev. Propagandaclubs geeft af en toe propagandablaadjes uit, welke tegen lage prijzen, natuurlijk zoo men bij eenigszins groote getalen be stelt, verkrUgbaar gesteld worden. Met bijzondere ingenomenheid begroeten wU het geschritt „De Tariefwet". Aan den stfjl herkennen wij de hand van den voorzitter der Propaganda commissie, het Kamerlid, die zich beijverd heeft bondig en klaar de redenen op te sommen waar om wt) voor de tariefverhooging moeten zijn. Wanneer dit geschrift door een die goed lezen kan, duidelijk in de vergade ringen onzer dorpsvereenigingen, clubs, kiesvereenigingen of afüeelingen van Patrimonium wordt voorgelezen en toe gelicht, en dan voorts in ruimen getale onder de kiezers verspreid wordt, dan verwachten wU daarvan een goede uit komst. Het is nu eenmaal moeilijk om voor een voudige menschen een wetsontwerp toe te lichten, en vooral een als dit, hetwelk dagelijks zoo vaD alle kanten wordt aan gevallen en veroordeeld. Vanzelf komen er by de verdediging van zoodanig een wetsontwerp ook niet-alle-daagsche woor den naar voren, die er niet zoo maar by ons volk ingaan daarom zyn toelichting en herhaling in meeting, en pers dringend noodzakelyk. De woorden belastingwe zen voortbrengingskrachtinkomende rechtentheoretische beschouwingen pessimistischen aardbeschermende staatkundesysteemexpediteurfor maliteiten; exportnyverheid; verbruiks- middelen; en dergeiyke lokken niet uit. Daarom bespreking en herhaling, steeds weer. Te meer, omdat dit geschriftje zeer zakeiyk ishet verzet der tegen standers verklaart en neutraliseert; en de voordeelen met cyfers en voorbeelden tastbaar maakt. Over de Tariefwet schryven in pak- kenden styl is een moeilijk werk; de propagandd-commissie is er over het alge meen vrywel in geslaagd. Laten onze Kiesvereenigingen nu zich haasten om dit geschriftje te bestellen en te verspreiden. Het adres is bekend W. Verschoor te Katwyk aan Zee. Liberaal. Niet in de socialistische Notenkraker, maar in de vrij zinnig-democratische Hol- landsche Revue komt een schandeiyk profane en laateriyke plaat van Hahn voor, te laeteriyker waar zy verschijnt in een week, waarin de oogen van de gansche Christenheid eerbiedig op het kruis van Golgotha zyn gericht. Biykens de wyze waarop zy dit product beach) ijft gaat de liberale Nieuwe Rotterdammer met de strekking van de voorstelling geheel accoord. Het blad zegt: Voor de Hollandsche Revue heeft Hahn deze maand een prent geteekend brutaal ja, maar allerminst oneer biedig en réak. Het Kruisbeeld. Het Christusbeeld j met een figuur van een-en-al ïydens- tragiek. Een beeld. Bovenop het kruis staat een bak. Boven het Ln.r.i. een bak vol eten. En op de zy balken van het kruis zitten twee menschen, leven de menschen, etende menschentwee vraten. De bak is de subsidie bak, en de twee eters... men begrypt wel, wie of wat zy belichamen. Om te antwoorden, wanneer weer be- j weerd wordt, dat liberaal hetzelfde be- i teekent als verdraagzaam op godsdien- stig terrein 1 Nederlander. j Langdradige discussie. Onder dit opschrift lazen wy zegt De Rotterdammer in het r.-k. Huisgezin het volgende stukje: In de Kamerclub der Unie-liberalen schynt alle party-discipline te ontbreken. De leden praten maar voor het vader land weg. By de discussie over de moties be treffende de onderwyzerssalarissen voer den er acht het woord. Eén de heer De Kanter nam een eenigszins afwykend standpunt in, maar de zeven overigen zeiden met wat andere woorden precies hetzelfde. Wie kan uitleggen waarvoor dit dient Waarom moesten, nadat Woensdag de heeren Verhey Roessingh en Roodhuyzen op een rytje instemming met de motie- Ter Laan hadden betuigd, de heeren Smeenge, De Klerk en Lieftinck hetzelfde, ook weer op een rytje, Donderdag nog eens komen doen Waren het allen onderwys-specialitei- ten, dan ware de vertooning evenzeer onnoodig geweest, maar men had toch iets meer door de vingers kunnen zien. Maar de een is militair, een paar zyn ex-moderne dominees, een ander is de man van de binnenscheepvaart, een vyfde werkman-afgevaardigde. Het was geen debat meer, het werd gewauwel. Telkens hoort men van afspraken om trent beperking van het debat. Maar in de practyk merkt men er niets van. Ia de parlementen met honderden le den als de Fransche Kamer, de Duitsche Ryksdag, het Engelsche Huis, zou het eenvoudig ondenkbaar zyn, dat vanéén party meer dan een derde der leden aan de bespreking over een motie deelnam. In ons land kan alles. Wy zyn in de conversatie niet groot, maar in het redevoeren zyn we hopeloos langdradig en peuterig. Zoo kan er nooit schot in het werk komen. Vóór Paschen is het sukkelen geweest en na Paschen zal het tobben blyveD. Misbruik. Het Gentrum schryft: In de Residentiebode leest] men Het laao zich aanzien dat de behan deling der Ziekteverzekering nogal veel tyd zal vorderen. Naar we vernemen zullen vóór 10 April den uitersten termyn minstens een 80 tal amende menten op de Ziektewet en de Raden- wet, waarvan niet minder dan oog--vh 50 van de sociaal-democraten, by de Commissie van Voorbereiding inkomen. Nu vragen wy toch, of het aangaat een dergeiyk gebruik lees misbruik van het recht van amendement te maken F. P. D'HUIJ, te I» iïddelbt rg. XB 3E) O PRIJS DER ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 cent, leuore regel meer 10 cettfc. F; milieberichten van' 1—10 regelc 1.—iedere regel mi er 10 cent, X3 S. k\LV3UL5 W INK II™ O u R fj ij! ERSÖNNE5M f c ALES - if/ W L L I 5 £,hl/'y s Verkrygbaar a f 1,75 per doos, en f 9, de zes doozen, by het Generaal De.pöt der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22, Amsterdamvooi Middelburg en omstreken by Joh. de Roos, Vlasmarkt K157 voor Goes bij Gebrs. Mulder, Korte Kerkstraat; en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Vijftig amendementen van een fractie, die zeven van de honderd afgevaardig den telt! Men begrypt, hoeveel tyd met de be handeling van zulk een lange amende menten trits gemoeid is, afgezien van de mogeiykheid, dat ze nog met sub amendementen enz. zal worden aange lengd En dan te weten wat de socialis ten ook wel weten dat zoo talryke wyzigingsvoorstellen slechts voor een gering deel kans van slagen hebben, zelfs al laat men het parade- en propa- ganda-karakter, dat socialistische voor stellen zoo dikwerf vertoonen, buiten beschouwing. De vraag ryst intusschen, of het niet zeer noodig wordt, aan dergeiyke poli tieke onbescheidenheid paal en perk te stellen en maatregelen te nemen, om h9t goed gebruik van den parlementairen tyd beter te waarborgen. In Engeland bindt men de openbare behandeling van wetsontwerpen aan een niet te lang tydsbestek en bepaalt vooraf, op welken dag tot stemming zal worden overgegaan. Men zal ook hier te lande tot zulk een middel zyn toevlucht moeten nemen ter bespoediging van den zich opstape lenden arbeid en om te voorkomen, dat de Kamer afdale tot een orgaan van party-reclame. Een liberale belofte. De Nieuwe Prov. Gr on. Grt. schryft De heer Roodhuyzen heeft volgens een verslag in Het Handelsblad, gezegd, dat de liberalen niet slechts staatspensioen belo ven, maar ook zeggen, waar het geld van daan moet komen. De liberalen willen precies zooveel geven als de voorstanders van verplichte verzekering, n.l. 27 mil- lioen. En dat geld zou te vinden zyn uit verhooging der successie-belasting. Later zorgde de heer Roodhuyzen voor een rectificatie. Zoo gek had hij zich niet uitgelaten. Maar wat hy zeide, kwam dan toch hier op neer, dat de liberalen voor een 20 mil- lioen moeten zorgen, en de helft daai van uit de successie-belasting willen halen. Deze moeten dan met 70 pCt worden ver hoogd. De Nieuwe Courant wy'st op het gevaar- lyke van zulke belotten. Maar weet zy het dan niet, dat het den unie-liberalen op een belofte meer of min der niet aan komt Wie daar het meest durft te beloven, is rfjman. Wat er later van komt, dat laat de unie-liberale heeren biykbaar tameiyk koud. Als zy nu, als zy in 19.13 maar succes hebben. nrtte-ag—ram ms vlEfSaag 't Is voor de liberalen zeer te bopeD, dat dit, niet 't geval wordt. Want de naweeën zullen erger nog zyn dan in de periode 1905-1907. Troelstra en de Bakkerswet. De Standaard driestart: Mr. Troelstra heeft de Bakkerswet voorshands vermoord. O, we weten wel, dat hy juist een voorstel deed, om ze terstond na Paschen te behandelen, maar dit zegt niets. Zelf toch wist hy opperbest, dat men niet met het oog op deze ééne betrekkeiyk kleine groep arbeiders, de geheele troep van arbeiders nog langer verstoken kon laten van de sociale wetten. Zyn motie was daarom een paradepaard. Niets an ders. Niets meer. Maar vermoord heeft hy de wet by de eerste behandeling ervan in 't najaar van 1910. Was by toen niet uitgekomen mst zijn eisch, dat tegeiyk de arbeidsuren in deze zelfde wet zouden geregeld wor den, dan ware het ontwerp er reeds voor een jaar doorgegaanen zouden onze bakkers reeds een jaar lang rustig hun slaap hebben genoten. Het is zoo, minister Taima had in die val van Troeistra niet moeten inloopen. Een minister moet by zulk een ont werp weten wat hy wil. Dr. Kuyper had in zyD ontwerp nachtrust én arbeidsduur tegeiyk geregeld en we gelooven nog dat dit beter was. Maar het kon ook zeer wel in twee ontwerpen worden afgedaan. Apart de nachtrust en apart den arbeids duur. Dit laatste nu had minister Talma gekozen. De regeling van den arbeids duur zou dan pas later gekozen zyn. Maar na eenmaal die keuze gedaan te hebben, had by hierbij dan ook moeten volharden en zich niet door Troeistra van de wys laten brengen. Maar al verzwygen Te dit niet,toch biyft het een feit, dat mr. Troe'lstra den mi nister dezen strik gespannen heeft en dat hierin de oorzaak school van al de daarna gevolgde ellende. Mr. Troelstra leest thans driestarren uit ons blad in de Kamer voor. Laat by er dan deze driestar ook eens voor lezen. Weerleggen kan hy ie niet. Te bewonderen valt alb en zyn tacti sche handigheid. Zelf eerst een ontwerp vermoorden, en dan toch later de beau róle van red der spelenhet is tactisch schier boven onzen lof. Althans wat de tactiek be treft, maar de bakkersgezellen zyn- er de slachtoffers van. Als ze dit maar in zien. Zonder Troelstra's oppositie van Octo ber 1910 had de Bakkerswet reeds vóór een jaar in het »Staatsblad" gestaan. Een onzer lezers schrijft onsIk heb 5000 gulden verloren, die ik besteed heb aan ver schillende geneesmiddelen om mij van mijn af£.Yer'ossen- Had Ik maar eerder de ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo, gekend want deze heeft me daarna totaal van mijn asthma verlost en dat heeft mij toen slechts één flacon ABDIJSIROOP van f 1- gekost. Aarzelt dus niet» neemt de fihdl Klo°STER <3 'iisiroop /Jklomter dArtcm De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo geneest onvoorwaardelijk asthma, slijm- en' kinkhoest, verouderd© en verwaarloosde verkoudheid, den hevigsten hoest, pleuris influenza, bronchitis en alle borst- en lonq- aandoeningen. Voorkomt de Tering. De Abdijsiroop kost per llacon f 1.—, f 2 en f 3.50. Eischt rooden band in. handteekenine v/d Gen-Agent: L. I. AKKER, Rotterdam Ver krijgbaar bij alle drogisten en apothekers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1